logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kana, noun

Word analysis
kanapyörykkä

kanapyörykkä

kana

Noun, Singular Nominative

+ pyörykkä

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kana

kanat

Par

-ta

kanaa

kanoja

Gen

-n

kanan

kanojen

Ill

mihin

kanaan

kanoihin

Ine

-ssa

kanassa

kanoissa

Ela

-sta

kanasta

kanoista

All

-lle

kanalle

kanoille

Ade

-lla

kanalla

kanoilla

Abl

-lta

kanalta

kanoilta

Tra

-ksi

kanaksi

kanoiksi

Ess

-na

kanana

kanoina

Abe

-tta

kanatta

kanoitta

Com

-ne

-

kanoine

Ins

-in

-

kanoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kana

kanat

Par

-ta

kanaa

kanoja

Gen

-n

kanan

kanojen

Ill

mihin

kanaan

kanoihin

Ine

-ssa

kanassa

kanoissa

Ela

-sta

kanasta

kanoista

All

-lle

kanalle

kanoille

Ade

-lla

kanalla

kanoilla

Abl

-lta

kanalta

kanoilta

Tra

-ksi

kanaksi

kanoiksi

Ess

-na

kanana

kanoina

Abe

-tta

kanatta

kanoitta

Com

-ne

-

kanoine

Ins

-in

-

kanoin

chicken kana, kananpoika, pelkuri, raukka
hen kana, naaras, naaraslintu
fowl siipikarja, kanalintu, kana, riistalintu, linnunliha
silly person kana
squabble
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; tmClass; opensubtitles2 Kana juoksi pihan poikki. The hen ran across the yard. Ensin kana ja sitten muna. First the chicken and then the egg. Salainen kana. The secret chicken. Kuivattu kana. Dehydrated chicken. Kana ja lehmä? Chicken and cow? Kypsennetty kana. Cooked chicken. Kuva missä on kana? Picture with the chicken? Pidän kanasta. I like chicken. Tänne, kana kananen. Here chicken, chicken, chicken. Hyvä ja pulska kana. A good fat chicken. Show more arrow right

Wiktionary

chicken (domestic fowl of species Gallus gallus, Gallus domesticus) hen (female chicken) chicken (meat from this bird eaten as food) broileri (taxonomy) gallinaceous (when used as modifier in some compound terms) Fin:kanalintuEng:gallinaceous bird (derogatory) An unintelligent, talkative woman. (archaic) woman, sweetheart Synonyms: vaimo (archaic), nainen Show more arrow right The word kana usually refers to a mature bird. The Finnish translation for "chicken" in the sense "young hen" is kananpoika or broileri. Show more arrow right joskus se sokeakin kana jyvän löytääkana kynimättäkana kynittävänäkanalakananenkanan muistikuin päätön kanaperäkanaa Compounds[edit] aitokanacurrykanahelmikanahäkkikanaisojalkakanakanaemokanahampurilainenkanahaukkakanahäkkikanakarjakanakeittokanakoirakanakolerakanakoppikanakorikanalasagnekanalaumakanaliemikanalintukananhoitokananjalostuskanankaalikanankakkakananlantakananlihakananmunakananpesäkananpoikakananpoikanenkananpääkananrehukananruokakananugettikanaparvikanapatakanapihvikanapiiraskanapyörykkäkanarisottokanarotukanaruttokanasalaattikanatalouskanatarhakanatuberkuloosikanatäikanavaraskanaverkkokanaviillokkikanaviilokkikarrikanakekokanakesäkanakoristekanakääpiökanaleghornkanaliejukanaluhtakanametsäkananokikanapeltokanapreeriakanapurppurakanarantakanariekkokanasilkkikanasulttaanikanateerikanauikkukana Show more arrow right From Proto-Finnic kana, borrowed from Proto-Germanic hanjō (“hen”), from Proto-Indo-European keh₂n- (“to sing”). Cognates include Estonian kana, English hen. Borrowed from Japanese 仮名(かな) (kana). Show more arrow right

Wikipedia

Chicken The chicken (Gallus gallus domesticus), a subspecies of the red junglefowl, is a type of domesticated fowl, originally from Asia. Rooster or cock is a term for an adult male bird. A younger male may be called a cockerel; a male that has been castrated is a capon. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kanani

kanani

kanasi

kanasi

kanansa

kanansa

Par

-ta

kanaani

kanojani

kanaasi

kanojasi

kanaansa / kanaaan

kanojansa / kanojaan

Gen

-n

kanani

kanojeni

kanasi

kanojesi

kanansa

kanojensa

Ill

mihin

kanaani

kanoihini

kanaasi

kanoihisi

kanaansa

kanoihinsa

Ine

-ssa

kanassani

kanoissani

kanassasi

kanoissasi

kanassansa / kanassaan

kanoissansa / kanoissaan

Ela

-sta

kanastani

kanoistani

kanastasi

kanoistasi

kanastansa / kanastaan

kanoistansa / kanoistaan

All

-lle

kanalleni

kanoilleni

kanallesi

kanoillesi

kanallensa / kanalleen

kanoillensa / kanoillean

Ade

-lla

kanallani

kanoillani

kanallasi

kanoillasi

kanallansa / kanallaan

kanoillansa / kanoillaan

Abl

-lta

kanaltani

kanoiltani

kanaltasi

kanoiltasi

kanaltansa / kanaltaan

kanoiltansa / kanoiltaan

Tra

-ksi

kanakseni

kanoikseni

kanaksesi

kanoiksesi

kanaksensa / kanakseen

kanoiksensa / kanoikseen

Ess

-na

kananani

kanoinani

kananasi

kanoinasi

kananansa / kananaan

kanoinansa / kanoinaan

Abe

-tta

kanattani

kanoittani

kanattasi

kanoittasi

kanattansa / kanattaan

kanoittansa / kanoittaan

Com

-ne

-

kanoineni

-

kanoinesi

-

kanoinensa / kanoineen

Singular

Plural

Nom

-

kanani

kanasi

kanansa

kanani

kanasi

kanansa

Par

-ta

kanaani

kanaasi

kanaansa / kanaaan

kanojani

kanojasi

kanojansa / kanojaan

Gen

-n

kanani

kanasi

kanansa

kanojeni

kanojesi

kanojensa

Ill

mihin

kanaani

kanaasi

kanaansa

kanoihini

kanoihisi

kanoihinsa

Ine

-ssa

kanassani

kanassasi

kanassansa / kanassaan

kanoissani

kanoissasi

kanoissansa / kanoissaan

Ela

-sta

kanastani

kanastasi

kanastansa / kanastaan

kanoistani

kanoistasi

kanoistansa / kanoistaan

All

-lle

kanalleni

kanallesi

kanallensa / kanalleen

kanoilleni

kanoillesi

kanoillensa / kanoillean

Ade

-lla

kanallani

kanallasi

kanallansa / kanallaan

kanoillani

kanoillasi

kanoillansa / kanoillaan

Abl

-lta

kanaltani

kanaltasi

kanaltansa / kanaltaan

kanoiltani

kanoiltasi

kanoiltansa / kanoiltaan

Tra

-ksi

kanakseni

kanaksesi

kanaksensa / kanakseen

kanoikseni

kanoiksesi

kanoiksensa / kanoikseen

Ess

-na

kananani

kananasi

kananansa / kananaan

kanoinani

kanoinasi

kanoinansa / kanoinaan

Abe

-tta

kanattani

kanattasi

kanattansa / kanattaan

kanoittani

kanoittasi

kanoittansa / kanoittaan

Com

-ne

-

-

-

kanoineni

kanoinesi

kanoinensa / kanoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kanamme

kanamme

kananne

kananne

kanansa

kanansa

Par

-ta

kanaamme

kanojamme

kanaanne

kanojanne

kanaansa / kanaaan

kanojansa / kanojaan

Gen

-n

kanamme

kanojemme

kananne

kanojenne

kanansa

kanojensa

Ill

mihin

kanaamme

kanoihimme

kanaanne

kanoihinne

kanaansa

kanoihinsa

Ine

-ssa

kanassamme

kanoissamme

kanassanne

kanoissanne

kanassansa / kanassaan

kanoissansa / kanoissaan

Ela

-sta

kanastamme

kanoistamme

kanastanne

kanoistanne

kanastansa / kanastaan

kanoistansa / kanoistaan

All

-lle

kanallemme

kanoillemme

kanallenne

kanoillenne

kanallensa / kanalleen

kanoillensa / kanoillean

Ade

-lla

kanallamme

kanoillamme

kanallanne

kanoillanne

kanallansa / kanallaan

kanoillansa / kanoillaan

Abl

-lta

kanaltamme

kanoiltamme

kanaltanne

kanoiltanne

kanaltansa / kanaltaan

kanoiltansa / kanoiltaan

Tra

-ksi

kanaksemme

kanoiksemme

kanaksenne

kanoiksenne

kanaksensa / kanakseen

kanoiksensa / kanoikseen

Ess

-na

kananamme

kanoinamme

kanananne

kanoinanne

kananansa / kananaan

kanoinansa / kanoinaan

Abe

-tta

kanattamme

kanoittamme

kanattanne

kanoittanne

kanattansa / kanattaan

kanoittansa / kanoittaan

Com

-ne

-

kanoinemme

-

kanoinenne

-

kanoinensa / kanoineen

Singular

Plural

Nom

-

kanamme

kananne

kanansa

kanamme

kananne

kanansa

Par

-ta

kanaamme

kanaanne

kanaansa / kanaaan

kanojamme

kanojanne

kanojansa / kanojaan

Gen

-n

kanamme

kananne

kanansa

kanojemme

kanojenne

kanojensa

Ill

mihin

kanaamme

kanaanne

kanaansa

kanoihimme

kanoihinne

kanoihinsa

Ine

-ssa

kanassamme

kanassanne

kanassansa / kanassaan

kanoissamme

kanoissanne

kanoissansa / kanoissaan

Ela

-sta

kanastamme

kanastanne

kanastansa / kanastaan

kanoistamme

kanoistanne

kanoistansa / kanoistaan

All

-lle

kanallemme

kanallenne

kanallensa / kanalleen

kanoillemme

kanoillenne

kanoillensa / kanoillean

Ade

-lla

kanallamme

kanallanne

kanallansa / kanallaan

kanoillamme

kanoillanne

kanoillansa / kanoillaan

Abl

-lta

kanaltamme

kanaltanne

kanaltansa / kanaltaan

kanoiltamme

kanoiltanne

kanoiltansa / kanoiltaan

Tra

-ksi

kanaksemme

kanaksenne

kanaksensa / kanakseen

kanoiksemme

kanoiksenne

kanoiksensa / kanoikseen

Ess

-na

kananamme

kanananne

kananansa / kananaan

kanoinamme

kanoinanne

kanoinansa / kanoinaan

Abe

-tta

kanattamme

kanattanne

kanattansa / kanattaan

kanoittamme

kanoittanne

kanoittansa / kanoittaan

Com

-ne

-

-

-

kanoinemme

kanoinenne

kanoinensa / kanoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörykkä

pyörykät

Par

-ta

pyörykkää

pyöryköitä / pyörykköjä

Gen

-n

pyörykän

pyöryköitten / pyöryköiden / pyörykköjen

Ill

mihin

pyörykkään

pyöryköihin / pyörykköihin

Ine

-ssa

pyörykässä

pyöryköissä

Ela

-sta

pyörykästä

pyöryköistä

All

-lle

pyörykälle

pyöryköille

Ade

-lla

pyörykällä

pyöryköillä

Abl

-lta

pyörykältä

pyöryköiltä

Tra

-ksi

pyörykäksi

pyöryköiksi

Ess

-na

pyörykkänä

pyörykköinä

Abe

-tta

pyörykättä

pyöryköittä

Com

-ne

-

pyörykköine

Ins

-in

-

pyöryköin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pyörykkä

pyörykät

Par

-ta

pyörykkää

pyöryköitä / pyörykköjä

Gen

-n

pyörykän

pyöryköitten / pyöryköiden / pyörykköjen

Ill

mihin

pyörykkään

pyöryköihin / pyörykköihin

Ine

-ssa

pyörykässä

pyöryköissä

Ela

-sta

pyörykästä

pyöryköistä

All

-lle

pyörykälle

pyöryköille

Ade

-lla

pyörykällä

pyöryköillä

Abl

-lta

pyörykältä

pyöryköiltä

Tra

-ksi

pyörykäksi

pyöryköiksi

Ess

-na

pyörykkänä

pyörykköinä

Abe

-tta

pyörykättä

pyöryköittä

Com

-ne

-

pyörykköine

Ins

-in

-

pyöryköin

ball pallo, kuula, kerä, tanssiaiset, luoti, pyörykkä
cake kakku, leipä, leivos, pala, levy, pyörykkä
the balls a
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Wikipedia; OPUS - Finnish-English; ParaCrawl Corpus; tmClass; Tatoeba Pyörykkä on suosittu ruokalaji Suomessa. Meatball is a popular dish in Finland. Matzons-pyöryköitä. Matzo ball. Pyörykkä on perinteinen suomalainen lihapulla. A meatball is a traditional Finnishpyörykkä. Lisää pyörykkä keittoon ennen tarjoilua. Add a meatball to the soup before serving. Pyörykkä on perinteinen ruokalaji monissa Pohjoismaissa. Meatball is a traditional dish in many Nordic countries. Munakeitto matzons-pyöryköillä? It's perfect. Lapseni rakastavat äitini tekemiä pyöryköitä. My children love the meatballs my mother makes. Paista pyöryköitä rasvassa pienissä erissä. Fry the meatballs fried in small batches. Kaviaari, Kalapuikot,s-pyörykät ja tahnat. Caviar,Fish croquettes and fish pastes. Keitetyt pyörykät tarjoillaan perunamuusin kanssa. Boiled meatballs are served with mashed potatoes. Show more arrow right

Wiktionary

(cooking) ball (minced meat or sometimes fish rolled to a ball and then cooked) Show more arrow right pulla Show more arrow right broileripyörykkä kalapyörykkä kanapyörykkä lihapyörykkä Show more arrow right pyör- +‎ -y +‎ -kkä, from the same root as pyöreä. Show more arrow right

Wikipedia

falafel
härkäpavuista tai kikherneistä valmistettu friteerattu pyörykkä knöödeli
vedessä keitetty esimerkiksi perunoista tai jauhoista tehty kokkare lihapulla
pääasiassa jauhelihasta valmistettu paistettu pyörykkä.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyörykkäni

pyörykkäni

pyörykkäsi

pyörykkäsi

pyörykkänsä

pyörykkänsä

Par

-ta

pyörykkääni

pyöryköitäni / pyörykköjäni

pyörykkääsi

pyöryköitäsi / pyörykköjäsi

pyörykkäänsä

pyöryköitänsä / pyöryköitään / pyörykköjänsä / pyörykköjään

Gen

-n

pyörykkäni

pyöryköitteni / pyöryköideni / pyörykköjeni

pyörykkäsi

pyöryköittesi / pyöryköidesi / pyörykköjesi

pyörykkänsä

pyöryköittensä / pyöryköidensä / pyörykköjensä

Ill

mihin

pyörykkääni

pyöryköihini / pyörykköihini

pyörykkääsi

pyöryköihisi / pyörykköihisi

pyörykkäänsä

pyöryköihinsä / pyörykköihinsä

Ine

-ssa

pyörykässäni

pyöryköissäni

pyörykässäsi

pyöryköissäsi

pyörykässänsä / pyörykässään

pyöryköissänsä / pyöryköissään

Ela

-sta

pyörykästäni

pyöryköistäni

pyörykästäsi

pyöryköistäsi

pyörykästänsä / pyörykästään

pyöryköistänsä / pyöryköistään

All

-lle

pyörykälleni

pyöryköilleni

pyörykällesi

pyöryköillesi

pyörykällensä / pyörykälleen

pyöryköillensä / pyöryköilleän

Ade

-lla

pyörykälläni

pyöryköilläni

pyörykälläsi

pyöryköilläsi

pyörykällänsä / pyörykällään

pyöryköillänsä / pyöryköillään

Abl

-lta

pyörykältäni

pyöryköiltäni

pyörykältäsi

pyöryköiltäsi

pyörykältänsä / pyörykältään

pyöryköiltänsä / pyöryköiltään

Tra

-ksi

pyörykäkseni

pyöryköikseni

pyörykäksesi

pyöryköiksesi

pyörykäksensä / pyörykäkseen

pyöryköiksensä / pyöryköikseen

Ess

-na

pyörykkänäni

pyörykköinäni

pyörykkänäsi

pyörykköinäsi

pyörykkänänsä / pyörykkänään

pyörykköinänsä / pyörykköinään

Abe

-tta

pyörykättäni

pyöryköittäni

pyörykättäsi

pyöryköittäsi

pyörykättänsä / pyörykättään

pyöryköittänsä / pyöryköittään

Com

-ne

-

pyörykköineni

-

pyörykköinesi

-

pyörykköinensä / pyörykköineen

Singular

Plural

Nom

-

pyörykkäni

pyörykkäsi

pyörykkänsä

pyörykkäni

pyörykkäsi

pyörykkänsä

Par

-ta

pyörykkääni

pyörykkääsi

pyörykkäänsä

pyöryköitäni / pyörykköjäni

pyöryköitäsi / pyörykköjäsi

pyöryköitänsä / pyöryköitään / pyörykköjänsä / pyörykköjään

Gen

-n

pyörykkäni

pyörykkäsi

pyörykkänsä

pyöryköitteni / pyöryköideni / pyörykköjeni

pyöryköittesi / pyöryköidesi / pyörykköjesi

pyöryköittensä / pyöryköidensä / pyörykköjensä

Ill

mihin

pyörykkääni

pyörykkääsi

pyörykkäänsä

pyöryköihini / pyörykköihini

pyöryköihisi / pyörykköihisi

pyöryköihinsä / pyörykköihinsä

Ine

-ssa

pyörykässäni

pyörykässäsi

pyörykässänsä / pyörykässään

pyöryköissäni

pyöryköissäsi

pyöryköissänsä / pyöryköissään

Ela

-sta

pyörykästäni

pyörykästäsi

pyörykästänsä / pyörykästään

pyöryköistäni

pyöryköistäsi

pyöryköistänsä / pyöryköistään

All

-lle

pyörykälleni

pyörykällesi

pyörykällensä / pyörykälleen

pyöryköilleni

pyöryköillesi

pyöryköillensä / pyöryköilleän

Ade

-lla

pyörykälläni

pyörykälläsi

pyörykällänsä / pyörykällään

pyöryköilläni

pyöryköilläsi

pyöryköillänsä / pyöryköillään

Abl

-lta

pyörykältäni

pyörykältäsi

pyörykältänsä / pyörykältään

pyöryköiltäni

pyöryköiltäsi

pyöryköiltänsä / pyöryköiltään

Tra

-ksi

pyörykäkseni

pyörykäksesi

pyörykäksensä / pyörykäkseen

pyöryköikseni

pyöryköiksesi

pyöryköiksensä / pyöryköikseen

Ess

-na

pyörykkänäni

pyörykkänäsi

pyörykkänänsä / pyörykkänään

pyörykköinäni

pyörykköinäsi

pyörykköinänsä / pyörykköinään

Abe

-tta

pyörykättäni

pyörykättäsi

pyörykättänsä / pyörykättään

pyöryköittäni

pyöryköittäsi

pyöryköittänsä / pyöryköittään

Com

-ne

-

-

-

pyörykköineni

pyörykköinesi

pyörykköinensä / pyörykköineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pyörykkämme

pyörykkämme

pyörykkänne

pyörykkänne

pyörykkänsä

pyörykkänsä

Par

-ta

pyörykkäämme

pyöryköitämme / pyörykköjämme

pyörykkäänne

pyöryköitänne / pyörykköjänne

pyörykkäänsä

pyöryköitänsä / pyöryköitään / pyörykköjänsä / pyörykköjään

Gen

-n

pyörykkämme

pyöryköittemme / pyöryköidemme / pyörykköjemme

pyörykkänne

pyöryköittenne / pyöryköidenne / pyörykköjenne

pyörykkänsä

pyöryköittensä / pyöryköidensä / pyörykköjensä

Ill

mihin

pyörykkäämme

pyöryköihimme / pyörykköihimme

pyörykkäänne

pyöryköihinne / pyörykköihinne

pyörykkäänsä

pyöryköihinsä / pyörykköihinsä

Ine

-ssa

pyörykässämme

pyöryköissämme

pyörykässänne

pyöryköissänne

pyörykässänsä / pyörykässään

pyöryköissänsä / pyöryköissään

Ela

-sta

pyörykästämme

pyöryköistämme

pyörykästänne

pyöryköistänne

pyörykästänsä / pyörykästään

pyöryköistänsä / pyöryköistään

All

-lle

pyörykällemme

pyöryköillemme

pyörykällenne

pyöryköillenne

pyörykällensä / pyörykälleen

pyöryköillensä / pyöryköilleän

Ade

-lla

pyörykällämme

pyöryköillämme

pyörykällänne

pyöryköillänne

pyörykällänsä / pyörykällään

pyöryköillänsä / pyöryköillään

Abl

-lta

pyörykältämme

pyöryköiltämme

pyörykältänne

pyöryköiltänne

pyörykältänsä / pyörykältään

pyöryköiltänsä / pyöryköiltään

Tra

-ksi

pyörykäksemme

pyöryköiksemme

pyörykäksenne

pyöryköiksenne

pyörykäksensä / pyörykäkseen

pyöryköiksensä / pyöryköikseen

Ess

-na

pyörykkänämme

pyörykköinämme

pyörykkänänne

pyörykköinänne

pyörykkänänsä / pyörykkänään

pyörykköinänsä / pyörykköinään

Abe

-tta

pyörykättämme

pyöryköittämme

pyörykättänne

pyöryköittänne

pyörykättänsä / pyörykättään

pyöryköittänsä / pyöryköittään

Com

-ne

-

pyörykköinemme

-

pyörykköinenne

-

pyörykköinensä / pyörykköineen

Singular

Plural

Nom

-

pyörykkämme

pyörykkänne

pyörykkänsä

pyörykkämme

pyörykkänne

pyörykkänsä

Par

-ta

pyörykkäämme

pyörykkäänne

pyörykkäänsä

pyöryköitämme / pyörykköjämme

pyöryköitänne / pyörykköjänne

pyöryköitänsä / pyöryköitään / pyörykköjänsä / pyörykköjään

Gen

-n

pyörykkämme

pyörykkänne

pyörykkänsä

pyöryköittemme / pyöryköidemme / pyörykköjemme

pyöryköittenne / pyöryköidenne / pyörykköjenne

pyöryköittensä / pyöryköidensä / pyörykköjensä

Ill

mihin

pyörykkäämme

pyörykkäänne

pyörykkäänsä

pyöryköihimme / pyörykköihimme

pyöryköihinne / pyörykköihinne

pyöryköihinsä / pyörykköihinsä

Ine

-ssa

pyörykässämme

pyörykässänne

pyörykässänsä / pyörykässään

pyöryköissämme

pyöryköissänne

pyöryköissänsä / pyöryköissään

Ela

-sta

pyörykästämme

pyörykästänne

pyörykästänsä / pyörykästään

pyöryköistämme

pyöryköistänne

pyöryköistänsä / pyöryköistään

All

-lle

pyörykällemme

pyörykällenne

pyörykällensä / pyörykälleen

pyöryköillemme

pyöryköillenne

pyöryköillensä / pyöryköilleän

Ade

-lla

pyörykällämme

pyörykällänne

pyörykällänsä / pyörykällään

pyöryköillämme

pyöryköillänne

pyöryköillänsä / pyöryköillään

Abl

-lta

pyörykältämme

pyörykältänne

pyörykältänsä / pyörykältään

pyöryköiltämme

pyöryköiltänne

pyöryköiltänsä / pyöryköiltään

Tra

-ksi

pyörykäksemme

pyörykäksenne

pyörykäksensä / pyörykäkseen

pyöryköiksemme

pyöryköiksenne

pyöryköiksensä / pyöryköikseen

Ess

-na

pyörykkänämme

pyörykkänänne

pyörykkänänsä / pyörykkänään

pyörykköinämme

pyörykköinänne

pyörykköinänsä / pyörykköinään

Abe

-tta

pyörykättämme

pyörykättänne

pyörykättänsä / pyörykättään

pyöryköittämme

pyöryköittänne

pyöryköittänsä / pyöryköittään

Com

-ne

-

-

-

pyörykköinemme

pyörykköinenne

pyörykköinensä / pyörykköineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept