logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mon, noun

Word analysis
monikiloinen

monikiloinen

mon

Noun, Singular Nominative

+ iki

Noun, Pref

+ loinen

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

mon
pl
the Mon
from MON
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; JRC-Acquis; OPUS; Europarl; OpenSubtitles Muistatko Mon? You remember Mo? Mon kysyminen olisi vain ajanhukkaa. asking many would be a waste of time. Mon ystäväni tulee käymään huomenna. My many friends will come to visit tomorrow. Mon ihminen ylpeilee vaimonsa menestyksellä. many a man boasts of his wife's successes. Mon olivat ottaneet kampsen ankarasti vastaan. Many had taken Kammen harshly. En voi olla läsnä mon tilaisuudessa tällä viikolla. I cannot be present at several events this week. Olen lukenut mon kirjan kirjaston lainattavana ollessa. I have read many books while they were borrowed from the library. Haluan kutsua mon perheenjäseneni syntymäpäiväjuhlilleni. I want to invite numerous family members to my birthday party. Mon sanoo että kyseessä on tulevaisuuden pelastava elementti. many people say it's the saving grace of the future. Mon opiskelija osallistuu pyöräilytapahtumaan ensi viikonloppuna. Several students are participating in the biking event next weekend. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monini

monini

monisi

monisi

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniani

monejani

moniasi

monejasi

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monieni

monisi

moniesi

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniini

moneihini

moniisi

moneihisi

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

moneissani

monissasi

moneissasi

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

moneistani

monistasi

moneistasi

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

moneilleni

monillesi

moneillesi

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

moneillani

monillasi

moneillasi

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moneiltani

moniltasi

moneiltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moneikseni

moniksesi

moneiksesi

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moneinani

moninasi

moneinasi

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

moneittani

monittasi

moneittasi

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneineni

-

moneinesi

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monini

monisi

moninsa

monini

monisi

moninsa

Par

-ta

moniani

moniasi

moniansa / moniaan

monejani

monejasi

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monisi

moninsa

monieni

moniesi

moniensa

Ill

mihin

moniini

moniisi

moniinsa

moneihini

moneihisi

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

monissasi

monissansa / monissaan

moneissani

moneissasi

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

monistasi

monistansa / monistaan

moneistani

moneistasi

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

monillesi

monillensa / monilleen

moneilleni

moneillesi

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

monillasi

monillansa / monillaan

moneillani

moneillasi

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moniltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltani

moneiltasi

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moniksesi

moniksensa / monikseen

moneikseni

moneiksesi

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moninasi

moninansa / moninaan

moneinani

moneinasi

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

monittasi

monittansa / monittaan

moneittani

moneittasi

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneineni

moneinesi

moneinensa / moneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monimme

monimme

moninne

moninne

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniamme

monejamme

monianne

monejanne

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moniemme

moninne

monienne

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moneihimme

moniinne

moneihinne

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

moneissamme

monissanne

moneissanne

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

moneistamme

monistanne

moneistanne

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

moneillemme

monillenne

moneillenne

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

moneillamme

monillanne

moneillanne

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moneiltamme

moniltanne

moneiltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moneiksemme

moniksenne

moneiksenne

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moneinamme

moninanne

moneinanne

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

moneittamme

monittanne

moneittanne

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneinemme

-

moneinenne

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monimme

moninne

moninsa

monimme

moninne

moninsa

Par

-ta

moniamme

monianne

moniansa / moniaan

monejamme

monejanne

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moninne

moninsa

moniemme

monienne

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moniinne

moniinsa

moneihimme

moneihinne

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

monissanne

monissansa / monissaan

moneissamme

moneissanne

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

monistanne

monistansa / monistaan

moneistamme

moneistanne

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

monillenne

monillensa / monilleen

moneillemme

moneillenne

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

monillanne

monillansa / monillaan

moneillamme

moneillanne

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moniltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltamme

moneiltanne

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moniksenne

moniksensa / monikseen

moneiksemme

moneiksenne

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moninanne

moninansa / moninaan

moneinamme

moneinanne

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

monittanne

monittansa / monittaan

moneittamme

moneittanne

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneinemme

moneinenne

moneinensa / moneineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loinen

loiset

Par

-ta

loista

loisia

Gen

-n

loisen

loisien / loisten

Ill

mihin

loiseen

loisiin

Ine

-ssa

loisessa

loisissa

Ela

-sta

loisesta

loisista

All

-lle

loiselle

loisille

Ade

-lla

loisella

loisilla

Abl

-lta

loiselta

loisilta

Tra

-ksi

loiseksi

loisiksi

Ess

-na

loisena

loisina

Abe

-tta

loisetta

loisitta

Com

-ne

-

loisine

Ins

-in

-

loisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loinen

loiset

Par

-ta

loista

loisia

Gen

-n

loisen

loisien / loisten

Ill

mihin

loiseen

loisiin

Ine

-ssa

loisessa

loisissa

Ela

-sta

loisesta

loisista

All

-lle

loiselle

loisille

Ade

-lla

loisella

loisilla

Abl

-lta

loiselta

loisilta

Tra

-ksi

loiseksi

loisiksi

Ess

-na

loisena

loisina

Abe

-tta

loisetta

loisitta

Com

-ne

-

loisine

Ins

-in

-

loisin

parasite loinen, parasiitti, loiseläjä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Se on loinen. It's a parasite. Sinulla on loinen. You have a parasite. Hänellä on loinen. She has a parasite. Kyllä, olen loinen! Oh yeah, I'm a parasite. Loinen, sänky on minun! Hey, you sleaze!My bed! Schistosomiasis loinen. Schistosomiasis, the parasite could have... Sinä halveksiva loinen! You contempt of a parasite! Loista näin huomennakin. Be this alive tomorrow. Olet loinen, joka elää... You are a parasite who leeches off... Matoja ja loisia. They've got worms and parasites. Show more arrow right

Wiktionary

parasite. (in compounds as lois-) parasitic Show more arrow right Verbs loisia Show more arrow right loiseliöloiseläinloiseläjäloishyönteinenloiskasviloiskiehuntaloiskärpänenloismatoloispistiäinenloissairausloissieniloistartuntaloistautiloisteholoisvirta Show more arrow right luo +‎ -inen Show more arrow right

Wikipedia

Parasitism Parasitism is a form of one-sided symbiosis. The parasites live off the host. They may, or may not, harm the host. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loiseni

loiseni

loisesi

loisesi

loisensa

loisensa

Par

-ta

loistani

loisiani

loistasi

loisiasi

loistansa / loistaan

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loiseni

loisieni / loisteni

loisesi

loisiesi / loistesi

loisensa

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseeni

loisiini

loiseesi

loisiisi

loiseensa

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessani

loisissani

loisessasi

loisissasi

loisessansa / loisessaan

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestani

loisistani

loisestasi

loisistasi

loisestansa / loisestaan

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loiselleni

loisilleni

loisellesi

loisillesi

loisellensa / loiselleen

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellani

loisillani

loisellasi

loisillasi

loisellansa / loisellaan

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltani

loisiltani

loiseltasi

loisiltasi

loiseltansa / loiseltaan

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loisekseni

loisikseni

loiseksesi

loisiksesi

loiseksensa / loisekseen

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenani

loisinani

loisenasi

loisinasi

loisenansa / loisenaan

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettani

loisittani

loisettasi

loisittasi

loisettansa / loisettaan

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

loisineni

-

loisinesi

-

loisinensa / loisineen

Singular

Plural

Nom

-

loiseni

loisesi

loisensa

loiseni

loisesi

loisensa

Par

-ta

loistani

loistasi

loistansa / loistaan

loisiani

loisiasi

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loiseni

loisesi

loisensa

loisieni / loisteni

loisiesi / loistesi

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseeni

loiseesi

loiseensa

loisiini

loisiisi

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessani

loisessasi

loisessansa / loisessaan

loisissani

loisissasi

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestani

loisestasi

loisestansa / loisestaan

loisistani

loisistasi

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loiselleni

loisellesi

loisellensa / loiselleen

loisilleni

loisillesi

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellani

loisellasi

loisellansa / loisellaan

loisillani

loisillasi

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltani

loiseltasi

loiseltansa / loiseltaan

loisiltani

loisiltasi

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loisekseni

loiseksesi

loiseksensa / loisekseen

loisikseni

loisiksesi

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenani

loisenasi

loisenansa / loisenaan

loisinani

loisinasi

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettani

loisettasi

loisettansa / loisettaan

loisittani

loisittasi

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

-

-

loisineni

loisinesi

loisinensa / loisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loisemme

loisemme

loisenne

loisenne

loisensa

loisensa

Par

-ta

loistamme

loisiamme

loistanne

loisianne

loistansa / loistaan

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loisemme

loisiemme / loistemme

loisenne

loisienne / loistenne

loisensa

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseemme

loisiimme

loiseenne

loisiinne

loiseensa

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessamme

loisissamme

loisessanne

loisissanne

loisessansa / loisessaan

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestamme

loisistamme

loisestanne

loisistanne

loisestansa / loisestaan

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loisellemme

loisillemme

loisellenne

loisillenne

loisellensa / loiselleen

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellamme

loisillamme

loisellanne

loisillanne

loisellansa / loisellaan

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltamme

loisiltamme

loiseltanne

loisiltanne

loiseltansa / loiseltaan

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loiseksemme

loisiksemme

loiseksenne

loisiksenne

loiseksensa / loisekseen

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenamme

loisinamme

loisenanne

loisinanne

loisenansa / loisenaan

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettamme

loisittamme

loisettanne

loisittanne

loisettansa / loisettaan

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

loisinemme

-

loisinenne

-

loisinensa / loisineen

Singular

Plural

Nom

-

loisemme

loisenne

loisensa

loisemme

loisenne

loisensa

Par

-ta

loistamme

loistanne

loistansa / loistaan

loisiamme

loisianne

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loisemme

loisenne

loisensa

loisiemme / loistemme

loisienne / loistenne

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseemme

loiseenne

loiseensa

loisiimme

loisiinne

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessamme

loisessanne

loisessansa / loisessaan

loisissamme

loisissanne

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestamme

loisestanne

loisestansa / loisestaan

loisistamme

loisistanne

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loisellemme

loisellenne

loisellensa / loiselleen

loisillemme

loisillenne

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellamme

loisellanne

loisellansa / loisellaan

loisillamme

loisillanne

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltamme

loiseltanne

loiseltansa / loiseltaan

loisiltamme

loisiltanne

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loiseksemme

loiseksenne

loiseksensa / loisekseen

loisiksemme

loisiksenne

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenamme

loisenanne

loisenansa / loisenaan

loisinamme

loisinanne

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettamme

loisettanne

loisettansa / loisettaan

loisittamme

loisittanne

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

-

-

loisinemme

loisinenne

loisinensa / loisineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept