laahauksen |
Noun, Singular Genitive |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laahaus |
laahaukset |
Par |
-ta |
laahausta |
laahauksia |
Gen |
-n |
laahauksien / laahausten |
|
Ill |
mihin |
laahaukseen |
laahauksiin |
Ine |
-ssa |
laahauksessa |
laahauksissa |
Ela |
-sta |
laahauksesta |
laahauksista |
All |
-lle |
laahaukselle |
laahauksille |
Ade |
-lla |
laahauksella |
laahauksilla |
Abl |
-lta |
laahaukselta |
laahauksilta |
Tra |
-ksi |
laahaukseksi |
laahauksiksi |
Ess |
-na |
laahauksena |
laahauksina |
Abe |
-tta |
laahauksetta |
laahauksitta |
Com |
-ne |
- |
laahauksine |
Ins |
-in |
- |
laahauksin |
Singular
Plural
Nom
-
laahaus
laahaukset
Par
-ta
laahausta
laahauksia
Gen
-n
laahauksien / laahausten
Ill
mihin
laahaukseen
laahauksiin
Ine
-ssa
laahauksessa
laahauksissa
Ela
-sta
laahauksesta
laahauksista
All
-lle
laahaukselle
laahauksille
Ade
-lla
laahauksella
laahauksilla
Abl
-lta
laahaukselta
laahauksilta
Tra
-ksi
laahaukseksi
laahauksiksi
Ess
-na
laahauksena
laahauksina
Abe
-tta
laahauksetta
laahauksitta
Com
-ne
-
laahauksine
Ins
-in
-
laahauksin
| Drag | |
| Drag | |
| Anchor Drag | |
| dragging |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laahaukse |
laahaukse |
laahaukse |
laahaukse |
laahaukse |
laahaukse |
Par |
-ta |
laahausta |
laahauksia |
laahausta |
laahauksia |
laahausta |
laahauksia |
Gen |
-n |
laahaukse |
laahauksie |
laahaukse |
laahauksie |
laahaukse |
laahauksie |
Ill |
mihin |
laahauksee |
laahauksii |
laahauksee |
laahauksii |
laahauksee |
laahauksii |
Ine |
-ssa |
laahauksessa |
laahauksissa |
laahauksessa |
laahauksissa |
laahauksessa |
laahauksissa |
Ela |
-sta |
laahauksesta |
laahauksista |
laahauksesta |
laahauksista |
laahauksesta |
laahauksista |
All |
-lle |
laahaukselle |
laahauksille |
laahaukselle |
laahauksille |
laahaukselle |
laahauksille |
Ade |
-lla |
laahauksella |
laahauksilla |
laahauksella |
laahauksilla |
laahauksella |
laahauksilla |
Abl |
-lta |
laahaukselta |
laahauksilta |
laahaukselta |
laahauksilta |
laahaukselta |
laahauksilta |
Tra |
-ksi |
laahauksekse |
laahauksikse |
laahauksekse |
laahauksikse |
laahauksekse |
laahauksikse |
Ess |
-na |
laahauksena |
laahauksina |
laahauksena |
laahauksina |
laahauksena |
laahauksina |
Abe |
-tta |
laahauksetta |
laahauksitta |
laahauksetta |
laahauksitta |
laahauksetta |
laahauksitta |
Com |
-ne |
- |
laahauksine |
- |
laahauksine |
- |
laahauksine |
Singular
Plural
Nom
-
laahaukse
laahaukse
laahaukse
laahaukse
laahaukse
laahaukse
Par
-ta
laahausta
laahausta
laahausta
laahauksia
laahauksia
laahauksia
Gen
-n
laahaukse
laahaukse
laahaukse
laahauksie
laahauksie
laahauksie
Ill
mihin
laahauksee
laahauksee
laahauksee
laahauksii
laahauksii
laahauksii
Ine
-ssa
laahauksessa
laahauksessa
laahauksessa
laahauksissa
laahauksissa
laahauksissa
Ela
-sta
laahauksesta
laahauksesta
laahauksesta
laahauksista
laahauksista
laahauksista
All
-lle
laahaukselle
laahaukselle
laahaukselle
laahauksille
laahauksille
laahauksille
Ade
-lla
laahauksella
laahauksella
laahauksella
laahauksilla
laahauksilla
laahauksilla
Abl
-lta
laahaukselta
laahaukselta
laahaukselta
laahauksilta
laahauksilta
laahauksilta
Tra
-ksi
laahauksekse
laahauksekse
laahauksekse
laahauksikse
laahauksikse
laahauksikse
Ess
-na
laahauksena
laahauksena
laahauksena
laahauksina
laahauksina
laahauksina
Abe
-tta
laahauksetta
laahauksetta
laahauksetta
laahauksitta
laahauksitta
laahauksitta
Com
-ne
-
-
-
laahauksine
laahauksine
laahauksine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laahaukse |
laahaukse |
laahaukse |
laahaukse |
laahaukse |
laahaukse |
Par |
-ta |
laahausta |
laahauksia |
laahausta |
laahauksia |
laahausta |
laahauksia |
Gen |
-n |
laahaukse |
laahauksie |
laahaukse |
laahauksie |
laahaukse |
laahauksie |
Ill |
mihin |
laahauksee |
laahauksii |
laahauksee |
laahauksii |
laahauksee |
laahauksii |
Ine |
-ssa |
laahauksessa |
laahauksissa |
laahauksessa |
laahauksissa |
laahauksessa |
laahauksissa |
Ela |
-sta |
laahauksesta |
laahauksista |
laahauksesta |
laahauksista |
laahauksesta |
laahauksista |
All |
-lle |
laahaukselle |
laahauksille |
laahaukselle |
laahauksille |
laahaukselle |
laahauksille |
Ade |
-lla |
laahauksella |
laahauksilla |
laahauksella |
laahauksilla |
laahauksella |
laahauksilla |
Abl |
-lta |
laahaukselta |
laahauksilta |
laahaukselta |
laahauksilta |
laahaukselta |
laahauksilta |
Tra |
-ksi |
laahauksekse |
laahauksikse |
laahauksekse |
laahauksikse |
laahauksekse |
laahauksikse |
Ess |
-na |
laahauksena |
laahauksina |
laahauksena |
laahauksina |
laahauksena |
laahauksina |
Abe |
-tta |
laahauksetta |
laahauksitta |
laahauksetta |
laahauksitta |
laahauksetta |
laahauksitta |
Com |
-ne |
- |
laahauksine |
- |
laahauksine |
- |
laahauksine |
Singular
Plural
Nom
-
laahaukse
laahaukse
laahaukse
laahaukse
laahaukse
laahaukse
Par
-ta
laahausta
laahausta
laahausta
laahauksia
laahauksia
laahauksia
Gen
-n
laahaukse
laahaukse
laahaukse
laahauksie
laahauksie
laahauksie
Ill
mihin
laahauksee
laahauksee
laahauksee
laahauksii
laahauksii
laahauksii
Ine
-ssa
laahauksessa
laahauksessa
laahauksessa
laahauksissa
laahauksissa
laahauksissa
Ela
-sta
laahauksesta
laahauksesta
laahauksesta
laahauksista
laahauksista
laahauksista
All
-lle
laahaukselle
laahaukselle
laahaukselle
laahauksille
laahauksille
laahauksille
Ade
-lla
laahauksella
laahauksella
laahauksella
laahauksilla
laahauksilla
laahauksilla
Abl
-lta
laahaukselta
laahaukselta
laahaukselta
laahauksilta
laahauksilta
laahauksilta
Tra
-ksi
laahauksekse
laahauksekse
laahauksekse
laahauksikse
laahauksikse
laahauksikse
Ess
-na
laahauksena
laahauksena
laahauksena
laahauksina
laahauksina
laahauksina
Abe
-tta
laahauksetta
laahauksetta
laahauksetta
laahauksitta
laahauksitta
laahauksitta
Com
-ne
-
-
-
laahauksine
laahauksine
laahauksine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net