logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kolmipyöräinen, noun

Word analysis
kolmipyöräinen

kolmipyöräinen

kolmipyöräinen

Noun, Singular Nominative

kolmipyöräinen

Adjective, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräinen

kolmipyöräiset

Par

-ta

kolmipyöräistä

kolmipyöräisiä

Gen

-n

kolmipyöräisen

kolmipyöräisien / kolmipyöräisten

Ill

mihin

kolmipyöräiseen

kolmipyöräisiin

Ine

-ssa

kolmipyöräisessä

kolmipyöräisissä

Ela

-sta

kolmipyöräisestä

kolmipyöräisistä

All

-lle

kolmipyöräiselle

kolmipyöräisille

Ade

-lla

kolmipyöräisellä

kolmipyöräisillä

Abl

-lta

kolmipyöräiseltä

kolmipyöräisiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksi

kolmipyöräisiksi

Ess

-na

kolmipyöräisenä

kolmipyöräisinä

Abe

-tta

kolmipyöräisettä

kolmipyöräisittä

Com

-ne

-

kolmipyöräisine

Ins

-in

-

kolmipyöräisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräinen

kolmipyöräiset

Par

-ta

kolmipyöräistä

kolmipyöräisiä

Gen

-n

kolmipyöräisen

kolmipyöräisien / kolmipyöräisten

Ill

mihin

kolmipyöräiseen

kolmipyöräisiin

Ine

-ssa

kolmipyöräisessä

kolmipyöräisissä

Ela

-sta

kolmipyöräisestä

kolmipyöräisistä

All

-lle

kolmipyöräiselle

kolmipyöräisille

Ade

-lla

kolmipyöräisellä

kolmipyöräisillä

Abl

-lta

kolmipyöräiseltä

kolmipyöräisiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksi

kolmipyöräisiksi

Ess

-na

kolmipyöräisenä

kolmipyöräisinä

Abe

-tta

kolmipyöräisettä

kolmipyöräisittä

Com

-ne

-

kolmipyöräisine

Ins

-in

-

kolmipyöräisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tricycle
three-wheeled
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles parallel corpus; OPUS - OpenSubtitles2018; Tatoeba parallel corpus; OPUS corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS Finnish-English WMT News Commentary; Europarl Kolmipyöräinen kulkee nopeasti. The tricycle moves quickly. Kolmipyöräinen kaatui mutaisella tiellä. The tricycle toppled over on the muddy road. Hän ajaa kolmipyöräisillään kotiin. He rides on their tricycle home. Lapset leikkivät pihalla kolmipyöräisillään. The children are playing outside with their tricycles. Pojat ajoivat ympäriinsä kolmipyöräisillään. The boys were driving around on their tricycles. Poika ajoi onnettomuudessa kolmipyöräisillään. The boy crashed on his tricycle. Mies kulkee usein puistossa kolmipyöräisillään. The man often walks in the park with his tricycle. Pieni tyttö opetteli ajamaan kolmipyöräisillään. The little girl was learning to ride on her tricycle. Äiti antoi pojalleen uuden kolmipyöräisen. The mother gave her son a new tricycle. Poika hurmaantui uuteen kolmipyöräiseensä. The boy was delighted with his new tricycle. Show more arrow right

Wiktionary

three-wheeled Show more arrow right kolmipyöräisesti kolmipyöräisyys Show more arrow right kolmi- +‎ pyörä +‎ -inen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräiseni

kolmipyöräiseni

kolmipyöräisesi

kolmipyöräisesi

kolmipyöräisensä

kolmipyöräisensä

Par

-ta

kolmipyöräistäni

kolmipyöräisiäni

kolmipyöräistäsi

kolmipyöräisiäsi

kolmipyöräistänsä / kolmipyöräistään

kolmipyöräisiänsä / kolmipyöräisiään

Gen

-n

kolmipyöräiseni

kolmipyöräisieni / kolmipyöräisteni

kolmipyöräisesi

kolmipyöräisiesi / kolmipyöräistesi

kolmipyöräisensä

kolmipyöräisiensä / kolmipyöräistensä

Ill

mihin

kolmipyöräiseeni

kolmipyöräisiini

kolmipyöräiseesi

kolmipyöräisiisi

kolmipyöräiseensä

kolmipyöräisiinsä

Ine

-ssa

kolmipyöräisessäni

kolmipyöräisissäni

kolmipyöräisessäsi

kolmipyöräisissäsi

kolmipyöräisessänsä / kolmipyöräisessään

kolmipyöräisissänsä / kolmipyöräisissään

Ela

-sta

kolmipyöräisestäni

kolmipyöräisistäni

kolmipyöräisestäsi

kolmipyöräisistäsi

kolmipyöräisestänsä / kolmipyöräisestään

kolmipyöräisistänsä / kolmipyöräisistään

All

-lle

kolmipyöräiselleni

kolmipyöräisilleni

kolmipyöräisellesi

kolmipyöräisillesi

kolmipyöräisellensä / kolmipyöräiselleen

kolmipyöräisillensä / kolmipyöräisilleän

Ade

-lla

kolmipyöräiselläni

kolmipyöräisilläni

kolmipyöräiselläsi

kolmipyöräisilläsi

kolmipyöräisellänsä / kolmipyöräisellään

kolmipyöräisillänsä / kolmipyöräisillään

Abl

-lta

kolmipyöräiseltäni

kolmipyöräisiltäni

kolmipyöräiseltäsi

kolmipyöräisiltäsi

kolmipyöräiseltänsä / kolmipyöräiseltään

kolmipyöräisiltänsä / kolmipyöräisiltään

Tra

-ksi

kolmipyöräisekseni

kolmipyöräisikseni

kolmipyöräiseksesi

kolmipyöräisiksesi

kolmipyöräiseksensä / kolmipyöräisekseen

kolmipyöräisiksensä / kolmipyöräisikseen

Ess

-na

kolmipyöräisenäni

kolmipyöräisinäni

kolmipyöräisenäsi

kolmipyöräisinäsi

kolmipyöräisenänsä / kolmipyöräisenään

kolmipyöräisinänsä / kolmipyöräisinään

Abe

-tta

kolmipyöräisettäni

kolmipyöräisittäni

kolmipyöräisettäsi

kolmipyöräisittäsi

kolmipyöräisettänsä / kolmipyöräisettään

kolmipyöräisittänsä / kolmipyöräisittään

Com

-ne

-

kolmipyöräisineni

-

kolmipyöräisinesi

-

kolmipyöräisinensä / kolmipyöräisineen

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräiseni

kolmipyöräisesi

kolmipyöräisensä

kolmipyöräiseni

kolmipyöräisesi

kolmipyöräisensä

Par

-ta

kolmipyöräistäni

kolmipyöräistäsi

kolmipyöräistänsä / kolmipyöräistään

kolmipyöräisiäni

kolmipyöräisiäsi

kolmipyöräisiänsä / kolmipyöräisiään

Gen

-n

kolmipyöräiseni

kolmipyöräisesi

kolmipyöräisensä

kolmipyöräisieni / kolmipyöräisteni

kolmipyöräisiesi / kolmipyöräistesi

kolmipyöräisiensä / kolmipyöräistensä

Ill

mihin

kolmipyöräiseeni

kolmipyöräiseesi

kolmipyöräiseensä

kolmipyöräisiini

kolmipyöräisiisi

kolmipyöräisiinsä

Ine

-ssa

kolmipyöräisessäni

kolmipyöräisessäsi

kolmipyöräisessänsä / kolmipyöräisessään

kolmipyöräisissäni

kolmipyöräisissäsi

kolmipyöräisissänsä / kolmipyöräisissään

Ela

-sta

kolmipyöräisestäni

kolmipyöräisestäsi

kolmipyöräisestänsä / kolmipyöräisestään

kolmipyöräisistäni

kolmipyöräisistäsi

kolmipyöräisistänsä / kolmipyöräisistään

All

-lle

kolmipyöräiselleni

kolmipyöräisellesi

kolmipyöräisellensä / kolmipyöräiselleen

kolmipyöräisilleni

kolmipyöräisillesi

kolmipyöräisillensä / kolmipyöräisilleän

Ade

-lla

kolmipyöräiselläni

kolmipyöräiselläsi

kolmipyöräisellänsä / kolmipyöräisellään

kolmipyöräisilläni

kolmipyöräisilläsi

kolmipyöräisillänsä / kolmipyöräisillään

Abl

-lta

kolmipyöräiseltäni

kolmipyöräiseltäsi

kolmipyöräiseltänsä / kolmipyöräiseltään

kolmipyöräisiltäni

kolmipyöräisiltäsi

kolmipyöräisiltänsä / kolmipyöräisiltään

Tra

-ksi

kolmipyöräisekseni

kolmipyöräiseksesi

kolmipyöräiseksensä / kolmipyöräisekseen

kolmipyöräisikseni

kolmipyöräisiksesi

kolmipyöräisiksensä / kolmipyöräisikseen

Ess

-na

kolmipyöräisenäni

kolmipyöräisenäsi

kolmipyöräisenänsä / kolmipyöräisenään

kolmipyöräisinäni

kolmipyöräisinäsi

kolmipyöräisinänsä / kolmipyöräisinään

Abe

-tta

kolmipyöräisettäni

kolmipyöräisettäsi

kolmipyöräisettänsä / kolmipyöräisettään

kolmipyöräisittäni

kolmipyöräisittäsi

kolmipyöräisittänsä / kolmipyöräisittään

Com

-ne

-

-

-

kolmipyöräisineni

kolmipyöräisinesi

kolmipyöräisinensä / kolmipyöräisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräisemme

kolmipyöräisemme

kolmipyöräisenne

kolmipyöräisenne

kolmipyöräisensä

kolmipyöräisensä

Par

-ta

kolmipyöräistämme

kolmipyöräisiämme

kolmipyöräistänne

kolmipyöräisiänne

kolmipyöräistänsä / kolmipyöräistään

kolmipyöräisiänsä / kolmipyöräisiään

Gen

-n

kolmipyöräisemme

kolmipyöräisiemme / kolmipyöräistemme

kolmipyöräisenne

kolmipyöräisienne / kolmipyöräistenne

kolmipyöräisensä

kolmipyöräisiensä / kolmipyöräistensä

Ill

mihin

kolmipyöräiseemme

kolmipyöräisiimme

kolmipyöräiseenne

kolmipyöräisiinne

kolmipyöräiseensä

kolmipyöräisiinsä

Ine

-ssa

kolmipyöräisessämme

kolmipyöräisissämme

kolmipyöräisessänne

kolmipyöräisissänne

kolmipyöräisessänsä / kolmipyöräisessään

kolmipyöräisissänsä / kolmipyöräisissään

Ela

-sta

kolmipyöräisestämme

kolmipyöräisistämme

kolmipyöräisestänne

kolmipyöräisistänne

kolmipyöräisestänsä / kolmipyöräisestään

kolmipyöräisistänsä / kolmipyöräisistään

All

-lle

kolmipyöräisellemme

kolmipyöräisillemme

kolmipyöräisellenne

kolmipyöräisillenne

kolmipyöräisellensä / kolmipyöräiselleen

kolmipyöräisillensä / kolmipyöräisilleän

Ade

-lla

kolmipyöräisellämme

kolmipyöräisillämme

kolmipyöräisellänne

kolmipyöräisillänne

kolmipyöräisellänsä / kolmipyöräisellään

kolmipyöräisillänsä / kolmipyöräisillään

Abl

-lta

kolmipyöräiseltämme

kolmipyöräisiltämme

kolmipyöräiseltänne

kolmipyöräisiltänne

kolmipyöräiseltänsä / kolmipyöräiseltään

kolmipyöräisiltänsä / kolmipyöräisiltään

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksemme

kolmipyöräisiksemme

kolmipyöräiseksenne

kolmipyöräisiksenne

kolmipyöräiseksensä / kolmipyöräisekseen

kolmipyöräisiksensä / kolmipyöräisikseen

Ess

-na

kolmipyöräisenämme

kolmipyöräisinämme

kolmipyöräisenänne

kolmipyöräisinänne

kolmipyöräisenänsä / kolmipyöräisenään

kolmipyöräisinänsä / kolmipyöräisinään

Abe

-tta

kolmipyöräisettämme

kolmipyöräisittämme

kolmipyöräisettänne

kolmipyöräisittänne

kolmipyöräisettänsä / kolmipyöräisettään

kolmipyöräisittänsä / kolmipyöräisittään

Com

-ne

-

kolmipyöräisinemme

-

kolmipyöräisinenne

-

kolmipyöräisinensä / kolmipyöräisineen

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräisemme

kolmipyöräisenne

kolmipyöräisensä

kolmipyöräisemme

kolmipyöräisenne

kolmipyöräisensä

Par

-ta

kolmipyöräistämme

kolmipyöräistänne

kolmipyöräistänsä / kolmipyöräistään

kolmipyöräisiämme

kolmipyöräisiänne

kolmipyöräisiänsä / kolmipyöräisiään

Gen

-n

kolmipyöräisemme

kolmipyöräisenne

kolmipyöräisensä

kolmipyöräisiemme / kolmipyöräistemme

kolmipyöräisienne / kolmipyöräistenne

kolmipyöräisiensä / kolmipyöräistensä

Ill

mihin

kolmipyöräiseemme

kolmipyöräiseenne

kolmipyöräiseensä

kolmipyöräisiimme

kolmipyöräisiinne

kolmipyöräisiinsä

Ine

-ssa

kolmipyöräisessämme

kolmipyöräisessänne

kolmipyöräisessänsä / kolmipyöräisessään

kolmipyöräisissämme

kolmipyöräisissänne

kolmipyöräisissänsä / kolmipyöräisissään

Ela

-sta

kolmipyöräisestämme

kolmipyöräisestänne

kolmipyöräisestänsä / kolmipyöräisestään

kolmipyöräisistämme

kolmipyöräisistänne

kolmipyöräisistänsä / kolmipyöräisistään

All

-lle

kolmipyöräisellemme

kolmipyöräisellenne

kolmipyöräisellensä / kolmipyöräiselleen

kolmipyöräisillemme

kolmipyöräisillenne

kolmipyöräisillensä / kolmipyöräisilleän

Ade

-lla

kolmipyöräisellämme

kolmipyöräisellänne

kolmipyöräisellänsä / kolmipyöräisellään

kolmipyöräisillämme

kolmipyöräisillänne

kolmipyöräisillänsä / kolmipyöräisillään

Abl

-lta

kolmipyöräiseltämme

kolmipyöräiseltänne

kolmipyöräiseltänsä / kolmipyöräiseltään

kolmipyöräisiltämme

kolmipyöräisiltänne

kolmipyöräisiltänsä / kolmipyöräisiltään

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksemme

kolmipyöräiseksenne

kolmipyöräiseksensä / kolmipyöräisekseen

kolmipyöräisiksemme

kolmipyöräisiksenne

kolmipyöräisiksensä / kolmipyöräisikseen

Ess

-na

kolmipyöräisenämme

kolmipyöräisenänne

kolmipyöräisenänsä / kolmipyöräisenään

kolmipyöräisinämme

kolmipyöräisinänne

kolmipyöräisinänsä / kolmipyöräisinään

Abe

-tta

kolmipyöräisettämme

kolmipyöräisettänne

kolmipyöräisettänsä / kolmipyöräisettään

kolmipyöräisittämme

kolmipyöräisittänne

kolmipyöräisittänsä / kolmipyöräisittään

Com

-ne

-

-

-

kolmipyöräisinemme

kolmipyöräisinenne

kolmipyöräisinensä / kolmipyöräisineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

three-wheeled Show more arrow right kolmipyöräisesti kolmipyöräisyys Show more arrow right kolmi- +‎ pyörä +‎ -inen Show more arrow right
tricycle
three-wheeled
Show more arrow right
not-set; Europarl; Europarl Parallel Corpus v8; tmClass; Tatoeba, sentence ID: 2927930; EurLex-2; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000-1012-0014-0241-0192 Kolmipyöräinen mopo. Three-wheel moped. Kolmipyöräinen pyörätuoli on helppo ja kevyt kuljettaa. The tricycle wheelchair is easy and lightweight to transport. Kolmipyöräinen polkupyörä on suosittu lasten keskuudessa. The tricycle is popular among children. Kolmipyöräinen potkulauta oli täydellinen valinta hänelle. The three-wheeled scooter was the perfect choice for him. Kolmipyöräinen moottoripyörä oli vanhanaikainen mutta luotettava. The three-wheeler motorcycle was old-fashioned but reliable. Kolmipyöräisten vuokraus. Tricycle rental. Huomio kolmipyöräiset mopot ja rekat! Watch out for three-wheeled mopeds and trucks! kolmipyöräinen mopo tai kevyt nelipyörä. three - wheel moped and light quadricycle,. Hän ajelee kolmipyöräisillään kesällä. He rides his tricycle in the summer. Kolmipyöräiset mopot. Three-wheel mopeds. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

kolmipyöräinen

kolmipyöräiset

Par

-ta

kolmipyöräistä

kolmipyöräisiä

Gen

-n

kolmipyöräisen

kolmipyöräisien / kolmipyöräisten

Ill

mihin

kolmipyöräiseen

kolmipyöräisiin

Ine

-ssa

kolmipyöräisessä

kolmipyöräisissä

Ela

-sta

kolmipyöräisestä

kolmipyöräisistä

All

-lle

kolmipyöräiselle

kolmipyöräisille

Ade

-lla

kolmipyöräisellä

kolmipyöräisillä

Abl

-lta

kolmipyöräiseltä

kolmipyöräisiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksi

kolmipyöräisiksi

Ess

-na

kolmipyöräisenä

kolmipyöräisinä

Abe

-tta

kolmipyöräisettä

kolmipyöräisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräinen

kolmipyöräiset

Par

-ta

kolmipyöräistä

kolmipyöräisiä

Gen

-n

kolmipyöräisen

kolmipyöräisien / kolmipyöräisten

Ill

mihin

kolmipyöräiseen

kolmipyöräisiin

Ine

-ssa

kolmipyöräisessä

kolmipyöräisissä

Ela

-sta

kolmipyöräisestä

kolmipyöräisistä

All

-lle

kolmipyöräiselle

kolmipyöräisille

Ade

-lla

kolmipyöräisellä

kolmipyöräisillä

Abl

-lta

kolmipyöräiseltä

kolmipyöräisiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksi

kolmipyöräisiksi

Ess

-na

kolmipyöräisenä

kolmipyöräisinä

Abe

-tta

kolmipyöräisettä

kolmipyöräisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

kolmipyöräisempi

kolmipyöräisemmät

Par

-ta

kolmipyöräisempää

kolmipyöräisempiä

Gen

-n

kolmipyöräisemmän

kolmipyöräisempien

Ill

mihin

kolmipyöräisempiin

kolmipyöräisempiin

Ine

-ssa

kolmipyöräisemmässä

kolmipyöräisemmissä

Ela

-sta

kolmipyöräisemmästä

kolmipyöräisemmistä

All

-lle

kolmipyöräisemmälle

kolmipyöräisemmille

Ade

-lla

kolmipyöräisemmällä

kolmipyöräisemmillä

Abl

-lta

kolmipyöräisemmältä

kolmipyöräisemmiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräisemmäksi

kolmipyöräisemmiksi

Ess

-na

kolmipyöräisempänä

kolmipyöräisempinä

Abe

-tta

kolmipyöräisemmättä

kolmipyöräisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräisempi

kolmipyöräisemmät

Par

-ta

kolmipyöräisempää

kolmipyöräisempiä

Gen

-n

kolmipyöräisemmän

kolmipyöräisempien

Ill

mihin

kolmipyöräisempiin

kolmipyöräisempiin

Ine

-ssa

kolmipyöräisemmässä

kolmipyöräisemmissä

Ela

-sta

kolmipyöräisemmästä

kolmipyöräisemmistä

All

-lle

kolmipyöräisemmälle

kolmipyöräisemmille

Ade

-lla

kolmipyöräisemmällä

kolmipyöräisemmillä

Abl

-lta

kolmipyöräisemmältä

kolmipyöräisemmiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräisemmäksi

kolmipyöräisemmiksi

Ess

-na

kolmipyöräisempänä

kolmipyöräisempinä

Abe

-tta

kolmipyöräisemmättä

kolmipyöräisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

kolmipyöräisin

kolmipyöräisimmät

Par

-ta

kolmipyöräisintä

kolmipyöräisimpiä

Gen

-n

kolmipyöräisimmän

kolmipyöräisinten / kolmipyöräisimpien

Ill

mihin

kolmipyöräisimpään

kolmipyöräisimpiin

Ine

-ssa

kolmipyöräisimmässä

kolmipyöräisimmissä

Ela

-sta

kolmipyöräisimmästä

kolmipyöräisimmistä

All

-lle

kolmipyöräisimmälle

kolmipyöräisimmille

Ade

-lla

kolmipyöräisimmällä

kolmipyöräisimmillä

Abl

-lta

kolmipyöräisimmältä

kolmipyöräisimmiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräisimmäksi

kolmipyöräisimmiksi

Ess

-na

kolmipyöräisimpänä

kolmipyöräisimpinä

Abe

-tta

kolmipyöräisimmättä

kolmipyöräisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräisin

kolmipyöräisimmät

Par

-ta

kolmipyöräisintä

kolmipyöräisimpiä

Gen

-n

kolmipyöräisimmän

kolmipyöräisinten / kolmipyöräisimpien

Ill

mihin

kolmipyöräisimpään

kolmipyöräisimpiin

Ine

-ssa

kolmipyöräisimmässä

kolmipyöräisimmissä

Ela

-sta

kolmipyöräisimmästä

kolmipyöräisimmistä

All

-lle

kolmipyöräisimmälle

kolmipyöräisimmille

Ade

-lla

kolmipyöräisimmällä

kolmipyöräisimmillä

Abl

-lta

kolmipyöräisimmältä

kolmipyöräisimmiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräisimmäksi

kolmipyöräisimmiksi

Ess

-na

kolmipyöräisimpänä

kolmipyöräisimpinä

Abe

-tta

kolmipyöräisimmättä

kolmipyöräisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräinen

kolmipyöräiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kolmipyöräisen

kolmipyöräisien / kolmipyöräisten

Ill

mihin

kolmipyöräiseen

Solve

Ine

-ssa

kolmipyöräisissä

Solve

Ela

-sta

kolmipyöräisistä

Solve

All

-lle

kolmipyöräiselle

Solve

Ade

-lla

kolmipyöräisellä

kolmipyöräisillä

Abl

-lta

kolmipyöräiseltä

kolmipyöräisiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksi

kolmipyöräisiksi

Ess

-na

kolmipyöräisenä

kolmipyöräisinä

Abe

-tta

kolmipyöräisettä

kolmipyöräisittä

Com

-ne

-

kolmipyöräisine

Ins

-in

-

kolmipyöräisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräinen

kolmipyöräiset

Par

-ta

Gen

-n

kolmipyöräisen

kolmipyöräisien / kolmipyöräisten

Ill

mihin

kolmipyöräiseen

Ine

-ssa

kolmipyöräisissä

Ela

-sta

kolmipyöräisistä

All

-lle

kolmipyöräiselle

Ade

-lla

kolmipyöräisellä

kolmipyöräisillä

Abl

-lta

kolmipyöräiseltä

kolmipyöräisiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksi

kolmipyöräisiksi

Ess

-na

kolmipyöräisenä

kolmipyöräisinä

Abe

-tta

kolmipyöräisettä

kolmipyöräisittä

Com

-ne

-

kolmipyöräisine

Ins

-in

-

kolmipyöräisin

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

kolmipyöräinen

kolmipyöräiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kolmipyöräisen

kolmipyöräisien / kolmipyöräisten

Ill

mihin

kolmipyöräiseen

Solve

Ine

-ssa

kolmipyöräisissä

Solve

Ela

-sta

kolmipyöräisistä

Solve

All

-lle

kolmipyöräiselle

Solve

Ade

-lla

kolmipyöräisellä

kolmipyöräisillä

Abl

-lta

kolmipyöräiseltä

kolmipyöräisiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksi

kolmipyöräisiksi

Ess

-na

kolmipyöräisenä

kolmipyöräisinä

Abe

-tta

kolmipyöräisettä

kolmipyöräisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

kolmipyöräinen

kolmipyöräiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kolmipyöräisen

kolmipyöräisien / kolmipyöräisten

Ill

mihin

kolmipyöräiseen

Solve

Ine

-ssa

kolmipyöräisissä

Solve

Ela

-sta

kolmipyöräisistä

Solve

All

-lle

kolmipyöräiselle

Solve

Ade

-lla

kolmipyöräisellä

kolmipyöräisillä

Abl

-lta

kolmipyöräiseltä

kolmipyöräisiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräiseksi

kolmipyöräisiksi

Ess

-na

kolmipyöräisenä

kolmipyöräisinä

Abe

-tta

kolmipyöräisettä

kolmipyöräisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

kolmipyöräisempiä

Solve

Gen

-n

kolmipyöräisemmän

kolmipyöräisempien

Ill

mihin

kolmipyöräisempiin

Solve

Ine

-ssa

kolmipyöräisemmässä

kolmipyöräisemmissä

Ela

-sta

kolmipyöräisemmästä

kolmipyöräisemmistä

All

-lle

kolmipyöräisemmille

Solve

Ade

-lla

kolmipyöräisemmällä

kolmipyöräisemmillä

Abl

-lta

kolmipyöräisemmältä

kolmipyöräisemmiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräisemmäksi

kolmipyöräisemmiksi

Ess

-na

kolmipyöräisempänä

Solve

Abe

-tta

kolmipyöräisemmättä

kolmipyöräisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisemmin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

kolmipyöräisempiä

Solve

Gen

-n

kolmipyöräisemmän

kolmipyöräisempien

Ill

mihin

kolmipyöräisempiin

Solve

Ine

-ssa

kolmipyöräisemmässä

kolmipyöräisemmissä

Ela

-sta

kolmipyöräisemmästä

kolmipyöräisemmistä

All

-lle

kolmipyöräisemmille

Solve

Ade

-lla

kolmipyöräisemmällä

kolmipyöräisemmillä

Abl

-lta

kolmipyöräisemmältä

kolmipyöräisemmiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräisemmäksi

kolmipyöräisemmiksi

Ess

-na

kolmipyöräisempänä

Solve

Abe

-tta

kolmipyöräisemmättä

kolmipyöräisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisemmin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

kolmipyöräisimpiä

Solve

Gen

-n

kolmipyöräisimmän

kolmipyöräisinten / kolmipyöräisimpien

Ill

mihin

kolmipyöräisimpiin

Solve

Ine

-ssa

kolmipyöräisimmässä

Solve

Ela

-sta

kolmipyöräisimmästä

kolmipyöräisimmistä

All

-lle

kolmipyöräisimmälle

kolmipyöräisimmille

Ade

-lla

kolmipyöräisimmällä

kolmipyöräisimmillä

Abl

-lta

kolmipyöräisimmältä

kolmipyöräisimmiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräisimmäksi

kolmipyöräisimmiksi

Ess

-na

kolmipyöräisimpinä

Solve

Abe

-tta

kolmipyöräisimmättä

kolmipyöräisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

kolmipyöräisimpiä

Solve

Gen

-n

kolmipyöräisimmän

kolmipyöräisinten / kolmipyöräisimpien

Ill

mihin

kolmipyöräisimpiin

Solve

Ine

-ssa

kolmipyöräisimmässä

Solve

Ela

-sta

kolmipyöräisimmästä

kolmipyöräisimmistä

All

-lle

kolmipyöräisimmälle

kolmipyöräisimmille

Ade

-lla

kolmipyöräisimmällä

kolmipyöräisimmillä

Abl

-lta

kolmipyöräisimmältä

kolmipyöräisimmiltä

Tra

-ksi

kolmipyöräisimmäksi

kolmipyöräisimmiksi

Ess

-na

kolmipyöräisimpinä

Solve

Abe

-tta

kolmipyöräisimmättä

kolmipyöräisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

kolmipyöräisimmin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept