logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ohjata, verb

Word analysis
ohjasi

ohjasi

ohjata

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular

ohja

Noun, Singular Nominative 2nd singular possessive

ohja

Noun, Singular Genitive 2nd singular possessive

ohja

Noun, Plural Nominative 2nd singular possessive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

to steer, pilot, navigate, drive a vehicle (car, ship, airplane, etc.) to direct, guide, conduct, lead, channel a moving object, flowing substance, traffic, etc. to control, regulate a device, appliance, or system to show the way, give directions, show to somewhere, usher, direct, guide, lead especially someone or their attention to give information to, give instructions to, give directions to, tell someone what to do, counsel, instruct, guide, direct, tutor, mentor, encourage people, patients, employees, students, studies, traffic, etc. to control, monitor, oversee, govern, steer, regulate, supervise, direct an activity, task, organization, operations (in general and medical operations), government authorities, the enforcement of (and implementation of and compliance with) laws and regulations, etc. to direct a play, film, etc. Show more arrow right This verb is often translated as "guide" or "advise" by Finns although these are both almost always confusing or incorrect. A consultant advises a customer or a person in a position of authority (where "neuvoa" is used, almost never "ohjata") whereas "ohjata" is used to describe a person in a position of authority telling someone else how to do something or what to do. Show more arrow right ohjaajaohjainohjattuohjausohjelma Show more arrow right ohja +‎ -ta Show more arrow right
to control hallita, valvoa, ohjata, säädellä, hillitä
to guide ohjata, opastaa
to direct ohjata, suunnata, johtaa, kohdistaa, osoittaa, opastaa
to steer ohjata, suunnata, ajaa, luotsata, opastaa
to instruct ohjata, opettaa, määrätä, kouluttaa, antaa ohjeita, informoida
to channel kanavoida, ohjata, suunnata, uurtaa
to route ohjata, kanavoida, rahdata, lähettää
to govern hallita, määrätä, ohjata, vaikuttaa ratkaisevasti jhk, hillitä, pitää kurissa
to navigate navigoida, suunnistaa, kulkea, ohjata, purjehtia, luotsata
to pilot luotsata, lentää, ohjata, kuljettaa, opastaa, johtaa
to refer to mainita, ohjata, lähettää, jättää jkn ratkaistavaksi, neuvoa jhk, neuvoa jkn puheille
to usher ohjata, viedä
to sail purjehtia, lähteä, liidellä, ohjata, leijailla, kuljettaa
to shepherd paimentaa, kaita, ohjata
to siphon juoksuttaa, kanavoida, ohjata, laskea lapolla
to canalize kanavoida, suunnata, ohjata
to pipeline johtaa putkessa, ohjata, kanavoida
to show näyttää, osoittaa, esittää, esitellä, näkyä, ohjata
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba; Tatoeba, sentence 12345678.; Europarl Parallel Corpus, sentence 5043.; Tatoeba, sentence 23456789.; OPUS, sentence 98765.; oj4 Hän ohjasi laivaa varmasti. He piloted the ship steadily. Hän ohjasi porukkaa tiiviisti. He guided the team closely. Tuo henkilö ohjasi meitä kaikkia. That person directed all of us. Hän ohjasi veneen suoraan satamaan. He steered the boat straight into the harbor. Esittelijä ohjasi keskustelua tehokkaasti. The rapporteur steered the discussion efficiently. Pääministeri ohjasi kysymyksiin vastauksia. The Prime Minister guided responses to the questions. Hän ohjasi auton varovasti pysäköintipaikalle. He carefully guided the car into the parking space. Hän ohjasi lapsia turvallisesti yli suojatien. She guided the children safely across the pedestrian crossing. Hän ohjasi lentokonetta taitavasti myrskyn läpi. She piloted the plane skillfully through the storm. Ohjattavat pyörät. Steered wheels. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

ohjaan

en ohjaa

ii

ohjaat

et ohjaa

iii

ohjaa

ei ohjaa

Plural

Positive

Negative

i

ohjaamme / ohjataan

emme ohjaa / ei ohjata

ii

ohjaatte

ette ohjaa

iii

ohjaavat

eivät ohjaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

ohjasin

en ohjannut

ii

ohjasit

et ohjannut

iii

ohjasi

ei ohjannut

Plural

Positive

Negative

i

ohjasimme / ohjattiin

emme ohjanneet / ei ohjattu

ii

ohjasitte

ette ohjanneet

iii

ohjasivat

eivät ohjanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen ohjannut

en ole ohjannut

ii

olet ohjannut

et ole ohjannut

iii

on ohjannut

ei ole ohjannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme ohjanneet

emme ole ohjanneet

ii

olette ohjanneet

ette ole ohjanneet

iii

ovat ohjanneet

eivät ole ohjanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin ohjannut

en ollut ohjannut

ii

olit ohjannut

et ollut ohjannut

iii

oli ohjannut

ei ollut ohjannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme ohjanneet

emme olleet ohjanneet

ii

olitte ohjanneet

ette olleet ohjanneet

iii

olivat ohjanneet

eivät olleet ohjanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

ohjaisin

en ohjaisi

ii

ohjaisit

et ohjaisi

iii

ohjaisi

ei ohjaisi

Plural

Positive

Negative

i

ohjaisimme

emme ohjaisi

ii

ohjaisitte

ette ohjaisi

iii

ohjaisivat

eivät ohjaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin ohjannut

en olisi ohjannut

ii

olisit ohjannut

et olisi ohjannut

iii

olisi ohjannut

ei olisi ohjannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme ohjanneet

emme olisi ohjanneet

ii

olisitte ohjanneet

ette olisi ohjanneet

iii

olisivat ohjanneet

eivät olisi ohjanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

ohjannen

en ohjanne

ii

ohjannet

et ohjanne

iii

ohjannee

ei ohjanne

Plural

Positive

Negative

i

ohjannemme

emme ohjanne

ii

ohjannette

ette ohjanne

iii

ohjannevat

eivät ohjanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen ohjannut

en liene ohjannut

ii

lienet ohjannut

et liene ohjannut

iii

lienee ohjannut

ei liene ohjannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme ohjanneet

emme liene ohjanneet

ii

lienette ohjanneet

ette liene ohjanneet

iii

lienevät ohjanneet

eivät liene ohjanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

ohjaa

iii

ohjatkoon

Plural

i

ohjatkaamme

ii

ohjatkaa

iii

ohjatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

ohjata

Tra

-ksi

ohjataksensa / ohjatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

ohjatessa

Ins

-in

ohjaten

Ine

-ssa

ohjattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

ohjaamaan

Ine

-ssa

ohjaamassa

Ela

-sta

ohjaamasta

Ade

-lla

ohjaamalla

Abe

-tta

ohjaamatta

Ins

-in

ohjaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

ohjaaminen

Par

-ta

ohjaamista

Infinitive V

ohjaamaisillaan / ohjaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

ohjataan

ei ohjata

Imperfect

ohjattiin

ei ohjattu

Potential

ohjattaneen

ei ohjattane

Conditional

ohjattaisiin

ei ohjattaisi

Imperative Present

ohjattakoon

älköön ohjattako

Imperative Perfect

olkoon ohjattu

älköön ohjattu

Positive

Negative

Present

ohjataan

ei ohjata

Imperfect

ohjattiin

ei ohjattu

Potential

ohjattaneen

ei ohjattane

Conditional

ohjattaisiin

ei ohjattaisi

Imperative Present

ohjattakoon

älköön ohjattako

Imperative Perfect

olkoon ohjattu

älköön ohjattu

Participle

Active

Passive

1st

ohjaava

ohjattava

2nd

ohjannut

ohjattu

3rd

ohjaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohja

ohjat

Par

-ta

ohjaa

ohjia

Gen

-n

ohjan

ohjien

Ill

mihin

ohjaan

ohjiin

Ine

-ssa

ohjassa

ohjissa

Ela

-sta

ohjasta

ohjista

All

-lle

ohjalle

ohjille

Ade

-lla

ohjalla

ohjilla

Abl

-lta

ohjalta

ohjilta

Tra

-ksi

ohjaksi

ohjiksi

Ess

-na

ohjana

ohjina

Abe

-tta

ohjatta

ohjitta

Com

-ne

-

ohjine

Ins

-in

-

ohjin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ohja

ohjat

Par

-ta

ohjaa

ohjia

Gen

-n

ohjan

ohjien

Ill

mihin

ohjaan

ohjiin

Ine

-ssa

ohjassa

ohjissa

Ela

-sta

ohjasta

ohjista

All

-lle

ohjalle

ohjille

Ade

-lla

ohjalla

ohjilla

Abl

-lta

ohjalta

ohjilta

Tra

-ksi

ohjaksi

ohjiksi

Ess

-na

ohjana

ohjina

Abe

-tta

ohjatta

ohjitta

Com

-ne

-

ohjine

Ins

-in

-

ohjin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

ohja
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl; Tatoeba; JRC-Acquis Badger, anna ohjaksesi. Badger, give me your reins. Ohjain rikkoutui kesken pelin. The joystick broke during the game. Ohjaan koneita tehtaassa. I operate machines in the factory. Ohja oli hiljattain remontoitu. The steering wheel had recently been renovated. Yhdistä langaton ohjain pelikonsoliin. Connect the wireless controller to the game console. Ohjasi ralliautoa taitavasti. He drove the rally car skillfully. Ohjaa tietokonetta kyseisen ohjelman avulla. Operate the computer with this program. Haluaisin oppia ohjaan lentokonetta. I would like to learn how to fly an airplane. Ohja valmistautuu laskeutumiseen. The pilot prepares for landing. Ohjasi autoa varovasti lumisella tiellä. Guided the car carefully on the snowy road. Show more arrow right

Wiktionary

(usually in the plural) rein (strap or rope attached to the bridle or bit, used to control a horse or other animal) Show more arrow right ohjassuitset Show more arrow right From Proto-Finnic ohja, from earlier ošja, likely borrowed from Proto-Germanic ansijō. Cognate with Estonian ohi. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjani

ohjani

ohjasi

ohjasi

ohjansa

ohjansa

Par

-ta

ohjaani

ohjiani

ohjaasi

ohjiasi

ohjaansa

ohjiansa / ohjiaan

Gen

-n

ohjani

ohjieni

ohjasi

ohjiesi

ohjansa

ohjiensa

Ill

mihin

ohjaani

ohjiini

ohjaasi

ohjiisi

ohjaansa

ohjiinsa

Ine

-ssa

ohjassani

ohjissani

ohjassasi

ohjissasi

ohjassansa / ohjassaan

ohjissansa / ohjissaan

Ela

-sta

ohjastani

ohjistani

ohjastasi

ohjistasi

ohjastansa / ohjastaan

ohjistansa / ohjistaan

All

-lle

ohjalleni

ohjilleni

ohjallesi

ohjillesi

ohjallensa / ohjalleen

ohjillensa / ohjillean

Ade

-lla

ohjallani

ohjillani

ohjallasi

ohjillasi

ohjallansa / ohjallaan

ohjillansa / ohjillaan

Abl

-lta

ohjaltani

ohjiltani

ohjaltasi

ohjiltasi

ohjaltansa / ohjaltaan

ohjiltansa / ohjiltaan

Tra

-ksi

ohjakseni

ohjikseni

ohjaksesi

ohjiksesi

ohjaksensa / ohjakseen

ohjiksensa / ohjikseen

Ess

-na

ohjanani

ohjinani

ohjanasi

ohjinasi

ohjanansa / ohjanaan

ohjinansa / ohjinaan

Abe

-tta

ohjattani

ohjittani

ohjattasi

ohjittasi

ohjattansa / ohjattaan

ohjittansa / ohjittaan

Com

-ne

-

ohjineni

-

ohjinesi

-

ohjinensa / ohjineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjani

ohjasi

ohjansa

ohjani

ohjasi

ohjansa

Par

-ta

ohjaani

ohjaasi

ohjaansa

ohjiani

ohjiasi

ohjiansa / ohjiaan

Gen

-n

ohjani

ohjasi

ohjansa

ohjieni

ohjiesi

ohjiensa

Ill

mihin

ohjaani

ohjaasi

ohjaansa

ohjiini

ohjiisi

ohjiinsa

Ine

-ssa

ohjassani

ohjassasi

ohjassansa / ohjassaan

ohjissani

ohjissasi

ohjissansa / ohjissaan

Ela

-sta

ohjastani

ohjastasi

ohjastansa / ohjastaan

ohjistani

ohjistasi

ohjistansa / ohjistaan

All

-lle

ohjalleni

ohjallesi

ohjallensa / ohjalleen

ohjilleni

ohjillesi

ohjillensa / ohjillean

Ade

-lla

ohjallani

ohjallasi

ohjallansa / ohjallaan

ohjillani

ohjillasi

ohjillansa / ohjillaan

Abl

-lta

ohjaltani

ohjaltasi

ohjaltansa / ohjaltaan

ohjiltani

ohjiltasi

ohjiltansa / ohjiltaan

Tra

-ksi

ohjakseni

ohjaksesi

ohjaksensa / ohjakseen

ohjikseni

ohjiksesi

ohjiksensa / ohjikseen

Ess

-na

ohjanani

ohjanasi

ohjanansa / ohjanaan

ohjinani

ohjinasi

ohjinansa / ohjinaan

Abe

-tta

ohjattani

ohjattasi

ohjattansa / ohjattaan

ohjittani

ohjittasi

ohjittansa / ohjittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjineni

ohjinesi

ohjinensa / ohjineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ohjamme

ohjamme

ohjanne

ohjanne

ohjansa

ohjansa

Par

-ta

ohjaamme

ohjiamme

ohjaanne

ohjianne

ohjaansa

ohjiansa / ohjiaan

Gen

-n

ohjamme

ohjiemme

ohjanne

ohjienne

ohjansa

ohjiensa

Ill

mihin

ohjaamme

ohjiimme

ohjaanne

ohjiinne

ohjaansa

ohjiinsa

Ine

-ssa

ohjassamme

ohjissamme

ohjassanne

ohjissanne

ohjassansa / ohjassaan

ohjissansa / ohjissaan

Ela

-sta

ohjastamme

ohjistamme

ohjastanne

ohjistanne

ohjastansa / ohjastaan

ohjistansa / ohjistaan

All

-lle

ohjallemme

ohjillemme

ohjallenne

ohjillenne

ohjallensa / ohjalleen

ohjillensa / ohjillean

Ade

-lla

ohjallamme

ohjillamme

ohjallanne

ohjillanne

ohjallansa / ohjallaan

ohjillansa / ohjillaan

Abl

-lta

ohjaltamme

ohjiltamme

ohjaltanne

ohjiltanne

ohjaltansa / ohjaltaan

ohjiltansa / ohjiltaan

Tra

-ksi

ohjaksemme

ohjiksemme

ohjaksenne

ohjiksenne

ohjaksensa / ohjakseen

ohjiksensa / ohjikseen

Ess

-na

ohjanamme

ohjinamme

ohjananne

ohjinanne

ohjanansa / ohjanaan

ohjinansa / ohjinaan

Abe

-tta

ohjattamme

ohjittamme

ohjattanne

ohjittanne

ohjattansa / ohjattaan

ohjittansa / ohjittaan

Com

-ne

-

ohjinemme

-

ohjinenne

-

ohjinensa / ohjineen

Singular

Plural

Nom

-

ohjamme

ohjanne

ohjansa

ohjamme

ohjanne

ohjansa

Par

-ta

ohjaamme

ohjaanne

ohjaansa

ohjiamme

ohjianne

ohjiansa / ohjiaan

Gen

-n

ohjamme

ohjanne

ohjansa

ohjiemme

ohjienne

ohjiensa

Ill

mihin

ohjaamme

ohjaanne

ohjaansa

ohjiimme

ohjiinne

ohjiinsa

Ine

-ssa

ohjassamme

ohjassanne

ohjassansa / ohjassaan

ohjissamme

ohjissanne

ohjissansa / ohjissaan

Ela

-sta

ohjastamme

ohjastanne

ohjastansa / ohjastaan

ohjistamme

ohjistanne

ohjistansa / ohjistaan

All

-lle

ohjallemme

ohjallenne

ohjallensa / ohjalleen

ohjillemme

ohjillenne

ohjillensa / ohjillean

Ade

-lla

ohjallamme

ohjallanne

ohjallansa / ohjallaan

ohjillamme

ohjillanne

ohjillansa / ohjillaan

Abl

-lta

ohjaltamme

ohjaltanne

ohjaltansa / ohjaltaan

ohjiltamme

ohjiltanne

ohjiltansa / ohjiltaan

Tra

-ksi

ohjaksemme

ohjaksenne

ohjaksensa / ohjakseen

ohjiksemme

ohjiksenne

ohjiksensa / ohjikseen

Ess

-na

ohjanamme

ohjananne

ohjanansa / ohjanaan

ohjinamme

ohjinanne

ohjinansa / ohjinaan

Abe

-tta

ohjattamme

ohjattanne

ohjattansa / ohjattaan

ohjittamme

ohjittanne

ohjittansa / ohjittaan

Com

-ne

-

-

-

ohjinemme

ohjinenne

ohjinensa / ohjineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept