logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lisä, noun

Word analysis
lisävarustee

lisävarustee

lisä

Noun, Singular Nominative

+ varus

Noun, Singular Nominative

+ tee

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

lisää

lisiä

Gen

-n

lisän

lisien

Ill

mihin

lisään

lisiin

Ine

-ssa

lisässä

lisissä

Ela

-sta

lisästä

lisistä

All

-lle

lisälle

lisille

Ade

-lla

lisällä

lisillä

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

lisää

lisiä

Gen

-n

lisän

lisien

Ill

mihin

lisään

lisiin

Ine

-ssa

lisässä

lisissä

Ela

-sta

lisästä

lisistä

All

-lle

lisälle

lisille

Ade

-lla

lisällä

lisillä

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

additional
addition lisäys, lisä, laajennus, lisärakennus, yhteenlasku
accessory lisä, osallinen, rikoskumppani, sivuseikka, liitynnäinen
allowance avustus, lisä, hyvitys, vähennys, määräraha, vara
complement komplementti, täydennys, lisä, täytemääräys, predikatiivi, täysi määrä
adjunct lisä, apuneuvo, liite, määre, attribuutti
accompaniment säestys, lisä, lisuke, lisäke
accession pääsy, lisä, tulo, astuminen, lisäys, lisääntyminen
admixture sekoitus, lisä
appendage lisäke, liite, lisä
accretion vesijättö, kasvu, yhteenkasvu, lisä, lisääntyminen, lisäys
acquisition hankinta, hankkiminen, lisä, hankittu omaisuus, edullinen ostos
makeweight painonlisä, lisä, pieni lisä, pieni apu
further
extra
supplementary
added
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; KDE4 parallel corpus; ParaCrawl Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; EurLex-2; Europarl Parallel Corpus; oj4; opensubtitles2; tmClass Tällainen lisä on tervetullut. This addition is welcome. Tähän tarvitaan vielä yksi lisä. This needs one more extra. Tämä on hyödyllinen lisä keittiöön. This is a useful addition to the kitchen. Lisäkilpirauhashormoni (PTH). Parathyroid hormone (PTH). Lisä ruokaa tulee pian, älä ole huolissasi. Additional food will be here soon, don't worry. Lisämäärärahat (20). Additional appropriations (20). Lisä tietoja saat osoitteesta www. esimerkki. fi. Additional information can be found at www.example.com. Lisiä voidaan soveltaa. The bonuses can be applied. Siitä ei makseta lisiä. It' s not in your pay grade. Kattotiilien lisätarvikkeet. Accesories for roof tiles. Show more arrow right

Wiktionary

Addition, increase. As a former part of compound (lisä-) signifies additional. Show more arrow right Verbs lisätälisääntyä Show more arrow right From Proto-Finnic lisä, from Proto-Finno-Permic lisä. Cognates include Estonian lisa, Veps liža, Northern Sami lassi and Erzya лезэ (leze). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lisäni

lisäni

lisäsi

lisäsi

lisänsä

lisänsä

Par

-ta

lisääni

lisiäni

lisääsi

lisiäsi

lisäänsä

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisäni

lisieni

lisäsi

lisiesi

lisänsä

lisiensä

Ill

mihin

lisääni

lisiini

lisääsi

lisiisi

lisäänsä

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässäni

lisissäni

lisässäsi

lisissäsi

lisässänsä / lisässään

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästäni

lisistäni

lisästäsi

lisistäsi

lisästänsä / lisästään

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisälleni

lisilleni

lisällesi

lisillesi

lisällensä / lisälleen

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisälläni

lisilläni

lisälläsi

lisilläsi

lisällänsä / lisällään

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältäni

lisiltäni

lisältäsi

lisiltäsi

lisältänsä / lisältään

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäkseni

lisikseni

lisäksesi

lisiksesi

lisäksensä / lisäkseen

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänäni

lisinäni

lisänäsi

lisinäsi

lisänänsä / lisänään

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättäni

lisittäni

lisättäsi

lisittäsi

lisättänsä / lisättään

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

lisineni

-

lisinesi

-

lisinensä / lisineen

Singular

Plural

Nom

-

lisäni

lisäsi

lisänsä

lisäni

lisäsi

lisänsä

Par

-ta

lisääni

lisääsi

lisäänsä

lisiäni

lisiäsi

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisäni

lisäsi

lisänsä

lisieni

lisiesi

lisiensä

Ill

mihin

lisääni

lisääsi

lisäänsä

lisiini

lisiisi

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässäni

lisässäsi

lisässänsä / lisässään

lisissäni

lisissäsi

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästäni

lisästäsi

lisästänsä / lisästään

lisistäni

lisistäsi

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisälleni

lisällesi

lisällensä / lisälleen

lisilleni

lisillesi

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisälläni

lisälläsi

lisällänsä / lisällään

lisilläni

lisilläsi

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältäni

lisältäsi

lisältänsä / lisältään

lisiltäni

lisiltäsi

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäkseni

lisäksesi

lisäksensä / lisäkseen

lisikseni

lisiksesi

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänäni

lisänäsi

lisänänsä / lisänään

lisinäni

lisinäsi

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättäni

lisättäsi

lisättänsä / lisättään

lisittäni

lisittäsi

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

-

-

lisineni

lisinesi

lisinensä / lisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lisämme

lisämme

lisänne

lisänne

lisänsä

lisänsä

Par

-ta

lisäämme

lisiämme

lisäänne

lisiänne

lisäänsä

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisämme

lisiemme

lisänne

lisienne

lisänsä

lisiensä

Ill

mihin

lisäämme

lisiimme

lisäänne

lisiinne

lisäänsä

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässämme

lisissämme

lisässänne

lisissänne

lisässänsä / lisässään

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästämme

lisistämme

lisästänne

lisistänne

lisästänsä / lisästään

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisällemme

lisillemme

lisällenne

lisillenne

lisällensä / lisälleen

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisällämme

lisillämme

lisällänne

lisillänne

lisällänsä / lisällään

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältämme

lisiltämme

lisältänne

lisiltänne

lisältänsä / lisältään

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäksemme

lisiksemme

lisäksenne

lisiksenne

lisäksensä / lisäkseen

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänämme

lisinämme

lisänänne

lisinänne

lisänänsä / lisänään

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättämme

lisittämme

lisättänne

lisittänne

lisättänsä / lisättään

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

lisinemme

-

lisinenne

-

lisinensä / lisineen

Singular

Plural

Nom

-

lisämme

lisänne

lisänsä

lisämme

lisänne

lisänsä

Par

-ta

lisäämme

lisäänne

lisäänsä

lisiämme

lisiänne

lisiänsä / lisiään

Gen

-n

lisämme

lisänne

lisänsä

lisiemme

lisienne

lisiensä

Ill

mihin

lisäämme

lisäänne

lisäänsä

lisiimme

lisiinne

lisiinsä

Ine

-ssa

lisässämme

lisässänne

lisässänsä / lisässään

lisissämme

lisissänne

lisissänsä / lisissään

Ela

-sta

lisästämme

lisästänne

lisästänsä / lisästään

lisistämme

lisistänne

lisistänsä / lisistään

All

-lle

lisällemme

lisällenne

lisällensä / lisälleen

lisillemme

lisillenne

lisillensä / lisilleän

Ade

-lla

lisällämme

lisällänne

lisällänsä / lisällään

lisillämme

lisillänne

lisillänsä / lisillään

Abl

-lta

lisältämme

lisältänne

lisältänsä / lisältään

lisiltämme

lisiltänne

lisiltänsä / lisiltään

Tra

-ksi

lisäksemme

lisäksenne

lisäksensä / lisäkseen

lisiksemme

lisiksenne

lisiksensä / lisikseen

Ess

-na

lisänämme

lisänänne

lisänänsä / lisänään

lisinämme

lisinänne

lisinänsä / lisinään

Abe

-tta

lisättämme

lisättänne

lisättänsä / lisättään

lisittämme

lisittänne

lisittänsä / lisittään

Com

-ne

-

-

-

lisinemme

lisinenne

lisinensä / lisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varus

varukset

Par

-ta

varusta

varuksia

Gen

-n

varuksen

varuksien / varusten

Ill

mihin

varukseen

varuksiin

Ine

-ssa

varuksessa

varuksissa

Ela

-sta

varuksesta

varuksista

All

-lle

varukselle

varuksille

Ade

-lla

varuksella

varuksilla

Abl

-lta

varukselta

varuksilta

Tra

-ksi

varukseksi

varuksiksi

Ess

-na

varuksena

varuksina

Abe

-tta

varuksetta

varuksitta

Com

-ne

-

varuksine

Ins

-in

-

varuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varus

varukset

Par

-ta

varusta

varuksia

Gen

-n

varuksen

varuksien / varusten

Ill

mihin

varukseen

varuksiin

Ine

-ssa

varuksessa

varuksissa

Ela

-sta

varuksesta

varuksista

All

-lle

varukselle

varuksille

Ade

-lla

varuksella

varuksilla

Abl

-lta

varukselta

varuksilta

Tra

-ksi

varukseksi

varuksiksi

Ess

-na

varuksena

varuksina

Abe

-tta

varuksetta

varuksitta

Com

-ne

-

varuksine

Ins

-in

-

varuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

varus
equipped with p
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; Tilde MODEL Parallel Corpus; Tatoeba - Finnish-English; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; ParaCrawl Corpus Varus oli taitava sotilas. Varus was a skilled soldier. Varus oli legioonan komentaja. Varus was the commander of the legion. Varus johti sotilaitaan voitokkaasti taisteluun. Varus led his soldiers victoriously into battle. Roomalainen sotapäällikkö Varus kärsi tappion germaaneille. Roman military leader Varus suffered a defeat to the Germanic tribes. Varus ei ole vielä tehnyt päätöstä seuraavasta askeleestaan. Varus has not yet made a decision about his next step. Kreikkalaisessa mytologiassa Varus taisteli jumalten puolesta. In Greek mythology, Varus fought on the side of the gods. Hän on ensimmäinen varus valittavaksi tullut henkilö moniin vuosiin. He is the first varus chosen person in many years. Minulla on varukset parhaat koko maailmassa. I have the best armor in the world. Pidä siis ylläsi joka ainoa varuksiin kuuluva osa. So keep on each piece. Huoneiden varukset vain onlinens-varauksen kautta. Booking only via online-booking. Online-booking >. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic) equipment, armament, accessory (heraldry, in the plural) armed (horns, teeth, beaks etc. of an animal, especially when coloured in a different tincture from the animal itself) Fin:varukset sinisetEng:armed azure Show more arrow right (equipment, accessory): varuste Show more arrow right vara +‎ -us Show more arrow right

Wikipedia

Publius Quinctilius Varus Publius Quinctilius Varus (46 BC – AD 9) was a Roman general and politician under the first Roman emperor Augustus. Varus is generally remembered for having lost three Roman legions when ambushed by Germanic tribes led by Arminius in the Battle of the Teutoburg Forest, whereupon he took his own life. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varukseni

varukseni

varuksesi

varuksesi

varuksensa

varuksensa

Par

-ta

varustani

varuksiani

varustasi

varuksiasi

varustansa / varustaan

varuksiansa / varuksiaan

Gen

-n

varukseni

varuksieni / varusteni

varuksesi

varuksiesi / varustesi

varuksensa

varuksiensa / varustensa

Ill

mihin

varukseeni

varuksiini

varukseesi

varuksiisi

varukseensa

varuksiinsa

Ine

-ssa

varuksessani

varuksissani

varuksessasi

varuksissasi

varuksessansa / varuksessaan

varuksissansa / varuksissaan

Ela

-sta

varuksestani

varuksistani

varuksestasi

varuksistasi

varuksestansa / varuksestaan

varuksistansa / varuksistaan

All

-lle

varukselleni

varuksilleni

varuksellesi

varuksillesi

varuksellensa / varukselleen

varuksillensa / varuksillean

Ade

-lla

varuksellani

varuksillani

varuksellasi

varuksillasi

varuksellansa / varuksellaan

varuksillansa / varuksillaan

Abl

-lta

varukseltani

varuksiltani

varukseltasi

varuksiltasi

varukseltansa / varukseltaan

varuksiltansa / varuksiltaan

Tra

-ksi

varuksekseni

varuksikseni

varukseksesi

varuksiksesi

varukseksensa / varuksekseen

varuksiksensa / varuksikseen

Ess

-na

varuksenani

varuksinani

varuksenasi

varuksinasi

varuksenansa / varuksenaan

varuksinansa / varuksinaan

Abe

-tta

varuksettani

varuksittani

varuksettasi

varuksittasi

varuksettansa / varuksettaan

varuksittansa / varuksittaan

Com

-ne

-

varuksineni

-

varuksinesi

-

varuksinensa / varuksineen

Singular

Plural

Nom

-

varukseni

varuksesi

varuksensa

varukseni

varuksesi

varuksensa

Par

-ta

varustani

varustasi

varustansa / varustaan

varuksiani

varuksiasi

varuksiansa / varuksiaan

Gen

-n

varukseni

varuksesi

varuksensa

varuksieni / varusteni

varuksiesi / varustesi

varuksiensa / varustensa

Ill

mihin

varukseeni

varukseesi

varukseensa

varuksiini

varuksiisi

varuksiinsa

Ine

-ssa

varuksessani

varuksessasi

varuksessansa / varuksessaan

varuksissani

varuksissasi

varuksissansa / varuksissaan

Ela

-sta

varuksestani

varuksestasi

varuksestansa / varuksestaan

varuksistani

varuksistasi

varuksistansa / varuksistaan

All

-lle

varukselleni

varuksellesi

varuksellensa / varukselleen

varuksilleni

varuksillesi

varuksillensa / varuksillean

Ade

-lla

varuksellani

varuksellasi

varuksellansa / varuksellaan

varuksillani

varuksillasi

varuksillansa / varuksillaan

Abl

-lta

varukseltani

varukseltasi

varukseltansa / varukseltaan

varuksiltani

varuksiltasi

varuksiltansa / varuksiltaan

Tra

-ksi

varuksekseni

varukseksesi

varukseksensa / varuksekseen

varuksikseni

varuksiksesi

varuksiksensa / varuksikseen

Ess

-na

varuksenani

varuksenasi

varuksenansa / varuksenaan

varuksinani

varuksinasi

varuksinansa / varuksinaan

Abe

-tta

varuksettani

varuksettasi

varuksettansa / varuksettaan

varuksittani

varuksittasi

varuksittansa / varuksittaan

Com

-ne

-

-

-

varuksineni

varuksinesi

varuksinensa / varuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

varuksemme

varuksemme

varuksenne

varuksenne

varuksensa

varuksensa

Par

-ta

varustamme

varuksiamme

varustanne

varuksianne

varustansa / varustaan

varuksiansa / varuksiaan

Gen

-n

varuksemme

varuksiemme / varustemme

varuksenne

varuksienne / varustenne

varuksensa

varuksiensa / varustensa

Ill

mihin

varukseemme

varuksiimme

varukseenne

varuksiinne

varukseensa

varuksiinsa

Ine

-ssa

varuksessamme

varuksissamme

varuksessanne

varuksissanne

varuksessansa / varuksessaan

varuksissansa / varuksissaan

Ela

-sta

varuksestamme

varuksistamme

varuksestanne

varuksistanne

varuksestansa / varuksestaan

varuksistansa / varuksistaan

All

-lle

varuksellemme

varuksillemme

varuksellenne

varuksillenne

varuksellensa / varukselleen

varuksillensa / varuksillean

Ade

-lla

varuksellamme

varuksillamme

varuksellanne

varuksillanne

varuksellansa / varuksellaan

varuksillansa / varuksillaan

Abl

-lta

varukseltamme

varuksiltamme

varukseltanne

varuksiltanne

varukseltansa / varukseltaan

varuksiltansa / varuksiltaan

Tra

-ksi

varukseksemme

varuksiksemme

varukseksenne

varuksiksenne

varukseksensa / varuksekseen

varuksiksensa / varuksikseen

Ess

-na

varuksenamme

varuksinamme

varuksenanne

varuksinanne

varuksenansa / varuksenaan

varuksinansa / varuksinaan

Abe

-tta

varuksettamme

varuksittamme

varuksettanne

varuksittanne

varuksettansa / varuksettaan

varuksittansa / varuksittaan

Com

-ne

-

varuksinemme

-

varuksinenne

-

varuksinensa / varuksineen

Singular

Plural

Nom

-

varuksemme

varuksenne

varuksensa

varuksemme

varuksenne

varuksensa

Par

-ta

varustamme

varustanne

varustansa / varustaan

varuksiamme

varuksianne

varuksiansa / varuksiaan

Gen

-n

varuksemme

varuksenne

varuksensa

varuksiemme / varustemme

varuksienne / varustenne

varuksiensa / varustensa

Ill

mihin

varukseemme

varukseenne

varukseensa

varuksiimme

varuksiinne

varuksiinsa

Ine

-ssa

varuksessamme

varuksessanne

varuksessansa / varuksessaan

varuksissamme

varuksissanne

varuksissansa / varuksissaan

Ela

-sta

varuksestamme

varuksestanne

varuksestansa / varuksestaan

varuksistamme

varuksistanne

varuksistansa / varuksistaan

All

-lle

varuksellemme

varuksellenne

varuksellensa / varukselleen

varuksillemme

varuksillenne

varuksillensa / varuksillean

Ade

-lla

varuksellamme

varuksellanne

varuksellansa / varuksellaan

varuksillamme

varuksillanne

varuksillansa / varuksillaan

Abl

-lta

varukseltamme

varukseltanne

varukseltansa / varukseltaan

varuksiltamme

varuksiltanne

varuksiltansa / varuksiltaan

Tra

-ksi

varukseksemme

varukseksenne

varukseksensa / varuksekseen

varuksiksemme

varuksiksenne

varuksiksensa / varuksikseen

Ess

-na

varuksenamme

varuksenanne

varuksenansa / varuksenaan

varuksinamme

varuksinanne

varuksinansa / varuksinaan

Abe

-tta

varuksettamme

varuksettanne

varuksettansa / varuksettaan

varuksittamme

varuksittanne

varuksittansa / varuksittaan

Com

-ne

-

-

-

varuksinemme

varuksinenne

varuksinensa / varuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tea tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria
char siivooja, tee
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL En juo teetä. I don't drink tea. Lämmin tee auttaa flunssassa. Warm tea helps with a cold. Juo teesi. Drink your tea. Mikä on lempiteesi?s-Musta tee. What is your favorite tea? - Black tea. Tässä teesi. Here's your tea, Doc. Ota teetä. Have some tea. Ai, teeni. Ooh, my tea! Juotko teesi? Are you gonna have yours? Teen teetä. I'll make tea. Saat teetä. Made you a tea. Show more arrow right

Wiktionary

(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis) Fin:Mene kauppaan ja osta teetä.Eng:Go to the supermarket and buy some tea. (uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water) Fin:Haluaisitko teetä?Eng:Would you like some tea? (countable) tea (variety of the tea plant) Fin:Darjeeling on intialainen tee.Eng:Darjeeling is a tea from India. (uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants) Fin:yrttitee, kamomillatee, minttuteeEng:herb tea, camomile tea, mint tea (countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks) Show more arrow right (drink made of Camella sinensis): saikka, tsaju, tsaiju (dialectal)(variety of the tea plant): teelaatu(cup of tea): teekupillinen, kuppi teetä Show more arrow right As the plural forms are quite rarely used and as they, with the exception of nominative, look the same as the plural forms of tie (“road”), it may be advisable to substitute a synonym for the word tee in those cases. Show more arrow right aamuteehedelmäteehopeateeiltateeirtoteejääteekamomillateekukkateekuplateeminttuteepiparminttuteepussiteeruusunmarjateesitruunateeteeastiastoteehuoneteejuomateekalustoteekannuteekeitinteekuppiteelaatuteelasiteelehdetteelehtiteeleipäteelusikkateemakkarateenjuontiteenkasvatusteenkeitinteenlehdetteenviljelyteepannuteepensasteepussiteepöytäteesekoitusteeseremoniateesieniteesiiviläteetarjoiluteetarjotinteetupateevatiteevesivadelmateeyrttitee Show more arrow right Borrowed from Swedish te, from Dutch thee, from Min Nan 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan s-la (“leaf, tea”). From Latin tē. Show more arrow right

Wikipedia

Tea Tea is an aromatic beverage commonly prepared by pouring hot or boiling water over cured or fresh leaves of Camellia sinensis, an evergreen shrub native to China and East Asia. After water, it is the most widely consumed drink in the world. There are many different types of tea; some, like Chinese greens and Darjeeling, have a cooling, slightly bitter, and astringent flavour, while others have vastly different profiles that include sweet, nutty, floral, or grassy notes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teeni

teesi

teesi

teensä

teensä

Par

-ta

teetäni

teitäni

teetäsi

teitäsi

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teieni

teesi

teiesi

teensä

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teihini

teehesi

teihisi

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teissäni

teessäsi

teissäsi

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teistäni

teestäsi

teistäsi

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teilleni

teellesi

teillesi

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teilläni

teelläsi

teilläsi

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teiltäni

teeltäsi

teiltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teikseni

teeksesi

teiksesi

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teinäni

teenäsi

teinäsi

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teittäni

teettäsi

teittäsi

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teesi

teensä

teeni

teesi

teensä

Par

-ta

teetäni

teetäsi

teetänsä / teetään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teesi

teensä

teieni

teiesi

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teehesi

teehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teessäsi

teessänsä / teessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teestäsi

teestänsä / teestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teellesi

teellensä / teelleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teelläsi

teellänsä / teellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teeltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teeksesi

teeksensä / teekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teenäsi

teenänsä / teenään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teettäsi

teettänsä / teettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teemme

teenne

teenne

teensä

teensä

Par

-ta

teetämme

teitämme

teetänne

teitänne

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teiemme

teenne

teienne

teensä

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teihimme

teehenne

teihinne

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teissämme

teessänne

teissänne

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teistämme

teestänne

teistänne

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teillemme

teellenne

teillenne

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teillämme

teellänne

teillänne

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teiltämme

teeltänne

teiltänne

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teiksemme

teeksenne

teiksenne

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teinämme

teenänne

teinänne

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teittämme

teettänne

teittänne

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teenne

teensä

teemme

teenne

teensä

Par

-ta

teetämme

teetänne

teetänsä / teetään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teenne

teensä

teiemme

teienne

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teehenne

teehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teessänne

teessänsä / teessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teestänne

teestänsä / teestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teellenne

teellensä / teelleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teellänne

teellänsä / teellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teeltänne

teeltänsä / teeltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teeksenne

teeksensä / teekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teenänne

teenänsä / teenään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teettänne

teettänsä / teettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lisien

Solve

Ill

mihin

lisään

Solve

Ine

-ssa

lisissä

Solve

Ela

-sta

lisistä

Solve

All

-lle

lisälle

Solve

Ade

-lla

lisällä

lisillä

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lisä

lisät

Par

-ta

Gen

-n

lisien

Ill

mihin

lisään

Ine

-ssa

lisissä

Ela

-sta

lisistä

All

-lle

lisälle

Ade

-lla

lisällä

lisillä

Abl

-lta

lisältä

lisiltä

Tra

-ksi

lisäksi

lisiksi

Ess

-na

lisänä

lisinä

Abe

-tta

lisättä

lisittä

Com

-ne

-

lisine

Ins

-in

-

lisin

Singular

Plural

Nom

-

varus

varukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

varuksien / varusten

Solve

Ill

mihin

varukseen

Solve

Ine

-ssa

varuksissa

Solve

Ela

-sta

varuksista

Solve

All

-lle

varukselle

Solve

Ade

-lla

varuksella

varuksilla

Abl

-lta

varukselta

varuksilta

Tra

-ksi

varukseksi

varuksiksi

Ess

-na

varuksena

varuksina

Abe

-tta

varuksetta

varuksitta

Com

-ne

-

varuksine

Ins

-in

-

varuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

varus

varukset

Par

-ta

Gen

-n

varuksien / varusten

Ill

mihin

varukseen

Ine

-ssa

varuksissa

Ela

-sta

varuksista

All

-lle

varukselle

Ade

-lla

varuksella

varuksilla

Abl

-lta

varukselta

varuksilta

Tra

-ksi

varukseksi

varuksiksi

Ess

-na

varuksena

varuksina

Abe

-tta

varuksetta

varuksitta

Com

-ne

-

varuksine

Ins

-in

-

varuksin

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

teien

Solve

Ill

mihin

teehen

Solve

Ine

-ssa

teissä

Solve

Ela

-sta

teistä

Solve

All

-lle

teelle

Solve

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

Gen

-n

teien

Ill

mihin

teehen

Ine

-ssa

teissä

Ela

-sta

teistä

All

-lle

teelle

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept