passeli |
Adjective, Singular Nominative |
| passeli |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
passelit |
|
Par |
-ta |
passelia |
passeleita / passeleja |
Gen |
-n |
passelin |
passeleitten / passeleiden / passelien |
Ill |
mihin |
passeliin |
passeleihin |
Ine |
-ssa |
passelissa |
passeleissa |
Ela |
-sta |
passelista |
passeleista |
All |
-lle |
passelille |
passeleille |
Ade |
-lla |
passelilla |
passeleilla |
Abl |
-lta |
passelilta |
passeleilta |
Tra |
-ksi |
passeliksi |
passeleiksi |
Ess |
-na |
passelina |
passeleina |
Abe |
-tta |
passelitta |
passeleitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
passelein |
Singular
Plural
Nom
-
passelit
Par
-ta
passelia
passeleita / passeleja
Gen
-n
passelin
passeleitten / passeleiden / passelien
Ill
mihin
passeliin
passeleihin
Ine
-ssa
passelissa
passeleissa
Ela
-sta
passelista
passeleista
All
-lle
passelille
passeleille
Ade
-lla
passelilla
passeleilla
Abl
-lta
passelilta
passeleilta
Tra
-ksi
passeliksi
passeleiksi
Ess
-na
passelina
passeleina
Abe
-tta
passelitta
passeleitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
passelein
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
passelimpi |
passelimmat |
Par |
-ta |
passelimpaa |
passelimpia |
Gen |
-n |
passelimman |
passelimpien |
Ill |
mihin |
passelimpiin |
passelimpiin |
Ine |
-ssa |
passelimmassa |
passelimmissa |
Ela |
-sta |
passelimmasta |
passelimmista |
All |
-lle |
passelimmalle |
passelimmille |
Ade |
-lla |
passelimmalla |
passelimmilla |
Abl |
-lta |
passelimmalta |
passelimmilta |
Tra |
-ksi |
passelimmaksi |
passelimmiksi |
Ess |
-na |
passelimpana |
passelimpina |
Abe |
-tta |
passelimmatta |
passelimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
passelimmin |
Singular
Plural
Nom
-
passelimpi
passelimmat
Par
-ta
passelimpaa
passelimpia
Gen
-n
passelimman
passelimpien
Ill
mihin
passelimpiin
passelimpiin
Ine
-ssa
passelimmassa
passelimmissa
Ela
-sta
passelimmasta
passelimmista
All
-lle
passelimmalle
passelimmille
Ade
-lla
passelimmalla
passelimmilla
Abl
-lta
passelimmalta
passelimmilta
Tra
-ksi
passelimmaksi
passelimmiksi
Ess
-na
passelimpana
passelimpina
Abe
-tta
passelimmatta
passelimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
passelimmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
passelein |
passeleimmat |
Par |
-ta |
passeleinta |
passeleimpia |
Gen |
-n |
passeleimman |
passeleinten / passeleimpien |
Ill |
mihin |
passeleimpaan |
passeleimpiin |
Ine |
-ssa |
passeleimmassa |
passeleimmissa |
Ela |
-sta |
passeleimmasta |
passeleimmista |
All |
-lle |
passeleimmalle |
passeleimmille |
Ade |
-lla |
passeleimmalla |
passeleimmilla |
Abl |
-lta |
passeleimmalta |
passeleimmilta |
Tra |
-ksi |
passeleimmaksi |
passeleimmiksi |
Ess |
-na |
passeleimpana |
passeleimpina |
Abe |
-tta |
passeleimmatta |
passeleimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
passeleimmin |
Singular
Plural
Nom
-
passelein
passeleimmat
Par
-ta
passeleinta
passeleimpia
Gen
-n
passeleimman
passeleinten / passeleimpien
Ill
mihin
passeleimpaan
passeleimpiin
Ine
-ssa
passeleimmassa
passeleimmissa
Ela
-sta
passeleimmasta
passeleimmista
All
-lle
passeleimmalle
passeleimmille
Ade
-lla
passeleimmalla
passeleimmilla
Abl
-lta
passeleimmalta
passeleimmilta
Tra
-ksi
passeleimmaksi
passeleimmiksi
Ess
-na
passeleimpana
passeleimpina
Abe
-tta
passeleimmatta
passeleimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
passeleimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net