logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hurmaantua, verb

Word analysis
hurmaantui SeeHide full analysisArrow downArrow up

hurmaantui

hurmaantua

Verb, Imperfect, 3rd person singular

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) To be enraptured, to be fascinated. Show more arrow right hurmata +‎ -Vntua Show more arrow right
fascinate
be fascinated
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; ParaCrawl Corpus; Wiktionary; jw2019 Oletko hurmaantunut? Enraptured, are we? Kyllä, olen hurmaantunut. Yeah, I'm ecstatic. Saatat hurmaantua siitä. You might get charmed by it. Olet hurmaantunut, herrani.]. You are besotted, my lord. Olen hurmaantunut hänen älykkyydestään. I am captivated by her intelligence. Tule, maista ja hurmaannu! Come, taste and be charmed! Minä olen hurmaantunut tästä kauniista maisemasta. I am enchanted by this beautiful view. Lopulta hurmaannuin uudesta kirjalajista. Eventually, I became enchanted by the new genre. Hurmaannu BKRns-kenkien omaperäisyydestä. Let yourself be seduced by the originality of BKR shoes. Olethan aina hurmaantunut hänen rakkaudestaan. With her love may you be in an ecstasy constantly.”. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hurmaannun

en hurmaannu

ii

hurmaannut

et hurmaannu

iii

hurmaantuu

ei hurmaannu

Plural

Positive

Negative

i

hurmaannumme / hurmaannutaan

emme hurmaannu / ei hurmaannuta

ii

hurmaannutte

ette hurmaannu

iii

hurmaantuvat

eivät hurmaannu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hurmaannuin

en hurmaantunut

ii

hurmaannuit

et hurmaantunut

iii

hurmaantui

ei hurmaantunut

Plural

Positive

Negative

i

hurmaannuimme / hurmaannuttiin

emme hurmaantuneet / ei hurmaannuttu

ii

hurmaannuitte

ette hurmaantuneet

iii

hurmaantuivat

eivät hurmaantuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hurmaantunut

en ole hurmaantunut

ii

olet hurmaantunut

et ole hurmaantunut

iii

on hurmaantunut

ei ole hurmaantunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hurmaantuneet

emme ole hurmaantuneet

ii

olette hurmaantuneet

ette ole hurmaantuneet

iii

ovat hurmaantuneet

eivät ole hurmaantuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hurmaantunut

en ollut hurmaantunut

ii

olit hurmaantunut

et ollut hurmaantunut

iii

oli hurmaantunut

ei ollut hurmaantunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hurmaantuneet

emme olleet hurmaantuneet

ii

olitte hurmaantuneet

ette olleet hurmaantuneet

iii

olivat hurmaantuneet

eivät olleet hurmaantuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hurmaantuisin

en hurmaantuisi

ii

hurmaantuisit

et hurmaantuisi

iii

hurmaantuisi

ei hurmaantuisi

Plural

Positive

Negative

i

hurmaantuisimme

emme hurmaantuisi

ii

hurmaantuisitte

ette hurmaantuisi

iii

hurmaantuisivat

eivät hurmaantuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hurmaantunut

en olisi hurmaantunut

ii

olisit hurmaantunut

et olisi hurmaantunut

iii

olisi hurmaantunut

ei olisi hurmaantunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hurmaantuneet

emme olisi hurmaantuneet

ii

olisitte hurmaantuneet

ette olisi hurmaantuneet

iii

olisivat hurmaantuneet

eivät olisi hurmaantuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hurmaantunen

en hurmaantune

ii

hurmaantunet

et hurmaantune

iii

hurmaantunee

ei hurmaantune

Plural

Positive

Negative

i

hurmaantunemme

emme hurmaantune

ii

hurmaantunette

ette hurmaantune

iii

hurmaantunevat

eivät hurmaantune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hurmaantunut

en liene hurmaantunut

ii

lienet hurmaantunut

et liene hurmaantunut

iii

lienee hurmaantunut

ei liene hurmaantunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hurmaantuneet

emme liene hurmaantuneet

ii

lienette hurmaantuneet

ette liene hurmaantuneet

iii

lienevät hurmaantuneet

eivät liene hurmaantuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hurmaannu

iii

hurmaantukoon

Plural

i

hurmaantukaamme

ii

hurmaantukaa

iii

hurmaantukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hurmaantua

Tra

-ksi

hurmaantuaksensa / hurmaantuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hurmaantuessa

Ins

-in

hurmaantuen

Ine

-ssa

hurmaannuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hurmaantumaan

Ine

-ssa

hurmaantumassa

Ela

-sta

hurmaantumasta

Ade

-lla

hurmaantumalla

Abe

-tta

hurmaantumatta

Ins

-in

hurmaantuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hurmaantuminen

Par

-ta

hurmaantumista

Infinitive V

hurmaantumaisillaan / hurmaantumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hurmaannutaan

ei hurmaannuta

Imperfect

hurmaannuttiin

ei hurmaannuttu

Potential

hurmaannuttaneen

ei hurmaannuttane

Conditional

hurmaannuttaisiin

ei hurmaannuttaisi

Imperative Present

hurmaannuttakoon

älköön hurmaannuttako

Imperative Perfect

olkoon hurmaannuttu

älköön hurmaannuttu

Positive

Negative

Present

hurmaannutaan

ei hurmaannuta

Imperfect

hurmaannuttiin

ei hurmaannuttu

Potential

hurmaannuttaneen

ei hurmaannuttane

Conditional

hurmaannuttaisiin

ei hurmaannuttaisi

Imperative Present

hurmaannuttakoon

älköön hurmaannuttako

Imperative Perfect

olkoon hurmaannuttu

älköön hurmaannuttu

Participle

Active

Passive

1st

hurmaantuva

hurmaannuttava

2nd

hurmaantunut

hurmaannuttu

3rd

hurmaantuma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept