logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

palata, verb

Word analysis
palatko

palatko

palata

Verb, Active voice Imperative mood Con negative form of verb

palaa

Verb, Active voice Indicative Present 2nd singular, Question clitic

pala

Noun, Plural Nominative, Question clitic

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to return, come back Show more arrow right Nouns paluu Verbs frequentative palaillacausative palauttaareflexive palautua Show more arrow right From Proto-Finnic palat'ak. Related to Ingrian palata, Karelian palata and Livonian pa’llõ. Show more arrow right
to return palata, palauttaa, tulla takaisin, tuottaa, ilmoittaa, mennä takaisin
to turn back kääntyä takaisin, palata, käännyttää jku takaisin, pyörtää, taittaa taaksepäin
to hark back palata takaisin, palata
to revive elvyttää, elpyä, herättää, herättää henkiin, virvoittaa, palata
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; opensubtitles2; Tatoeba Parallel Corpus (Finnish-English), sentence 4928710. Me palaamme. We'll be back. Palaisimme mihin? Get back to what? Palaisiko hän tänne? Would he return here? Palaisiko hän kotiin? Would she return home? Palaako, Margarita? Want a cigarette, Rita? Tuli palaa nuotion keskellä. The fire burns in the middle of the campfire. Hän ei palannut. It just gets me that he didn't come back, you know? Ei se palaisi minulle. No, it wasn't coming back to me. Sitäkö, etten palaisi? Afraid that I wouldn't come back? Palaisimme korpuiksi. We' il all be burned to a crisp. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

palaan / palajan

en palaa / palaja

ii

palaat / palajat

et palaa / palaja

iii

palajaa / palaa

ei palaa / palaja

Plural

Positive

Negative

i

palaamme / palajamme / palataan

emme palaa / palaja / ei palata

ii

palaatte / palajatte

ette palaa / palaja

iii

palaavat / palajavat

eivät palaa / palaja

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

palasin

en palannut

ii

palasit

et palannut

iii

palasi

ei palannut

Plural

Positive

Negative

i

palasimme / palattiin

emme palanneet / ei palattu

ii

palasitte

ette palanneet

iii

palasivat

eivät palanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen palannut

en ole palannut

ii

olet palannut

et ole palannut

iii

on palannut

ei ole palannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme palanneet

emme ole palanneet

ii

olette palanneet

ette ole palanneet

iii

ovat palanneet

eivät ole palanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin palannut

en ollut palannut

ii

olit palannut

et ollut palannut

iii

oli palannut

ei ollut palannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme palanneet

emme olleet palanneet

ii

olitte palanneet

ette olleet palanneet

iii

olivat palanneet

eivät olleet palanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

palajaisin / palaisin

en palajaisi / palaisi

ii

palajaisit / palaisit

et palajaisi / palaisi

iii

palajaisi / palaisi

ei palajaisi / palaisi

Plural

Positive

Negative

i

palajaisimme / palaisimme

emme palajaisi / palaisi

ii

palajaisitte / palaisitte

ette palajaisi / palaisi

iii

palajaisivat / palaisivat

eivät palajaisi / palaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin palannut

en olisi palannut

ii

olisit palannut

et olisi palannut

iii

olisi palannut

ei olisi palannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme palanneet

emme olisi palanneet

ii

olisitte palanneet

ette olisi palanneet

iii

olisivat palanneet

eivät olisi palanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

palannen

en palanne

ii

palannet

et palanne

iii

palannee

ei palanne

Plural

Positive

Negative

i

palannemme

emme palanne

ii

palannette

ette palanne

iii

palannevat

eivät palanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen palannut

en liene palannut

ii

lienet palannut

et liene palannut

iii

lienee palannut

ei liene palannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme palanneet

emme liene palanneet

ii

lienette palanneet

ette liene palanneet

iii

lienevät palanneet

eivät liene palanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

palaa / palaja

iii

palatkoon

Plural

i

palatkaamme

ii

palatkaa

iii

palatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

palata

Tra

-ksi

palataksensa / palatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

palatessa

Ins

-in

palaten

Ine

-ssa

palattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

palaamaan / palajamaan

Ine

-ssa

palaamassa / palajamassa

Ela

-sta

palaamasta / palajamasta

Ade

-lla

palaamalla / palajamalla

Abe

-tta

palaamatta / palajamatta

Ins

-in

palaaman / palajaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

palaaminen / palajaminen

Par

-ta

palaamista / palajamista

Infinitive V

palaamaisillaan / palaamaisillansa / palajamaisillaan / palajamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

palataan

ei palata

Imperfect

palattiin

ei palattu

Potential

palattaneen

ei palattane

Conditional

palattaisiin

ei palattaisi

Imperative Present

palattakoon

älköön palattako

Imperative Perfect

olkoon palattu

älköön palattu

Positive

Negative

Present

palataan

ei palata

Imperfect

palattiin

ei palattu

Potential

palattaneen

ei palattane

Conditional

palattaisiin

ei palattaisi

Imperative Present

palattakoon

älköön palattako

Imperative Perfect

olkoon palattu

älköön palattu

Participle

Active

Passive

1st

palaava / palajava

palattava

2nd

palannut

palattu

3rd

palaama / palajama

-

Wiktionary

(intransitive) to burn Fin:Tuli palaa uunissa.Eng:A fire is burning in the stove.Fin:Maito paloi pohjaan.Eng:The milk burned (into the bottom of a kettle, pot, etc). (intransitive, e.g. of a lamp) to shine, emit light Fin:Lamppu palaa.Eng:The lamp is turned on. (colloquial) to smoke, used when offering a cigarette Fin:Palaako?Eng:Would you like to smoke? (figuratively, idiomatic) ~ halusta : to burn with desire Fin:Hän paloi halusta päästä purjehtimaan Jussin kanssa.Eng:She was burning with desire to go sailing with John. (intransitive) to be caught committing a crime (intransitive, baseball, pesäpallo, dodgeball) to be out (intransitive, of a lamp, fuse, etc.) to blow, to burn out, to blow out Fin:Lamppu paloi.Eng:The lamp has blown out. / The lamp is burned out. Show more arrow right The difference between the Finnish verbs palaa and polttaa is that with palaa the fuel, or whatever is burning, is the subject of the sentence and with polttaa the fuel is an object. Both can be translated as “to burn” into English.The "blow, burn out" meaning is rare in present indicative and present participles. Show more arrow right Adjectives palamatonpalava Nouns palo Phrasal verbs palaa loppuun Verbs frequentative palella Show more arrow right palamisjäte palamistuote palavakivi palavapensas palavarakkaus Show more arrow right From Proto-Finnic paladak, from Proto-Uralic pala-. Show more arrow right
to burn polttaa, palaa, hehkua, palaa pohjaan, kirvellä, loistaa
to blow puhaltaa, palaa, lentää, soittaa, tuulla, pilata
to scorch paahtaa, kärventyä, korventaa, kärähtää, palaa, kärventää
to be alight palaa
to be in flames olla liekeissä, palaa
to blow itself out asettua, mennä ohi, palaa, puhjeta, räjäyttää
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl, sentence number: 11974; Europarl Parallel Corpus, sentence 13411; opensubtitles2 Palaa en heti. Come back immediately. Tuli palaa vielä. The fire still burns. Tulet palavat kuumina. The fires are burning hot. Palaisimme mihin? Get back to what? Palamme kotiin illalla. We return home in the evening. Pala on palanut. The piece has burned. Hän paloi. No, he was out. Palaako tämä lamppu vielä? Will this lamp burn again? Palaako, Margarita? Want a cigarette, Rita? Auto paloi. The car was burned. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

palanko

en palako

ii

palatko

et palako

iii

palaako

ei palako

Plural

Positive

Negative

i

palammeko / paletaanko

emme palako / ei paletako

ii

palatteko

ette palako

iii

palavatko

eivät palako

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

paloinko

en palanutko

ii

paloitko

et palanutko

iii

paloiko

ei palanutko

Plural

Positive

Negative

i

paloimmeko / palettiinko

emme palaneetko / ei palettuko

ii

paloitteko

ette palaneetko

iii

paloivatko

eivät palaneetko

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen palanutko

en ole palanutko

ii

olet palanutko

et ole palanutko

iii

on palanutko

ei ole palanutko

Plural

Positive

Negative

i

olemme palaneetko

emme ole palaneetko

ii

olette palaneetko

ette ole palaneetko

iii

ovat palaneetko

eivät ole palaneetko

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin palanutko

en ollut palanutko

ii

olit palanutko

et ollut palanutko

iii

oli palanutko

ei ollut palanutko

Plural

Positive

Negative

i

olimme palaneetko

emme olleet palaneetko

ii

olitte palaneetko

ette olleet palaneetko

iii

olivat palaneetko

eivät olleet palaneetko

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

palaisinko

en palaisiko

ii

palaisitko

et palaisiko

iii

palaisiko

ei palaisiko

Plural

Positive

Negative

i

palaisimmeko

emme palaisiko

ii

palaisitteko

ette palaisiko

iii

palaisivatko

eivät palaisiko

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin palanutko

en olisi palanutko

ii

olisit palanutko

et olisi palanutko

iii

olisi palanutko

ei olisi palanutko

Plural

Positive

Negative

i

olisimme palaneetko

emme olisi palaneetko

ii

olisitte palaneetko

ette olisi palaneetko

iii

olisivat palaneetko

eivät olisi palaneetko

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

palanenko

en palaneko

ii

palanetko

et palaneko

iii

palaneeko

ei palaneko

Plural

Positive

Negative

i

palanemmeko

emme palaneko

ii

palanetteko

ette palaneko

iii

palanevatko

eivät palaneko

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen palanutko

en liene palanutko

ii

lienet palanutko

et liene palanutko

iii

lienee palanutko

ei liene palanutko

Plural

Positive

Negative

i

lienemme palaneetko

emme liene palaneetko

ii

lienette palaneetko

ette liene palaneetko

iii

lienevät palaneetko

eivät liene palaneetko

Imperative

Singular

i

-

ii

pala

iii

palakoon

Plural

i

palakaamme

ii

palakaa

iii

palakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

palaako

Tra

-ksi

palaaksensako / palaakseenko

Infinitive II

Ine

-ssa

palaessako

Ins

-in

palaenko

Ine

-ssa

palettaessako (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

palamaanko

Ine

-ssa

palamassako

Ela

-sta

palamastako

Ade

-lla

palamallako

Abe

-tta

palamattako

Ins

-in

palamanko

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

palaminenko

Par

-ta

palamistako

Infinitive V

palamaisillaanko / palamaisillansako

Passive

Positive

Negative

Present

paletaanko

ei paletako

Imperfect

palettiinko

ei palettuko

Potential

palettaneenko

ei palettaneko

Conditional

palettaisiinko

ei palettaisiko

Imperative Present

palettakoonko

älköön palettakoko

Imperative Perfect

olkoon palettuko

älköön palettuko

Positive

Negative

Present

paletaanko

ei paletako

Imperfect

palettiinko

ei palettuko

Potential

palettaneenko

ei palettaneko

Conditional

palettaisiinko

ei palettaisiko

Imperative Present

palettakoonko

älköön palettakoko

Imperative Perfect

olkoon palettuko

älköön palettuko

Participle

Active

Passive

1st

palavako

palettavako

2nd

palanutko

palettuko

3rd

palamako

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palako

palatko

Par

-ta

palaako

palojako

Gen

-n

palanko

palojenko

Ill

mihin

palaanko

paloihinko

Ine

-ssa

palassako

paloissako

Ela

-sta

palastako

paloistako

All

-lle

palalleko

paloilleko

Ade

-lla

palallako

paloillako

Abl

-lta

palaltako

paloiltako

Tra

-ksi

palaksiko

paloiksiko

Ess

-na

palanako

paloinako

Abe

-tta

palattako

paloittako

Com

-ne

-

paloineko

Ins

-in

-

paloinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palako

palatko

Par

-ta

palaako

palojako

Gen

-n

palanko

palojenko

Ill

mihin

palaanko

paloihinko

Ine

-ssa

palassako

paloissako

Ela

-sta

palastako

paloistako

All

-lle

palalleko

paloilleko

Ade

-lla

palallako

paloillako

Abl

-lta

palaltako

paloiltako

Tra

-ksi

palaksiko

paloiksiko

Ess

-na

palanako

paloinako

Abe

-tta

palattako

paloittako

Com

-ne

-

paloineko

Ins

-in

-

paloinko

piece pala, kappale, osa, työ, palanen, teos
chip siru, pelimerkki, lastu, pala, sirpale, pelimarkka
bit bitti, terä, pala, hetki, kuolaimet, vähän aikaa
slice viipale, siivu, pala, osa, osuus, palanen
fragment katkelma, kappale, palanen, pala, sirpale
cut leikkaus, viilto, pala, haava, vähennys, leikkuu
section jakso, osa, osasto, kappale, osuus, pala
length pituus, kesto, kestoaika, pätkä, matka, pala
brick tiili, tiiliskivi, pala, rakennuspalikka, pakkaus, kunnon kaveri
cake kakku, leipä, leivos, pala, levy, pyörykkä
slab laatta, levy, siivu, pala, laaka
scrap romu, jätteet, pala, palanen, nahina, nujakka
tablet tabletti, taulu, pala, laatta
wodge läjä, pala
Show more arrow right
Tatoeba, sentence 3204526.; Europarl Parallel Corpus, sentence 18785.; OpenSubtitles2018, sentence 241533.; JRC-Acquis; Tanzil; OpenSubtitles2018, sentence 2789321.; Europarl; Opus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Palani sattuu. My piece hurts. Palani on suuri. My piece is big. En syönyt palani. I didn't eat my piece. Ota toinen palani. Take another piece of mine. Riko palani kahtia. Break the piece in half. Ostin kirjan palani. I bought the book for my part. Palani oli liian iso. Piece was too big. Palaan pian kotiin. I will return home soon. Palaan pian. I' il be right back, buddy. Mistä saan uuden palani? Where can I get a new piece? Show more arrow right

Wiktionary

piece, bit Fin:pala palaltaEng:piece by piece, piecemeal lump, chunk block tablet, bar Show more arrow right aamupalailtapalapalanpainikepalapelivälipala Show more arrow right From Proto-Finnic pala, from Proto-Uralic pala. Cognates include Veps pala, Estonian pala, and Hungarian fal. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Pala Parish Pala Parish (Estonian: Pala vald) is a former rural municipality in eastern Estonia. It was a part of Jõgeva County. The municipality had a population of 1,363 (as of 1 January 2004) and covered an area of 156.71 km². Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palaniko

palaniko

palasiko

palasiko

palansako

palansako

Par

-ta

palaaniko

palojaniko

palaasiko

palojasiko

palaansako / palaaanko

palojansako / palojaanko

Gen

-n

palaniko

palojeniko

palasiko

palojesiko

palansako

palojensako

Ill

mihin

palaaniko

paloihiniko

palaasiko

paloihisiko

palaansako

paloihinsako

Ine

-ssa

palassaniko

paloissaniko

palassasiko

paloissasiko

palassansako / palassaanko

paloissansako / paloissaanko

Ela

-sta

palastaniko

paloistaniko

palastasiko

paloistasiko

palastansako / palastaanko

paloistansako / paloistaanko

All

-lle

palalleniko

paloilleniko

palallesiko

paloillesiko

palallensako / palalleenko

paloillensako / paloilleanko

Ade

-lla

palallaniko

paloillaniko

palallasiko

paloillasiko

palallansako / palallaanko

paloillansako / paloillaanko

Abl

-lta

palaltaniko

paloiltaniko

palaltasiko

paloiltasiko

palaltansako / palaltaanko

paloiltansako / paloiltaanko

Tra

-ksi

palakseniko

paloikseniko

palaksesiko

paloiksesiko

palaksensako / palakseenko

paloiksensako / paloikseenko

Ess

-na

palananiko

paloinaniko

palanasiko

paloinasiko

palanansako / palanaanko

paloinansako / paloinaanko

Abe

-tta

palattaniko

paloittaniko

palattasiko

paloittasiko

palattansako / palattaanko

paloittansako / paloittaanko

Com

-ne

-

paloineniko

-

paloinesiko

-

paloinensako / paloineenko

Singular

Plural

Nom

-

palaniko

palasiko

palansako

palaniko

palasiko

palansako

Par

-ta

palaaniko

palaasiko

palaansako / palaaanko

palojaniko

palojasiko

palojansako / palojaanko

Gen

-n

palaniko

palasiko

palansako

palojeniko

palojesiko

palojensako

Ill

mihin

palaaniko

palaasiko

palaansako

paloihiniko

paloihisiko

paloihinsako

Ine

-ssa

palassaniko

palassasiko

palassansako / palassaanko

paloissaniko

paloissasiko

paloissansako / paloissaanko

Ela

-sta

palastaniko

palastasiko

palastansako / palastaanko

paloistaniko

paloistasiko

paloistansako / paloistaanko

All

-lle

palalleniko

palallesiko

palallensako / palalleenko

paloilleniko

paloillesiko

paloillensako / paloilleanko

Ade

-lla

palallaniko

palallasiko

palallansako / palallaanko

paloillaniko

paloillasiko

paloillansako / paloillaanko

Abl

-lta

palaltaniko

palaltasiko

palaltansako / palaltaanko

paloiltaniko

paloiltasiko

paloiltansako / paloiltaanko

Tra

-ksi

palakseniko

palaksesiko

palaksensako / palakseenko

paloikseniko

paloiksesiko

paloiksensako / paloikseenko

Ess

-na

palananiko

palanasiko

palanansako / palanaanko

paloinaniko

paloinasiko

paloinansako / paloinaanko

Abe

-tta

palattaniko

palattasiko

palattansako / palattaanko

paloittaniko

paloittasiko

paloittansako / paloittaanko

Com

-ne

-

-

-

paloineniko

paloinesiko

paloinensako / paloineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

palammeko

palammeko

palanneko

palanneko

palansako

palansako

Par

-ta

palaammeko

palojammeko

palaanneko

palojanneko

palaansako / palaaanko

palojansako / palojaanko

Gen

-n

palammeko

palojemmeko

palanneko

palojenneko

palansako

palojensako

Ill

mihin

palaammeko

paloihimmeko

palaanneko

paloihinneko

palaansako

paloihinsako

Ine

-ssa

palassammeko

paloissammeko

palassanneko

paloissanneko

palassansako / palassaanko

paloissansako / paloissaanko

Ela

-sta

palastammeko

paloistammeko

palastanneko

paloistanneko

palastansako / palastaanko

paloistansako / paloistaanko

All

-lle

palallemmeko

paloillemmeko

palallenneko

paloillenneko

palallensako / palalleenko

paloillensako / paloilleanko

Ade

-lla

palallammeko

paloillammeko

palallanneko

paloillanneko

palallansako / palallaanko

paloillansako / paloillaanko

Abl

-lta

palaltammeko

paloiltammeko

palaltanneko

paloiltanneko

palaltansako / palaltaanko

paloiltansako / paloiltaanko

Tra

-ksi

palaksemmeko

paloiksemmeko

palaksenneko

paloiksenneko

palaksensako / palakseenko

paloiksensako / paloikseenko

Ess

-na

palanammeko

paloinammeko

palananneko

paloinanneko

palanansako / palanaanko

paloinansako / paloinaanko

Abe

-tta

palattammeko

paloittammeko

palattanneko

paloittanneko

palattansako / palattaanko

paloittansako / paloittaanko

Com

-ne

-

paloinemmeko

-

paloinenneko

-

paloinensako / paloineenko

Singular

Plural

Nom

-

palammeko

palanneko

palansako

palammeko

palanneko

palansako

Par

-ta

palaammeko

palaanneko

palaansako / palaaanko

palojammeko

palojanneko

palojansako / palojaanko

Gen

-n

palammeko

palanneko

palansako

palojemmeko

palojenneko

palojensako

Ill

mihin

palaammeko

palaanneko

palaansako

paloihimmeko

paloihinneko

paloihinsako

Ine

-ssa

palassammeko

palassanneko

palassansako / palassaanko

paloissammeko

paloissanneko

paloissansako / paloissaanko

Ela

-sta

palastammeko

palastanneko

palastansako / palastaanko

paloistammeko

paloistanneko

paloistansako / paloistaanko

All

-lle

palallemmeko

palallenneko

palallensako / palalleenko

paloillemmeko

paloillenneko

paloillensako / paloilleanko

Ade

-lla

palallammeko

palallanneko

palallansako / palallaanko

paloillammeko

paloillanneko

paloillansako / paloillaanko

Abl

-lta

palaltammeko

palaltanneko

palaltansako / palaltaanko

paloiltammeko

paloiltanneko

paloiltansako / paloiltaanko

Tra

-ksi

palaksemmeko

palaksenneko

palaksensako / palakseenko

paloiksemmeko

paloiksenneko

paloiksensako / paloikseenko

Ess

-na

palanammeko

palananneko

palanansako / palanaanko

paloinammeko

paloinanneko

paloinansako / paloinaanko

Abe

-tta

palattammeko

palattanneko

palattansako / palattaanko

paloittammeko

paloittanneko

paloittansako / paloittaanko

Com

-ne

-

-

-

paloinemmeko

paloinenneko

paloinensako / paloineenko

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

palaan / palajan

en palaa / palaja

ii

et palaa / palaja

Solve

iii

ei palaa / palaja

Solve

Plural

Positive

Negative

i

palaamme / palajamme / palataan

emme palaa / palaja / ei palata

ii

palaatte / palajatte

ette palaa / palaja

iii

palaavat / palajavat

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

palaan / palajanen palaa / palaja

ii

et palaa / palaja
Solve

iii

ei palaa / palaja
Solve

Plural

PositiveNegative

i

palaamme / palajamme / palataanemme palaa / palaja / ei palata

ii

palaatte / palajatteette palaa / palaja

iii

palaavat / palajavateivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en palannut

Solve

ii

palasit

et palannut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

palasimme / palattiin

emme / ei Solve

ii

palasitte

ette palanneet

iii

palasivat

eivät palanneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en palannut
Solve

ii

palasitet palannut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

palasimme / palattiinemme / ei
Solve

ii

palasitteette palanneet

iii

palasivateivät palanneet
Imperative Solved!

sinä

palaa / palaja

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

palaa / palaja

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

palajaisin / palaisin

en palajaisi / palaisi

ii

et palajaisi / palaisi

Solve

iii

palajaisi / palaisi

ei palajaisi / palaisi

Plural

Positive

Negative

i

palajaisimme / palaisimme

emme palajaisi / palaisi

ii

ette palajaisi / palaisi

Solve

iii

palajaisivat / palaisivat

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

palajaisin / palaisinen palajaisi / palaisi

ii

et palajaisi / palaisi
Solve

iii

palajaisi / palaisiei palajaisi / palaisi

Plural

PositiveNegative

i

palajaisimme / palaisimmeemme palajaisi / palaisi

ii

ette palajaisi / palaisi
Solve

iii

palajaisivat / palaisivateivät
Solve
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

palanko

en palako

ii

et palako

Solve

iii

ei palako

Solve

Plural

Positive

Negative

i

palammeko / paletaanko

emme palako / ei paletako

ii

palatteko

ette palako

iii

palavatko

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

palankoen palako

ii

et palako
Solve

iii

ei palako
Solve

Plural

PositiveNegative

i

palammeko / paletaankoemme palako / ei paletako

ii

palattekoette palako

iii

palavatkoeivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en palanutko

Solve

ii

paloitko

et palanutko

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

paloimmeko / palettiinko

emme / ei Solve

ii

paloitteko

ette palaneetko

iii

paloivatko

eivät palaneetko

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en palanutko
Solve

ii

paloitkoet palanutko

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

paloimmeko / palettiinkoemme / ei
Solve

ii

paloittekoette palaneetko

iii

paloivatkoeivät palaneetko
Imperative Solved!

sinä

pala

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

pala

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

palaisinko

en palaisiko

ii

et palaisiko

Solve

iii

palaisiko

ei palaisiko

Plural

Positive

Negative

i

palaisimmeko

emme palaisiko

ii

ette palaisiko

Solve

iii

palaisivatko

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

palaisinkoen palaisiko

ii

et palaisiko
Solve

iii

palaisikoei palaisiko

Plural

PositiveNegative

i

palaisimmekoemme palaisiko

ii

ette palaisiko
Solve

iii

palaisivatkoeivät
Solve

Singular

Plural

Nom

-

palako

palatko

Par

-ta

Solve

Gen

-n

palanko

palojenko

Ill

mihin

paloihinko

Solve

Ine

-ssa

palassako

Solve

Ela

-sta

palastako

paloistako

All

-lle

palalleko

paloilleko

Ade

-lla

palallako

paloillako

Abl

-lta

palaltako

paloiltako

Tra

-ksi

palaksiko

Solve

Ess

-na

paloinako

Solve

Abe

-tta

palattako

paloittako

Com

-ne

-

paloineko

Ins

-in

-

paloinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

palako

palatko

Par

-ta

Gen

-n

palanko

palojenko

Ill

mihin

paloihinko

Ine

-ssa

palassako

Ela

-sta

palastako

paloistako

All

-lle

palalleko

paloilleko

Ade

-lla

palallako

paloillako

Abl

-lta

palaltako

paloiltako

Tra

-ksi

palaksiko

Ess

-na

paloinako

Abe

-tta

palattako

paloittako

Com

-ne

-

paloineko

Ins

-in

-

paloinko

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept