logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

metafora, noun

Word analysis
metaforani

metaforani

metafora

Noun, Singular Nominative 1st singular possessive

metafora

Noun, Singular Genitive 1st singular possessive

metafora

Noun, Plural Nominative 1st singular possessive

meta

Noun, Singular Nominative

+ fot

Noun, Singular Nominative

+ rani

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

metafora

metaforat

Par

-ta

metaforaa

metaforia

Gen

-n

metaforan

metaforien

Ill

mihin

metaforaan

metaforiin

Ine

-ssa

metaforassa

metaforissa

Ela

-sta

metaforasta

metaforista

All

-lle

metaforalle

metaforille

Ade

-lla

metaforalla

metaforilla

Abl

-lta

metaforalta

metaforilta

Tra

-ksi

metaforaksi

metaforiksi

Ess

-na

metaforana

metaforina

Abe

-tta

metaforatta

metaforitta

Com

-ne

-

metaforine

Ins

-in

-

metaforin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

metafora

metaforat

Par

-ta

metaforaa

metaforia

Gen

-n

metaforan

metaforien

Ill

mihin

metaforaan

metaforiin

Ine

-ssa

metaforassa

metaforissa

Ela

-sta

metaforasta

metaforista

All

-lle

metaforalle

metaforille

Ade

-lla

metaforalla

metaforilla

Abl

-lta

metaforalta

metaforilta

Tra

-ksi

metaforaksi

metaforiksi

Ess

-na

metaforana

metaforina

Abe

-tta

metaforatta

metaforitta

Com

-ne

-

metaforine

Ins

-in

-

metaforin

metaphor metafora, kielikuva
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3 Kiitos, kun pilasit metaforani, O. Thanks for ruining my metaphor, O. Hyvä metafora. It's a good metaphor. Se on metafora. It's a metaphor. Se oli metafora. You know, like a metaphor. En keksi metaforaa. I don't have a metaphor. Se on metafora, Alex. It's a metaphor, Alex. Onko lisää metaforia? You got any more metaphors? Viittasin metaforaan. I mean the metaphor. Se on metafora, Paula. It's a metaphor, Paula. Kyllä, se on metafora. Yeah, yeah, it's a metaphor. Show more arrow right

Wiktionary

(rhetoric) metaphor Show more arrow right Show more arrow right

Wikipedia

Metaphor A metaphor is a figure of speech that, for rhetorical effect, directly refers to one thing by mentioning another. It may provide (or obscure) clarity or identify hidden similarities between two different ideas. Metaphors are often compared with other types of figurative language, such as antithesis, hyperbole, metonymy and simile. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metaforani

metaforani

metaforasi

metaforasi

metaforansa

metaforansa

Par

-ta

metaforaani

metaforiani

metaforaasi

metaforiasi

metaforaansa

metaforiansa / metaforiaan

Gen

-n

metaforani

metaforieni

metaforasi

metaforiesi

metaforansa

metaforiensa

Ill

mihin

metaforaani

metaforiini

metaforaasi

metaforiisi

metaforaansa

metaforiinsa

Ine

-ssa

metaforassani

metaforissani

metaforassasi

metaforissasi

metaforassansa / metaforassaan

metaforissansa / metaforissaan

Ela

-sta

metaforastani

metaforistani

metaforastasi

metaforistasi

metaforastansa / metaforastaan

metaforistansa / metaforistaan

All

-lle

metaforalleni

metaforilleni

metaforallesi

metaforillesi

metaforallensa / metaforalleen

metaforillensa / metaforillean

Ade

-lla

metaforallani

metaforillani

metaforallasi

metaforillasi

metaforallansa / metaforallaan

metaforillansa / metaforillaan

Abl

-lta

metaforaltani

metaforiltani

metaforaltasi

metaforiltasi

metaforaltansa / metaforaltaan

metaforiltansa / metaforiltaan

Tra

-ksi

metaforakseni

metaforikseni

metaforaksesi

metaforiksesi

metaforaksensa / metaforakseen

metaforiksensa / metaforikseen

Ess

-na

metaforanani

metaforinani

metaforanasi

metaforinasi

metaforanansa / metaforanaan

metaforinansa / metaforinaan

Abe

-tta

metaforattani

metaforittani

metaforattasi

metaforittasi

metaforattansa / metaforattaan

metaforittansa / metaforittaan

Com

-ne

-

metaforineni

-

metaforinesi

-

metaforinensa / metaforineen

Singular

Plural

Nom

-

metaforani

metaforasi

metaforansa

metaforani

metaforasi

metaforansa

Par

-ta

metaforaani

metaforaasi

metaforaansa

metaforiani

metaforiasi

metaforiansa / metaforiaan

Gen

-n

metaforani

metaforasi

metaforansa

metaforieni

metaforiesi

metaforiensa

Ill

mihin

metaforaani

metaforaasi

metaforaansa

metaforiini

metaforiisi

metaforiinsa

Ine

-ssa

metaforassani

metaforassasi

metaforassansa / metaforassaan

metaforissani

metaforissasi

metaforissansa / metaforissaan

Ela

-sta

metaforastani

metaforastasi

metaforastansa / metaforastaan

metaforistani

metaforistasi

metaforistansa / metaforistaan

All

-lle

metaforalleni

metaforallesi

metaforallensa / metaforalleen

metaforilleni

metaforillesi

metaforillensa / metaforillean

Ade

-lla

metaforallani

metaforallasi

metaforallansa / metaforallaan

metaforillani

metaforillasi

metaforillansa / metaforillaan

Abl

-lta

metaforaltani

metaforaltasi

metaforaltansa / metaforaltaan

metaforiltani

metaforiltasi

metaforiltansa / metaforiltaan

Tra

-ksi

metaforakseni

metaforaksesi

metaforaksensa / metaforakseen

metaforikseni

metaforiksesi

metaforiksensa / metaforikseen

Ess

-na

metaforanani

metaforanasi

metaforanansa / metaforanaan

metaforinani

metaforinasi

metaforinansa / metaforinaan

Abe

-tta

metaforattani

metaforattasi

metaforattansa / metaforattaan

metaforittani

metaforittasi

metaforittansa / metaforittaan

Com

-ne

-

-

-

metaforineni

metaforinesi

metaforinensa / metaforineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metaforamme

metaforamme

metaforanne

metaforanne

metaforansa

metaforansa

Par

-ta

metaforaamme

metaforiamme

metaforaanne

metaforianne

metaforaansa

metaforiansa / metaforiaan

Gen

-n

metaforamme

metaforiemme

metaforanne

metaforienne

metaforansa

metaforiensa

Ill

mihin

metaforaamme

metaforiimme

metaforaanne

metaforiinne

metaforaansa

metaforiinsa

Ine

-ssa

metaforassamme

metaforissamme

metaforassanne

metaforissanne

metaforassansa / metaforassaan

metaforissansa / metaforissaan

Ela

-sta

metaforastamme

metaforistamme

metaforastanne

metaforistanne

metaforastansa / metaforastaan

metaforistansa / metaforistaan

All

-lle

metaforallemme

metaforillemme

metaforallenne

metaforillenne

metaforallensa / metaforalleen

metaforillensa / metaforillean

Ade

-lla

metaforallamme

metaforillamme

metaforallanne

metaforillanne

metaforallansa / metaforallaan

metaforillansa / metaforillaan

Abl

-lta

metaforaltamme

metaforiltamme

metaforaltanne

metaforiltanne

metaforaltansa / metaforaltaan

metaforiltansa / metaforiltaan

Tra

-ksi

metaforaksemme

metaforiksemme

metaforaksenne

metaforiksenne

metaforaksensa / metaforakseen

metaforiksensa / metaforikseen

Ess

-na

metaforanamme

metaforinamme

metaforananne

metaforinanne

metaforanansa / metaforanaan

metaforinansa / metaforinaan

Abe

-tta

metaforattamme

metaforittamme

metaforattanne

metaforittanne

metaforattansa / metaforattaan

metaforittansa / metaforittaan

Com

-ne

-

metaforinemme

-

metaforinenne

-

metaforinensa / metaforineen

Singular

Plural

Nom

-

metaforamme

metaforanne

metaforansa

metaforamme

metaforanne

metaforansa

Par

-ta

metaforaamme

metaforaanne

metaforaansa

metaforiamme

metaforianne

metaforiansa / metaforiaan

Gen

-n

metaforamme

metaforanne

metaforansa

metaforiemme

metaforienne

metaforiensa

Ill

mihin

metaforaamme

metaforaanne

metaforaansa

metaforiimme

metaforiinne

metaforiinsa

Ine

-ssa

metaforassamme

metaforassanne

metaforassansa / metaforassaan

metaforissamme

metaforissanne

metaforissansa / metaforissaan

Ela

-sta

metaforastamme

metaforastanne

metaforastansa / metaforastaan

metaforistamme

metaforistanne

metaforistansa / metaforistaan

All

-lle

metaforallemme

metaforallenne

metaforallensa / metaforalleen

metaforillemme

metaforillenne

metaforillensa / metaforillean

Ade

-lla

metaforallamme

metaforallanne

metaforallansa / metaforallaan

metaforillamme

metaforillanne

metaforillansa / metaforillaan

Abl

-lta

metaforaltamme

metaforaltanne

metaforaltansa / metaforaltaan

metaforiltamme

metaforiltanne

metaforiltansa / metaforiltaan

Tra

-ksi

metaforaksemme

metaforaksenne

metaforaksensa / metaforakseen

metaforiksemme

metaforiksenne

metaforiksensa / metaforikseen

Ess

-na

metaforanamme

metaforananne

metaforanansa / metaforanaan

metaforinamme

metaforinanne

metaforinansa / metaforinaan

Abe

-tta

metaforattamme

metaforattanne

metaforattansa / metaforattaan

metaforittamme

metaforittanne

metaforittansa / metaforittaan

Com

-ne

-

-

-

metaforinemme

metaforinenne

metaforinensa / metaforineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meta

metat

Par

-ta

metaa

metoja

Gen

-n

metan

metojen

Ill

mihin

metaan

metoihin

Ine

-ssa

metassa

metoissa

Ela

-sta

metasta

metoista

All

-lle

metalle

metoille

Ade

-lla

metalla

metoilla

Abl

-lta

metalta

metoilta

Tra

-ksi

metaksi

metoiksi

Ess

-na

metana

metoina

Abe

-tta

metatta

metoitta

Com

-ne

-

metoine

Ins

-in

-

metoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meta

metat

Par

-ta

metaa

metoja

Gen

-n

metan

metojen

Ill

mihin

metaan

metoihin

Ine

-ssa

metassa

metoissa

Ela

-sta

metasta

metoista

All

-lle

metalle

metoille

Ade

-lla

metalla

metoilla

Abl

-lta

metalta

metoilta

Tra

-ksi

metaksi

metoiksi

Ess

-na

metana

metoina

Abe

-tta

metatta

metoitta

Com

-ne

-

metoine

Ins

-in

-

metoin

meta
metadata
the metadata
the meta
a meta
Show more arrow right
not-set; Europarl; Tatoeba; OPUS; OpenSubtitles; Common Crawl Metaani CH4. Methane CH4. Meta on tieteenfilosofian käsite. Meta is a concept in the philosophy of science. Onko metallasi takuu? Does your metal have a warranty? Meta on tärkeä käsite tietojenkäsittelyssä. Meta is an important concept in information processing. Hän opiskelee metans-fysiikkaa yliopistossa. He is studying metaphysics at university. Olen allerginen metallasi. I am allergic to your metal. Metans-tutkimus oli hyvin kiinnostavaa luettavaa. The reading on meta-research was very interesting. Tämä on metans-analyysi kliinisestä tutkimuksesta. This is a meta-analysis of clinical research. Metans-opiskelu on itsessään erittäin palkitsevaa. Studying meta is very rewarding in itself. Metallasi on paljon ruostetta. There is a lot of rust on your metal. Show more arrow right

Wikipedia

Meta Meta (from the Greek μετα-, meta-, meaning "after" or "beyond") is a prefix meaning more comprehensive or transcending. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metani

metani

metasi

metasi

metansa

metansa

Par

-ta

metaani

metojani

metaasi

metojasi

metaansa / metaaan

metojansa / metojaan

Gen

-n

metani

metojeni

metasi

metojesi

metansa

metojensa

Ill

mihin

metaani

metoihini

metaasi

metoihisi

metaansa

metoihinsa

Ine

-ssa

metassani

metoissani

metassasi

metoissasi

metassansa / metassaan

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastani

metoistani

metastasi

metoistasi

metastansa / metastaan

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metalleni

metoilleni

metallesi

metoillesi

metallensa / metalleen

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallani

metoillani

metallasi

metoillasi

metallansa / metallaan

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltani

metoiltani

metaltasi

metoiltasi

metaltansa / metaltaan

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metakseni

metoikseni

metaksesi

metoiksesi

metaksensa / metakseen

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanani

metoinani

metanasi

metoinasi

metanansa / metanaan

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattani

metoittani

metattasi

metoittasi

metattansa / metattaan

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

metoineni

-

metoinesi

-

metoinensa / metoineen

Singular

Plural

Nom

-

metani

metasi

metansa

metani

metasi

metansa

Par

-ta

metaani

metaasi

metaansa / metaaan

metojani

metojasi

metojansa / metojaan

Gen

-n

metani

metasi

metansa

metojeni

metojesi

metojensa

Ill

mihin

metaani

metaasi

metaansa

metoihini

metoihisi

metoihinsa

Ine

-ssa

metassani

metassasi

metassansa / metassaan

metoissani

metoissasi

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastani

metastasi

metastansa / metastaan

metoistani

metoistasi

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metalleni

metallesi

metallensa / metalleen

metoilleni

metoillesi

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallani

metallasi

metallansa / metallaan

metoillani

metoillasi

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltani

metaltasi

metaltansa / metaltaan

metoiltani

metoiltasi

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metakseni

metaksesi

metaksensa / metakseen

metoikseni

metoiksesi

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanani

metanasi

metanansa / metanaan

metoinani

metoinasi

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattani

metattasi

metattansa / metattaan

metoittani

metoittasi

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

-

-

metoineni

metoinesi

metoinensa / metoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

metamme

metamme

metanne

metanne

metansa

metansa

Par

-ta

metaamme

metojamme

metaanne

metojanne

metaansa / metaaan

metojansa / metojaan

Gen

-n

metamme

metojemme

metanne

metojenne

metansa

metojensa

Ill

mihin

metaamme

metoihimme

metaanne

metoihinne

metaansa

metoihinsa

Ine

-ssa

metassamme

metoissamme

metassanne

metoissanne

metassansa / metassaan

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastamme

metoistamme

metastanne

metoistanne

metastansa / metastaan

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metallemme

metoillemme

metallenne

metoillenne

metallensa / metalleen

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallamme

metoillamme

metallanne

metoillanne

metallansa / metallaan

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltamme

metoiltamme

metaltanne

metoiltanne

metaltansa / metaltaan

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metaksemme

metoiksemme

metaksenne

metoiksenne

metaksensa / metakseen

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanamme

metoinamme

metananne

metoinanne

metanansa / metanaan

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattamme

metoittamme

metattanne

metoittanne

metattansa / metattaan

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

metoinemme

-

metoinenne

-

metoinensa / metoineen

Singular

Plural

Nom

-

metamme

metanne

metansa

metamme

metanne

metansa

Par

-ta

metaamme

metaanne

metaansa / metaaan

metojamme

metojanne

metojansa / metojaan

Gen

-n

metamme

metanne

metansa

metojemme

metojenne

metojensa

Ill

mihin

metaamme

metaanne

metaansa

metoihimme

metoihinne

metoihinsa

Ine

-ssa

metassamme

metassanne

metassansa / metassaan

metoissamme

metoissanne

metoissansa / metoissaan

Ela

-sta

metastamme

metastanne

metastansa / metastaan

metoistamme

metoistanne

metoistansa / metoistaan

All

-lle

metallemme

metallenne

metallensa / metalleen

metoillemme

metoillenne

metoillensa / metoillean

Ade

-lla

metallamme

metallanne

metallansa / metallaan

metoillamme

metoillanne

metoillansa / metoillaan

Abl

-lta

metaltamme

metaltanne

metaltansa / metaltaan

metoiltamme

metoiltanne

metoiltansa / metoiltaan

Tra

-ksi

metaksemme

metaksenne

metaksensa / metakseen

metoiksemme

metoiksenne

metoiksensa / metoikseen

Ess

-na

metanamme

metananne

metanansa / metanaan

metoinamme

metoinanne

metoinansa / metoinaan

Abe

-tta

metattamme

metattanne

metattansa / metattaan

metoittamme

metoittanne

metoittansa / metoittaan

Com

-ne

-

-

-

metoinemme

metoinenne

metoinensa / metoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

fot

Par

-ta

-

foja

Gen

-n

-

fojen

Ill

mihin

-

foihin

Ine

-ssa

-

foissa

Ela

-sta

-

foista

All

-lle

-

foille

Ade

-lla

-

foilla

Abl

-lta

-

foilta

Tra

-ksi

-

foiksi

Ess

-na

-

foina

Abe

-tta

-

foitta

Com

-ne

-

foine

Ins

-in

-

foin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

fot

Par

-ta

-

foja

Gen

-n

-

fojen

Ill

mihin

-

foihin

Ine

-ssa

-

foissa

Ela

-sta

-

foista

All

-lle

-

foille

Ade

-lla

-

foilla

Abl

-lta

-

foilta

Tra

-ksi

-

foiksi

Ess

-na

-

foina

Abe

-tta

-

foitta

Com

-ne

-

foine

Ins

-in

-

foin

fot
fot the
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles; ParaCrawl Corpus; Europarl V7 Fot on turhan lähellä. The fot is too close.. Tämä fot näyttää oudolta. This fot looks strange. Hieno foni. That's a nice sax. Ota tämä fot ja vie se sinne. Take this fot and bring it over there. Fot on rikki ja se täytyy korjata. The fot is broken and needs to be fixed.. Luettelo fobioista. ← List of phobias. Osta minulle foni, kiitos. Buy me a fot, please. Hevoset juoksivat pitkin peltoa fot upoksissa. The horses ran across the field with their fot sunken in. Ruosteinen vanha foni. This rusty old horn. Fot oli niin suuri, että se melkein täytti koko huoneen. The fot was so big that it almost filled the whole room. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

fojani

-

fojasi

-

fojansa / fojaan

Gen

-n

-

fojeni

-

fojesi

-

fojensa

Ill

mihin

-

foihini

-

foihisi

-

foihinsa

Ine

-ssa

-

foissani

-

foissasi

-

foissansa / foissaan

Ela

-sta

-

foistani

-

foistasi

-

foistansa / foistaan

All

-lle

-

foilleni

-

foillesi

-

foillensa / foillean

Ade

-lla

-

foillani

-

foillasi

-

foillansa / foillaan

Abl

-lta

-

foiltani

-

foiltasi

-

foiltansa / foiltaan

Tra

-ksi

-

foikseni

-

foiksesi

-

foiksensa / foikseen

Ess

-na

-

foinani

-

foinasi

-

foinansa / foinaan

Abe

-tta

-

foittani

-

foittasi

-

foittansa / foittaan

Com

-ne

-

foineni

-

foinesi

-

foinensa / foineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

fojani

fojasi

fojansa / fojaan

Gen

-n

-

-

-

fojeni

fojesi

fojensa

Ill

mihin

-

-

-

foihini

foihisi

foihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

foissani

foissasi

foissansa / foissaan

Ela

-sta

-

-

-

foistani

foistasi

foistansa / foistaan

All

-lle

-

-

-

foilleni

foillesi

foillensa / foillean

Ade

-lla

-

-

-

foillani

foillasi

foillansa / foillaan

Abl

-lta

-

-

-

foiltani

foiltasi

foiltansa / foiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

foikseni

foiksesi

foiksensa / foikseen

Ess

-na

-

-

-

foinani

foinasi

foinansa / foinaan

Abe

-tta

-

-

-

foittani

foittasi

foittansa / foittaan

Com

-ne

-

-

-

foineni

foinesi

foinensa / foineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

fojamme

-

fojanne

-

fojansa / fojaan

Gen

-n

-

fojemme

-

fojenne

-

fojensa

Ill

mihin

-

foihimme

-

foihinne

-

foihinsa

Ine

-ssa

-

foissamme

-

foissanne

-

foissansa / foissaan

Ela

-sta

-

foistamme

-

foistanne

-

foistansa / foistaan

All

-lle

-

foillemme

-

foillenne

-

foillensa / foillean

Ade

-lla

-

foillamme

-

foillanne

-

foillansa / foillaan

Abl

-lta

-

foiltamme

-

foiltanne

-

foiltansa / foiltaan

Tra

-ksi

-

foiksemme

-

foiksenne

-

foiksensa / foikseen

Ess

-na

-

foinamme

-

foinanne

-

foinansa / foinaan

Abe

-tta

-

foittamme

-

foittanne

-

foittansa / foittaan

Com

-ne

-

foinemme

-

foinenne

-

foinensa / foineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

fojamme

fojanne

fojansa / fojaan

Gen

-n

-

-

-

fojemme

fojenne

fojensa

Ill

mihin

-

-

-

foihimme

foihinne

foihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

foissamme

foissanne

foissansa / foissaan

Ela

-sta

-

-

-

foistamme

foistanne

foistansa / foistaan

All

-lle

-

-

-

foillemme

foillenne

foillensa / foillean

Ade

-lla

-

-

-

foillamme

foillanne

foillansa / foillaan

Abl

-lta

-

-

-

foiltamme

foiltanne

foiltansa / foiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

foiksemme

foiksenne

foiksensa / foikseen

Ess

-na

-

-

-

foinamme

foinanne

foinansa / foinaan

Abe

-tta

-

-

-

foittamme

foittanne

foittansa / foittaan

Com

-ne

-

-

-

foinemme

foinenne

foinensa / foineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rani

ranit

Par

-ta

rania

raneja

Gen

-n

ranin

ranien

Ill

mihin

raniin

raneihin

Ine

-ssa

ranissa

raneissa

Ela

-sta

ranista

raneista

All

-lle

ranille

raneille

Ade

-lla

ranilla

raneilla

Abl

-lta

ranilta

raneilta

Tra

-ksi

raniksi

raneiksi

Ess

-na

ranina

raneina

Abe

-tta

ranitta

raneitta

Com

-ne

-

raneine

Ins

-in

-

ranein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rani

ranit

Par

-ta

rania

raneja

Gen

-n

ranin

ranien

Ill

mihin

raniin

raneihin

Ine

-ssa

ranissa

raneissa

Ela

-sta

ranista

raneista

All

-lle

ranille

raneille

Ade

-lla

ranilla

raneilla

Abl

-lta

ranilta

raneilta

Tra

-ksi

raniksi

raneiksi

Ess

-na

ranina

raneina

Abe

-tta

ranitta

raneitta

Com

-ne

-

raneine

Ins

-in

-

ranein

rani
of Rani
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Opus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Rani on iloinen tyttö. Rani is a happy girl. Rani rakasti leikkiä ulkona. Rani loved playing outside. Tänään rani on todella iloinen. Today Rani is really happy. Niinkö Rani sanoi? That's what she said? Rani soitti pianon virtuoosisesti. Rani played the piano virtuosically. Rani, odota täällä. Rani, wait here, okay? Pysy kanssani, Rani. Keep up with me, Rani. Rani osaa lasketella erittäin hyvin. Rani is very good at downhill skiing. Hänen nimensä on Rani. Her name is Rani. Rani työskentelee yliopistossa tutkijana. Rani works as a researcher at the university. Show more arrow right

Wikipedia

Raja Raja (/ˈrɑːdʒɑː/; from Sanskrit राजन् rājan-), is a royal title used for Indian monarchs. The title is equivalent to king or princely ruler in the Indian subcontinent and Southeast Asia. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ranini

ranini

ranisi

ranisi

raninsa

raninsa

Par

-ta

raniani

ranejani

raniasi

ranejasi

raniansa / raniaan

ranejansa / ranejaan

Gen

-n

ranini

ranieni

ranisi

raniesi

raninsa

raniensa

Ill

mihin

raniini

raneihini

raniisi

raneihisi

raniinsa

raneihinsa

Ine

-ssa

ranissani

raneissani

ranissasi

raneissasi

ranissansa / ranissaan

raneissansa / raneissaan

Ela

-sta

ranistani

raneistani

ranistasi

raneistasi

ranistansa / ranistaan

raneistansa / raneistaan

All

-lle

ranilleni

raneilleni

ranillesi

raneillesi

ranillensa / ranilleen

raneillensa / raneillean

Ade

-lla

ranillani

raneillani

ranillasi

raneillasi

ranillansa / ranillaan

raneillansa / raneillaan

Abl

-lta

raniltani

raneiltani

raniltasi

raneiltasi

raniltansa / raniltaan

raneiltansa / raneiltaan

Tra

-ksi

ranikseni

raneikseni

raniksesi

raneiksesi

raniksensa / ranikseen

raneiksensa / raneikseen

Ess

-na

raninani

raneinani

raninasi

raneinasi

raninansa / raninaan

raneinansa / raneinaan

Abe

-tta

ranittani

raneittani

ranittasi

raneittasi

ranittansa / ranittaan

raneittansa / raneittaan

Com

-ne

-

raneineni

-

raneinesi

-

raneinensa / raneineen

Singular

Plural

Nom

-

ranini

ranisi

raninsa

ranini

ranisi

raninsa

Par

-ta

raniani

raniasi

raniansa / raniaan

ranejani

ranejasi

ranejansa / ranejaan

Gen

-n

ranini

ranisi

raninsa

ranieni

raniesi

raniensa

Ill

mihin

raniini

raniisi

raniinsa

raneihini

raneihisi

raneihinsa

Ine

-ssa

ranissani

ranissasi

ranissansa / ranissaan

raneissani

raneissasi

raneissansa / raneissaan

Ela

-sta

ranistani

ranistasi

ranistansa / ranistaan

raneistani

raneistasi

raneistansa / raneistaan

All

-lle

ranilleni

ranillesi

ranillensa / ranilleen

raneilleni

raneillesi

raneillensa / raneillean

Ade

-lla

ranillani

ranillasi

ranillansa / ranillaan

raneillani

raneillasi

raneillansa / raneillaan

Abl

-lta

raniltani

raniltasi

raniltansa / raniltaan

raneiltani

raneiltasi

raneiltansa / raneiltaan

Tra

-ksi

ranikseni

raniksesi

raniksensa / ranikseen

raneikseni

raneiksesi

raneiksensa / raneikseen

Ess

-na

raninani

raninasi

raninansa / raninaan

raneinani

raneinasi

raneinansa / raneinaan

Abe

-tta

ranittani

ranittasi

ranittansa / ranittaan

raneittani

raneittasi

raneittansa / raneittaan

Com

-ne

-

-

-

raneineni

raneinesi

raneinensa / raneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ranimme

ranimme

raninne

raninne

raninsa

raninsa

Par

-ta

raniamme

ranejamme

ranianne

ranejanne

raniansa / raniaan

ranejansa / ranejaan

Gen

-n

ranimme

raniemme

raninne

ranienne

raninsa

raniensa

Ill

mihin

raniimme

raneihimme

raniinne

raneihinne

raniinsa

raneihinsa

Ine

-ssa

ranissamme

raneissamme

ranissanne

raneissanne

ranissansa / ranissaan

raneissansa / raneissaan

Ela

-sta

ranistamme

raneistamme

ranistanne

raneistanne

ranistansa / ranistaan

raneistansa / raneistaan

All

-lle

ranillemme

raneillemme

ranillenne

raneillenne

ranillensa / ranilleen

raneillensa / raneillean

Ade

-lla

ranillamme

raneillamme

ranillanne

raneillanne

ranillansa / ranillaan

raneillansa / raneillaan

Abl

-lta

raniltamme

raneiltamme

raniltanne

raneiltanne

raniltansa / raniltaan

raneiltansa / raneiltaan

Tra

-ksi

raniksemme

raneiksemme

raniksenne

raneiksenne

raniksensa / ranikseen

raneiksensa / raneikseen

Ess

-na

raninamme

raneinamme

raninanne

raneinanne

raninansa / raninaan

raneinansa / raneinaan

Abe

-tta

ranittamme

raneittamme

ranittanne

raneittanne

ranittansa / ranittaan

raneittansa / raneittaan

Com

-ne

-

raneinemme

-

raneinenne

-

raneinensa / raneineen

Singular

Plural

Nom

-

ranimme

raninne

raninsa

ranimme

raninne

raninsa

Par

-ta

raniamme

ranianne

raniansa / raniaan

ranejamme

ranejanne

ranejansa / ranejaan

Gen

-n

ranimme

raninne

raninsa

raniemme

ranienne

raniensa

Ill

mihin

raniimme

raniinne

raniinsa

raneihimme

raneihinne

raneihinsa

Ine

-ssa

ranissamme

ranissanne

ranissansa / ranissaan

raneissamme

raneissanne

raneissansa / raneissaan

Ela

-sta

ranistamme

ranistanne

ranistansa / ranistaan

raneistamme

raneistanne

raneistansa / raneistaan

All

-lle

ranillemme

ranillenne

ranillensa / ranilleen

raneillemme

raneillenne

raneillensa / raneillean

Ade

-lla

ranillamme

ranillanne

ranillansa / ranillaan

raneillamme

raneillanne

raneillansa / raneillaan

Abl

-lta

raniltamme

raniltanne

raniltansa / raniltaan

raneiltamme

raneiltanne

raneiltansa / raneiltaan

Tra

-ksi

raniksemme

raniksenne

raniksensa / ranikseen

raneiksemme

raneiksenne

raneiksensa / raneikseen

Ess

-na

raninamme

raninanne

raninansa / raninaan

raneinamme

raneinanne

raneinansa / raneinaan

Abe

-tta

ranittamme

ranittanne

ranittansa / ranittaan

raneittamme

raneittanne

raneittansa / raneittaan

Com

-ne

-

-

-

raneinemme

raneinenne

raneinensa / raneineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept