logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kiikkua, verb

Word analysis
kiikun

kiikun

kiikkua

Verb, Active voice Indicative Present 1st singular

kiikku

Noun, Singular Genitive

kiikun

Unclassified particle, lexical feature for undecided particles

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to swing, rock Show more arrow right kiikuttaa Show more arrow right From Proto-Finnic kiikkudak, ultimately possibly onomatopoeic. Related to Estonian kiikuma and Karelian kiikkuo. See the etymology of the main entry. Show more arrow right
to seesaw kiikkua, heilahdella, liikkua edestakaisin, nousta ja laskea
to swing kääntää, kääntyä, heilua, keinahdella, heilahtaa, kiikkua
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl Kiikun kaakun aina. Always on the edge though. Kiikun vauvaa uneen joka ilta. I rock my baby to sleep every night. Kiikun menemään ja ostamaan uuden auton. I swing into action and buy a new car. Cynthia, älä kiiku siinä! Cynthia dear, don't fidgit! Ja nyt siinä kiikkuu. And you look like seafood. Sinä olet vaatekomerossa ja minä kiikun tuolilla kuin pöllö. You're in the wardrobe, and I'm perched on a chair like an owl. Sokeritautisen tytön kiikkumassa. A girl with diabetes on a swing? Yrititkö päästä puuhun kiikkumaan? Was that another attempt to swing from a tree? Kiikun ja laulan iloisia lauluja. I swing and sing cheerful songs. Kiikun tuolilla ja mietin elämääni. I'm rocking on the chair and thinking about my life. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kiikun

en kiiku

ii

kiikut

et kiiku

iii

kiikkuu

ei kiiku

Plural

Positive

Negative

i

kiikumme / kiikutaan

emme kiiku / ei kiikuta

ii

kiikutte

ette kiiku

iii

kiikkuvat

eivät kiiku

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kiikuin

en kiikkunut

ii

kiikuit

et kiikkunut

iii

kiikkui

ei kiikkunut

Plural

Positive

Negative

i

kiikuimme / kiikuttiin

emme kiikkuneet / ei kiikuttu

ii

kiikuitte

ette kiikkuneet

iii

kiikkuivat

eivät kiikkuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kiikkunut

en ole kiikkunut

ii

olet kiikkunut

et ole kiikkunut

iii

on kiikkunut

ei ole kiikkunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme kiikkuneet

emme ole kiikkuneet

ii

olette kiikkuneet

ette ole kiikkuneet

iii

ovat kiikkuneet

eivät ole kiikkuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kiikkunut

en ollut kiikkunut

ii

olit kiikkunut

et ollut kiikkunut

iii

oli kiikkunut

ei ollut kiikkunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme kiikkuneet

emme olleet kiikkuneet

ii

olitte kiikkuneet

ette olleet kiikkuneet

iii

olivat kiikkuneet

eivät olleet kiikkuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kiikkuisin

en kiikkuisi

ii

kiikkuisit

et kiikkuisi

iii

kiikkuisi

ei kiikkuisi

Plural

Positive

Negative

i

kiikkuisimme

emme kiikkuisi

ii

kiikkuisitte

ette kiikkuisi

iii

kiikkuisivat

eivät kiikkuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kiikkunut

en olisi kiikkunut

ii

olisit kiikkunut

et olisi kiikkunut

iii

olisi kiikkunut

ei olisi kiikkunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kiikkuneet

emme olisi kiikkuneet

ii

olisitte kiikkuneet

ette olisi kiikkuneet

iii

olisivat kiikkuneet

eivät olisi kiikkuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kiikkunen

en kiikkune

ii

kiikkunet

et kiikkune

iii

kiikkunee

ei kiikkune

Plural

Positive

Negative

i

kiikkunemme

emme kiikkune

ii

kiikkunette

ette kiikkune

iii

kiikkunevat

eivät kiikkune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kiikkunut

en liene kiikkunut

ii

lienet kiikkunut

et liene kiikkunut

iii

lienee kiikkunut

ei liene kiikkunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kiikkuneet

emme liene kiikkuneet

ii

lienette kiikkuneet

ette liene kiikkuneet

iii

lienevät kiikkuneet

eivät liene kiikkuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

kiiku

iii

kiikkukoon

Plural

i

kiikkukaamme

ii

kiikkukaa

iii

kiikkukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kiikkua

Tra

-ksi

kiikkuaksensa / kiikkuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kiikkuessa

Ins

-in

kiikkuen

Ine

-ssa

kiikuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kiikkumaan

Ine

-ssa

kiikkumassa

Ela

-sta

kiikkumasta

Ade

-lla

kiikkumalla

Abe

-tta

kiikkumatta

Ins

-in

kiikkuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kiikkuminen

Par

-ta

kiikkumista

Infinitive V

kiikkumaisillaan / kiikkumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kiikutaan

ei kiikuta

Imperfect

kiikuttiin

ei kiikuttu

Potential

kiikuttaneen

ei kiikuttane

Conditional

kiikuttaisiin

ei kiikuttaisi

Imperative Present

kiikuttakoon

älköön kiikuttako

Imperative Perfect

olkoon kiikuttu

älköön kiikuttu

Positive

Negative

Present

kiikutaan

ei kiikuta

Imperfect

kiikuttiin

ei kiikuttu

Potential

kiikuttaneen

ei kiikuttane

Conditional

kiikuttaisiin

ei kiikuttaisi

Imperative Present

kiikuttakoon

älköön kiikuttako

Imperative Perfect

olkoon kiikuttu

älköön kiikuttu

Participle

Active

Passive

1st

kiikkuva

kiikuttava

2nd

kiikkunut

kiikuttu

3rd

kiikkuma

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kiikku

kiikut

Par

-ta

kiikkua

kiikkuja

Gen

-n

kiikun

kiikkujen

Ill

mihin

kiikkuun

kiikkuihin

Ine

-ssa

kiikussa

kiikuissa

Ela

-sta

kiikusta

kiikuista

All

-lle

kiikulle

kiikuille

Ade

-lla

kiikulla

kiikuilla

Abl

-lta

kiikulta

kiikuilta

Tra

-ksi

kiikuksi

kiikuiksi

Ess

-na

kiikkuna

kiikkuina

Abe

-tta

kiikutta

kiikuitta

Com

-ne

-

kiikkuine

Ins

-in

-

kiikuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kiikku

kiikut

Par

-ta

kiikkua

kiikkuja

Gen

-n

kiikun

kiikkujen

Ill

mihin

kiikkuun

kiikkuihin

Ine

-ssa

kiikussa

kiikuissa

Ela

-sta

kiikusta

kiikuista

All

-lle

kiikulle

kiikuille

Ade

-lla

kiikulla

kiikuilla

Abl

-lta

kiikulta

kiikuilta

Tra

-ksi

kiikuksi

kiikuiksi

Ess

-na

kiikkuna

kiikkuina

Abe

-tta

kiikutta

kiikuitta

Com

-ne

-

kiikkuine

Ins

-in

-

kiikuin

swing swing, keinu, heilahdus, svengi, heiluminen, kiikku
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Kiikun pohja on rikki. The base of the swing is broken. Lapsi istui kiikun päällä. The child was sitting on the swing. Poika kiipesi kiikun ylös. The boy climbed up the swing. Äiti työnsi lasta kiikun avulla. The mother pushed the child with the help of the swing. Kiikun levityksessä käytetään painavia kappaleita. In the spreading of the kiikun, heavy objects are used. Tarjoilijatar keikutteli kiikun varassa olevaa tarjotinta. The waitress balanced the tray on the swing. Äiti työnsi lastansa varovasti kiikun päällä. The mother gently pushed her child on top of the swing. Jake on kiikussa. Jake's on a swing. Kiikun narut olivat kuluneet puhki ja ne olisi pian vaihdettava. The ropes of the kiikun were worn out and needed to be replaced soon. Kiikun kaakun aina. Always on the edge though. Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of keinu (“swing”) seesaw (computing, electronics) flip-flop, latch Show more arrow right kiikkua +‎ -u Show more arrow right

Wikipedia

Swing (seat) A swing is a seat, often found at playgrounds for children, at a circus for acrobats, or on a porch for relaxing, although they may also be items of indoor furniture, such as the Latin American hammock or the Indian oonjal. The seat of a swing may be suspended from chains or ropes. Once a swing is in motion, it continues to oscillate like a pendulum until external interference or drag brings it to a halt. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kiikkuni

kiikkuni

kiikkusi

kiikkusi

kiikkunsa

kiikkunsa

Par

-ta

kiikkuani

kiikkujani

kiikkuasi

kiikkujasi

kiikkuansa / kiikkuaan

kiikkujansa / kiikkujaan

Gen

-n

kiikkuni

kiikkujeni

kiikkusi

kiikkujesi

kiikkunsa

kiikkujensa

Ill

mihin

kiikkuuni

kiikkuihini

kiikkuusi

kiikkuihisi

kiikkuunsa

kiikkuihinsa

Ine

-ssa

kiikussani

kiikuissani

kiikussasi

kiikuissasi

kiikussansa / kiikussaan

kiikuissansa / kiikuissaan

Ela

-sta

kiikustani

kiikuistani

kiikustasi

kiikuistasi

kiikustansa / kiikustaan

kiikuistansa / kiikuistaan

All

-lle

kiikulleni

kiikuilleni

kiikullesi

kiikuillesi

kiikullensa / kiikulleen

kiikuillensa / kiikuillean

Ade

-lla

kiikullani

kiikuillani

kiikullasi

kiikuillasi

kiikullansa / kiikullaan

kiikuillansa / kiikuillaan

Abl

-lta

kiikultani

kiikuiltani

kiikultasi

kiikuiltasi

kiikultansa / kiikultaan

kiikuiltansa / kiikuiltaan

Tra

-ksi

kiikukseni

kiikuikseni

kiikuksesi

kiikuiksesi

kiikuksensa / kiikukseen

kiikuiksensa / kiikuikseen

Ess

-na

kiikkunani

kiikkuinani

kiikkunasi

kiikkuinasi

kiikkunansa / kiikkunaan

kiikkuinansa / kiikkuinaan

Abe

-tta

kiikuttani

kiikuittani

kiikuttasi

kiikuittasi

kiikuttansa / kiikuttaan

kiikuittansa / kiikuittaan

Com

-ne

-

kiikkuineni

-

kiikkuinesi

-

kiikkuinensa / kiikkuineen

Singular

Plural

Nom

-

kiikkuni

kiikkusi

kiikkunsa

kiikkuni

kiikkusi

kiikkunsa

Par

-ta

kiikkuani

kiikkuasi

kiikkuansa / kiikkuaan

kiikkujani

kiikkujasi

kiikkujansa / kiikkujaan

Gen

-n

kiikkuni

kiikkusi

kiikkunsa

kiikkujeni

kiikkujesi

kiikkujensa

Ill

mihin

kiikkuuni

kiikkuusi

kiikkuunsa

kiikkuihini

kiikkuihisi

kiikkuihinsa

Ine

-ssa

kiikussani

kiikussasi

kiikussansa / kiikussaan

kiikuissani

kiikuissasi

kiikuissansa / kiikuissaan

Ela

-sta

kiikustani

kiikustasi

kiikustansa / kiikustaan

kiikuistani

kiikuistasi

kiikuistansa / kiikuistaan

All

-lle

kiikulleni

kiikullesi

kiikullensa / kiikulleen

kiikuilleni

kiikuillesi

kiikuillensa / kiikuillean

Ade

-lla

kiikullani

kiikullasi

kiikullansa / kiikullaan

kiikuillani

kiikuillasi

kiikuillansa / kiikuillaan

Abl

-lta

kiikultani

kiikultasi

kiikultansa / kiikultaan

kiikuiltani

kiikuiltasi

kiikuiltansa / kiikuiltaan

Tra

-ksi

kiikukseni

kiikuksesi

kiikuksensa / kiikukseen

kiikuikseni

kiikuiksesi

kiikuiksensa / kiikuikseen

Ess

-na

kiikkunani

kiikkunasi

kiikkunansa / kiikkunaan

kiikkuinani

kiikkuinasi

kiikkuinansa / kiikkuinaan

Abe

-tta

kiikuttani

kiikuttasi

kiikuttansa / kiikuttaan

kiikuittani

kiikuittasi

kiikuittansa / kiikuittaan

Com

-ne

-

-

-

kiikkuineni

kiikkuinesi

kiikkuinensa / kiikkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kiikkumme

kiikkumme

kiikkunne

kiikkunne

kiikkunsa

kiikkunsa

Par

-ta

kiikkuamme

kiikkujamme

kiikkuanne

kiikkujanne

kiikkuansa / kiikkuaan

kiikkujansa / kiikkujaan

Gen

-n

kiikkumme

kiikkujemme

kiikkunne

kiikkujenne

kiikkunsa

kiikkujensa

Ill

mihin

kiikkuumme

kiikkuihimme

kiikkuunne

kiikkuihinne

kiikkuunsa

kiikkuihinsa

Ine

-ssa

kiikussamme

kiikuissamme

kiikussanne

kiikuissanne

kiikussansa / kiikussaan

kiikuissansa / kiikuissaan

Ela

-sta

kiikustamme

kiikuistamme

kiikustanne

kiikuistanne

kiikustansa / kiikustaan

kiikuistansa / kiikuistaan

All

-lle

kiikullemme

kiikuillemme

kiikullenne

kiikuillenne

kiikullensa / kiikulleen

kiikuillensa / kiikuillean

Ade

-lla

kiikullamme

kiikuillamme

kiikullanne

kiikuillanne

kiikullansa / kiikullaan

kiikuillansa / kiikuillaan

Abl

-lta

kiikultamme

kiikuiltamme

kiikultanne

kiikuiltanne

kiikultansa / kiikultaan

kiikuiltansa / kiikuiltaan

Tra

-ksi

kiikuksemme

kiikuiksemme

kiikuksenne

kiikuiksenne

kiikuksensa / kiikukseen

kiikuiksensa / kiikuikseen

Ess

-na

kiikkunamme

kiikkuinamme

kiikkunanne

kiikkuinanne

kiikkunansa / kiikkunaan

kiikkuinansa / kiikkuinaan

Abe

-tta

kiikuttamme

kiikuittamme

kiikuttanne

kiikuittanne

kiikuttansa / kiikuttaan

kiikuittansa / kiikuittaan

Com

-ne

-

kiikkuinemme

-

kiikkuinenne

-

kiikkuinensa / kiikkuineen

Singular

Plural

Nom

-

kiikkumme

kiikkunne

kiikkunsa

kiikkumme

kiikkunne

kiikkunsa

Par

-ta

kiikkuamme

kiikkuanne

kiikkuansa / kiikkuaan

kiikkujamme

kiikkujanne

kiikkujansa / kiikkujaan

Gen

-n

kiikkumme

kiikkunne

kiikkunsa

kiikkujemme

kiikkujenne

kiikkujensa

Ill

mihin

kiikkuumme

kiikkuunne

kiikkuunsa

kiikkuihimme

kiikkuihinne

kiikkuihinsa

Ine

-ssa

kiikussamme

kiikussanne

kiikussansa / kiikussaan

kiikuissamme

kiikuissanne

kiikuissansa / kiikuissaan

Ela

-sta

kiikustamme

kiikustanne

kiikustansa / kiikustaan

kiikuistamme

kiikuistanne

kiikuistansa / kiikuistaan

All

-lle

kiikullemme

kiikullenne

kiikullensa / kiikulleen

kiikuillemme

kiikuillenne

kiikuillensa / kiikuillean

Ade

-lla

kiikullamme

kiikullanne

kiikullansa / kiikullaan

kiikuillamme

kiikuillanne

kiikuillansa / kiikuillaan

Abl

-lta

kiikultamme

kiikultanne

kiikultansa / kiikultaan

kiikuiltamme

kiikuiltanne

kiikuiltansa / kiikuiltaan

Tra

-ksi

kiikuksemme

kiikuksenne

kiikuksensa / kiikukseen

kiikuiksemme

kiikuiksenne

kiikuiksensa / kiikuikseen

Ess

-na

kiikkunamme

kiikkunanne

kiikkunansa / kiikkunaan

kiikkuinamme

kiikkuinanne

kiikkuinansa / kiikkuinaan

Abe

-tta

kiikuttamme

kiikuttanne

kiikuttansa / kiikuttaan

kiikuittamme

kiikuittanne

kiikuittansa / kiikuittaan

Com

-ne

-

-

-

kiikkuinemme

kiikkuinenne

kiikkuinensa / kiikkuineen

to seesaw kiikkua, heilahdella, liikkua edestakaisin, nousta ja laskea
to swing kääntää, kääntyä, heilua, keinahdella, heilahtaa, kiikkua
to teeter-totter kiikkua, liikkua edestakaisin, nousta ja laskea, heilahdella
Show more arrow right
Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept