logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

multapaakku, noun

Word analysis
multapaakkuineen

multapaakkuineen

multapaakku

Noun, Comitative 3rd singular possessive

multapaakku

Noun, Comitative 3rd plural possessive

multa

Noun, Singular Nominative

+ paakku

Noun, Comitative 3rd singular possessive

multa

Noun, Singular Nominative

+ paakku

Noun, Comitative 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

multapaakku

multapaakut

Par

-ta

multapaakkua

multapaakkuja

Gen

-n

multapaakun

multapaakkujen

Ill

mihin

multapaakkuun

multapaakkuihin

Ine

-ssa

multapaakussa

multapaakuissa

Ela

-sta

multapaakusta

multapaakuista

All

-lle

multapaakulle

multapaakuille

Ade

-lla

multapaakulla

multapaakuilla

Abl

-lta

multapaakulta

multapaakuilta

Tra

-ksi

multapaakuksi

multapaakuiksi

Ess

-na

multapaakkuna

multapaakkuina

Abe

-tta

multapaakutta

multapaakuitta

Com

-ne

-

multapaakkuine

Ins

-in

-

multapaakuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

multapaakku

multapaakut

Par

-ta

multapaakkua

multapaakkuja

Gen

-n

multapaakun

multapaakkujen

Ill

mihin

multapaakkuun

multapaakkuihin

Ine

-ssa

multapaakussa

multapaakuissa

Ela

-sta

multapaakusta

multapaakuista

All

-lle

multapaakulle

multapaakuille

Ade

-lla

multapaakulla

multapaakuilla

Abl

-lta

multapaakulta

multapaakuilta

Tra

-ksi

multapaakuksi

multapaakuiksi

Ess

-na

multapaakkuna

multapaakkuina

Abe

-tta

multapaakutta

multapaakuitta

Com

-ne

-

multapaakkuine

Ins

-in

-

multapaakuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

multy
mulch
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; jw2019; EurLex-2; Literature Räjäyttelin multapaakkuja ja pulloja. I loved to blow up dirt clods and pop bottles. Saanko mennä heittämään multapaakkuja? Can I throw dirt clods? Ei ensimmäisiä multapaakkuja maan pinnalle. Or the first clods of earth's soil. 33 Makeat ovat hänestä purolaakson multapaakut,. 33 To him the clods of earth of a torrent valley will certainly become sweet,+. Kasvit uudelleenistutettiin pienen multapaakun kanssa. The separated seedlings were bedded out with a small lump of earth. Arkku laskettiin maahan ja sen päälle heitettiin pieniä kiviä ja multapaakkuja. The casket was lowered into the ground and small stones and chunks of dirt were thrown onto it. Irtihakatut multapaakut olivat lumella kylminä ja kovina, raudanharmaina kokkareinas-sinne hän oli saattanut Arnen. The chopped-up lumps of earth lay on the snow, hard and cold and gray as iron—that was where she had brought Arne. Ne eivät kuitenkaan ole yhtä tehokkaita kuin perinteiset koneet, koska erityisen rakenteen (kuljetinten telat ovat lähellä toisiaan) vuoksi niiden mukana tulee enemmän multapaakkuja, jotka puolestaan on poistettava työläästi käsin. Customising the potato harvesters in this way (by reducing the spaces between the rollers on the conveyor grid) renders them less efficient, however, as they tend to collect more clumps of earth which have to be painstakingly removed by hand. Show more arrow right

Wiktionary

clod of dirt, clod of soil Show more arrow right multa +‎ paakku Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

multapaakkuni

multapaakkuni

multapaakkusi

multapaakkusi

multapaakkunsa

multapaakkunsa

Par

-ta

multapaakkuani

multapaakkujani

multapaakkuasi

multapaakkujasi

multapaakkuansa / multapaakkuaan

multapaakkujansa / multapaakkujaan

Gen

-n

multapaakkuni

multapaakkujeni

multapaakkusi

multapaakkujesi

multapaakkunsa

multapaakkujensa

Ill

mihin

multapaakkuuni

multapaakkuihini

multapaakkuusi

multapaakkuihisi

multapaakkuunsa

multapaakkuihinsa

Ine

-ssa

multapaakussani

multapaakuissani

multapaakussasi

multapaakuissasi

multapaakussansa / multapaakussaan

multapaakuissansa / multapaakuissaan

Ela

-sta

multapaakustani

multapaakuistani

multapaakustasi

multapaakuistasi

multapaakustansa / multapaakustaan

multapaakuistansa / multapaakuistaan

All

-lle

multapaakulleni

multapaakuilleni

multapaakullesi

multapaakuillesi

multapaakullensa / multapaakulleen

multapaakuillensa / multapaakuillean

Ade

-lla

multapaakullani

multapaakuillani

multapaakullasi

multapaakuillasi

multapaakullansa / multapaakullaan

multapaakuillansa / multapaakuillaan

Abl

-lta

multapaakultani

multapaakuiltani

multapaakultasi

multapaakuiltasi

multapaakultansa / multapaakultaan

multapaakuiltansa / multapaakuiltaan

Tra

-ksi

multapaakukseni

multapaakuikseni

multapaakuksesi

multapaakuiksesi

multapaakuksensa / multapaakukseen

multapaakuiksensa / multapaakuikseen

Ess

-na

multapaakkunani

multapaakkuinani

multapaakkunasi

multapaakkuinasi

multapaakkunansa / multapaakkunaan

multapaakkuinansa / multapaakkuinaan

Abe

-tta

multapaakuttani

multapaakuittani

multapaakuttasi

multapaakuittasi

multapaakuttansa / multapaakuttaan

multapaakuittansa / multapaakuittaan

Com

-ne

-

multapaakkuineni

-

multapaakkuinesi

-

multapaakkuinensa / multapaakkuineen

Singular

Plural

Nom

-

multapaakkuni

multapaakkusi

multapaakkunsa

multapaakkuni

multapaakkusi

multapaakkunsa

Par

-ta

multapaakkuani

multapaakkuasi

multapaakkuansa / multapaakkuaan

multapaakkujani

multapaakkujasi

multapaakkujansa / multapaakkujaan

Gen

-n

multapaakkuni

multapaakkusi

multapaakkunsa

multapaakkujeni

multapaakkujesi

multapaakkujensa

Ill

mihin

multapaakkuuni

multapaakkuusi

multapaakkuunsa

multapaakkuihini

multapaakkuihisi

multapaakkuihinsa

Ine

-ssa

multapaakussani

multapaakussasi

multapaakussansa / multapaakussaan

multapaakuissani

multapaakuissasi

multapaakuissansa / multapaakuissaan

Ela

-sta

multapaakustani

multapaakustasi

multapaakustansa / multapaakustaan

multapaakuistani

multapaakuistasi

multapaakuistansa / multapaakuistaan

All

-lle

multapaakulleni

multapaakullesi

multapaakullensa / multapaakulleen

multapaakuilleni

multapaakuillesi

multapaakuillensa / multapaakuillean

Ade

-lla

multapaakullani

multapaakullasi

multapaakullansa / multapaakullaan

multapaakuillani

multapaakuillasi

multapaakuillansa / multapaakuillaan

Abl

-lta

multapaakultani

multapaakultasi

multapaakultansa / multapaakultaan

multapaakuiltani

multapaakuiltasi

multapaakuiltansa / multapaakuiltaan

Tra

-ksi

multapaakukseni

multapaakuksesi

multapaakuksensa / multapaakukseen

multapaakuikseni

multapaakuiksesi

multapaakuiksensa / multapaakuikseen

Ess

-na

multapaakkunani

multapaakkunasi

multapaakkunansa / multapaakkunaan

multapaakkuinani

multapaakkuinasi

multapaakkuinansa / multapaakkuinaan

Abe

-tta

multapaakuttani

multapaakuttasi

multapaakuttansa / multapaakuttaan

multapaakuittani

multapaakuittasi

multapaakuittansa / multapaakuittaan

Com

-ne

-

-

-

multapaakkuineni

multapaakkuinesi

multapaakkuinensa / multapaakkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

multapaakkumme

multapaakkumme

multapaakkunne

multapaakkunne

multapaakkunsa

multapaakkunsa

Par

-ta

multapaakkuamme

multapaakkujamme

multapaakkuanne

multapaakkujanne

multapaakkuansa / multapaakkuaan

multapaakkujansa / multapaakkujaan

Gen

-n

multapaakkumme

multapaakkujemme

multapaakkunne

multapaakkujenne

multapaakkunsa

multapaakkujensa

Ill

mihin

multapaakkuumme

multapaakkuihimme

multapaakkuunne

multapaakkuihinne

multapaakkuunsa

multapaakkuihinsa

Ine

-ssa

multapaakussamme

multapaakuissamme

multapaakussanne

multapaakuissanne

multapaakussansa / multapaakussaan

multapaakuissansa / multapaakuissaan

Ela

-sta

multapaakustamme

multapaakuistamme

multapaakustanne

multapaakuistanne

multapaakustansa / multapaakustaan

multapaakuistansa / multapaakuistaan

All

-lle

multapaakullemme

multapaakuillemme

multapaakullenne

multapaakuillenne

multapaakullensa / multapaakulleen

multapaakuillensa / multapaakuillean

Ade

-lla

multapaakullamme

multapaakuillamme

multapaakullanne

multapaakuillanne

multapaakullansa / multapaakullaan

multapaakuillansa / multapaakuillaan

Abl

-lta

multapaakultamme

multapaakuiltamme

multapaakultanne

multapaakuiltanne

multapaakultansa / multapaakultaan

multapaakuiltansa / multapaakuiltaan

Tra

-ksi

multapaakuksemme

multapaakuiksemme

multapaakuksenne

multapaakuiksenne

multapaakuksensa / multapaakukseen

multapaakuiksensa / multapaakuikseen

Ess

-na

multapaakkunamme

multapaakkuinamme

multapaakkunanne

multapaakkuinanne

multapaakkunansa / multapaakkunaan

multapaakkuinansa / multapaakkuinaan

Abe

-tta

multapaakuttamme

multapaakuittamme

multapaakuttanne

multapaakuittanne

multapaakuttansa / multapaakuttaan

multapaakuittansa / multapaakuittaan

Com

-ne

-

multapaakkuinemme

-

multapaakkuinenne

-

multapaakkuinensa / multapaakkuineen

Singular

Plural

Nom

-

multapaakkumme

multapaakkunne

multapaakkunsa

multapaakkumme

multapaakkunne

multapaakkunsa

Par

-ta

multapaakkuamme

multapaakkuanne

multapaakkuansa / multapaakkuaan

multapaakkujamme

multapaakkujanne

multapaakkujansa / multapaakkujaan

Gen

-n

multapaakkumme

multapaakkunne

multapaakkunsa

multapaakkujemme

multapaakkujenne

multapaakkujensa

Ill

mihin

multapaakkuumme

multapaakkuunne

multapaakkuunsa

multapaakkuihimme

multapaakkuihinne

multapaakkuihinsa

Ine

-ssa

multapaakussamme

multapaakussanne

multapaakussansa / multapaakussaan

multapaakuissamme

multapaakuissanne

multapaakuissansa / multapaakuissaan

Ela

-sta

multapaakustamme

multapaakustanne

multapaakustansa / multapaakustaan

multapaakuistamme

multapaakuistanne

multapaakuistansa / multapaakuistaan

All

-lle

multapaakullemme

multapaakullenne

multapaakullensa / multapaakulleen

multapaakuillemme

multapaakuillenne

multapaakuillensa / multapaakuillean

Ade

-lla

multapaakullamme

multapaakullanne

multapaakullansa / multapaakullaan

multapaakuillamme

multapaakuillanne

multapaakuillansa / multapaakuillaan

Abl

-lta

multapaakultamme

multapaakultanne

multapaakultansa / multapaakultaan

multapaakuiltamme

multapaakuiltanne

multapaakuiltansa / multapaakuiltaan

Tra

-ksi

multapaakuksemme

multapaakuksenne

multapaakuksensa / multapaakukseen

multapaakuiksemme

multapaakuiksenne

multapaakuiksensa / multapaakuikseen

Ess

-na

multapaakkunamme

multapaakkunanne

multapaakkunansa / multapaakkunaan

multapaakkuinamme

multapaakkuinanne

multapaakkuinansa / multapaakkuinaan

Abe

-tta

multapaakuttamme

multapaakuttanne

multapaakuttansa / multapaakuttaan

multapaakuittamme

multapaakuittanne

multapaakuittansa / multapaakuittaan

Com

-ne

-

-

-

multapaakkuinemme

multapaakkuinenne

multapaakkuinensa / multapaakkuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

multa

mullat

Par

-ta

multaa

multia

Gen

-n

mullan

multien

Ill

mihin

multaan

multiin

Ine

-ssa

mullassa

mullissa

Ela

-sta

mullasta

mullista

All

-lle

mullalle

mullille

Ade

-lla

mullalla

mullilla

Abl

-lta

mullalta

mullilta

Tra

-ksi

mullaksi

mulliksi

Ess

-na

multana

multina

Abe

-tta

mullatta

mullitta

Com

-ne

-

multine

Ins

-in

-

mullin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

multa

mullat

Par

-ta

multaa

multia

Gen

-n

mullan

multien

Ill

mihin

multaan

multiin

Ine

-ssa

mullassa

mullissa

Ela

-sta

mullasta

mullista

All

-lle

mullalle

mullille

Ade

-lla

mullalla

mullilla

Abl

-lta

mullalta

mullilta

Tra

-ksi

mullaksi

mulliksi

Ess

-na

multana

multina

Abe

-tta

mullatta

mullitta

Com

-ne

-

multine

Ins

-in

-

mullin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mold muotti, multa, home, vuoka, kaavain, vuokaruoka
soil maaperä, maa, multa, maalaji, kamara, kasvumaa
earth maa, maapallo, maailma, maadoitus, multa, maaperä
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Tatoeba, sentence 2098069 Multa on punaista. The multa is red. Kaikki multa on poissa. All the multa is gone. Se varastaa multa. He's stealin'from me. Varmaan multaa. Probably dirt. Multa on hyvä kasvualusta kukille. Mulch is a good growing medium for flowers. Tämä multa sopii hyvin mulliksesi. This soil is perfect for you mulliksesi. Multaa on vähän. The soil's thin. Multa oli hieno lisäys. Nice touch with the dirt. Multa auttaa säilyttämään kosteuden maassa. Mulch helps to retain moisture in the soil. Mullikseni on täynnä multaa. My mullikseni is full of soil. Show more arrow right

Wiktionary

mould (soil) Show more arrow right Adjectives multainenmultava Verbs mullatamultaantuamultautua Show more arrow right From Proto-Finnic multa, borrowed from Proto-Germanic muldō (earlier muldā), compare Gothic 𐌼𐌿𐌻𐌳𐌰 (mulda, “dust”) and English mould. Cognates include Estonian muld, Votic multa, Ingrian mulda, Livonian mūlda. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

multani

multani

multasi

multasi

multansa

multansa

Par

-ta

multaani

multiani

multaasi

multiasi

multaansa

multiansa / multiaan

Gen

-n

multani

multieni

multasi

multiesi

multansa

multiensa

Ill

mihin

multaani

multiini

multaasi

multiisi

multaansa

multiinsa

Ine

-ssa

mullassani

mullissani

mullassasi

mullissasi

mullassansa / mullassaan

mullissansa / mullissaan

Ela

-sta

mullastani

mullistani

mullastasi

mullistasi

mullastansa / mullastaan

mullistansa / mullistaan

All

-lle

mullalleni

mullilleni

mullallesi

mullillesi

mullallensa / mullalleen

mullillensa / mullillean

Ade

-lla

mullallani

mullillani

mullallasi

mullillasi

mullallansa / mullallaan

mullillansa / mullillaan

Abl

-lta

mullaltani

mulliltani

mullaltasi

mulliltasi

mullaltansa / mullaltaan

mulliltansa / mulliltaan

Tra

-ksi

mullakseni

mullikseni

mullaksesi

mulliksesi

mullaksensa / mullakseen

mulliksensa / mullikseen

Ess

-na

multanani

multinani

multanasi

multinasi

multanansa / multanaan

multinansa / multinaan

Abe

-tta

mullattani

mullittani

mullattasi

mullittasi

mullattansa / mullattaan

mullittansa / mullittaan

Com

-ne

-

multineni

-

multinesi

-

multinensa / multineen

Singular

Plural

Nom

-

multani

multasi

multansa

multani

multasi

multansa

Par

-ta

multaani

multaasi

multaansa

multiani

multiasi

multiansa / multiaan

Gen

-n

multani

multasi

multansa

multieni

multiesi

multiensa

Ill

mihin

multaani

multaasi

multaansa

multiini

multiisi

multiinsa

Ine

-ssa

mullassani

mullassasi

mullassansa / mullassaan

mullissani

mullissasi

mullissansa / mullissaan

Ela

-sta

mullastani

mullastasi

mullastansa / mullastaan

mullistani

mullistasi

mullistansa / mullistaan

All

-lle

mullalleni

mullallesi

mullallensa / mullalleen

mullilleni

mullillesi

mullillensa / mullillean

Ade

-lla

mullallani

mullallasi

mullallansa / mullallaan

mullillani

mullillasi

mullillansa / mullillaan

Abl

-lta

mullaltani

mullaltasi

mullaltansa / mullaltaan

mulliltani

mulliltasi

mulliltansa / mulliltaan

Tra

-ksi

mullakseni

mullaksesi

mullaksensa / mullakseen

mullikseni

mulliksesi

mulliksensa / mullikseen

Ess

-na

multanani

multanasi

multanansa / multanaan

multinani

multinasi

multinansa / multinaan

Abe

-tta

mullattani

mullattasi

mullattansa / mullattaan

mullittani

mullittasi

mullittansa / mullittaan

Com

-ne

-

-

-

multineni

multinesi

multinensa / multineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

multamme

multamme

multanne

multanne

multansa

multansa

Par

-ta

multaamme

multiamme

multaanne

multianne

multaansa

multiansa / multiaan

Gen

-n

multamme

multiemme

multanne

multienne

multansa

multiensa

Ill

mihin

multaamme

multiimme

multaanne

multiinne

multaansa

multiinsa

Ine

-ssa

mullassamme

mullissamme

mullassanne

mullissanne

mullassansa / mullassaan

mullissansa / mullissaan

Ela

-sta

mullastamme

mullistamme

mullastanne

mullistanne

mullastansa / mullastaan

mullistansa / mullistaan

All

-lle

mullallemme

mullillemme

mullallenne

mullillenne

mullallensa / mullalleen

mullillensa / mullillean

Ade

-lla

mullallamme

mullillamme

mullallanne

mullillanne

mullallansa / mullallaan

mullillansa / mullillaan

Abl

-lta

mullaltamme

mulliltamme

mullaltanne

mulliltanne

mullaltansa / mullaltaan

mulliltansa / mulliltaan

Tra

-ksi

mullaksemme

mulliksemme

mullaksenne

mulliksenne

mullaksensa / mullakseen

mulliksensa / mullikseen

Ess

-na

multanamme

multinamme

multananne

multinanne

multanansa / multanaan

multinansa / multinaan

Abe

-tta

mullattamme

mullittamme

mullattanne

mullittanne

mullattansa / mullattaan

mullittansa / mullittaan

Com

-ne

-

multinemme

-

multinenne

-

multinensa / multineen

Singular

Plural

Nom

-

multamme

multanne

multansa

multamme

multanne

multansa

Par

-ta

multaamme

multaanne

multaansa

multiamme

multianne

multiansa / multiaan

Gen

-n

multamme

multanne

multansa

multiemme

multienne

multiensa

Ill

mihin

multaamme

multaanne

multaansa

multiimme

multiinne

multiinsa

Ine

-ssa

mullassamme

mullassanne

mullassansa / mullassaan

mullissamme

mullissanne

mullissansa / mullissaan

Ela

-sta

mullastamme

mullastanne

mullastansa / mullastaan

mullistamme

mullistanne

mullistansa / mullistaan

All

-lle

mullallemme

mullallenne

mullallensa / mullalleen

mullillemme

mullillenne

mullillensa / mullillean

Ade

-lla

mullallamme

mullallanne

mullallansa / mullallaan

mullillamme

mullillanne

mullillansa / mullillaan

Abl

-lta

mullaltamme

mullaltanne

mullaltansa / mullaltaan

mulliltamme

mulliltanne

mulliltansa / mulliltaan

Tra

-ksi

mullaksemme

mullaksenne

mullaksensa / mullakseen

mulliksemme

mulliksenne

mulliksensa / mullikseen

Ess

-na

multanamme

multananne

multanansa / multanaan

multinamme

multinanne

multinansa / multinaan

Abe

-tta

mullattamme

mullattanne

mullattansa / mullattaan

mullittamme

mullittanne

mullittansa / mullittaan

Com

-ne

-

-

-

multinemme

multinenne

multinensa / multineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paakku

paakut

Par

-ta

paakkua

paakkuja

Gen

-n

paakun

paakkujen

Ill

mihin

paakkuun

paakkuihin

Ine

-ssa

paakussa

paakuissa

Ela

-sta

paakusta

paakuista

All

-lle

paakulle

paakuille

Ade

-lla

paakulla

paakuilla

Abl

-lta

paakulta

paakuilta

Tra

-ksi

paakuksi

paakuiksi

Ess

-na

paakkuna

paakkuina

Abe

-tta

paakutta

paakuitta

Com

-ne

-

paakkuine

Ins

-in

-

paakuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paakku

paakut

Par

-ta

paakkua

paakkuja

Gen

-n

paakun

paakkujen

Ill

mihin

paakkuun

paakkuihin

Ine

-ssa

paakussa

paakuissa

Ela

-sta

paakusta

paakuista

All

-lle

paakulle

paakuille

Ade

-lla

paakulla

paakuilla

Abl

-lta

paakulta

paakuilta

Tra

-ksi

paakuksi

paakuiksi

Ess

-na

paakkuna

paakkuina

Abe

-tta

paakutta

paakuitta

Com

-ne

-

paakkuine

Ins

-in

-

paakuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

clod paakku, tomppeli, savikokkare, multakokkare
lump kyhmy, möykky, kertasumma, kokkare, paakku, köntti
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba; OPUS; Europarl v9; OpenSubtitles2018.v3; eurlex; Europarl v7; EUbookshop Paakku putosi lattialle. The lump fell to the floor. Rakeinen paakku osui ikkunaan. The icy clump hit the window. Pyyhi pois tuo likainen paakku! Wipe away that dirty stain! Hän poisti paakut maasta. She removed the clods from the ground. Lehmät eivät syö paakkuja. Cows do not eat clumps. Puuro ovat paakuissa. The oatmeal is clotted. Paakun koko. Size of the container, where used. Poista paakut ennen pesukonetta. Remove the lumps before using the washing machine. Paakut ovat pieniä, kiinteitä hiukkasia. Lumps are small, solid particles. Tarkista, ettei paakkuja ole jäänyt teehen. Make sure there are no clumps left in the tea. Show more arrow right

Wiktionary

lump gob (lump of soft and moist material) clod (lump of earth or clay) Show more arrow right (gob): klöntti, klimppi Show more arrow right paakkuinen paakkuuntua Show more arrow right From Proto-Finnic paakku. Cognates include Estonian paak and Karelian poakku. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paakkuni

paakkuni

paakkusi

paakkusi

paakkunsa

paakkunsa

Par

-ta

paakkuani

paakkujani

paakkuasi

paakkujasi

paakkuansa / paakkuaan

paakkujansa / paakkujaan

Gen

-n

paakkuni

paakkujeni

paakkusi

paakkujesi

paakkunsa

paakkujensa

Ill

mihin

paakkuuni

paakkuihini

paakkuusi

paakkuihisi

paakkuunsa

paakkuihinsa

Ine

-ssa

paakussani

paakuissani

paakussasi

paakuissasi

paakussansa / paakussaan

paakuissansa / paakuissaan

Ela

-sta

paakustani

paakuistani

paakustasi

paakuistasi

paakustansa / paakustaan

paakuistansa / paakuistaan

All

-lle

paakulleni

paakuilleni

paakullesi

paakuillesi

paakullensa / paakulleen

paakuillensa / paakuillean

Ade

-lla

paakullani

paakuillani

paakullasi

paakuillasi

paakullansa / paakullaan

paakuillansa / paakuillaan

Abl

-lta

paakultani

paakuiltani

paakultasi

paakuiltasi

paakultansa / paakultaan

paakuiltansa / paakuiltaan

Tra

-ksi

paakukseni

paakuikseni

paakuksesi

paakuiksesi

paakuksensa / paakukseen

paakuiksensa / paakuikseen

Ess

-na

paakkunani

paakkuinani

paakkunasi

paakkuinasi

paakkunansa / paakkunaan

paakkuinansa / paakkuinaan

Abe

-tta

paakuttani

paakuittani

paakuttasi

paakuittasi

paakuttansa / paakuttaan

paakuittansa / paakuittaan

Com

-ne

-

paakkuineni

-

paakkuinesi

-

paakkuinensa / paakkuineen

Singular

Plural

Nom

-

paakkuni

paakkusi

paakkunsa

paakkuni

paakkusi

paakkunsa

Par

-ta

paakkuani

paakkuasi

paakkuansa / paakkuaan

paakkujani

paakkujasi

paakkujansa / paakkujaan

Gen

-n

paakkuni

paakkusi

paakkunsa

paakkujeni

paakkujesi

paakkujensa

Ill

mihin

paakkuuni

paakkuusi

paakkuunsa

paakkuihini

paakkuihisi

paakkuihinsa

Ine

-ssa

paakussani

paakussasi

paakussansa / paakussaan

paakuissani

paakuissasi

paakuissansa / paakuissaan

Ela

-sta

paakustani

paakustasi

paakustansa / paakustaan

paakuistani

paakuistasi

paakuistansa / paakuistaan

All

-lle

paakulleni

paakullesi

paakullensa / paakulleen

paakuilleni

paakuillesi

paakuillensa / paakuillean

Ade

-lla

paakullani

paakullasi

paakullansa / paakullaan

paakuillani

paakuillasi

paakuillansa / paakuillaan

Abl

-lta

paakultani

paakultasi

paakultansa / paakultaan

paakuiltani

paakuiltasi

paakuiltansa / paakuiltaan

Tra

-ksi

paakukseni

paakuksesi

paakuksensa / paakukseen

paakuikseni

paakuiksesi

paakuiksensa / paakuikseen

Ess

-na

paakkunani

paakkunasi

paakkunansa / paakkunaan

paakkuinani

paakkuinasi

paakkuinansa / paakkuinaan

Abe

-tta

paakuttani

paakuttasi

paakuttansa / paakuttaan

paakuittani

paakuittasi

paakuittansa / paakuittaan

Com

-ne

-

-

-

paakkuineni

paakkuinesi

paakkuinensa / paakkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paakkumme

paakkumme

paakkunne

paakkunne

paakkunsa

paakkunsa

Par

-ta

paakkuamme

paakkujamme

paakkuanne

paakkujanne

paakkuansa / paakkuaan

paakkujansa / paakkujaan

Gen

-n

paakkumme

paakkujemme

paakkunne

paakkujenne

paakkunsa

paakkujensa

Ill

mihin

paakkuumme

paakkuihimme

paakkuunne

paakkuihinne

paakkuunsa

paakkuihinsa

Ine

-ssa

paakussamme

paakuissamme

paakussanne

paakuissanne

paakussansa / paakussaan

paakuissansa / paakuissaan

Ela

-sta

paakustamme

paakuistamme

paakustanne

paakuistanne

paakustansa / paakustaan

paakuistansa / paakuistaan

All

-lle

paakullemme

paakuillemme

paakullenne

paakuillenne

paakullensa / paakulleen

paakuillensa / paakuillean

Ade

-lla

paakullamme

paakuillamme

paakullanne

paakuillanne

paakullansa / paakullaan

paakuillansa / paakuillaan

Abl

-lta

paakultamme

paakuiltamme

paakultanne

paakuiltanne

paakultansa / paakultaan

paakuiltansa / paakuiltaan

Tra

-ksi

paakuksemme

paakuiksemme

paakuksenne

paakuiksenne

paakuksensa / paakukseen

paakuiksensa / paakuikseen

Ess

-na

paakkunamme

paakkuinamme

paakkunanne

paakkuinanne

paakkunansa / paakkunaan

paakkuinansa / paakkuinaan

Abe

-tta

paakuttamme

paakuittamme

paakuttanne

paakuittanne

paakuttansa / paakuttaan

paakuittansa / paakuittaan

Com

-ne

-

paakkuinemme

-

paakkuinenne

-

paakkuinensa / paakkuineen

Singular

Plural

Nom

-

paakkumme

paakkunne

paakkunsa

paakkumme

paakkunne

paakkunsa

Par

-ta

paakkuamme

paakkuanne

paakkuansa / paakkuaan

paakkujamme

paakkujanne

paakkujansa / paakkujaan

Gen

-n

paakkumme

paakkunne

paakkunsa

paakkujemme

paakkujenne

paakkujensa

Ill

mihin

paakkuumme

paakkuunne

paakkuunsa

paakkuihimme

paakkuihinne

paakkuihinsa

Ine

-ssa

paakussamme

paakussanne

paakussansa / paakussaan

paakuissamme

paakuissanne

paakuissansa / paakuissaan

Ela

-sta

paakustamme

paakustanne

paakustansa / paakustaan

paakuistamme

paakuistanne

paakuistansa / paakuistaan

All

-lle

paakullemme

paakullenne

paakullensa / paakulleen

paakuillemme

paakuillenne

paakuillensa / paakuillean

Ade

-lla

paakullamme

paakullanne

paakullansa / paakullaan

paakuillamme

paakuillanne

paakuillansa / paakuillaan

Abl

-lta

paakultamme

paakultanne

paakultansa / paakultaan

paakuiltamme

paakuiltanne

paakuiltansa / paakuiltaan

Tra

-ksi

paakuksemme

paakuksenne

paakuksensa / paakukseen

paakuiksemme

paakuiksenne

paakuiksensa / paakuikseen

Ess

-na

paakkunamme

paakkunanne

paakkunansa / paakkunaan

paakkuinamme

paakkuinanne

paakkuinansa / paakkuinaan

Abe

-tta

paakuttamme

paakuttanne

paakuttansa / paakuttaan

paakuittamme

paakuittanne

paakuittansa / paakuittaan

Com

-ne

-

-

-

paakkuinemme

paakkuinenne

paakkuinensa / paakkuineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

multapaakku

multapaakut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

multapaakun

multapaakkujen

Ill

mihin

multapaakkuun

Solve

Ine

-ssa

multapaakuissa

Solve

Ela

-sta

multapaakuista

Solve

All

-lle

multapaakulle

Solve

Ade

-lla

multapaakulla

multapaakuilla

Abl

-lta

multapaakulta

multapaakuilta

Tra

-ksi

multapaakuksi

multapaakuiksi

Ess

-na

multapaakkuna

multapaakkuina

Abe

-tta

multapaakutta

multapaakuitta

Com

-ne

-

multapaakkuine

Ins

-in

-

multapaakuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

multapaakku

multapaakut

Par

-ta

Gen

-n

multapaakun

multapaakkujen

Ill

mihin

multapaakkuun

Ine

-ssa

multapaakuissa

Ela

-sta

multapaakuista

All

-lle

multapaakulle

Ade

-lla

multapaakulla

multapaakuilla

Abl

-lta

multapaakulta

multapaakuilta

Tra

-ksi

multapaakuksi

multapaakuiksi

Ess

-na

multapaakkuna

multapaakkuina

Abe

-tta

multapaakutta

multapaakuitta

Com

-ne

-

multapaakkuine

Ins

-in

-

multapaakuin

Singular

Plural

Nom

-

multa

mullat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

mullan

multien

Ill

mihin

multaan

Solve

Ine

-ssa

mullissa

Solve

Ela

-sta

mullista

Solve

All

-lle

mullalle

Solve

Ade

-lla

mullalla

mullilla

Abl

-lta

mullalta

mullilta

Tra

-ksi

mullaksi

mulliksi

Ess

-na

multana

multina

Abe

-tta

mullatta

mullitta

Com

-ne

-

multine

Ins

-in

-

mullin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

multa

mullat

Par

-ta

Gen

-n

mullan

multien

Ill

mihin

multaan

Ine

-ssa

mullissa

Ela

-sta

mullista

All

-lle

mullalle

Ade

-lla

mullalla

mullilla

Abl

-lta

mullalta

mullilta

Tra

-ksi

mullaksi

mulliksi

Ess

-na

multana

multina

Abe

-tta

mullatta

mullitta

Com

-ne

-

multine

Ins

-in

-

mullin

Singular

Plural

Nom

-

paakku

paakut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

paakun

paakkujen

Ill

mihin

paakkuun

Solve

Ine

-ssa

paakuissa

Solve

Ela

-sta

paakuista

Solve

All

-lle

paakulle

Solve

Ade

-lla

paakulla

paakuilla

Abl

-lta

paakulta

paakuilta

Tra

-ksi

paakuksi

paakuiksi

Ess

-na

paakkuna

paakkuina

Abe

-tta

paakutta

paakuitta

Com

-ne

-

paakkuine

Ins

-in

-

paakuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paakku

paakut

Par

-ta

Gen

-n

paakun

paakkujen

Ill

mihin

paakkuun

Ine

-ssa

paakuissa

Ela

-sta

paakuista

All

-lle

paakulle

Ade

-lla

paakulla

paakuilla

Abl

-lta

paakulta

paakuilta

Tra

-ksi

paakuksi

paakuiksi

Ess

-na

paakkuna

paakkuina

Abe

-tta

paakutta

paakuitta

Com

-ne

-

paakkuine

Ins

-in

-

paakuin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept