karkaisematon |
Adjective, Singular Nominative |
|
Verb, Participle with suffix maton Singular Nominative |
||
| to temper | lieventää, karkaista, lauhduttaa |
| to harden | kovettua, kovettaa, koveta, paaduttaa, karkaista, karaistua |
| to anneal | karkaista, hehkuttaa, lämpökäsitellä, mellottaa |
| to case-harden | karkaista |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
karkaisemattomat |
|
Par |
-ta |
karkaisematonta |
karkaisemattomia |
Gen |
-n |
karkaisemattoman |
karkaisemattomien / karkaisematonten |
Ill |
mihin |
karkaisemattomaan |
karkaisemattomiin |
Ine |
-ssa |
karkaisemattomassa |
karkaisemattomissa |
Ela |
-sta |
karkaisemattomasta |
karkaisemattomista |
All |
-lle |
karkaisemattomalle |
karkaisemattomille |
Ade |
-lla |
karkaisemattomalla |
karkaisemattomilla |
Abl |
-lta |
karkaisemattomalta |
karkaisemattomilta |
Tra |
-ksi |
karkaisemattomaksi |
karkaisemattomiksi |
Ess |
-na |
karkaisemattomana |
karkaisemattomina |
Abe |
-tta |
karkaisemattomatta |
karkaisemattomitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
karkaisemattomin |
Singular
Plural
Nom
-
karkaisemattomat
Par
-ta
karkaisematonta
karkaisemattomia
Gen
-n
karkaisemattoman
karkaisemattomien / karkaisematonten
Ill
mihin
karkaisemattomaan
karkaisemattomiin
Ine
-ssa
karkaisemattomassa
karkaisemattomissa
Ela
-sta
karkaisemattomasta
karkaisemattomista
All
-lle
karkaisemattomalle
karkaisemattomille
Ade
-lla
karkaisemattomalla
karkaisemattomilla
Abl
-lta
karkaisemattomalta
karkaisemattomilta
Tra
-ksi
karkaisemattomaksi
karkaisemattomiksi
Ess
-na
karkaisemattomana
karkaisemattomina
Abe
-tta
karkaisemattomatta
karkaisemattomitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
karkaisemattomin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
karkaisematomampi |
karkaisematomammat |
Par |
-ta |
karkaisematomampaa |
karkaisematomampia |
Gen |
-n |
karkaisematomamman |
karkaisematomampien |
Ill |
mihin |
karkaisematomampiin |
karkaisematomampiin |
Ine |
-ssa |
karkaisematomammassa |
karkaisematomammissa |
Ela |
-sta |
karkaisematomammasta |
karkaisematomammista |
All |
-lle |
karkaisematomammalle |
karkaisematomammille |
Ade |
-lla |
karkaisematomammalla |
karkaisematomammilla |
Abl |
-lta |
karkaisematomammalta |
karkaisematomammilta |
Tra |
-ksi |
karkaisematomammaksi |
karkaisematomammiksi |
Ess |
-na |
karkaisematomampana |
karkaisematomampina |
Abe |
-tta |
karkaisematomammatta |
karkaisematomammitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
karkaisematomammin |
Singular
Plural
Nom
-
karkaisematomampi
karkaisematomammat
Par
-ta
karkaisematomampaa
karkaisematomampia
Gen
-n
karkaisematomamman
karkaisematomampien
Ill
mihin
karkaisematomampiin
karkaisematomampiin
Ine
-ssa
karkaisematomammassa
karkaisematomammissa
Ela
-sta
karkaisematomammasta
karkaisematomammista
All
-lle
karkaisematomammalle
karkaisematomammille
Ade
-lla
karkaisematomammalla
karkaisematomammilla
Abl
-lta
karkaisematomammalta
karkaisematomammilta
Tra
-ksi
karkaisematomammaksi
karkaisematomammiksi
Ess
-na
karkaisematomampana
karkaisematomampina
Abe
-tta
karkaisematomammatta
karkaisematomammitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
karkaisematomammin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
karkaisematomin |
karkaisematomimmat |
Par |
-ta |
karkaisematominta |
karkaisematomimpia |
Gen |
-n |
karkaisematomimman |
karkaisematominten / karkaisematomimpien |
Ill |
mihin |
karkaisematomimpaan |
karkaisematomimpiin |
Ine |
-ssa |
karkaisematomimmassa |
karkaisematomimmissa |
Ela |
-sta |
karkaisematomimmasta |
karkaisematomimmista |
All |
-lle |
karkaisematomimmalle |
karkaisematomimmille |
Ade |
-lla |
karkaisematomimmalla |
karkaisematomimmilla |
Abl |
-lta |
karkaisematomimmalta |
karkaisematomimmilta |
Tra |
-ksi |
karkaisematomimmaksi |
karkaisematomimmiksi |
Ess |
-na |
karkaisematomimpana |
karkaisematomimpina |
Abe |
-tta |
karkaisematomimmatta |
karkaisematomimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
karkaisematomimmin |
Singular
Plural
Nom
-
karkaisematomin
karkaisematomimmat
Par
-ta
karkaisematominta
karkaisematomimpia
Gen
-n
karkaisematomimman
karkaisematominten / karkaisematomimpien
Ill
mihin
karkaisematomimpaan
karkaisematomimpiin
Ine
-ssa
karkaisematomimmassa
karkaisematomimmissa
Ela
-sta
karkaisematomimmasta
karkaisematomimmista
All
-lle
karkaisematomimmalle
karkaisematomimmille
Ade
-lla
karkaisematomimmalla
karkaisematomimmilla
Abl
-lta
karkaisematomimmalta
karkaisematomimmilta
Tra
-ksi
karkaisematomimmaksi
karkaisematomimmiksi
Ess
-na
karkaisematomimpana
karkaisematomimpina
Abe
-tta
karkaisematomimmatta
karkaisematomimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
karkaisematomimmin
| to temper | lieventää, karkaista, lauhduttaa |
| to harden | kovettua, kovettaa, koveta, paaduttaa, karkaista, paatua |
| to anneal | karkaista, hehkuttaa, lämpökäsitellä, mellottaa |
| to case-harden | karkaista |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
karkaisen |
|
ii |
karkaiset |
|
iii |
karkaisee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
karkaisemme / karkaistaan |
|
ii |
karkaisette |
|
iii |
karkaisevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
karkaisin |
|
ii |
karkaisit |
|
iii |
karkaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
karkaisimme / karkaistiin |
|
ii |
karkaisitte |
|
iii |
karkaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen karkaissut |
en ole karkaissut |
ii |
olet karkaissut |
et ole karkaissut |
iii |
on karkaissut |
ei ole karkaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme karkaisseet |
emme ole karkaisseet |
ii |
olette karkaisseet |
ette ole karkaisseet |
iii |
ovat karkaisseet |
eivät ole karkaisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin karkaissut |
en ollut karkaissut |
ii |
olit karkaissut |
et ollut karkaissut |
iii |
oli karkaissut |
ei ollut karkaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme karkaisseet |
emme olleet karkaisseet |
ii |
olitte karkaisseet |
ette olleet karkaisseet |
iii |
olivat karkaisseet |
eivät olleet karkaisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
karkaisisin |
|
ii |
karkaisisit |
|
iii |
karkaisisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
karkaisisimme |
|
ii |
karkaisisitte |
|
iii |
karkaisisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin karkaissut |
en olisi karkaissut |
ii |
olisit karkaissut |
et olisi karkaissut |
iii |
olisi karkaissut |
ei olisi karkaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme karkaisseet |
emme olisi karkaisseet |
ii |
olisitte karkaisseet |
ette olisi karkaisseet |
iii |
olisivat karkaisseet |
eivät olisi karkaisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
karkaissen |
en karkaisse |
ii |
karkaisset |
et karkaisse |
iii |
karkaissee |
ei karkaisse |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
karkaissemme |
emme karkaisse |
ii |
karkaissette |
ette karkaisse |
iii |
karkaissevat |
eivät karkaisse |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen karkaissut |
en liene karkaissut |
ii |
lienet karkaissut |
et liene karkaissut |
iii |
lienee karkaissut |
ei liene karkaissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme karkaisseet |
emme liene karkaisseet |
ii |
lienette karkaisseet |
ette liene karkaisseet |
iii |
lienevät karkaisseet |
eivät liene karkaisseet |
Singular
i |
- |
ii |
karkaise |
iii |
karkaiskoon |
Plural
i |
karkaiskaamme |
ii |
karkaiskaa |
iii |
karkaiskoot |
Nom |
- |
karkaista |
Tra |
-ksi |
karkaistaksensa / karkaistakseen |
Ine |
-ssa |
karkaistessa |
Ins |
-in |
karkaisten |
Ine |
-ssa |
karkaistaessa (passive) |
Ill |
mihin |
karkaisemaan |
Ine |
-ssa |
karkaisemassa |
Ela |
-sta |
karkaisemasta |
Ade |
-lla |
karkaisemalla |
Abe |
-tta |
karkaisematta |
Ins |
-in |
karkaiseman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
karkaiseminen |
Par |
-ta |
karkaisemista |
karkaisemaisillaan / karkaisemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
karkaistaan |
ei karkaista |
Imperfect |
karkaistiin |
ei karkaistu |
Potential |
karkaistaneen |
ei karkaistane |
Conditional |
karkaistaisiin |
ei karkaistaisi |
Imperative Present |
karkaistakoon |
älköön karkaistako |
Imperative Perfect |
olkoon karkaistu |
älköön karkaistu |
Positive
Negative
Present
karkaistaan
ei karkaista
Imperfect
karkaistiin
ei karkaistu
Potential
karkaistaneen
ei karkaistane
Conditional
karkaistaisiin
ei karkaistaisi
Imperative Present
karkaistakoon
älköön karkaistako
Imperative Perfect
olkoon karkaistu
älköön karkaistu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
karkaiseva |
karkaistava |
2nd |
karkaissut |
karkaistu |
3rd |
karkaisema |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net