kalista |
Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular |
|
Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular |
||
Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb |
||
Verb, Passive Indicative Present Pe4 Con negative form of verb |
||
Verb, Active voice Infinitive with suffix adjective Singular Lative |
||
Noun, Singular Elative |
||
| clapper | |
| rattle | |
| Kaliste | |
| clatter | |
| Kalisti |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalistan |
|
ii |
kalistat |
|
iii |
kalistaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalistamme / kalistetaan |
|
ii |
kalistatte |
|
iii |
kalistavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalistin |
|
ii |
kalistit |
|
iii |
kalisti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalistimme / kalistettiin |
|
ii |
kalistitte |
|
iii |
kalistivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kalistanut |
en ole kalistanut |
ii |
olet kalistanut |
et ole kalistanut |
iii |
on kalistanut |
ei ole kalistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kalistaneet |
emme ole kalistaneet |
ii |
olette kalistaneet |
ette ole kalistaneet |
iii |
ovat kalistaneet |
eivät ole kalistaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kalistanut |
en ollut kalistanut |
ii |
olit kalistanut |
et ollut kalistanut |
iii |
oli kalistanut |
ei ollut kalistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kalistaneet |
emme olleet kalistaneet |
ii |
olitte kalistaneet |
ette olleet kalistaneet |
iii |
olivat kalistaneet |
eivät olleet kalistaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalistaisin |
|
ii |
kalistaisit |
|
iii |
kalistaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalistaisimme |
|
ii |
kalistaisitte |
|
iii |
kalistaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kalistanut |
en olisi kalistanut |
ii |
olisit kalistanut |
et olisi kalistanut |
iii |
olisi kalistanut |
ei olisi kalistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kalistaneet |
emme olisi kalistaneet |
ii |
olisitte kalistaneet |
ette olisi kalistaneet |
iii |
olisivat kalistaneet |
eivät olisi kalistaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalistanen |
en kalistane |
ii |
kalistanet |
et kalistane |
iii |
kalistanee |
ei kalistane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalistanemme |
emme kalistane |
ii |
kalistanette |
ette kalistane |
iii |
kalistanevat |
eivät kalistane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kalistanut |
en liene kalistanut |
ii |
lienet kalistanut |
et liene kalistanut |
iii |
lienee kalistanut |
ei liene kalistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kalistaneet |
emme liene kalistaneet |
ii |
lienette kalistaneet |
ette liene kalistaneet |
iii |
lienevät kalistaneet |
eivät liene kalistaneet |
Singular
i |
- |
ii |
|
iii |
kalistakoon |
Plural
i |
kalistakaamme |
ii |
kalistakaa |
iii |
kalistakoot |
Nom |
- |
kalistaa |
Tra |
-ksi |
kalistaaksensa / kalistaakseen |
Ine |
-ssa |
kalistaessa |
Ins |
-in |
kalistaen |
Ine |
-ssa |
kalistettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kalistamaan |
Ine |
-ssa |
kalistamassa |
Ela |
-sta |
kalistamasta |
Ade |
-lla |
kalistamalla |
Abe |
-tta |
kalistamatta |
Ins |
-in |
kalistaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kalistaminen |
Par |
-ta |
kalistamista |
kalistamaisillaan / kalistamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kalistetaan |
ei kalisteta |
Imperfect |
kalistettiin |
ei kalistettu |
Potential |
kalistettaneen |
ei kalistettane |
Conditional |
kalistettaisiin |
ei kalistettaisi |
Imperative Present |
kalistettakoon |
älköön kalistettako |
Imperative Perfect |
olkoon kalistettu |
älköön kalistettu |
Positive
Negative
Present
kalistetaan
ei kalisteta
Imperfect
kalistettiin
ei kalistettu
Potential
kalistettaneen
ei kalistettane
Conditional
kalistettaisiin
ei kalistettaisi
Imperative Present
kalistettakoon
älköön kalistettako
Imperative Perfect
olkoon kalistettu
älköön kalistettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kalistava |
kalistettava |
2nd |
kalistanut |
kalistettu |
3rd |
kalistama |
- |
| to clank | kalahtaa, kolkata, kolistella, kalauttaa, kalskaa, kalista |
| to jar | ärsyttää, järkyttää, rämistä, tärisyttää, täristä, kalista |
| to clatter | kopsaa, kopista, rämistä, kalistella, kolista, kalista |
| to rattle | rymistellä, helistä, täristää, kalistella, kalahdella, kalista |
| to chatter | pulista, lörpötellä, räpättää, jaaritella, tirskuttaa, kalista |
| to jangle | kilistä, rämistä, helistellä, pitää pahaa ääntä, kalista |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalisen |
|
ii |
kaliset |
|
iii |
kalisee |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalisemme / kalistaan |
|
ii |
kalisette |
|
iii |
kalisevat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalisin |
|
ii |
kalisit |
|
iii |
kalisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalisimme / kalistiin |
|
ii |
kalisitte |
|
iii |
kalisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kalissut |
en ole kalissut |
ii |
olet kalissut |
et ole kalissut |
iii |
on kalissut |
ei ole kalissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kalisseet |
emme ole kalisseet |
ii |
olette kalisseet |
ette ole kalisseet |
iii |
ovat kalisseet |
eivät ole kalisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kalissut |
en ollut kalissut |
ii |
olit kalissut |
et ollut kalissut |
iii |
oli kalissut |
ei ollut kalissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kalisseet |
emme olleet kalisseet |
ii |
olitte kalisseet |
ette olleet kalisseet |
iii |
olivat kalisseet |
eivät olleet kalisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalisisin |
|
ii |
kalisisit |
|
iii |
kalisisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalisisimme |
|
ii |
kalisisitte |
|
iii |
kalisisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kalissut |
en olisi kalissut |
ii |
olisit kalissut |
et olisi kalissut |
iii |
olisi kalissut |
ei olisi kalissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kalisseet |
emme olisi kalisseet |
ii |
olisitte kalisseet |
ette olisi kalisseet |
iii |
olisivat kalisseet |
eivät olisi kalisseet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalissen |
en kalisse |
ii |
kalisset |
et kalisse |
iii |
kalissee |
ei kalisse |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kalissemme |
emme kalisse |
ii |
kalissette |
ette kalisse |
iii |
kalissevat |
eivät kalisse |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kalissut |
en liene kalissut |
ii |
lienet kalissut |
et liene kalissut |
iii |
lienee kalissut |
ei liene kalissut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kalisseet |
emme liene kalisseet |
ii |
lienette kalisseet |
ette liene kalisseet |
iii |
lienevät kalisseet |
eivät liene kalisseet |
Singular
i |
- |
ii |
kalise |
iii |
kaliskoon |
Plural
i |
kaliskaamme |
ii |
kaliskaa |
iii |
kaliskoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
kalistaksensa / kalistakseen |
Ine |
-ssa |
kalistessa |
Ins |
-in |
kalisten |
Ine |
-ssa |
kalistaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kalisemaan |
Ine |
-ssa |
kalisemassa |
Ela |
-sta |
kalisemasta |
Ade |
-lla |
kalisemalla |
Abe |
-tta |
kalisematta |
Ins |
-in |
kaliseman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kaliseminen |
Par |
-ta |
kalisemista |
kalisemaisillaan / kalisemaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kalistaan |
ei |
Imperfect |
kalistiin |
ei kalistu |
Potential |
kalistaneen |
ei kalistane |
Conditional |
kalistaisiin |
ei kalistaisi |
Imperative Present |
kalistakoon |
älköön kalistako |
Imperative Perfect |
olkoon kalistu |
älköön kalistu |
Positive
Negative
Present
kalistaan
ei
Imperfect
kalistiin
ei kalistu
Potential
kalistaneen
ei kalistane
Conditional
kalistaisiin
ei kalistaisi
Imperative Present
kalistakoon
älköön kalistako
Imperative Perfect
olkoon kalistu
älköön kalistu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kaliseva |
kalistava |
2nd |
kalissut |
kalistu |
3rd |
kalisema |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kali |
kalit |
Par |
-ta |
kalia |
kaleja |
Gen |
-n |
kalin |
kalien |
Ill |
mihin |
kaliin |
kaleihin |
Ine |
-ssa |
kalissa |
kaleissa |
Ela |
-sta |
kaleista |
|
All |
-lle |
kalille |
kaleille |
Ade |
-lla |
kalilla |
kaleilla |
Abl |
-lta |
kalilta |
kaleilta |
Tra |
-ksi |
kaliksi |
kaleiksi |
Ess |
-na |
kalina |
kaleina |
Abe |
-tta |
kalitta |
kaleitta |
Com |
-ne |
- |
kaleine |
Ins |
-in |
- |
kalein |
Singular
Plural
Nom
-
kali
kalit
Par
-ta
kalia
kaleja
Gen
-n
kalin
kalien
Ill
mihin
kaliin
kaleihin
Ine
-ssa
kalissa
kaleissa
Ela
-sta
kaleista
All
-lle
kalille
kaleille
Ade
-lla
kalilla
kaleilla
Abl
-lta
kalilta
kaleilta
Tra
-ksi
kaliksi
kaleiksi
Ess
-na
kalina
kaleina
Abe
-tta
kalitta
kaleitta
Com
-ne
-
kaleine
Ins
-in
-
kalein
| kali | |
| potash | |
| Kali and | |
| in Kali |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kali |
kali |
kali |
kali |
kali |
kali |
Par |
-ta |
kalia |
kaleja |
kalia |
kaleja |
kalia |
kaleja |
Gen |
-n |
kali |
kalie |
kali |
kalie |
kali |
kalie |
Ill |
mihin |
kalii |
kaleihi |
kalii |
kaleihi |
kalii |
kaleihi |
Ine |
-ssa |
kalissa |
kaleissa |
kalissa |
kaleissa |
kalissa |
kaleissa |
Ela |
-sta |
kalista |
kaleista |
kalista |
kaleista |
kalista |
kaleista |
All |
-lle |
kalille |
kaleille |
kalille |
kaleille |
kalille |
kaleille |
Ade |
-lla |
kalilla |
kaleilla |
kalilla |
kaleilla |
kalilla |
kaleilla |
Abl |
-lta |
kalilta |
kaleilta |
kalilta |
kaleilta |
kalilta |
kaleilta |
Tra |
-ksi |
kalikse |
kaleikse |
kalikse |
kaleikse |
kalikse |
kaleikse |
Ess |
-na |
kalina |
kaleina |
kalina |
kaleina |
kalina |
kaleina |
Abe |
-tta |
kalitta |
kaleitta |
kalitta |
kaleitta |
kalitta |
kaleitta |
Com |
-ne |
- |
kaleine |
- |
kaleine |
- |
kaleine |
Singular
Plural
Nom
-
kali
kali
kali
kali
kali
kali
Par
-ta
kalia
kalia
kalia
kaleja
kaleja
kaleja
Gen
-n
kali
kali
kali
kalie
kalie
kalie
Ill
mihin
kalii
kalii
kalii
kaleihi
kaleihi
kaleihi
Ine
-ssa
kalissa
kalissa
kalissa
kaleissa
kaleissa
kaleissa
Ela
-sta
kalista
kalista
kalista
kaleista
kaleista
kaleista
All
-lle
kalille
kalille
kalille
kaleille
kaleille
kaleille
Ade
-lla
kalilla
kalilla
kalilla
kaleilla
kaleilla
kaleilla
Abl
-lta
kalilta
kalilta
kalilta
kaleilta
kaleilta
kaleilta
Tra
-ksi
kalikse
kalikse
kalikse
kaleikse
kaleikse
kaleikse
Ess
-na
kalina
kalina
kalina
kaleina
kaleina
kaleina
Abe
-tta
kalitta
kalitta
kalitta
kaleitta
kaleitta
kaleitta
Com
-ne
-
-
-
kaleine
kaleine
kaleine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kali |
kali |
kali |
kali |
kali |
kali |
Par |
-ta |
kalia |
kaleja |
kalia |
kaleja |
kalia |
kaleja |
Gen |
-n |
kali |
kalie |
kali |
kalie |
kali |
kalie |
Ill |
mihin |
kalii |
kaleihi |
kalii |
kaleihi |
kalii |
kaleihi |
Ine |
-ssa |
kalissa |
kaleissa |
kalissa |
kaleissa |
kalissa |
kaleissa |
Ela |
-sta |
kalista |
kaleista |
kalista |
kaleista |
kalista |
kaleista |
All |
-lle |
kalille |
kaleille |
kalille |
kaleille |
kalille |
kaleille |
Ade |
-lla |
kalilla |
kaleilla |
kalilla |
kaleilla |
kalilla |
kaleilla |
Abl |
-lta |
kalilta |
kaleilta |
kalilta |
kaleilta |
kalilta |
kaleilta |
Tra |
-ksi |
kalikse |
kaleikse |
kalikse |
kaleikse |
kalikse |
kaleikse |
Ess |
-na |
kalina |
kaleina |
kalina |
kaleina |
kalina |
kaleina |
Abe |
-tta |
kalitta |
kaleitta |
kalitta |
kaleitta |
kalitta |
kaleitta |
Com |
-ne |
- |
kaleine |
- |
kaleine |
- |
kaleine |
Singular
Plural
Nom
-
kali
kali
kali
kali
kali
kali
Par
-ta
kalia
kalia
kalia
kaleja
kaleja
kaleja
Gen
-n
kali
kali
kali
kalie
kalie
kalie
Ill
mihin
kalii
kalii
kalii
kaleihi
kaleihi
kaleihi
Ine
-ssa
kalissa
kalissa
kalissa
kaleissa
kaleissa
kaleissa
Ela
-sta
kalista
kalista
kalista
kaleista
kaleista
kaleista
All
-lle
kalille
kalille
kalille
kaleille
kaleille
kaleille
Ade
-lla
kalilla
kalilla
kalilla
kaleilla
kaleilla
kaleilla
Abl
-lta
kalilta
kalilta
kalilta
kaleilta
kaleilta
kaleilta
Tra
-ksi
kalikse
kalikse
kalikse
kaleikse
kaleikse
kaleikse
Ess
-na
kalina
kalina
kalina
kaleina
kaleina
kaleina
Abe
-tta
kalitta
kalitta
kalitta
kaleitta
kaleitta
kaleitta
Com
-ne
-
-
-
kaleine
kaleine
kaleine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net