logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kipsivalos, noun

Word analysis
kipsivalokseen

kipsivalokseen

kipsivalos

Noun, Singular Illative

kipsi

Noun, Singular Nominative

+ valos

Noun, Singular Illative

kipsi

Noun, Singular Nominative

+ valo

Noun, Singular Translative 3rd singular possessive

kipsi

Noun, Singular Nominative

+ valo

Noun, Singular Translative 3rd plural possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kipsivalos

kipsivalokset

Par

-ta

kipsivalosta

kipsivaloksia

Gen

-n

kipsivaloksen

kipsivaloksien / kipsivalosten

Ill

mihin

kipsivalokseen

kipsivaloksiin

Ine

-ssa

kipsivaloksessa

kipsivaloksissa

Ela

-sta

kipsivaloksesta

kipsivaloksista

All

-lle

kipsivalokselle

kipsivaloksille

Ade

-lla

kipsivaloksella

kipsivaloksilla

Abl

-lta

kipsivalokselta

kipsivaloksilta

Tra

-ksi

kipsivalokseksi

kipsivaloksiksi

Ess

-na

kipsivaloksena

kipsivaloksina

Abe

-tta

kipsivaloksetta

kipsivaloksitta

Com

-ne

-

kipsivaloksine

Ins

-in

-

kipsivaloksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kipsivalos

kipsivalokset

Par

-ta

kipsivalosta

kipsivaloksia

Gen

-n

kipsivaloksen

kipsivaloksien / kipsivalosten

Ill

mihin

kipsivalokseen

kipsivaloksiin

Ine

-ssa

kipsivaloksessa

kipsivaloksissa

Ela

-sta

kipsivaloksesta

kipsivaloksista

All

-lle

kipsivalokselle

kipsivaloksille

Ade

-lla

kipsivaloksella

kipsivaloksilla

Abl

-lta

kipsivalokselta

kipsivaloksilta

Tra

-ksi

kipsivalokseksi

kipsivaloksiksi

Ess

-na

kipsivaloksena

kipsivaloksina

Abe

-tta

kipsivaloksetta

kipsivaloksitta

Com

-ne

-

kipsivaloksine

Ins

-in

-

kipsivaloksin

plaster cast kipsisidos, kipsivalos, kipsikuva, kipsiveistos
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; tmClass; jw2019; ParaCrawl Corpus; not-set Vertasin pyörän renkaita Fidelin kipsivalokseen. I've checked the bike's tyres against the casts Fidel took from the scene. Otan kipsivaloksen jäljistä. I'll get a cast of these treads. Koristeelliset kipsivalokset. Decorative plaster castings. Kipsivalokset koristetarkoituksiin. Castings of plaster for decorative purposes. Tein naamarin tästä kipsivaloksesta. This is the positive I made the mask from. Yllä: kipsivaloksia Pompejin asukkaista. Above: Plaster casts of Pompeii's inhabitants. Noista jalanjäljistä pitää ottaa kipsivalokset. Yeah, we're gonna need casts of these two imprints. Tunnelin suun kipsivalokset ovat paikoillaan... Tunnel end has plaster (Hydrocal) castings in place... Keramiikkateollisuus hyödyntää kipsivaloksia tuotteidensa valamiseen. The ceramic industries use plaster casts to mould their products. Muotokuvassa mallina käytetty Gummeruksen kuva ja reliefin kipsivalos. The photo Wikström used as a model for his work and a plaster cast of the relief. Show more arrow right

Wiktionary

A cast made of plaster of Paris. Show more arrow right Compound of kipsi (“gypsum, plaster of Paris”) +‎ valos (“cast”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kipsivalokseni

kipsivalokseni

kipsivaloksesi

kipsivaloksesi

kipsivaloksensa

kipsivaloksensa

Par

-ta

kipsivalostani

kipsivaloksiani

kipsivalostasi

kipsivaloksiasi

kipsivalostansa / kipsivalostaan

kipsivaloksiansa / kipsivaloksiaan

Gen

-n

kipsivalokseni

kipsivaloksieni / kipsivalosteni

kipsivaloksesi

kipsivaloksiesi / kipsivalostesi

kipsivaloksensa

kipsivaloksiensa / kipsivalostensa

Ill

mihin

kipsivalokseeni

kipsivaloksiini

kipsivalokseesi

kipsivaloksiisi

kipsivalokseensa

kipsivaloksiinsa

Ine

-ssa

kipsivaloksessani

kipsivaloksissani

kipsivaloksessasi

kipsivaloksissasi

kipsivaloksessansa / kipsivaloksessaan

kipsivaloksissansa / kipsivaloksissaan

Ela

-sta

kipsivaloksestani

kipsivaloksistani

kipsivaloksestasi

kipsivaloksistasi

kipsivaloksestansa / kipsivaloksestaan

kipsivaloksistansa / kipsivaloksistaan

All

-lle

kipsivalokselleni

kipsivaloksilleni

kipsivaloksellesi

kipsivaloksillesi

kipsivaloksellensa / kipsivalokselleen

kipsivaloksillensa / kipsivaloksillean

Ade

-lla

kipsivaloksellani

kipsivaloksillani

kipsivaloksellasi

kipsivaloksillasi

kipsivaloksellansa / kipsivaloksellaan

kipsivaloksillansa / kipsivaloksillaan

Abl

-lta

kipsivalokseltani

kipsivaloksiltani

kipsivalokseltasi

kipsivaloksiltasi

kipsivalokseltansa / kipsivalokseltaan

kipsivaloksiltansa / kipsivaloksiltaan

Tra

-ksi

kipsivaloksekseni

kipsivaloksikseni

kipsivalokseksesi

kipsivaloksiksesi

kipsivalokseksensa / kipsivaloksekseen

kipsivaloksiksensa / kipsivaloksikseen

Ess

-na

kipsivaloksenani

kipsivaloksinani

kipsivaloksenasi

kipsivaloksinasi

kipsivaloksenansa / kipsivaloksenaan

kipsivaloksinansa / kipsivaloksinaan

Abe

-tta

kipsivaloksettani

kipsivaloksittani

kipsivaloksettasi

kipsivaloksittasi

kipsivaloksettansa / kipsivaloksettaan

kipsivaloksittansa / kipsivaloksittaan

Com

-ne

-

kipsivaloksineni

-

kipsivaloksinesi

-

kipsivaloksinensa / kipsivaloksineen

Singular

Plural

Nom

-

kipsivalokseni

kipsivaloksesi

kipsivaloksensa

kipsivalokseni

kipsivaloksesi

kipsivaloksensa

Par

-ta

kipsivalostani

kipsivalostasi

kipsivalostansa / kipsivalostaan

kipsivaloksiani

kipsivaloksiasi

kipsivaloksiansa / kipsivaloksiaan

Gen

-n

kipsivalokseni

kipsivaloksesi

kipsivaloksensa

kipsivaloksieni / kipsivalosteni

kipsivaloksiesi / kipsivalostesi

kipsivaloksiensa / kipsivalostensa

Ill

mihin

kipsivalokseeni

kipsivalokseesi

kipsivalokseensa

kipsivaloksiini

kipsivaloksiisi

kipsivaloksiinsa

Ine

-ssa

kipsivaloksessani

kipsivaloksessasi

kipsivaloksessansa / kipsivaloksessaan

kipsivaloksissani

kipsivaloksissasi

kipsivaloksissansa / kipsivaloksissaan

Ela

-sta

kipsivaloksestani

kipsivaloksestasi

kipsivaloksestansa / kipsivaloksestaan

kipsivaloksistani

kipsivaloksistasi

kipsivaloksistansa / kipsivaloksistaan

All

-lle

kipsivalokselleni

kipsivaloksellesi

kipsivaloksellensa / kipsivalokselleen

kipsivaloksilleni

kipsivaloksillesi

kipsivaloksillensa / kipsivaloksillean

Ade

-lla

kipsivaloksellani

kipsivaloksellasi

kipsivaloksellansa / kipsivaloksellaan

kipsivaloksillani

kipsivaloksillasi

kipsivaloksillansa / kipsivaloksillaan

Abl

-lta

kipsivalokseltani

kipsivalokseltasi

kipsivalokseltansa / kipsivalokseltaan

kipsivaloksiltani

kipsivaloksiltasi

kipsivaloksiltansa / kipsivaloksiltaan

Tra

-ksi

kipsivaloksekseni

kipsivalokseksesi

kipsivalokseksensa / kipsivaloksekseen

kipsivaloksikseni

kipsivaloksiksesi

kipsivaloksiksensa / kipsivaloksikseen

Ess

-na

kipsivaloksenani

kipsivaloksenasi

kipsivaloksenansa / kipsivaloksenaan

kipsivaloksinani

kipsivaloksinasi

kipsivaloksinansa / kipsivaloksinaan

Abe

-tta

kipsivaloksettani

kipsivaloksettasi

kipsivaloksettansa / kipsivaloksettaan

kipsivaloksittani

kipsivaloksittasi

kipsivaloksittansa / kipsivaloksittaan

Com

-ne

-

-

-

kipsivaloksineni

kipsivaloksinesi

kipsivaloksinensa / kipsivaloksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kipsivaloksemme

kipsivaloksemme

kipsivaloksenne

kipsivaloksenne

kipsivaloksensa

kipsivaloksensa

Par

-ta

kipsivalostamme

kipsivaloksiamme

kipsivalostanne

kipsivaloksianne

kipsivalostansa / kipsivalostaan

kipsivaloksiansa / kipsivaloksiaan

Gen

-n

kipsivaloksemme

kipsivaloksiemme / kipsivalostemme

kipsivaloksenne

kipsivaloksienne / kipsivalostenne

kipsivaloksensa

kipsivaloksiensa / kipsivalostensa

Ill

mihin

kipsivalokseemme

kipsivaloksiimme

kipsivalokseenne

kipsivaloksiinne

kipsivalokseensa

kipsivaloksiinsa

Ine

-ssa

kipsivaloksessamme

kipsivaloksissamme

kipsivaloksessanne

kipsivaloksissanne

kipsivaloksessansa / kipsivaloksessaan

kipsivaloksissansa / kipsivaloksissaan

Ela

-sta

kipsivaloksestamme

kipsivaloksistamme

kipsivaloksestanne

kipsivaloksistanne

kipsivaloksestansa / kipsivaloksestaan

kipsivaloksistansa / kipsivaloksistaan

All

-lle

kipsivaloksellemme

kipsivaloksillemme

kipsivaloksellenne

kipsivaloksillenne

kipsivaloksellensa / kipsivalokselleen

kipsivaloksillensa / kipsivaloksillean

Ade

-lla

kipsivaloksellamme

kipsivaloksillamme

kipsivaloksellanne

kipsivaloksillanne

kipsivaloksellansa / kipsivaloksellaan

kipsivaloksillansa / kipsivaloksillaan

Abl

-lta

kipsivalokseltamme

kipsivaloksiltamme

kipsivalokseltanne

kipsivaloksiltanne

kipsivalokseltansa / kipsivalokseltaan

kipsivaloksiltansa / kipsivaloksiltaan

Tra

-ksi

kipsivalokseksemme

kipsivaloksiksemme

kipsivalokseksenne

kipsivaloksiksenne

kipsivalokseksensa / kipsivaloksekseen

kipsivaloksiksensa / kipsivaloksikseen

Ess

-na

kipsivaloksenamme

kipsivaloksinamme

kipsivaloksenanne

kipsivaloksinanne

kipsivaloksenansa / kipsivaloksenaan

kipsivaloksinansa / kipsivaloksinaan

Abe

-tta

kipsivaloksettamme

kipsivaloksittamme

kipsivaloksettanne

kipsivaloksittanne

kipsivaloksettansa / kipsivaloksettaan

kipsivaloksittansa / kipsivaloksittaan

Com

-ne

-

kipsivaloksinemme

-

kipsivaloksinenne

-

kipsivaloksinensa / kipsivaloksineen

Singular

Plural

Nom

-

kipsivaloksemme

kipsivaloksenne

kipsivaloksensa

kipsivaloksemme

kipsivaloksenne

kipsivaloksensa

Par

-ta

kipsivalostamme

kipsivalostanne

kipsivalostansa / kipsivalostaan

kipsivaloksiamme

kipsivaloksianne

kipsivaloksiansa / kipsivaloksiaan

Gen

-n

kipsivaloksemme

kipsivaloksenne

kipsivaloksensa

kipsivaloksiemme / kipsivalostemme

kipsivaloksienne / kipsivalostenne

kipsivaloksiensa / kipsivalostensa

Ill

mihin

kipsivalokseemme

kipsivalokseenne

kipsivalokseensa

kipsivaloksiimme

kipsivaloksiinne

kipsivaloksiinsa

Ine

-ssa

kipsivaloksessamme

kipsivaloksessanne

kipsivaloksessansa / kipsivaloksessaan

kipsivaloksissamme

kipsivaloksissanne

kipsivaloksissansa / kipsivaloksissaan

Ela

-sta

kipsivaloksestamme

kipsivaloksestanne

kipsivaloksestansa / kipsivaloksestaan

kipsivaloksistamme

kipsivaloksistanne

kipsivaloksistansa / kipsivaloksistaan

All

-lle

kipsivaloksellemme

kipsivaloksellenne

kipsivaloksellensa / kipsivalokselleen

kipsivaloksillemme

kipsivaloksillenne

kipsivaloksillensa / kipsivaloksillean

Ade

-lla

kipsivaloksellamme

kipsivaloksellanne

kipsivaloksellansa / kipsivaloksellaan

kipsivaloksillamme

kipsivaloksillanne

kipsivaloksillansa / kipsivaloksillaan

Abl

-lta

kipsivalokseltamme

kipsivalokseltanne

kipsivalokseltansa / kipsivalokseltaan

kipsivaloksiltamme

kipsivaloksiltanne

kipsivaloksiltansa / kipsivaloksiltaan

Tra

-ksi

kipsivalokseksemme

kipsivalokseksenne

kipsivalokseksensa / kipsivaloksekseen

kipsivaloksiksemme

kipsivaloksiksenne

kipsivaloksiksensa / kipsivaloksikseen

Ess

-na

kipsivaloksenamme

kipsivaloksenanne

kipsivaloksenansa / kipsivaloksenaan

kipsivaloksinamme

kipsivaloksinanne

kipsivaloksinansa / kipsivaloksinaan

Abe

-tta

kipsivaloksettamme

kipsivaloksettanne

kipsivaloksettansa / kipsivaloksettaan

kipsivaloksittamme

kipsivaloksittanne

kipsivaloksittansa / kipsivaloksittaan

Com

-ne

-

-

-

kipsivaloksinemme

kipsivaloksinenne

kipsivaloksinensa / kipsivaloksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kipsi

kipsit

Par

-ta

kipsiä

kipsejä

Gen

-n

kipsin

kipsien

Ill

mihin

kipsiin

kipseihin

Ine

-ssa

kipsissä

kipseissä

Ela

-sta

kipsistä

kipseistä

All

-lle

kipsille

kipseille

Ade

-lla

kipsillä

kipseillä

Abl

-lta

kipsiltä

kipseiltä

Tra

-ksi

kipsiksi

kipseiksi

Ess

-na

kipsinä

kipseinä

Abe

-tta

kipsittä

kipseittä

Com

-ne

-

kipseine

Ins

-in

-

kipsein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kipsi

kipsit

Par

-ta

kipsiä

kipsejä

Gen

-n

kipsin

kipsien

Ill

mihin

kipsiin

kipseihin

Ine

-ssa

kipsissä

kipseissä

Ela

-sta

kipsistä

kipseistä

All

-lle

kipsille

kipseille

Ade

-lla

kipsillä

kipseillä

Abl

-lta

kipsiltä

kipseiltä

Tra

-ksi

kipsiksi

kipseiksi

Ess

-na

kipsinä

kipseinä

Abe

-tta

kipsittä

kipseittä

Com

-ne

-

kipseine

Ins

-in

-

kipsein

plaster kipsi, rappaus, laastari, laasti
gypsum kipsi
plaster of Paris kipsi
Show more arrow right
OPUS - Finnish-English, sentence id: 370779; opensubtitles2; OpenSubtitles, sentence id: 4573552; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1000-fi-en-1984; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; tmClass Kipsi on hauras materiaali. Gypsum is a brittle material. Piilota kipsisi. Hide your cast. Kipsi valmistetaan kipsikivestä. Plaster is made from gypsum rock. Kipsi on kipsilaastiin sekoitettava aine. Plaster is a substance to be mixed into plaster mortar. Haluan kipsin. Give me the cast. Kipsiin tämä on kipsi sulaa ja sitä käytetään maali. Plaster is plaster melted and used as paint. Minkä värisen kipsin otit? What color cast did you get? Siteet kipsien tekemiseen. Bandages for making casts. Kipsi, kipsilevyt, joihin sisältyy eristäviä kipsilevyjä. Gypsum, plasterboards, among which isolating plasterboards. Liimat kipsin kiinnitykseen. Adhesives for fixing plaster. Show more arrow right

Wiktionary

gypsum plaster of Paris (medicine) plaster cast Show more arrow right olla kipsissä Show more arrow right Borrowed from Swedish gips, from German Gips, from Middle High German gips, from late Old High German gips, from Latin gypsum, from Ancient Greek γύψος (gúpsos). Show more arrow right

Wikipedia

Gypsum Gypsum is a soft sulfate mineral composed of calcium sulfate dihydrate, with the chemical formula CaSO4·2H2O. It is widely mined and is used as a fertilizer and as the main constituent in many forms of plaster, blackboard/sidewalk chalk, and drywall. A massive fine-grained white or lightly tinted variety of gypsum, called alabaster, has been used for sculpture by many cultures including Ancient Egypt, Mesopotamia, Ancient Rome, the Byzantine Empire, and the Nottingham alabasters of Medieval England. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kipsini

kipsini

kipsisi

kipsisi

kipsinsä

kipsinsä

Par

-ta

kipsiäni

kipsejäni

kipsiäsi

kipsejäsi

kipsiänsä / kipsiään

kipsejänsä / kipsejään

Gen

-n

kipsini

kipsieni

kipsisi

kipsiesi

kipsinsä

kipsiensä

Ill

mihin

kipsiini

kipseihini

kipsiisi

kipseihisi

kipsiinsä

kipseihinsä

Ine

-ssa

kipsissäni

kipseissäni

kipsissäsi

kipseissäsi

kipsissänsä / kipsissään

kipseissänsä / kipseissään

Ela

-sta

kipsistäni

kipseistäni

kipsistäsi

kipseistäsi

kipsistänsä / kipsistään

kipseistänsä / kipseistään

All

-lle

kipsilleni

kipseilleni

kipsillesi

kipseillesi

kipsillensä / kipsilleen

kipseillensä / kipseilleän

Ade

-lla

kipsilläni

kipseilläni

kipsilläsi

kipseilläsi

kipsillänsä / kipsillään

kipseillänsä / kipseillään

Abl

-lta

kipsiltäni

kipseiltäni

kipsiltäsi

kipseiltäsi

kipsiltänsä / kipsiltään

kipseiltänsä / kipseiltään

Tra

-ksi

kipsikseni

kipseikseni

kipsiksesi

kipseiksesi

kipsiksensä / kipsikseen

kipseiksensä / kipseikseen

Ess

-na

kipsinäni

kipseinäni

kipsinäsi

kipseinäsi

kipsinänsä / kipsinään

kipseinänsä / kipseinään

Abe

-tta

kipsittäni

kipseittäni

kipsittäsi

kipseittäsi

kipsittänsä / kipsittään

kipseittänsä / kipseittään

Com

-ne

-

kipseineni

-

kipseinesi

-

kipseinensä / kipseineen

Singular

Plural

Nom

-

kipsini

kipsisi

kipsinsä

kipsini

kipsisi

kipsinsä

Par

-ta

kipsiäni

kipsiäsi

kipsiänsä / kipsiään

kipsejäni

kipsejäsi

kipsejänsä / kipsejään

Gen

-n

kipsini

kipsisi

kipsinsä

kipsieni

kipsiesi

kipsiensä

Ill

mihin

kipsiini

kipsiisi

kipsiinsä

kipseihini

kipseihisi

kipseihinsä

Ine

-ssa

kipsissäni

kipsissäsi

kipsissänsä / kipsissään

kipseissäni

kipseissäsi

kipseissänsä / kipseissään

Ela

-sta

kipsistäni

kipsistäsi

kipsistänsä / kipsistään

kipseistäni

kipseistäsi

kipseistänsä / kipseistään

All

-lle

kipsilleni

kipsillesi

kipsillensä / kipsilleen

kipseilleni

kipseillesi

kipseillensä / kipseilleän

Ade

-lla

kipsilläni

kipsilläsi

kipsillänsä / kipsillään

kipseilläni

kipseilläsi

kipseillänsä / kipseillään

Abl

-lta

kipsiltäni

kipsiltäsi

kipsiltänsä / kipsiltään

kipseiltäni

kipseiltäsi

kipseiltänsä / kipseiltään

Tra

-ksi

kipsikseni

kipsiksesi

kipsiksensä / kipsikseen

kipseikseni

kipseiksesi

kipseiksensä / kipseikseen

Ess

-na

kipsinäni

kipsinäsi

kipsinänsä / kipsinään

kipseinäni

kipseinäsi

kipseinänsä / kipseinään

Abe

-tta

kipsittäni

kipsittäsi

kipsittänsä / kipsittään

kipseittäni

kipseittäsi

kipseittänsä / kipseittään

Com

-ne

-

-

-

kipseineni

kipseinesi

kipseinensä / kipseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kipsimme

kipsimme

kipsinne

kipsinne

kipsinsä

kipsinsä

Par

-ta

kipsiämme

kipsejämme

kipsiänne

kipsejänne

kipsiänsä / kipsiään

kipsejänsä / kipsejään

Gen

-n

kipsimme

kipsiemme

kipsinne

kipsienne

kipsinsä

kipsiensä

Ill

mihin

kipsiimme

kipseihimme

kipsiinne

kipseihinne

kipsiinsä

kipseihinsä

Ine

-ssa

kipsissämme

kipseissämme

kipsissänne

kipseissänne

kipsissänsä / kipsissään

kipseissänsä / kipseissään

Ela

-sta

kipsistämme

kipseistämme

kipsistänne

kipseistänne

kipsistänsä / kipsistään

kipseistänsä / kipseistään

All

-lle

kipsillemme

kipseillemme

kipsillenne

kipseillenne

kipsillensä / kipsilleen

kipseillensä / kipseilleän

Ade

-lla

kipsillämme

kipseillämme

kipsillänne

kipseillänne

kipsillänsä / kipsillään

kipseillänsä / kipseillään

Abl

-lta

kipsiltämme

kipseiltämme

kipsiltänne

kipseiltänne

kipsiltänsä / kipsiltään

kipseiltänsä / kipseiltään

Tra

-ksi

kipsiksemme

kipseiksemme

kipsiksenne

kipseiksenne

kipsiksensä / kipsikseen

kipseiksensä / kipseikseen

Ess

-na

kipsinämme

kipseinämme

kipsinänne

kipseinänne

kipsinänsä / kipsinään

kipseinänsä / kipseinään

Abe

-tta

kipsittämme

kipseittämme

kipsittänne

kipseittänne

kipsittänsä / kipsittään

kipseittänsä / kipseittään

Com

-ne

-

kipseinemme

-

kipseinenne

-

kipseinensä / kipseineen

Singular

Plural

Nom

-

kipsimme

kipsinne

kipsinsä

kipsimme

kipsinne

kipsinsä

Par

-ta

kipsiämme

kipsiänne

kipsiänsä / kipsiään

kipsejämme

kipsejänne

kipsejänsä / kipsejään

Gen

-n

kipsimme

kipsinne

kipsinsä

kipsiemme

kipsienne

kipsiensä

Ill

mihin

kipsiimme

kipsiinne

kipsiinsä

kipseihimme

kipseihinne

kipseihinsä

Ine

-ssa

kipsissämme

kipsissänne

kipsissänsä / kipsissään

kipseissämme

kipseissänne

kipseissänsä / kipseissään

Ela

-sta

kipsistämme

kipsistänne

kipsistänsä / kipsistään

kipseistämme

kipseistänne

kipseistänsä / kipseistään

All

-lle

kipsillemme

kipsillenne

kipsillensä / kipsilleen

kipseillemme

kipseillenne

kipseillensä / kipseilleän

Ade

-lla

kipsillämme

kipsillänne

kipsillänsä / kipsillään

kipseillämme

kipseillänne

kipseillänsä / kipseillään

Abl

-lta

kipsiltämme

kipsiltänne

kipsiltänsä / kipsiltään

kipseiltämme

kipseiltänne

kipseiltänsä / kipseiltään

Tra

-ksi

kipsiksemme

kipsiksenne

kipsiksensä / kipsikseen

kipseiksemme

kipseiksenne

kipseiksensä / kipseikseen

Ess

-na

kipsinämme

kipsinänne

kipsinänsä / kipsinään

kipseinämme

kipseinänne

kipseinänsä / kipseinään

Abe

-tta

kipsittämme

kipsittänne

kipsittänsä / kipsittään

kipseittämme

kipseittänne

kipseittänsä / kipseittään

Com

-ne

-

-

-

kipseinemme

kipseinenne

kipseinensä / kipseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valos

valokset

Par

-ta

valosta

valoksia

Gen

-n

valoksen

valoksien / valosten

Ill

mihin

valokseen

valoksiin

Ine

-ssa

valoksessa

valoksissa

Ela

-sta

valoksesta

valoksista

All

-lle

valokselle

valoksille

Ade

-lla

valoksella

valoksilla

Abl

-lta

valokselta

valoksilta

Tra

-ksi

valokseksi

valoksiksi

Ess

-na

valoksena

valoksina

Abe

-tta

valoksetta

valoksitta

Com

-ne

-

valoksine

Ins

-in

-

valoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valos

valokset

Par

-ta

valosta

valoksia

Gen

-n

valoksen

valoksien / valosten

Ill

mihin

valokseen

valoksiin

Ine

-ssa

valoksessa

valoksissa

Ela

-sta

valoksesta

valoksista

All

-lle

valokselle

valoksille

Ade

-lla

valoksella

valoksilla

Abl

-lta

valokselta

valoksilta

Tra

-ksi

valokseksi

valoksiksi

Ess

-na

valoksena

valoksina

Abe

-tta

valoksetta

valoksitta

Com

-ne

-

valoksine

Ins

-in

-

valoksin

cast näyttelijät, sävy, valos, heitto, muotti, osajako
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles parallel corpus, sentence 1125 (Finnish-English); Common Crawl parallel corpus, sentence 5498 (Finnish-English); LDS; OpenSubtitles parallel corpus, sentence 231.; Europarl parallel corpus, sentence 328 (Finnish-English); Tatoeba parallel corpus, sentence 7849426 (Finnish-English) Valos ihme suo. * Flower gleam and glow *. Missä valos on? Where is the flashlight? Löysitkö valos? Did you find the torch? Valos kirkkahin. Shine on us, we pray. Valos loisti pimeässä huoneessa. The valos shimmered in the dark room. Valos oli sammunut. The light had gone out. Ottakaa tästä valos. Make a cast of this? Valos anna sydämiin. Hail the Son of Righteousness! Valos ei ole sammunut. The light hasn't gone out. Pitää tehdä uusi valos. Gotta make another cast. Show more arrow right

Wiktionary

A cast (object made in a mould by pouring in liquid material (molten metal, plaster etc.), which then hardens); mould (something that is made in or shaped on a mould). Show more arrow right valaa (“to cast”) +‎ -os Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valokseni

valokseni

valoksesi

valoksesi

valoksensa

valoksensa

Par

-ta

valostani

valoksiani

valostasi

valoksiasi

valostansa / valostaan

valoksiansa / valoksiaan

Gen

-n

valokseni

valoksieni / valosteni

valoksesi

valoksiesi / valostesi

valoksensa

valoksiensa / valostensa

Ill

mihin

valokseeni

valoksiini

valokseesi

valoksiisi

valokseensa

valoksiinsa

Ine

-ssa

valoksessani

valoksissani

valoksessasi

valoksissasi

valoksessansa / valoksessaan

valoksissansa / valoksissaan

Ela

-sta

valoksestani

valoksistani

valoksestasi

valoksistasi

valoksestansa / valoksestaan

valoksistansa / valoksistaan

All

-lle

valokselleni

valoksilleni

valoksellesi

valoksillesi

valoksellensa / valokselleen

valoksillensa / valoksillean

Ade

-lla

valoksellani

valoksillani

valoksellasi

valoksillasi

valoksellansa / valoksellaan

valoksillansa / valoksillaan

Abl

-lta

valokseltani

valoksiltani

valokseltasi

valoksiltasi

valokseltansa / valokseltaan

valoksiltansa / valoksiltaan

Tra

-ksi

valoksekseni

valoksikseni

valokseksesi

valoksiksesi

valokseksensa / valoksekseen

valoksiksensa / valoksikseen

Ess

-na

valoksenani

valoksinani

valoksenasi

valoksinasi

valoksenansa / valoksenaan

valoksinansa / valoksinaan

Abe

-tta

valoksettani

valoksittani

valoksettasi

valoksittasi

valoksettansa / valoksettaan

valoksittansa / valoksittaan

Com

-ne

-

valoksineni

-

valoksinesi

-

valoksinensa / valoksineen

Singular

Plural

Nom

-

valokseni

valoksesi

valoksensa

valokseni

valoksesi

valoksensa

Par

-ta

valostani

valostasi

valostansa / valostaan

valoksiani

valoksiasi

valoksiansa / valoksiaan

Gen

-n

valokseni

valoksesi

valoksensa

valoksieni / valosteni

valoksiesi / valostesi

valoksiensa / valostensa

Ill

mihin

valokseeni

valokseesi

valokseensa

valoksiini

valoksiisi

valoksiinsa

Ine

-ssa

valoksessani

valoksessasi

valoksessansa / valoksessaan

valoksissani

valoksissasi

valoksissansa / valoksissaan

Ela

-sta

valoksestani

valoksestasi

valoksestansa / valoksestaan

valoksistani

valoksistasi

valoksistansa / valoksistaan

All

-lle

valokselleni

valoksellesi

valoksellensa / valokselleen

valoksilleni

valoksillesi

valoksillensa / valoksillean

Ade

-lla

valoksellani

valoksellasi

valoksellansa / valoksellaan

valoksillani

valoksillasi

valoksillansa / valoksillaan

Abl

-lta

valokseltani

valokseltasi

valokseltansa / valokseltaan

valoksiltani

valoksiltasi

valoksiltansa / valoksiltaan

Tra

-ksi

valoksekseni

valokseksesi

valokseksensa / valoksekseen

valoksikseni

valoksiksesi

valoksiksensa / valoksikseen

Ess

-na

valoksenani

valoksenasi

valoksenansa / valoksenaan

valoksinani

valoksinasi

valoksinansa / valoksinaan

Abe

-tta

valoksettani

valoksettasi

valoksettansa / valoksettaan

valoksittani

valoksittasi

valoksittansa / valoksittaan

Com

-ne

-

-

-

valoksineni

valoksinesi

valoksinensa / valoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valoksemme

valoksemme

valoksenne

valoksenne

valoksensa

valoksensa

Par

-ta

valostamme

valoksiamme

valostanne

valoksianne

valostansa / valostaan

valoksiansa / valoksiaan

Gen

-n

valoksemme

valoksiemme / valostemme

valoksenne

valoksienne / valostenne

valoksensa

valoksiensa / valostensa

Ill

mihin

valokseemme

valoksiimme

valokseenne

valoksiinne

valokseensa

valoksiinsa

Ine

-ssa

valoksessamme

valoksissamme

valoksessanne

valoksissanne

valoksessansa / valoksessaan

valoksissansa / valoksissaan

Ela

-sta

valoksestamme

valoksistamme

valoksestanne

valoksistanne

valoksestansa / valoksestaan

valoksistansa / valoksistaan

All

-lle

valoksellemme

valoksillemme

valoksellenne

valoksillenne

valoksellensa / valokselleen

valoksillensa / valoksillean

Ade

-lla

valoksellamme

valoksillamme

valoksellanne

valoksillanne

valoksellansa / valoksellaan

valoksillansa / valoksillaan

Abl

-lta

valokseltamme

valoksiltamme

valokseltanne

valoksiltanne

valokseltansa / valokseltaan

valoksiltansa / valoksiltaan

Tra

-ksi

valokseksemme

valoksiksemme

valokseksenne

valoksiksenne

valokseksensa / valoksekseen

valoksiksensa / valoksikseen

Ess

-na

valoksenamme

valoksinamme

valoksenanne

valoksinanne

valoksenansa / valoksenaan

valoksinansa / valoksinaan

Abe

-tta

valoksettamme

valoksittamme

valoksettanne

valoksittanne

valoksettansa / valoksettaan

valoksittansa / valoksittaan

Com

-ne

-

valoksinemme

-

valoksinenne

-

valoksinensa / valoksineen

Singular

Plural

Nom

-

valoksemme

valoksenne

valoksensa

valoksemme

valoksenne

valoksensa

Par

-ta

valostamme

valostanne

valostansa / valostaan

valoksiamme

valoksianne

valoksiansa / valoksiaan

Gen

-n

valoksemme

valoksenne

valoksensa

valoksiemme / valostemme

valoksienne / valostenne

valoksiensa / valostensa

Ill

mihin

valokseemme

valokseenne

valokseensa

valoksiimme

valoksiinne

valoksiinsa

Ine

-ssa

valoksessamme

valoksessanne

valoksessansa / valoksessaan

valoksissamme

valoksissanne

valoksissansa / valoksissaan

Ela

-sta

valoksestamme

valoksestanne

valoksestansa / valoksestaan

valoksistamme

valoksistanne

valoksistansa / valoksistaan

All

-lle

valoksellemme

valoksellenne

valoksellensa / valokselleen

valoksillemme

valoksillenne

valoksillensa / valoksillean

Ade

-lla

valoksellamme

valoksellanne

valoksellansa / valoksellaan

valoksillamme

valoksillanne

valoksillansa / valoksillaan

Abl

-lta

valokseltamme

valokseltanne

valokseltansa / valokseltaan

valoksiltamme

valoksiltanne

valoksiltansa / valoksiltaan

Tra

-ksi

valokseksemme

valokseksenne

valokseksensa / valoksekseen

valoksiksemme

valoksiksenne

valoksiksensa / valoksikseen

Ess

-na

valoksenamme

valoksenanne

valoksenansa / valoksenaan

valoksinamme

valoksinanne

valoksinansa / valoksinaan

Abe

-tta

valoksettamme

valoksettanne

valoksettansa / valoksettaan

valoksittamme

valoksittanne

valoksittansa / valoksittaan

Com

-ne

-

-

-

valoksinemme

valoksinenne

valoksinensa / valoksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valo

valot

Par

-ta

valoa

valoja

Gen

-n

valon

valojen

Ill

mihin

valoon

valoihin

Ine

-ssa

valossa

valoissa

Ela

-sta

valosta

valoista

All

-lle

valolle

valoille

Ade

-lla

valolla

valoilla

Abl

-lta

valolta

valoilta

Tra

-ksi

valoksi

valoiksi

Ess

-na

valona

valoina

Abe

-tta

valotta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valo

valot

Par

-ta

valoa

valoja

Gen

-n

valon

valojen

Ill

mihin

valoon

valoihin

Ine

-ssa

valossa

valoissa

Ela

-sta

valosta

valoista

All

-lle

valolle

valoille

Ade

-lla

valolla

valoilla

Abl

-lta

valolta

valoilta

Tra

-ksi

valoksi

valoiksi

Ess

-na

valona

valoina

Abe

-tta

valotta

valoitta

Com

-ne

-

valoine

Ins

-in

-

valoin

light valo, valaistus, valaisin, lamppu, majakka, valistus
lamp lamppu, valaisin, valo, lyhty
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 922459.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; OpenSubtitles Parallel Corpus Valo valaisee huonetta. Light illuminates the room. Kala ui valossa. The fish swims in the light. Varjo ja Valo? Shadow and Light? Valo loistaa pimeässä huoneessa. Light shines in the dark room. Olohuoneen valo oli liian kirkas. The living room light was too bright. Valo oli punainen. It was a red light. Viel Valo ikuinen. The everlasting Light. Valomajakan valo vilkkuu merellä. The light of the valomajakan is blinking on the sea. Kaikki valoihin ulos! Everyone out into the lights! Valo houkutteli perhosia puutarhaan. The light attracted butterflies to the garden. Show more arrow right

Wiktionary

light (visible electromagnetic radiation) Show more arrow right Adjectives valoisavaloton Verbs valottaavalaistavalistaa Show more arrow right ajovaloankkurivaloauringonvaloetuvalohajavalohakuvalohalogeenivalohalovalohohtovalohätävaloinfrapunavalojarruvalokaarivalokaasuvalokattovalokatuvalokaukovalokeinovalokulkuvalokuunvalokynttilänvalolampunvalolaservaloledvaloliikennevalolisävaloloistevalolukuvaloluonnonvaloluuvalolähivalomainosvalomastovalomerkkivalomyötävaloneonvaloojavaloovivaloparkkivaloperuutusvaloperävalopihavalopitkävaloporrasvalopuolivalopysäköintivalopäivänvaloramppivalosalamavaloseisontavalosisävalosivuvalosumuvalosuuntavalosähkövalotakavalotaustavalotunnusvaloulkovalovaloaaltovaloammusvaloanturivalodiodivaloefektivaloelinvaloenergiavaloherkkävalohoitovalohämyvaloihottumavaloilmiövalojuovavalojäljennösvalokaapelivalokaarivalokaasuvalokatkaisinvalokehävalokeilavalokennovalokiilavalokirjainvalokopiovalokopioidavalokopiokonevalokuiluvalokuituvalokuvavalokuvausvalokuviovalokvanttivalokynävalokytkinvaloladontavalolaitevalolatomakonevalolähdevaloläikkävaloläiskävalomainosvalomajakkavalomerivalomerkkivalomikroskooppivalomittarivalomuistivalomäärävalonaistinvalonappulavalonarkavaloneuvovalonheitinvalonherkkävalonkajastusvalonkajovalonleimahdusvalonleimausvalonloistevalonlähdevalonmittausvalonpesinvalonpilkahdusvalonpitävävalonsaantivalonvälähdysvalo-ohjausvalo-opastevalo-opastinvalo-oppivalopakoisuusvalopatruunavalopetrolivalopihavalopiirivalopilkkuvalopistevalopistoolivalopoijuvalopuolivalopöytävalorakettivaloramppivaloreaktiovalorelevalosammalvalosektorivaloshowvalosähkövalosähkötysvalotaidevalotauluvalotehostevalotekniikkavalotekstivalotiheysvalotransistorivalotuikkuvalovaikutusvalovastusvaloverhovalovirtavalovoimavalovuosivaloympyrävaloärsykevaloöljyvaravalovaroitusvalovastavalovilkkuvalovärivaloxenonvaloyövaloäärivaloöljyvalo Show more arrow right From Proto-Finnic valo, from Proto-Finno-Ugric waĺɜ. Cognates include dialectal Finnish valu (“light”), Estonian valu (“light (poetic)”), Komi-Permyak волявны (voljavny, “shine”) and Hungarian világ (“light”). Compare also Finnish valkea (“white, fire, bright”), Estonian valgus (“light”), from walke. Show more arrow right

Wikipedia

Light Light or visible light is electromagnetic radiation within the portion of the electromagnetic spectrum that can be perceived by the human eye. Visible light is usually defined as having wavelengths in the range of 400–700 nm, between the infrared (with longer wavelengths) and the ultraviolet (with shorter wavelengths). This wavelength means a frequency range of roughly 430–750 terahertz (THz). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valoni

valoni

valosi

valosi

valonsa

valonsa

Par

-ta

valoani

valojani

valoasi

valojasi

valoansa / valoaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valoni

valojeni

valosi

valojesi

valonsa

valojensa

Ill

mihin

valooni

valoihini

valoosi

valoihisi

valoonsa

valoihinsa

Ine

-ssa

valossani

valoissani

valossasi

valoissasi

valossansa / valossaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostani

valoistani

valostasi

valoistasi

valostansa / valostaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valolleni

valoilleni

valollesi

valoillesi

valollensa / valolleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollani

valoillani

valollasi

valoillasi

valollansa / valollaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltani

valoiltani

valoltasi

valoiltasi

valoltansa / valoltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valokseni

valoikseni

valoksesi

valoiksesi

valoksensa / valokseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonani

valoinani

valonasi

valoinasi

valonansa / valonaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottani

valoittani

valottasi

valoittasi

valottansa / valottaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoineni

-

valoinesi

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valoni

valosi

valonsa

valoni

valosi

valonsa

Par

-ta

valoani

valoasi

valoansa / valoaan

valojani

valojasi

valojansa / valojaan

Gen

-n

valoni

valosi

valonsa

valojeni

valojesi

valojensa

Ill

mihin

valooni

valoosi

valoonsa

valoihini

valoihisi

valoihinsa

Ine

-ssa

valossani

valossasi

valossansa / valossaan

valoissani

valoissasi

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostani

valostasi

valostansa / valostaan

valoistani

valoistasi

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valolleni

valollesi

valollensa / valolleen

valoilleni

valoillesi

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollani

valollasi

valollansa / valollaan

valoillani

valoillasi

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltani

valoltasi

valoltansa / valoltaan

valoiltani

valoiltasi

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valokseni

valoksesi

valoksensa / valokseen

valoikseni

valoiksesi

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonani

valonasi

valonansa / valonaan

valoinani

valoinasi

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottani

valottasi

valottansa / valottaan

valoittani

valoittasi

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoineni

valoinesi

valoinensa / valoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valomme

valomme

valonne

valonne

valonsa

valonsa

Par

-ta

valoamme

valojamme

valoanne

valojanne

valoansa / valoaan

valojansa / valojaan

Gen

-n

valomme

valojemme

valonne

valojenne

valonsa

valojensa

Ill

mihin

valoomme

valoihimme

valoonne

valoihinne

valoonsa

valoihinsa

Ine

-ssa

valossamme

valoissamme

valossanne

valoissanne

valossansa / valossaan

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostamme

valoistamme

valostanne

valoistanne

valostansa / valostaan

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valollemme

valoillemme

valollenne

valoillenne

valollensa / valolleen

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollamme

valoillamme

valollanne

valoillanne

valollansa / valollaan

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltamme

valoiltamme

valoltanne

valoiltanne

valoltansa / valoltaan

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valoksemme

valoiksemme

valoksenne

valoiksenne

valoksensa / valokseen

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonamme

valoinamme

valonanne

valoinanne

valonansa / valonaan

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottamme

valoittamme

valottanne

valoittanne

valottansa / valottaan

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

valoinemme

-

valoinenne

-

valoinensa / valoineen

Singular

Plural

Nom

-

valomme

valonne

valonsa

valomme

valonne

valonsa

Par

-ta

valoamme

valoanne

valoansa / valoaan

valojamme

valojanne

valojansa / valojaan

Gen

-n

valomme

valonne

valonsa

valojemme

valojenne

valojensa

Ill

mihin

valoomme

valoonne

valoonsa

valoihimme

valoihinne

valoihinsa

Ine

-ssa

valossamme

valossanne

valossansa / valossaan

valoissamme

valoissanne

valoissansa / valoissaan

Ela

-sta

valostamme

valostanne

valostansa / valostaan

valoistamme

valoistanne

valoistansa / valoistaan

All

-lle

valollemme

valollenne

valollensa / valolleen

valoillemme

valoillenne

valoillensa / valoillean

Ade

-lla

valollamme

valollanne

valollansa / valollaan

valoillamme

valoillanne

valoillansa / valoillaan

Abl

-lta

valoltamme

valoltanne

valoltansa / valoltaan

valoiltamme

valoiltanne

valoiltansa / valoiltaan

Tra

-ksi

valoksemme

valoksenne

valoksensa / valokseen

valoiksemme

valoiksenne

valoiksensa / valoikseen

Ess

-na

valonamme

valonanne

valonansa / valonaan

valoinamme

valoinanne

valoinansa / valoinaan

Abe

-tta

valottamme

valottanne

valottansa / valottaan

valoittamme

valoittanne

valoittansa / valoittaan

Com

-ne

-

-

-

valoinemme

valoinenne

valoinensa / valoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept