paljastumistaan |
Noun, Plural Elative 3rd singular possessive |
|
Noun, Plural Elative 3rd plural possessive |
||
Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s |
||
+ taka |
Noun, Singular Genitive |
|
Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive 3rd singular possessive |
||
Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive 3rd plural possessive |
||
Verb, Participle with suffix ma Plural Elative 3rd singular possessive |
||
Verb, Participle with suffix ma Plural Elative 3rd plural possessive |
||
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
paljastuma |
paljastumat |
Par |
-ta |
paljastumaa |
paljastumia |
Gen |
-n |
paljastuman |
paljastumien |
Ill |
mihin |
paljastumaan |
paljastumiin |
Ine |
-ssa |
paljastumassa |
paljastumissa |
Ela |
-sta |
paljastumasta |
paljastumista |
All |
-lle |
paljastumalle |
paljastumille |
Ade |
-lla |
paljastumalla |
paljastumilla |
Abl |
-lta |
paljastumalta |
paljastumilta |
Tra |
-ksi |
paljastumaksi |
paljastumiksi |
Ess |
-na |
paljastumana |
paljastumina |
Abe |
-tta |
paljastumatta |
paljastumitta |
Com |
-ne |
- |
paljastumine |
Ins |
-in |
- |
paljastumin |
Singular
Plural
Nom
-
paljastuma
paljastumat
Par
-ta
paljastumaa
paljastumia
Gen
-n
paljastuman
paljastumien
Ill
mihin
paljastumaan
paljastumiin
Ine
-ssa
paljastumassa
paljastumissa
Ela
-sta
paljastumasta
paljastumista
All
-lle
paljastumalle
paljastumille
Ade
-lla
paljastumalla
paljastumilla
Abl
-lta
paljastumalta
paljastumilta
Tra
-ksi
paljastumaksi
paljastumiksi
Ess
-na
paljastumana
paljastumina
Abe
-tta
paljastumatta
paljastumitta
Com
-ne
-
paljastumine
Ins
-in
-
paljastumin
| outcrop | paljastuma |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
paljastuma |
paljastuma |
paljastuma |
paljastuma |
paljastuma |
paljastuma |
Par |
-ta |
paljastumaa |
paljastumia |
paljastumaa |
paljastumia |
paljastumaa |
paljastumia |
Gen |
-n |
paljastuma |
paljastumie |
paljastuma |
paljastumie |
paljastuma |
paljastumie |
Ill |
mihin |
paljastumaa |
paljastumii |
paljastumaa |
paljastumii |
paljastumaa |
paljastumii |
Ine |
-ssa |
paljastumassa |
paljastumissa |
paljastumassa |
paljastumissa |
paljastumassa |
paljastumissa |
Ela |
-sta |
paljastumasta |
paljastumista |
paljastumasta |
paljastumista |
paljastumasta |
paljastumista |
All |
-lle |
paljastumalle |
paljastumille |
paljastumalle |
paljastumille |
paljastumalle |
paljastumille |
Ade |
-lla |
paljastumalla |
paljastumilla |
paljastumalla |
paljastumilla |
paljastumalla |
paljastumilla |
Abl |
-lta |
paljastumalta |
paljastumilta |
paljastumalta |
paljastumilta |
paljastumalta |
paljastumilta |
Tra |
-ksi |
paljastumakse |
paljastumikse |
paljastumakse |
paljastumikse |
paljastumakse |
paljastumikse |
Ess |
-na |
paljastumana |
paljastumina |
paljastumana |
paljastumina |
paljastumana |
paljastumina |
Abe |
-tta |
paljastumatta |
paljastumitta |
paljastumatta |
paljastumitta |
paljastumatta |
paljastumitta |
Com |
-ne |
- |
paljastumine |
- |
paljastumine |
- |
paljastumine |
Singular
Plural
Nom
-
paljastuma
paljastuma
paljastuma
paljastuma
paljastuma
paljastuma
Par
-ta
paljastumaa
paljastumaa
paljastumaa
paljastumia
paljastumia
paljastumia
Gen
-n
paljastuma
paljastuma
paljastuma
paljastumie
paljastumie
paljastumie
Ill
mihin
paljastumaa
paljastumaa
paljastumaa
paljastumii
paljastumii
paljastumii
Ine
-ssa
paljastumassa
paljastumassa
paljastumassa
paljastumissa
paljastumissa
paljastumissa
Ela
-sta
paljastumasta
paljastumasta
paljastumasta
paljastumista
paljastumista
paljastumista
All
-lle
paljastumalle
paljastumalle
paljastumalle
paljastumille
paljastumille
paljastumille
Ade
-lla
paljastumalla
paljastumalla
paljastumalla
paljastumilla
paljastumilla
paljastumilla
Abl
-lta
paljastumalta
paljastumalta
paljastumalta
paljastumilta
paljastumilta
paljastumilta
Tra
-ksi
paljastumakse
paljastumakse
paljastumakse
paljastumikse
paljastumikse
paljastumikse
Ess
-na
paljastumana
paljastumana
paljastumana
paljastumina
paljastumina
paljastumina
Abe
-tta
paljastumatta
paljastumatta
paljastumatta
paljastumitta
paljastumitta
paljastumitta
Com
-ne
-
-
-
paljastumine
paljastumine
paljastumine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
paljastuma |
paljastuma |
paljastuma |
paljastuma |
paljastuma |
paljastuma |
Par |
-ta |
paljastumaa |
paljastumia |
paljastumaa |
paljastumia |
paljastumaa |
paljastumia |
Gen |
-n |
paljastuma |
paljastumie |
paljastuma |
paljastumie |
paljastuma |
paljastumie |
Ill |
mihin |
paljastumaa |
paljastumii |
paljastumaa |
paljastumii |
paljastumaa |
paljastumii |
Ine |
-ssa |
paljastumassa |
paljastumissa |
paljastumassa |
paljastumissa |
paljastumassa |
paljastumissa |
Ela |
-sta |
paljastumasta |
paljastumista |
paljastumasta |
paljastumista |
paljastumasta |
paljastumista |
All |
-lle |
paljastumalle |
paljastumille |
paljastumalle |
paljastumille |
paljastumalle |
paljastumille |
Ade |
-lla |
paljastumalla |
paljastumilla |
paljastumalla |
paljastumilla |
paljastumalla |
paljastumilla |
Abl |
-lta |
paljastumalta |
paljastumilta |
paljastumalta |
paljastumilta |
paljastumalta |
paljastumilta |
Tra |
-ksi |
paljastumakse |
paljastumikse |
paljastumakse |
paljastumikse |
paljastumakse |
paljastumikse |
Ess |
-na |
paljastumana |
paljastumina |
paljastumana |
paljastumina |
paljastumana |
paljastumina |
Abe |
-tta |
paljastumatta |
paljastumitta |
paljastumatta |
paljastumitta |
paljastumatta |
paljastumitta |
Com |
-ne |
- |
paljastumine |
- |
paljastumine |
- |
paljastumine |
Singular
Plural
Nom
-
paljastuma
paljastuma
paljastuma
paljastuma
paljastuma
paljastuma
Par
-ta
paljastumaa
paljastumaa
paljastumaa
paljastumia
paljastumia
paljastumia
Gen
-n
paljastuma
paljastuma
paljastuma
paljastumie
paljastumie
paljastumie
Ill
mihin
paljastumaa
paljastumaa
paljastumaa
paljastumii
paljastumii
paljastumii
Ine
-ssa
paljastumassa
paljastumassa
paljastumassa
paljastumissa
paljastumissa
paljastumissa
Ela
-sta
paljastumasta
paljastumasta
paljastumasta
paljastumista
paljastumista
paljastumista
All
-lle
paljastumalle
paljastumalle
paljastumalle
paljastumille
paljastumille
paljastumille
Ade
-lla
paljastumalla
paljastumalla
paljastumalla
paljastumilla
paljastumilla
paljastumilla
Abl
-lta
paljastumalta
paljastumalta
paljastumalta
paljastumilta
paljastumilta
paljastumilta
Tra
-ksi
paljastumakse
paljastumakse
paljastumakse
paljastumikse
paljastumikse
paljastumikse
Ess
-na
paljastumana
paljastumana
paljastumana
paljastumina
paljastumina
paljastumina
Abe
-tta
paljastumatta
paljastumatta
paljastumatta
paljastumitta
paljastumitta
paljastumitta
Com
-ne
-
-
-
paljastumine
paljastumine
paljastumine
| to be revealed | paljastua, tulla näkyviin |
| to reveal itself | paljastua, tulla näkyviin |
| to out | paljastua, heittää ulos, tulla julki |
| to show up | paljastaa, ilmestyä paikalle, tulla esiin, paljastua, tulla, tuoda esiin |
| to be elicited | tulla esiin, paljastua |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paljastun |
|
ii |
paljastut |
|
iii |
paljastuu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paljastumme / paljastutaan |
|
ii |
paljastutte |
|
iii |
paljastuvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paljastuin |
|
ii |
paljastuit |
|
iii |
paljastui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paljastuimme / paljastuttiin |
|
ii |
paljastuitte |
|
iii |
paljastuivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen paljastunut |
en ole paljastunut |
ii |
olet paljastunut |
et ole paljastunut |
iii |
on paljastunut |
ei ole paljastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme paljastuneet |
emme ole paljastuneet |
ii |
olette paljastuneet |
ette ole paljastuneet |
iii |
ovat paljastuneet |
eivät ole paljastuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin paljastunut |
en ollut paljastunut |
ii |
olit paljastunut |
et ollut paljastunut |
iii |
oli paljastunut |
ei ollut paljastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme paljastuneet |
emme olleet paljastuneet |
ii |
olitte paljastuneet |
ette olleet paljastuneet |
iii |
olivat paljastuneet |
eivät olleet paljastuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paljastuisin |
|
ii |
paljastuisit |
|
iii |
paljastuisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paljastuisimme |
|
ii |
paljastuisitte |
|
iii |
paljastuisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin paljastunut |
en olisi paljastunut |
ii |
olisit paljastunut |
et olisi paljastunut |
iii |
olisi paljastunut |
ei olisi paljastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme paljastuneet |
emme olisi paljastuneet |
ii |
olisitte paljastuneet |
ette olisi paljastuneet |
iii |
olisivat paljastuneet |
eivät olisi paljastuneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paljastunen |
en paljastune |
ii |
paljastunet |
et paljastune |
iii |
paljastunee |
ei paljastune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
paljastunemme |
emme paljastune |
ii |
paljastunette |
ette paljastune |
iii |
paljastunevat |
eivät paljastune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen paljastunut |
en liene paljastunut |
ii |
lienet paljastunut |
et liene paljastunut |
iii |
lienee paljastunut |
ei liene paljastunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme paljastuneet |
emme liene paljastuneet |
ii |
lienette paljastuneet |
ette liene paljastuneet |
iii |
lienevät paljastuneet |
eivät liene paljastuneet |
Singular
i |
- |
ii |
paljastu |
iii |
paljastukoon |
Plural
i |
paljastukaamme |
ii |
paljastukaa |
iii |
paljastukoot |
Nom |
- |
paljastua |
Tra |
-ksi |
paljastuaksensa / paljastuakseen |
Ine |
-ssa |
paljastuessa |
Ins |
-in |
paljastuen |
Ine |
-ssa |
paljastuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
paljastumaan |
Ine |
-ssa |
paljastumassa |
Ela |
-sta |
paljastumasta |
Ade |
-lla |
paljastumalla |
Abe |
-tta |
paljastumatta |
Ins |
-in |
paljastuman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
paljastuminen |
Par |
-ta |
paljastumista |
paljastumaisillaan / paljastumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
paljastutaan |
ei paljastuta |
Imperfect |
paljastuttiin |
ei paljastuttu |
Potential |
paljastuttaneen |
ei paljastuttane |
Conditional |
paljastuttaisiin |
ei paljastuttaisi |
Imperative Present |
paljastuttakoon |
älköön paljastuttako |
Imperative Perfect |
olkoon paljastuttu |
älköön paljastuttu |
Positive
Negative
Present
paljastutaan
ei paljastuta
Imperfect
paljastuttiin
ei paljastuttu
Potential
paljastuttaneen
ei paljastuttane
Conditional
paljastuttaisiin
ei paljastuttaisi
Imperative Present
paljastuttakoon
älköön paljastuttako
Imperative Perfect
olkoon paljastuttu
älköön paljastuttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
paljastuva |
paljastuttava |
2nd |
paljastunut |
paljastuttu |
3rd |
paljastuma |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
takat / taat / ta’at |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taan / ta’an |
takojen |
Ill |
mihin |
takaan |
takoihin |
Ine |
-ssa |
taassa / ta’assa |
taoissa / ta’oissa |
Ela |
-sta |
taasta / ta’asta |
taoista / ta’oista |
All |
-lle |
taalle / ta’alle |
taoille / ta’oille |
Ade |
-lla |
taalla / ta’alla |
taoilla / ta’oilla |
Abl |
-lta |
taalta / ta’alta |
taoilta / ta’oilta |
Tra |
-ksi |
taaksi / ta’aksi |
taoiksi / ta’oiksi |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta / ta’atta |
taoitta / ta’oitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
Ins |
-in |
- |
taoin / ta’oin |
Singular
Plural
Nom
-
taka
takat / taat / ta’at
Par
-ta
takaa
takoja
Gen
-n
taan / ta’an
takojen
Ill
mihin
takaan
takoihin
Ine
-ssa
taassa / ta’assa
taoissa / ta’oissa
Ela
-sta
taasta / ta’asta
taoista / ta’oista
All
-lle
taalle / ta’alle
taoille / ta’oille
Ade
-lla
taalla / ta’alla
taoilla / ta’oilla
Abl
-lta
taalta / ta’alta
taoilta / ta’oilta
Tra
-ksi
taaksi / ta’aksi
taoiksi / ta’oiksi
Ess
-na
takana
takoina
Abe
-tta
taatta / ta’atta
taoitta / ta’oitta
Com
-ne
-
takoine
Ins
-in
-
taoin / ta’oin
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net