kalsiumbisulfiitti |
Noun, Singular Nominative |
|
+ bi |
Noun, Pref |
|
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
kalsium |
kalsiumit |
Par |
-ta |
kalsiumia |
kalsiumeja |
Gen |
-n |
kalsiumin |
kalsiumien |
Ill |
mihin |
kalsiumiin |
kalsiumeihin |
Ine |
-ssa |
kalsiumissa |
kalsiumeissa |
Ela |
-sta |
kalsiumista |
kalsiumeista |
All |
-lle |
kalsiumille |
kalsiumeille |
Ade |
-lla |
kalsiumilla |
kalsiumeilla |
Abl |
-lta |
kalsiumilta |
kalsiumeilta |
Tra |
-ksi |
kalsiumiksi |
kalsiumeiksi |
Ess |
-na |
kalsiumina |
kalsiumeina |
Abe |
-tta |
kalsiumitta |
kalsiumeitta |
Com |
-ne |
- |
kalsiumeine |
Ins |
-in |
- |
kalsiumein |
Singular
Plural
Nom
-
kalsium
kalsiumit
Par
-ta
kalsiumia
kalsiumeja
Gen
-n
kalsiumin
kalsiumien
Ill
mihin
kalsiumiin
kalsiumeihin
Ine
-ssa
kalsiumissa
kalsiumeissa
Ela
-sta
kalsiumista
kalsiumeista
All
-lle
kalsiumille
kalsiumeille
Ade
-lla
kalsiumilla
kalsiumeilla
Abl
-lta
kalsiumilta
kalsiumeilta
Tra
-ksi
kalsiumiksi
kalsiumeiksi
Ess
-na
kalsiumina
kalsiumeina
Abe
-tta
kalsiumitta
kalsiumeitta
Com
-ne
-
kalsiumeine
Ins
-in
-
kalsiumein
calcium | kalsium |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kalsiumi |
kalsiumi |
kalsiumi |
kalsiumi |
kalsiumi |
kalsiumi |
Par |
-ta |
kalsiumia |
kalsiumeja |
kalsiumia |
kalsiumeja |
kalsiumia |
kalsiumeja |
Gen |
-n |
kalsiumi |
kalsiumie |
kalsiumi |
kalsiumie |
kalsiumi |
kalsiumie |
Ill |
mihin |
kalsiumii |
kalsiumeihi |
kalsiumii |
kalsiumeihi |
kalsiumii |
kalsiumeihi |
Ine |
-ssa |
kalsiumissa |
kalsiumeissa |
kalsiumissa |
kalsiumeissa |
kalsiumissa |
kalsiumeissa |
Ela |
-sta |
kalsiumista |
kalsiumeista |
kalsiumista |
kalsiumeista |
kalsiumista |
kalsiumeista |
All |
-lle |
kalsiumille |
kalsiumeille |
kalsiumille |
kalsiumeille |
kalsiumille |
kalsiumeille |
Ade |
-lla |
kalsiumilla |
kalsiumeilla |
kalsiumilla |
kalsiumeilla |
kalsiumilla |
kalsiumeilla |
Abl |
-lta |
kalsiumilta |
kalsiumeilta |
kalsiumilta |
kalsiumeilta |
kalsiumilta |
kalsiumeilta |
Tra |
-ksi |
kalsiumikse |
kalsiumeikse |
kalsiumikse |
kalsiumeikse |
kalsiumikse |
kalsiumeikse |
Ess |
-na |
kalsiumina |
kalsiumeina |
kalsiumina |
kalsiumeina |
kalsiumina |
kalsiumeina |
Abe |
-tta |
kalsiumitta |
kalsiumeitta |
kalsiumitta |
kalsiumeitta |
kalsiumitta |
kalsiumeitta |
Com |
-ne |
- |
kalsiumeine |
- |
kalsiumeine |
- |
kalsiumeine |
Singular
Plural
Nom
-
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
Par
-ta
kalsiumia
kalsiumia
kalsiumia
kalsiumeja
kalsiumeja
kalsiumeja
Gen
-n
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumie
kalsiumie
kalsiumie
Ill
mihin
kalsiumii
kalsiumii
kalsiumii
kalsiumeihi
kalsiumeihi
kalsiumeihi
Ine
-ssa
kalsiumissa
kalsiumissa
kalsiumissa
kalsiumeissa
kalsiumeissa
kalsiumeissa
Ela
-sta
kalsiumista
kalsiumista
kalsiumista
kalsiumeista
kalsiumeista
kalsiumeista
All
-lle
kalsiumille
kalsiumille
kalsiumille
kalsiumeille
kalsiumeille
kalsiumeille
Ade
-lla
kalsiumilla
kalsiumilla
kalsiumilla
kalsiumeilla
kalsiumeilla
kalsiumeilla
Abl
-lta
kalsiumilta
kalsiumilta
kalsiumilta
kalsiumeilta
kalsiumeilta
kalsiumeilta
Tra
-ksi
kalsiumikse
kalsiumikse
kalsiumikse
kalsiumeikse
kalsiumeikse
kalsiumeikse
Ess
-na
kalsiumina
kalsiumina
kalsiumina
kalsiumeina
kalsiumeina
kalsiumeina
Abe
-tta
kalsiumitta
kalsiumitta
kalsiumitta
kalsiumeitta
kalsiumeitta
kalsiumeitta
Com
-ne
-
-
-
kalsiumeine
kalsiumeine
kalsiumeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kalsiumi |
kalsiumi |
kalsiumi |
kalsiumi |
kalsiumi |
kalsiumi |
Par |
-ta |
kalsiumia |
kalsiumeja |
kalsiumia |
kalsiumeja |
kalsiumia |
kalsiumeja |
Gen |
-n |
kalsiumi |
kalsiumie |
kalsiumi |
kalsiumie |
kalsiumi |
kalsiumie |
Ill |
mihin |
kalsiumii |
kalsiumeihi |
kalsiumii |
kalsiumeihi |
kalsiumii |
kalsiumeihi |
Ine |
-ssa |
kalsiumissa |
kalsiumeissa |
kalsiumissa |
kalsiumeissa |
kalsiumissa |
kalsiumeissa |
Ela |
-sta |
kalsiumista |
kalsiumeista |
kalsiumista |
kalsiumeista |
kalsiumista |
kalsiumeista |
All |
-lle |
kalsiumille |
kalsiumeille |
kalsiumille |
kalsiumeille |
kalsiumille |
kalsiumeille |
Ade |
-lla |
kalsiumilla |
kalsiumeilla |
kalsiumilla |
kalsiumeilla |
kalsiumilla |
kalsiumeilla |
Abl |
-lta |
kalsiumilta |
kalsiumeilta |
kalsiumilta |
kalsiumeilta |
kalsiumilta |
kalsiumeilta |
Tra |
-ksi |
kalsiumikse |
kalsiumeikse |
kalsiumikse |
kalsiumeikse |
kalsiumikse |
kalsiumeikse |
Ess |
-na |
kalsiumina |
kalsiumeina |
kalsiumina |
kalsiumeina |
kalsiumina |
kalsiumeina |
Abe |
-tta |
kalsiumitta |
kalsiumeitta |
kalsiumitta |
kalsiumeitta |
kalsiumitta |
kalsiumeitta |
Com |
-ne |
- |
kalsiumeine |
- |
kalsiumeine |
- |
kalsiumeine |
Singular
Plural
Nom
-
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
Par
-ta
kalsiumia
kalsiumia
kalsiumia
kalsiumeja
kalsiumeja
kalsiumeja
Gen
-n
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumi
kalsiumie
kalsiumie
kalsiumie
Ill
mihin
kalsiumii
kalsiumii
kalsiumii
kalsiumeihi
kalsiumeihi
kalsiumeihi
Ine
-ssa
kalsiumissa
kalsiumissa
kalsiumissa
kalsiumeissa
kalsiumeissa
kalsiumeissa
Ela
-sta
kalsiumista
kalsiumista
kalsiumista
kalsiumeista
kalsiumeista
kalsiumeista
All
-lle
kalsiumille
kalsiumille
kalsiumille
kalsiumeille
kalsiumeille
kalsiumeille
Ade
-lla
kalsiumilla
kalsiumilla
kalsiumilla
kalsiumeilla
kalsiumeilla
kalsiumeilla
Abl
-lta
kalsiumilta
kalsiumilta
kalsiumilta
kalsiumeilta
kalsiumeilta
kalsiumeilta
Tra
-ksi
kalsiumikse
kalsiumikse
kalsiumikse
kalsiumeikse
kalsiumeikse
kalsiumeikse
Ess
-na
kalsiumina
kalsiumina
kalsiumina
kalsiumeina
kalsiumeina
kalsiumeina
Abe
-tta
kalsiumitta
kalsiumitta
kalsiumitta
kalsiumeitta
kalsiumeitta
kalsiumeitta
Com
-ne
-
-
-
kalsiumeine
kalsiumeine
kalsiumeine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
sulfiitti |
sulfiitit |
Par |
-ta |
sulfiittia |
sulfiitteja |
Gen |
-n |
sulfiitin |
sulfiittien |
Ill |
mihin |
sulfiittiin |
sulfiitteihin |
Ine |
-ssa |
sulfiitissa |
sulfiiteissa |
Ela |
-sta |
sulfiitista |
sulfiiteista |
All |
-lle |
sulfiitille |
sulfiiteille |
Ade |
-lla |
sulfiitilla |
sulfiiteilla |
Abl |
-lta |
sulfiitilta |
sulfiiteilta |
Tra |
-ksi |
sulfiitiksi |
sulfiiteiksi |
Ess |
-na |
sulfiittina |
sulfiitteina |
Abe |
-tta |
sulfiititta |
sulfiiteitta |
Com |
-ne |
- |
sulfiitteine |
Ins |
-in |
- |
sulfiitein |
Singular
Plural
Nom
-
sulfiitti
sulfiitit
Par
-ta
sulfiittia
sulfiitteja
Gen
-n
sulfiitin
sulfiittien
Ill
mihin
sulfiittiin
sulfiitteihin
Ine
-ssa
sulfiitissa
sulfiiteissa
Ela
-sta
sulfiitista
sulfiiteista
All
-lle
sulfiitille
sulfiiteille
Ade
-lla
sulfiitilla
sulfiiteilla
Abl
-lta
sulfiitilta
sulfiiteilta
Tra
-ksi
sulfiitiksi
sulfiiteiksi
Ess
-na
sulfiittina
sulfiitteina
Abe
-tta
sulfiititta
sulfiiteitta
Com
-ne
-
sulfiitteine
Ins
-in
-
sulfiitein
sulfite | sulfiitti |
sulphite | sulfiitti |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sulfiitti |
sulfiitti |
sulfiitti |
sulfiitti |
sulfiitti |
sulfiitti |
Par |
-ta |
sulfiittia |
sulfiitteja |
sulfiittia |
sulfiitteja |
sulfiittia |
sulfiitteja |
Gen |
-n |
sulfiitti |
sulfiittie |
sulfiitti |
sulfiittie |
sulfiitti |
sulfiittie |
Ill |
mihin |
sulfiittii |
sulfiitteihi |
sulfiittii |
sulfiitteihi |
sulfiittii |
sulfiitteihi |
Ine |
-ssa |
sulfiitissa |
sulfiiteissa |
sulfiitissa |
sulfiiteissa |
sulfiitissa |
sulfiiteissa |
Ela |
-sta |
sulfiitista |
sulfiiteista |
sulfiitista |
sulfiiteista |
sulfiitista |
sulfiiteista |
All |
-lle |
sulfiitille |
sulfiiteille |
sulfiitille |
sulfiiteille |
sulfiitille |
sulfiiteille |
Ade |
-lla |
sulfiitilla |
sulfiiteilla |
sulfiitilla |
sulfiiteilla |
sulfiitilla |
sulfiiteilla |
Abl |
-lta |
sulfiitilta |
sulfiiteilta |
sulfiitilta |
sulfiiteilta |
sulfiitilta |
sulfiiteilta |
Tra |
-ksi |
sulfiitikse |
sulfiiteikse |
sulfiitikse |
sulfiiteikse |
sulfiitikse |
sulfiiteikse |
Ess |
-na |
sulfiittina |
sulfiitteina |
sulfiittina |
sulfiitteina |
sulfiittina |
sulfiitteina |
Abe |
-tta |
sulfiititta |
sulfiiteitta |
sulfiititta |
sulfiiteitta |
sulfiititta |
sulfiiteitta |
Com |
-ne |
- |
sulfiitteine |
- |
sulfiitteine |
- |
sulfiitteine |
Singular
Plural
Nom
-
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
Par
-ta
sulfiittia
sulfiittia
sulfiittia
sulfiitteja
sulfiitteja
sulfiitteja
Gen
-n
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
sulfiittie
sulfiittie
sulfiittie
Ill
mihin
sulfiittii
sulfiittii
sulfiittii
sulfiitteihi
sulfiitteihi
sulfiitteihi
Ine
-ssa
sulfiitissa
sulfiitissa
sulfiitissa
sulfiiteissa
sulfiiteissa
sulfiiteissa
Ela
-sta
sulfiitista
sulfiitista
sulfiitista
sulfiiteista
sulfiiteista
sulfiiteista
All
-lle
sulfiitille
sulfiitille
sulfiitille
sulfiiteille
sulfiiteille
sulfiiteille
Ade
-lla
sulfiitilla
sulfiitilla
sulfiitilla
sulfiiteilla
sulfiiteilla
sulfiiteilla
Abl
-lta
sulfiitilta
sulfiitilta
sulfiitilta
sulfiiteilta
sulfiiteilta
sulfiiteilta
Tra
-ksi
sulfiitikse
sulfiitikse
sulfiitikse
sulfiiteikse
sulfiiteikse
sulfiiteikse
Ess
-na
sulfiittina
sulfiittina
sulfiittina
sulfiitteina
sulfiitteina
sulfiitteina
Abe
-tta
sulfiititta
sulfiititta
sulfiititta
sulfiiteitta
sulfiiteitta
sulfiiteitta
Com
-ne
-
-
-
sulfiitteine
sulfiitteine
sulfiitteine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sulfiitti |
sulfiitti |
sulfiitti |
sulfiitti |
sulfiitti |
sulfiitti |
Par |
-ta |
sulfiittia |
sulfiitteja |
sulfiittia |
sulfiitteja |
sulfiittia |
sulfiitteja |
Gen |
-n |
sulfiitti |
sulfiittie |
sulfiitti |
sulfiittie |
sulfiitti |
sulfiittie |
Ill |
mihin |
sulfiittii |
sulfiitteihi |
sulfiittii |
sulfiitteihi |
sulfiittii |
sulfiitteihi |
Ine |
-ssa |
sulfiitissa |
sulfiiteissa |
sulfiitissa |
sulfiiteissa |
sulfiitissa |
sulfiiteissa |
Ela |
-sta |
sulfiitista |
sulfiiteista |
sulfiitista |
sulfiiteista |
sulfiitista |
sulfiiteista |
All |
-lle |
sulfiitille |
sulfiiteille |
sulfiitille |
sulfiiteille |
sulfiitille |
sulfiiteille |
Ade |
-lla |
sulfiitilla |
sulfiiteilla |
sulfiitilla |
sulfiiteilla |
sulfiitilla |
sulfiiteilla |
Abl |
-lta |
sulfiitilta |
sulfiiteilta |
sulfiitilta |
sulfiiteilta |
sulfiitilta |
sulfiiteilta |
Tra |
-ksi |
sulfiitikse |
sulfiiteikse |
sulfiitikse |
sulfiiteikse |
sulfiitikse |
sulfiiteikse |
Ess |
-na |
sulfiittina |
sulfiitteina |
sulfiittina |
sulfiitteina |
sulfiittina |
sulfiitteina |
Abe |
-tta |
sulfiititta |
sulfiiteitta |
sulfiititta |
sulfiiteitta |
sulfiititta |
sulfiiteitta |
Com |
-ne |
- |
sulfiitteine |
- |
sulfiitteine |
- |
sulfiitteine |
Singular
Plural
Nom
-
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
Par
-ta
sulfiittia
sulfiittia
sulfiittia
sulfiitteja
sulfiitteja
sulfiitteja
Gen
-n
sulfiitti
sulfiitti
sulfiitti
sulfiittie
sulfiittie
sulfiittie
Ill
mihin
sulfiittii
sulfiittii
sulfiittii
sulfiitteihi
sulfiitteihi
sulfiitteihi
Ine
-ssa
sulfiitissa
sulfiitissa
sulfiitissa
sulfiiteissa
sulfiiteissa
sulfiiteissa
Ela
-sta
sulfiitista
sulfiitista
sulfiitista
sulfiiteista
sulfiiteista
sulfiiteista
All
-lle
sulfiitille
sulfiitille
sulfiitille
sulfiiteille
sulfiiteille
sulfiiteille
Ade
-lla
sulfiitilla
sulfiitilla
sulfiitilla
sulfiiteilla
sulfiiteilla
sulfiiteilla
Abl
-lta
sulfiitilta
sulfiitilta
sulfiitilta
sulfiiteilta
sulfiiteilta
sulfiiteilta
Tra
-ksi
sulfiitikse
sulfiitikse
sulfiitikse
sulfiiteikse
sulfiiteikse
sulfiiteikse
Ess
-na
sulfiittina
sulfiittina
sulfiittina
sulfiitteina
sulfiitteina
sulfiitteina
Abe
-tta
sulfiititta
sulfiititta
sulfiititta
sulfiiteitta
sulfiiteitta
sulfiiteitta
Com
-ne
-
-
-
sulfiitteine
sulfiitteine
sulfiitteine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net