nousuaskelman |
Noun, Singular Nominative |
|
+ askelma |
Noun, Singular Genitive |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
nousu |
nousut |
Par |
-ta |
nousua |
nousuja |
Gen |
-n |
nousun |
nousujen |
Ill |
mihin |
nousuun |
nousuihin |
Ine |
-ssa |
nousussa |
nousuissa |
Ela |
-sta |
noususta |
nousuista |
All |
-lle |
nousulle |
nousuille |
Ade |
-lla |
nousulla |
nousuilla |
Abl |
-lta |
nousulta |
nousuilta |
Tra |
-ksi |
nousuksi |
nousuiksi |
Ess |
-na |
nousuna |
nousuina |
Abe |
-tta |
nousutta |
nousuitta |
Com |
-ne |
- |
nousuine |
Ins |
-in |
- |
nousuin |
Singular
Plural
Nom
-
nousu
nousut
Par
-ta
nousua
nousuja
Gen
-n
nousun
nousujen
Ill
mihin
nousuun
nousuihin
Ine
-ssa
nousussa
nousuissa
Ela
-sta
noususta
nousuista
All
-lle
nousulle
nousuille
Ade
-lla
nousulla
nousuilla
Abl
-lta
nousulta
nousuilta
Tra
-ksi
nousuksi
nousuiksi
Ess
-na
nousuna
nousuina
Abe
-tta
nousutta
nousuitta
Com
-ne
-
nousuine
Ins
-in
-
nousuin
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
nousu |
nousu |
nousu |
nousu |
nousu |
nousu |
Par |
-ta |
nousua |
nousuja |
nousua |
nousuja |
nousua |
nousuja |
Gen |
-n |
nousu |
nousuje |
nousu |
nousuje |
nousu |
nousuje |
Ill |
mihin |
nousuu |
nousuihi |
nousuu |
nousuihi |
nousuu |
nousuihi |
Ine |
-ssa |
nousussa |
nousuissa |
nousussa |
nousuissa |
nousussa |
nousuissa |
Ela |
-sta |
noususta |
nousuista |
noususta |
nousuista |
noususta |
nousuista |
All |
-lle |
nousulle |
nousuille |
nousulle |
nousuille |
nousulle |
nousuille |
Ade |
-lla |
nousulla |
nousuilla |
nousulla |
nousuilla |
nousulla |
nousuilla |
Abl |
-lta |
nousulta |
nousuilta |
nousulta |
nousuilta |
nousulta |
nousuilta |
Tra |
-ksi |
nousukse |
nousuikse |
nousukse |
nousuikse |
nousukse |
nousuikse |
Ess |
-na |
nousuna |
nousuina |
nousuna |
nousuina |
nousuna |
nousuina |
Abe |
-tta |
nousutta |
nousuitta |
nousutta |
nousuitta |
nousutta |
nousuitta |
Com |
-ne |
- |
nousuine |
- |
nousuine |
- |
nousuine |
Singular
Plural
Nom
-
nousu
nousu
nousu
nousu
nousu
nousu
Par
-ta
nousua
nousua
nousua
nousuja
nousuja
nousuja
Gen
-n
nousu
nousu
nousu
nousuje
nousuje
nousuje
Ill
mihin
nousuu
nousuu
nousuu
nousuihi
nousuihi
nousuihi
Ine
-ssa
nousussa
nousussa
nousussa
nousuissa
nousuissa
nousuissa
Ela
-sta
noususta
noususta
noususta
nousuista
nousuista
nousuista
All
-lle
nousulle
nousulle
nousulle
nousuille
nousuille
nousuille
Ade
-lla
nousulla
nousulla
nousulla
nousuilla
nousuilla
nousuilla
Abl
-lta
nousulta
nousulta
nousulta
nousuilta
nousuilta
nousuilta
Tra
-ksi
nousukse
nousukse
nousukse
nousuikse
nousuikse
nousuikse
Ess
-na
nousuna
nousuna
nousuna
nousuina
nousuina
nousuina
Abe
-tta
nousutta
nousutta
nousutta
nousuitta
nousuitta
nousuitta
Com
-ne
-
-
-
nousuine
nousuine
nousuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
nousu |
nousu |
nousu |
nousu |
nousu |
nousu |
Par |
-ta |
nousua |
nousuja |
nousua |
nousuja |
nousua |
nousuja |
Gen |
-n |
nousu |
nousuje |
nousu |
nousuje |
nousu |
nousuje |
Ill |
mihin |
nousuu |
nousuihi |
nousuu |
nousuihi |
nousuu |
nousuihi |
Ine |
-ssa |
nousussa |
nousuissa |
nousussa |
nousuissa |
nousussa |
nousuissa |
Ela |
-sta |
noususta |
nousuista |
noususta |
nousuista |
noususta |
nousuista |
All |
-lle |
nousulle |
nousuille |
nousulle |
nousuille |
nousulle |
nousuille |
Ade |
-lla |
nousulla |
nousuilla |
nousulla |
nousuilla |
nousulla |
nousuilla |
Abl |
-lta |
nousulta |
nousuilta |
nousulta |
nousuilta |
nousulta |
nousuilta |
Tra |
-ksi |
nousukse |
nousuikse |
nousukse |
nousuikse |
nousukse |
nousuikse |
Ess |
-na |
nousuna |
nousuina |
nousuna |
nousuina |
nousuna |
nousuina |
Abe |
-tta |
nousutta |
nousuitta |
nousutta |
nousuitta |
nousutta |
nousuitta |
Com |
-ne |
- |
nousuine |
- |
nousuine |
- |
nousuine |
Singular
Plural
Nom
-
nousu
nousu
nousu
nousu
nousu
nousu
Par
-ta
nousua
nousua
nousua
nousuja
nousuja
nousuja
Gen
-n
nousu
nousu
nousu
nousuje
nousuje
nousuje
Ill
mihin
nousuu
nousuu
nousuu
nousuihi
nousuihi
nousuihi
Ine
-ssa
nousussa
nousussa
nousussa
nousuissa
nousuissa
nousuissa
Ela
-sta
noususta
noususta
noususta
nousuista
nousuista
nousuista
All
-lle
nousulle
nousulle
nousulle
nousuille
nousuille
nousuille
Ade
-lla
nousulla
nousulla
nousulla
nousuilla
nousuilla
nousuilla
Abl
-lta
nousulta
nousulta
nousulta
nousuilta
nousuilta
nousuilta
Tra
-ksi
nousukse
nousukse
nousukse
nousuikse
nousuikse
nousuikse
Ess
-na
nousuna
nousuna
nousuna
nousuina
nousuina
nousuina
Abe
-tta
nousutta
nousutta
nousutta
nousuitta
nousuitta
nousuitta
Com
-ne
-
-
-
nousuine
nousuine
nousuine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
askelma |
askelmat |
Par |
-ta |
askelmaa / askelmata |
askelmia |
Gen |
-n |
askelman |
askelmien |
Ill |
mihin |
askelmaan |
askelmiin |
Ine |
-ssa |
askelmassa |
askelmissa |
Ela |
-sta |
askelmasta |
askelmista |
All |
-lle |
askelmalle |
askelmille |
Ade |
-lla |
askelmalla |
askelmilla |
Abl |
-lta |
askelmalta |
askelmilta |
Tra |
-ksi |
askelmaksi |
askelmiksi |
Ess |
-na |
askelmana |
askelmina |
Abe |
-tta |
askelmatta |
askelmitta |
Com |
-ne |
- |
askelmine |
Ins |
-in |
- |
askelmin |
Singular
Plural
Nom
-
askelma
askelmat
Par
-ta
askelmaa / askelmata
askelmia
Gen
-n
askelman
askelmien
Ill
mihin
askelmaan
askelmiin
Ine
-ssa
askelmassa
askelmissa
Ela
-sta
askelmasta
askelmista
All
-lle
askelmalle
askelmille
Ade
-lla
askelmalla
askelmilla
Abl
-lta
askelmalta
askelmilta
Tra
-ksi
askelmaksi
askelmiksi
Ess
-na
askelmana
askelmina
Abe
-tta
askelmatta
askelmitta
Com
-ne
-
askelmine
Ins
-in
-
askelmin
step | askel, vaihe, toimenpide, porras, askelma, askeleet |
rung | puola, askelma, poikkipuu |
tread | askelma, askel, astinlauta, askeleet, kulumispinta, askelten kaiku |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
askelma |
askelma |
askelma |
askelma |
askelma |
askelma |
Par |
-ta |
askelmaa |
askelmia |
askelmaa |
askelmia |
askelmaa |
askelmia |
Gen |
-n |
askelma |
askelmie |
askelma |
askelmie |
askelma |
askelmie |
Ill |
mihin |
askelmaa |
askelmii |
askelmaa |
askelmii |
askelmaa |
askelmii |
Ine |
-ssa |
askelmassa |
askelmissa |
askelmassa |
askelmissa |
askelmassa |
askelmissa |
Ela |
-sta |
askelmasta |
askelmista |
askelmasta |
askelmista |
askelmasta |
askelmista |
All |
-lle |
askelmalle |
askelmille |
askelmalle |
askelmille |
askelmalle |
askelmille |
Ade |
-lla |
askelmalla |
askelmilla |
askelmalla |
askelmilla |
askelmalla |
askelmilla |
Abl |
-lta |
askelmalta |
askelmilta |
askelmalta |
askelmilta |
askelmalta |
askelmilta |
Tra |
-ksi |
askelmakse |
askelmikse |
askelmakse |
askelmikse |
askelmakse |
askelmikse |
Ess |
-na |
askelmana |
askelmina |
askelmana |
askelmina |
askelmana |
askelmina |
Abe |
-tta |
askelmatta |
askelmitta |
askelmatta |
askelmitta |
askelmatta |
askelmitta |
Com |
-ne |
- |
askelmine |
- |
askelmine |
- |
askelmine |
Singular
Plural
Nom
-
askelma
askelma
askelma
askelma
askelma
askelma
Par
-ta
askelmaa
askelmaa
askelmaa
askelmia
askelmia
askelmia
Gen
-n
askelma
askelma
askelma
askelmie
askelmie
askelmie
Ill
mihin
askelmaa
askelmaa
askelmaa
askelmii
askelmii
askelmii
Ine
-ssa
askelmassa
askelmassa
askelmassa
askelmissa
askelmissa
askelmissa
Ela
-sta
askelmasta
askelmasta
askelmasta
askelmista
askelmista
askelmista
All
-lle
askelmalle
askelmalle
askelmalle
askelmille
askelmille
askelmille
Ade
-lla
askelmalla
askelmalla
askelmalla
askelmilla
askelmilla
askelmilla
Abl
-lta
askelmalta
askelmalta
askelmalta
askelmilta
askelmilta
askelmilta
Tra
-ksi
askelmakse
askelmakse
askelmakse
askelmikse
askelmikse
askelmikse
Ess
-na
askelmana
askelmana
askelmana
askelmina
askelmina
askelmina
Abe
-tta
askelmatta
askelmatta
askelmatta
askelmitta
askelmitta
askelmitta
Com
-ne
-
-
-
askelmine
askelmine
askelmine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
askelma |
askelma |
askelma |
askelma |
askelma |
askelma |
Par |
-ta |
askelmaa |
askelmia |
askelmaa |
askelmia |
askelmaa |
askelmia |
Gen |
-n |
askelma |
askelmie |
askelma |
askelmie |
askelma |
askelmie |
Ill |
mihin |
askelmaa |
askelmii |
askelmaa |
askelmii |
askelmaa |
askelmii |
Ine |
-ssa |
askelmassa |
askelmissa |
askelmassa |
askelmissa |
askelmassa |
askelmissa |
Ela |
-sta |
askelmasta |
askelmista |
askelmasta |
askelmista |
askelmasta |
askelmista |
All |
-lle |
askelmalle |
askelmille |
askelmalle |
askelmille |
askelmalle |
askelmille |
Ade |
-lla |
askelmalla |
askelmilla |
askelmalla |
askelmilla |
askelmalla |
askelmilla |
Abl |
-lta |
askelmalta |
askelmilta |
askelmalta |
askelmilta |
askelmalta |
askelmilta |
Tra |
-ksi |
askelmakse |
askelmikse |
askelmakse |
askelmikse |
askelmakse |
askelmikse |
Ess |
-na |
askelmana |
askelmina |
askelmana |
askelmina |
askelmana |
askelmina |
Abe |
-tta |
askelmatta |
askelmitta |
askelmatta |
askelmitta |
askelmatta |
askelmitta |
Com |
-ne |
- |
askelmine |
- |
askelmine |
- |
askelmine |
Singular
Plural
Nom
-
askelma
askelma
askelma
askelma
askelma
askelma
Par
-ta
askelmaa
askelmaa
askelmaa
askelmia
askelmia
askelmia
Gen
-n
askelma
askelma
askelma
askelmie
askelmie
askelmie
Ill
mihin
askelmaa
askelmaa
askelmaa
askelmii
askelmii
askelmii
Ine
-ssa
askelmassa
askelmassa
askelmassa
askelmissa
askelmissa
askelmissa
Ela
-sta
askelmasta
askelmasta
askelmasta
askelmista
askelmista
askelmista
All
-lle
askelmalle
askelmalle
askelmalle
askelmille
askelmille
askelmille
Ade
-lla
askelmalla
askelmalla
askelmalla
askelmilla
askelmilla
askelmilla
Abl
-lta
askelmalta
askelmalta
askelmalta
askelmilta
askelmilta
askelmilta
Tra
-ksi
askelmakse
askelmakse
askelmakse
askelmikse
askelmikse
askelmikse
Ess
-na
askelmana
askelmana
askelmana
askelmina
askelmina
askelmina
Abe
-tta
askelmatta
askelmatta
askelmatta
askelmitta
askelmitta
askelmitta
Com
-ne
-
-
-
askelmine
askelmine
askelmine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net