kiiluivat |
Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd plural |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ iva |
Noun, Plural Nominative |
|
| to glow | hehkua, säteillä, rusottaa, kiilua, ruskottaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kiilun |
|
ii |
kiilut |
|
iii |
kiiluu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kiilumme / kiilutaan |
|
ii |
kiilutte |
|
iii |
kiiluvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kiiluin |
|
ii |
kiiluit |
|
iii |
kiilui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kiiluimme / kiiluttiin |
|
ii |
kiiluitte |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kiilunut |
en ole kiilunut |
ii |
olet kiilunut |
et ole kiilunut |
iii |
on kiilunut |
ei ole kiilunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kiiluneet |
emme ole kiiluneet |
ii |
olette kiiluneet |
ette ole kiiluneet |
iii |
ovat kiiluneet |
eivät ole kiiluneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kiilunut |
en ollut kiilunut |
ii |
olit kiilunut |
et ollut kiilunut |
iii |
oli kiilunut |
ei ollut kiilunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kiiluneet |
emme olleet kiiluneet |
ii |
olitte kiiluneet |
ette olleet kiiluneet |
iii |
olivat kiiluneet |
eivät olleet kiiluneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kiiluisin |
|
ii |
kiiluisit |
|
iii |
kiiluisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kiiluisimme |
|
ii |
kiiluisitte |
|
iii |
kiiluisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kiilunut |
en olisi kiilunut |
ii |
olisit kiilunut |
et olisi kiilunut |
iii |
olisi kiilunut |
ei olisi kiilunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kiiluneet |
emme olisi kiiluneet |
ii |
olisitte kiiluneet |
ette olisi kiiluneet |
iii |
olisivat kiiluneet |
eivät olisi kiiluneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kiilunen |
en kiilune |
ii |
kiilunet |
et kiilune |
iii |
kiilunee |
ei kiilune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kiilunemme |
emme kiilune |
ii |
kiilunette |
ette kiilune |
iii |
kiilunevat |
eivät kiilune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kiilunut |
en liene kiilunut |
ii |
lienet kiilunut |
et liene kiilunut |
iii |
lienee kiilunut |
ei liene kiilunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kiiluneet |
emme liene kiiluneet |
ii |
lienette kiiluneet |
ette liene kiiluneet |
iii |
lienevät kiiluneet |
eivät liene kiiluneet |
Singular
i |
- |
ii |
kiilu |
iii |
kiilukoon |
Plural
i |
kiilukaamme |
ii |
kiilukaa |
iii |
kiilukoot |
Nom |
- |
kiilua |
Tra |
-ksi |
kiiluaksensa / kiiluakseen |
Ine |
-ssa |
kiiluessa |
Ins |
-in |
kiiluen |
Ine |
-ssa |
kiiluttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kiilumaan |
Ine |
-ssa |
kiilumassa |
Ela |
-sta |
kiilumasta |
Ade |
-lla |
kiilumalla |
Abe |
-tta |
kiilumatta |
Ins |
-in |
kiiluman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kiiluminen |
Par |
-ta |
kiilumista |
kiilumaisillaan / kiilumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kiilutaan |
ei kiiluta |
Imperfect |
kiiluttiin |
ei kiiluttu |
Potential |
kiiluttaneen |
ei kiiluttane |
Conditional |
kiiluttaisiin |
ei kiiluttaisi |
Imperative Present |
kiiluttakoon |
älköön kiiluttako |
Imperative Perfect |
olkoon kiiluttu |
älköön kiiluttu |
Positive
Negative
Present
kiilutaan
ei kiiluta
Imperfect
kiiluttiin
ei kiiluttu
Potential
kiiluttaneen
ei kiiluttane
Conditional
kiiluttaisiin
ei kiiluttaisi
Imperative Present
kiiluttakoon
älköön kiiluttako
Imperative Perfect
olkoon kiiluttu
älköön kiiluttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kiiluva |
kiiluttava |
2nd |
kiilunut |
kiiluttu |
3rd |
kiiluma |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kiilu |
kiilut |
Par |
-ta |
kiilua |
kiiluja |
Gen |
-n |
kiilun |
kiilujen |
Ill |
mihin |
kiiluun |
kiiluihin |
Ine |
-ssa |
kiilussa |
kiiluissa |
Ela |
-sta |
kiilusta |
kiiluista |
All |
-lle |
kiilulle |
kiiluille |
Ade |
-lla |
kiilulla |
kiiluilla |
Abl |
-lta |
kiilulta |
kiiluilta |
Tra |
-ksi |
kiiluksi |
kiiluiksi |
Ess |
-na |
kiiluna |
kiiluina |
Abe |
-tta |
kiilutta |
kiiluitta |
Com |
-ne |
- |
kiiluine |
Ins |
-in |
- |
kiiluin |
Singular
Plural
Nom
-
kiilu
kiilut
Par
-ta
kiilua
kiiluja
Gen
-n
kiilun
kiilujen
Ill
mihin
kiiluun
kiiluihin
Ine
-ssa
kiilussa
kiiluissa
Ela
-sta
kiilusta
kiiluista
All
-lle
kiilulle
kiiluille
Ade
-lla
kiilulla
kiiluilla
Abl
-lta
kiilulta
kiiluilta
Tra
-ksi
kiiluksi
kiiluiksi
Ess
-na
kiiluna
kiiluina
Abe
-tta
kiilutta
kiiluitta
Com
-ne
-
kiiluine
Ins
-in
-
kiiluin
| Kiilu | |
| Kiilu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kiilu |
kiilu |
kiilu |
kiilu |
kiilu |
kiilu |
Par |
-ta |
kiilua |
kiiluja |
kiilua |
kiiluja |
kiilua |
kiiluja |
Gen |
-n |
kiilu |
kiiluje |
kiilu |
kiiluje |
kiilu |
kiiluje |
Ill |
mihin |
kiiluu |
kiiluihi |
kiiluu |
kiiluihi |
kiiluu |
kiiluihi |
Ine |
-ssa |
kiilussa |
kiiluissa |
kiilussa |
kiiluissa |
kiilussa |
kiiluissa |
Ela |
-sta |
kiilusta |
kiiluista |
kiilusta |
kiiluista |
kiilusta |
kiiluista |
All |
-lle |
kiilulle |
kiiluille |
kiilulle |
kiiluille |
kiilulle |
kiiluille |
Ade |
-lla |
kiilulla |
kiiluilla |
kiilulla |
kiiluilla |
kiilulla |
kiiluilla |
Abl |
-lta |
kiilulta |
kiiluilta |
kiilulta |
kiiluilta |
kiilulta |
kiiluilta |
Tra |
-ksi |
kiilukse |
kiiluikse |
kiilukse |
kiiluikse |
kiilukse |
kiiluikse |
Ess |
-na |
kiiluna |
kiiluina |
kiiluna |
kiiluina |
kiiluna |
kiiluina |
Abe |
-tta |
kiilutta |
kiiluitta |
kiilutta |
kiiluitta |
kiilutta |
kiiluitta |
Com |
-ne |
- |
kiiluine |
- |
kiiluine |
- |
kiiluine |
Singular
Plural
Nom
-
kiilu
kiilu
kiilu
kiilu
kiilu
kiilu
Par
-ta
kiilua
kiilua
kiilua
kiiluja
kiiluja
kiiluja
Gen
-n
kiilu
kiilu
kiilu
kiiluje
kiiluje
kiiluje
Ill
mihin
kiiluu
kiiluu
kiiluu
kiiluihi
kiiluihi
kiiluihi
Ine
-ssa
kiilussa
kiilussa
kiilussa
kiiluissa
kiiluissa
kiiluissa
Ela
-sta
kiilusta
kiilusta
kiilusta
kiiluista
kiiluista
kiiluista
All
-lle
kiilulle
kiilulle
kiilulle
kiiluille
kiiluille
kiiluille
Ade
-lla
kiilulla
kiilulla
kiilulla
kiiluilla
kiiluilla
kiiluilla
Abl
-lta
kiilulta
kiilulta
kiilulta
kiiluilta
kiiluilta
kiiluilta
Tra
-ksi
kiilukse
kiilukse
kiilukse
kiiluikse
kiiluikse
kiiluikse
Ess
-na
kiiluna
kiiluna
kiiluna
kiiluina
kiiluina
kiiluina
Abe
-tta
kiilutta
kiilutta
kiilutta
kiiluitta
kiiluitta
kiiluitta
Com
-ne
-
-
-
kiiluine
kiiluine
kiiluine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kiilu |
kiilu |
kiilu |
kiilu |
kiilu |
kiilu |
Par |
-ta |
kiilua |
kiiluja |
kiilua |
kiiluja |
kiilua |
kiiluja |
Gen |
-n |
kiilu |
kiiluje |
kiilu |
kiiluje |
kiilu |
kiiluje |
Ill |
mihin |
kiiluu |
kiiluihi |
kiiluu |
kiiluihi |
kiiluu |
kiiluihi |
Ine |
-ssa |
kiilussa |
kiiluissa |
kiilussa |
kiiluissa |
kiilussa |
kiiluissa |
Ela |
-sta |
kiilusta |
kiiluista |
kiilusta |
kiiluista |
kiilusta |
kiiluista |
All |
-lle |
kiilulle |
kiiluille |
kiilulle |
kiiluille |
kiilulle |
kiiluille |
Ade |
-lla |
kiilulla |
kiiluilla |
kiilulla |
kiiluilla |
kiilulla |
kiiluilla |
Abl |
-lta |
kiilulta |
kiiluilta |
kiilulta |
kiiluilta |
kiilulta |
kiiluilta |
Tra |
-ksi |
kiilukse |
kiiluikse |
kiilukse |
kiiluikse |
kiilukse |
kiiluikse |
Ess |
-na |
kiiluna |
kiiluina |
kiiluna |
kiiluina |
kiiluna |
kiiluina |
Abe |
-tta |
kiilutta |
kiiluitta |
kiilutta |
kiiluitta |
kiilutta |
kiiluitta |
Com |
-ne |
- |
kiiluine |
- |
kiiluine |
- |
kiiluine |
Singular
Plural
Nom
-
kiilu
kiilu
kiilu
kiilu
kiilu
kiilu
Par
-ta
kiilua
kiilua
kiilua
kiiluja
kiiluja
kiiluja
Gen
-n
kiilu
kiilu
kiilu
kiiluje
kiiluje
kiiluje
Ill
mihin
kiiluu
kiiluu
kiiluu
kiiluihi
kiiluihi
kiiluihi
Ine
-ssa
kiilussa
kiilussa
kiilussa
kiiluissa
kiiluissa
kiiluissa
Ela
-sta
kiilusta
kiilusta
kiilusta
kiiluista
kiiluista
kiiluista
All
-lle
kiilulle
kiilulle
kiilulle
kiiluille
kiiluille
kiiluille
Ade
-lla
kiilulla
kiilulla
kiilulla
kiiluilla
kiiluilla
kiiluilla
Abl
-lta
kiilulta
kiilulta
kiilulta
kiiluilta
kiiluilta
kiiluilta
Tra
-ksi
kiilukse
kiilukse
kiilukse
kiiluikse
kiiluikse
kiiluikse
Ess
-na
kiiluna
kiiluna
kiiluna
kiiluina
kiiluina
kiiluina
Abe
-tta
kiilutta
kiilutta
kiilutta
kiiluitta
kiiluitta
kiiluitta
Com
-ne
-
-
-
kiiluine
kiiluine
kiiluine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
iva |
ivat |
Par |
-ta |
ivaa |
ivoja |
Gen |
-n |
ivan |
ivojen |
Ill |
mihin |
ivaan |
ivoihin |
Ine |
-ssa |
ivassa |
ivoissa |
Ela |
-sta |
ivasta |
ivoista |
All |
-lle |
ivalle |
ivoille |
Ade |
-lla |
ivalla |
ivoilla |
Abl |
-lta |
ivalta |
ivoilta |
Tra |
-ksi |
ivaksi |
ivoiksi |
Ess |
-na |
ivana |
ivoina |
Abe |
-tta |
ivatta |
ivoitta |
Com |
-ne |
- |
ivoine |
Ins |
-in |
- |
ivoin |
Singular
Plural
Nom
-
iva
ivat
Par
-ta
ivaa
ivoja
Gen
-n
ivan
ivojen
Ill
mihin
ivaan
ivoihin
Ine
-ssa
ivassa
ivoissa
Ela
-sta
ivasta
ivoista
All
-lle
ivalle
ivoille
Ade
-lla
ivalla
ivoilla
Abl
-lta
ivalta
ivoilta
Tra
-ksi
ivaksi
ivoiksi
Ess
-na
ivana
ivoina
Abe
-tta
ivatta
ivoitta
Com
-ne
-
ivoine
Ins
-in
-
ivoin
| sarcasm | sarkasmi, iva, pilkallisuus, pisteliäisyys, ivallinen huomautus |
| gibe | iva, pisteliäs huomautus |
| jibe | iva, pisteliäs huomautus |
| derision | pilkka, iva |
| irony | ironia, iva |
| taunt | iva, pilkkahuuto |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
Par |
-ta |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
Gen |
-n |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
Ill |
mihin |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
Ine |
-ssa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
Ela |
-sta |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
All |
-lle |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
Ade |
-lla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
Abl |
-lta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
Tra |
-ksi |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
Ess |
-na |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
Abe |
-tta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
Com |
-ne |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
Singular
Plural
Nom
-
iva
iva
iva
iva
iva
iva
Par
-ta
ivaa
ivaa
ivaa
ivoja
ivoja
ivoja
Gen
-n
iva
iva
iva
ivoje
ivoje
ivoje
Ill
mihin
ivaa
ivaa
ivaa
ivoihi
ivoihi
ivoihi
Ine
-ssa
ivassa
ivassa
ivassa
ivoissa
ivoissa
ivoissa
Ela
-sta
ivasta
ivasta
ivasta
ivoista
ivoista
ivoista
All
-lle
ivalle
ivalle
ivalle
ivoille
ivoille
ivoille
Ade
-lla
ivalla
ivalla
ivalla
ivoilla
ivoilla
ivoilla
Abl
-lta
ivalta
ivalta
ivalta
ivoilta
ivoilta
ivoilta
Tra
-ksi
ivakse
ivakse
ivakse
ivoikse
ivoikse
ivoikse
Ess
-na
ivana
ivana
ivana
ivoina
ivoina
ivoina
Abe
-tta
ivatta
ivatta
ivatta
ivoitta
ivoitta
ivoitta
Com
-ne
-
-
-
ivoine
ivoine
ivoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
Par |
-ta |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
Gen |
-n |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
Ill |
mihin |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
Ine |
-ssa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
Ela |
-sta |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
All |
-lle |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
Ade |
-lla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
Abl |
-lta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
Tra |
-ksi |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
Ess |
-na |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
Abe |
-tta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
Com |
-ne |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
Singular
Plural
Nom
-
iva
iva
iva
iva
iva
iva
Par
-ta
ivaa
ivaa
ivaa
ivoja
ivoja
ivoja
Gen
-n
iva
iva
iva
ivoje
ivoje
ivoje
Ill
mihin
ivaa
ivaa
ivaa
ivoihi
ivoihi
ivoihi
Ine
-ssa
ivassa
ivassa
ivassa
ivoissa
ivoissa
ivoissa
Ela
-sta
ivasta
ivasta
ivasta
ivoista
ivoista
ivoista
All
-lle
ivalle
ivalle
ivalle
ivoille
ivoille
ivoille
Ade
-lla
ivalla
ivalla
ivalla
ivoilla
ivoilla
ivoilla
Abl
-lta
ivalta
ivalta
ivalta
ivoilta
ivoilta
ivoilta
Tra
-ksi
ivakse
ivakse
ivakse
ivoikse
ivoikse
ivoikse
Ess
-na
ivana
ivana
ivana
ivoina
ivoina
ivoina
Abe
-tta
ivatta
ivatta
ivatta
ivoitta
ivoitta
ivoitta
Com
-ne
-
-
-
ivoine
ivoine
ivoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net