lemuavina |
Adjective, Plural Essive |
|
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Essive |
||
Noun, Singular Nominative |
||
+ avi |
Noun, Singular Essive |
|
| stinking | |
| the stinking | |
| from the stinking |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lemuava |
lemuavat |
Par |
-ta |
lemuavaa |
lemuavia |
Gen |
-n |
lemuavan |
lemuavien |
Ill |
mihin |
lemuavaan |
lemuaviin |
Ine |
-ssa |
lemuavassa |
lemuavissa |
Ela |
-sta |
lemuavasta |
lemuavista |
All |
-lle |
lemuavalle |
lemuaville |
Ade |
-lla |
lemuavalla |
lemuavilla |
Abl |
-lta |
lemuavalta |
lemuavilta |
Tra |
-ksi |
lemuavaksi |
lemuaviksi |
Ess |
-na |
lemuavana |
|
Abe |
-tta |
lemuavatta |
lemuavitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
lemuavin |
Singular
Plural
Nom
-
lemuava
lemuavat
Par
-ta
lemuavaa
lemuavia
Gen
-n
lemuavan
lemuavien
Ill
mihin
lemuavaan
lemuaviin
Ine
-ssa
lemuavassa
lemuavissa
Ela
-sta
lemuavasta
lemuavista
All
-lle
lemuavalle
lemuaville
Ade
-lla
lemuavalla
lemuavilla
Abl
-lta
lemuavalta
lemuavilta
Tra
-ksi
lemuavaksi
lemuaviksi
Ess
-na
lemuavana
Abe
-tta
lemuavatta
lemuavitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
lemuavin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lemuavempi / lemuavampi |
lemuavemmat / lemuavammat |
Par |
-ta |
lemuavempaa / lemuavampaa |
lemuavempia / lemuavampia |
Gen |
-n |
lemuavemman / lemuavamman |
lemuavempien / lemuavampien |
Ill |
mihin |
lemuavempiin / lemuavampiin |
lemuavempiin / lemuavampiin |
Ine |
-ssa |
lemuavemmassa / lemuavammassa |
lemuavemmissa / lemuavammissa |
Ela |
-sta |
lemuavemmasta / lemuavammasta |
lemuavemmista / lemuavammista |
All |
-lle |
lemuavemmalle / lemuavammalle |
lemuavemmille / lemuavammille |
Ade |
-lla |
lemuavemmalla / lemuavammalla |
lemuavemmilla / lemuavammilla |
Abl |
-lta |
lemuavemmalta / lemuavammalta |
lemuavemmilta / lemuavammilta |
Tra |
-ksi |
lemuavemmaksi / lemuavammaksi |
lemuavemmiksi / lemuavammiksi |
Ess |
-na |
lemuavempana / lemuavampana |
lemuavempina / lemuavampina |
Abe |
-tta |
lemuavemmatta / lemuavammatta |
lemuavemmitta / lemuavammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
lemuavemmin / lemuavammin |
Singular
Plural
Nom
-
lemuavempi / lemuavampi
lemuavemmat / lemuavammat
Par
-ta
lemuavempaa / lemuavampaa
lemuavempia / lemuavampia
Gen
-n
lemuavemman / lemuavamman
lemuavempien / lemuavampien
Ill
mihin
lemuavempiin / lemuavampiin
lemuavempiin / lemuavampiin
Ine
-ssa
lemuavemmassa / lemuavammassa
lemuavemmissa / lemuavammissa
Ela
-sta
lemuavemmasta / lemuavammasta
lemuavemmista / lemuavammista
All
-lle
lemuavemmalle / lemuavammalle
lemuavemmille / lemuavammille
Ade
-lla
lemuavemmalla / lemuavammalla
lemuavemmilla / lemuavammilla
Abl
-lta
lemuavemmalta / lemuavammalta
lemuavemmilta / lemuavammilta
Tra
-ksi
lemuavemmaksi / lemuavammaksi
lemuavemmiksi / lemuavammiksi
Ess
-na
lemuavempana / lemuavampana
lemuavempina / lemuavampina
Abe
-tta
lemuavemmatta / lemuavammatta
lemuavemmitta / lemuavammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
lemuavemmin / lemuavammin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lemuavin |
lemuavimmat |
Par |
-ta |
lemuavinta |
lemuavimpia |
Gen |
-n |
lemuavimman |
lemuavinten / lemuavimpien |
Ill |
mihin |
lemuavimpaan |
lemuavimpiin |
Ine |
-ssa |
lemuavimmassa |
lemuavimmissa |
Ela |
-sta |
lemuavimmasta |
lemuavimmista |
All |
-lle |
lemuavimmalle |
lemuavimmille |
Ade |
-lla |
lemuavimmalla |
lemuavimmilla |
Abl |
-lta |
lemuavimmalta |
lemuavimmilta |
Tra |
-ksi |
lemuavimmaksi |
lemuavimmiksi |
Ess |
-na |
lemuavimpana |
lemuavimpina |
Abe |
-tta |
lemuavimmatta |
lemuavimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
lemuavimmin |
Singular
Plural
Nom
-
lemuavin
lemuavimmat
Par
-ta
lemuavinta
lemuavimpia
Gen
-n
lemuavimman
lemuavinten / lemuavimpien
Ill
mihin
lemuavimpaan
lemuavimpiin
Ine
-ssa
lemuavimmassa
lemuavimmissa
Ela
-sta
lemuavimmasta
lemuavimmista
All
-lle
lemuavimmalle
lemuavimmille
Ade
-lla
lemuavimmalla
lemuavimmilla
Abl
-lta
lemuavimmalta
lemuavimmilta
Tra
-ksi
lemuavimmaksi
lemuavimmiksi
Ess
-na
lemuavimpana
lemuavimpina
Abe
-tta
lemuavimmatta
lemuavimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
lemuavimmin
| to stink | |
| stink |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lemuan |
|
ii |
lemuat |
|
iii |
lemuaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lemuamme / lemutaan |
|
ii |
lemuatte |
|
iii |
lemuavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lemusin |
|
ii |
lemusit |
|
iii |
lemusi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lemusimme / lemuttiin |
|
ii |
lemusitte |
|
iii |
lemusivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen lemunnut |
en ole lemunnut |
ii |
olet lemunnut |
et ole lemunnut |
iii |
on lemunnut |
ei ole lemunnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme lemunneet |
emme ole lemunneet |
ii |
olette lemunneet |
ette ole lemunneet |
iii |
ovat lemunneet |
eivät ole lemunneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin lemunnut |
en ollut lemunnut |
ii |
olit lemunnut |
et ollut lemunnut |
iii |
oli lemunnut |
ei ollut lemunnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme lemunneet |
emme olleet lemunneet |
ii |
olitte lemunneet |
ette olleet lemunneet |
iii |
olivat lemunneet |
eivät olleet lemunneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lemuaisin |
|
ii |
lemuaisit |
|
iii |
lemuaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lemuaisimme |
|
ii |
lemuaisitte |
|
iii |
lemuaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin lemunnut |
en olisi lemunnut |
ii |
olisit lemunnut |
et olisi lemunnut |
iii |
olisi lemunnut |
ei olisi lemunnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme lemunneet |
emme olisi lemunneet |
ii |
olisitte lemunneet |
ette olisi lemunneet |
iii |
olisivat lemunneet |
eivät olisi lemunneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lemunnen |
en lemunne |
ii |
lemunnet |
et lemunne |
iii |
lemunnee |
ei lemunne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lemunnemme |
emme lemunne |
ii |
lemunnette |
ette lemunne |
iii |
lemunnevat |
eivät lemunne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen lemunnut |
en liene lemunnut |
ii |
lienet lemunnut |
et liene lemunnut |
iii |
lienee lemunnut |
ei liene lemunnut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme lemunneet |
emme liene lemunneet |
ii |
lienette lemunneet |
ette liene lemunneet |
iii |
lienevät lemunneet |
eivät liene lemunneet |
Singular
i |
- |
ii |
lemua |
iii |
lemutkoon |
Plural
i |
lemutkaamme |
ii |
lemutkaa |
iii |
lemutkoot |
Nom |
- |
lemuta |
Tra |
-ksi |
lemutaksensa / lemutakseen |
Ine |
-ssa |
lemutessa |
Ins |
-in |
lemuten |
Ine |
-ssa |
lemuttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
lemuamaan |
Ine |
-ssa |
lemuamassa |
Ela |
-sta |
lemuamasta |
Ade |
-lla |
lemuamalla |
Abe |
-tta |
lemuamatta |
Ins |
-in |
lemuaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
lemuaminen |
Par |
-ta |
lemuamista |
lemuamaisillaan / lemuamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
lemutaan |
ei lemuta |
Imperfect |
lemuttiin |
ei lemuttu |
Potential |
lemuttaneen |
ei lemuttane |
Conditional |
lemuttaisiin |
ei lemuttaisi |
Imperative Present |
lemuttakoon |
älköön lemuttako |
Imperative Perfect |
olkoon lemuttu |
älköön lemuttu |
Positive
Negative
Present
lemutaan
ei lemuta
Imperfect
lemuttiin
ei lemuttu
Potential
lemuttaneen
ei lemuttane
Conditional
lemuttaisiin
ei lemuttaisi
Imperative Present
lemuttakoon
älköön lemuttako
Imperative Perfect
olkoon lemuttu
älköön lemuttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
lemuava |
lemuttava |
2nd |
lemunnut |
lemuttu |
3rd |
lemuama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lemu |
lemut |
Par |
-ta |
lemua |
lemuja |
Gen |
-n |
lemun |
lemujen |
Ill |
mihin |
lemuun |
lemuihin |
Ine |
-ssa |
lemussa |
lemuissa |
Ela |
-sta |
lemusta |
lemuista |
All |
-lle |
lemulle |
lemuille |
Ade |
-lla |
lemulla |
lemuilla |
Abl |
-lta |
lemulta |
lemuilta |
Tra |
-ksi |
lemuksi |
lemuiksi |
Ess |
-na |
lemuna |
lemuina |
Abe |
-tta |
lemutta |
lemuitta |
Com |
-ne |
- |
lemuine |
Ins |
-in |
- |
lemuin |
Singular
Plural
Nom
-
lemu
lemut
Par
-ta
lemua
lemuja
Gen
-n
lemun
lemujen
Ill
mihin
lemuun
lemuihin
Ine
-ssa
lemussa
lemuissa
Ela
-sta
lemusta
lemuista
All
-lle
lemulle
lemuille
Ade
-lla
lemulla
lemuilla
Abl
-lta
lemulta
lemuilta
Tra
-ksi
lemuksi
lemuiksi
Ess
-na
lemuna
lemuina
Abe
-tta
lemutta
lemuitta
Com
-ne
-
lemuine
Ins
-in
-
lemuin
| pong | lemu |
| stench | löyhkä, lemu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lemu |
lemu |
lemu |
lemu |
lemu |
lemu |
Par |
-ta |
lemua |
lemuja |
lemua |
lemuja |
lemua |
lemuja |
Gen |
-n |
lemu |
lemuje |
lemu |
lemuje |
lemu |
lemuje |
Ill |
mihin |
lemuu |
lemuihi |
lemuu |
lemuihi |
lemuu |
lemuihi |
Ine |
-ssa |
lemussa |
lemuissa |
lemussa |
lemuissa |
lemussa |
lemuissa |
Ela |
-sta |
lemusta |
lemuista |
lemusta |
lemuista |
lemusta |
lemuista |
All |
-lle |
lemulle |
lemuille |
lemulle |
lemuille |
lemulle |
lemuille |
Ade |
-lla |
lemulla |
lemuilla |
lemulla |
lemuilla |
lemulla |
lemuilla |
Abl |
-lta |
lemulta |
lemuilta |
lemulta |
lemuilta |
lemulta |
lemuilta |
Tra |
-ksi |
lemukse |
lemuikse |
lemukse |
lemuikse |
lemukse |
lemuikse |
Ess |
-na |
lemuna |
lemuina |
lemuna |
lemuina |
lemuna |
lemuina |
Abe |
-tta |
lemutta |
lemuitta |
lemutta |
lemuitta |
lemutta |
lemuitta |
Com |
-ne |
- |
lemuine |
- |
lemuine |
- |
lemuine |
Singular
Plural
Nom
-
lemu
lemu
lemu
lemu
lemu
lemu
Par
-ta
lemua
lemua
lemua
lemuja
lemuja
lemuja
Gen
-n
lemu
lemu
lemu
lemuje
lemuje
lemuje
Ill
mihin
lemuu
lemuu
lemuu
lemuihi
lemuihi
lemuihi
Ine
-ssa
lemussa
lemussa
lemussa
lemuissa
lemuissa
lemuissa
Ela
-sta
lemusta
lemusta
lemusta
lemuista
lemuista
lemuista
All
-lle
lemulle
lemulle
lemulle
lemuille
lemuille
lemuille
Ade
-lla
lemulla
lemulla
lemulla
lemuilla
lemuilla
lemuilla
Abl
-lta
lemulta
lemulta
lemulta
lemuilta
lemuilta
lemuilta
Tra
-ksi
lemukse
lemukse
lemukse
lemuikse
lemuikse
lemuikse
Ess
-na
lemuna
lemuna
lemuna
lemuina
lemuina
lemuina
Abe
-tta
lemutta
lemutta
lemutta
lemuitta
lemuitta
lemuitta
Com
-ne
-
-
-
lemuine
lemuine
lemuine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lemu |
lemu |
lemu |
lemu |
lemu |
lemu |
Par |
-ta |
lemua |
lemuja |
lemua |
lemuja |
lemua |
lemuja |
Gen |
-n |
lemu |
lemuje |
lemu |
lemuje |
lemu |
lemuje |
Ill |
mihin |
lemuu |
lemuihi |
lemuu |
lemuihi |
lemuu |
lemuihi |
Ine |
-ssa |
lemussa |
lemuissa |
lemussa |
lemuissa |
lemussa |
lemuissa |
Ela |
-sta |
lemusta |
lemuista |
lemusta |
lemuista |
lemusta |
lemuista |
All |
-lle |
lemulle |
lemuille |
lemulle |
lemuille |
lemulle |
lemuille |
Ade |
-lla |
lemulla |
lemuilla |
lemulla |
lemuilla |
lemulla |
lemuilla |
Abl |
-lta |
lemulta |
lemuilta |
lemulta |
lemuilta |
lemulta |
lemuilta |
Tra |
-ksi |
lemukse |
lemuikse |
lemukse |
lemuikse |
lemukse |
lemuikse |
Ess |
-na |
lemuna |
lemuina |
lemuna |
lemuina |
lemuna |
lemuina |
Abe |
-tta |
lemutta |
lemuitta |
lemutta |
lemuitta |
lemutta |
lemuitta |
Com |
-ne |
- |
lemuine |
- |
lemuine |
- |
lemuine |
Singular
Plural
Nom
-
lemu
lemu
lemu
lemu
lemu
lemu
Par
-ta
lemua
lemua
lemua
lemuja
lemuja
lemuja
Gen
-n
lemu
lemu
lemu
lemuje
lemuje
lemuje
Ill
mihin
lemuu
lemuu
lemuu
lemuihi
lemuihi
lemuihi
Ine
-ssa
lemussa
lemussa
lemussa
lemuissa
lemuissa
lemuissa
Ela
-sta
lemusta
lemusta
lemusta
lemuista
lemuista
lemuista
All
-lle
lemulle
lemulle
lemulle
lemuille
lemuille
lemuille
Ade
-lla
lemulla
lemulla
lemulla
lemuilla
lemuilla
lemuilla
Abl
-lta
lemulta
lemulta
lemulta
lemuilta
lemuilta
lemuilta
Tra
-ksi
lemukse
lemukse
lemukse
lemuikse
lemuikse
lemuikse
Ess
-na
lemuna
lemuna
lemuna
lemuina
lemuina
lemuina
Abe
-tta
lemutta
lemutta
lemutta
lemuitta
lemuitta
lemuitta
Com
-ne
-
-
-
lemuine
lemuine
lemuine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
avi |
avit |
Par |
-ta |
avia |
aveja |
Gen |
-n |
avin |
avien |
Ill |
mihin |
aviin |
aveihin |
Ine |
-ssa |
avissa |
aveissa |
Ela |
-sta |
avista |
aveista |
All |
-lle |
aville |
aveille |
Ade |
-lla |
avilla |
aveilla |
Abl |
-lta |
avilta |
aveilta |
Tra |
-ksi |
aviksi |
aveiksi |
Ess |
-na |
avina |
aveina |
Abe |
-tta |
avitta |
aveitta |
Com |
-ne |
- |
aveine |
Ins |
-in |
- |
avein |
Singular
Plural
Nom
-
avi
avit
Par
-ta
avia
aveja
Gen
-n
avin
avien
Ill
mihin
aviin
aveihin
Ine
-ssa
avissa
aveissa
Ela
-sta
avista
aveista
All
-lle
aville
aveille
Ade
-lla
avilla
aveilla
Abl
-lta
avilta
aveilta
Tra
-ksi
aviksi
aveiksi
Ess
-na
avina
aveina
Abe
-tta
avitta
aveitta
Com
-ne
-
aveine
Ins
-in
-
avein
| avi | |
| .avi | |
| to avi | |
| avi to | |
| avi Torrent |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
avi |
avi |
avi |
avi |
avi |
avi |
Par |
-ta |
avia |
aveja |
avia |
aveja |
avia |
aveja |
Gen |
-n |
avi |
avie |
avi |
avie |
avi |
avie |
Ill |
mihin |
avii |
aveihi |
avii |
aveihi |
avii |
aveihi |
Ine |
-ssa |
avissa |
aveissa |
avissa |
aveissa |
avissa |
aveissa |
Ela |
-sta |
avista |
aveista |
avista |
aveista |
avista |
aveista |
All |
-lle |
aville |
aveille |
aville |
aveille |
aville |
aveille |
Ade |
-lla |
avilla |
aveilla |
avilla |
aveilla |
avilla |
aveilla |
Abl |
-lta |
avilta |
aveilta |
avilta |
aveilta |
avilta |
aveilta |
Tra |
-ksi |
avikse |
aveikse |
avikse |
aveikse |
avikse |
aveikse |
Ess |
-na |
avina |
aveina |
avina |
aveina |
avina |
aveina |
Abe |
-tta |
avitta |
aveitta |
avitta |
aveitta |
avitta |
aveitta |
Com |
-ne |
- |
aveine |
- |
aveine |
- |
aveine |
Singular
Plural
Nom
-
avi
avi
avi
avi
avi
avi
Par
-ta
avia
avia
avia
aveja
aveja
aveja
Gen
-n
avi
avi
avi
avie
avie
avie
Ill
mihin
avii
avii
avii
aveihi
aveihi
aveihi
Ine
-ssa
avissa
avissa
avissa
aveissa
aveissa
aveissa
Ela
-sta
avista
avista
avista
aveista
aveista
aveista
All
-lle
aville
aville
aville
aveille
aveille
aveille
Ade
-lla
avilla
avilla
avilla
aveilla
aveilla
aveilla
Abl
-lta
avilta
avilta
avilta
aveilta
aveilta
aveilta
Tra
-ksi
avikse
avikse
avikse
aveikse
aveikse
aveikse
Ess
-na
avina
avina
avina
aveina
aveina
aveina
Abe
-tta
avitta
avitta
avitta
aveitta
aveitta
aveitta
Com
-ne
-
-
-
aveine
aveine
aveine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
avi |
avi |
avi |
avi |
avi |
avi |
Par |
-ta |
avia |
aveja |
avia |
aveja |
avia |
aveja |
Gen |
-n |
avi |
avie |
avi |
avie |
avi |
avie |
Ill |
mihin |
avii |
aveihi |
avii |
aveihi |
avii |
aveihi |
Ine |
-ssa |
avissa |
aveissa |
avissa |
aveissa |
avissa |
aveissa |
Ela |
-sta |
avista |
aveista |
avista |
aveista |
avista |
aveista |
All |
-lle |
aville |
aveille |
aville |
aveille |
aville |
aveille |
Ade |
-lla |
avilla |
aveilla |
avilla |
aveilla |
avilla |
aveilla |
Abl |
-lta |
avilta |
aveilta |
avilta |
aveilta |
avilta |
aveilta |
Tra |
-ksi |
avikse |
aveikse |
avikse |
aveikse |
avikse |
aveikse |
Ess |
-na |
avina |
aveina |
avina |
aveina |
avina |
aveina |
Abe |
-tta |
avitta |
aveitta |
avitta |
aveitta |
avitta |
aveitta |
Com |
-ne |
- |
aveine |
- |
aveine |
- |
aveine |
Singular
Plural
Nom
-
avi
avi
avi
avi
avi
avi
Par
-ta
avia
avia
avia
aveja
aveja
aveja
Gen
-n
avi
avi
avi
avie
avie
avie
Ill
mihin
avii
avii
avii
aveihi
aveihi
aveihi
Ine
-ssa
avissa
avissa
avissa
aveissa
aveissa
aveissa
Ela
-sta
avista
avista
avista
aveista
aveista
aveista
All
-lle
aville
aville
aville
aveille
aveille
aveille
Ade
-lla
avilla
avilla
avilla
aveilla
aveilla
aveilla
Abl
-lta
avilta
avilta
avilta
aveilta
aveilta
aveilta
Tra
-ksi
avikse
avikse
avikse
aveikse
aveikse
aveikse
Ess
-na
avina
avina
avina
aveina
aveina
aveina
Abe
-tta
avitta
avitta
avitta
aveitta
aveitta
aveitta
Com
-ne
-
-
-
aveine
aveine
aveine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net