logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

paleltua + ko, verb

Word analysis
paleltuvatko SeeHide full analysisArrow downArrow up

paleltuvatko

paleltua

Verb, Present, 3rd person plural Question clitic

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(intransitive) To get frostbitten. (intransitive, dialectal) To be freezing. Show more arrow right Show more arrow right paleltaa +‎ -ua Show more arrow right
to freeze jäädyttää, jäätyä, pysäyttää, pakastaa, jähmettyä, paleltua
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Palellut hengiltä. You freeze to death. Palellut kuoliaaksi. You'll freeze to death. Eivät ne palellu. They'll be all right. Hän on paleltunut. He's suffering from exposure. Olen palellut koko yön. I've been freezing my ass off at night. Aivoni paleltuvat. This whale dude is giving me a brain freeze. Jalkani paleltuvat. My feet are freezing. Ellemme palellu ensin. If we don't freeze to death first. Jalkani on paleltunut. My leg has frostbite.I ' il rub it. Taidat olla paleltunut. I think you got frostbite. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

palellunko

en palelluko

ii

palellutko

et palelluko

iii

paleltuuko

ei palelluko

Plural

Positive

Negative

i

palellummeko / palellutaanko

emme palelluko / ei palellutako

ii

palellutteko

ette palelluko

iii

paleltuvatko

eivät palelluko

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

palelluinko

en paleltunutko

ii

palelluitko

et paleltunutko

iii

paleltuiko

ei paleltunutko

Plural

Positive

Negative

i

palelluimmeko / palelluttiinko

emme paleltuneetko / ei palelluttuko

ii

palelluitteko

ette paleltuneetko

iii

paleltuivatko

eivät paleltuneetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen paleltunutko

en ole paleltunutko

ii

olet paleltunutko

et ole paleltunutko

iii

on paleltunutko

ei ole paleltunutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme paleltuneetko

emme ole paleltuneetko

ii

olette paleltuneetko

ette ole paleltuneetko

iii

ovat paleltuneetko

eivät ole paleltuneetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin paleltunutko

en ollut paleltunutko

ii

olit paleltunutko

et ollut paleltunutko

iii

oli paleltunutko

ei ollut paleltunutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme paleltuneetko

emme olleet paleltuneetko

ii

olitte paleltuneetko

ette olleet paleltuneetko

iii

olivat paleltuneetko

eivät olleet paleltuneetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

paleltuisinko

en paleltuisiko

ii

paleltuisitko

et paleltuisiko

iii

paleltuisiko

ei paleltuisiko

Plural

Positive

Negative

i

paleltuisimmeko

emme paleltuisiko

ii

paleltuisitteko

ette paleltuisiko

iii

paleltuisivatko

eivät paleltuisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin paleltunutko

en olisi paleltunutko

ii

olisit paleltunutko

et olisi paleltunutko

iii

olisi paleltunutko

ei olisi paleltunutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme paleltuneetko

emme olisi paleltuneetko

ii

olisitte paleltuneetko

ette olisi paleltuneetko

iii

olisivat paleltuneetko

eivät olisi paleltuneetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

paleltunenko

en paleltuneko

ii

paleltunetko

et paleltuneko

iii

paleltuneeko

ei paleltuneko

Plural

Positive

Negative

i

paleltunemmeko

emme paleltuneko

ii

paleltunetteko

ette paleltuneko

iii

paleltunevatko

eivät paleltuneko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen paleltunutko

en liene paleltunutko

ii

lienet paleltunutko

et liene paleltunutko

iii

lienee paleltunutko

ei liene paleltunutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme paleltuneetko

emme liene paleltuneetko

ii

lienette paleltuneetko

ette liene paleltuneetko

iii

lienevät paleltuneetko

eivät liene paleltuneetko

Imperative

Singular

i

-

ii

palellu

iii

paleltukoon

Plural

i

paleltukaamme

ii

paleltukaa

iii

paleltukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

paleltuako

Tra

-ksi

paleltuaksensako / paleltuakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

paleltuessako

Ins

-in

paleltuenko

Ine

-ssa

palelluttaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

paleltumaanko

Ine

-ssa

paleltumassako

Ela

-sta

paleltumastako

Ade

-lla

paleltumallako

Abe

-tta

paleltumattako

Ins

-in

paleltumanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

paleltuminenko

Par

-ta

paleltumistako

Infinitive V

paleltumaisillaanko / paleltumaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

palellutaanko

ei palellutako

Imperfect

palelluttiinko

ei palelluttuko

Potential

palelluttaneenko

ei palelluttaneko

Conditional

palelluttaisiinko

ei palelluttaisiko

Imperative Present

palelluttakoonko

älköön palelluttakoko

Imperative Perfect

olkoon palelluttuko

älköön palelluttuko

Positive

Negative

Present

palellutaanko

ei palellutako

Imperfect

palelluttiinko

ei palelluttuko

Potential

palelluttaneenko

ei palelluttaneko

Conditional

palelluttaisiinko

ei palelluttaisiko

Imperative Present

palelluttakoonko

älköön palelluttakoko

Imperative Perfect

olkoon palelluttuko

älköön palelluttuko

Participle

Active

Passive

1st

paleltuvako

palelluttavako

2nd

paleltunutko

palelluttuko

3rd

paleltumako

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept