logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kurdi, noun

Word analysis
kurdilaista

kurdilaista

kurdi

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Singular Elative

kurdi

Noun, Singular Nominative

+ laki

Noun, Plural Elative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kurdi

kurdit

Par

-ta

kurdia

kurdeja

Gen

-n

kurdin

kurdien

Ill

mihin

kurdiin

kurdeihin

Ine

-ssa

kurdissa

kurdeissa

Ela

-sta

kurdista

kurdeista

All

-lle

kurdille

kurdeille

Ade

-lla

kurdilla

kurdeilla

Abl

-lta

kurdilta

kurdeilta

Tra

-ksi

kurdiksi

kurdeiksi

Ess

-na

kurdina

kurdeina

Abe

-tta

kurditta

kurdeitta

Com

-ne

-

kurdeine

Ins

-in

-

kurdein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kurdi

kurdit

Par

-ta

kurdia

kurdeja

Gen

-n

kurdin

kurdien

Ill

mihin

kurdiin

kurdeihin

Ine

-ssa

kurdissa

kurdeissa

Ela

-sta

kurdista

kurdeista

All

-lle

kurdille

kurdeille

Ade

-lla

kurdilla

kurdeilla

Abl

-lta

kurdilta

kurdeilta

Tra

-ksi

kurdiksi

kurdeiksi

Ess

-na

kurdina

kurdeina

Abe

-tta

kurditta

kurdeitta

Com

-ne

-

kurdeine

Ins

-in

-

kurdein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Kurd kurdi
Kurd
Kurdish
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS - Wikipedia 2010; jw2019 Olen ylpeä siitä, että olen kurdi. I am proud to be a Kurd. Kurdi kulttuuri on rikas ja monipuolinen. Kurdish culture is rich and diverse. Kurdi taisteli rohkeasti vapauden puolesta. The Kurd fought bravely for freedom. On tärkeää tukea kurdi itsemääräämisoikeutta. It is important to support Kurdish self-determination. Kurdi pidätettiin terroristisena soluttautujana. The Kurd was arrested as a terrorist infiltrator. Kurdi pakolaisleiri on perustettu siirtymään EU:sta. Kurdish refugee camp has been set up to move from the EU. Hän puhui kurdin kielellä. He spoke in Kurdish. Kurdi on suljettu Bronxissa asuvalta lähins-idän pakolaiselta. Kurdi is banned from a Middle Eastern refugee living in the Bronx. Totuus tavoittaa kurdit 169. Kurdish People Respond to the Truth 169. Hänen isänsä oli kurdi, mutta hän itse pidättäytyi ilmaisemasta kansallisuuttaan. His father was Kurdish, but he himself refrained from disclosing his nationality. Show more arrow right

Wiktionary

A Kurd. The Kurdish language. Show more arrow right From Northern Kurdish kurd / کورد‎ (kurd). See Kurd for more. Show more arrow right

Wikipedia

Kurdish language The Kurdish language is a language mostly spoken in an area called Kurdistan, including by Kurdish people in parts of the countries Iran, Iraq, Syria and Turkey. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kurdini

kurdini

kurdisi

kurdisi

kurdinsa

kurdinsa

Par

-ta

kurdiani

kurdejani

kurdiasi

kurdejasi

kurdiansa / kurdiaan

kurdejansa / kurdejaan

Gen

-n

kurdini

kurdieni

kurdisi

kurdiesi

kurdinsa

kurdiensa

Ill

mihin

kurdiini

kurdeihini

kurdiisi

kurdeihisi

kurdiinsa

kurdeihinsa

Ine

-ssa

kurdissani

kurdeissani

kurdissasi

kurdeissasi

kurdissansa / kurdissaan

kurdeissansa / kurdeissaan

Ela

-sta

kurdistani

kurdeistani

kurdistasi

kurdeistasi

kurdistansa / kurdistaan

kurdeistansa / kurdeistaan

All

-lle

kurdilleni

kurdeilleni

kurdillesi

kurdeillesi

kurdillensa / kurdilleen

kurdeillensa / kurdeillean

Ade

-lla

kurdillani

kurdeillani

kurdillasi

kurdeillasi

kurdillansa / kurdillaan

kurdeillansa / kurdeillaan

Abl

-lta

kurdiltani

kurdeiltani

kurdiltasi

kurdeiltasi

kurdiltansa / kurdiltaan

kurdeiltansa / kurdeiltaan

Tra

-ksi

kurdikseni

kurdeikseni

kurdiksesi

kurdeiksesi

kurdiksensa / kurdikseen

kurdeiksensa / kurdeikseen

Ess

-na

kurdinani

kurdeinani

kurdinasi

kurdeinasi

kurdinansa / kurdinaan

kurdeinansa / kurdeinaan

Abe

-tta

kurdittani

kurdeittani

kurdittasi

kurdeittasi

kurdittansa / kurdittaan

kurdeittansa / kurdeittaan

Com

-ne

-

kurdeineni

-

kurdeinesi

-

kurdeinensa / kurdeineen

Singular

Plural

Nom

-

kurdini

kurdisi

kurdinsa

kurdini

kurdisi

kurdinsa

Par

-ta

kurdiani

kurdiasi

kurdiansa / kurdiaan

kurdejani

kurdejasi

kurdejansa / kurdejaan

Gen

-n

kurdini

kurdisi

kurdinsa

kurdieni

kurdiesi

kurdiensa

Ill

mihin

kurdiini

kurdiisi

kurdiinsa

kurdeihini

kurdeihisi

kurdeihinsa

Ine

-ssa

kurdissani

kurdissasi

kurdissansa / kurdissaan

kurdeissani

kurdeissasi

kurdeissansa / kurdeissaan

Ela

-sta

kurdistani

kurdistasi

kurdistansa / kurdistaan

kurdeistani

kurdeistasi

kurdeistansa / kurdeistaan

All

-lle

kurdilleni

kurdillesi

kurdillensa / kurdilleen

kurdeilleni

kurdeillesi

kurdeillensa / kurdeillean

Ade

-lla

kurdillani

kurdillasi

kurdillansa / kurdillaan

kurdeillani

kurdeillasi

kurdeillansa / kurdeillaan

Abl

-lta

kurdiltani

kurdiltasi

kurdiltansa / kurdiltaan

kurdeiltani

kurdeiltasi

kurdeiltansa / kurdeiltaan

Tra

-ksi

kurdikseni

kurdiksesi

kurdiksensa / kurdikseen

kurdeikseni

kurdeiksesi

kurdeiksensa / kurdeikseen

Ess

-na

kurdinani

kurdinasi

kurdinansa / kurdinaan

kurdeinani

kurdeinasi

kurdeinansa / kurdeinaan

Abe

-tta

kurdittani

kurdittasi

kurdittansa / kurdittaan

kurdeittani

kurdeittasi

kurdeittansa / kurdeittaan

Com

-ne

-

-

-

kurdeineni

kurdeinesi

kurdeinensa / kurdeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kurdimme

kurdimme

kurdinne

kurdinne

kurdinsa

kurdinsa

Par

-ta

kurdiamme

kurdejamme

kurdianne

kurdejanne

kurdiansa / kurdiaan

kurdejansa / kurdejaan

Gen

-n

kurdimme

kurdiemme

kurdinne

kurdienne

kurdinsa

kurdiensa

Ill

mihin

kurdiimme

kurdeihimme

kurdiinne

kurdeihinne

kurdiinsa

kurdeihinsa

Ine

-ssa

kurdissamme

kurdeissamme

kurdissanne

kurdeissanne

kurdissansa / kurdissaan

kurdeissansa / kurdeissaan

Ela

-sta

kurdistamme

kurdeistamme

kurdistanne

kurdeistanne

kurdistansa / kurdistaan

kurdeistansa / kurdeistaan

All

-lle

kurdillemme

kurdeillemme

kurdillenne

kurdeillenne

kurdillensa / kurdilleen

kurdeillensa / kurdeillean

Ade

-lla

kurdillamme

kurdeillamme

kurdillanne

kurdeillanne

kurdillansa / kurdillaan

kurdeillansa / kurdeillaan

Abl

-lta

kurdiltamme

kurdeiltamme

kurdiltanne

kurdeiltanne

kurdiltansa / kurdiltaan

kurdeiltansa / kurdeiltaan

Tra

-ksi

kurdiksemme

kurdeiksemme

kurdiksenne

kurdeiksenne

kurdiksensa / kurdikseen

kurdeiksensa / kurdeikseen

Ess

-na

kurdinamme

kurdeinamme

kurdinanne

kurdeinanne

kurdinansa / kurdinaan

kurdeinansa / kurdeinaan

Abe

-tta

kurdittamme

kurdeittamme

kurdittanne

kurdeittanne

kurdittansa / kurdittaan

kurdeittansa / kurdeittaan

Com

-ne

-

kurdeinemme

-

kurdeinenne

-

kurdeinensa / kurdeineen

Singular

Plural

Nom

-

kurdimme

kurdinne

kurdinsa

kurdimme

kurdinne

kurdinsa

Par

-ta

kurdiamme

kurdianne

kurdiansa / kurdiaan

kurdejamme

kurdejanne

kurdejansa / kurdejaan

Gen

-n

kurdimme

kurdinne

kurdinsa

kurdiemme

kurdienne

kurdiensa

Ill

mihin

kurdiimme

kurdiinne

kurdiinsa

kurdeihimme

kurdeihinne

kurdeihinsa

Ine

-ssa

kurdissamme

kurdissanne

kurdissansa / kurdissaan

kurdeissamme

kurdeissanne

kurdeissansa / kurdeissaan

Ela

-sta

kurdistamme

kurdistanne

kurdistansa / kurdistaan

kurdeistamme

kurdeistanne

kurdeistansa / kurdeistaan

All

-lle

kurdillemme

kurdillenne

kurdillensa / kurdilleen

kurdeillemme

kurdeillenne

kurdeillensa / kurdeillean

Ade

-lla

kurdillamme

kurdillanne

kurdillansa / kurdillaan

kurdeillamme

kurdeillanne

kurdeillansa / kurdeillaan

Abl

-lta

kurdiltamme

kurdiltanne

kurdiltansa / kurdiltaan

kurdeiltamme

kurdeiltanne

kurdeiltansa / kurdeiltaan

Tra

-ksi

kurdiksemme

kurdiksenne

kurdiksensa / kurdikseen

kurdeiksemme

kurdeiksenne

kurdeiksensa / kurdeikseen

Ess

-na

kurdinamme

kurdinanne

kurdinansa / kurdinaan

kurdeinamme

kurdeinanne

kurdeinansa / kurdeinaan

Abe

-tta

kurdittamme

kurdittanne

kurdittansa / kurdittaan

kurdeittamme

kurdeittanne

kurdeittansa / kurdeittaan

Com

-ne

-

-

-

kurdeinemme

kurdeinenne

kurdeinensa / kurdeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept