logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lihas, noun

Word analysis
lihassiirron

lihassiirron

lihas

Noun, Singular Nominative

+ siirto

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lihas

lihakset

Par

-ta

lihasta

lihaksia

Gen

-n

lihaksen

lihaksien / lihasten

Ill

mihin

lihakseen

lihaksiin

Ine

-ssa

lihaksessa

lihaksissa

Ela

-sta

lihaksesta

lihaksista

All

-lle

lihakselle

lihaksille

Ade

-lla

lihaksella

lihaksilla

Abl

-lta

lihakselta

lihaksilta

Tra

-ksi

lihakseksi

lihaksiksi

Ess

-na

lihaksena

lihaksina

Abe

-tta

lihaksetta

lihaksitta

Com

-ne

-

lihaksine

Ins

-in

-

lihaksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lihas

lihakset

Par

-ta

lihasta

lihaksia

Gen

-n

lihaksen

lihaksien / lihasten

Ill

mihin

lihakseen

lihaksiin

Ine

-ssa

lihaksessa

lihaksissa

Ela

-sta

lihaksesta

lihaksista

All

-lle

lihakselle

lihaksille

Ade

-lla

lihaksella

lihaksilla

Abl

-lta

lihakselta

lihaksilta

Tra

-ksi

lihakseksi

lihaksiksi

Ess

-na

lihaksena

lihaksina

Abe

-tta

lihaksetta

lihaksitta

Com

-ne

-

lihaksine

Ins

-in

-

lihaksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

muscle lihas, voima
muscular
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence 29669.; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; ParFin; EMEA0.3 Urheilijalla on vahva lihas. The athlete has strong muscles. Lihas kasvaa treenin jälkeen. Muscle grows after exercise. Haukotus tulee lihasta. Yawning comes from muscles. Hänellä oli kipeä lihas. He had a sore muscle. Lihas tarvitsee proteiinia kasvaakseen. Muscle needs protein to grow. Lihas koostuu lihassoluista. The muscle consists of muscle cells. Lihaksensa alkoivat väsyä. His muscles started to get tired. Lihas kasvaa harjoituksen jälkeen. The muscle grows after exercise. Auton polttoainoksennoitin on kuin lihas autossa. The car's fuel injector is like a muscle in the car. Anna liuos lihakseen. Administer the solution intramuscularly. Show more arrow right

Wiktionary

muscle Show more arrow right liha +‎ -s. Coined by Finnish teacher and linguist Gustaf Erik Eurén. Show more arrow right

Wikipedia

Muscle Muscle is a soft tissue found in most animals. Muscle cells contain protein filaments of actin and myosin that slide past one another, producing a contraction that changes both the length and the shape of the cell. Muscles function to produce force and motion. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihakseni

lihakseni

lihaksesi

lihaksesi

lihaksensa

lihaksensa

Par

-ta

lihastani

lihaksiani

lihastasi

lihaksiasi

lihastansa / lihastaan

lihaksiansa / lihaksiaan

Gen

-n

lihakseni

lihaksieni / lihasteni

lihaksesi

lihaksiesi / lihastesi

lihaksensa

lihaksiensa / lihastensa

Ill

mihin

lihakseeni

lihaksiini

lihakseesi

lihaksiisi

lihakseensa

lihaksiinsa

Ine

-ssa

lihaksessani

lihaksissani

lihaksessasi

lihaksissasi

lihaksessansa / lihaksessaan

lihaksissansa / lihaksissaan

Ela

-sta

lihaksestani

lihaksistani

lihaksestasi

lihaksistasi

lihaksestansa / lihaksestaan

lihaksistansa / lihaksistaan

All

-lle

lihakselleni

lihaksilleni

lihaksellesi

lihaksillesi

lihaksellensa / lihakselleen

lihaksillensa / lihaksillean

Ade

-lla

lihaksellani

lihaksillani

lihaksellasi

lihaksillasi

lihaksellansa / lihaksellaan

lihaksillansa / lihaksillaan

Abl

-lta

lihakseltani

lihaksiltani

lihakseltasi

lihaksiltasi

lihakseltansa / lihakseltaan

lihaksiltansa / lihaksiltaan

Tra

-ksi

lihaksekseni

lihaksikseni

lihakseksesi

lihaksiksesi

lihakseksensa / lihaksekseen

lihaksiksensa / lihaksikseen

Ess

-na

lihaksenani

lihaksinani

lihaksenasi

lihaksinasi

lihaksenansa / lihaksenaan

lihaksinansa / lihaksinaan

Abe

-tta

lihaksettani

lihaksittani

lihaksettasi

lihaksittasi

lihaksettansa / lihaksettaan

lihaksittansa / lihaksittaan

Com

-ne

-

lihaksineni

-

lihaksinesi

-

lihaksinensa / lihaksineen

Singular

Plural

Nom

-

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa

Par

-ta

lihastani

lihastasi

lihastansa / lihastaan

lihaksiani

lihaksiasi

lihaksiansa / lihaksiaan

Gen

-n

lihakseni

lihaksesi

lihaksensa

lihaksieni / lihasteni

lihaksiesi / lihastesi

lihaksiensa / lihastensa

Ill

mihin

lihakseeni

lihakseesi

lihakseensa

lihaksiini

lihaksiisi

lihaksiinsa

Ine

-ssa

lihaksessani

lihaksessasi

lihaksessansa / lihaksessaan

lihaksissani

lihaksissasi

lihaksissansa / lihaksissaan

Ela

-sta

lihaksestani

lihaksestasi

lihaksestansa / lihaksestaan

lihaksistani

lihaksistasi

lihaksistansa / lihaksistaan

All

-lle

lihakselleni

lihaksellesi

lihaksellensa / lihakselleen

lihaksilleni

lihaksillesi

lihaksillensa / lihaksillean

Ade

-lla

lihaksellani

lihaksellasi

lihaksellansa / lihaksellaan

lihaksillani

lihaksillasi

lihaksillansa / lihaksillaan

Abl

-lta

lihakseltani

lihakseltasi

lihakseltansa / lihakseltaan

lihaksiltani

lihaksiltasi

lihaksiltansa / lihaksiltaan

Tra

-ksi

lihaksekseni

lihakseksesi

lihakseksensa / lihaksekseen

lihaksikseni

lihaksiksesi

lihaksiksensa / lihaksikseen

Ess

-na

lihaksenani

lihaksenasi

lihaksenansa / lihaksenaan

lihaksinani

lihaksinasi

lihaksinansa / lihaksinaan

Abe

-tta

lihaksettani

lihaksettasi

lihaksettansa / lihaksettaan

lihaksittani

lihaksittasi

lihaksittansa / lihaksittaan

Com

-ne

-

-

-

lihaksineni

lihaksinesi

lihaksinensa / lihaksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lihaksemme

lihaksemme

lihaksenne

lihaksenne

lihaksensa

lihaksensa

Par

-ta

lihastamme

lihaksiamme

lihastanne

lihaksianne

lihastansa / lihastaan

lihaksiansa / lihaksiaan

Gen

-n

lihaksemme

lihaksiemme / lihastemme

lihaksenne

lihaksienne / lihastenne

lihaksensa

lihaksiensa / lihastensa

Ill

mihin

lihakseemme

lihaksiimme

lihakseenne

lihaksiinne

lihakseensa

lihaksiinsa

Ine

-ssa

lihaksessamme

lihaksissamme

lihaksessanne

lihaksissanne

lihaksessansa / lihaksessaan

lihaksissansa / lihaksissaan

Ela

-sta

lihaksestamme

lihaksistamme

lihaksestanne

lihaksistanne

lihaksestansa / lihaksestaan

lihaksistansa / lihaksistaan

All

-lle

lihaksellemme

lihaksillemme

lihaksellenne

lihaksillenne

lihaksellensa / lihakselleen

lihaksillensa / lihaksillean

Ade

-lla

lihaksellamme

lihaksillamme

lihaksellanne

lihaksillanne

lihaksellansa / lihaksellaan

lihaksillansa / lihaksillaan

Abl

-lta

lihakseltamme

lihaksiltamme

lihakseltanne

lihaksiltanne

lihakseltansa / lihakseltaan

lihaksiltansa / lihaksiltaan

Tra

-ksi

lihakseksemme

lihaksiksemme

lihakseksenne

lihaksiksenne

lihakseksensa / lihaksekseen

lihaksiksensa / lihaksikseen

Ess

-na

lihaksenamme

lihaksinamme

lihaksenanne

lihaksinanne

lihaksenansa / lihaksenaan

lihaksinansa / lihaksinaan

Abe

-tta

lihaksettamme

lihaksittamme

lihaksettanne

lihaksittanne

lihaksettansa / lihaksettaan

lihaksittansa / lihaksittaan

Com

-ne

-

lihaksinemme

-

lihaksinenne

-

lihaksinensa / lihaksineen

Singular

Plural

Nom

-

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa

Par

-ta

lihastamme

lihastanne

lihastansa / lihastaan

lihaksiamme

lihaksianne

lihaksiansa / lihaksiaan

Gen

-n

lihaksemme

lihaksenne

lihaksensa

lihaksiemme / lihastemme

lihaksienne / lihastenne

lihaksiensa / lihastensa

Ill

mihin

lihakseemme

lihakseenne

lihakseensa

lihaksiimme

lihaksiinne

lihaksiinsa

Ine

-ssa

lihaksessamme

lihaksessanne

lihaksessansa / lihaksessaan

lihaksissamme

lihaksissanne

lihaksissansa / lihaksissaan

Ela

-sta

lihaksestamme

lihaksestanne

lihaksestansa / lihaksestaan

lihaksistamme

lihaksistanne

lihaksistansa / lihaksistaan

All

-lle

lihaksellemme

lihaksellenne

lihaksellensa / lihakselleen

lihaksillemme

lihaksillenne

lihaksillensa / lihaksillean

Ade

-lla

lihaksellamme

lihaksellanne

lihaksellansa / lihaksellaan

lihaksillamme

lihaksillanne

lihaksillansa / lihaksillaan

Abl

-lta

lihakseltamme

lihakseltanne

lihakseltansa / lihakseltaan

lihaksiltamme

lihaksiltanne

lihaksiltansa / lihaksiltaan

Tra

-ksi

lihakseksemme

lihakseksenne

lihakseksensa / lihaksekseen

lihaksiksemme

lihaksiksenne

lihaksiksensa / lihaksikseen

Ess

-na

lihaksenamme

lihaksenanne

lihaksenansa / lihaksenaan

lihaksinamme

lihaksinanne

lihaksinansa / lihaksinaan

Abe

-tta

lihaksettamme

lihaksettanne

lihaksettansa / lihaksettaan

lihaksittamme

lihaksittanne

lihaksittansa / lihaksittaan

Com

-ne

-

-

-

lihaksinemme

lihaksinenne

lihaksinensa / lihaksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

siirto

siirrot

Par

-ta

siirtoa

siirtoja

Gen

-n

siirron

siirtojen

Ill

mihin

siirtoon

siirtoihin

Ine

-ssa

siirrossa

siirroissa

Ela

-sta

siirrosta

siirroista

All

-lle

siirrolle

siirroille

Ade

-lla

siirrolla

siirroilla

Abl

-lta

siirrolta

siirroilta

Tra

-ksi

siirroksi

siirroiksi

Ess

-na

siirtona

siirtoina

Abe

-tta

siirrotta

siirroitta

Com

-ne

-

siirtoine

Ins

-in

-

siirroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

siirto

siirrot

Par

-ta

siirtoa

siirtoja

Gen

-n

siirron

siirtojen

Ill

mihin

siirtoon

siirtoihin

Ine

-ssa

siirrossa

siirroissa

Ela

-sta

siirrosta

siirroista

All

-lle

siirrolle

siirroille

Ade

-lla

siirrolla

siirroilla

Abl

-lta

siirrolta

siirroilta

Tra

-ksi

siirroksi

siirroiksi

Ess

-na

siirtona

siirtoina

Abe

-tta

siirrotta

siirroitta

Com

-ne

-

siirtoine

Ins

-in

-

siirroin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

transfer siirto, siirtäminen, vaihto, siirtokuva, vaihtolippu, yhteys
move siirto, muutto, liike, askel, veto, toimenpide
transmission siirto, lähetys, voimansiirto, lähettäminen, välitys, leviäminen
secondment siirto, komennus
transplant siirto, siirrännäinen, siirre, transplantaatti
endorsement merkintä, hyväksyminen, kannatus, hyväksymismerkintä, siirto, siirtomerkintä
cession luovutus, siirto
relegation putoaminen, siirto
carryforward siirtosumma, siirto
indorsement kannatus, siirtomerkintä, merkintä, hyväksymismerkintä, sakkomerkintä, siirto
indorsation merkintä, siirtomerkintä, kannatus, hyväksymismerkintä, sakkomerkintä, siirto
play leikki, peli, näytelmä, välys, huvi, siirto
Show more arrow right
EuroParl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OPUS Corpus; JRC-Acquis; SETimes; tmClass Siirto tapahtui sujuvasti. The transfer went smoothly. Siirto valmis. Transfer complete. Siirto oli nopea ja sujuva. The transfer was quick and smooth. Harkitsematon siirto voi aiheuttaa ongelmia. A thoughtless transfer can cause problems. Poliitikkojen siirto toisille paikkakunnille herätti keskustelua. The politicians' transfers to other towns sparked discussion. Rakennusalan siirto uusille markkinoille vaati mittavia investointeja. The construction industry's move to new markets required significant investments. Tämä on ensimmäinen siirron tulos. This is the first result of the transfer. 50 siirrossa on 50 merkkiä. There are 50 moves, so 50 characters. Työn tuloksena syntyy siirron arvo 0. The result of the work is a transfer value of 0. Sähköisen sanomaliikenteen palvelut, sanomien lähetys ja siirto. Electronic mail, forwarding and transmission of messages. Show more arrow right

Wiktionary

move, shift, transport transfer Show more arrow right siirtää +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siirtoni

siirtoni

siirtosi

siirtosi

siirtonsa

siirtonsa

Par

-ta

siirtoani

siirtojani

siirtoasi

siirtojasi

siirtoansa / siirtoaan

siirtojansa / siirtojaan

Gen

-n

siirtoni

siirtojeni

siirtosi

siirtojesi

siirtonsa

siirtojensa

Ill

mihin

siirtooni

siirtoihini

siirtoosi

siirtoihisi

siirtoonsa

siirtoihinsa

Ine

-ssa

siirrossani

siirroissani

siirrossasi

siirroissasi

siirrossansa / siirrossaan

siirroissansa / siirroissaan

Ela

-sta

siirrostani

siirroistani

siirrostasi

siirroistasi

siirrostansa / siirrostaan

siirroistansa / siirroistaan

All

-lle

siirrolleni

siirroilleni

siirrollesi

siirroillesi

siirrollensa / siirrolleen

siirroillensa / siirroillean

Ade

-lla

siirrollani

siirroillani

siirrollasi

siirroillasi

siirrollansa / siirrollaan

siirroillansa / siirroillaan

Abl

-lta

siirroltani

siirroiltani

siirroltasi

siirroiltasi

siirroltansa / siirroltaan

siirroiltansa / siirroiltaan

Tra

-ksi

siirrokseni

siirroikseni

siirroksesi

siirroiksesi

siirroksensa / siirrokseen

siirroiksensa / siirroikseen

Ess

-na

siirtonani

siirtoinani

siirtonasi

siirtoinasi

siirtonansa / siirtonaan

siirtoinansa / siirtoinaan

Abe

-tta

siirrottani

siirroittani

siirrottasi

siirroittasi

siirrottansa / siirrottaan

siirroittansa / siirroittaan

Com

-ne

-

siirtoineni

-

siirtoinesi

-

siirtoinensa / siirtoineen

Singular

Plural

Nom

-

siirtoni

siirtosi

siirtonsa

siirtoni

siirtosi

siirtonsa

Par

-ta

siirtoani

siirtoasi

siirtoansa / siirtoaan

siirtojani

siirtojasi

siirtojansa / siirtojaan

Gen

-n

siirtoni

siirtosi

siirtonsa

siirtojeni

siirtojesi

siirtojensa

Ill

mihin

siirtooni

siirtoosi

siirtoonsa

siirtoihini

siirtoihisi

siirtoihinsa

Ine

-ssa

siirrossani

siirrossasi

siirrossansa / siirrossaan

siirroissani

siirroissasi

siirroissansa / siirroissaan

Ela

-sta

siirrostani

siirrostasi

siirrostansa / siirrostaan

siirroistani

siirroistasi

siirroistansa / siirroistaan

All

-lle

siirrolleni

siirrollesi

siirrollensa / siirrolleen

siirroilleni

siirroillesi

siirroillensa / siirroillean

Ade

-lla

siirrollani

siirrollasi

siirrollansa / siirrollaan

siirroillani

siirroillasi

siirroillansa / siirroillaan

Abl

-lta

siirroltani

siirroltasi

siirroltansa / siirroltaan

siirroiltani

siirroiltasi

siirroiltansa / siirroiltaan

Tra

-ksi

siirrokseni

siirroksesi

siirroksensa / siirrokseen

siirroikseni

siirroiksesi

siirroiksensa / siirroikseen

Ess

-na

siirtonani

siirtonasi

siirtonansa / siirtonaan

siirtoinani

siirtoinasi

siirtoinansa / siirtoinaan

Abe

-tta

siirrottani

siirrottasi

siirrottansa / siirrottaan

siirroittani

siirroittasi

siirroittansa / siirroittaan

Com

-ne

-

-

-

siirtoineni

siirtoinesi

siirtoinensa / siirtoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

siirtomme

siirtomme

siirtonne

siirtonne

siirtonsa

siirtonsa

Par

-ta

siirtoamme

siirtojamme

siirtoanne

siirtojanne

siirtoansa / siirtoaan

siirtojansa / siirtojaan

Gen

-n

siirtomme

siirtojemme

siirtonne

siirtojenne

siirtonsa

siirtojensa

Ill

mihin

siirtoomme

siirtoihimme

siirtoonne

siirtoihinne

siirtoonsa

siirtoihinsa

Ine

-ssa

siirrossamme

siirroissamme

siirrossanne

siirroissanne

siirrossansa / siirrossaan

siirroissansa / siirroissaan

Ela

-sta

siirrostamme

siirroistamme

siirrostanne

siirroistanne

siirrostansa / siirrostaan

siirroistansa / siirroistaan

All

-lle

siirrollemme

siirroillemme

siirrollenne

siirroillenne

siirrollensa / siirrolleen

siirroillensa / siirroillean

Ade

-lla

siirrollamme

siirroillamme

siirrollanne

siirroillanne

siirrollansa / siirrollaan

siirroillansa / siirroillaan

Abl

-lta

siirroltamme

siirroiltamme

siirroltanne

siirroiltanne

siirroltansa / siirroltaan

siirroiltansa / siirroiltaan

Tra

-ksi

siirroksemme

siirroiksemme

siirroksenne

siirroiksenne

siirroksensa / siirrokseen

siirroiksensa / siirroikseen

Ess

-na

siirtonamme

siirtoinamme

siirtonanne

siirtoinanne

siirtonansa / siirtonaan

siirtoinansa / siirtoinaan

Abe

-tta

siirrottamme

siirroittamme

siirrottanne

siirroittanne

siirrottansa / siirrottaan

siirroittansa / siirroittaan

Com

-ne

-

siirtoinemme

-

siirtoinenne

-

siirtoinensa / siirtoineen

Singular

Plural

Nom

-

siirtomme

siirtonne

siirtonsa

siirtomme

siirtonne

siirtonsa

Par

-ta

siirtoamme

siirtoanne

siirtoansa / siirtoaan

siirtojamme

siirtojanne

siirtojansa / siirtojaan

Gen

-n

siirtomme

siirtonne

siirtonsa

siirtojemme

siirtojenne

siirtojensa

Ill

mihin

siirtoomme

siirtoonne

siirtoonsa

siirtoihimme

siirtoihinne

siirtoihinsa

Ine

-ssa

siirrossamme

siirrossanne

siirrossansa / siirrossaan

siirroissamme

siirroissanne

siirroissansa / siirroissaan

Ela

-sta

siirrostamme

siirrostanne

siirrostansa / siirrostaan

siirroistamme

siirroistanne

siirroistansa / siirroistaan

All

-lle

siirrollemme

siirrollenne

siirrollensa / siirrolleen

siirroillemme

siirroillenne

siirroillensa / siirroillean

Ade

-lla

siirrollamme

siirrollanne

siirrollansa / siirrollaan

siirroillamme

siirroillanne

siirroillansa / siirroillaan

Abl

-lta

siirroltamme

siirroltanne

siirroltansa / siirroltaan

siirroiltamme

siirroiltanne

siirroiltansa / siirroiltaan

Tra

-ksi

siirroksemme

siirroksenne

siirroksensa / siirrokseen

siirroiksemme

siirroiksenne

siirroiksensa / siirroikseen

Ess

-na

siirtonamme

siirtonanne

siirtonansa / siirtonaan

siirtoinamme

siirtoinanne

siirtoinansa / siirtoinaan

Abe

-tta

siirrottamme

siirrottanne

siirrottansa / siirrottaan

siirroittamme

siirroittanne

siirroittansa / siirroittaan

Com

-ne

-

-

-

siirtoinemme

siirtoinenne

siirtoinensa / siirtoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept