maksaneet |
Verb, Active voice Indicative Preterite Con negative form of verb Plural |
|
Verb, Active voice Participle with suffix nut Plural Nominative |
||
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maksan |
|
ii |
maksat |
|
iii |
maksaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maksamme / maksetaan |
|
ii |
maksatte |
|
iii |
maksavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maksoin |
|
ii |
maksoit |
|
iii |
maksoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maksoimme / maksettiin |
|
ii |
maksoitte |
|
iii |
maksoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen maksanut |
en ole maksanut |
ii |
olet maksanut |
et ole maksanut |
iii |
on maksanut |
ei ole maksanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme |
emme ole |
ii |
olette |
ette ole |
iii |
ovat |
eivät ole |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin maksanut |
en ollut maksanut |
ii |
olit maksanut |
et ollut maksanut |
iii |
oli maksanut |
ei ollut maksanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme |
emme olleet |
ii |
olitte |
ette olleet |
iii |
olivat |
eivät olleet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maksaisin |
|
ii |
maksaisit |
|
iii |
maksaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maksaisimme |
|
ii |
maksaisitte |
|
iii |
maksaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin maksanut |
en olisi maksanut |
ii |
olisit maksanut |
et olisi maksanut |
iii |
olisi maksanut |
ei olisi maksanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme |
emme olisi |
ii |
olisitte |
ette olisi |
iii |
olisivat |
eivät olisi |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maksanen |
en maksane |
ii |
maksanet |
et maksane |
iii |
maksanee |
ei maksane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
maksanemme |
emme maksane |
ii |
maksanette |
ette maksane |
iii |
maksanevat |
eivät maksane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen maksanut |
en liene maksanut |
ii |
lienet maksanut |
et liene maksanut |
iii |
lienee maksanut |
ei liene maksanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme |
emme liene |
ii |
lienette |
ette liene |
iii |
lienevät |
eivät liene |
Singular
i |
- |
ii |
maksa |
iii |
maksakoon |
Plural
i |
maksakaamme |
ii |
maksakaa |
iii |
maksakoot |
Nom |
- |
maksaa |
Tra |
-ksi |
maksaaksensa / maksaakseen |
Ine |
-ssa |
maksaessa |
Ins |
-in |
maksaen |
Ine |
-ssa |
maksettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
maksamaan |
Ine |
-ssa |
maksamassa |
Ela |
-sta |
maksamasta |
Ade |
-lla |
maksamalla |
Abe |
-tta |
maksamatta |
Ins |
-in |
maksaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
maksaminen |
Par |
-ta |
maksamista |
maksamaisillaan / maksamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
maksetaan |
ei makseta |
Imperfect |
maksettiin |
ei maksettu |
Potential |
maksettaneen |
ei maksettane |
Conditional |
maksettaisiin |
ei maksettaisi |
Imperative Present |
maksettakoon |
älköön maksettako |
Imperative Perfect |
olkoon maksettu |
älköön maksettu |
Positive
Negative
Present
maksetaan
ei makseta
Imperfect
maksettiin
ei maksettu
Potential
maksettaneen
ei maksettane
Conditional
maksettaisiin
ei maksettaisi
Imperative Present
maksettakoon
älköön maksettako
Imperative Perfect
olkoon maksettu
älköön maksettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
maksava |
maksettava |
2nd |
maksanut |
maksettu |
3rd |
maksama |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net