logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

muoti, noun

Word analysis
muotitarvikkeiden

muotitarvikkeiden

muoti

Noun, Singular Nominative

+ tarvike

Noun, Plural Genitive

muoti

Noun, Pref

+ tarvike

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoti

muodit

Par

-ta

muotia

muoteja

Gen

-n

muodin

muotien

Ill

mihin

muotiin

muoteihin

Ine

-ssa

muodissa

muodeissa

Ela

-sta

muodista

muodeista

All

-lle

muodille

muodeille

Ade

-lla

muodilla

muodeilla

Abl

-lta

muodilta

muodeilta

Tra

-ksi

muodiksi

muodeiksi

Ess

-na

muotina

muoteina

Abe

-tta

muoditta

muodeitta

Com

-ne

-

muoteine

Ins

-in

-

muodein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

muoti

muodit

Par

-ta

muotia

muoteja

Gen

-n

muodin

muotien

Ill

mihin

muotiin

muoteihin

Ine

-ssa

muodissa

muodeissa

Ela

-sta

muodista

muodeista

All

-lle

muodille

muodeille

Ade

-lla

muodilla

muodeilla

Abl

-lta

muodilta

muodeilta

Tra

-ksi

muodiksi

muodeiksi

Ess

-na

muotina

muoteina

Abe

-tta

muoditta

muodeitta

Com

-ne

-

muoteine

Ins

-in

-

muodein

fashion muoti, tapa, kuosi
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
vogue muoti, muotiasia
look ilme, ulkonäkö, katse, tyyli, silmäys, muoti
Show more arrow right
Europarl; TED parallel corpus; Tatoeba; GlobalVoices; OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; opensubtitles2; jw2019 Muoti vaihtelee paljon eri maissa. Fashion varies greatly in different countries. Hän puhuu paljon muodista. She talks a lot about fashion. Tämä uusi muoti on todella trendikäs. This new trend is really fashionable. Muoti voi olla tapa ilmaista itseäsi. Fashion can be a way to express yourself. Se on muotia. It's the coolest. Hän on kiinnostunut muodista. He is interested in fashion. Muoti on tärkeä osa suomalaista kulttuuria. Fashion is an important part of Finnish culture. Uusinta muotia. My hair is so now. Muodin huipulle. Project Runway. Muodit vaihtuvat. Fashions change. Show more arrow right

Wiktionary

vogue, fashion (prevailing fashion or style) Fin:Minihameet olivat muotia 60-luvulla.Eng:Miniskirts were the vogue in the '60s. vogue, fad (current craze) Fin:Hulavanteet eivät ole enää muodissa.Eng:Hula hoops are no longer in vogue. Show more arrow right (fad): villitys Show more arrow right muodistaa Show more arrow right kevät-kesä-syys-talvimuoti muoti-ilmiö muotilehti muotinäytös muotitoimittaja nuorisomuoti Show more arrow right Borrowed from Swedish mod. Show more arrow right

Wikipedia

Fashion Fashion is a form of self expression, at a particular period and place and in a specific context, of clothing, footwear, lifestyle, accessories, makeup, hairstyle, and body posture. In its everyday use, the term implies a look defined by the fashion industry as that which is trending. What is called fashion is thus that which is made available and popular by fashion system (industry and media). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotini

muotini

muotisi

muotisi

muotinsa

muotinsa

Par

-ta

muotiani

muotejani

muotiasi

muotejasi

muotiansa / muotiaan

muotejansa / muotejaan

Gen

-n

muotini

muotieni

muotisi

muotiesi

muotinsa

muotiensa

Ill

mihin

muotiini

muoteihini

muotiisi

muoteihisi

muotiinsa

muoteihinsa

Ine

-ssa

muodissani

muodeissani

muodissasi

muodeissasi

muodissansa / muodissaan

muodeissansa / muodeissaan

Ela

-sta

muodistani

muodeistani

muodistasi

muodeistasi

muodistansa / muodistaan

muodeistansa / muodeistaan

All

-lle

muodilleni

muodeilleni

muodillesi

muodeillesi

muodillensa / muodilleen

muodeillensa / muodeillean

Ade

-lla

muodillani

muodeillani

muodillasi

muodeillasi

muodillansa / muodillaan

muodeillansa / muodeillaan

Abl

-lta

muodiltani

muodeiltani

muodiltasi

muodeiltasi

muodiltansa / muodiltaan

muodeiltansa / muodeiltaan

Tra

-ksi

muodikseni

muodeikseni

muodiksesi

muodeiksesi

muodiksensa / muodikseen

muodeiksensa / muodeikseen

Ess

-na

muotinani

muoteinani

muotinasi

muoteinasi

muotinansa / muotinaan

muoteinansa / muoteinaan

Abe

-tta

muodittani

muodeittani

muodittasi

muodeittasi

muodittansa / muodittaan

muodeittansa / muodeittaan

Com

-ne

-

muoteineni

-

muoteinesi

-

muoteinensa / muoteineen

Singular

Plural

Nom

-

muotini

muotisi

muotinsa

muotini

muotisi

muotinsa

Par

-ta

muotiani

muotiasi

muotiansa / muotiaan

muotejani

muotejasi

muotejansa / muotejaan

Gen

-n

muotini

muotisi

muotinsa

muotieni

muotiesi

muotiensa

Ill

mihin

muotiini

muotiisi

muotiinsa

muoteihini

muoteihisi

muoteihinsa

Ine

-ssa

muodissani

muodissasi

muodissansa / muodissaan

muodeissani

muodeissasi

muodeissansa / muodeissaan

Ela

-sta

muodistani

muodistasi

muodistansa / muodistaan

muodeistani

muodeistasi

muodeistansa / muodeistaan

All

-lle

muodilleni

muodillesi

muodillensa / muodilleen

muodeilleni

muodeillesi

muodeillensa / muodeillean

Ade

-lla

muodillani

muodillasi

muodillansa / muodillaan

muodeillani

muodeillasi

muodeillansa / muodeillaan

Abl

-lta

muodiltani

muodiltasi

muodiltansa / muodiltaan

muodeiltani

muodeiltasi

muodeiltansa / muodeiltaan

Tra

-ksi

muodikseni

muodiksesi

muodiksensa / muodikseen

muodeikseni

muodeiksesi

muodeiksensa / muodeikseen

Ess

-na

muotinani

muotinasi

muotinansa / muotinaan

muoteinani

muoteinasi

muoteinansa / muoteinaan

Abe

-tta

muodittani

muodittasi

muodittansa / muodittaan

muodeittani

muodeittasi

muodeittansa / muodeittaan

Com

-ne

-

-

-

muoteineni

muoteinesi

muoteinensa / muoteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

muotimme

muotimme

muotinne

muotinne

muotinsa

muotinsa

Par

-ta

muotiamme

muotejamme

muotianne

muotejanne

muotiansa / muotiaan

muotejansa / muotejaan

Gen

-n

muotimme

muotiemme

muotinne

muotienne

muotinsa

muotiensa

Ill

mihin

muotiimme

muoteihimme

muotiinne

muoteihinne

muotiinsa

muoteihinsa

Ine

-ssa

muodissamme

muodeissamme

muodissanne

muodeissanne

muodissansa / muodissaan

muodeissansa / muodeissaan

Ela

-sta

muodistamme

muodeistamme

muodistanne

muodeistanne

muodistansa / muodistaan

muodeistansa / muodeistaan

All

-lle

muodillemme

muodeillemme

muodillenne

muodeillenne

muodillensa / muodilleen

muodeillensa / muodeillean

Ade

-lla

muodillamme

muodeillamme

muodillanne

muodeillanne

muodillansa / muodillaan

muodeillansa / muodeillaan

Abl

-lta

muodiltamme

muodeiltamme

muodiltanne

muodeiltanne

muodiltansa / muodiltaan

muodeiltansa / muodeiltaan

Tra

-ksi

muodiksemme

muodeiksemme

muodiksenne

muodeiksenne

muodiksensa / muodikseen

muodeiksensa / muodeikseen

Ess

-na

muotinamme

muoteinamme

muotinanne

muoteinanne

muotinansa / muotinaan

muoteinansa / muoteinaan

Abe

-tta

muodittamme

muodeittamme

muodittanne

muodeittanne

muodittansa / muodittaan

muodeittansa / muodeittaan

Com

-ne

-

muoteinemme

-

muoteinenne

-

muoteinensa / muoteineen

Singular

Plural

Nom

-

muotimme

muotinne

muotinsa

muotimme

muotinne

muotinsa

Par

-ta

muotiamme

muotianne

muotiansa / muotiaan

muotejamme

muotejanne

muotejansa / muotejaan

Gen

-n

muotimme

muotinne

muotinsa

muotiemme

muotienne

muotiensa

Ill

mihin

muotiimme

muotiinne

muotiinsa

muoteihimme

muoteihinne

muoteihinsa

Ine

-ssa

muodissamme

muodissanne

muodissansa / muodissaan

muodeissamme

muodeissanne

muodeissansa / muodeissaan

Ela

-sta

muodistamme

muodistanne

muodistansa / muodistaan

muodeistamme

muodeistanne

muodeistansa / muodeistaan

All

-lle

muodillemme

muodillenne

muodillensa / muodilleen

muodeillemme

muodeillenne

muodeillensa / muodeillean

Ade

-lla

muodillamme

muodillanne

muodillansa / muodillaan

muodeillamme

muodeillanne

muodeillansa / muodeillaan

Abl

-lta

muodiltamme

muodiltanne

muodiltansa / muodiltaan

muodeiltamme

muodeiltanne

muodeiltansa / muodeiltaan

Tra

-ksi

muodiksemme

muodiksenne

muodiksensa / muodikseen

muodeiksemme

muodeiksenne

muodeiksensa / muodeikseen

Ess

-na

muotinamme

muotinanne

muotinansa / muotinaan

muoteinamme

muoteinanne

muoteinansa / muoteinaan

Abe

-tta

muodittamme

muodittanne

muodittansa / muodittaan

muodeittamme

muodeittanne

muodeittansa / muodeittaan

Com

-ne

-

-

-

muoteinemme

muoteinenne

muoteinensa / muoteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarvike

tarvikkeet

Par

-ta

tarviketta

tarvikkeita / tarvikkehia

Gen

-n

tarvikkeen

tarvikkeitten / tarvikkeiden / tarvikkehien / tarvikkehitten

Ill

mihin

tarvikkeeseen

tarvikkeisiin / tarvikkeihin / tarvikkehisin

Ine

-ssa

tarvikkeessa

tarvikkehissa / tarvikkeissa

Ela

-sta

tarvikkeesta

tarvikkehista / tarvikkeista

All

-lle

tarvikkeelle

tarvikkehille / tarvikkeille

Ade

-lla

tarvikkeella

tarvikkehilla / tarvikkeilla

Abl

-lta

tarvikkeelta

tarvikkehilta / tarvikkeilta

Tra

-ksi

tarvikkeeksi

tarvikkehiksi / tarvikkeiksi

Ess

-na

tarvikkeena

tarvikkehina / tarvikkeina

Abe

-tta

tarvikkeetta

tarvikkehitta / tarvikkeitta

Com

-ne

-

tarvikkehine / tarvikkeine

Ins

-in

-

tarvikkehin / tarvikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarvike

tarvikkeet

Par

-ta

tarviketta

tarvikkeita / tarvikkehia

Gen

-n

tarvikkeen

tarvikkeitten / tarvikkeiden / tarvikkehien / tarvikkehitten

Ill

mihin

tarvikkeeseen

tarvikkeisiin / tarvikkeihin / tarvikkehisin

Ine

-ssa

tarvikkeessa

tarvikkehissa / tarvikkeissa

Ela

-sta

tarvikkeesta

tarvikkehista / tarvikkeista

All

-lle

tarvikkeelle

tarvikkehille / tarvikkeille

Ade

-lla

tarvikkeella

tarvikkehilla / tarvikkeilla

Abl

-lta

tarvikkeelta

tarvikkehilta / tarvikkeilta

Tra

-ksi

tarvikkeeksi

tarvikkehiksi / tarvikkeiksi

Ess

-na

tarvikkeena

tarvikkehina / tarvikkeina

Abe

-tta

tarvikkeetta

tarvikkehitta / tarvikkeitta

Com

-ne

-

tarvikkehine / tarvikkeine

Ins

-in

-

tarvikkehin / tarvikkein

material materiaali, aine, aineisto, aines, kangas, tarvike
Show more arrow right
Europarl; tmClass; EMEA; EuroParl2021; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Tarvike löytyy varastosta. The equipment is found in the storage. Lasiset tarvikkeet. Materials made from glass. Tarvike oli rikki, joten jouduin ostamaan uuden. The tool was broken, so I had to buy a new one. Kuljetus ja tarvikkeet. Transport and equipment. Ostit kaikki tarvikkeetkin. Certainly not after you bought all the supplies. Tarvikkeet löytyvät kaupan hyllyltä. The supplies can be found on the store shelf. Tarvikkeita voi ostaa rautakaupoista. Supplies can be bought from hardware stores. Hän toi tarvikkeet Laramiesta. He brought the supplies in from Laramie. Hän tarvitsee ostaa lisää tarvikkeita. He needs to buy more supplies. Olen unohtanut ostaa tarvikkeita kotiin. I forgot to buy supplies for home. Show more arrow right

Wiktionary

a minor utensil accessory (supplementary part) Fin:matkapuhelimen tarvikkeetEng:(the) accessories for a mobile phone article (object) Fin:sotilastarvikkeetEng:military articles (in the plural) gear Fin:Onko sinulla mukanasi kaikki uintitarvikkeet?Eng:Do you have all the swimming gear with you? Show more arrow right (tarvikkeet): tarpeet Show more arrow right From the noun tarve (“need”) +‎ -ke -> something that is needed. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarvikkeeni

tarvikkeeni

tarvikkeesi

tarvikkeesi

tarvikkeensa

tarvikkeensa

Par

-ta

tarvikettani

tarvikkeitani / tarvikkehiani

tarvikettasi

tarvikkeitasi / tarvikkehiasi

tarvikettansa / tarvikettaan

tarvikkeitansa / tarvikkeitaan / tarvikkehiansa / tarvikkehiaan

Gen

-n

tarvikkeeni

tarvikkeitteni / tarvikkeideni / tarvikkehieni / tarvikkehitteni

tarvikkeesi

tarvikkeittesi / tarvikkeidesi / tarvikkehiesi / tarvikkehittesi

tarvikkeensa

tarvikkeittensa / tarvikkeidensa / tarvikkehiensa / tarvikkehittensa

Ill

mihin

tarvikkeeseeni

tarvikkeisiini / tarvikkeihini / tarvikkehisini

tarvikkeeseesi

tarvikkeisiisi / tarvikkeihisi / tarvikkehisisi

tarvikkeeseensa

tarvikkeisiinsa / tarvikkeihinsa / tarvikkehisinsa

Ine

-ssa

tarvikkeessani

tarvikkehissani / tarvikkeissani

tarvikkeessasi

tarvikkehissasi / tarvikkeissasi

tarvikkeessansa / tarvikkeessaan

tarvikkehissansa / tarvikkehissaan / tarvikkeissansa / tarvikkeissaan

Ela

-sta

tarvikkeestani

tarvikkehistani / tarvikkeistani

tarvikkeestasi

tarvikkehistasi / tarvikkeistasi

tarvikkeestansa / tarvikkeestaan

tarvikkehistansa / tarvikkehistaan / tarvikkeistansa / tarvikkeistaan

All

-lle

tarvikkeelleni

tarvikkehilleni / tarvikkeilleni

tarvikkeellesi

tarvikkehillesi / tarvikkeillesi

tarvikkeellensa / tarvikkeelleen

tarvikkehillensa / tarvikkehillean / tarvikkeillensa / tarvikkeillean

Ade

-lla

tarvikkeellani

tarvikkehillani / tarvikkeillani

tarvikkeellasi

tarvikkehillasi / tarvikkeillasi

tarvikkeellansa / tarvikkeellaan

tarvikkehillansa / tarvikkehillaan / tarvikkeillansa / tarvikkeillaan

Abl

-lta

tarvikkeeltani

tarvikkehiltani / tarvikkeiltani

tarvikkeeltasi

tarvikkehiltasi / tarvikkeiltasi

tarvikkeeltansa / tarvikkeeltaan

tarvikkehiltansa / tarvikkehiltaan / tarvikkeiltansa / tarvikkeiltaan

Tra

-ksi

tarvikkeekseni

tarvikkehikseni / tarvikkeikseni

tarvikkeeksesi

tarvikkehiksesi / tarvikkeiksesi

tarvikkeeksensa / tarvikkeekseen

tarvikkehikseen / tarvikkehiksensa / tarvikkeikseen / tarvikkeiksensa

Ess

-na

tarvikkeenani

tarvikkehinani / tarvikkeinani

tarvikkeenasi

tarvikkehinasi / tarvikkeinasi

tarvikkeenansa / tarvikkeenaan

tarvikkehinansa / tarvikkehinaan / tarvikkeinansa / tarvikkeinaan

Abe

-tta

tarvikkeettani

tarvikkehittani / tarvikkeittani

tarvikkeettasi

tarvikkehittasi / tarvikkeittasi

tarvikkeettansa / tarvikkeettaan

tarvikkehittansa / tarvikkehittaan / tarvikkeittansa / tarvikkeittaan

Com

-ne

-

tarvikkehineni / tarvikkeineni

-

tarvikkehinesi / tarvikkeinesi

-

tarvikkehineen / tarvikkehinensa / tarvikkeineen / tarvikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

tarvikkeeni

tarvikkeesi

tarvikkeensa

tarvikkeeni

tarvikkeesi

tarvikkeensa

Par

-ta

tarvikettani

tarvikettasi

tarvikettansa / tarvikettaan

tarvikkeitani / tarvikkehiani

tarvikkeitasi / tarvikkehiasi

tarvikkeitansa / tarvikkeitaan / tarvikkehiansa / tarvikkehiaan

Gen

-n

tarvikkeeni

tarvikkeesi

tarvikkeensa

tarvikkeitteni / tarvikkeideni / tarvikkehieni / tarvikkehitteni

tarvikkeittesi / tarvikkeidesi / tarvikkehiesi / tarvikkehittesi

tarvikkeittensa / tarvikkeidensa / tarvikkehiensa / tarvikkehittensa

Ill

mihin

tarvikkeeseeni

tarvikkeeseesi

tarvikkeeseensa

tarvikkeisiini / tarvikkeihini / tarvikkehisini

tarvikkeisiisi / tarvikkeihisi / tarvikkehisisi

tarvikkeisiinsa / tarvikkeihinsa / tarvikkehisinsa

Ine

-ssa

tarvikkeessani

tarvikkeessasi

tarvikkeessansa / tarvikkeessaan

tarvikkehissani / tarvikkeissani

tarvikkehissasi / tarvikkeissasi

tarvikkehissansa / tarvikkehissaan / tarvikkeissansa / tarvikkeissaan

Ela

-sta

tarvikkeestani

tarvikkeestasi

tarvikkeestansa / tarvikkeestaan

tarvikkehistani / tarvikkeistani

tarvikkehistasi / tarvikkeistasi

tarvikkehistansa / tarvikkehistaan / tarvikkeistansa / tarvikkeistaan

All

-lle

tarvikkeelleni

tarvikkeellesi

tarvikkeellensa / tarvikkeelleen

tarvikkehilleni / tarvikkeilleni

tarvikkehillesi / tarvikkeillesi

tarvikkehillensa / tarvikkehillean / tarvikkeillensa / tarvikkeillean

Ade

-lla

tarvikkeellani

tarvikkeellasi

tarvikkeellansa / tarvikkeellaan

tarvikkehillani / tarvikkeillani

tarvikkehillasi / tarvikkeillasi

tarvikkehillansa / tarvikkehillaan / tarvikkeillansa / tarvikkeillaan

Abl

-lta

tarvikkeeltani

tarvikkeeltasi

tarvikkeeltansa / tarvikkeeltaan

tarvikkehiltani / tarvikkeiltani

tarvikkehiltasi / tarvikkeiltasi

tarvikkehiltansa / tarvikkehiltaan / tarvikkeiltansa / tarvikkeiltaan

Tra

-ksi

tarvikkeekseni

tarvikkeeksesi

tarvikkeeksensa / tarvikkeekseen

tarvikkehikseni / tarvikkeikseni

tarvikkehiksesi / tarvikkeiksesi

tarvikkehikseen / tarvikkehiksensa / tarvikkeikseen / tarvikkeiksensa

Ess

-na

tarvikkeenani

tarvikkeenasi

tarvikkeenansa / tarvikkeenaan

tarvikkehinani / tarvikkeinani

tarvikkehinasi / tarvikkeinasi

tarvikkehinansa / tarvikkehinaan / tarvikkeinansa / tarvikkeinaan

Abe

-tta

tarvikkeettani

tarvikkeettasi

tarvikkeettansa / tarvikkeettaan

tarvikkehittani / tarvikkeittani

tarvikkehittasi / tarvikkeittasi

tarvikkehittansa / tarvikkehittaan / tarvikkeittansa / tarvikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

tarvikkehineni / tarvikkeineni

tarvikkehinesi / tarvikkeinesi

tarvikkehineen / tarvikkehinensa / tarvikkeineen / tarvikkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarvikkeemme

tarvikkeemme

tarvikkeenne

tarvikkeenne

tarvikkeensa

tarvikkeensa

Par

-ta

tarvikettamme

tarvikkeitamme / tarvikkehiamme

tarvikettanne

tarvikkeitanne / tarvikkehianne

tarvikettansa / tarvikettaan

tarvikkeitansa / tarvikkeitaan / tarvikkehiansa / tarvikkehiaan

Gen

-n

tarvikkeemme

tarvikkeittemme / tarvikkeidemme / tarvikkehiemme / tarvikkehittemme

tarvikkeenne

tarvikkeittenne / tarvikkeidenne / tarvikkehienne / tarvikkehittenne

tarvikkeensa

tarvikkeittensa / tarvikkeidensa / tarvikkehiensa / tarvikkehittensa

Ill

mihin

tarvikkeeseemme

tarvikkeisiimme / tarvikkeihimme / tarvikkehisimme

tarvikkeeseenne

tarvikkeisiinne / tarvikkeihinne / tarvikkehisinne

tarvikkeeseensa

tarvikkeisiinsa / tarvikkeihinsa / tarvikkehisinsa

Ine

-ssa

tarvikkeessamme

tarvikkehissamme / tarvikkeissamme

tarvikkeessanne

tarvikkehissanne / tarvikkeissanne

tarvikkeessansa / tarvikkeessaan

tarvikkehissansa / tarvikkehissaan / tarvikkeissansa / tarvikkeissaan

Ela

-sta

tarvikkeestamme

tarvikkehistamme / tarvikkeistamme

tarvikkeestanne

tarvikkehistanne / tarvikkeistanne

tarvikkeestansa / tarvikkeestaan

tarvikkehistansa / tarvikkehistaan / tarvikkeistansa / tarvikkeistaan

All

-lle

tarvikkeellemme

tarvikkehillemme / tarvikkeillemme

tarvikkeellenne

tarvikkehillenne / tarvikkeillenne

tarvikkeellensa / tarvikkeelleen

tarvikkehillensa / tarvikkehillean / tarvikkeillensa / tarvikkeillean

Ade

-lla

tarvikkeellamme

tarvikkehillamme / tarvikkeillamme

tarvikkeellanne

tarvikkehillanne / tarvikkeillanne

tarvikkeellansa / tarvikkeellaan

tarvikkehillansa / tarvikkehillaan / tarvikkeillansa / tarvikkeillaan

Abl

-lta

tarvikkeeltamme

tarvikkehiltamme / tarvikkeiltamme

tarvikkeeltanne

tarvikkehiltanne / tarvikkeiltanne

tarvikkeeltansa / tarvikkeeltaan

tarvikkehiltansa / tarvikkehiltaan / tarvikkeiltansa / tarvikkeiltaan

Tra

-ksi

tarvikkeeksemme

tarvikkehiksemme / tarvikkeiksemme

tarvikkeeksenne

tarvikkehiksenne / tarvikkeiksenne

tarvikkeeksensa / tarvikkeekseen

tarvikkehikseen / tarvikkehiksensa / tarvikkeikseen / tarvikkeiksensa

Ess

-na

tarvikkeenamme

tarvikkehinamme / tarvikkeinamme

tarvikkeenanne

tarvikkehinanne / tarvikkeinanne

tarvikkeenansa / tarvikkeenaan

tarvikkehinansa / tarvikkehinaan / tarvikkeinansa / tarvikkeinaan

Abe

-tta

tarvikkeettamme

tarvikkehittamme / tarvikkeittamme

tarvikkeettanne

tarvikkehittanne / tarvikkeittanne

tarvikkeettansa / tarvikkeettaan

tarvikkehittansa / tarvikkehittaan / tarvikkeittansa / tarvikkeittaan

Com

-ne

-

tarvikkehinemme / tarvikkeinemme

-

tarvikkehinenne / tarvikkeinenne

-

tarvikkehineen / tarvikkehinensa / tarvikkeineen / tarvikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

tarvikkeemme

tarvikkeenne

tarvikkeensa

tarvikkeemme

tarvikkeenne

tarvikkeensa

Par

-ta

tarvikettamme

tarvikettanne

tarvikettansa / tarvikettaan

tarvikkeitamme / tarvikkehiamme

tarvikkeitanne / tarvikkehianne

tarvikkeitansa / tarvikkeitaan / tarvikkehiansa / tarvikkehiaan

Gen

-n

tarvikkeemme

tarvikkeenne

tarvikkeensa

tarvikkeittemme / tarvikkeidemme / tarvikkehiemme / tarvikkehittemme

tarvikkeittenne / tarvikkeidenne / tarvikkehienne / tarvikkehittenne

tarvikkeittensa / tarvikkeidensa / tarvikkehiensa / tarvikkehittensa

Ill

mihin

tarvikkeeseemme

tarvikkeeseenne

tarvikkeeseensa

tarvikkeisiimme / tarvikkeihimme / tarvikkehisimme

tarvikkeisiinne / tarvikkeihinne / tarvikkehisinne

tarvikkeisiinsa / tarvikkeihinsa / tarvikkehisinsa

Ine

-ssa

tarvikkeessamme

tarvikkeessanne

tarvikkeessansa / tarvikkeessaan

tarvikkehissamme / tarvikkeissamme

tarvikkehissanne / tarvikkeissanne

tarvikkehissansa / tarvikkehissaan / tarvikkeissansa / tarvikkeissaan

Ela

-sta

tarvikkeestamme

tarvikkeestanne

tarvikkeestansa / tarvikkeestaan

tarvikkehistamme / tarvikkeistamme

tarvikkehistanne / tarvikkeistanne

tarvikkehistansa / tarvikkehistaan / tarvikkeistansa / tarvikkeistaan

All

-lle

tarvikkeellemme

tarvikkeellenne

tarvikkeellensa / tarvikkeelleen

tarvikkehillemme / tarvikkeillemme

tarvikkehillenne / tarvikkeillenne

tarvikkehillensa / tarvikkehillean / tarvikkeillensa / tarvikkeillean

Ade

-lla

tarvikkeellamme

tarvikkeellanne

tarvikkeellansa / tarvikkeellaan

tarvikkehillamme / tarvikkeillamme

tarvikkehillanne / tarvikkeillanne

tarvikkehillansa / tarvikkehillaan / tarvikkeillansa / tarvikkeillaan

Abl

-lta

tarvikkeeltamme

tarvikkeeltanne

tarvikkeeltansa / tarvikkeeltaan

tarvikkehiltamme / tarvikkeiltamme

tarvikkehiltanne / tarvikkeiltanne

tarvikkehiltansa / tarvikkehiltaan / tarvikkeiltansa / tarvikkeiltaan

Tra

-ksi

tarvikkeeksemme

tarvikkeeksenne

tarvikkeeksensa / tarvikkeekseen

tarvikkehiksemme / tarvikkeiksemme

tarvikkehiksenne / tarvikkeiksenne

tarvikkehikseen / tarvikkehiksensa / tarvikkeikseen / tarvikkeiksensa

Ess

-na

tarvikkeenamme

tarvikkeenanne

tarvikkeenansa / tarvikkeenaan

tarvikkehinamme / tarvikkeinamme

tarvikkehinanne / tarvikkeinanne

tarvikkehinansa / tarvikkehinaan / tarvikkeinansa / tarvikkeinaan

Abe

-tta

tarvikkeettamme

tarvikkeettanne

tarvikkeettansa / tarvikkeettaan

tarvikkehittamme / tarvikkeittamme

tarvikkehittanne / tarvikkeittanne

tarvikkehittansa / tarvikkehittaan / tarvikkeittansa / tarvikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

tarvikkehinemme / tarvikkeinemme

tarvikkehinenne / tarvikkeinenne

tarvikkehineen / tarvikkehinensa / tarvikkeineen / tarvikkeinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept