logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kalsium, noun

Word analysis
kalsiumbisulfiitti

kalsiumbisulfiitti

kalsium

Noun, Singular Nominative

+ bi

Noun, Pref

+ sulfiitti

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalsium

kalsiumit

Par

-ta

kalsiumia

kalsiumeja

Gen

-n

kalsiumin

kalsiumien

Ill

mihin

kalsiumiin

kalsiumeihin

Ine

-ssa

kalsiumissa

kalsiumeissa

Ela

-sta

kalsiumista

kalsiumeista

All

-lle

kalsiumille

kalsiumeille

Ade

-lla

kalsiumilla

kalsiumeilla

Abl

-lta

kalsiumilta

kalsiumeilta

Tra

-ksi

kalsiumiksi

kalsiumeiksi

Ess

-na

kalsiumina

kalsiumeina

Abe

-tta

kalsiumitta

kalsiumeitta

Com

-ne

-

kalsiumeine

Ins

-in

-

kalsiumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalsium

kalsiumit

Par

-ta

kalsiumia

kalsiumeja

Gen

-n

kalsiumin

kalsiumien

Ill

mihin

kalsiumiin

kalsiumeihin

Ine

-ssa

kalsiumissa

kalsiumeissa

Ela

-sta

kalsiumista

kalsiumeista

All

-lle

kalsiumille

kalsiumeille

Ade

-lla

kalsiumilla

kalsiumeilla

Abl

-lta

kalsiumilta

kalsiumeilta

Tra

-ksi

kalsiumiksi

kalsiumeiksi

Ess

-na

kalsiumina

kalsiumeina

Abe

-tta

kalsiumitta

kalsiumeitta

Com

-ne

-

kalsiumeine

Ins

-in

-

kalsiumein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

calcium kalsium
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 38529-2-1; Tatoeba, sentence ID: 1609904; eurlex-diff-2017; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1001-1010-0005; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2; OPUS, sentence ID: Tatoeba en fi: 1966246 Kalsium on tärkeä ravintoaine luuston terveydelle. Calcium is an important nutrient for bone health. Kalsium auttaa lihaksia ja hermostoa toimimaan oikein. Calcium helps muscles and nerves function properly. Kalsiumns-Lns-pidolaatti. Calcium L-pidolate. Kalsium on tärkeä ravintoaine luuston kehitykselle. Calcium is an important nutrient for bone development. Kalsiumfosfaatti, elävä kalsium, siitä koostuvat oliot. Calcium phosphate, organic calcium, living calcium, creatures made out of living calcium. Kalsium edistää lihasten normaalia toimintaa. Niacin contributes to normal energy-yielding metabolism. Puuro on hyvä kalsiumin lähde aamiaiseksi. Porridge is a good source of calcium for breakfast. Kalsium on tarpeellinen luuston pysymiselle normaalina. Magnesium has a role in the process of cell division. Kalsiumdihydroksidi (sammutettu kalkki). Calcium dihydroxide ( hydrated lime). kalsiumkarbonaatti, kalsiumns-ja magnesiumkarbonaatti (10). calcium carbonate; calcium and magnesium carbonate (10). Show more arrow right

Wiktionary

calcium Show more arrow right

Wikipedia

Calcium Calcium is a chemical element with the symbol Ca and atomic number 20. As an alkaline earth metal, calcium is a reactive metal that forms a dark oxide-nitride layer when exposed to air. Its physical and chemical properties are most similar to its heavier homologues strontium and barium. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalsiumini

kalsiumini

kalsiumisi

kalsiumisi

kalsiuminsa

kalsiuminsa

Par

-ta

kalsiumiani

kalsiumejani

kalsiumiasi

kalsiumejasi

kalsiumiansa / kalsiumiaan

kalsiumejansa / kalsiumejaan

Gen

-n

kalsiumini

kalsiumieni

kalsiumisi

kalsiumiesi

kalsiuminsa

kalsiumiensa

Ill

mihin

kalsiumiini

kalsiumeihini

kalsiumiisi

kalsiumeihisi

kalsiumiinsa

kalsiumeihinsa

Ine

-ssa

kalsiumissani

kalsiumeissani

kalsiumissasi

kalsiumeissasi

kalsiumissansa / kalsiumissaan

kalsiumeissansa / kalsiumeissaan

Ela

-sta

kalsiumistani

kalsiumeistani

kalsiumistasi

kalsiumeistasi

kalsiumistansa / kalsiumistaan

kalsiumeistansa / kalsiumeistaan

All

-lle

kalsiumilleni

kalsiumeilleni

kalsiumillesi

kalsiumeillesi

kalsiumillensa / kalsiumilleen

kalsiumeillensa / kalsiumeillean

Ade

-lla

kalsiumillani

kalsiumeillani

kalsiumillasi

kalsiumeillasi

kalsiumillansa / kalsiumillaan

kalsiumeillansa / kalsiumeillaan

Abl

-lta

kalsiumiltani

kalsiumeiltani

kalsiumiltasi

kalsiumeiltasi

kalsiumiltansa / kalsiumiltaan

kalsiumeiltansa / kalsiumeiltaan

Tra

-ksi

kalsiumikseni

kalsiumeikseni

kalsiumiksesi

kalsiumeiksesi

kalsiumiksensa / kalsiumikseen

kalsiumeiksensa / kalsiumeikseen

Ess

-na

kalsiuminani

kalsiumeinani

kalsiuminasi

kalsiumeinasi

kalsiuminansa / kalsiuminaan

kalsiumeinansa / kalsiumeinaan

Abe

-tta

kalsiumittani

kalsiumeittani

kalsiumittasi

kalsiumeittasi

kalsiumittansa / kalsiumittaan

kalsiumeittansa / kalsiumeittaan

Com

-ne

-

kalsiumeineni

-

kalsiumeinesi

-

kalsiumeinensa / kalsiumeineen

Singular

Plural

Nom

-

kalsiumini

kalsiumisi

kalsiuminsa

kalsiumini

kalsiumisi

kalsiuminsa

Par

-ta

kalsiumiani

kalsiumiasi

kalsiumiansa / kalsiumiaan

kalsiumejani

kalsiumejasi

kalsiumejansa / kalsiumejaan

Gen

-n

kalsiumini

kalsiumisi

kalsiuminsa

kalsiumieni

kalsiumiesi

kalsiumiensa

Ill

mihin

kalsiumiini

kalsiumiisi

kalsiumiinsa

kalsiumeihini

kalsiumeihisi

kalsiumeihinsa

Ine

-ssa

kalsiumissani

kalsiumissasi

kalsiumissansa / kalsiumissaan

kalsiumeissani

kalsiumeissasi

kalsiumeissansa / kalsiumeissaan

Ela

-sta

kalsiumistani

kalsiumistasi

kalsiumistansa / kalsiumistaan

kalsiumeistani

kalsiumeistasi

kalsiumeistansa / kalsiumeistaan

All

-lle

kalsiumilleni

kalsiumillesi

kalsiumillensa / kalsiumilleen

kalsiumeilleni

kalsiumeillesi

kalsiumeillensa / kalsiumeillean

Ade

-lla

kalsiumillani

kalsiumillasi

kalsiumillansa / kalsiumillaan

kalsiumeillani

kalsiumeillasi

kalsiumeillansa / kalsiumeillaan

Abl

-lta

kalsiumiltani

kalsiumiltasi

kalsiumiltansa / kalsiumiltaan

kalsiumeiltani

kalsiumeiltasi

kalsiumeiltansa / kalsiumeiltaan

Tra

-ksi

kalsiumikseni

kalsiumiksesi

kalsiumiksensa / kalsiumikseen

kalsiumeikseni

kalsiumeiksesi

kalsiumeiksensa / kalsiumeikseen

Ess

-na

kalsiuminani

kalsiuminasi

kalsiuminansa / kalsiuminaan

kalsiumeinani

kalsiumeinasi

kalsiumeinansa / kalsiumeinaan

Abe

-tta

kalsiumittani

kalsiumittasi

kalsiumittansa / kalsiumittaan

kalsiumeittani

kalsiumeittasi

kalsiumeittansa / kalsiumeittaan

Com

-ne

-

-

-

kalsiumeineni

kalsiumeinesi

kalsiumeinensa / kalsiumeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kalsiumimme

kalsiumimme

kalsiuminne

kalsiuminne

kalsiuminsa

kalsiuminsa

Par

-ta

kalsiumiamme

kalsiumejamme

kalsiumianne

kalsiumejanne

kalsiumiansa / kalsiumiaan

kalsiumejansa / kalsiumejaan

Gen

-n

kalsiumimme

kalsiumiemme

kalsiuminne

kalsiumienne

kalsiuminsa

kalsiumiensa

Ill

mihin

kalsiumiimme

kalsiumeihimme

kalsiumiinne

kalsiumeihinne

kalsiumiinsa

kalsiumeihinsa

Ine

-ssa

kalsiumissamme

kalsiumeissamme

kalsiumissanne

kalsiumeissanne

kalsiumissansa / kalsiumissaan

kalsiumeissansa / kalsiumeissaan

Ela

-sta

kalsiumistamme

kalsiumeistamme

kalsiumistanne

kalsiumeistanne

kalsiumistansa / kalsiumistaan

kalsiumeistansa / kalsiumeistaan

All

-lle

kalsiumillemme

kalsiumeillemme

kalsiumillenne

kalsiumeillenne

kalsiumillensa / kalsiumilleen

kalsiumeillensa / kalsiumeillean

Ade

-lla

kalsiumillamme

kalsiumeillamme

kalsiumillanne

kalsiumeillanne

kalsiumillansa / kalsiumillaan

kalsiumeillansa / kalsiumeillaan

Abl

-lta

kalsiumiltamme

kalsiumeiltamme

kalsiumiltanne

kalsiumeiltanne

kalsiumiltansa / kalsiumiltaan

kalsiumeiltansa / kalsiumeiltaan

Tra

-ksi

kalsiumiksemme

kalsiumeiksemme

kalsiumiksenne

kalsiumeiksenne

kalsiumiksensa / kalsiumikseen

kalsiumeiksensa / kalsiumeikseen

Ess

-na

kalsiuminamme

kalsiumeinamme

kalsiuminanne

kalsiumeinanne

kalsiuminansa / kalsiuminaan

kalsiumeinansa / kalsiumeinaan

Abe

-tta

kalsiumittamme

kalsiumeittamme

kalsiumittanne

kalsiumeittanne

kalsiumittansa / kalsiumittaan

kalsiumeittansa / kalsiumeittaan

Com

-ne

-

kalsiumeinemme

-

kalsiumeinenne

-

kalsiumeinensa / kalsiumeineen

Singular

Plural

Nom

-

kalsiumimme

kalsiuminne

kalsiuminsa

kalsiumimme

kalsiuminne

kalsiuminsa

Par

-ta

kalsiumiamme

kalsiumianne

kalsiumiansa / kalsiumiaan

kalsiumejamme

kalsiumejanne

kalsiumejansa / kalsiumejaan

Gen

-n

kalsiumimme

kalsiuminne

kalsiuminsa

kalsiumiemme

kalsiumienne

kalsiumiensa

Ill

mihin

kalsiumiimme

kalsiumiinne

kalsiumiinsa

kalsiumeihimme

kalsiumeihinne

kalsiumeihinsa

Ine

-ssa

kalsiumissamme

kalsiumissanne

kalsiumissansa / kalsiumissaan

kalsiumeissamme

kalsiumeissanne

kalsiumeissansa / kalsiumeissaan

Ela

-sta

kalsiumistamme

kalsiumistanne

kalsiumistansa / kalsiumistaan

kalsiumeistamme

kalsiumeistanne

kalsiumeistansa / kalsiumeistaan

All

-lle

kalsiumillemme

kalsiumillenne

kalsiumillensa / kalsiumilleen

kalsiumeillemme

kalsiumeillenne

kalsiumeillensa / kalsiumeillean

Ade

-lla

kalsiumillamme

kalsiumillanne

kalsiumillansa / kalsiumillaan

kalsiumeillamme

kalsiumeillanne

kalsiumeillansa / kalsiumeillaan

Abl

-lta

kalsiumiltamme

kalsiumiltanne

kalsiumiltansa / kalsiumiltaan

kalsiumeiltamme

kalsiumeiltanne

kalsiumeiltansa / kalsiumeiltaan

Tra

-ksi

kalsiumiksemme

kalsiumiksenne

kalsiumiksensa / kalsiumikseen

kalsiumeiksemme

kalsiumeiksenne

kalsiumeiksensa / kalsiumeikseen

Ess

-na

kalsiuminamme

kalsiuminanne

kalsiuminansa / kalsiuminaan

kalsiumeinamme

kalsiumeinanne

kalsiumeinansa / kalsiumeinaan

Abe

-tta

kalsiumittamme

kalsiumittanne

kalsiumittansa / kalsiumittaan

kalsiumeittamme

kalsiumeittanne

kalsiumeittansa / kalsiumeittaan

Com

-ne

-

-

-

kalsiumeinemme

kalsiumeinenne

kalsiumeinensa / kalsiumeineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sulfiitti

sulfiitit

Par

-ta

sulfiittia

sulfiitteja

Gen

-n

sulfiitin

sulfiittien

Ill

mihin

sulfiittiin

sulfiitteihin

Ine

-ssa

sulfiitissa

sulfiiteissa

Ela

-sta

sulfiitista

sulfiiteista

All

-lle

sulfiitille

sulfiiteille

Ade

-lla

sulfiitilla

sulfiiteilla

Abl

-lta

sulfiitilta

sulfiiteilta

Tra

-ksi

sulfiitiksi

sulfiiteiksi

Ess

-na

sulfiittina

sulfiitteina

Abe

-tta

sulfiititta

sulfiiteitta

Com

-ne

-

sulfiitteine

Ins

-in

-

sulfiitein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sulfiitti

sulfiitit

Par

-ta

sulfiittia

sulfiitteja

Gen

-n

sulfiitin

sulfiittien

Ill

mihin

sulfiittiin

sulfiitteihin

Ine

-ssa

sulfiitissa

sulfiiteissa

Ela

-sta

sulfiitista

sulfiiteista

All

-lle

sulfiitille

sulfiiteille

Ade

-lla

sulfiitilla

sulfiiteilla

Abl

-lta

sulfiitilta

sulfiiteilta

Tra

-ksi

sulfiitiksi

sulfiiteiksi

Ess

-na

sulfiittina

sulfiitteina

Abe

-tta

sulfiititta

sulfiiteitta

Com

-ne

-

sulfiitteine

Ins

-in

-

sulfiitein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sulfite sulfiitti
sulphite sulfiitti
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Wikipedia Parallel Sentence Corpus; OPUS; EurLex-2; eurlex-diff-2018-06-20; Eurlex2019; EuroParl2021 Sulfiitti estää viinin hapettumisen. Sulphite prevents wine from oxidizing. Etenkin sulfiitti saattaa aiheuttaa päänsärkyä. Especially sulphite can cause headaches. Sulfiitti voi aiheuttaa päänsärkyä herkille ihmisille. Sulphite can cause headaches in sensitive individuals. Sulfiitti on usein lisäaine elintarvikkeissa ja juomissa. Sulphite is often used as an additive in food and beverages. Ravintolassa tarjoiltavassa lohikeitossa on lisäaineena sulfiitti. Sulphite is used as an additive in the salmon soup served in the restaurant. Sulfiitti vähintään 10 mg kg:ssa pitoisuuksina. Sulphite at concentrations of at least 10 mg/kg". Sulfiitit; tiosulfaatit. Sulphites; thiosulphates. Rikkidioksidis-sulfiitit. Sulphur dioxide — sulphites. Sulfiitteja koskevat merkinnät. Terms concerning sulphites / sulfites. Sulfiittia pelkistävät anaerobit: 30 PMY g. Sulphite reducing anaerobes: ≤ 30 CFU/g. Show more arrow right

Wiktionary

sulfite Show more arrow right Internationalism (see English sulfite). Contains the suffix -iitti. Show more arrow right

Wikipedia

Sulfur trioxide Sulfur trioxide (alternative spelling sulphur trioxide, also known as nisso sulfan) is the chemical compound with the formula SO3. It has been described as "unquestionably the most important economically" sulfur oxide. It is prepared on an industrial scale as a precursor to sulfuric acid. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sulfiittini

sulfiittini

sulfiittisi

sulfiittisi

sulfiittinsa

sulfiittinsa

Par

-ta

sulfiittiani

sulfiittejani

sulfiittiasi

sulfiittejasi

sulfiittiansa / sulfiittiaan

sulfiittejansa / sulfiittejaan

Gen

-n

sulfiittini

sulfiittieni

sulfiittisi

sulfiittiesi

sulfiittinsa

sulfiittiensa

Ill

mihin

sulfiittiini

sulfiitteihini

sulfiittiisi

sulfiitteihisi

sulfiittiinsa

sulfiitteihinsa

Ine

-ssa

sulfiitissani

sulfiiteissani

sulfiitissasi

sulfiiteissasi

sulfiitissansa / sulfiitissaan

sulfiiteissansa / sulfiiteissaan

Ela

-sta

sulfiitistani

sulfiiteistani

sulfiitistasi

sulfiiteistasi

sulfiitistansa / sulfiitistaan

sulfiiteistansa / sulfiiteistaan

All

-lle

sulfiitilleni

sulfiiteilleni

sulfiitillesi

sulfiiteillesi

sulfiitillensa / sulfiitilleen

sulfiiteillensa / sulfiiteillean

Ade

-lla

sulfiitillani

sulfiiteillani

sulfiitillasi

sulfiiteillasi

sulfiitillansa / sulfiitillaan

sulfiiteillansa / sulfiiteillaan

Abl

-lta

sulfiitiltani

sulfiiteiltani

sulfiitiltasi

sulfiiteiltasi

sulfiitiltansa / sulfiitiltaan

sulfiiteiltansa / sulfiiteiltaan

Tra

-ksi

sulfiitikseni

sulfiiteikseni

sulfiitiksesi

sulfiiteiksesi

sulfiitiksensa / sulfiitikseen

sulfiiteiksensa / sulfiiteikseen

Ess

-na

sulfiittinani

sulfiitteinani

sulfiittinasi

sulfiitteinasi

sulfiittinansa / sulfiittinaan

sulfiitteinansa / sulfiitteinaan

Abe

-tta

sulfiitittani

sulfiiteittani

sulfiitittasi

sulfiiteittasi

sulfiitittansa / sulfiitittaan

sulfiiteittansa / sulfiiteittaan

Com

-ne

-

sulfiitteineni

-

sulfiitteinesi

-

sulfiitteinensa / sulfiitteineen

Singular

Plural

Nom

-

sulfiittini

sulfiittisi

sulfiittinsa

sulfiittini

sulfiittisi

sulfiittinsa

Par

-ta

sulfiittiani

sulfiittiasi

sulfiittiansa / sulfiittiaan

sulfiittejani

sulfiittejasi

sulfiittejansa / sulfiittejaan

Gen

-n

sulfiittini

sulfiittisi

sulfiittinsa

sulfiittieni

sulfiittiesi

sulfiittiensa

Ill

mihin

sulfiittiini

sulfiittiisi

sulfiittiinsa

sulfiitteihini

sulfiitteihisi

sulfiitteihinsa

Ine

-ssa

sulfiitissani

sulfiitissasi

sulfiitissansa / sulfiitissaan

sulfiiteissani

sulfiiteissasi

sulfiiteissansa / sulfiiteissaan

Ela

-sta

sulfiitistani

sulfiitistasi

sulfiitistansa / sulfiitistaan

sulfiiteistani

sulfiiteistasi

sulfiiteistansa / sulfiiteistaan

All

-lle

sulfiitilleni

sulfiitillesi

sulfiitillensa / sulfiitilleen

sulfiiteilleni

sulfiiteillesi

sulfiiteillensa / sulfiiteillean

Ade

-lla

sulfiitillani

sulfiitillasi

sulfiitillansa / sulfiitillaan

sulfiiteillani

sulfiiteillasi

sulfiiteillansa / sulfiiteillaan

Abl

-lta

sulfiitiltani

sulfiitiltasi

sulfiitiltansa / sulfiitiltaan

sulfiiteiltani

sulfiiteiltasi

sulfiiteiltansa / sulfiiteiltaan

Tra

-ksi

sulfiitikseni

sulfiitiksesi

sulfiitiksensa / sulfiitikseen

sulfiiteikseni

sulfiiteiksesi

sulfiiteiksensa / sulfiiteikseen

Ess

-na

sulfiittinani

sulfiittinasi

sulfiittinansa / sulfiittinaan

sulfiitteinani

sulfiitteinasi

sulfiitteinansa / sulfiitteinaan

Abe

-tta

sulfiitittani

sulfiitittasi

sulfiitittansa / sulfiitittaan

sulfiiteittani

sulfiiteittasi

sulfiiteittansa / sulfiiteittaan

Com

-ne

-

-

-

sulfiitteineni

sulfiitteinesi

sulfiitteinensa / sulfiitteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sulfiittimme

sulfiittimme

sulfiittinne

sulfiittinne

sulfiittinsa

sulfiittinsa

Par

-ta

sulfiittiamme

sulfiittejamme

sulfiittianne

sulfiittejanne

sulfiittiansa / sulfiittiaan

sulfiittejansa / sulfiittejaan

Gen

-n

sulfiittimme

sulfiittiemme

sulfiittinne

sulfiittienne

sulfiittinsa

sulfiittiensa

Ill

mihin

sulfiittiimme

sulfiitteihimme

sulfiittiinne

sulfiitteihinne

sulfiittiinsa

sulfiitteihinsa

Ine

-ssa

sulfiitissamme

sulfiiteissamme

sulfiitissanne

sulfiiteissanne

sulfiitissansa / sulfiitissaan

sulfiiteissansa / sulfiiteissaan

Ela

-sta

sulfiitistamme

sulfiiteistamme

sulfiitistanne

sulfiiteistanne

sulfiitistansa / sulfiitistaan

sulfiiteistansa / sulfiiteistaan

All

-lle

sulfiitillemme

sulfiiteillemme

sulfiitillenne

sulfiiteillenne

sulfiitillensa / sulfiitilleen

sulfiiteillensa / sulfiiteillean

Ade

-lla

sulfiitillamme

sulfiiteillamme

sulfiitillanne

sulfiiteillanne

sulfiitillansa / sulfiitillaan

sulfiiteillansa / sulfiiteillaan

Abl

-lta

sulfiitiltamme

sulfiiteiltamme

sulfiitiltanne

sulfiiteiltanne

sulfiitiltansa / sulfiitiltaan

sulfiiteiltansa / sulfiiteiltaan

Tra

-ksi

sulfiitiksemme

sulfiiteiksemme

sulfiitiksenne

sulfiiteiksenne

sulfiitiksensa / sulfiitikseen

sulfiiteiksensa / sulfiiteikseen

Ess

-na

sulfiittinamme

sulfiitteinamme

sulfiittinanne

sulfiitteinanne

sulfiittinansa / sulfiittinaan

sulfiitteinansa / sulfiitteinaan

Abe

-tta

sulfiitittamme

sulfiiteittamme

sulfiitittanne

sulfiiteittanne

sulfiitittansa / sulfiitittaan

sulfiiteittansa / sulfiiteittaan

Com

-ne

-

sulfiitteinemme

-

sulfiitteinenne

-

sulfiitteinensa / sulfiitteineen

Singular

Plural

Nom

-

sulfiittimme

sulfiittinne

sulfiittinsa

sulfiittimme

sulfiittinne

sulfiittinsa

Par

-ta

sulfiittiamme

sulfiittianne

sulfiittiansa / sulfiittiaan

sulfiittejamme

sulfiittejanne

sulfiittejansa / sulfiittejaan

Gen

-n

sulfiittimme

sulfiittinne

sulfiittinsa

sulfiittiemme

sulfiittienne

sulfiittiensa

Ill

mihin

sulfiittiimme

sulfiittiinne

sulfiittiinsa

sulfiitteihimme

sulfiitteihinne

sulfiitteihinsa

Ine

-ssa

sulfiitissamme

sulfiitissanne

sulfiitissansa / sulfiitissaan

sulfiiteissamme

sulfiiteissanne

sulfiiteissansa / sulfiiteissaan

Ela

-sta

sulfiitistamme

sulfiitistanne

sulfiitistansa / sulfiitistaan

sulfiiteistamme

sulfiiteistanne

sulfiiteistansa / sulfiiteistaan

All

-lle

sulfiitillemme

sulfiitillenne

sulfiitillensa / sulfiitilleen

sulfiiteillemme

sulfiiteillenne

sulfiiteillensa / sulfiiteillean

Ade

-lla

sulfiitillamme

sulfiitillanne

sulfiitillansa / sulfiitillaan

sulfiiteillamme

sulfiiteillanne

sulfiiteillansa / sulfiiteillaan

Abl

-lta

sulfiitiltamme

sulfiitiltanne

sulfiitiltansa / sulfiitiltaan

sulfiiteiltamme

sulfiiteiltanne

sulfiiteiltansa / sulfiiteiltaan

Tra

-ksi

sulfiitiksemme

sulfiitiksenne

sulfiitiksensa / sulfiitikseen

sulfiiteiksemme

sulfiiteiksenne

sulfiiteiksensa / sulfiiteikseen

Ess

-na

sulfiittinamme

sulfiittinanne

sulfiittinansa / sulfiittinaan

sulfiitteinamme

sulfiitteinanne

sulfiitteinansa / sulfiitteinaan

Abe

-tta

sulfiitittamme

sulfiitittanne

sulfiitittansa / sulfiitittaan

sulfiiteittamme

sulfiiteittanne

sulfiiteittansa / sulfiiteittaan

Com

-ne

-

-

-

sulfiitteinemme

sulfiitteinenne

sulfiitteinensa / sulfiitteineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

kalsium

kalsiumit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

kalsiumin

kalsiumien

Ill

mihin

kalsiumiin

Solve

Ine

-ssa

kalsiumeissa

Solve

Ela

-sta

kalsiumeista

Solve

All

-lle

kalsiumille

Solve

Ade

-lla

kalsiumilla

kalsiumeilla

Abl

-lta

kalsiumilta

kalsiumeilta

Tra

-ksi

kalsiumiksi

kalsiumeiksi

Ess

-na

kalsiumina

kalsiumeina

Abe

-tta

kalsiumitta

kalsiumeitta

Com

-ne

-

kalsiumeine

Ins

-in

-

kalsiumein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kalsium

kalsiumit

Par

-ta

Gen

-n

kalsiumin

kalsiumien

Ill

mihin

kalsiumiin

Ine

-ssa

kalsiumeissa

Ela

-sta

kalsiumeista

All

-lle

kalsiumille

Ade

-lla

kalsiumilla

kalsiumeilla

Abl

-lta

kalsiumilta

kalsiumeilta

Tra

-ksi

kalsiumiksi

kalsiumeiksi

Ess

-na

kalsiumina

kalsiumeina

Abe

-tta

kalsiumitta

kalsiumeitta

Com

-ne

-

kalsiumeine

Ins

-in

-

kalsiumein

Singular

Plural

Nom

-

sulfiitti

sulfiitit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

sulfiitin

sulfiittien

Ill

mihin

sulfiittiin

Solve

Ine

-ssa

sulfiiteissa

Solve

Ela

-sta

sulfiiteista

Solve

All

-lle

sulfiitille

Solve

Ade

-lla

sulfiitilla

sulfiiteilla

Abl

-lta

sulfiitilta

sulfiiteilta

Tra

-ksi

sulfiitiksi

sulfiiteiksi

Ess

-na

sulfiittina

sulfiitteina

Abe

-tta

sulfiititta

sulfiiteitta

Com

-ne

-

sulfiitteine

Ins

-in

-

sulfiitein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sulfiitti

sulfiitit

Par

-ta

Gen

-n

sulfiitin

sulfiittien

Ill

mihin

sulfiittiin

Ine

-ssa

sulfiiteissa

Ela

-sta

sulfiiteista

All

-lle

sulfiitille

Ade

-lla

sulfiitilla

sulfiiteilla

Abl

-lta

sulfiitilta

sulfiiteilta

Tra

-ksi

sulfiitiksi

sulfiiteiksi

Ess

-na

sulfiittina

sulfiitteina

Abe

-tta

sulfiititta

sulfiiteitta

Com

-ne

-

sulfiitteine

Ins

-in

-

sulfiitein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept