logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nahkaesine, noun

Word analysis
nahkaesine

nahkaesine

nahkaesine

Noun, Singular Nominative

nahka

Noun, Singular Nominative

+ esine

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahkaesine

nahkaesineet

Par

-ta

nahkaesinettä

nahkaesineitä / nahkaesinehiä

Gen

-n

nahkaesineen

nahkaesineitten / nahkaesineiden / nahkaesinehien / nahkaesinehitten

Ill

mihin

nahkaesineeseen

nahkaesineisiin / nahkaesineihin / nahkaesinehisin

Ine

-ssa

nahkaesineessä

nahkaesinehissä / nahkaesineissä

Ela

-sta

nahkaesineestä

nahkaesinehistä / nahkaesineistä

All

-lle

nahkaesineelle

nahkaesinehille / nahkaesineille

Ade

-lla

nahkaesineellä

nahkaesinehillä / nahkaesineillä

Abl

-lta

nahkaesineeltä

nahkaesinehiltä / nahkaesineiltä

Tra

-ksi

nahkaesineeksi

nahkaesinehiksi / nahkaesineiksi

Ess

-na

nahkaesineenä

nahkaesinehinä / nahkaesineinä

Abe

-tta

nahkaesineettä

nahkaesinehittä / nahkaesineittä

Com

-ne

-

nahkaesinehine / nahkaesineine

Ins

-in

-

nahkaesinehin / nahkaesinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahkaesine

nahkaesineet

Par

-ta

nahkaesinettä

nahkaesineitä / nahkaesinehiä

Gen

-n

nahkaesineen

nahkaesineitten / nahkaesineiden / nahkaesinehien / nahkaesinehitten

Ill

mihin

nahkaesineeseen

nahkaesineisiin / nahkaesineihin / nahkaesinehisin

Ine

-ssa

nahkaesineessä

nahkaesinehissä / nahkaesineissä

Ela

-sta

nahkaesineestä

nahkaesinehistä / nahkaesineistä

All

-lle

nahkaesineelle

nahkaesinehille / nahkaesineille

Ade

-lla

nahkaesineellä

nahkaesinehillä / nahkaesineillä

Abl

-lta

nahkaesineeltä

nahkaesinehiltä / nahkaesineiltä

Tra

-ksi

nahkaesineeksi

nahkaesinehiksi / nahkaesineiksi

Ess

-na

nahkaesineenä

nahkaesinehinä / nahkaesineinä

Abe

-tta

nahkaesineettä

nahkaesinehittä / nahkaesineittä

Com

-ne

-

nahkaesinehine / nahkaesineine

Ins

-in

-

nahkaesinehin / nahkaesinein

leather object
leathery
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkaesineeni

nahkaesineeni

nahkaesineesi

nahkaesineesi

nahkaesineensä

nahkaesineensä

Par

-ta

nahkaesinettäni

nahkaesineitäni / nahkaesinehiäni

nahkaesinettäsi

nahkaesineitäsi / nahkaesinehiäsi

nahkaesinettänsä / nahkaesinettään

nahkaesineitänsä / nahkaesineitään / nahkaesinehiänsä / nahkaesinehiään

Gen

-n

nahkaesineeni

nahkaesineitteni / nahkaesineideni / nahkaesinehieni / nahkaesinehitteni

nahkaesineesi

nahkaesineittesi / nahkaesineidesi / nahkaesinehiesi / nahkaesinehittesi

nahkaesineensä

nahkaesineittensä / nahkaesineidensä / nahkaesinehiensä / nahkaesinehittensä

Ill

mihin

nahkaesineeseeni

nahkaesineisiini / nahkaesineihini / nahkaesinehisini

nahkaesineeseesi

nahkaesineisiisi / nahkaesineihisi / nahkaesinehisisi

nahkaesineeseensä

nahkaesineisiinsä / nahkaesineihinsä / nahkaesinehisinsä

Ine

-ssa

nahkaesineessäni

nahkaesinehissäni / nahkaesineissäni

nahkaesineessäsi

nahkaesinehissäsi / nahkaesineissäsi

nahkaesineessänsä / nahkaesineessään

nahkaesinehissänsä / nahkaesinehissään / nahkaesineissänsä / nahkaesineissään

Ela

-sta

nahkaesineestäni

nahkaesinehistäni / nahkaesineistäni

nahkaesineestäsi

nahkaesinehistäsi / nahkaesineistäsi

nahkaesineestänsä / nahkaesineestään

nahkaesinehistänsä / nahkaesinehistään / nahkaesineistänsä / nahkaesineistään

All

-lle

nahkaesineelleni

nahkaesinehilleni / nahkaesineilleni

nahkaesineellesi

nahkaesinehillesi / nahkaesineillesi

nahkaesineellensä / nahkaesineelleen

nahkaesinehillensä / nahkaesinehilleän / nahkaesineillensä / nahkaesineilleän

Ade

-lla

nahkaesineelläni

nahkaesinehilläni / nahkaesineilläni

nahkaesineelläsi

nahkaesinehilläsi / nahkaesineilläsi

nahkaesineellänsä / nahkaesineellään

nahkaesinehillänsä / nahkaesinehillään / nahkaesineillänsä / nahkaesineillään

Abl

-lta

nahkaesineeltäni

nahkaesinehiltäni / nahkaesineiltäni

nahkaesineeltäsi

nahkaesinehiltäsi / nahkaesineiltäsi

nahkaesineeltänsä / nahkaesineeltään

nahkaesinehiltänsä / nahkaesinehiltään / nahkaesineiltänsä / nahkaesineiltään

Tra

-ksi

nahkaesineekseni

nahkaesinehikseni / nahkaesineikseni

nahkaesineeksesi

nahkaesinehiksesi / nahkaesineiksesi

nahkaesineeksensä / nahkaesineekseen

nahkaesinehikseen / nahkaesinehiksensä / nahkaesineikseen / nahkaesineiksensä

Ess

-na

nahkaesineenäni

nahkaesinehinäni / nahkaesineinäni

nahkaesineenäsi

nahkaesinehinäsi / nahkaesineinäsi

nahkaesineenänsä / nahkaesineenään

nahkaesinehinänsä / nahkaesinehinään / nahkaesineinänsä / nahkaesineinään

Abe

-tta

nahkaesineettäni

nahkaesinehittäni / nahkaesineittäni

nahkaesineettäsi

nahkaesinehittäsi / nahkaesineittäsi

nahkaesineettänsä / nahkaesineettään

nahkaesinehittänsä / nahkaesinehittään / nahkaesineittänsä / nahkaesineittään

Com

-ne

-

nahkaesinehineni / nahkaesineineni

-

nahkaesinehinesi / nahkaesineinesi

-

nahkaesinehineen / nahkaesinehinensä / nahkaesineineen / nahkaesineinensä

Singular

Plural

Nom

-

nahkaesineeni

nahkaesineesi

nahkaesineensä

nahkaesineeni

nahkaesineesi

nahkaesineensä

Par

-ta

nahkaesinettäni

nahkaesinettäsi

nahkaesinettänsä / nahkaesinettään

nahkaesineitäni / nahkaesinehiäni

nahkaesineitäsi / nahkaesinehiäsi

nahkaesineitänsä / nahkaesineitään / nahkaesinehiänsä / nahkaesinehiään

Gen

-n

nahkaesineeni

nahkaesineesi

nahkaesineensä

nahkaesineitteni / nahkaesineideni / nahkaesinehieni / nahkaesinehitteni

nahkaesineittesi / nahkaesineidesi / nahkaesinehiesi / nahkaesinehittesi

nahkaesineittensä / nahkaesineidensä / nahkaesinehiensä / nahkaesinehittensä

Ill

mihin

nahkaesineeseeni

nahkaesineeseesi

nahkaesineeseensä

nahkaesineisiini / nahkaesineihini / nahkaesinehisini

nahkaesineisiisi / nahkaesineihisi / nahkaesinehisisi

nahkaesineisiinsä / nahkaesineihinsä / nahkaesinehisinsä

Ine

-ssa

nahkaesineessäni

nahkaesineessäsi

nahkaesineessänsä / nahkaesineessään

nahkaesinehissäni / nahkaesineissäni

nahkaesinehissäsi / nahkaesineissäsi

nahkaesinehissänsä / nahkaesinehissään / nahkaesineissänsä / nahkaesineissään

Ela

-sta

nahkaesineestäni

nahkaesineestäsi

nahkaesineestänsä / nahkaesineestään

nahkaesinehistäni / nahkaesineistäni

nahkaesinehistäsi / nahkaesineistäsi

nahkaesinehistänsä / nahkaesinehistään / nahkaesineistänsä / nahkaesineistään

All

-lle

nahkaesineelleni

nahkaesineellesi

nahkaesineellensä / nahkaesineelleen

nahkaesinehilleni / nahkaesineilleni

nahkaesinehillesi / nahkaesineillesi

nahkaesinehillensä / nahkaesinehilleän / nahkaesineillensä / nahkaesineilleän

Ade

-lla

nahkaesineelläni

nahkaesineelläsi

nahkaesineellänsä / nahkaesineellään

nahkaesinehilläni / nahkaesineilläni

nahkaesinehilläsi / nahkaesineilläsi

nahkaesinehillänsä / nahkaesinehillään / nahkaesineillänsä / nahkaesineillään

Abl

-lta

nahkaesineeltäni

nahkaesineeltäsi

nahkaesineeltänsä / nahkaesineeltään

nahkaesinehiltäni / nahkaesineiltäni

nahkaesinehiltäsi / nahkaesineiltäsi

nahkaesinehiltänsä / nahkaesinehiltään / nahkaesineiltänsä / nahkaesineiltään

Tra

-ksi

nahkaesineekseni

nahkaesineeksesi

nahkaesineeksensä / nahkaesineekseen

nahkaesinehikseni / nahkaesineikseni

nahkaesinehiksesi / nahkaesineiksesi

nahkaesinehikseen / nahkaesinehiksensä / nahkaesineikseen / nahkaesineiksensä

Ess

-na

nahkaesineenäni

nahkaesineenäsi

nahkaesineenänsä / nahkaesineenään

nahkaesinehinäni / nahkaesineinäni

nahkaesinehinäsi / nahkaesineinäsi

nahkaesinehinänsä / nahkaesinehinään / nahkaesineinänsä / nahkaesineinään

Abe

-tta

nahkaesineettäni

nahkaesineettäsi

nahkaesineettänsä / nahkaesineettään

nahkaesinehittäni / nahkaesineittäni

nahkaesinehittäsi / nahkaesineittäsi

nahkaesinehittänsä / nahkaesinehittään / nahkaesineittänsä / nahkaesineittään

Com

-ne

-

-

-

nahkaesinehineni / nahkaesineineni

nahkaesinehinesi / nahkaesineinesi

nahkaesinehineen / nahkaesinehinensä / nahkaesineineen / nahkaesineinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkaesineemme

nahkaesineemme

nahkaesineenne

nahkaesineenne

nahkaesineensä

nahkaesineensä

Par

-ta

nahkaesinettämme

nahkaesineitämme / nahkaesinehiämme

nahkaesinettänne

nahkaesineitänne / nahkaesinehiänne

nahkaesinettänsä / nahkaesinettään

nahkaesineitänsä / nahkaesineitään / nahkaesinehiänsä / nahkaesinehiään

Gen

-n

nahkaesineemme

nahkaesineittemme / nahkaesineidemme / nahkaesinehiemme / nahkaesinehittemme

nahkaesineenne

nahkaesineittenne / nahkaesineidenne / nahkaesinehienne / nahkaesinehittenne

nahkaesineensä

nahkaesineittensä / nahkaesineidensä / nahkaesinehiensä / nahkaesinehittensä

Ill

mihin

nahkaesineeseemme

nahkaesineisiimme / nahkaesineihimme / nahkaesinehisimme

nahkaesineeseenne

nahkaesineisiinne / nahkaesineihinne / nahkaesinehisinne

nahkaesineeseensä

nahkaesineisiinsä / nahkaesineihinsä / nahkaesinehisinsä

Ine

-ssa

nahkaesineessämme

nahkaesinehissämme / nahkaesineissämme

nahkaesineessänne

nahkaesinehissänne / nahkaesineissänne

nahkaesineessänsä / nahkaesineessään

nahkaesinehissänsä / nahkaesinehissään / nahkaesineissänsä / nahkaesineissään

Ela

-sta

nahkaesineestämme

nahkaesinehistämme / nahkaesineistämme

nahkaesineestänne

nahkaesinehistänne / nahkaesineistänne

nahkaesineestänsä / nahkaesineestään

nahkaesinehistänsä / nahkaesinehistään / nahkaesineistänsä / nahkaesineistään

All

-lle

nahkaesineellemme

nahkaesinehillemme / nahkaesineillemme

nahkaesineellenne

nahkaesinehillenne / nahkaesineillenne

nahkaesineellensä / nahkaesineelleen

nahkaesinehillensä / nahkaesinehilleän / nahkaesineillensä / nahkaesineilleän

Ade

-lla

nahkaesineellämme

nahkaesinehillämme / nahkaesineillämme

nahkaesineellänne

nahkaesinehillänne / nahkaesineillänne

nahkaesineellänsä / nahkaesineellään

nahkaesinehillänsä / nahkaesinehillään / nahkaesineillänsä / nahkaesineillään

Abl

-lta

nahkaesineeltämme

nahkaesinehiltämme / nahkaesineiltämme

nahkaesineeltänne

nahkaesinehiltänne / nahkaesineiltänne

nahkaesineeltänsä / nahkaesineeltään

nahkaesinehiltänsä / nahkaesinehiltään / nahkaesineiltänsä / nahkaesineiltään

Tra

-ksi

nahkaesineeksemme

nahkaesinehiksemme / nahkaesineiksemme

nahkaesineeksenne

nahkaesinehiksenne / nahkaesineiksenne

nahkaesineeksensä / nahkaesineekseen

nahkaesinehikseen / nahkaesinehiksensä / nahkaesineikseen / nahkaesineiksensä

Ess

-na

nahkaesineenämme

nahkaesinehinämme / nahkaesineinämme

nahkaesineenänne

nahkaesinehinänne / nahkaesineinänne

nahkaesineenänsä / nahkaesineenään

nahkaesinehinänsä / nahkaesinehinään / nahkaesineinänsä / nahkaesineinään

Abe

-tta

nahkaesineettämme

nahkaesinehittämme / nahkaesineittämme

nahkaesineettänne

nahkaesinehittänne / nahkaesineittänne

nahkaesineettänsä / nahkaesineettään

nahkaesinehittänsä / nahkaesinehittään / nahkaesineittänsä / nahkaesineittään

Com

-ne

-

nahkaesinehinemme / nahkaesineinemme

-

nahkaesinehinenne / nahkaesineinenne

-

nahkaesinehineen / nahkaesinehinensä / nahkaesineineen / nahkaesineinensä

Singular

Plural

Nom

-

nahkaesineemme

nahkaesineenne

nahkaesineensä

nahkaesineemme

nahkaesineenne

nahkaesineensä

Par

-ta

nahkaesinettämme

nahkaesinettänne

nahkaesinettänsä / nahkaesinettään

nahkaesineitämme / nahkaesinehiämme

nahkaesineitänne / nahkaesinehiänne

nahkaesineitänsä / nahkaesineitään / nahkaesinehiänsä / nahkaesinehiään

Gen

-n

nahkaesineemme

nahkaesineenne

nahkaesineensä

nahkaesineittemme / nahkaesineidemme / nahkaesinehiemme / nahkaesinehittemme

nahkaesineittenne / nahkaesineidenne / nahkaesinehienne / nahkaesinehittenne

nahkaesineittensä / nahkaesineidensä / nahkaesinehiensä / nahkaesinehittensä

Ill

mihin

nahkaesineeseemme

nahkaesineeseenne

nahkaesineeseensä

nahkaesineisiimme / nahkaesineihimme / nahkaesinehisimme

nahkaesineisiinne / nahkaesineihinne / nahkaesinehisinne

nahkaesineisiinsä / nahkaesineihinsä / nahkaesinehisinsä

Ine

-ssa

nahkaesineessämme

nahkaesineessänne

nahkaesineessänsä / nahkaesineessään

nahkaesinehissämme / nahkaesineissämme

nahkaesinehissänne / nahkaesineissänne

nahkaesinehissänsä / nahkaesinehissään / nahkaesineissänsä / nahkaesineissään

Ela

-sta

nahkaesineestämme

nahkaesineestänne

nahkaesineestänsä / nahkaesineestään

nahkaesinehistämme / nahkaesineistämme

nahkaesinehistänne / nahkaesineistänne

nahkaesinehistänsä / nahkaesinehistään / nahkaesineistänsä / nahkaesineistään

All

-lle

nahkaesineellemme

nahkaesineellenne

nahkaesineellensä / nahkaesineelleen

nahkaesinehillemme / nahkaesineillemme

nahkaesinehillenne / nahkaesineillenne

nahkaesinehillensä / nahkaesinehilleän / nahkaesineillensä / nahkaesineilleän

Ade

-lla

nahkaesineellämme

nahkaesineellänne

nahkaesineellänsä / nahkaesineellään

nahkaesinehillämme / nahkaesineillämme

nahkaesinehillänne / nahkaesineillänne

nahkaesinehillänsä / nahkaesinehillään / nahkaesineillänsä / nahkaesineillään

Abl

-lta

nahkaesineeltämme

nahkaesineeltänne

nahkaesineeltänsä / nahkaesineeltään

nahkaesinehiltämme / nahkaesineiltämme

nahkaesinehiltänne / nahkaesineiltänne

nahkaesinehiltänsä / nahkaesinehiltään / nahkaesineiltänsä / nahkaesineiltään

Tra

-ksi

nahkaesineeksemme

nahkaesineeksenne

nahkaesineeksensä / nahkaesineekseen

nahkaesinehiksemme / nahkaesineiksemme

nahkaesinehiksenne / nahkaesineiksenne

nahkaesinehikseen / nahkaesinehiksensä / nahkaesineikseen / nahkaesineiksensä

Ess

-na

nahkaesineenämme

nahkaesineenänne

nahkaesineenänsä / nahkaesineenään

nahkaesinehinämme / nahkaesineinämme

nahkaesinehinänne / nahkaesineinänne

nahkaesinehinänsä / nahkaesinehinään / nahkaesineinänsä / nahkaesineinään

Abe

-tta

nahkaesineettämme

nahkaesineettänne

nahkaesineettänsä / nahkaesineettään

nahkaesinehittämme / nahkaesineittämme

nahkaesinehittänne / nahkaesineittänne

nahkaesinehittänsä / nahkaesinehittään / nahkaesineittänsä / nahkaesineittään

Com

-ne

-

-

-

nahkaesinehinemme / nahkaesineinemme

nahkaesinehinenne / nahkaesineinenne

nahkaesinehineen / nahkaesinehinensä / nahkaesineineen / nahkaesineinensä

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

nahkaa

nahkoja

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

nahkojen

Ill

mihin

nahkaan

nahkoihin

Ine

-ssa

nahassa / nah’assa / nahkassa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Ela

-sta

nahasta / nah’asta / nahkasta

nahoista / nah’oista / nahkoista

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

nahoille / nah’oille / nahkoille

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nahka

nahat / nah’at / nahkat

Par

-ta

nahkaa

nahkoja

Gen

-n

nahan / nah’an / nahkan

nahkojen

Ill

mihin

nahkaan

nahkoihin

Ine

-ssa

nahassa / nah’assa / nahkassa

nahoissa / nah’oissa / nahkoissa

Ela

-sta

nahasta / nah’asta / nahkasta

nahoista / nah’oista / nahkoista

All

-lle

nahalle / nah’alle / nahkalle

nahoille / nah’oille / nahkoille

Ade

-lla

nahalla / nah’alla / nahkalla

nahoilla / nah’oilla / nahkoilla

Abl

-lta

nahalta / nah’alta / nahkalta

nahoilta / nah’oilta / nahkoilta

Tra

-ksi

nahaksi / nah’aksi / nahkaksi

nahoiksi / nah’oiksi / nahkoiksi

Ess

-na

nahkana

nahkoina

Abe

-tta

nahatta / nah’atta / nahkatta

nahoitta / nah’oitta / nahkoitta

Com

-ne

-

nahkoine

Ins

-in

-

nahoin / nah’oin / nahkoin

leather nahka
skin iho, nahka, kuori, pinta, kalvo, vuota
pelt nahka, turkis, vuota
hide vuota, nahka, piilokoju, suoja
rind kuori, kamara, nahka
peel kuori, kuoret, nahka
fell turkki, nahka, harju, ylänkö
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl; OPUS; Europarl; Tatoeba; EurLex-2 Kirottu nahkani. Oh darn my hide. Käsineet ovat nahasta. The gloves are made of leather. Ostamme sohvan nahasta. We are buying a sofa made of leather. Nahka on sileää, pehmeää ja kestävää materiaalia. Leather is a smooth, soft, and durable material. Korjautin nahka laukkuni paikallisessa liikkeessä. I got my leather bag repaired at a local shop. Hän teki laukun nahasta. He made a bag from leather. Ehjin nahoin. Safe and sound. Nahka rasva. Skin + fat. Nahka tuote on valmistettu 100 aidosta naudan nahasta. The leather product is made from 100% genuine cow leather. Nahka ja rasva. Skin and fat. Show more arrow right

Wiktionary

leather skin of an animal, colloquially also of a human being Show more arrow right From Proto-Finnic nahka, borrowed from Proto-Germanic naskiz, naskaz (“soft leather”), whence also Old English næsc (“soft leather; deer skin”). Cognate with Estonian nahk. Show more arrow right

Wikipedia

Leather Leather is a material created by tanning animal rawhide and skins. The most common raw material is cattle hide. It can be produced at manufacturing scales ranging from artisan to modern industrial scale. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkani

nahkani

nahkasi

nahkasi

nahkansa

nahkansa

Par

-ta

nahkaani

nahkojani

nahkaasi

nahkojasi

nahkaansa / nahkaaan

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkani

nahkojeni

nahkasi

nahkojesi

nahkansa

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaani

nahkoihini

nahkaasi

nahkoihisi

nahkaansa

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassani / nah’assani / nahkassani

nahoissani / nah’oissani / nahkoissani

nahassasi / nah’assasi / nahkassasi

nahoissasi / nah’oissasi / nahkoissasi

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastani / nah’astani / nahkastani

nahoistani / nah’oistani / nahkoistani

nahastasi / nah’astasi / nahkastasi

nahoistasi / nah’oistasi / nahkoistasi

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahalleni / nah’alleni / nahkalleni

nahoilleni / nah’oilleni / nahkoilleni

nahallesi / nah’allesi / nahkallesi

nahoillesi / nah’oillesi / nahkoillesi

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallani / nah’allani / nahkallani

nahoillani / nah’oillani / nahkoillani

nahallasi / nah’allasi / nahkallasi

nahoillasi / nah’oillasi / nahkoillasi

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltani / nah’altani / nahkaltani

nahoiltani / nah’oiltani / nahkoiltani

nahaltasi / nah’altasi / nahkaltasi

nahoiltasi / nah’oiltasi / nahkoiltasi

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahakseni / nah’akseni / nahkakseni

nahoikseni / nah’oikseni / nahkoikseni

nahaksesi / nah’aksesi / nahkaksesi

nahoiksesi / nah’oiksesi / nahkoiksesi

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanani

nahkoinani

nahkanasi

nahkoinasi

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattani / nah’attani / nahkattani

nahoittani / nah’oittani / nahkoittani

nahattasi / nah’attasi / nahkattasi

nahoittasi / nah’oittasi / nahkoittasi

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

nahkoineni

-

nahkoinesi

-

nahkoinensa / nahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nahkani

nahkasi

nahkansa

nahkani

nahkasi

nahkansa

Par

-ta

nahkaani

nahkaasi

nahkaansa / nahkaaan

nahkojani

nahkojasi

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkani

nahkasi

nahkansa

nahkojeni

nahkojesi

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaani

nahkaasi

nahkaansa

nahkoihini

nahkoihisi

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassani / nah’assani / nahkassani

nahassasi / nah’assasi / nahkassasi

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissani / nah’oissani / nahkoissani

nahoissasi / nah’oissasi / nahkoissasi

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastani / nah’astani / nahkastani

nahastasi / nah’astasi / nahkastasi

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistani / nah’oistani / nahkoistani

nahoistasi / nah’oistasi / nahkoistasi

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahalleni / nah’alleni / nahkalleni

nahallesi / nah’allesi / nahkallesi

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoilleni / nah’oilleni / nahkoilleni

nahoillesi / nah’oillesi / nahkoillesi

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallani / nah’allani / nahkallani

nahallasi / nah’allasi / nahkallasi

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillani / nah’oillani / nahkoillani

nahoillasi / nah’oillasi / nahkoillasi

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltani / nah’altani / nahkaltani

nahaltasi / nah’altasi / nahkaltasi

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltani / nah’oiltani / nahkoiltani

nahoiltasi / nah’oiltasi / nahkoiltasi

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahakseni / nah’akseni / nahkakseni

nahaksesi / nah’aksesi / nahkaksesi

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseni / nah’oikseni / nahkoikseni

nahoiksesi / nah’oiksesi / nahkoiksesi

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanani

nahkanasi

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinani

nahkoinasi

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattani / nah’attani / nahkattani

nahattasi / nah’attasi / nahkattasi

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittani / nah’oittani / nahkoittani

nahoittasi / nah’oittasi / nahkoittasi

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

nahkoineni

nahkoinesi

nahkoinensa / nahkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nahkamme

nahkamme

nahkanne

nahkanne

nahkansa

nahkansa

Par

-ta

nahkaamme

nahkojamme

nahkaanne

nahkojanne

nahkaansa / nahkaaan

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkamme

nahkojemme

nahkanne

nahkojenne

nahkansa

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaamme

nahkoihimme

nahkaanne

nahkoihinne

nahkaansa

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassamme / nah’assamme / nahkassamme

nahoissamme / nah’oissamme / nahkoissamme

nahassanne / nah’assanne / nahkassanne

nahoissanne / nah’oissanne / nahkoissanne

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastamme / nah’astamme / nahkastamme

nahoistamme / nah’oistamme / nahkoistamme

nahastanne / nah’astanne / nahkastanne

nahoistanne / nah’oistanne / nahkoistanne

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahallemme / nah’allemme / nahkallemme

nahoillemme / nah’oillemme / nahkoillemme

nahallenne / nah’allenne / nahkallenne

nahoillenne / nah’oillenne / nahkoillenne

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallamme / nah’allamme / nahkallamme

nahoillamme / nah’oillamme / nahkoillamme

nahallanne / nah’allanne / nahkallanne

nahoillanne / nah’oillanne / nahkoillanne

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltamme / nah’altamme / nahkaltamme

nahoiltamme / nah’oiltamme / nahkoiltamme

nahaltanne / nah’altanne / nahkaltanne

nahoiltanne / nah’oiltanne / nahkoiltanne

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahaksemme / nah’aksemme / nahkaksemme

nahoiksemme / nah’oiksemme / nahkoiksemme

nahaksenne / nah’aksenne / nahkaksenne

nahoiksenne / nah’oiksenne / nahkoiksenne

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanamme

nahkoinamme

nahkananne

nahkoinanne

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattamme / nah’attamme / nahkattamme

nahoittamme / nah’oittamme / nahkoittamme

nahattanne / nah’attanne / nahkattanne

nahoittanne / nah’oittanne / nahkoittanne

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

nahkoinemme

-

nahkoinenne

-

nahkoinensa / nahkoineen

Singular

Plural

Nom

-

nahkamme

nahkanne

nahkansa

nahkamme

nahkanne

nahkansa

Par

-ta

nahkaamme

nahkaanne

nahkaansa / nahkaaan

nahkojamme

nahkojanne

nahkojansa / nahkojaan

Gen

-n

nahkamme

nahkanne

nahkansa

nahkojemme

nahkojenne

nahkojensa

Ill

mihin

nahkaamme

nahkaanne

nahkaansa

nahkoihimme

nahkoihinne

nahkoihinsa

Ine

-ssa

nahassamme / nah’assamme / nahkassamme

nahassanne / nah’assanne / nahkassanne

nahassansa / nahassaan / nah’assansa / nah’assaan / nahkassansa / nahkassaan

nahoissamme / nah’oissamme / nahkoissamme

nahoissanne / nah’oissanne / nahkoissanne

nahoissansa / nahoissaan / nah’oissansa / nah’oissaan / nahkoissansa / nahkoissaan

Ela

-sta

nahastamme / nah’astamme / nahkastamme

nahastanne / nah’astanne / nahkastanne

nahastansa / nahastaan / nah’astansa / nah’astaan / nahkastansa / nahkastaan

nahoistamme / nah’oistamme / nahkoistamme

nahoistanne / nah’oistanne / nahkoistanne

nahoistansa / nahoistaan / nah’oistansa / nah’oistaan / nahkoistansa / nahkoistaan

All

-lle

nahallemme / nah’allemme / nahkallemme

nahallenne / nah’allenne / nahkallenne

nahalleen / nahallensa / nah’alleen / nah’allensa / nahkalleen / nahkallensa

nahoillemme / nah’oillemme / nahkoillemme

nahoillenne / nah’oillenne / nahkoillenne

nahoillensa / nahoillean / nah’oillensa / nah’oillean / nahkoillensa / nahkoillean

Ade

-lla

nahallamme / nah’allamme / nahkallamme

nahallanne / nah’allanne / nahkallanne

nahallansa / nahallaan / nah’allansa / nah’allaan / nahkallansa / nahkallaan

nahoillamme / nah’oillamme / nahkoillamme

nahoillanne / nah’oillanne / nahkoillanne

nahoillansa / nahoillaan / nah’oillansa / nah’oillaan / nahkoillansa / nahkoillaan

Abl

-lta

nahaltamme / nah’altamme / nahkaltamme

nahaltanne / nah’altanne / nahkaltanne

nahaltansa / nahaltaan / nah’altansa / nah’altaan / nahkaltansa / nahkaltaan

nahoiltamme / nah’oiltamme / nahkoiltamme

nahoiltanne / nah’oiltanne / nahkoiltanne

nahoiltansa / nahoiltaan / nah’oiltansa / nah’oiltaan / nahkoiltansa / nahkoiltaan

Tra

-ksi

nahaksemme / nah’aksemme / nahkaksemme

nahaksenne / nah’aksenne / nahkaksenne

nahakseen / nahaksensa / nah’akseen / nah’aksensa / nahkakseen / nahkaksensa

nahoiksemme / nah’oiksemme / nahkoiksemme

nahoiksenne / nah’oiksenne / nahkoiksenne

nahoikseen / nahoiksensa / nah’oikseen / nah’oiksensa / nahkoikseen / nahkoiksensa

Ess

-na

nahkanamme

nahkananne

nahkanansa / nahkanaan

nahkoinamme

nahkoinanne

nahkoinansa / nahkoinaan

Abe

-tta

nahattamme / nah’attamme / nahkattamme

nahattanne / nah’attanne / nahkattanne

nahattansa / nahattaan / nah’attansa / nah’attaan / nahkattansa / nahkattaan

nahoittamme / nah’oittamme / nahkoittamme

nahoittanne / nah’oittanne / nahkoittanne

nahoittansa / nahoittaan / nah’oittansa / nah’oittaan / nahkoittansa / nahkoittaan

Com

-ne

-

-

-

nahkoinemme

nahkoinenne

nahkoinensa / nahkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esine

esineet

Par

-ta

esinettä

esineitä / esinehiä

Gen

-n

esineen

esineitten / esineiden / esinehien / esinehitten

Ill

mihin

esineeseen

esineisiin / esineihin / esinehisin

Ine

-ssa

esineessä

esinehissä / esineissä

Ela

-sta

esineestä

esinehistä / esineistä

All

-lle

esineelle

esinehille / esineille

Ade

-lla

esineellä

esinehillä / esineillä

Abl

-lta

esineeltä

esinehiltä / esineiltä

Tra

-ksi

esineeksi

esinehiksi / esineiksi

Ess

-na

esineenä

esinehinä / esineinä

Abe

-tta

esineettä

esinehittä / esineittä

Com

-ne

-

esinehine / esineine

Ins

-in

-

esinehin / esinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

esine

esineet

Par

-ta

esinettä

esineitä / esinehiä

Gen

-n

esineen

esineitten / esineiden / esinehien / esinehitten

Ill

mihin

esineeseen

esineisiin / esineihin / esinehisin

Ine

-ssa

esineessä

esinehissä / esineissä

Ela

-sta

esineestä

esinehistä / esineistä

All

-lle

esineelle

esinehille / esineille

Ade

-lla

esineellä

esinehillä / esineillä

Abl

-lta

esineeltä

esinehiltä / esineiltä

Tra

-ksi

esineeksi

esinehiksi / esineiksi

Ess

-na

esineenä

esinehinä / esineinä

Abe

-tta

esineettä

esinehittä / esineittä

Com

-ne

-

esinehine / esineine

Ins

-in

-

esinehin / esinein

object esine, objekti, kohde, tarkoitus, päämäärä, kalu
article artikla, artikkeli, esine, tavara, kohta, kirjoitelma
item kohta, erä, esine, nimike, kappale, artikkeli
thing asia, juttu, seikka, esine, olento, olio
possession hallinta, hallussapito, omistaminen, omaisuus, omistus, esine
affair asia, suhde, juttu, tehtävä, asiat, esine
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tilde MODEL Corpus; Opus; Finnish-Persian parallel corpus; OPUS; Tatoeba parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3 Esine hajosi onnettomuudessa. The object broke in the accident. En löydä avaimiani, esine on kadonnut. I can't find my keys, the item is lost. Esine löytyi vanhan kaapin takaa. The object was found behind the old cupboard. Myy se esine ja osta sen rahalla jotain esineistä. Sell the item and buy something else with that money from objects. Älä jätä esineitä oven eteen. Don't leave objects in front of the door. Hän unohti esineen kotiin. He forgot the item at home. En usko, että tämä esine kuuluu sinulle. I don't believe this item belongs to you. Tämä esine on hyvin arvokas perheelleni. This item is very valuable to my family. Uusista esineistä tulee aina puhuttua.. People always talk about new possessions. Muista:neljä esinettä. Now, remember: four objects. Show more arrow right

Wiktionary

object, item, thing artifact (object made or shaped by hand) Show more arrow right esineellinenesineellistyäesineellistääesineistyäesineistääesineistö Show more arrow right antiikkiesinearvoesineavaruusesinehopeaesinekeramiikkaesinekeräilyesinekiviesinekoriste-esinekoruesinekultaesinekulttuuriesinekäyttöesinelahjaesinelainaesinelasiesinemetalliesinemuinaisesinemuistoesinemuseoesinenäyttelyesinepiiesinepikkuesinepuuesinerautaesinesaviesinetaide-esinetaikaesinetalle-esinetalousesinetarpeistoesinetarve-esinetinaesinevarusesinevierasesineylellisyysesine Show more arrow right Coined by Finnish physician and translator Wolmar Schildt in 1842, from esi- (“fore-”) +‎ -ine. Compare Estonian ese. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

esineeni

esineeni

esineesi

esineesi

esineensä

esineensä

Par

-ta

esinettäni

esineitäni / esinehiäni

esinettäsi

esineitäsi / esinehiäsi

esinettänsä / esinettään

esineitänsä / esineitään / esinehiänsä / esinehiään

Gen

-n

esineeni

esineitteni / esineideni / esinehieni / esinehitteni

esineesi

esineittesi / esineidesi / esinehiesi / esinehittesi

esineensä

esineittensä / esineidensä / esinehiensä / esinehittensä

Ill

mihin

esineeseeni

esineisiini / esineihini / esinehisini

esineeseesi

esineisiisi / esineihisi / esinehisisi

esineeseensä

esineisiinsä / esineihinsä / esinehisinsä

Ine

-ssa

esineessäni

esinehissäni / esineissäni

esineessäsi

esinehissäsi / esineissäsi

esineessänsä / esineessään

esinehissänsä / esinehissään / esineissänsä / esineissään

Ela

-sta

esineestäni

esinehistäni / esineistäni

esineestäsi

esinehistäsi / esineistäsi

esineestänsä / esineestään

esinehistänsä / esinehistään / esineistänsä / esineistään

All

-lle

esineelleni

esinehilleni / esineilleni

esineellesi

esinehillesi / esineillesi

esineellensä / esineelleen

esinehillensä / esinehilleän / esineillensä / esineilleän

Ade

-lla

esineelläni

esinehilläni / esineilläni

esineelläsi

esinehilläsi / esineilläsi

esineellänsä / esineellään

esinehillänsä / esinehillään / esineillänsä / esineillään

Abl

-lta

esineeltäni

esinehiltäni / esineiltäni

esineeltäsi

esinehiltäsi / esineiltäsi

esineeltänsä / esineeltään

esinehiltänsä / esinehiltään / esineiltänsä / esineiltään

Tra

-ksi

esineekseni

esinehikseni / esineikseni

esineeksesi

esinehiksesi / esineiksesi

esineeksensä / esineekseen

esinehikseen / esinehiksensä / esineikseen / esineiksensä

Ess

-na

esineenäni

esinehinäni / esineinäni

esineenäsi

esinehinäsi / esineinäsi

esineenänsä / esineenään

esinehinänsä / esinehinään / esineinänsä / esineinään

Abe

-tta

esineettäni

esinehittäni / esineittäni

esineettäsi

esinehittäsi / esineittäsi

esineettänsä / esineettään

esinehittänsä / esinehittään / esineittänsä / esineittään

Com

-ne

-

esinehineni / esineineni

-

esinehinesi / esineinesi

-

esinehineen / esinehinensä / esineineen / esineinensä

Singular

Plural

Nom

-

esineeni

esineesi

esineensä

esineeni

esineesi

esineensä

Par

-ta

esinettäni

esinettäsi

esinettänsä / esinettään

esineitäni / esinehiäni

esineitäsi / esinehiäsi

esineitänsä / esineitään / esinehiänsä / esinehiään

Gen

-n

esineeni

esineesi

esineensä

esineitteni / esineideni / esinehieni / esinehitteni

esineittesi / esineidesi / esinehiesi / esinehittesi

esineittensä / esineidensä / esinehiensä / esinehittensä

Ill

mihin

esineeseeni

esineeseesi

esineeseensä

esineisiini / esineihini / esinehisini

esineisiisi / esineihisi / esinehisisi

esineisiinsä / esineihinsä / esinehisinsä

Ine

-ssa

esineessäni

esineessäsi

esineessänsä / esineessään

esinehissäni / esineissäni

esinehissäsi / esineissäsi

esinehissänsä / esinehissään / esineissänsä / esineissään

Ela

-sta

esineestäni

esineestäsi

esineestänsä / esineestään

esinehistäni / esineistäni

esinehistäsi / esineistäsi

esinehistänsä / esinehistään / esineistänsä / esineistään

All

-lle

esineelleni

esineellesi

esineellensä / esineelleen

esinehilleni / esineilleni

esinehillesi / esineillesi

esinehillensä / esinehilleän / esineillensä / esineilleän

Ade

-lla

esineelläni

esineelläsi

esineellänsä / esineellään

esinehilläni / esineilläni

esinehilläsi / esineilläsi

esinehillänsä / esinehillään / esineillänsä / esineillään

Abl

-lta

esineeltäni

esineeltäsi

esineeltänsä / esineeltään

esinehiltäni / esineiltäni

esinehiltäsi / esineiltäsi

esinehiltänsä / esinehiltään / esineiltänsä / esineiltään

Tra

-ksi

esineekseni

esineeksesi

esineeksensä / esineekseen

esinehikseni / esineikseni

esinehiksesi / esineiksesi

esinehikseen / esinehiksensä / esineikseen / esineiksensä

Ess

-na

esineenäni

esineenäsi

esineenänsä / esineenään

esinehinäni / esineinäni

esinehinäsi / esineinäsi

esinehinänsä / esinehinään / esineinänsä / esineinään

Abe

-tta

esineettäni

esineettäsi

esineettänsä / esineettään

esinehittäni / esineittäni

esinehittäsi / esineittäsi

esinehittänsä / esinehittään / esineittänsä / esineittään

Com

-ne

-

-

-

esinehineni / esineineni

esinehinesi / esineinesi

esinehineen / esinehinensä / esineineen / esineinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

esineemme

esineemme

esineenne

esineenne

esineensä

esineensä

Par

-ta

esinettämme

esineitämme / esinehiämme

esinettänne

esineitänne / esinehiänne

esinettänsä / esinettään

esineitänsä / esineitään / esinehiänsä / esinehiään

Gen

-n

esineemme

esineittemme / esineidemme / esinehiemme / esinehittemme

esineenne

esineittenne / esineidenne / esinehienne / esinehittenne

esineensä

esineittensä / esineidensä / esinehiensä / esinehittensä

Ill

mihin

esineeseemme

esineisiimme / esineihimme / esinehisimme

esineeseenne

esineisiinne / esineihinne / esinehisinne

esineeseensä

esineisiinsä / esineihinsä / esinehisinsä

Ine

-ssa

esineessämme

esinehissämme / esineissämme

esineessänne

esinehissänne / esineissänne

esineessänsä / esineessään

esinehissänsä / esinehissään / esineissänsä / esineissään

Ela

-sta

esineestämme

esinehistämme / esineistämme

esineestänne

esinehistänne / esineistänne

esineestänsä / esineestään

esinehistänsä / esinehistään / esineistänsä / esineistään

All

-lle

esineellemme

esinehillemme / esineillemme

esineellenne

esinehillenne / esineillenne

esineellensä / esineelleen

esinehillensä / esinehilleän / esineillensä / esineilleän

Ade

-lla

esineellämme

esinehillämme / esineillämme

esineellänne

esinehillänne / esineillänne

esineellänsä / esineellään

esinehillänsä / esinehillään / esineillänsä / esineillään

Abl

-lta

esineeltämme

esinehiltämme / esineiltämme

esineeltänne

esinehiltänne / esineiltänne

esineeltänsä / esineeltään

esinehiltänsä / esinehiltään / esineiltänsä / esineiltään

Tra

-ksi

esineeksemme

esinehiksemme / esineiksemme

esineeksenne

esinehiksenne / esineiksenne

esineeksensä / esineekseen

esinehikseen / esinehiksensä / esineikseen / esineiksensä

Ess

-na

esineenämme

esinehinämme / esineinämme

esineenänne

esinehinänne / esineinänne

esineenänsä / esineenään

esinehinänsä / esinehinään / esineinänsä / esineinään

Abe

-tta

esineettämme

esinehittämme / esineittämme

esineettänne

esinehittänne / esineittänne

esineettänsä / esineettään

esinehittänsä / esinehittään / esineittänsä / esineittään

Com

-ne

-

esinehinemme / esineinemme

-

esinehinenne / esineinenne

-

esinehineen / esinehinensä / esineineen / esineinensä

Singular

Plural

Nom

-

esineemme

esineenne

esineensä

esineemme

esineenne

esineensä

Par

-ta

esinettämme

esinettänne

esinettänsä / esinettään

esineitämme / esinehiämme

esineitänne / esinehiänne

esineitänsä / esineitään / esinehiänsä / esinehiään

Gen

-n

esineemme

esineenne

esineensä

esineittemme / esineidemme / esinehiemme / esinehittemme

esineittenne / esineidenne / esinehienne / esinehittenne

esineittensä / esineidensä / esinehiensä / esinehittensä

Ill

mihin

esineeseemme

esineeseenne

esineeseensä

esineisiimme / esineihimme / esinehisimme

esineisiinne / esineihinne / esinehisinne

esineisiinsä / esineihinsä / esinehisinsä

Ine

-ssa

esineessämme

esineessänne

esineessänsä / esineessään

esinehissämme / esineissämme

esinehissänne / esineissänne

esinehissänsä / esinehissään / esineissänsä / esineissään

Ela

-sta

esineestämme

esineestänne

esineestänsä / esineestään

esinehistämme / esineistämme

esinehistänne / esineistänne

esinehistänsä / esinehistään / esineistänsä / esineistään

All

-lle

esineellemme

esineellenne

esineellensä / esineelleen

esinehillemme / esineillemme

esinehillenne / esineillenne

esinehillensä / esinehilleän / esineillensä / esineilleän

Ade

-lla

esineellämme

esineellänne

esineellänsä / esineellään

esinehillämme / esineillämme

esinehillänne / esineillänne

esinehillänsä / esinehillään / esineillänsä / esineillään

Abl

-lta

esineeltämme

esineeltänne

esineeltänsä / esineeltään

esinehiltämme / esineiltämme

esinehiltänne / esineiltänne

esinehiltänsä / esinehiltään / esineiltänsä / esineiltään

Tra

-ksi

esineeksemme

esineeksenne

esineeksensä / esineekseen

esinehiksemme / esineiksemme

esinehiksenne / esineiksenne

esinehikseen / esinehiksensä / esineikseen / esineiksensä

Ess

-na

esineenämme

esineenänne

esineenänsä / esineenään

esinehinämme / esineinämme

esinehinänne / esineinänne

esinehinänsä / esinehinään / esineinänsä / esineinään

Abe

-tta

esineettämme

esineettänne

esineettänsä / esineettään

esinehittämme / esineittämme

esinehittänne / esineittänne

esinehittänsä / esinehittään / esineittänsä / esineittään

Com

-ne

-

-

-

esinehinemme / esineinemme

esinehinenne / esineinenne

esinehineen / esinehinensä / esineineen / esineinensä

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept