logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

luo, noun

Word analysis
luoivat

luoivat

luo

Noun, Singular Nominative

+ iva

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luo

luot

Par

-ta

luota

luoita / loita

Gen

-n

luon

luoitten / luoiden / loitten / loiden

Ill

mihin

luohun / luohon

luoihin / loihin

Ine

-ssa

luossa

luoissa / loissa

Ela

-sta

luosta

luoista / loista

All

-lle

luolle

luoille / loille

Ade

-lla

luolla

luoilla / loilla

Abl

-lta

luolta

luoilta / loilta

Tra

-ksi

luoksi

luoiksi / loiksi

Ess

-na

luona

luoina / loina

Abe

-tta

luotta

luoitta / loitta

Com

-ne

-

luoine / loine

Ins

-in

-

luoin / loin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luo

luot

Par

-ta

luota

luoita / loita

Gen

-n

luon

luoitten / luoiden / loitten / loiden

Ill

mihin

luohun / luohon

luoihin / loihin

Ine

-ssa

luossa

luoissa / loissa

Ela

-sta

luosta

luoista / loista

All

-lle

luolle

luoille / loille

Ade

-lla

luolla

luoilla / loilla

Abl

-lta

luolta

luoilta / loilta

Tra

-ksi

luoksi

luoiksi / loiksi

Ess

-na

luona

luoina / loina

Abe

-tta

luotta

luoitta / loitta

Com

-ne

-

luoine / loine

Ins

-in

-

luoin / loin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

round ympäri, ympärillä, ympärille, ympäriinsä, noin, luo
by mukaan, mennessä, avulla, perusteella, kautta, luo
luo
Show more arrow right
WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; Tatoeba; opensubtitles2; Opus; WikiMatrix Parallel Corpus, sentence pair #151617; LDS Luoko hän pelkoa? Does he create fear? Hän tuli luolta. He came from nearby. Ota luolta hyvä. Take it from there, please. Hän tulee luolta. He is coming from nearby. Luoko hän raakaa voimaa? Does he create brute force? Sellainen on työn luonne. Such is the nature of the job. En luotta kehenkään. I don't trust anyone. Ajoiko hän yli luonako? Did he drive over it? Koetusten todellinen luonne. The True Nature of Trials. Luoko aurinko valon ja lämmön? Does the sun create light and warmth? Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luoni

luoni

luosi

luosi

luonsa

luonsa

Par

-ta

luotani

luoitani / loitani

luotasi

luoitasi / loitasi

luotansa / luotaan

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luoni

luoitteni / luoideni / loitteni / loideni

luosi

luoittesi / luoidesi / loittesi / loidesi

luonsa

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohuni / luohoni

luoihini / loihini

luohusi / luohosi

luoihisi / loihisi

luohunsa / luohonsa

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossani

luoissani / loissani

luossasi

luoissasi / loissasi

luossansa / luossaan

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostani

luoistani / loistani

luostasi

luoistasi / loistasi

luostansa / luostaan

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luolleni

luoilleni / loilleni

luollesi

luoillesi / loillesi

luollensa / luolleen

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollani

luoillani / loillani

luollasi

luoillasi / loillasi

luollansa / luollaan

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltani

luoiltani / loiltani

luoltasi

luoiltasi / loiltasi

luoltansa / luoltaan

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luokseni

luoikseni / loikseni

luoksesi

luoiksesi / loiksesi

luoksensa / luokseen

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonani

luoinani / loinani

luonasi

luoinasi / loinasi

luonansa / luonaan

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottani

luoittani / loittani

luottasi

luoittasi / loittasi

luottansa / luottaan

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

luoineni / loineni

-

luoinesi / loinesi

-

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

Singular

Plural

Nom

-

luoni

luosi

luonsa

luoni

luosi

luonsa

Par

-ta

luotani

luotasi

luotansa / luotaan

luoitani / loitani

luoitasi / loitasi

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luoni

luosi

luonsa

luoitteni / luoideni / loitteni / loideni

luoittesi / luoidesi / loittesi / loidesi

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohuni / luohoni

luohusi / luohosi

luohunsa / luohonsa

luoihini / loihini

luoihisi / loihisi

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossani

luossasi

luossansa / luossaan

luoissani / loissani

luoissasi / loissasi

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostani

luostasi

luostansa / luostaan

luoistani / loistani

luoistasi / loistasi

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luolleni

luollesi

luollensa / luolleen

luoilleni / loilleni

luoillesi / loillesi

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollani

luollasi

luollansa / luollaan

luoillani / loillani

luoillasi / loillasi

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltani

luoltasi

luoltansa / luoltaan

luoiltani / loiltani

luoiltasi / loiltasi

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luokseni

luoksesi

luoksensa / luokseen

luoikseni / loikseni

luoiksesi / loiksesi

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonani

luonasi

luonansa / luonaan

luoinani / loinani

luoinasi / loinasi

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottani

luottasi

luottansa / luottaan

luoittani / loittani

luoittasi / loittasi

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

-

-

luoineni / loineni

luoinesi / loinesi

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luomme

luomme

luonne

luonne

luonsa

luonsa

Par

-ta

luotamme

luoitamme / loitamme

luotanne

luoitanne / loitanne

luotansa / luotaan

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luomme

luoittemme / luoidemme / loittemme / loidemme

luonne

luoittenne / luoidenne / loittenne / loidenne

luonsa

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohumme / luohomme

luoihimme / loihimme

luohunne / luohonne

luoihinne / loihinne

luohunsa / luohonsa

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossamme

luoissamme / loissamme

luossanne

luoissanne / loissanne

luossansa / luossaan

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostamme

luoistamme / loistamme

luostanne

luoistanne / loistanne

luostansa / luostaan

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luollemme

luoillemme / loillemme

luollenne

luoillenne / loillenne

luollensa / luolleen

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollamme

luoillamme / loillamme

luollanne

luoillanne / loillanne

luollansa / luollaan

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltamme

luoiltamme / loiltamme

luoltanne

luoiltanne / loiltanne

luoltansa / luoltaan

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luoksemme

luoiksemme / loiksemme

luoksenne

luoiksenne / loiksenne

luoksensa / luokseen

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonamme

luoinamme / loinamme

luonanne

luoinanne / loinanne

luonansa / luonaan

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottamme

luoittamme / loittamme

luottanne

luoittanne / loittanne

luottansa / luottaan

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

luoinemme / loinemme

-

luoinenne / loinenne

-

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

Singular

Plural

Nom

-

luomme

luonne

luonsa

luomme

luonne

luonsa

Par

-ta

luotamme

luotanne

luotansa / luotaan

luoitamme / loitamme

luoitanne / loitanne

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luomme

luonne

luonsa

luoittemme / luoidemme / loittemme / loidemme

luoittenne / luoidenne / loittenne / loidenne

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohumme / luohomme

luohunne / luohonne

luohunsa / luohonsa

luoihimme / loihimme

luoihinne / loihinne

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossamme

luossanne

luossansa / luossaan

luoissamme / loissamme

luoissanne / loissanne

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostamme

luostanne

luostansa / luostaan

luoistamme / loistamme

luoistanne / loistanne

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luollemme

luollenne

luollensa / luolleen

luoillemme / loillemme

luoillenne / loillenne

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollamme

luollanne

luollansa / luollaan

luoillamme / loillamme

luoillanne / loillanne

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltamme

luoltanne

luoltansa / luoltaan

luoiltamme / loiltamme

luoiltanne / loiltanne

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luoksemme

luoksenne

luoksensa / luokseen

luoiksemme / loiksemme

luoiksenne / loiksenne

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonamme

luonanne

luonansa / luonaan

luoinamme / loinamme

luoinanne / loinanne

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottamme

luottanne

luottansa / luottaan

luoittamme / loittamme

luoittanne / loittanne

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

-

-

luoinemme / loinemme

luoinenne / loinenne

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iva

ivat

Par

-ta

ivaa

ivoja

Gen

-n

ivan

ivojen

Ill

mihin

ivaan

ivoihin

Ine

-ssa

ivassa

ivoissa

Ela

-sta

ivasta

ivoista

All

-lle

ivalle

ivoille

Ade

-lla

ivalla

ivoilla

Abl

-lta

ivalta

ivoilta

Tra

-ksi

ivaksi

ivoiksi

Ess

-na

ivana

ivoina

Abe

-tta

ivatta

ivoitta

Com

-ne

-

ivoine

Ins

-in

-

ivoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iva

ivat

Par

-ta

ivaa

ivoja

Gen

-n

ivan

ivojen

Ill

mihin

ivaan

ivoihin

Ine

-ssa

ivassa

ivoissa

Ela

-sta

ivasta

ivoista

All

-lle

ivalle

ivoille

Ade

-lla

ivalla

ivoilla

Abl

-lta

ivalta

ivoilta

Tra

-ksi

ivaksi

ivoiksi

Ess

-na

ivana

ivoina

Abe

-tta

ivatta

ivoitta

Com

-ne

-

ivoine

Ins

-in

-

ivoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sarcasm sarkasmi, iva, pilkallisuus, pisteliäisyys, ivallinen huomautus
gibe iva, pisteliäs huomautus
jibe iva, pisteliäs huomautus
derision pilkka, iva
irony ironia, iva
taunt iva, pilkkahuuto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 60452.; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl-enu-fin (European Parliament Proceedings Parallel Corpus); WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus v8, sentence 34516. Kohtalon ivaa. How ironic. Iva on halveksuntaa tai ylenkatsetta. Mockery is contempt or disdain. Ivan, etsi. Lvan, search! Hänen kasvoiltaan paistoi ivallinen iva. A mocking iva shone on his face. Iva oli selvästi kuultavissa hänen äänessään. The tone of iva was clearly audible in her voice. Iva oli selvästi kuultavissa hänen äänestään. The sarcasm was clearly audible in his voice. Lopeta tuo asiaton iva muiden kustannuksella. Stop that inappropriate scorn at the expense of others. Nimeni on Ivan. My name's Ivan. Ivan, avaa ovi! Ivan, open up! Hän ivaa minua jatkuvasti. She mocks me constantly. Show more arrow right

Wiktionary

ridicule, sarcasm, mockery, derision (rare) irony Fin:kohtalon ivaEng:the irony of fate Show more arrow right Nouns ivailuivallisuus Adjectives ivallinen Verbs ivaillaivata Adverbs ivallisesti Show more arrow right itseiva ivahymy ivamukaelma ivanauru salaiva Show more arrow right Unknown etymology. No cognates in closely related languages. First attested in Daniel Juslenius: Suomalaisen Sana-Lugun Coetus ("Attempt at Listing Finnish Words", 1745). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ivani

ivani

ivasi

ivasi

ivansa

ivansa

Par

-ta

ivaani

ivojani

ivaasi

ivojasi

ivaansa / ivaaan

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivani

ivojeni

ivasi

ivojesi

ivansa

ivojensa

Ill

mihin

ivaani

ivoihini

ivaasi

ivoihisi

ivaansa

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassani

ivoissani

ivassasi

ivoissasi

ivassansa / ivassaan

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastani

ivoistani

ivastasi

ivoistasi

ivastansa / ivastaan

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivalleni

ivoilleni

ivallesi

ivoillesi

ivallensa / ivalleen

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallani

ivoillani

ivallasi

ivoillasi

ivallansa / ivallaan

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltani

ivoiltani

ivaltasi

ivoiltasi

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivakseni

ivoikseni

ivaksesi

ivoiksesi

ivaksensa / ivakseen

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanani

ivoinani

ivanasi

ivoinasi

ivanansa / ivanaan

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattani

ivoittani

ivattasi

ivoittasi

ivattansa / ivattaan

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

ivoineni

-

ivoinesi

-

ivoinensa / ivoineen

Singular

Plural

Nom

-

ivani

ivasi

ivansa

ivani

ivasi

ivansa

Par

-ta

ivaani

ivaasi

ivaansa / ivaaan

ivojani

ivojasi

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivani

ivasi

ivansa

ivojeni

ivojesi

ivojensa

Ill

mihin

ivaani

ivaasi

ivaansa

ivoihini

ivoihisi

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassani

ivassasi

ivassansa / ivassaan

ivoissani

ivoissasi

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastani

ivastasi

ivastansa / ivastaan

ivoistani

ivoistasi

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivalleni

ivallesi

ivallensa / ivalleen

ivoilleni

ivoillesi

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallani

ivallasi

ivallansa / ivallaan

ivoillani

ivoillasi

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltani

ivaltasi

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltani

ivoiltasi

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivakseni

ivaksesi

ivaksensa / ivakseen

ivoikseni

ivoiksesi

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanani

ivanasi

ivanansa / ivanaan

ivoinani

ivoinasi

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattani

ivattasi

ivattansa / ivattaan

ivoittani

ivoittasi

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

-

-

ivoineni

ivoinesi

ivoinensa / ivoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ivamme

ivamme

ivanne

ivanne

ivansa

ivansa

Par

-ta

ivaamme

ivojamme

ivaanne

ivojanne

ivaansa / ivaaan

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivamme

ivojemme

ivanne

ivojenne

ivansa

ivojensa

Ill

mihin

ivaamme

ivoihimme

ivaanne

ivoihinne

ivaansa

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassamme

ivoissamme

ivassanne

ivoissanne

ivassansa / ivassaan

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastamme

ivoistamme

ivastanne

ivoistanne

ivastansa / ivastaan

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivallemme

ivoillemme

ivallenne

ivoillenne

ivallensa / ivalleen

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallamme

ivoillamme

ivallanne

ivoillanne

ivallansa / ivallaan

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltamme

ivoiltamme

ivaltanne

ivoiltanne

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivaksemme

ivoiksemme

ivaksenne

ivoiksenne

ivaksensa / ivakseen

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanamme

ivoinamme

ivananne

ivoinanne

ivanansa / ivanaan

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattamme

ivoittamme

ivattanne

ivoittanne

ivattansa / ivattaan

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

ivoinemme

-

ivoinenne

-

ivoinensa / ivoineen

Singular

Plural

Nom

-

ivamme

ivanne

ivansa

ivamme

ivanne

ivansa

Par

-ta

ivaamme

ivaanne

ivaansa / ivaaan

ivojamme

ivojanne

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivamme

ivanne

ivansa

ivojemme

ivojenne

ivojensa

Ill

mihin

ivaamme

ivaanne

ivaansa

ivoihimme

ivoihinne

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassamme

ivassanne

ivassansa / ivassaan

ivoissamme

ivoissanne

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastamme

ivastanne

ivastansa / ivastaan

ivoistamme

ivoistanne

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivallemme

ivallenne

ivallensa / ivalleen

ivoillemme

ivoillenne

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallamme

ivallanne

ivallansa / ivallaan

ivoillamme

ivoillanne

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltamme

ivaltanne

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltamme

ivoiltanne

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivaksemme

ivaksenne

ivaksensa / ivakseen

ivoiksemme

ivoiksenne

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanamme

ivananne

ivanansa / ivanaan

ivoinamme

ivoinanne

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattamme

ivattanne

ivattansa / ivattaan

ivoittamme

ivoittanne

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

-

-

ivoinemme

ivoinenne

ivoinensa / ivoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept