logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

papukaija, noun

Word analysis
papukaijavahakas

papukaijavahakas

papukaija

Noun, Singular Nominative

+ vahakas

Noun, Singular Nominative

papu

Noun, Singular Nominative

+ kaijat

Noun, Singular Nominative

+ vahakas

Noun, Singular Nominative

papu

Noun, Singular Nominative

+ kaija

Noun, Singular Nominative

+ vahakas

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

papukaija

papukaijat

Par

-ta

papukaijaa

papukaijoja

Gen

-n

papukaijan

papukaijojen

Ill

mihin

papukaijaan

papukaijoihin

Ine

-ssa

papukaijassa

papukaijoissa

Ela

-sta

papukaijasta

papukaijoista

All

-lle

papukaijalle

papukaijoille

Ade

-lla

papukaijalla

papukaijoilla

Abl

-lta

papukaijalta

papukaijoilta

Tra

-ksi

papukaijaksi

papukaijoiksi

Ess

-na

papukaijana

papukaijoina

Abe

-tta

papukaijatta

papukaijoitta

Com

-ne

-

papukaijoine

Ins

-in

-

papukaijoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

papukaija

papukaijat

Par

-ta

papukaijaa

papukaijoja

Gen

-n

papukaijan

papukaijojen

Ill

mihin

papukaijaan

papukaijoihin

Ine

-ssa

papukaijassa

papukaijoissa

Ela

-sta

papukaijasta

papukaijoista

All

-lle

papukaijalle

papukaijoille

Ade

-lla

papukaijalla

papukaijoilla

Abl

-lta

papukaijalta

papukaijoilta

Tra

-ksi

papukaijaksi

papukaijoiksi

Ess

-na

papukaijana

papukaijoina

Abe

-tta

papukaijatta

papukaijoitta

Com

-ne

-

papukaijoine

Ins

-in

-

papukaijoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

parrot papukaija
parakeet papukaija
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Olen papukaija. " I be parrot. Hanki papukaija. Get a parrot. En ole papukaija. I'm not a parrot. Papukaija peilissä. The parakeet in the mirror. Onko tuo papukaija? Is that a parrot? Papukaija on lintu. A parrot is bird. Papukaija olkapäällä. A parrot on his shoulder? Aivan kuin papukaija. Just like a parrot. Ja papukaijat. And you get the parrots. Tuo papukaija on eloton. That parrot is definitely deceased. Show more arrow right

Wiktionary

parrot (kind of bird) Show more arrow right papukaijakala papukaijakuume papukaijamerkki papukaijapeippo papukaijapihdit papukaijavahakas Show more arrow right From Dutch papegaai. Cognate with Russian попуга́й (popugáj) and Swedish papegoja. Show more arrow right

Wikipedia

True parrots The true parrots are about 330 species of bird belonging to the Psittacoidae superfamily, one of the three superfamilies in the biological order Psittaciformes (parrots). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

papukaijani

papukaijani

papukaijasi

papukaijasi

papukaijansa

papukaijansa

Par

-ta

papukaijaani

papukaijojani

papukaijaasi

papukaijojasi

papukaijaansa / papukaijaaan

papukaijojansa / papukaijojaan

Gen

-n

papukaijani

papukaijojeni

papukaijasi

papukaijojesi

papukaijansa

papukaijojensa

Ill

mihin

papukaijaani

papukaijoihini

papukaijaasi

papukaijoihisi

papukaijaansa

papukaijoihinsa

Ine

-ssa

papukaijassani

papukaijoissani

papukaijassasi

papukaijoissasi

papukaijassansa / papukaijassaan

papukaijoissansa / papukaijoissaan

Ela

-sta

papukaijastani

papukaijoistani

papukaijastasi

papukaijoistasi

papukaijastansa / papukaijastaan

papukaijoistansa / papukaijoistaan

All

-lle

papukaijalleni

papukaijoilleni

papukaijallesi

papukaijoillesi

papukaijallensa / papukaijalleen

papukaijoillensa / papukaijoillean

Ade

-lla

papukaijallani

papukaijoillani

papukaijallasi

papukaijoillasi

papukaijallansa / papukaijallaan

papukaijoillansa / papukaijoillaan

Abl

-lta

papukaijaltani

papukaijoiltani

papukaijaltasi

papukaijoiltasi

papukaijaltansa / papukaijaltaan

papukaijoiltansa / papukaijoiltaan

Tra

-ksi

papukaijakseni

papukaijoikseni

papukaijaksesi

papukaijoiksesi

papukaijaksensa / papukaijakseen

papukaijoiksensa / papukaijoikseen

Ess

-na

papukaijanani

papukaijoinani

papukaijanasi

papukaijoinasi

papukaijanansa / papukaijanaan

papukaijoinansa / papukaijoinaan

Abe

-tta

papukaijattani

papukaijoittani

papukaijattasi

papukaijoittasi

papukaijattansa / papukaijattaan

papukaijoittansa / papukaijoittaan

Com

-ne

-

papukaijoineni

-

papukaijoinesi

-

papukaijoinensa / papukaijoineen

Singular

Plural

Nom

-

papukaijani

papukaijasi

papukaijansa

papukaijani

papukaijasi

papukaijansa

Par

-ta

papukaijaani

papukaijaasi

papukaijaansa / papukaijaaan

papukaijojani

papukaijojasi

papukaijojansa / papukaijojaan

Gen

-n

papukaijani

papukaijasi

papukaijansa

papukaijojeni

papukaijojesi

papukaijojensa

Ill

mihin

papukaijaani

papukaijaasi

papukaijaansa

papukaijoihini

papukaijoihisi

papukaijoihinsa

Ine

-ssa

papukaijassani

papukaijassasi

papukaijassansa / papukaijassaan

papukaijoissani

papukaijoissasi

papukaijoissansa / papukaijoissaan

Ela

-sta

papukaijastani

papukaijastasi

papukaijastansa / papukaijastaan

papukaijoistani

papukaijoistasi

papukaijoistansa / papukaijoistaan

All

-lle

papukaijalleni

papukaijallesi

papukaijallensa / papukaijalleen

papukaijoilleni

papukaijoillesi

papukaijoillensa / papukaijoillean

Ade

-lla

papukaijallani

papukaijallasi

papukaijallansa / papukaijallaan

papukaijoillani

papukaijoillasi

papukaijoillansa / papukaijoillaan

Abl

-lta

papukaijaltani

papukaijaltasi

papukaijaltansa / papukaijaltaan

papukaijoiltani

papukaijoiltasi

papukaijoiltansa / papukaijoiltaan

Tra

-ksi

papukaijakseni

papukaijaksesi

papukaijaksensa / papukaijakseen

papukaijoikseni

papukaijoiksesi

papukaijoiksensa / papukaijoikseen

Ess

-na

papukaijanani

papukaijanasi

papukaijanansa / papukaijanaan

papukaijoinani

papukaijoinasi

papukaijoinansa / papukaijoinaan

Abe

-tta

papukaijattani

papukaijattasi

papukaijattansa / papukaijattaan

papukaijoittani

papukaijoittasi

papukaijoittansa / papukaijoittaan

Com

-ne

-

-

-

papukaijoineni

papukaijoinesi

papukaijoinensa / papukaijoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

papukaijamme

papukaijamme

papukaijanne

papukaijanne

papukaijansa

papukaijansa

Par

-ta

papukaijaamme

papukaijojamme

papukaijaanne

papukaijojanne

papukaijaansa / papukaijaaan

papukaijojansa / papukaijojaan

Gen

-n

papukaijamme

papukaijojemme

papukaijanne

papukaijojenne

papukaijansa

papukaijojensa

Ill

mihin

papukaijaamme

papukaijoihimme

papukaijaanne

papukaijoihinne

papukaijaansa

papukaijoihinsa

Ine

-ssa

papukaijassamme

papukaijoissamme

papukaijassanne

papukaijoissanne

papukaijassansa / papukaijassaan

papukaijoissansa / papukaijoissaan

Ela

-sta

papukaijastamme

papukaijoistamme

papukaijastanne

papukaijoistanne

papukaijastansa / papukaijastaan

papukaijoistansa / papukaijoistaan

All

-lle

papukaijallemme

papukaijoillemme

papukaijallenne

papukaijoillenne

papukaijallensa / papukaijalleen

papukaijoillensa / papukaijoillean

Ade

-lla

papukaijallamme

papukaijoillamme

papukaijallanne

papukaijoillanne

papukaijallansa / papukaijallaan

papukaijoillansa / papukaijoillaan

Abl

-lta

papukaijaltamme

papukaijoiltamme

papukaijaltanne

papukaijoiltanne

papukaijaltansa / papukaijaltaan

papukaijoiltansa / papukaijoiltaan

Tra

-ksi

papukaijaksemme

papukaijoiksemme

papukaijaksenne

papukaijoiksenne

papukaijaksensa / papukaijakseen

papukaijoiksensa / papukaijoikseen

Ess

-na

papukaijanamme

papukaijoinamme

papukaijananne

papukaijoinanne

papukaijanansa / papukaijanaan

papukaijoinansa / papukaijoinaan

Abe

-tta

papukaijattamme

papukaijoittamme

papukaijattanne

papukaijoittanne

papukaijattansa / papukaijattaan

papukaijoittansa / papukaijoittaan

Com

-ne

-

papukaijoinemme

-

papukaijoinenne

-

papukaijoinensa / papukaijoineen

Singular

Plural

Nom

-

papukaijamme

papukaijanne

papukaijansa

papukaijamme

papukaijanne

papukaijansa

Par

-ta

papukaijaamme

papukaijaanne

papukaijaansa / papukaijaaan

papukaijojamme

papukaijojanne

papukaijojansa / papukaijojaan

Gen

-n

papukaijamme

papukaijanne

papukaijansa

papukaijojemme

papukaijojenne

papukaijojensa

Ill

mihin

papukaijaamme

papukaijaanne

papukaijaansa

papukaijoihimme

papukaijoihinne

papukaijoihinsa

Ine

-ssa

papukaijassamme

papukaijassanne

papukaijassansa / papukaijassaan

papukaijoissamme

papukaijoissanne

papukaijoissansa / papukaijoissaan

Ela

-sta

papukaijastamme

papukaijastanne

papukaijastansa / papukaijastaan

papukaijoistamme

papukaijoistanne

papukaijoistansa / papukaijoistaan

All

-lle

papukaijallemme

papukaijallenne

papukaijallensa / papukaijalleen

papukaijoillemme

papukaijoillenne

papukaijoillensa / papukaijoillean

Ade

-lla

papukaijallamme

papukaijallanne

papukaijallansa / papukaijallaan

papukaijoillamme

papukaijoillanne

papukaijoillansa / papukaijoillaan

Abl

-lta

papukaijaltamme

papukaijaltanne

papukaijaltansa / papukaijaltaan

papukaijoiltamme

papukaijoiltanne

papukaijoiltansa / papukaijoiltaan

Tra

-ksi

papukaijaksemme

papukaijaksenne

papukaijaksensa / papukaijakseen

papukaijoiksemme

papukaijoiksenne

papukaijoiksensa / papukaijoikseen

Ess

-na

papukaijanamme

papukaijananne

papukaijanansa / papukaijanaan

papukaijoinamme

papukaijoinanne

papukaijoinansa / papukaijoinaan

Abe

-tta

papukaijattamme

papukaijattanne

papukaijattansa / papukaijattaan

papukaijoittamme

papukaijoittanne

papukaijoittansa / papukaijoittaan

Com

-ne

-

-

-

papukaijoinemme

papukaijoinenne

papukaijoinensa / papukaijoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vahakas

vahakkaat

Par

-ta

vahakasta

vahakkaita / vahakkahia

Gen

-n

vahakkaan

vahakkaitten / vahakkaiden / vahakkahien / vahakkahitten

Ill

mihin

vahakkaaseen

vahakkaisiin / vahakkaihin / vahakkahisin

Ine

-ssa

vahakkaassa

vahakkahissa / vahakkaissa

Ela

-sta

vahakkaasta

vahakkahista / vahakkaista

All

-lle

vahakkaalle

vahakkahille / vahakkaille

Ade

-lla

vahakkaalla

vahakkahilla / vahakkailla

Abl

-lta

vahakkaalta

vahakkahilta / vahakkailta

Tra

-ksi

vahakkaaksi

vahakkahiksi / vahakkaiksi

Ess

-na

vahakkaana

vahakkahina / vahakkaina

Abe

-tta

vahakkaatta

vahakkahitta / vahakkaitta

Com

-ne

-

vahakkahine / vahakkaine

Ins

-in

-

vahakkahin / vahakkain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vahakas

vahakkaat

Par

-ta

vahakasta

vahakkaita / vahakkahia

Gen

-n

vahakkaan

vahakkaitten / vahakkaiden / vahakkahien / vahakkahitten

Ill

mihin

vahakkaaseen

vahakkaisiin / vahakkaihin / vahakkahisin

Ine

-ssa

vahakkaassa

vahakkahissa / vahakkaissa

Ela

-sta

vahakkaasta

vahakkahista / vahakkaista

All

-lle

vahakkaalle

vahakkahille / vahakkaille

Ade

-lla

vahakkaalla

vahakkahilla / vahakkailla

Abl

-lta

vahakkaalta

vahakkahilta / vahakkailta

Tra

-ksi

vahakkaaksi

vahakkahiksi / vahakkaiksi

Ess

-na

vahakkaana

vahakkahina / vahakkaina

Abe

-tta

vahakkaatta

vahakkahitta / vahakkaitta

Com

-ne

-

vahakkahine / vahakkaine

Ins

-in

-

vahakkahin / vahakkain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

waxy
vahakas
Show more arrow right

Wiktionary

waxcap Show more arrow right vaha +‎ -kas Show more arrow right

Wikipedia

Hygrophoraceae The Hygrophoraceae are a family of fungi in the order Agaricales. Originally conceived as containing white-spored, thick-gilled agarics (gilled mushrooms), including Hygrophorus and Hygrocybe species (the waxcaps or waxy caps), DNA evidence has extended the limits of the family, so it now contains not only agarics, but also basidiolichens and corticioid fungi. Species are thus diverse and are variously ectomycorrhizal, lichenized, associated with mosses, or saprotrophic. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahakkaani

vahakkaani

vahakkaasi

vahakkaasi

vahakkaansa

vahakkaansa

Par

-ta

vahakastani

vahakkaitani / vahakkahiani

vahakastasi

vahakkaitasi / vahakkahiasi

vahakastansa / vahakastaan

vahakkaitansa / vahakkaitaan / vahakkahiansa / vahakkahiaan

Gen

-n

vahakkaani

vahakkaitteni / vahakkaideni / vahakkahieni / vahakkahitteni

vahakkaasi

vahakkaittesi / vahakkaidesi / vahakkahiesi / vahakkahittesi

vahakkaansa

vahakkaittensa / vahakkaidensa / vahakkahiensa / vahakkahittensa

Ill

mihin

vahakkaaseeni

vahakkaisiini / vahakkaihini / vahakkahisini

vahakkaaseesi

vahakkaisiisi / vahakkaihisi / vahakkahisisi

vahakkaaseensa

vahakkaisiinsa / vahakkaihinsa / vahakkahisinsa

Ine

-ssa

vahakkaassani

vahakkahissani / vahakkaissani

vahakkaassasi

vahakkahissasi / vahakkaissasi

vahakkaassansa / vahakkaassaan

vahakkahissansa / vahakkahissaan / vahakkaissansa / vahakkaissaan

Ela

-sta

vahakkaastani

vahakkahistani / vahakkaistani

vahakkaastasi

vahakkahistasi / vahakkaistasi

vahakkaastansa / vahakkaastaan

vahakkahistansa / vahakkahistaan / vahakkaistansa / vahakkaistaan

All

-lle

vahakkaalleni

vahakkahilleni / vahakkailleni

vahakkaallesi

vahakkahillesi / vahakkaillesi

vahakkaallensa / vahakkaalleen

vahakkahillensa / vahakkahillean / vahakkaillensa / vahakkaillean

Ade

-lla

vahakkaallani

vahakkahillani / vahakkaillani

vahakkaallasi

vahakkahillasi / vahakkaillasi

vahakkaallansa / vahakkaallaan

vahakkahillansa / vahakkahillaan / vahakkaillansa / vahakkaillaan

Abl

-lta

vahakkaaltani

vahakkahiltani / vahakkailtani

vahakkaaltasi

vahakkahiltasi / vahakkailtasi

vahakkaaltansa / vahakkaaltaan

vahakkahiltansa / vahakkahiltaan / vahakkailtansa / vahakkailtaan

Tra

-ksi

vahakkaakseni

vahakkahikseni / vahakkaikseni

vahakkaaksesi

vahakkahiksesi / vahakkaiksesi

vahakkaaksensa / vahakkaakseen

vahakkahikseen / vahakkahiksensa / vahakkaikseen / vahakkaiksensa

Ess

-na

vahakkaanani

vahakkahinani / vahakkainani

vahakkaanasi

vahakkahinasi / vahakkainasi

vahakkaanansa / vahakkaanaan

vahakkahinansa / vahakkahinaan / vahakkainansa / vahakkainaan

Abe

-tta

vahakkaattani

vahakkahittani / vahakkaittani

vahakkaattasi

vahakkahittasi / vahakkaittasi

vahakkaattansa / vahakkaattaan

vahakkahittansa / vahakkahittaan / vahakkaittansa / vahakkaittaan

Com

-ne

-

vahakkahineni / vahakkaineni

-

vahakkahinesi / vahakkainesi

-

vahakkahineen / vahakkahinensa / vahakkaineen / vahakkainensa

Singular

Plural

Nom

-

vahakkaani

vahakkaasi

vahakkaansa

vahakkaani

vahakkaasi

vahakkaansa

Par

-ta

vahakastani

vahakastasi

vahakastansa / vahakastaan

vahakkaitani / vahakkahiani

vahakkaitasi / vahakkahiasi

vahakkaitansa / vahakkaitaan / vahakkahiansa / vahakkahiaan

Gen

-n

vahakkaani

vahakkaasi

vahakkaansa

vahakkaitteni / vahakkaideni / vahakkahieni / vahakkahitteni

vahakkaittesi / vahakkaidesi / vahakkahiesi / vahakkahittesi

vahakkaittensa / vahakkaidensa / vahakkahiensa / vahakkahittensa

Ill

mihin

vahakkaaseeni

vahakkaaseesi

vahakkaaseensa

vahakkaisiini / vahakkaihini / vahakkahisini

vahakkaisiisi / vahakkaihisi / vahakkahisisi

vahakkaisiinsa / vahakkaihinsa / vahakkahisinsa

Ine

-ssa

vahakkaassani

vahakkaassasi

vahakkaassansa / vahakkaassaan

vahakkahissani / vahakkaissani

vahakkahissasi / vahakkaissasi

vahakkahissansa / vahakkahissaan / vahakkaissansa / vahakkaissaan

Ela

-sta

vahakkaastani

vahakkaastasi

vahakkaastansa / vahakkaastaan

vahakkahistani / vahakkaistani

vahakkahistasi / vahakkaistasi

vahakkahistansa / vahakkahistaan / vahakkaistansa / vahakkaistaan

All

-lle

vahakkaalleni

vahakkaallesi

vahakkaallensa / vahakkaalleen

vahakkahilleni / vahakkailleni

vahakkahillesi / vahakkaillesi

vahakkahillensa / vahakkahillean / vahakkaillensa / vahakkaillean

Ade

-lla

vahakkaallani

vahakkaallasi

vahakkaallansa / vahakkaallaan

vahakkahillani / vahakkaillani

vahakkahillasi / vahakkaillasi

vahakkahillansa / vahakkahillaan / vahakkaillansa / vahakkaillaan

Abl

-lta

vahakkaaltani

vahakkaaltasi

vahakkaaltansa / vahakkaaltaan

vahakkahiltani / vahakkailtani

vahakkahiltasi / vahakkailtasi

vahakkahiltansa / vahakkahiltaan / vahakkailtansa / vahakkailtaan

Tra

-ksi

vahakkaakseni

vahakkaaksesi

vahakkaaksensa / vahakkaakseen

vahakkahikseni / vahakkaikseni

vahakkahiksesi / vahakkaiksesi

vahakkahikseen / vahakkahiksensa / vahakkaikseen / vahakkaiksensa

Ess

-na

vahakkaanani

vahakkaanasi

vahakkaanansa / vahakkaanaan

vahakkahinani / vahakkainani

vahakkahinasi / vahakkainasi

vahakkahinansa / vahakkahinaan / vahakkainansa / vahakkainaan

Abe

-tta

vahakkaattani

vahakkaattasi

vahakkaattansa / vahakkaattaan

vahakkahittani / vahakkaittani

vahakkahittasi / vahakkaittasi

vahakkahittansa / vahakkahittaan / vahakkaittansa / vahakkaittaan

Com

-ne

-

-

-

vahakkahineni / vahakkaineni

vahakkahinesi / vahakkainesi

vahakkahineen / vahakkahinensa / vahakkaineen / vahakkainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahakkaamme

vahakkaamme

vahakkaanne

vahakkaanne

vahakkaansa

vahakkaansa

Par

-ta

vahakastamme

vahakkaitamme / vahakkahiamme

vahakastanne

vahakkaitanne / vahakkahianne

vahakastansa / vahakastaan

vahakkaitansa / vahakkaitaan / vahakkahiansa / vahakkahiaan

Gen

-n

vahakkaamme

vahakkaittemme / vahakkaidemme / vahakkahiemme / vahakkahittemme

vahakkaanne

vahakkaittenne / vahakkaidenne / vahakkahienne / vahakkahittenne

vahakkaansa

vahakkaittensa / vahakkaidensa / vahakkahiensa / vahakkahittensa

Ill

mihin

vahakkaaseemme

vahakkaisiimme / vahakkaihimme / vahakkahisimme

vahakkaaseenne

vahakkaisiinne / vahakkaihinne / vahakkahisinne

vahakkaaseensa

vahakkaisiinsa / vahakkaihinsa / vahakkahisinsa

Ine

-ssa

vahakkaassamme

vahakkahissamme / vahakkaissamme

vahakkaassanne

vahakkahissanne / vahakkaissanne

vahakkaassansa / vahakkaassaan

vahakkahissansa / vahakkahissaan / vahakkaissansa / vahakkaissaan

Ela

-sta

vahakkaastamme

vahakkahistamme / vahakkaistamme

vahakkaastanne

vahakkahistanne / vahakkaistanne

vahakkaastansa / vahakkaastaan

vahakkahistansa / vahakkahistaan / vahakkaistansa / vahakkaistaan

All

-lle

vahakkaallemme

vahakkahillemme / vahakkaillemme

vahakkaallenne

vahakkahillenne / vahakkaillenne

vahakkaallensa / vahakkaalleen

vahakkahillensa / vahakkahillean / vahakkaillensa / vahakkaillean

Ade

-lla

vahakkaallamme

vahakkahillamme / vahakkaillamme

vahakkaallanne

vahakkahillanne / vahakkaillanne

vahakkaallansa / vahakkaallaan

vahakkahillansa / vahakkahillaan / vahakkaillansa / vahakkaillaan

Abl

-lta

vahakkaaltamme

vahakkahiltamme / vahakkailtamme

vahakkaaltanne

vahakkahiltanne / vahakkailtanne

vahakkaaltansa / vahakkaaltaan

vahakkahiltansa / vahakkahiltaan / vahakkailtansa / vahakkailtaan

Tra

-ksi

vahakkaaksemme

vahakkahiksemme / vahakkaiksemme

vahakkaaksenne

vahakkahiksenne / vahakkaiksenne

vahakkaaksensa / vahakkaakseen

vahakkahikseen / vahakkahiksensa / vahakkaikseen / vahakkaiksensa

Ess

-na

vahakkaanamme

vahakkahinamme / vahakkainamme

vahakkaananne

vahakkahinanne / vahakkainanne

vahakkaanansa / vahakkaanaan

vahakkahinansa / vahakkahinaan / vahakkainansa / vahakkainaan

Abe

-tta

vahakkaattamme

vahakkahittamme / vahakkaittamme

vahakkaattanne

vahakkahittanne / vahakkaittanne

vahakkaattansa / vahakkaattaan

vahakkahittansa / vahakkahittaan / vahakkaittansa / vahakkaittaan

Com

-ne

-

vahakkahinemme / vahakkainemme

-

vahakkahinenne / vahakkainenne

-

vahakkahineen / vahakkahinensa / vahakkaineen / vahakkainensa

Singular

Plural

Nom

-

vahakkaamme

vahakkaanne

vahakkaansa

vahakkaamme

vahakkaanne

vahakkaansa

Par

-ta

vahakastamme

vahakastanne

vahakastansa / vahakastaan

vahakkaitamme / vahakkahiamme

vahakkaitanne / vahakkahianne

vahakkaitansa / vahakkaitaan / vahakkahiansa / vahakkahiaan

Gen

-n

vahakkaamme

vahakkaanne

vahakkaansa

vahakkaittemme / vahakkaidemme / vahakkahiemme / vahakkahittemme

vahakkaittenne / vahakkaidenne / vahakkahienne / vahakkahittenne

vahakkaittensa / vahakkaidensa / vahakkahiensa / vahakkahittensa

Ill

mihin

vahakkaaseemme

vahakkaaseenne

vahakkaaseensa

vahakkaisiimme / vahakkaihimme / vahakkahisimme

vahakkaisiinne / vahakkaihinne / vahakkahisinne

vahakkaisiinsa / vahakkaihinsa / vahakkahisinsa

Ine

-ssa

vahakkaassamme

vahakkaassanne

vahakkaassansa / vahakkaassaan

vahakkahissamme / vahakkaissamme

vahakkahissanne / vahakkaissanne

vahakkahissansa / vahakkahissaan / vahakkaissansa / vahakkaissaan

Ela

-sta

vahakkaastamme

vahakkaastanne

vahakkaastansa / vahakkaastaan

vahakkahistamme / vahakkaistamme

vahakkahistanne / vahakkaistanne

vahakkahistansa / vahakkahistaan / vahakkaistansa / vahakkaistaan

All

-lle

vahakkaallemme

vahakkaallenne

vahakkaallensa / vahakkaalleen

vahakkahillemme / vahakkaillemme

vahakkahillenne / vahakkaillenne

vahakkahillensa / vahakkahillean / vahakkaillensa / vahakkaillean

Ade

-lla

vahakkaallamme

vahakkaallanne

vahakkaallansa / vahakkaallaan

vahakkahillamme / vahakkaillamme

vahakkahillanne / vahakkaillanne

vahakkahillansa / vahakkahillaan / vahakkaillansa / vahakkaillaan

Abl

-lta

vahakkaaltamme

vahakkaaltanne

vahakkaaltansa / vahakkaaltaan

vahakkahiltamme / vahakkailtamme

vahakkahiltanne / vahakkailtanne

vahakkahiltansa / vahakkahiltaan / vahakkailtansa / vahakkailtaan

Tra

-ksi

vahakkaaksemme

vahakkaaksenne

vahakkaaksensa / vahakkaakseen

vahakkahiksemme / vahakkaiksemme

vahakkahiksenne / vahakkaiksenne

vahakkahikseen / vahakkahiksensa / vahakkaikseen / vahakkaiksensa

Ess

-na

vahakkaanamme

vahakkaananne

vahakkaanansa / vahakkaanaan

vahakkahinamme / vahakkainamme

vahakkahinanne / vahakkainanne

vahakkahinansa / vahakkahinaan / vahakkainansa / vahakkainaan

Abe

-tta

vahakkaattamme

vahakkaattanne

vahakkaattansa / vahakkaattaan

vahakkahittamme / vahakkaittamme

vahakkahittanne / vahakkaittanne

vahakkahittansa / vahakkahittaan / vahakkaittansa / vahakkaittaan

Com

-ne

-

-

-

vahakkahinemme / vahakkainemme

vahakkahinenne / vahakkainenne

vahakkahineen / vahakkahinensa / vahakkaineen / vahakkainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

papu

pavut

Par

-ta

papua

papuja

Gen

-n

pavun

papujen

Ill

mihin

papuun

papuihin

Ine

-ssa

pavussa

pavuissa

Ela

-sta

pavusta

pavuista

All

-lle

pavulle

pavuille

Ade

-lla

pavulla

pavuilla

Abl

-lta

pavulta

pavuilta

Tra

-ksi

pavuksi

pavuiksi

Ess

-na

papuna

papuina

Abe

-tta

pavutta

pavuitta

Com

-ne

-

papuine

Ins

-in

-

pavuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

papu

pavut

Par

-ta

papua

papuja

Gen

-n

pavun

papujen

Ill

mihin

papuun

papuihin

Ine

-ssa

pavussa

pavuissa

Ela

-sta

pavusta

pavuista

All

-lle

pavulle

pavuille

Ade

-lla

pavulla

pavuilla

Abl

-lta

pavulta

pavuilta

Tra

-ksi

pavuksi

pavuiksi

Ess

-na

papuna

papuina

Abe

-tta

pavutta

pavuitta

Com

-ne

-

papuine

Ins

-in

-

pavuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bean papu
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2; EurLex-2; OPUS Papu on terveellinen ja monipuolinen ravinnepakkaus. The bean is a healthy and versatile nutrient package. Papu on palkokasvi, joka sisältää runsaasti proteiinia. Bean is a legume that contains plenty of protein. Hän rakastaa papuja. She just loves beans. Papu on terveellinen lisä proteiinipitoiseen ruokavalioon. Bean is a healthy addition to a protein-rich diet. Pavut ovat turvallisempia. Beans is safer you mark my word. Pavut (silvityt). Beans (without pods). Uskomatonta, että söit pavut. I don't believe you finished off your lima beans. Papu, kurkku, koristekasvit, ruusut. Bean, cucumber, ornamentals growing, rose. Pavut (silpimättömät). Beans (with pods). Syön usein kasviksia ja erityisesti papuja. I often eat vegetables and especially beans. Show more arrow right

Wiktionary

bean (edible seed or pod of plants of several genera of Fabaceae) bean (similar seed of some other plants, e.g. coffee) common bean (plant Phaseolus vulgaris; short for tarhapapu) (informal) muscle, especially the biceps Show more arrow right adsukipapuhyppypapuhärkäpapukaakaopapukahvinpapukahvipapukidneypapumungpapumustapapumustasilmäpapupapukeittopapupatapapurokkapensaspapupintopapupunapapurisiinipapuruusupapusalkopapusiipipapusoijapaputarhapapuuunipavutvalkoinen papuvihreä papu Show more arrow right From Proto-Finnic papu, borrowed from Proto-Slavic bobъ. Show more arrow right

Wikipedia

Phaseolus Phaseolus (bean, wild bean) is a genus of herbaceous to woody annual and perennial vines in the family Fabaceae containing about 70 plant species, all native to the Americas, primarily Mesoamerica. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

papuni

papuni

papusi

papusi

papunsa

papunsa

Par

-ta

papuani

papujani

papuasi

papujasi

papuansa / papuaan

papujansa / papujaan

Gen

-n

papuni

papujeni

papusi

papujesi

papunsa

papujensa

Ill

mihin

papuuni

papuihini

papuusi

papuihisi

papuunsa

papuihinsa

Ine

-ssa

pavussani

pavuissani

pavussasi

pavuissasi

pavussansa / pavussaan

pavuissansa / pavuissaan

Ela

-sta

pavustani

pavuistani

pavustasi

pavuistasi

pavustansa / pavustaan

pavuistansa / pavuistaan

All

-lle

pavulleni

pavuilleni

pavullesi

pavuillesi

pavullensa / pavulleen

pavuillensa / pavuillean

Ade

-lla

pavullani

pavuillani

pavullasi

pavuillasi

pavullansa / pavullaan

pavuillansa / pavuillaan

Abl

-lta

pavultani

pavuiltani

pavultasi

pavuiltasi

pavultansa / pavultaan

pavuiltansa / pavuiltaan

Tra

-ksi

pavukseni

pavuikseni

pavuksesi

pavuiksesi

pavuksensa / pavukseen

pavuiksensa / pavuikseen

Ess

-na

papunani

papuinani

papunasi

papuinasi

papunansa / papunaan

papuinansa / papuinaan

Abe

-tta

pavuttani

pavuittani

pavuttasi

pavuittasi

pavuttansa / pavuttaan

pavuittansa / pavuittaan

Com

-ne

-

papuineni

-

papuinesi

-

papuinensa / papuineen

Singular

Plural

Nom

-

papuni

papusi

papunsa

papuni

papusi

papunsa

Par

-ta

papuani

papuasi

papuansa / papuaan

papujani

papujasi

papujansa / papujaan

Gen

-n

papuni

papusi

papunsa

papujeni

papujesi

papujensa

Ill

mihin

papuuni

papuusi

papuunsa

papuihini

papuihisi

papuihinsa

Ine

-ssa

pavussani

pavussasi

pavussansa / pavussaan

pavuissani

pavuissasi

pavuissansa / pavuissaan

Ela

-sta

pavustani

pavustasi

pavustansa / pavustaan

pavuistani

pavuistasi

pavuistansa / pavuistaan

All

-lle

pavulleni

pavullesi

pavullensa / pavulleen

pavuilleni

pavuillesi

pavuillensa / pavuillean

Ade

-lla

pavullani

pavullasi

pavullansa / pavullaan

pavuillani

pavuillasi

pavuillansa / pavuillaan

Abl

-lta

pavultani

pavultasi

pavultansa / pavultaan

pavuiltani

pavuiltasi

pavuiltansa / pavuiltaan

Tra

-ksi

pavukseni

pavuksesi

pavuksensa / pavukseen

pavuikseni

pavuiksesi

pavuiksensa / pavuikseen

Ess

-na

papunani

papunasi

papunansa / papunaan

papuinani

papuinasi

papuinansa / papuinaan

Abe

-tta

pavuttani

pavuttasi

pavuttansa / pavuttaan

pavuittani

pavuittasi

pavuittansa / pavuittaan

Com

-ne

-

-

-

papuineni

papuinesi

papuinensa / papuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

papumme

papumme

papunne

papunne

papunsa

papunsa

Par

-ta

papuamme

papujamme

papuanne

papujanne

papuansa / papuaan

papujansa / papujaan

Gen

-n

papumme

papujemme

papunne

papujenne

papunsa

papujensa

Ill

mihin

papuumme

papuihimme

papuunne

papuihinne

papuunsa

papuihinsa

Ine

-ssa

pavussamme

pavuissamme

pavussanne

pavuissanne

pavussansa / pavussaan

pavuissansa / pavuissaan

Ela

-sta

pavustamme

pavuistamme

pavustanne

pavuistanne

pavustansa / pavustaan

pavuistansa / pavuistaan

All

-lle

pavullemme

pavuillemme

pavullenne

pavuillenne

pavullensa / pavulleen

pavuillensa / pavuillean

Ade

-lla

pavullamme

pavuillamme

pavullanne

pavuillanne

pavullansa / pavullaan

pavuillansa / pavuillaan

Abl

-lta

pavultamme

pavuiltamme

pavultanne

pavuiltanne

pavultansa / pavultaan

pavuiltansa / pavuiltaan

Tra

-ksi

pavuksemme

pavuiksemme

pavuksenne

pavuiksenne

pavuksensa / pavukseen

pavuiksensa / pavuikseen

Ess

-na

papunamme

papuinamme

papunanne

papuinanne

papunansa / papunaan

papuinansa / papuinaan

Abe

-tta

pavuttamme

pavuittamme

pavuttanne

pavuittanne

pavuttansa / pavuttaan

pavuittansa / pavuittaan

Com

-ne

-

papuinemme

-

papuinenne

-

papuinensa / papuineen

Singular

Plural

Nom

-

papumme

papunne

papunsa

papumme

papunne

papunsa

Par

-ta

papuamme

papuanne

papuansa / papuaan

papujamme

papujanne

papujansa / papujaan

Gen

-n

papumme

papunne

papunsa

papujemme

papujenne

papujensa

Ill

mihin

papuumme

papuunne

papuunsa

papuihimme

papuihinne

papuihinsa

Ine

-ssa

pavussamme

pavussanne

pavussansa / pavussaan

pavuissamme

pavuissanne

pavuissansa / pavuissaan

Ela

-sta

pavustamme

pavustanne

pavustansa / pavustaan

pavuistamme

pavuistanne

pavuistansa / pavuistaan

All

-lle

pavullemme

pavullenne

pavullensa / pavulleen

pavuillemme

pavuillenne

pavuillensa / pavuillean

Ade

-lla

pavullamme

pavullanne

pavullansa / pavullaan

pavuillamme

pavuillanne

pavuillansa / pavuillaan

Abl

-lta

pavultamme

pavultanne

pavultansa / pavultaan

pavuiltamme

pavuiltanne

pavuiltansa / pavuiltaan

Tra

-ksi

pavuksemme

pavuksenne

pavuksensa / pavukseen

pavuiksemme

pavuiksenne

pavuiksensa / pavuikseen

Ess

-na

papunamme

papunanne

papunansa / papunaan

papuinamme

papuinanne

papuinansa / papuinaan

Abe

-tta

pavuttamme

pavuttanne

pavuttansa / pavuttaan

pavuittamme

pavuittanne

pavuittansa / pavuittaan

Com

-ne

-

-

-

papuinemme

papuinenne

papuinensa / papuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

kaijat

Par

-ta

-

kaijoja

Gen

-n

-

kaijojen

Ill

mihin

-

kaijoihin

Ine

-ssa

-

kaijoissa

Ela

-sta

-

kaijoista

All

-lle

-

kaijoille

Ade

-lla

-

kaijoilla

Abl

-lta

-

kaijoilta

Tra

-ksi

-

kaijoiksi

Ess

-na

-

kaijoina

Abe

-tta

-

kaijoitta

Com

-ne

-

kaijoine

Ins

-in

-

kaijoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

kaijat

Par

-ta

-

kaijoja

Gen

-n

-

kaijojen

Ill

mihin

-

kaijoihin

Ine

-ssa

-

kaijoissa

Ela

-sta

-

kaijoista

All

-lle

-

kaijoille

Ade

-lla

-

kaijoilla

Abl

-lta

-

kaijoilta

Tra

-ksi

-

kaijoiksi

Ess

-na

-

kaijoina

Abe

-tta

-

kaijoitta

Com

-ne

-

kaijoine

Ins

-in

-

kaijoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Kaijat
Kaijat
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; OPUS Ei meidän kaijamme. Not ours. Kaijat kantavat kanervat syksyllä metsässä. English: The grouse carry heather in the forest in the fall. Kaijat ovat uhanalainen lintulaji Suomessa. English: Capercaillies are an endangered bird species in Finland. Luonnossa kaijat kuuluvat koko lailla keväisin. English: In nature, capercaillies are quite audible in the spring. Kaijat ovat melko yleisiä täällä etelärannikolla. The gulls are quite common here on the southern coast. Metsässä näkyy paljon lintuja, mm. metsäkanoja ja kaijat. English: There are many birds in the forest, including capercaillies and grouses. Monet metsästysharrastajat arvostavat saada saaliiksi kaijat. English: Many hunting enthusiasts appreciate hunting capercaillies. Kaijojen lauluja laulettiin koko illan. The songs of the seagulls were sung all evening. Kaijojen huuto kantautui kauas aavalle merelle. The cry of the seagulls carried far out into the open sea. Mökillä kuuntelemme aina kaijojen ääniä mereltä. At the cottage, we always listen to the sound of the seagulls from the sea. Show more arrow right

Wikipedia

Psittaculidae Psittaculidae is a family containing Old World parrots. It consists of five subfamilies, Agapornithinae, Loriinae, Platycercinae, Psittacellinae and Psittaculinae. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

kaijojani

-

kaijojasi

-

kaijojansa / kaijojaan

Gen

-n

-

kaijojeni

-

kaijojesi

-

kaijojensa

Ill

mihin

-

kaijoihini

-

kaijoihisi

-

kaijoihinsa

Ine

-ssa

-

kaijoissani

-

kaijoissasi

-

kaijoissansa / kaijoissaan

Ela

-sta

-

kaijoistani

-

kaijoistasi

-

kaijoistansa / kaijoistaan

All

-lle

-

kaijoilleni

-

kaijoillesi

-

kaijoillensa / kaijoillean

Ade

-lla

-

kaijoillani

-

kaijoillasi

-

kaijoillansa / kaijoillaan

Abl

-lta

-

kaijoiltani

-

kaijoiltasi

-

kaijoiltansa / kaijoiltaan

Tra

-ksi

-

kaijoikseni

-

kaijoiksesi

-

kaijoiksensa / kaijoikseen

Ess

-na

-

kaijoinani

-

kaijoinasi

-

kaijoinansa / kaijoinaan

Abe

-tta

-

kaijoittani

-

kaijoittasi

-

kaijoittansa / kaijoittaan

Com

-ne

-

kaijoineni

-

kaijoinesi

-

kaijoinensa / kaijoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

kaijojani

kaijojasi

kaijojansa / kaijojaan

Gen

-n

-

-

-

kaijojeni

kaijojesi

kaijojensa

Ill

mihin

-

-

-

kaijoihini

kaijoihisi

kaijoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

kaijoissani

kaijoissasi

kaijoissansa / kaijoissaan

Ela

-sta

-

-

-

kaijoistani

kaijoistasi

kaijoistansa / kaijoistaan

All

-lle

-

-

-

kaijoilleni

kaijoillesi

kaijoillensa / kaijoillean

Ade

-lla

-

-

-

kaijoillani

kaijoillasi

kaijoillansa / kaijoillaan

Abl

-lta

-

-

-

kaijoiltani

kaijoiltasi

kaijoiltansa / kaijoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

kaijoikseni

kaijoiksesi

kaijoiksensa / kaijoikseen

Ess

-na

-

-

-

kaijoinani

kaijoinasi

kaijoinansa / kaijoinaan

Abe

-tta

-

-

-

kaijoittani

kaijoittasi

kaijoittansa / kaijoittaan

Com

-ne

-

-

-

kaijoineni

kaijoinesi

kaijoinensa / kaijoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

kaijojamme

-

kaijojanne

-

kaijojansa / kaijojaan

Gen

-n

-

kaijojemme

-

kaijojenne

-

kaijojensa

Ill

mihin

-

kaijoihimme

-

kaijoihinne

-

kaijoihinsa

Ine

-ssa

-

kaijoissamme

-

kaijoissanne

-

kaijoissansa / kaijoissaan

Ela

-sta

-

kaijoistamme

-

kaijoistanne

-

kaijoistansa / kaijoistaan

All

-lle

-

kaijoillemme

-

kaijoillenne

-

kaijoillensa / kaijoillean

Ade

-lla

-

kaijoillamme

-

kaijoillanne

-

kaijoillansa / kaijoillaan

Abl

-lta

-

kaijoiltamme

-

kaijoiltanne

-

kaijoiltansa / kaijoiltaan

Tra

-ksi

-

kaijoiksemme

-

kaijoiksenne

-

kaijoiksensa / kaijoikseen

Ess

-na

-

kaijoinamme

-

kaijoinanne

-

kaijoinansa / kaijoinaan

Abe

-tta

-

kaijoittamme

-

kaijoittanne

-

kaijoittansa / kaijoittaan

Com

-ne

-

kaijoinemme

-

kaijoinenne

-

kaijoinensa / kaijoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

kaijojamme

kaijojanne

kaijojansa / kaijojaan

Gen

-n

-

-

-

kaijojemme

kaijojenne

kaijojensa

Ill

mihin

-

-

-

kaijoihimme

kaijoihinne

kaijoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

kaijoissamme

kaijoissanne

kaijoissansa / kaijoissaan

Ela

-sta

-

-

-

kaijoistamme

kaijoistanne

kaijoistansa / kaijoistaan

All

-lle

-

-

-

kaijoillemme

kaijoillenne

kaijoillensa / kaijoillean

Ade

-lla

-

-

-

kaijoillamme

kaijoillanne

kaijoillansa / kaijoillaan

Abl

-lta

-

-

-

kaijoiltamme

kaijoiltanne

kaijoiltansa / kaijoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

kaijoiksemme

kaijoiksenne

kaijoiksensa / kaijoikseen

Ess

-na

-

-

-

kaijoinamme

kaijoinanne

kaijoinansa / kaijoinaan

Abe

-tta

-

-

-

kaijoittamme

kaijoittanne

kaijoittansa / kaijoittaan

Com

-ne

-

-

-

kaijoinemme

kaijoinenne

kaijoinensa / kaijoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaija

kaijat

Par

-ta

kaijaa

kaijoja

Gen

-n

kaijan

kaijojen

Ill

mihin

kaijaan

kaijoihin

Ine

-ssa

kaijassa

kaijoissa

Ela

-sta

kaijasta

kaijoista

All

-lle

kaijalle

kaijoille

Ade

-lla

kaijalla

kaijoilla

Abl

-lta

kaijalta

kaijoilta

Tra

-ksi

kaijaksi

kaijoiksi

Ess

-na

kaijana

kaijoina

Abe

-tta

kaijatta

kaijoitta

Com

-ne

-

kaijoine

Ins

-in

-

kaijoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaija

kaijat

Par

-ta

kaijaa

kaijoja

Gen

-n

kaijan

kaijojen

Ill

mihin

kaijaan

kaijoihin

Ine

-ssa

kaijassa

kaijoissa

Ela

-sta

kaijasta

kaijoista

All

-lle

kaijalle

kaijoille

Ade

-lla

kaijalla

kaijoilla

Abl

-lta

kaijalta

kaijoilta

Tra

-ksi

kaijaksi

kaijoiksi

Ess

-na

kaijana

kaijoina

Abe

-tta

kaijatta

kaijoitta

Com

-ne

-

kaijoine

Ins

-in

-

kaijoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

kaija
by Kaija
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; EUbookshop; OpenSubtitles2018.v3; Europarl, file: europarl-v8.fi-en.fi, line 345; ParaCrawl Corpus Kaija laulaa. Kaija is singing. Missä kaija pesii? Where does the kaija nest? Kaija istuu oksalla. The kaija is sitting on a branch. Ei meidän kaijamme. Not ours. Kaija lentää korkealla taivaalla. The kaija is flying high in the sky. Kaija istuu oksalla laulaen iloisena. Kaija sits on a branch singing happily. Kaija on tietysti loppu jo. The keg's already extinct I'm sure. Onko tuo kaija mun hatussa? Â TM a Is that a parakeet in my hat? Kiitos Kaija rohkeudestasi. Thank you, Kaija, for your courage. Design Kaija ja Heikki Siren. Design Kaija and Heikki Siren. Show more arrow right

Wiktionary

parrot, racquet-tail, parakeet (used in common names of numerous parrot species) (zoology, in the plural) Psittacula (genus of parakeet) Show more arrow right Abbreviated from papukaija (“parrot”). From Swedish kaj (“quay, wharf”). Variant of kajava. Show more arrow right

Wikipedia

Kaija Kaija is a contemporary feminine personal name thought to have arisen as a Finnic variant of the Katrin, or alternatively from Katariina. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaijani

kaijani

kaijasi

kaijasi

kaijansa

kaijansa

Par

-ta

kaijaani

kaijojani

kaijaasi

kaijojasi

kaijaansa / kaijaaan

kaijojansa / kaijojaan

Gen

-n

kaijani

kaijojeni

kaijasi

kaijojesi

kaijansa

kaijojensa

Ill

mihin

kaijaani

kaijoihini

kaijaasi

kaijoihisi

kaijaansa

kaijoihinsa

Ine

-ssa

kaijassani

kaijoissani

kaijassasi

kaijoissasi

kaijassansa / kaijassaan

kaijoissansa / kaijoissaan

Ela

-sta

kaijastani

kaijoistani

kaijastasi

kaijoistasi

kaijastansa / kaijastaan

kaijoistansa / kaijoistaan

All

-lle

kaijalleni

kaijoilleni

kaijallesi

kaijoillesi

kaijallensa / kaijalleen

kaijoillensa / kaijoillean

Ade

-lla

kaijallani

kaijoillani

kaijallasi

kaijoillasi

kaijallansa / kaijallaan

kaijoillansa / kaijoillaan

Abl

-lta

kaijaltani

kaijoiltani

kaijaltasi

kaijoiltasi

kaijaltansa / kaijaltaan

kaijoiltansa / kaijoiltaan

Tra

-ksi

kaijakseni

kaijoikseni

kaijaksesi

kaijoiksesi

kaijaksensa / kaijakseen

kaijoiksensa / kaijoikseen

Ess

-na

kaijanani

kaijoinani

kaijanasi

kaijoinasi

kaijanansa / kaijanaan

kaijoinansa / kaijoinaan

Abe

-tta

kaijattani

kaijoittani

kaijattasi

kaijoittasi

kaijattansa / kaijattaan

kaijoittansa / kaijoittaan

Com

-ne

-

kaijoineni

-

kaijoinesi

-

kaijoinensa / kaijoineen

Singular

Plural

Nom

-

kaijani

kaijasi

kaijansa

kaijani

kaijasi

kaijansa

Par

-ta

kaijaani

kaijaasi

kaijaansa / kaijaaan

kaijojani

kaijojasi

kaijojansa / kaijojaan

Gen

-n

kaijani

kaijasi

kaijansa

kaijojeni

kaijojesi

kaijojensa

Ill

mihin

kaijaani

kaijaasi

kaijaansa

kaijoihini

kaijoihisi

kaijoihinsa

Ine

-ssa

kaijassani

kaijassasi

kaijassansa / kaijassaan

kaijoissani

kaijoissasi

kaijoissansa / kaijoissaan

Ela

-sta

kaijastani

kaijastasi

kaijastansa / kaijastaan

kaijoistani

kaijoistasi

kaijoistansa / kaijoistaan

All

-lle

kaijalleni

kaijallesi

kaijallensa / kaijalleen

kaijoilleni

kaijoillesi

kaijoillensa / kaijoillean

Ade

-lla

kaijallani

kaijallasi

kaijallansa / kaijallaan

kaijoillani

kaijoillasi

kaijoillansa / kaijoillaan

Abl

-lta

kaijaltani

kaijaltasi

kaijaltansa / kaijaltaan

kaijoiltani

kaijoiltasi

kaijoiltansa / kaijoiltaan

Tra

-ksi

kaijakseni

kaijaksesi

kaijaksensa / kaijakseen

kaijoikseni

kaijoiksesi

kaijoiksensa / kaijoikseen

Ess

-na

kaijanani

kaijanasi

kaijanansa / kaijanaan

kaijoinani

kaijoinasi

kaijoinansa / kaijoinaan

Abe

-tta

kaijattani

kaijattasi

kaijattansa / kaijattaan

kaijoittani

kaijoittasi

kaijoittansa / kaijoittaan

Com

-ne

-

-

-

kaijoineni

kaijoinesi

kaijoinensa / kaijoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaijamme

kaijamme

kaijanne

kaijanne

kaijansa

kaijansa

Par

-ta

kaijaamme

kaijojamme

kaijaanne

kaijojanne

kaijaansa / kaijaaan

kaijojansa / kaijojaan

Gen

-n

kaijamme

kaijojemme

kaijanne

kaijojenne

kaijansa

kaijojensa

Ill

mihin

kaijaamme

kaijoihimme

kaijaanne

kaijoihinne

kaijaansa

kaijoihinsa

Ine

-ssa

kaijassamme

kaijoissamme

kaijassanne

kaijoissanne

kaijassansa / kaijassaan

kaijoissansa / kaijoissaan

Ela

-sta

kaijastamme

kaijoistamme

kaijastanne

kaijoistanne

kaijastansa / kaijastaan

kaijoistansa / kaijoistaan

All

-lle

kaijallemme

kaijoillemme

kaijallenne

kaijoillenne

kaijallensa / kaijalleen

kaijoillensa / kaijoillean

Ade

-lla

kaijallamme

kaijoillamme

kaijallanne

kaijoillanne

kaijallansa / kaijallaan

kaijoillansa / kaijoillaan

Abl

-lta

kaijaltamme

kaijoiltamme

kaijaltanne

kaijoiltanne

kaijaltansa / kaijaltaan

kaijoiltansa / kaijoiltaan

Tra

-ksi

kaijaksemme

kaijoiksemme

kaijaksenne

kaijoiksenne

kaijaksensa / kaijakseen

kaijoiksensa / kaijoikseen

Ess

-na

kaijanamme

kaijoinamme

kaijananne

kaijoinanne

kaijanansa / kaijanaan

kaijoinansa / kaijoinaan

Abe

-tta

kaijattamme

kaijoittamme

kaijattanne

kaijoittanne

kaijattansa / kaijattaan

kaijoittansa / kaijoittaan

Com

-ne

-

kaijoinemme

-

kaijoinenne

-

kaijoinensa / kaijoineen

Singular

Plural

Nom

-

kaijamme

kaijanne

kaijansa

kaijamme

kaijanne

kaijansa

Par

-ta

kaijaamme

kaijaanne

kaijaansa / kaijaaan

kaijojamme

kaijojanne

kaijojansa / kaijojaan

Gen

-n

kaijamme

kaijanne

kaijansa

kaijojemme

kaijojenne

kaijojensa

Ill

mihin

kaijaamme

kaijaanne

kaijaansa

kaijoihimme

kaijoihinne

kaijoihinsa

Ine

-ssa

kaijassamme

kaijassanne

kaijassansa / kaijassaan

kaijoissamme

kaijoissanne

kaijoissansa / kaijoissaan

Ela

-sta

kaijastamme

kaijastanne

kaijastansa / kaijastaan

kaijoistamme

kaijoistanne

kaijoistansa / kaijoistaan

All

-lle

kaijallemme

kaijallenne

kaijallensa / kaijalleen

kaijoillemme

kaijoillenne

kaijoillensa / kaijoillean

Ade

-lla

kaijallamme

kaijallanne

kaijallansa / kaijallaan

kaijoillamme

kaijoillanne

kaijoillansa / kaijoillaan

Abl

-lta

kaijaltamme

kaijaltanne

kaijaltansa / kaijaltaan

kaijoiltamme

kaijoiltanne

kaijoiltansa / kaijoiltaan

Tra

-ksi

kaijaksemme

kaijaksenne

kaijaksensa / kaijakseen

kaijoiksemme

kaijoiksenne

kaijoiksensa / kaijoikseen

Ess

-na

kaijanamme

kaijananne

kaijanansa / kaijanaan

kaijoinamme

kaijoinanne

kaijoinansa / kaijoinaan

Abe

-tta

kaijattamme

kaijattanne

kaijattansa / kaijattaan

kaijoittamme

kaijoittanne

kaijoittansa / kaijoittaan

Com

-ne

-

-

-

kaijoinemme

kaijoinenne

kaijoinensa / kaijoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

papukaija

papukaijat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

papukaijan

Solve

Ill

mihin

papukaijoihin

Solve

Ine

-ssa

papukaijassa

Solve

Ela

-sta

papukaijasta

papukaijoista

All

-lle

papukaijalle

papukaijoille

Ade

-lla

papukaijalla

papukaijoilla

Abl

-lta

papukaijoilta

Solve

Tra

-ksi

papukaijaksi

Solve

Ess

-na

papukaijana

papukaijoina

Abe

-tta

papukaijatta

papukaijoitta

Com

-ne

-

papukaijoine

Ins

-in

-

papukaijoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

papukaija

papukaijat

Par

-ta

Gen

-n

papukaijan

Ill

mihin

papukaijoihin

Ine

-ssa

papukaijassa

Ela

-sta

papukaijasta

papukaijoista

All

-lle

papukaijalle

papukaijoille

Ade

-lla

papukaijalla

papukaijoilla

Abl

-lta

papukaijoilta

Tra

-ksi

papukaijaksi

Ess

-na

papukaijana

papukaijoina

Abe

-tta

papukaijatta

papukaijoitta

Com

-ne

-

papukaijoine

Ins

-in

-

papukaijoin

Singular

Plural

Nom

-

vahakas

vahakkaat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

vahakkaan

Solve

Ill

mihin

vahakkaisiin / vahakkaihin / vahakkahisin

Solve

Ine

-ssa

vahakkaassa

Solve

Ela

-sta

vahakkaasta

vahakkahista / vahakkaista

All

-lle

vahakkaalle

vahakkahille / vahakkaille

Ade

-lla

vahakkaalla

vahakkahilla / vahakkailla

Abl

-lta

vahakkahilta / vahakkailta

Solve

Tra

-ksi

vahakkaaksi

Solve

Ess

-na

vahakkaana

vahakkahina / vahakkaina

Abe

-tta

vahakkaatta

vahakkahitta / vahakkaitta

Com

-ne

-

vahakkahine / vahakkaine

Ins

-in

-

vahakkahin / vahakkain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vahakas

vahakkaat

Par

-ta

Gen

-n

vahakkaan

Ill

mihin

vahakkaisiin / vahakkaihin / vahakkahisin

Ine

-ssa

vahakkaassa

Ela

-sta

vahakkaasta

vahakkahista / vahakkaista

All

-lle

vahakkaalle

vahakkahille / vahakkaille

Ade

-lla

vahakkaalla

vahakkahilla / vahakkailla

Abl

-lta

vahakkahilta / vahakkailta

Tra

-ksi

vahakkaaksi

Ess

-na

vahakkaana

vahakkahina / vahakkaina

Abe

-tta

vahakkaatta

vahakkahitta / vahakkaitta

Com

-ne

-

vahakkahine / vahakkaine

Ins

-in

-

vahakkahin / vahakkain

Singular

Plural

Nom

-

papu

pavut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

pavun

Solve

Ill

mihin

papuihin

Solve

Ine

-ssa

pavussa

Solve

Ela

-sta

pavusta

pavuista

All

-lle

pavulle

pavuille

Ade

-lla

pavulla

pavuilla

Abl

-lta

pavuilta

Solve

Tra

-ksi

pavuksi

Solve

Ess

-na

papuna

papuina

Abe

-tta

pavutta

pavuitta

Com

-ne

-

papuine

Ins

-in

-

pavuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

papu

pavut

Par

-ta

Gen

-n

pavun

Ill

mihin

papuihin

Ine

-ssa

pavussa

Ela

-sta

pavusta

pavuista

All

-lle

pavulle

pavuille

Ade

-lla

pavulla

pavuilla

Abl

-lta

pavuilta

Tra

-ksi

pavuksi

Ess

-na

papuna

papuina

Abe

-tta

pavutta

pavuitta

Com

-ne

-

papuine

Ins

-in

-

pavuin

Singular

Plural

Nom

-

-

kaijat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

-

Solve

Ill

mihin

kaijoihin

Solve

Ine

-ssa

-

Solve

Ela

-sta

-

kaijoista

All

-lle

-

kaijoille

Ade

-lla

-

kaijoilla

Abl

-lta

kaijoilta

Solve

Tra

-ksi

-

Solve

Ess

-na

-

kaijoina

Abe

-tta

-

kaijoitta

Com

-ne

-

kaijoine

Ins

-in

-

kaijoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

kaijat

Par

-ta

Gen

-n

-

Ill

mihin

kaijoihin

Ine

-ssa

-

Ela

-sta

-

kaijoista

All

-lle

-

kaijoille

Ade

-lla

-

kaijoilla

Abl

-lta

kaijoilta

Tra

-ksi

-

Ess

-na

-

kaijoina

Abe

-tta

-

kaijoitta

Com

-ne

-

kaijoine

Ins

-in

-

kaijoin

Singular

Plural

Nom

-

kaija

kaijat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kaijan

Solve

Ill

mihin

kaijoihin

Solve

Ine

-ssa

kaijassa

Solve

Ela

-sta

kaijasta

kaijoista

All

-lle

kaijalle

kaijoille

Ade

-lla

kaijalla

kaijoilla

Abl

-lta

kaijoilta

Solve

Tra

-ksi

kaijaksi

Solve

Ess

-na

kaijana

kaijoina

Abe

-tta

kaijatta

kaijoitta

Com

-ne

-

kaijoine

Ins

-in

-

kaijoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaija

kaijat

Par

-ta

Gen

-n

kaijan

Ill

mihin

kaijoihin

Ine

-ssa

kaijassa

Ela

-sta

kaijasta

kaijoista

All

-lle

kaijalle

kaijoille

Ade

-lla

kaijalla

kaijoilla

Abl

-lta

kaijoilta

Tra

-ksi

kaijaksi

Ess

-na

kaijana

kaijoina

Abe

-tta

kaijatta

kaijoitta

Com

-ne

-

kaijoine

Ins

-in

-

kaijoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept