logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

paljastuma, noun

Word analysis
paljastumistaan

paljastumistaan

paljastuma

Noun, Plural Elative 3rd singular possessive

paljastuma

Noun, Plural Elative 3rd plural possessive

paljastua

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ taka

Noun, Singular Genitive

paljastua

Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive 3rd singular possessive

paljastua

Verb, Derivation with suffix minen Singular Partitive 3rd plural possessive

paljastua

Verb, Participle with suffix ma Plural Elative 3rd singular possessive

paljastua

Verb, Participle with suffix ma Plural Elative 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paljastuma

paljastumat

Par

-ta

paljastumaa

paljastumia

Gen

-n

paljastuman

paljastumien

Ill

mihin

paljastumaan

paljastumiin

Ine

-ssa

paljastumassa

paljastumissa

Ela

-sta

paljastumasta

paljastumista

All

-lle

paljastumalle

paljastumille

Ade

-lla

paljastumalla

paljastumilla

Abl

-lta

paljastumalta

paljastumilta

Tra

-ksi

paljastumaksi

paljastumiksi

Ess

-na

paljastumana

paljastumina

Abe

-tta

paljastumatta

paljastumitta

Com

-ne

-

paljastumine

Ins

-in

-

paljastumin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paljastuma

paljastumat

Par

-ta

paljastumaa

paljastumia

Gen

-n

paljastuman

paljastumien

Ill

mihin

paljastumaan

paljastumiin

Ine

-ssa

paljastumassa

paljastumissa

Ela

-sta

paljastumasta

paljastumista

All

-lle

paljastumalle

paljastumille

Ade

-lla

paljastumalla

paljastumilla

Abl

-lta

paljastumalta

paljastumilta

Tra

-ksi

paljastumaksi

paljastumiksi

Ess

-na

paljastumana

paljastumina

Abe

-tta

paljastumatta

paljastumitta

Com

-ne

-

paljastumine

Ins

-in

-

paljastumin

outcrop paljastuma
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; ParaCrawl; WikiMatrix; Tatoeba; OpenSubtitles Hän ei riskeeraisi paljastumistaan täällä pelkän junaiskun takia. You wouldn't risk exposing yourself here in the United States for a train bombing. Sekö estää häntä paljastumasta? And you believe this will keep her from being noticed? Paljastuma sijaitsee lähellä kaupunkia. The outcrop is located near the town. Emme voi riskeerata paljastumista. We cannot risk detection. Paljastumia on tutkittu vuosisatojen ajan. The outcrops have been studied for centuries. Luonnontieteilijä löysi uuden paljastuman saarella. The natural scientist discovered a new outcrop on the island. Geologi tutki kallioperän paljastumia tarkoin. The geologist examined the rock formations carefully. Kadun reunalla näkyi vanha rakennuksen paljastuma. There was an old building ruin visible at the edge of the street. Kaikki tulee paljastumaan. All will be revealed. Uusi teknologia auttaa löytämään entisiä paljastumia maaperässä. New technology helps in finding former revealed features in the soil. Show more arrow right

Wiktionary

a part where something is revealed or exposed (geology) outcrop, exposure Show more arrow right paljastua +‎ -ma Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paljastumani

paljastumani

paljastumasi

paljastumasi

paljastumansa

paljastumansa

Par

-ta

paljastumaani

paljastumiani

paljastumaasi

paljastumiasi

paljastumaansa

paljastumiansa / paljastumiaan

Gen

-n

paljastumani

paljastumieni

paljastumasi

paljastumiesi

paljastumansa

paljastumiensa

Ill

mihin

paljastumaani

paljastumiini

paljastumaasi

paljastumiisi

paljastumaansa

paljastumiinsa

Ine

-ssa

paljastumassani

paljastumissani

paljastumassasi

paljastumissasi

paljastumassansa / paljastumassaan

paljastumissansa / paljastumissaan

Ela

-sta

paljastumastani

paljastumistani

paljastumastasi

paljastumistasi

paljastumastansa / paljastumastaan

paljastumistansa / paljastumistaan

All

-lle

paljastumalleni

paljastumilleni

paljastumallesi

paljastumillesi

paljastumallensa / paljastumalleen

paljastumillensa / paljastumillean

Ade

-lla

paljastumallani

paljastumillani

paljastumallasi

paljastumillasi

paljastumallansa / paljastumallaan

paljastumillansa / paljastumillaan

Abl

-lta

paljastumaltani

paljastumiltani

paljastumaltasi

paljastumiltasi

paljastumaltansa / paljastumaltaan

paljastumiltansa / paljastumiltaan

Tra

-ksi

paljastumakseni

paljastumikseni

paljastumaksesi

paljastumiksesi

paljastumaksensa / paljastumakseen

paljastumiksensa / paljastumikseen

Ess

-na

paljastumanani

paljastuminani

paljastumanasi

paljastuminasi

paljastumanansa / paljastumanaan

paljastuminansa / paljastuminaan

Abe

-tta

paljastumattani

paljastumittani

paljastumattasi

paljastumittasi

paljastumattansa / paljastumattaan

paljastumittansa / paljastumittaan

Com

-ne

-

paljastumineni

-

paljastuminesi

-

paljastuminensa / paljastumineen

Singular

Plural

Nom

-

paljastumani

paljastumasi

paljastumansa

paljastumani

paljastumasi

paljastumansa

Par

-ta

paljastumaani

paljastumaasi

paljastumaansa

paljastumiani

paljastumiasi

paljastumiansa / paljastumiaan

Gen

-n

paljastumani

paljastumasi

paljastumansa

paljastumieni

paljastumiesi

paljastumiensa

Ill

mihin

paljastumaani

paljastumaasi

paljastumaansa

paljastumiini

paljastumiisi

paljastumiinsa

Ine

-ssa

paljastumassani

paljastumassasi

paljastumassansa / paljastumassaan

paljastumissani

paljastumissasi

paljastumissansa / paljastumissaan

Ela

-sta

paljastumastani

paljastumastasi

paljastumastansa / paljastumastaan

paljastumistani

paljastumistasi

paljastumistansa / paljastumistaan

All

-lle

paljastumalleni

paljastumallesi

paljastumallensa / paljastumalleen

paljastumilleni

paljastumillesi

paljastumillensa / paljastumillean

Ade

-lla

paljastumallani

paljastumallasi

paljastumallansa / paljastumallaan

paljastumillani

paljastumillasi

paljastumillansa / paljastumillaan

Abl

-lta

paljastumaltani

paljastumaltasi

paljastumaltansa / paljastumaltaan

paljastumiltani

paljastumiltasi

paljastumiltansa / paljastumiltaan

Tra

-ksi

paljastumakseni

paljastumaksesi

paljastumaksensa / paljastumakseen

paljastumikseni

paljastumiksesi

paljastumiksensa / paljastumikseen

Ess

-na

paljastumanani

paljastumanasi

paljastumanansa / paljastumanaan

paljastuminani

paljastuminasi

paljastuminansa / paljastuminaan

Abe

-tta

paljastumattani

paljastumattasi

paljastumattansa / paljastumattaan

paljastumittani

paljastumittasi

paljastumittansa / paljastumittaan

Com

-ne

-

-

-

paljastumineni

paljastuminesi

paljastuminensa / paljastumineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paljastumamme

paljastumamme

paljastumanne

paljastumanne

paljastumansa

paljastumansa

Par

-ta

paljastumaamme

paljastumiamme

paljastumaanne

paljastumianne

paljastumaansa

paljastumiansa / paljastumiaan

Gen

-n

paljastumamme

paljastumiemme

paljastumanne

paljastumienne

paljastumansa

paljastumiensa

Ill

mihin

paljastumaamme

paljastumiimme

paljastumaanne

paljastumiinne

paljastumaansa

paljastumiinsa

Ine

-ssa

paljastumassamme

paljastumissamme

paljastumassanne

paljastumissanne

paljastumassansa / paljastumassaan

paljastumissansa / paljastumissaan

Ela

-sta

paljastumastamme

paljastumistamme

paljastumastanne

paljastumistanne

paljastumastansa / paljastumastaan

paljastumistansa / paljastumistaan

All

-lle

paljastumallemme

paljastumillemme

paljastumallenne

paljastumillenne

paljastumallensa / paljastumalleen

paljastumillensa / paljastumillean

Ade

-lla

paljastumallamme

paljastumillamme

paljastumallanne

paljastumillanne

paljastumallansa / paljastumallaan

paljastumillansa / paljastumillaan

Abl

-lta

paljastumaltamme

paljastumiltamme

paljastumaltanne

paljastumiltanne

paljastumaltansa / paljastumaltaan

paljastumiltansa / paljastumiltaan

Tra

-ksi

paljastumaksemme

paljastumiksemme

paljastumaksenne

paljastumiksenne

paljastumaksensa / paljastumakseen

paljastumiksensa / paljastumikseen

Ess

-na

paljastumanamme

paljastuminamme

paljastumananne

paljastuminanne

paljastumanansa / paljastumanaan

paljastuminansa / paljastuminaan

Abe

-tta

paljastumattamme

paljastumittamme

paljastumattanne

paljastumittanne

paljastumattansa / paljastumattaan

paljastumittansa / paljastumittaan

Com

-ne

-

paljastuminemme

-

paljastuminenne

-

paljastuminensa / paljastumineen

Singular

Plural

Nom

-

paljastumamme

paljastumanne

paljastumansa

paljastumamme

paljastumanne

paljastumansa

Par

-ta

paljastumaamme

paljastumaanne

paljastumaansa

paljastumiamme

paljastumianne

paljastumiansa / paljastumiaan

Gen

-n

paljastumamme

paljastumanne

paljastumansa

paljastumiemme

paljastumienne

paljastumiensa

Ill

mihin

paljastumaamme

paljastumaanne

paljastumaansa

paljastumiimme

paljastumiinne

paljastumiinsa

Ine

-ssa

paljastumassamme

paljastumassanne

paljastumassansa / paljastumassaan

paljastumissamme

paljastumissanne

paljastumissansa / paljastumissaan

Ela

-sta

paljastumastamme

paljastumastanne

paljastumastansa / paljastumastaan

paljastumistamme

paljastumistanne

paljastumistansa / paljastumistaan

All

-lle

paljastumallemme

paljastumallenne

paljastumallensa / paljastumalleen

paljastumillemme

paljastumillenne

paljastumillensa / paljastumillean

Ade

-lla

paljastumallamme

paljastumallanne

paljastumallansa / paljastumallaan

paljastumillamme

paljastumillanne

paljastumillansa / paljastumillaan

Abl

-lta

paljastumaltamme

paljastumaltanne

paljastumaltansa / paljastumaltaan

paljastumiltamme

paljastumiltanne

paljastumiltansa / paljastumiltaan

Tra

-ksi

paljastumaksemme

paljastumaksenne

paljastumaksensa / paljastumakseen

paljastumiksemme

paljastumiksenne

paljastumiksensa / paljastumikseen

Ess

-na

paljastumanamme

paljastumananne

paljastumanansa / paljastumanaan

paljastuminamme

paljastuminanne

paljastuminansa / paljastuminaan

Abe

-tta

paljastumattamme

paljastumattanne

paljastumattansa / paljastumattaan

paljastumittamme

paljastumittanne

paljastumittansa / paljastumittaan

Com

-ne

-

-

-

paljastuminemme

paljastuminenne

paljastuminensa / paljastumineen

Wiktionary

(intransitive) to become exposed or revealed, to dawn on, to uncover, to come into daylight Fin:Jälkeen päin ajateltuna kaikki ovat paljastuneet idiooteiksi tai muutoin tylsiksi.Eng:Now that I think about it, everyone has turned out to be an idiot or otherwise boring.Fin:Kun huijauksemme paljastuu hänelle, olemme jo kaukana.Eng:By the time it dawns on him that we have cheated, we will be far from here. Show more arrow right From paljastaa (“to reveal”) +‎ -ua. Show more arrow right
to be revealed paljastua, tulla näkyviin
to reveal itself paljastua, tulla näkyviin
to out paljastua, heittää ulos, tulla julki
to show up paljastaa, ilmestyä paikalle, tulla esiin, paljastua, tulla, tuoda esiin
to be elicited tulla esiin, paljastua
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Ei halua paljastua. I guess he doesn' t want to reveal himself. Taisimme paljastua. Guess we're out. Olemme paljastuneet. We're wide open. Se ei saa paljastua. This can't get out, Cille. Totta kai hän on paljastunut! Of course he has been exposed! Olet vaarassa paljastua. You've been compromised. Olet saattanut paljastua. You may have been compromised. Pelkäätte paljastuvanne. You're afraid of being found out. Ei pelkoa paljastua, vaan vapautta. No anxiety reveal, but free - dom. Olemme jo ehkä paljastuneet. We may have already been exposed. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

paljastun

en paljastu

ii

paljastut

et paljastu

iii

paljastuu

ei paljastu

Plural

Positive

Negative

i

paljastumme / paljastutaan

emme paljastu / ei paljastuta

ii

paljastutte

ette paljastu

iii

paljastuvat

eivät paljastu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

paljastuin

en paljastunut

ii

paljastuit

et paljastunut

iii

paljastui

ei paljastunut

Plural

Positive

Negative

i

paljastuimme / paljastuttiin

emme paljastuneet / ei paljastuttu

ii

paljastuitte

ette paljastuneet

iii

paljastuivat

eivät paljastuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen paljastunut

en ole paljastunut

ii

olet paljastunut

et ole paljastunut

iii

on paljastunut

ei ole paljastunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme paljastuneet

emme ole paljastuneet

ii

olette paljastuneet

ette ole paljastuneet

iii

ovat paljastuneet

eivät ole paljastuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin paljastunut

en ollut paljastunut

ii

olit paljastunut

et ollut paljastunut

iii

oli paljastunut

ei ollut paljastunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme paljastuneet

emme olleet paljastuneet

ii

olitte paljastuneet

ette olleet paljastuneet

iii

olivat paljastuneet

eivät olleet paljastuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

paljastuisin

en paljastuisi

ii

paljastuisit

et paljastuisi

iii

paljastuisi

ei paljastuisi

Plural

Positive

Negative

i

paljastuisimme

emme paljastuisi

ii

paljastuisitte

ette paljastuisi

iii

paljastuisivat

eivät paljastuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin paljastunut

en olisi paljastunut

ii

olisit paljastunut

et olisi paljastunut

iii

olisi paljastunut

ei olisi paljastunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme paljastuneet

emme olisi paljastuneet

ii

olisitte paljastuneet

ette olisi paljastuneet

iii

olisivat paljastuneet

eivät olisi paljastuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

paljastunen

en paljastune

ii

paljastunet

et paljastune

iii

paljastunee

ei paljastune

Plural

Positive

Negative

i

paljastunemme

emme paljastune

ii

paljastunette

ette paljastune

iii

paljastunevat

eivät paljastune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen paljastunut

en liene paljastunut

ii

lienet paljastunut

et liene paljastunut

iii

lienee paljastunut

ei liene paljastunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme paljastuneet

emme liene paljastuneet

ii

lienette paljastuneet

ette liene paljastuneet

iii

lienevät paljastuneet

eivät liene paljastuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

paljastu

iii

paljastukoon

Plural

i

paljastukaamme

ii

paljastukaa

iii

paljastukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

paljastua

Tra

-ksi

paljastuaksensa / paljastuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

paljastuessa

Ins

-in

paljastuen

Ine

-ssa

paljastuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

paljastumaan

Ine

-ssa

paljastumassa

Ela

-sta

paljastumasta

Ade

-lla

paljastumalla

Abe

-tta

paljastumatta

Ins

-in

paljastuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

paljastuminen

Par

-ta

paljastumista

Infinitive V

paljastumaisillaan / paljastumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

paljastutaan

ei paljastuta

Imperfect

paljastuttiin

ei paljastuttu

Potential

paljastuttaneen

ei paljastuttane

Conditional

paljastuttaisiin

ei paljastuttaisi

Imperative Present

paljastuttakoon

älköön paljastuttako

Imperative Perfect

olkoon paljastuttu

älköön paljastuttu

Positive

Negative

Present

paljastutaan

ei paljastuta

Imperfect

paljastuttiin

ei paljastuttu

Potential

paljastuttaneen

ei paljastuttane

Conditional

paljastuttaisiin

ei paljastuttaisi

Imperative Present

paljastuttakoon

älköön paljastuttako

Imperative Perfect

olkoon paljastuttu

älköön paljastuttu

Participle

Active

Passive

1st

paljastuva

paljastuttava

2nd

paljastunut

paljastuttu

3rd

paljastuma

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept