logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lemuava, adjective

Word analysis
lemuavina

lemuavina

lemuava

Adjective, Plural Essive

lemuta

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Essive

lemu

Noun, Singular Nominative

+ avi

Noun, Singular Essive

Report an issue
stinking
the stinking
from the stinking
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, sentence 5888676.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 4762384.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 34745.; Tatoeba; Europarl; Opus; OpenSubtitles Aamuinen kahvi tuoksui lemuavina keittiöön. The morning coffee smelled fragrant in the kitchen. Pimeässä metsässä leijuvat lemuavina kukkien tuoksut. In the dark forest, the scent of flowers wafts through the air. Sokea, lemuava kana. A blind, stink-ass squirrel. Lemuavia, lahopäisiä. And smelly and stupid. Lemuavina kuumina päivinä viilentävä merituuli tuntui ihanalta. The cool sea breeze felt wonderful on sultry hot days. Olen väsynyt ja lemuava. I'm tired and smelly. Lemuavina haaveina kumpuaisivat raikkaat meretuulet ja auringon lämmin syleily. Fragrant dreams would emerge as fresh sea breezes and the warm embrace of the sun. Lemuavina saviastioina tarjoilijat kantoivat kuuman höyryävää ruokaa asiakkaiden pöytiin. As fragrant clay dishes, the waiters carried hot steaming food to the customers' tables. Lemuavina kukkina nämä kauniit pioneiden kukat täyttävät huoneen hurmaavalla tuoksullaan. As fragrant flowers, these beautiful peony flowers fill the room with their enchanting scent. Ravintolan pöydät notkuivat herkullisen tuoksuvien ja lemuavina tarjoiltujen ruokien alla. The tables of the restaurant were bending under the deliciously fragrant and fragrant served foods. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

lemuava

lemuavat

Par

-ta

lemuavaa

lemuavia

Gen

-n

lemuavan

lemuavien

Ill

mihin

lemuavaan

lemuaviin

Ine

-ssa

lemuavassa

lemuavissa

Ela

-sta

lemuavasta

lemuavista

All

-lle

lemuavalle

lemuaville

Ade

-lla

lemuavalla

lemuavilla

Abl

-lta

lemuavalta

lemuavilta

Tra

-ksi

lemuavaksi

lemuaviksi

Ess

-na

lemuavana

lemuavina

Abe

-tta

lemuavatta

lemuavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lemuavin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

lemuava

lemuavat

Par

-ta

lemuavaa

lemuavia

Gen

-n

lemuavan

lemuavien

Ill

mihin

lemuavaan

lemuaviin

Ine

-ssa

lemuavassa

lemuavissa

Ela

-sta

lemuavasta

lemuavista

All

-lle

lemuavalle

lemuaville

Ade

-lla

lemuavalla

lemuavilla

Abl

-lta

lemuavalta

lemuavilta

Tra

-ksi

lemuavaksi

lemuaviksi

Ess

-na

lemuavana

lemuavina

Abe

-tta

lemuavatta

lemuavitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lemuavin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

lemuavempi / lemuavampi

lemuavemmat / lemuavammat

Par

-ta

lemuavempaa / lemuavampaa

lemuavempia / lemuavampia

Gen

-n

lemuavemman / lemuavamman

lemuavempien / lemuavampien

Ill

mihin

lemuavempiin / lemuavampiin

lemuavempiin / lemuavampiin

Ine

-ssa

lemuavemmassa / lemuavammassa

lemuavemmissa / lemuavammissa

Ela

-sta

lemuavemmasta / lemuavammasta

lemuavemmista / lemuavammista

All

-lle

lemuavemmalle / lemuavammalle

lemuavemmille / lemuavammille

Ade

-lla

lemuavemmalla / lemuavammalla

lemuavemmilla / lemuavammilla

Abl

-lta

lemuavemmalta / lemuavammalta

lemuavemmilta / lemuavammilta

Tra

-ksi

lemuavemmaksi / lemuavammaksi

lemuavemmiksi / lemuavammiksi

Ess

-na

lemuavempana / lemuavampana

lemuavempina / lemuavampina

Abe

-tta

lemuavemmatta / lemuavammatta

lemuavemmitta / lemuavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lemuavemmin / lemuavammin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

lemuavempi / lemuavampi

lemuavemmat / lemuavammat

Par

-ta

lemuavempaa / lemuavampaa

lemuavempia / lemuavampia

Gen

-n

lemuavemman / lemuavamman

lemuavempien / lemuavampien

Ill

mihin

lemuavempiin / lemuavampiin

lemuavempiin / lemuavampiin

Ine

-ssa

lemuavemmassa / lemuavammassa

lemuavemmissa / lemuavammissa

Ela

-sta

lemuavemmasta / lemuavammasta

lemuavemmista / lemuavammista

All

-lle

lemuavemmalle / lemuavammalle

lemuavemmille / lemuavammille

Ade

-lla

lemuavemmalla / lemuavammalla

lemuavemmilla / lemuavammilla

Abl

-lta

lemuavemmalta / lemuavammalta

lemuavemmilta / lemuavammilta

Tra

-ksi

lemuavemmaksi / lemuavammaksi

lemuavemmiksi / lemuavammiksi

Ess

-na

lemuavempana / lemuavampana

lemuavempina / lemuavampina

Abe

-tta

lemuavemmatta / lemuavammatta

lemuavemmitta / lemuavammitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lemuavemmin / lemuavammin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

lemuavin

lemuavimmat

Par

-ta

lemuavinta

lemuavimpia

Gen

-n

lemuavimman

lemuavinten / lemuavimpien

Ill

mihin

lemuavimpaan

lemuavimpiin

Ine

-ssa

lemuavimmassa

lemuavimmissa

Ela

-sta

lemuavimmasta

lemuavimmista

All

-lle

lemuavimmalle

lemuavimmille

Ade

-lla

lemuavimmalla

lemuavimmilla

Abl

-lta

lemuavimmalta

lemuavimmilta

Tra

-ksi

lemuavimmaksi

lemuavimmiksi

Ess

-na

lemuavimpana

lemuavimpina

Abe

-tta

lemuavimmatta

lemuavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lemuavimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

lemuavin

lemuavimmat

Par

-ta

lemuavinta

lemuavimpia

Gen

-n

lemuavimman

lemuavinten / lemuavimpien

Ill

mihin

lemuavimpaan

lemuavimpiin

Ine

-ssa

lemuavimmassa

lemuavimmissa

Ela

-sta

lemuavimmasta

lemuavimmista

All

-lle

lemuavimmalle

lemuavimmille

Ade

-lla

lemuavimmalla

lemuavimmilla

Abl

-lta

lemuavimmalta

lemuavimmilta

Tra

-ksi

lemuavimmaksi

lemuavimmiksi

Ess

-na

lemuavimpana

lemuavimpina

Abe

-tta

lemuavimmatta

lemuavimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lemuavimmin

Wiktionary

(intransitive) To stink, reek. Show more arrow right lemu- +‎ -ta Show more arrow right
to stink
stink
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OPUS Finnish-English Parallel Corpus, sentence 20190-8 Hän nuuhkii valaita lemuavina palttooina. He sniffs whales emitting coats. Elikot lemuavat. It's all business. Hiuksesi lemuavat. Your hair reeks. Ne kyllä lemuavat. To be fair to him, the smell is appalling. Vaatteesi lemuavat. But it's stink. Ja jalkasi lemuavat. And your feet reek. Se lemuaa. It stinks to high heaven. Nyt lemuaa. Right now it stinks. Minun matoni lemuavat! What's up with my bait? Ruoka lemusi niin herkulliselta. The food smelled so delicious. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

lemuan

en lemua

ii

lemuat

et lemua

iii

lemuaa

ei lemua

Plural

Positive

Negative

i

lemuamme / lemutaan

emme lemua / ei lemuta

ii

lemuatte

ette lemua

iii

lemuavat

eivät lemua

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

lemusin

en lemunnut

ii

lemusit

et lemunnut

iii

lemusi

ei lemunnut

Plural

Positive

Negative

i

lemusimme / lemuttiin

emme lemunneet / ei lemuttu

ii

lemusitte

ette lemunneet

iii

lemusivat

eivät lemunneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen lemunnut

en ole lemunnut

ii

olet lemunnut

et ole lemunnut

iii

on lemunnut

ei ole lemunnut

Plural

Positive

Negative

i

olemme lemunneet

emme ole lemunneet

ii

olette lemunneet

ette ole lemunneet

iii

ovat lemunneet

eivät ole lemunneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin lemunnut

en ollut lemunnut

ii

olit lemunnut

et ollut lemunnut

iii

oli lemunnut

ei ollut lemunnut

Plural

Positive

Negative

i

olimme lemunneet

emme olleet lemunneet

ii

olitte lemunneet

ette olleet lemunneet

iii

olivat lemunneet

eivät olleet lemunneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

lemuaisin

en lemuaisi

ii

lemuaisit

et lemuaisi

iii

lemuaisi

ei lemuaisi

Plural

Positive

Negative

i

lemuaisimme

emme lemuaisi

ii

lemuaisitte

ette lemuaisi

iii

lemuaisivat

eivät lemuaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin lemunnut

en olisi lemunnut

ii

olisit lemunnut

et olisi lemunnut

iii

olisi lemunnut

ei olisi lemunnut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme lemunneet

emme olisi lemunneet

ii

olisitte lemunneet

ette olisi lemunneet

iii

olisivat lemunneet

eivät olisi lemunneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

lemunnen

en lemunne

ii

lemunnet

et lemunne

iii

lemunnee

ei lemunne

Plural

Positive

Negative

i

lemunnemme

emme lemunne

ii

lemunnette

ette lemunne

iii

lemunnevat

eivät lemunne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen lemunnut

en liene lemunnut

ii

lienet lemunnut

et liene lemunnut

iii

lienee lemunnut

ei liene lemunnut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme lemunneet

emme liene lemunneet

ii

lienette lemunneet

ette liene lemunneet

iii

lienevät lemunneet

eivät liene lemunneet

Imperative

Singular

i

-

ii

lemua

iii

lemutkoon

Plural

i

lemutkaamme

ii

lemutkaa

iii

lemutkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

lemuta

Tra

-ksi

lemutaksensa / lemutakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

lemutessa

Ins

-in

lemuten

Ine

-ssa

lemuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

lemuamaan

Ine

-ssa

lemuamassa

Ela

-sta

lemuamasta

Ade

-lla

lemuamalla

Abe

-tta

lemuamatta

Ins

-in

lemuaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

lemuaminen

Par

-ta

lemuamista

Infinitive V

lemuamaisillaan / lemuamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

lemutaan

ei lemuta

Imperfect

lemuttiin

ei lemuttu

Potential

lemuttaneen

ei lemuttane

Conditional

lemuttaisiin

ei lemuttaisi

Imperative Present

lemuttakoon

älköön lemuttako

Imperative Perfect

olkoon lemuttu

älköön lemuttu

Positive

Negative

Present

lemutaan

ei lemuta

Imperfect

lemuttiin

ei lemuttu

Potential

lemuttaneen

ei lemuttane

Conditional

lemuttaisiin

ei lemuttaisi

Imperative Present

lemuttakoon

älköön lemuttako

Imperative Perfect

olkoon lemuttu

älköön lemuttu

Participle

Active

Passive

1st

lemuava

lemuttava

2nd

lemunnut

lemuttu

3rd

lemuama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lemu

lemut

Par

-ta

lemua

lemuja

Gen

-n

lemun

lemujen

Ill

mihin

lemuun

lemuihin

Ine

-ssa

lemussa

lemuissa

Ela

-sta

lemusta

lemuista

All

-lle

lemulle

lemuille

Ade

-lla

lemulla

lemuilla

Abl

-lta

lemulta

lemuilta

Tra

-ksi

lemuksi

lemuiksi

Ess

-na

lemuna

lemuina

Abe

-tta

lemutta

lemuitta

Com

-ne

-

lemuine

Ins

-in

-

lemuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lemu

lemut

Par

-ta

lemua

lemuja

Gen

-n

lemun

lemujen

Ill

mihin

lemuun

lemuihin

Ine

-ssa

lemussa

lemuissa

Ela

-sta

lemusta

lemuista

All

-lle

lemulle

lemuille

Ade

-lla

lemulla

lemuilla

Abl

-lta

lemulta

lemuilta

Tra

-ksi

lemuksi

lemuiksi

Ess

-na

lemuna

lemuina

Abe

-tta

lemutta

lemuitta

Com

-ne

-

lemuine

Ins

-in

-

lemuin

pong lemu
stench löyhkä, lemu
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl parallel corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; Global Voices Enkä lemua. I don't reek of pot. Lemu tulee keittiöstä. The smell is coming from the kitchen. Lemu levisi koko taloon. The stench spread throughout the entire house. Mikä lemu! God that reeks! Hirveä lemu. Wow, that smells! Mahtaa olla lemu! You'll see how the dorms smell! Lemusi oli huumaava. The aroma was intoxicating. Voi luoja, mikä lemu! God, it stinks! Tuo se vasta lemu on. Now, that' s a stink. En voi sietää tuota lemua. I can't stand that smell. Show more arrow right

Wiktionary

reek, stench Show more arrow right lemuta Show more arrow right Unknown; related to Ingrian lemissa and Karelian lemahtoa. Show more arrow right

Wikipedia

Lemu Lemu (Finnish pronunciation: [ˈlemu]; Swedish: Lemo) is a former municipality of Finland and an old church parish dating back to the middle ages. Together with Askainen, the municipality was consolidated with Masku on January 1, 2009. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lemuni

lemuni

lemusi

lemusi

lemunsa

lemunsa

Par

-ta

lemuani

lemujani

lemuasi

lemujasi

lemuansa / lemuaan

lemujansa / lemujaan

Gen

-n

lemuni

lemujeni

lemusi

lemujesi

lemunsa

lemujensa

Ill

mihin

lemuuni

lemuihini

lemuusi

lemuihisi

lemuunsa

lemuihinsa

Ine

-ssa

lemussani

lemuissani

lemussasi

lemuissasi

lemussansa / lemussaan

lemuissansa / lemuissaan

Ela

-sta

lemustani

lemuistani

lemustasi

lemuistasi

lemustansa / lemustaan

lemuistansa / lemuistaan

All

-lle

lemulleni

lemuilleni

lemullesi

lemuillesi

lemullensa / lemulleen

lemuillensa / lemuillean

Ade

-lla

lemullani

lemuillani

lemullasi

lemuillasi

lemullansa / lemullaan

lemuillansa / lemuillaan

Abl

-lta

lemultani

lemuiltani

lemultasi

lemuiltasi

lemultansa / lemultaan

lemuiltansa / lemuiltaan

Tra

-ksi

lemukseni

lemuikseni

lemuksesi

lemuiksesi

lemuksensa / lemukseen

lemuiksensa / lemuikseen

Ess

-na

lemunani

lemuinani

lemunasi

lemuinasi

lemunansa / lemunaan

lemuinansa / lemuinaan

Abe

-tta

lemuttani

lemuittani

lemuttasi

lemuittasi

lemuttansa / lemuttaan

lemuittansa / lemuittaan

Com

-ne

-

lemuineni

-

lemuinesi

-

lemuinensa / lemuineen

Singular

Plural

Nom

-

lemuni

lemusi

lemunsa

lemuni

lemusi

lemunsa

Par

-ta

lemuani

lemuasi

lemuansa / lemuaan

lemujani

lemujasi

lemujansa / lemujaan

Gen

-n

lemuni

lemusi

lemunsa

lemujeni

lemujesi

lemujensa

Ill

mihin

lemuuni

lemuusi

lemuunsa

lemuihini

lemuihisi

lemuihinsa

Ine

-ssa

lemussani

lemussasi

lemussansa / lemussaan

lemuissani

lemuissasi

lemuissansa / lemuissaan

Ela

-sta

lemustani

lemustasi

lemustansa / lemustaan

lemuistani

lemuistasi

lemuistansa / lemuistaan

All

-lle

lemulleni

lemullesi

lemullensa / lemulleen

lemuilleni

lemuillesi

lemuillensa / lemuillean

Ade

-lla

lemullani

lemullasi

lemullansa / lemullaan

lemuillani

lemuillasi

lemuillansa / lemuillaan

Abl

-lta

lemultani

lemultasi

lemultansa / lemultaan

lemuiltani

lemuiltasi

lemuiltansa / lemuiltaan

Tra

-ksi

lemukseni

lemuksesi

lemuksensa / lemukseen

lemuikseni

lemuiksesi

lemuiksensa / lemuikseen

Ess

-na

lemunani

lemunasi

lemunansa / lemunaan

lemuinani

lemuinasi

lemuinansa / lemuinaan

Abe

-tta

lemuttani

lemuttasi

lemuttansa / lemuttaan

lemuittani

lemuittasi

lemuittansa / lemuittaan

Com

-ne

-

-

-

lemuineni

lemuinesi

lemuinensa / lemuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lemumme

lemumme

lemunne

lemunne

lemunsa

lemunsa

Par

-ta

lemuamme

lemujamme

lemuanne

lemujanne

lemuansa / lemuaan

lemujansa / lemujaan

Gen

-n

lemumme

lemujemme

lemunne

lemujenne

lemunsa

lemujensa

Ill

mihin

lemuumme

lemuihimme

lemuunne

lemuihinne

lemuunsa

lemuihinsa

Ine

-ssa

lemussamme

lemuissamme

lemussanne

lemuissanne

lemussansa / lemussaan

lemuissansa / lemuissaan

Ela

-sta

lemustamme

lemuistamme

lemustanne

lemuistanne

lemustansa / lemustaan

lemuistansa / lemuistaan

All

-lle

lemullemme

lemuillemme

lemullenne

lemuillenne

lemullensa / lemulleen

lemuillensa / lemuillean

Ade

-lla

lemullamme

lemuillamme

lemullanne

lemuillanne

lemullansa / lemullaan

lemuillansa / lemuillaan

Abl

-lta

lemultamme

lemuiltamme

lemultanne

lemuiltanne

lemultansa / lemultaan

lemuiltansa / lemuiltaan

Tra

-ksi

lemuksemme

lemuiksemme

lemuksenne

lemuiksenne

lemuksensa / lemukseen

lemuiksensa / lemuikseen

Ess

-na

lemunamme

lemuinamme

lemunanne

lemuinanne

lemunansa / lemunaan

lemuinansa / lemuinaan

Abe

-tta

lemuttamme

lemuittamme

lemuttanne

lemuittanne

lemuttansa / lemuttaan

lemuittansa / lemuittaan

Com

-ne

-

lemuinemme

-

lemuinenne

-

lemuinensa / lemuineen

Singular

Plural

Nom

-

lemumme

lemunne

lemunsa

lemumme

lemunne

lemunsa

Par

-ta

lemuamme

lemuanne

lemuansa / lemuaan

lemujamme

lemujanne

lemujansa / lemujaan

Gen

-n

lemumme

lemunne

lemunsa

lemujemme

lemujenne

lemujensa

Ill

mihin

lemuumme

lemuunne

lemuunsa

lemuihimme

lemuihinne

lemuihinsa

Ine

-ssa

lemussamme

lemussanne

lemussansa / lemussaan

lemuissamme

lemuissanne

lemuissansa / lemuissaan

Ela

-sta

lemustamme

lemustanne

lemustansa / lemustaan

lemuistamme

lemuistanne

lemuistansa / lemuistaan

All

-lle

lemullemme

lemullenne

lemullensa / lemulleen

lemuillemme

lemuillenne

lemuillensa / lemuillean

Ade

-lla

lemullamme

lemullanne

lemullansa / lemullaan

lemuillamme

lemuillanne

lemuillansa / lemuillaan

Abl

-lta

lemultamme

lemultanne

lemultansa / lemultaan

lemuiltamme

lemuiltanne

lemuiltansa / lemuiltaan

Tra

-ksi

lemuksemme

lemuksenne

lemuksensa / lemukseen

lemuiksemme

lemuiksenne

lemuiksensa / lemuikseen

Ess

-na

lemunamme

lemunanne

lemunansa / lemunaan

lemuinamme

lemuinanne

lemuinansa / lemuinaan

Abe

-tta

lemuttamme

lemuttanne

lemuttansa / lemuttaan

lemuittamme

lemuittanne

lemuittansa / lemuittaan

Com

-ne

-

-

-

lemuinemme

lemuinenne

lemuinensa / lemuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

avi

avit

Par

-ta

avia

aveja

Gen

-n

avin

avien

Ill

mihin

aviin

aveihin

Ine

-ssa

avissa

aveissa

Ela

-sta

avista

aveista

All

-lle

aville

aveille

Ade

-lla

avilla

aveilla

Abl

-lta

avilta

aveilta

Tra

-ksi

aviksi

aveiksi

Ess

-na

avina

aveina

Abe

-tta

avitta

aveitta

Com

-ne

-

aveine

Ins

-in

-

avein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

avi

avit

Par

-ta

avia

aveja

Gen

-n

avin

avien

Ill

mihin

aviin

aveihin

Ine

-ssa

avissa

aveissa

Ela

-sta

avista

aveista

All

-lle

aville

aveille

Ade

-lla

avilla

aveilla

Abl

-lta

avilta

aveilta

Tra

-ksi

aviksi

aveiksi

Ess

-na

avina

aveina

Abe

-tta

avitta

aveitta

Com

-ne

-

aveine

Ins

-in

-

avein

avi
.avi
to avi
avi to
avi Torrent
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba Finnish-English parallel corpus, sentence ID: 123456 Entä Avi? What about avi? Avi on syntynyt uudelleen. Avi has been reborn. Kiitos, Avi. Yeah, thanks, Av. Mikset, Avi? Oh, and why is that, Avi? Älä nyt, Avi. Come on, Avi. Missä Avi on? Where's Avi? Nähdään, Avi. I' il see you, Avi. Avi, ota vettä. Avi, have some water. Suostu nyt, Avi. Come on, Avi. Aviltanneko lähdit? Did you leave from your marriage? Show more arrow right

Wiktionary

regional state administrative agency; see aluehallintovirasto Show more arrow right aluehallintovirastoAVI Show more arrow right Abbreviated from aluehallintovirasto (“regional state administrative agency”). Show more arrow right

Wikipedia

aluehallintovirasto
Alvajärven rautatieasema
liikennepaikkalyhenne Avi, rautatieliikennepaikka Suomessa Audio Video Interleave
kuvaa ja ääntä sisältävä tiedostomuoto (.avi)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

avini

avini

avisi

avisi

avinsa

avinsa

Par

-ta

aviani

avejani

aviasi

avejasi

aviansa / aviaan

avejansa / avejaan

Gen

-n

avini

avieni

avisi

aviesi

avinsa

aviensa

Ill

mihin

aviini

aveihini

aviisi

aveihisi

aviinsa

aveihinsa

Ine

-ssa

avissani

aveissani

avissasi

aveissasi

avissansa / avissaan

aveissansa / aveissaan

Ela

-sta

avistani

aveistani

avistasi

aveistasi

avistansa / avistaan

aveistansa / aveistaan

All

-lle

avilleni

aveilleni

avillesi

aveillesi

avillensa / avilleen

aveillensa / aveillean

Ade

-lla

avillani

aveillani

avillasi

aveillasi

avillansa / avillaan

aveillansa / aveillaan

Abl

-lta

aviltani

aveiltani

aviltasi

aveiltasi

aviltansa / aviltaan

aveiltansa / aveiltaan

Tra

-ksi

avikseni

aveikseni

aviksesi

aveiksesi

aviksensa / avikseen

aveiksensa / aveikseen

Ess

-na

avinani

aveinani

avinasi

aveinasi

avinansa / avinaan

aveinansa / aveinaan

Abe

-tta

avittani

aveittani

avittasi

aveittasi

avittansa / avittaan

aveittansa / aveittaan

Com

-ne

-

aveineni

-

aveinesi

-

aveinensa / aveineen

Singular

Plural

Nom

-

avini

avisi

avinsa

avini

avisi

avinsa

Par

-ta

aviani

aviasi

aviansa / aviaan

avejani

avejasi

avejansa / avejaan

Gen

-n

avini

avisi

avinsa

avieni

aviesi

aviensa

Ill

mihin

aviini

aviisi

aviinsa

aveihini

aveihisi

aveihinsa

Ine

-ssa

avissani

avissasi

avissansa / avissaan

aveissani

aveissasi

aveissansa / aveissaan

Ela

-sta

avistani

avistasi

avistansa / avistaan

aveistani

aveistasi

aveistansa / aveistaan

All

-lle

avilleni

avillesi

avillensa / avilleen

aveilleni

aveillesi

aveillensa / aveillean

Ade

-lla

avillani

avillasi

avillansa / avillaan

aveillani

aveillasi

aveillansa / aveillaan

Abl

-lta

aviltani

aviltasi

aviltansa / aviltaan

aveiltani

aveiltasi

aveiltansa / aveiltaan

Tra

-ksi

avikseni

aviksesi

aviksensa / avikseen

aveikseni

aveiksesi

aveiksensa / aveikseen

Ess

-na

avinani

avinasi

avinansa / avinaan

aveinani

aveinasi

aveinansa / aveinaan

Abe

-tta

avittani

avittasi

avittansa / avittaan

aveittani

aveittasi

aveittansa / aveittaan

Com

-ne

-

-

-

aveineni

aveinesi

aveinensa / aveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

avimme

avimme

avinne

avinne

avinsa

avinsa

Par

-ta

aviamme

avejamme

avianne

avejanne

aviansa / aviaan

avejansa / avejaan

Gen

-n

avimme

aviemme

avinne

avienne

avinsa

aviensa

Ill

mihin

aviimme

aveihimme

aviinne

aveihinne

aviinsa

aveihinsa

Ine

-ssa

avissamme

aveissamme

avissanne

aveissanne

avissansa / avissaan

aveissansa / aveissaan

Ela

-sta

avistamme

aveistamme

avistanne

aveistanne

avistansa / avistaan

aveistansa / aveistaan

All

-lle

avillemme

aveillemme

avillenne

aveillenne

avillensa / avilleen

aveillensa / aveillean

Ade

-lla

avillamme

aveillamme

avillanne

aveillanne

avillansa / avillaan

aveillansa / aveillaan

Abl

-lta

aviltamme

aveiltamme

aviltanne

aveiltanne

aviltansa / aviltaan

aveiltansa / aveiltaan

Tra

-ksi

aviksemme

aveiksemme

aviksenne

aveiksenne

aviksensa / avikseen

aveiksensa / aveikseen

Ess

-na

avinamme

aveinamme

avinanne

aveinanne

avinansa / avinaan

aveinansa / aveinaan

Abe

-tta

avittamme

aveittamme

avittanne

aveittanne

avittansa / avittaan

aveittansa / aveittaan

Com

-ne

-

aveinemme

-

aveinenne

-

aveinensa / aveineen

Singular

Plural

Nom

-

avimme

avinne

avinsa

avimme

avinne

avinsa

Par

-ta

aviamme

avianne

aviansa / aviaan

avejamme

avejanne

avejansa / avejaan

Gen

-n

avimme

avinne

avinsa

aviemme

avienne

aviensa

Ill

mihin

aviimme

aviinne

aviinsa

aveihimme

aveihinne

aveihinsa

Ine

-ssa

avissamme

avissanne

avissansa / avissaan

aveissamme

aveissanne

aveissansa / aveissaan

Ela

-sta

avistamme

avistanne

avistansa / avistaan

aveistamme

aveistanne

aveistansa / aveistaan

All

-lle

avillemme

avillenne

avillensa / avilleen

aveillemme

aveillenne

aveillensa / aveillean

Ade

-lla

avillamme

avillanne

avillansa / avillaan

aveillamme

aveillanne

aveillansa / aveillaan

Abl

-lta

aviltamme

aviltanne

aviltansa / aviltaan

aveiltamme

aveiltanne

aveiltansa / aveiltaan

Tra

-ksi

aviksemme

aviksenne

aviksensa / avikseen

aveiksemme

aveiksenne

aveiksensa / aveikseen

Ess

-na

avinamme

avinanne

avinansa / avinaan

aveinamme

aveinanne

aveinansa / aveinaan

Abe

-tta

avittamme

avittanne

avittansa / avittaan

aveittamme

aveittanne

aveittansa / aveittaan

Com

-ne

-

-

-

aveinemme

aveinenne

aveinensa / aveineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept