logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

korvavaha, noun

Word analysis
korvavahan

korvavahan

korvavaha

Noun, Singular Genitive

korva

Noun, Singular Nominative

+ vaha

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvavaha

korvavahat

Par

-ta

korvavahaa

korvavahoja

Gen

-n

korvavahan

korvavahojen

Ill

mihin

korvavahaan

korvavahoihin

Ine

-ssa

korvavahassa

korvavahoissa

Ela

-sta

korvavahasta

korvavahoista

All

-lle

korvavahalle

korvavahoille

Ade

-lla

korvavahalla

korvavahoilla

Abl

-lta

korvavahalta

korvavahoilta

Tra

-ksi

korvavahaksi

korvavahoiksi

Ess

-na

korvavahana

korvavahoina

Abe

-tta

korvavahatta

korvavahoitta

Com

-ne

-

korvavahoine

Ins

-in

-

korvavahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korvavaha

korvavahat

Par

-ta

korvavahaa

korvavahoja

Gen

-n

korvavahan

korvavahojen

Ill

mihin

korvavahaan

korvavahoihin

Ine

-ssa

korvavahassa

korvavahoissa

Ela

-sta

korvavahasta

korvavahoista

All

-lle

korvavahalle

korvavahoille

Ade

-lla

korvavahalla

korvavahoilla

Abl

-lta

korvavahalta

korvavahoilta

Tra

-ksi

korvavahaksi

korvavahoiksi

Ess

-na

korvavahana

korvavahoina

Abe

-tta

korvavahatta

korvavahoitta

Com

-ne

-

korvavahoine

Ins

-in

-

korvavahoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

earbag
ear wax
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles2018.v3; tmClass Miksi on korvavahan impaktio korvaan? Why there is cerumen impaction in the ear? Anna korvavahan pehmetä viiden minuutin ajan. Let the earbuds sit for five minutes to allow the wax to soften. Säästät korvavahankin. You save earwax. Korvavahan poistoaineet (kosmeettiseen käyttöön). Earwax removers (for cosmetic purposes). Korvavahan luonnollisen poistumismekanismin pettäminen:. Failure of the natural system for expulsion of cerumen:. Pieni harja korvavahan poistamiseksi ääniaukon ympäriltä. Small brush for removal of earwax from the area around the sound outlet. Korvavahan poistotarvikkeet, jotka sisältävät peroksidia. Ear wax removal kit comprised of peroxide. Liuoksen sisältämät misellit tehostavat korvavahan poistoa. The micelles contained in the solution enhance the ears removal. Liuokset korvakäytävän puhdistamiseen ja korvavahan poistoon. Solutions for washing the auditory canal and for the extraction of earwax. 34 Hyviä neuvoja Kuulokojeen käyttö lisää korvavahan kehittymisriskiä. 32 Good advice The use of hearing aids increases the risk of accumulation of earwax. Show more arrow right

Wiktionary

earwax Show more arrow right korva +‎ vaha Show more arrow right

Wikipedia

Earwax Earwax, also known by the medical term cerumen, is a brown, orange, red, yellowish or gray waxy substance secreted in the ear canal of humans and other mammals. It protects the skin of the human ear canal, assists in cleaning and lubrication, and provides protection against bacteria, fungi, and water. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvavahani

korvavahani

korvavahasi

korvavahasi

korvavahansa

korvavahansa

Par

-ta

korvavahaani

korvavahojani

korvavahaasi

korvavahojasi

korvavahaansa / korvavahaaan

korvavahojansa / korvavahojaan

Gen

-n

korvavahani

korvavahojeni

korvavahasi

korvavahojesi

korvavahansa

korvavahojensa

Ill

mihin

korvavahaani

korvavahoihini

korvavahaasi

korvavahoihisi

korvavahaansa

korvavahoihinsa

Ine

-ssa

korvavahassani

korvavahoissani

korvavahassasi

korvavahoissasi

korvavahassansa / korvavahassaan

korvavahoissansa / korvavahoissaan

Ela

-sta

korvavahastani

korvavahoistani

korvavahastasi

korvavahoistasi

korvavahastansa / korvavahastaan

korvavahoistansa / korvavahoistaan

All

-lle

korvavahalleni

korvavahoilleni

korvavahallesi

korvavahoillesi

korvavahallensa / korvavahalleen

korvavahoillensa / korvavahoillean

Ade

-lla

korvavahallani

korvavahoillani

korvavahallasi

korvavahoillasi

korvavahallansa / korvavahallaan

korvavahoillansa / korvavahoillaan

Abl

-lta

korvavahaltani

korvavahoiltani

korvavahaltasi

korvavahoiltasi

korvavahaltansa / korvavahaltaan

korvavahoiltansa / korvavahoiltaan

Tra

-ksi

korvavahakseni

korvavahoikseni

korvavahaksesi

korvavahoiksesi

korvavahaksensa / korvavahakseen

korvavahoiksensa / korvavahoikseen

Ess

-na

korvavahanani

korvavahoinani

korvavahanasi

korvavahoinasi

korvavahanansa / korvavahanaan

korvavahoinansa / korvavahoinaan

Abe

-tta

korvavahattani

korvavahoittani

korvavahattasi

korvavahoittasi

korvavahattansa / korvavahattaan

korvavahoittansa / korvavahoittaan

Com

-ne

-

korvavahoineni

-

korvavahoinesi

-

korvavahoinensa / korvavahoineen

Singular

Plural

Nom

-

korvavahani

korvavahasi

korvavahansa

korvavahani

korvavahasi

korvavahansa

Par

-ta

korvavahaani

korvavahaasi

korvavahaansa / korvavahaaan

korvavahojani

korvavahojasi

korvavahojansa / korvavahojaan

Gen

-n

korvavahani

korvavahasi

korvavahansa

korvavahojeni

korvavahojesi

korvavahojensa

Ill

mihin

korvavahaani

korvavahaasi

korvavahaansa

korvavahoihini

korvavahoihisi

korvavahoihinsa

Ine

-ssa

korvavahassani

korvavahassasi

korvavahassansa / korvavahassaan

korvavahoissani

korvavahoissasi

korvavahoissansa / korvavahoissaan

Ela

-sta

korvavahastani

korvavahastasi

korvavahastansa / korvavahastaan

korvavahoistani

korvavahoistasi

korvavahoistansa / korvavahoistaan

All

-lle

korvavahalleni

korvavahallesi

korvavahallensa / korvavahalleen

korvavahoilleni

korvavahoillesi

korvavahoillensa / korvavahoillean

Ade

-lla

korvavahallani

korvavahallasi

korvavahallansa / korvavahallaan

korvavahoillani

korvavahoillasi

korvavahoillansa / korvavahoillaan

Abl

-lta

korvavahaltani

korvavahaltasi

korvavahaltansa / korvavahaltaan

korvavahoiltani

korvavahoiltasi

korvavahoiltansa / korvavahoiltaan

Tra

-ksi

korvavahakseni

korvavahaksesi

korvavahaksensa / korvavahakseen

korvavahoikseni

korvavahoiksesi

korvavahoiksensa / korvavahoikseen

Ess

-na

korvavahanani

korvavahanasi

korvavahanansa / korvavahanaan

korvavahoinani

korvavahoinasi

korvavahoinansa / korvavahoinaan

Abe

-tta

korvavahattani

korvavahattasi

korvavahattansa / korvavahattaan

korvavahoittani

korvavahoittasi

korvavahoittansa / korvavahoittaan

Com

-ne

-

-

-

korvavahoineni

korvavahoinesi

korvavahoinensa / korvavahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvavahamme

korvavahamme

korvavahanne

korvavahanne

korvavahansa

korvavahansa

Par

-ta

korvavahaamme

korvavahojamme

korvavahaanne

korvavahojanne

korvavahaansa / korvavahaaan

korvavahojansa / korvavahojaan

Gen

-n

korvavahamme

korvavahojemme

korvavahanne

korvavahojenne

korvavahansa

korvavahojensa

Ill

mihin

korvavahaamme

korvavahoihimme

korvavahaanne

korvavahoihinne

korvavahaansa

korvavahoihinsa

Ine

-ssa

korvavahassamme

korvavahoissamme

korvavahassanne

korvavahoissanne

korvavahassansa / korvavahassaan

korvavahoissansa / korvavahoissaan

Ela

-sta

korvavahastamme

korvavahoistamme

korvavahastanne

korvavahoistanne

korvavahastansa / korvavahastaan

korvavahoistansa / korvavahoistaan

All

-lle

korvavahallemme

korvavahoillemme

korvavahallenne

korvavahoillenne

korvavahallensa / korvavahalleen

korvavahoillensa / korvavahoillean

Ade

-lla

korvavahallamme

korvavahoillamme

korvavahallanne

korvavahoillanne

korvavahallansa / korvavahallaan

korvavahoillansa / korvavahoillaan

Abl

-lta

korvavahaltamme

korvavahoiltamme

korvavahaltanne

korvavahoiltanne

korvavahaltansa / korvavahaltaan

korvavahoiltansa / korvavahoiltaan

Tra

-ksi

korvavahaksemme

korvavahoiksemme

korvavahaksenne

korvavahoiksenne

korvavahaksensa / korvavahakseen

korvavahoiksensa / korvavahoikseen

Ess

-na

korvavahanamme

korvavahoinamme

korvavahananne

korvavahoinanne

korvavahanansa / korvavahanaan

korvavahoinansa / korvavahoinaan

Abe

-tta

korvavahattamme

korvavahoittamme

korvavahattanne

korvavahoittanne

korvavahattansa / korvavahattaan

korvavahoittansa / korvavahoittaan

Com

-ne

-

korvavahoinemme

-

korvavahoinenne

-

korvavahoinensa / korvavahoineen

Singular

Plural

Nom

-

korvavahamme

korvavahanne

korvavahansa

korvavahamme

korvavahanne

korvavahansa

Par

-ta

korvavahaamme

korvavahaanne

korvavahaansa / korvavahaaan

korvavahojamme

korvavahojanne

korvavahojansa / korvavahojaan

Gen

-n

korvavahamme

korvavahanne

korvavahansa

korvavahojemme

korvavahojenne

korvavahojensa

Ill

mihin

korvavahaamme

korvavahaanne

korvavahaansa

korvavahoihimme

korvavahoihinne

korvavahoihinsa

Ine

-ssa

korvavahassamme

korvavahassanne

korvavahassansa / korvavahassaan

korvavahoissamme

korvavahoissanne

korvavahoissansa / korvavahoissaan

Ela

-sta

korvavahastamme

korvavahastanne

korvavahastansa / korvavahastaan

korvavahoistamme

korvavahoistanne

korvavahoistansa / korvavahoistaan

All

-lle

korvavahallemme

korvavahallenne

korvavahallensa / korvavahalleen

korvavahoillemme

korvavahoillenne

korvavahoillensa / korvavahoillean

Ade

-lla

korvavahallamme

korvavahallanne

korvavahallansa / korvavahallaan

korvavahoillamme

korvavahoillanne

korvavahoillansa / korvavahoillaan

Abl

-lta

korvavahaltamme

korvavahaltanne

korvavahaltansa / korvavahaltaan

korvavahoiltamme

korvavahoiltanne

korvavahoiltansa / korvavahoiltaan

Tra

-ksi

korvavahaksemme

korvavahaksenne

korvavahaksensa / korvavahakseen

korvavahoiksemme

korvavahoiksenne

korvavahoiksensa / korvavahoikseen

Ess

-na

korvavahanamme

korvavahananne

korvavahanansa / korvavahanaan

korvavahoinamme

korvavahoinanne

korvavahoinansa / korvavahoinaan

Abe

-tta

korvavahattamme

korvavahattanne

korvavahattansa / korvavahattaan

korvavahoittamme

korvavahoittanne

korvavahoittansa / korvavahoittaan

Com

-ne

-

-

-

korvavahoinemme

korvavahoinenne

korvavahoinensa / korvavahoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

korva

korvat

Par

-ta

korvaa

korvia

Gen

-n

korvan

korvien

Ill

mihin

korvaan

korviin

Ine

-ssa

korvassa

korvissa

Ela

-sta

korvasta

korvista

All

-lle

korvalle

korville

Ade

-lla

korvalla

korvilla

Abl

-lta

korvalta

korvilta

Tra

-ksi

korvaksi

korviksi

Ess

-na

korvana

korvina

Abe

-tta

korvatta

korvitta

Com

-ne

-

korvine

Ins

-in

-

korvin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

ear korva, kuulo, tähkä, sävelkorva
lug korva
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tilde MODEL; Europarl Parallel Corpus, sentence #1052911; Tatoeba Parallel Corpus, sentence #10186709; Tatoeba (eng-fin); Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba; OPUS Corpora, sentence #556418 Korvaa särkee. My ear hurts. Korvaa särkee edelleen. His ear still hurts. Pidän helmistä korvissa. I like pearls in my ears. Korva on ihmisen aistinelin. The ear is a sensory organ in humans. Lääkäri tutkii potilaan korva. The doctor examines the patient's ear. Korvaa ei tarvitse kostuttaa. You don't need to moisten the ear. Korvaamme on puhelinnumero. Our phone number is. Korva reagoi eri taajuuksiin eri tavoin. The ear reacts differently to different frequencies. Voiko hän korvata korvaamme? Can she replace our compensation? Korva on herkempi kuin ihminen uskookaan. The ear is more sensitive than people believe. Show more arrow right

Wiktionary

ear (archaic, dialectal) edge, border handle Show more arrow right kaikua kuuroille korville-korvainenkorvakekorvallinenkorvatakorvatonKorvatunturi Show more arrow right hiirenkorvahomekorvahörökorvakateenkorvakateenkorvamuhennoskeskikorvakielikorvakoirankorvakorva-aukkokorvahyljekorvakipukorvaklinikkakorvakoirakorvakorukorvakuulokorvakäytäväkorvalappustereotkorvalaputkorvalehtikorvaläppäkorvalääkärikorvamerkkikorvanipukkakorvanlehtikorvannipukkakorvansuojuskorvantauskorvantaustakorvapuustikorvarengaskorvaruiskukorvasairauskorvasienikorvasienikeittokorvasienimuhennoskorvasienimyrkytyskorvasokkelokorvasärkykorvatautikorvatautioppikorvatillikkakorvatipatkorvatorvikorvatulehduskorvatulppakorvatyynykorvavahakorvavaikkukorvayökkökorvinkuultavakovakorvainenkovakorvaisuuskukkakaalikorvaliimakorvaluppakorvamusiikkikorvanuottikorvapeltikorvapystykorvapystykorvaroturytmikorvasillankorvasisäkorvasuomenpystykorvasävelkorvatupsukorvaulkokorvavälikorvavälikorvantulehdusvälikorvaontelo Show more arrow right From Proto-Finnic korva, from Proto-Uralic. Cognates include Estonian kõrv. Show more arrow right

Wikipedia

Ear The ear is the organ of hearing and, in mammals, balance. In mammals, the ear is usually described as having three parts—the outer ear, the middle ear and the inner ear. The outer ear consists of the pinna and the ear canal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvani

korvasi

korvasi

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaani

korviani

korvaasi

korviasi

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvieni

korvasi

korviesi

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korviini

korvaasi

korviisi

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvissani

korvassasi

korvissasi

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvistani

korvastasi

korvistasi

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvilleni

korvallesi

korvillesi

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvillani

korvallasi

korvillasi

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korviltani

korvaltasi

korviltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvikseni

korvaksesi

korviksesi

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvinani

korvanasi

korvinasi

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvittani

korvattasi

korvittasi

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvineni

-

korvinesi

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvani

korvasi

korvansa

korvani

korvasi

korvansa

Par

-ta

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviani

korviasi

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvani

korvasi

korvansa

korvieni

korviesi

korviensa

Ill

mihin

korvaani

korvaasi

korvaansa

korviini

korviisi

korviinsa

Ine

-ssa

korvassani

korvassasi

korvassansa / korvassaan

korvissani

korvissasi

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastani

korvastasi

korvastansa / korvastaan

korvistani

korvistasi

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvalleni

korvallesi

korvallensa / korvalleen

korvilleni

korvillesi

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallani

korvallasi

korvallansa / korvallaan

korvillani

korvillasi

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltani

korvaltasi

korvaltansa / korvaltaan

korviltani

korviltasi

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvakseni

korvaksesi

korvaksensa / korvakseen

korvikseni

korviksesi

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanani

korvanasi

korvanansa / korvanaan

korvinani

korvinasi

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattani

korvattasi

korvattansa / korvattaan

korvittani

korvittasi

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvineni

korvinesi

korvinensa / korvineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvamme

korvanne

korvanne

korvansa

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korviamme

korvaanne

korvianne

korvaansa

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korviemme

korvanne

korvienne

korvansa

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korviimme

korvaanne

korviinne

korvaansa

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvissamme

korvassanne

korvissanne

korvassansa / korvassaan

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvistamme

korvastanne

korvistanne

korvastansa / korvastaan

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvillemme

korvallenne

korvillenne

korvallensa / korvalleen

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvillamme

korvallanne

korvillanne

korvallansa / korvallaan

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korviltamme

korvaltanne

korviltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korviksemme

korvaksenne

korviksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvinamme

korvananne

korvinanne

korvanansa / korvanaan

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvittamme

korvattanne

korvittanne

korvattansa / korvattaan

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

korvinemme

-

korvinenne

-

korvinensa / korvineen

Singular

Plural

Nom

-

korvamme

korvanne

korvansa

korvamme

korvanne

korvansa

Par

-ta

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviamme

korvianne

korviansa / korviaan

Gen

-n

korvamme

korvanne

korvansa

korviemme

korvienne

korviensa

Ill

mihin

korvaamme

korvaanne

korvaansa

korviimme

korviinne

korviinsa

Ine

-ssa

korvassamme

korvassanne

korvassansa / korvassaan

korvissamme

korvissanne

korvissansa / korvissaan

Ela

-sta

korvastamme

korvastanne

korvastansa / korvastaan

korvistamme

korvistanne

korvistansa / korvistaan

All

-lle

korvallemme

korvallenne

korvallensa / korvalleen

korvillemme

korvillenne

korvillensa / korvillean

Ade

-lla

korvallamme

korvallanne

korvallansa / korvallaan

korvillamme

korvillanne

korvillansa / korvillaan

Abl

-lta

korvaltamme

korvaltanne

korvaltansa / korvaltaan

korviltamme

korviltanne

korviltansa / korviltaan

Tra

-ksi

korvaksemme

korvaksenne

korvaksensa / korvakseen

korviksemme

korviksenne

korviksensa / korvikseen

Ess

-na

korvanamme

korvananne

korvanansa / korvanaan

korvinamme

korvinanne

korvinansa / korvinaan

Abe

-tta

korvattamme

korvattanne

korvattansa / korvattaan

korvittamme

korvittanne

korvittansa / korvittaan

Com

-ne

-

-

-

korvinemme

korvinenne

korvinensa / korvineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaha

vahat

Par

-ta

vahaa

vahoja

Gen

-n

vahan

vahojen

Ill

mihin

vahaan

vahoihin

Ine

-ssa

vahassa

vahoissa

Ela

-sta

vahasta

vahoista

All

-lle

vahalle

vahoille

Ade

-lla

vahalla

vahoilla

Abl

-lta

vahalta

vahoilta

Tra

-ksi

vahaksi

vahoiksi

Ess

-na

vahana

vahoina

Abe

-tta

vahatta

vahoitta

Com

-ne

-

vahoine

Ins

-in

-

vahoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaha

vahat

Par

-ta

vahaa

vahoja

Gen

-n

vahan

vahojen

Ill

mihin

vahaan

vahoihin

Ine

-ssa

vahassa

vahoissa

Ela

-sta

vahasta

vahoista

All

-lle

vahalle

vahoille

Ade

-lla

vahalla

vahoilla

Abl

-lta

vahalta

vahoilta

Tra

-ksi

vahaksi

vahoiksi

Ess

-na

vahana

vahoina

Abe

-tta

vahatta

vahoitta

Com

-ne

-

vahoine

Ins

-in

-

vahoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

wax vaha, vaikku
polish kiilloke, kiillotus, kiillotusaine, kiillote, vaha, kiilto
little
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; WikiMatrix Vaha on vahaa. Wax is wax. Vaha on kovaa materiaalia. Wax is a hard material. Vaha on vahaa. Wax is wax. Vai onko vahanne hukassa? Or is the wax missing? Vahanne tuoksuu ihanalta. The wax smells lovely. Vaha sulaa matalassa lämpötilassa. Wax melts at a low temperature. Vaha sulaa matalassa la mpo tilassa. Wax melts at a low temperature. Minulla ei ole vahaa. I have no wax. Auton vaha hoitaa ja suojaa maalipintaa. Car wax takes care of and protects the paint surface. Laita geeliä tai vahaa. What do? Show more arrow right

Wiktionary

wax Show more arrow right From Proto-Finnic vaha, borrowed either from Proto-Germanic wahsą or Proto-Baltic waksa, vakša. Compare English wax and Latvian vasks, respectively. Show more arrow right

Wikipedia

Wax Waxes are a diverse class of organic compounds that are lipophilic, malleable solids near ambient temperatures. They include higher alkanes and lipids, typically with melting points above about 40 °C (104 °F), melting to give low viscosity liquids. Waxes are insoluble in water but soluble in organic, nonpolar solvents. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahani

vahani

vahasi

vahasi

vahansa

vahansa

Par

-ta

vahaani

vahojani

vahaasi

vahojasi

vahaansa / vahaaan

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahani

vahojeni

vahasi

vahojesi

vahansa

vahojensa

Ill

mihin

vahaani

vahoihini

vahaasi

vahoihisi

vahaansa

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassani

vahoissani

vahassasi

vahoissasi

vahassansa / vahassaan

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastani

vahoistani

vahastasi

vahoistasi

vahastansa / vahastaan

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahalleni

vahoilleni

vahallesi

vahoillesi

vahallensa / vahalleen

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallani

vahoillani

vahallasi

vahoillasi

vahallansa / vahallaan

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltani

vahoiltani

vahaltasi

vahoiltasi

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahakseni

vahoikseni

vahaksesi

vahoiksesi

vahaksensa / vahakseen

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanani

vahoinani

vahanasi

vahoinasi

vahanansa / vahanaan

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattani

vahoittani

vahattasi

vahoittasi

vahattansa / vahattaan

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

vahoineni

-

vahoinesi

-

vahoinensa / vahoineen

Singular

Plural

Nom

-

vahani

vahasi

vahansa

vahani

vahasi

vahansa

Par

-ta

vahaani

vahaasi

vahaansa / vahaaan

vahojani

vahojasi

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahani

vahasi

vahansa

vahojeni

vahojesi

vahojensa

Ill

mihin

vahaani

vahaasi

vahaansa

vahoihini

vahoihisi

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassani

vahassasi

vahassansa / vahassaan

vahoissani

vahoissasi

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastani

vahastasi

vahastansa / vahastaan

vahoistani

vahoistasi

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahalleni

vahallesi

vahallensa / vahalleen

vahoilleni

vahoillesi

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallani

vahallasi

vahallansa / vahallaan

vahoillani

vahoillasi

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltani

vahaltasi

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltani

vahoiltasi

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahakseni

vahaksesi

vahaksensa / vahakseen

vahoikseni

vahoiksesi

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanani

vahanasi

vahanansa / vahanaan

vahoinani

vahoinasi

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattani

vahattasi

vahattansa / vahattaan

vahoittani

vahoittasi

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

-

-

vahoineni

vahoinesi

vahoinensa / vahoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vahamme

vahamme

vahanne

vahanne

vahansa

vahansa

Par

-ta

vahaamme

vahojamme

vahaanne

vahojanne

vahaansa / vahaaan

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahamme

vahojemme

vahanne

vahojenne

vahansa

vahojensa

Ill

mihin

vahaamme

vahoihimme

vahaanne

vahoihinne

vahaansa

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassamme

vahoissamme

vahassanne

vahoissanne

vahassansa / vahassaan

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastamme

vahoistamme

vahastanne

vahoistanne

vahastansa / vahastaan

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahallemme

vahoillemme

vahallenne

vahoillenne

vahallensa / vahalleen

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallamme

vahoillamme

vahallanne

vahoillanne

vahallansa / vahallaan

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltamme

vahoiltamme

vahaltanne

vahoiltanne

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahaksemme

vahoiksemme

vahaksenne

vahoiksenne

vahaksensa / vahakseen

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanamme

vahoinamme

vahananne

vahoinanne

vahanansa / vahanaan

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattamme

vahoittamme

vahattanne

vahoittanne

vahattansa / vahattaan

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

vahoinemme

-

vahoinenne

-

vahoinensa / vahoineen

Singular

Plural

Nom

-

vahamme

vahanne

vahansa

vahamme

vahanne

vahansa

Par

-ta

vahaamme

vahaanne

vahaansa / vahaaan

vahojamme

vahojanne

vahojansa / vahojaan

Gen

-n

vahamme

vahanne

vahansa

vahojemme

vahojenne

vahojensa

Ill

mihin

vahaamme

vahaanne

vahaansa

vahoihimme

vahoihinne

vahoihinsa

Ine

-ssa

vahassamme

vahassanne

vahassansa / vahassaan

vahoissamme

vahoissanne

vahoissansa / vahoissaan

Ela

-sta

vahastamme

vahastanne

vahastansa / vahastaan

vahoistamme

vahoistanne

vahoistansa / vahoistaan

All

-lle

vahallemme

vahallenne

vahallensa / vahalleen

vahoillemme

vahoillenne

vahoillensa / vahoillean

Ade

-lla

vahallamme

vahallanne

vahallansa / vahallaan

vahoillamme

vahoillanne

vahoillansa / vahoillaan

Abl

-lta

vahaltamme

vahaltanne

vahaltansa / vahaltaan

vahoiltamme

vahoiltanne

vahoiltansa / vahoiltaan

Tra

-ksi

vahaksemme

vahaksenne

vahaksensa / vahakseen

vahoiksemme

vahoiksenne

vahoiksensa / vahoikseen

Ess

-na

vahanamme

vahananne

vahanansa / vahanaan

vahoinamme

vahoinanne

vahoinansa / vahoinaan

Abe

-tta

vahattamme

vahattanne

vahattansa / vahattaan

vahoittamme

vahoittanne

vahoittansa / vahoittaan

Com

-ne

-

-

-

vahoinemme

vahoinenne

vahoinensa / vahoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept