logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

naamiainen, noun

Word analysis
naamiaisiin

naamiaisiin

naamiainen

Noun, Derivation with suffix s

+ ikä

Noun, Plural Instructive

naamiainen

Noun, Plural Illative

naamiaiset

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

naamiaiset

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

naamiainen

naamiaiset

Par

-ta

naamiaista

naamiaisia

Gen

-n

naamiaisen

naamiaisien / naamiaisten

Ill

mihin

naamiaiseen

naamiaisiin

Ine

-ssa

naamiaisessa

naamiaisissa

Ela

-sta

naamiaisesta

naamiaisista

All

-lle

naamiaiselle

naamiaisille

Ade

-lla

naamiaisella

naamiaisilla

Abl

-lta

naamiaiselta

naamiaisilta

Tra

-ksi

naamiaiseksi

naamiaisiksi

Ess

-na

naamiaisena

naamiaisina

Abe

-tta

naamiaisetta

naamiaisitta

Com

-ne

-

naamiaisine

Ins

-in

-

naamiaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

naamiainen

naamiaiset

Par

-ta

naamiaista

naamiaisia

Gen

-n

naamiaisen

naamiaisien / naamiaisten

Ill

mihin

naamiaiseen

naamiaisiin

Ine

-ssa

naamiaisessa

naamiaisissa

Ela

-sta

naamiaisesta

naamiaisista

All

-lle

naamiaiselle

naamiaisille

Ade

-lla

naamiaisella

naamiaisilla

Abl

-lta

naamiaiselta

naamiaisilta

Tra

-ksi

naamiaiseksi

naamiaisiksi

Ess

-na

naamiaisena

naamiaisina

Abe

-tta

naamiaisetta

naamiaisitta

Com

-ne

-

naamiaisine

Ins

-in

-

naamiaisin

naamiainen
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3 Naamiainen oli todella hauska. The masquerade was really fun. Odotan innolla naamiainen huomenna. I am looking forward to the masquerade tomorrow. Haluan pukeutua prinsessaksi naamiainen. I want to dress up as a princess for the masquerade. Minulla oli valtavasti hauskaa naamiainen. I had a blast at the masquerade. Naamiainen järjestetään hotellin juhlasalissa. The masquerade will be held in the hotel ballroom. Naamiainen oli täydellinen menestys. The masquerade was a complete success. Ne olivat naamiaiset, TS. No one could tell it was me. Hänkin vihasi naamiaisia. She hated costumes. Heti naamiaisten jälkeen. Just after the masque. Muista tulla naamiaisiimme. Oh, and don't forget to come to our costume night. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

naamiaiseni

naamiaiseni

naamiaisesi

naamiaisesi

naamiaisensa

naamiaisensa

Par

-ta

naamiaistani

naamiaisiani

naamiaistasi

naamiaisiasi

naamiaistansa / naamiaistaan

naamiaisiansa / naamiaisiaan

Gen

-n

naamiaiseni

naamiaisieni / naamiaisteni

naamiaisesi

naamiaisiesi / naamiaistesi

naamiaisensa

naamiaisiensa / naamiaistensa

Ill

mihin

naamiaiseeni

naamiaisiini

naamiaiseesi

naamiaisiisi

naamiaiseensa

naamiaisiinsa

Ine

-ssa

naamiaisessani

naamiaisissani

naamiaisessasi

naamiaisissasi

naamiaisessansa / naamiaisessaan

naamiaisissansa / naamiaisissaan

Ela

-sta

naamiaisestani

naamiaisistani

naamiaisestasi

naamiaisistasi

naamiaisestansa / naamiaisestaan

naamiaisistansa / naamiaisistaan

All

-lle

naamiaiselleni

naamiaisilleni

naamiaisellesi

naamiaisillesi

naamiaisellensa / naamiaiselleen

naamiaisillensa / naamiaisillean

Ade

-lla

naamiaisellani

naamiaisillani

naamiaisellasi

naamiaisillasi

naamiaisellansa / naamiaisellaan

naamiaisillansa / naamiaisillaan

Abl

-lta

naamiaiseltani

naamiaisiltani

naamiaiseltasi

naamiaisiltasi

naamiaiseltansa / naamiaiseltaan

naamiaisiltansa / naamiaisiltaan

Tra

-ksi

naamiaisekseni

naamiaisikseni

naamiaiseksesi

naamiaisiksesi

naamiaiseksensa / naamiaisekseen

naamiaisiksensa / naamiaisikseen

Ess

-na

naamiaisenani

naamiaisinani

naamiaisenasi

naamiaisinasi

naamiaisenansa / naamiaisenaan

naamiaisinansa / naamiaisinaan

Abe

-tta

naamiaisettani

naamiaisittani

naamiaisettasi

naamiaisittasi

naamiaisettansa / naamiaisettaan

naamiaisittansa / naamiaisittaan

Com

-ne

-

naamiaisineni

-

naamiaisinesi

-

naamiaisinensa / naamiaisineen

Singular

Plural

Nom

-

naamiaiseni

naamiaisesi

naamiaisensa

naamiaiseni

naamiaisesi

naamiaisensa

Par

-ta

naamiaistani

naamiaistasi

naamiaistansa / naamiaistaan

naamiaisiani

naamiaisiasi

naamiaisiansa / naamiaisiaan

Gen

-n

naamiaiseni

naamiaisesi

naamiaisensa

naamiaisieni / naamiaisteni

naamiaisiesi / naamiaistesi

naamiaisiensa / naamiaistensa

Ill

mihin

naamiaiseeni

naamiaiseesi

naamiaiseensa

naamiaisiini

naamiaisiisi

naamiaisiinsa

Ine

-ssa

naamiaisessani

naamiaisessasi

naamiaisessansa / naamiaisessaan

naamiaisissani

naamiaisissasi

naamiaisissansa / naamiaisissaan

Ela

-sta

naamiaisestani

naamiaisestasi

naamiaisestansa / naamiaisestaan

naamiaisistani

naamiaisistasi

naamiaisistansa / naamiaisistaan

All

-lle

naamiaiselleni

naamiaisellesi

naamiaisellensa / naamiaiselleen

naamiaisilleni

naamiaisillesi

naamiaisillensa / naamiaisillean

Ade

-lla

naamiaisellani

naamiaisellasi

naamiaisellansa / naamiaisellaan

naamiaisillani

naamiaisillasi

naamiaisillansa / naamiaisillaan

Abl

-lta

naamiaiseltani

naamiaiseltasi

naamiaiseltansa / naamiaiseltaan

naamiaisiltani

naamiaisiltasi

naamiaisiltansa / naamiaisiltaan

Tra

-ksi

naamiaisekseni

naamiaiseksesi

naamiaiseksensa / naamiaisekseen

naamiaisikseni

naamiaisiksesi

naamiaisiksensa / naamiaisikseen

Ess

-na

naamiaisenani

naamiaisenasi

naamiaisenansa / naamiaisenaan

naamiaisinani

naamiaisinasi

naamiaisinansa / naamiaisinaan

Abe

-tta

naamiaisettani

naamiaisettasi

naamiaisettansa / naamiaisettaan

naamiaisittani

naamiaisittasi

naamiaisittansa / naamiaisittaan

Com

-ne

-

-

-

naamiaisineni

naamiaisinesi

naamiaisinensa / naamiaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

naamiaisemme

naamiaisemme

naamiaisenne

naamiaisenne

naamiaisensa

naamiaisensa

Par

-ta

naamiaistamme

naamiaisiamme

naamiaistanne

naamiaisianne

naamiaistansa / naamiaistaan

naamiaisiansa / naamiaisiaan

Gen

-n

naamiaisemme

naamiaisiemme / naamiaistemme

naamiaisenne

naamiaisienne / naamiaistenne

naamiaisensa

naamiaisiensa / naamiaistensa

Ill

mihin

naamiaiseemme

naamiaisiimme

naamiaiseenne

naamiaisiinne

naamiaiseensa

naamiaisiinsa

Ine

-ssa

naamiaisessamme

naamiaisissamme

naamiaisessanne

naamiaisissanne

naamiaisessansa / naamiaisessaan

naamiaisissansa / naamiaisissaan

Ela

-sta

naamiaisestamme

naamiaisistamme

naamiaisestanne

naamiaisistanne

naamiaisestansa / naamiaisestaan

naamiaisistansa / naamiaisistaan

All

-lle

naamiaisellemme

naamiaisillemme

naamiaisellenne

naamiaisillenne

naamiaisellensa / naamiaiselleen

naamiaisillensa / naamiaisillean

Ade

-lla

naamiaisellamme

naamiaisillamme

naamiaisellanne

naamiaisillanne

naamiaisellansa / naamiaisellaan

naamiaisillansa / naamiaisillaan

Abl

-lta

naamiaiseltamme

naamiaisiltamme

naamiaiseltanne

naamiaisiltanne

naamiaiseltansa / naamiaiseltaan

naamiaisiltansa / naamiaisiltaan

Tra

-ksi

naamiaiseksemme

naamiaisiksemme

naamiaiseksenne

naamiaisiksenne

naamiaiseksensa / naamiaisekseen

naamiaisiksensa / naamiaisikseen

Ess

-na

naamiaisenamme

naamiaisinamme

naamiaisenanne

naamiaisinanne

naamiaisenansa / naamiaisenaan

naamiaisinansa / naamiaisinaan

Abe

-tta

naamiaisettamme

naamiaisittamme

naamiaisettanne

naamiaisittanne

naamiaisettansa / naamiaisettaan

naamiaisittansa / naamiaisittaan

Com

-ne

-

naamiaisinemme

-

naamiaisinenne

-

naamiaisinensa / naamiaisineen

Singular

Plural

Nom

-

naamiaisemme

naamiaisenne

naamiaisensa

naamiaisemme

naamiaisenne

naamiaisensa

Par

-ta

naamiaistamme

naamiaistanne

naamiaistansa / naamiaistaan

naamiaisiamme

naamiaisianne

naamiaisiansa / naamiaisiaan

Gen

-n

naamiaisemme

naamiaisenne

naamiaisensa

naamiaisiemme / naamiaistemme

naamiaisienne / naamiaistenne

naamiaisiensa / naamiaistensa

Ill

mihin

naamiaiseemme

naamiaiseenne

naamiaiseensa

naamiaisiimme

naamiaisiinne

naamiaisiinsa

Ine

-ssa

naamiaisessamme

naamiaisessanne

naamiaisessansa / naamiaisessaan

naamiaisissamme

naamiaisissanne

naamiaisissansa / naamiaisissaan

Ela

-sta

naamiaisestamme

naamiaisestanne

naamiaisestansa / naamiaisestaan

naamiaisistamme

naamiaisistanne

naamiaisistansa / naamiaisistaan

All

-lle

naamiaisellemme

naamiaisellenne

naamiaisellensa / naamiaiselleen

naamiaisillemme

naamiaisillenne

naamiaisillensa / naamiaisillean

Ade

-lla

naamiaisellamme

naamiaisellanne

naamiaisellansa / naamiaisellaan

naamiaisillamme

naamiaisillanne

naamiaisillansa / naamiaisillaan

Abl

-lta

naamiaiseltamme

naamiaiseltanne

naamiaiseltansa / naamiaiseltaan

naamiaisiltamme

naamiaisiltanne

naamiaisiltansa / naamiaisiltaan

Tra

-ksi

naamiaiseksemme

naamiaiseksenne

naamiaiseksensa / naamiaisekseen

naamiaisiksemme

naamiaisiksenne

naamiaisiksensa / naamiaisikseen

Ess

-na

naamiaisenamme

naamiaisenanne

naamiaisenansa / naamiaisenaan

naamiaisinamme

naamiaisinanne

naamiaisinansa / naamiaisinaan

Abe

-tta

naamiaisettamme

naamiaisettanne

naamiaisettansa / naamiaisettaan

naamiaisittamme

naamiaisittanne

naamiaisittansa / naamiaisittaan

Com

-ne

-

-

-

naamiaisinemme

naamiaisinenne

naamiaisinensa / naamiaisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles; Europarl; OPUS 2020; Europarl parallel corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 7602352.; Europarl Parallel Corpus Ikä alkaa näkyä. Age starts to show. Ikä tuo viisautta. With age comes wisdom. Ikä ei ole pelkkää numeroa. Age is not just a number. Ikä ei ole este lentämiselle. Age is not a barrier to flying. Ikä ei ole este seikkailuille. Age is not a barrier to adventures. Hänen korkea ikä ei näy ulospäin. Her advanced age doesn't show on the outside. Ikänäkö heikentyi nopeasti. Presbyopia progressed rapidly. Meillä on sama ikä. We are the same age. Hän ei häpeile ikää. He is not ashamed of his age. Ikä ei estä oppimista. Age does not prevent learning. Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

naamiaiset

Par

-ta

-

naamiaisia

Gen

-n

-

naamiaisien / naamiaisten

Ill

mihin

-

naamiaisiin

Ine

-ssa

-

naamiaisissa

Ela

-sta

-

naamiaisista

All

-lle

-

naamiaisille

Ade

-lla

-

naamiaisilla

Abl

-lta

-

naamiaisilta

Tra

-ksi

-

naamiaisiksi

Ess

-na

-

naamiaisina

Abe

-tta

-

naamiaisitta

Com

-ne

-

naamiaisine

Ins

-in

-

naamiaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

naamiaiset

Par

-ta

-

naamiaisia

Gen

-n

-

naamiaisien / naamiaisten

Ill

mihin

-

naamiaisiin

Ine

-ssa

-

naamiaisissa

Ela

-sta

-

naamiaisista

All

-lle

-

naamiaisille

Ade

-lla

-

naamiaisilla

Abl

-lta

-

naamiaisilta

Tra

-ksi

-

naamiaisiksi

Ess

-na

-

naamiaisina

Abe

-tta

-

naamiaisitta

Com

-ne

-

naamiaisine

Ins

-in

-

naamiaisin

masquerade naamiaiset, naamiohuvit, ilveily, teatteri
masked ball naamiaiset
fancy-dress party naamiaiset
Show more arrow right
opensubtitles2; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OPUS; Literature Ne olivat naamiaiset, TS. No one could tell it was me. Naamiaiset järjestetään koulun juhlasalissa. The masquerade will be held in the school's auditorium. Kuin kaupunkisi omat naamiaiset. It's quite like your city's own beloved masquerade. Hän tulee naamiaisiimme. He is coming to our masquerade. Naamiaiset olivat todella hauska tapahtuma. The masquerade party was a really fun event. Kutsuin ystäväni naamiaisiimme. I invited my friends to our costume party. Nautimme suuresti naamiaisiimme. We greatly enjoyed our masquerade. Hänkin vihasi naamiaisia. She hated costumes. Heti naamiaisten jälkeen. Just after the masque. Kuolema oli pelkät naamiaisets-ja niin oli elämäkin! Death was no more than a simple masquerade – and so, moreover, was Life! Show more arrow right

Wiktionary

masquerade Show more arrow right naamiohuvit Show more arrow right naama +‎ -iaiset Show more arrow right

Wikipedia

Masquerade ball A masquerade ball (or bal masqué) is an event in which many participants attend in costume wearing a mask. (Compare the word "masque"—a formal written and sung court pageant.) Less formal "costume parties" may be a descendant of this tradition. A masquerade ball usually encompasses music and dancing. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

naamiaisiani

-

naamiaisiasi

-

naamiaisiansa / naamiaisiaan

Gen

-n

-

naamiaisieni / naamiaisteni

-

naamiaisiesi / naamiaistesi

-

naamiaisiensa / naamiaistensa

Ill

mihin

-

naamiaisiini

-

naamiaisiisi

-

naamiaisiinsa

Ine

-ssa

-

naamiaisissani

-

naamiaisissasi

-

naamiaisissansa / naamiaisissaan

Ela

-sta

-

naamiaisistani

-

naamiaisistasi

-

naamiaisistansa / naamiaisistaan

All

-lle

-

naamiaisilleni

-

naamiaisillesi

-

naamiaisillensa / naamiaisillean

Ade

-lla

-

naamiaisillani

-

naamiaisillasi

-

naamiaisillansa / naamiaisillaan

Abl

-lta

-

naamiaisiltani

-

naamiaisiltasi

-

naamiaisiltansa / naamiaisiltaan

Tra

-ksi

-

naamiaisikseni

-

naamiaisiksesi

-

naamiaisiksensa / naamiaisikseen

Ess

-na

-

naamiaisinani

-

naamiaisinasi

-

naamiaisinansa / naamiaisinaan

Abe

-tta

-

naamiaisittani

-

naamiaisittasi

-

naamiaisittansa / naamiaisittaan

Com

-ne

-

naamiaisineni

-

naamiaisinesi

-

naamiaisinensa / naamiaisineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

naamiaisiani

naamiaisiasi

naamiaisiansa / naamiaisiaan

Gen

-n

-

-

-

naamiaisieni / naamiaisteni

naamiaisiesi / naamiaistesi

naamiaisiensa / naamiaistensa

Ill

mihin

-

-

-

naamiaisiini

naamiaisiisi

naamiaisiinsa

Ine

-ssa

-

-

-

naamiaisissani

naamiaisissasi

naamiaisissansa / naamiaisissaan

Ela

-sta

-

-

-

naamiaisistani

naamiaisistasi

naamiaisistansa / naamiaisistaan

All

-lle

-

-

-

naamiaisilleni

naamiaisillesi

naamiaisillensa / naamiaisillean

Ade

-lla

-

-

-

naamiaisillani

naamiaisillasi

naamiaisillansa / naamiaisillaan

Abl

-lta

-

-

-

naamiaisiltani

naamiaisiltasi

naamiaisiltansa / naamiaisiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

naamiaisikseni

naamiaisiksesi

naamiaisiksensa / naamiaisikseen

Ess

-na

-

-

-

naamiaisinani

naamiaisinasi

naamiaisinansa / naamiaisinaan

Abe

-tta

-

-

-

naamiaisittani

naamiaisittasi

naamiaisittansa / naamiaisittaan

Com

-ne

-

-

-

naamiaisineni

naamiaisinesi

naamiaisinensa / naamiaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

naamiaisiamme

-

naamiaisianne

-

naamiaisiansa / naamiaisiaan

Gen

-n

-

naamiaisiemme / naamiaistemme

-

naamiaisienne / naamiaistenne

-

naamiaisiensa / naamiaistensa

Ill

mihin

-

naamiaisiimme

-

naamiaisiinne

-

naamiaisiinsa

Ine

-ssa

-

naamiaisissamme

-

naamiaisissanne

-

naamiaisissansa / naamiaisissaan

Ela

-sta

-

naamiaisistamme

-

naamiaisistanne

-

naamiaisistansa / naamiaisistaan

All

-lle

-

naamiaisillemme

-

naamiaisillenne

-

naamiaisillensa / naamiaisillean

Ade

-lla

-

naamiaisillamme

-

naamiaisillanne

-

naamiaisillansa / naamiaisillaan

Abl

-lta

-

naamiaisiltamme

-

naamiaisiltanne

-

naamiaisiltansa / naamiaisiltaan

Tra

-ksi

-

naamiaisiksemme

-

naamiaisiksenne

-

naamiaisiksensa / naamiaisikseen

Ess

-na

-

naamiaisinamme

-

naamiaisinanne

-

naamiaisinansa / naamiaisinaan

Abe

-tta

-

naamiaisittamme

-

naamiaisittanne

-

naamiaisittansa / naamiaisittaan

Com

-ne

-

naamiaisinemme

-

naamiaisinenne

-

naamiaisinensa / naamiaisineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

naamiaisiamme

naamiaisianne

naamiaisiansa / naamiaisiaan

Gen

-n

-

-

-

naamiaisiemme / naamiaistemme

naamiaisienne / naamiaistenne

naamiaisiensa / naamiaistensa

Ill

mihin

-

-

-

naamiaisiimme

naamiaisiinne

naamiaisiinsa

Ine

-ssa

-

-

-

naamiaisissamme

naamiaisissanne

naamiaisissansa / naamiaisissaan

Ela

-sta

-

-

-

naamiaisistamme

naamiaisistanne

naamiaisistansa / naamiaisistaan

All

-lle

-

-

-

naamiaisillemme

naamiaisillenne

naamiaisillensa / naamiaisillean

Ade

-lla

-

-

-

naamiaisillamme

naamiaisillanne

naamiaisillansa / naamiaisillaan

Abl

-lta

-

-

-

naamiaisiltamme

naamiaisiltanne

naamiaisiltansa / naamiaisiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

naamiaisiksemme

naamiaisiksenne

naamiaisiksensa / naamiaisikseen

Ess

-na

-

-

-

naamiaisinamme

naamiaisinanne

naamiaisinansa / naamiaisinaan

Abe

-tta

-

-

-

naamiaisittamme

naamiaisittanne

naamiaisittansa / naamiaisittaan

Com

-ne

-

-

-

naamiaisinemme

naamiaisinenne

naamiaisinensa / naamiaisineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept