logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kahvikoju, noun

Word analysis
kahvikoju

kahvikoju

kahvikoju

Noun, Singular Nominative

kahvi

Noun, Singular Nominative

+ koju

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kahvikoju

kahvikojut

Par

-ta

kahvikojua

kahvikojuja

Gen

-n

kahvikojun

kahvikojujen

Ill

mihin

kahvikojuun

kahvikojuihin

Ine

-ssa

kahvikojussa

kahvikojuissa

Ela

-sta

kahvikojusta

kahvikojuista

All

-lle

kahvikojulle

kahvikojuille

Ade

-lla

kahvikojulla

kahvikojuilla

Abl

-lta

kahvikojulta

kahvikojuilta

Tra

-ksi

kahvikojuksi

kahvikojuiksi

Ess

-na

kahvikojuna

kahvikojuina

Abe

-tta

kahvikojutta

kahvikojuitta

Com

-ne

-

kahvikojuine

Ins

-in

-

kahvikojuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kahvikoju

kahvikojut

Par

-ta

kahvikojua

kahvikojuja

Gen

-n

kahvikojun

kahvikojujen

Ill

mihin

kahvikojuun

kahvikojuihin

Ine

-ssa

kahvikojussa

kahvikojuissa

Ela

-sta

kahvikojusta

kahvikojuista

All

-lle

kahvikojulle

kahvikojuille

Ade

-lla

kahvikojulla

kahvikojuilla

Abl

-lta

kahvikojulta

kahvikojuilta

Tra

-ksi

kahvikojuksi

kahvikojuiksi

Ess

-na

kahvikojuna

kahvikojuina

Abe

-tta

kahvikojutta

kahvikojuitta

Com

-ne

-

kahvikojuine

Ins

-in

-

kahvikojuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

coffee gown
Coffee Stand
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018, sentence 98765. Kahvikoju löytyy torilta. The coffee stall can be found at the market. Kahvikoju on suosittu aamuisin. The coffee booth is popular in the mornings. Kahvikoju tarjoaa maukasta kahvia. The coffee stand offers delicious coffee. Kävin juomassa kahvit kahvikojusta. I went to have coffee from the coffee kiosk. Mennään ottamaan kahvit kahvikojusta ennen elokuvaa. Let's go grab a coffee from the coffee stall before the movie. Monissa puistoissa on kahvikojuja, joissa voi nauttia kahvista ulkosalla. Many parks have kahvikojus, where you can enjoy coffee outdoors. Show more arrow right

Wiktionary

coffee stall Show more arrow right kahvi +‎ koju Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kahvikojuni

kahvikojuni

kahvikojusi

kahvikojusi

kahvikojunsa

kahvikojunsa

Par

-ta

kahvikojuani

kahvikojujani

kahvikojuasi

kahvikojujasi

kahvikojuansa / kahvikojuaan

kahvikojujansa / kahvikojujaan

Gen

-n

kahvikojuni

kahvikojujeni

kahvikojusi

kahvikojujesi

kahvikojunsa

kahvikojujensa

Ill

mihin

kahvikojuuni

kahvikojuihini

kahvikojuusi

kahvikojuihisi

kahvikojuunsa

kahvikojuihinsa

Ine

-ssa

kahvikojussani

kahvikojuissani

kahvikojussasi

kahvikojuissasi

kahvikojussansa / kahvikojussaan

kahvikojuissansa / kahvikojuissaan

Ela

-sta

kahvikojustani

kahvikojuistani

kahvikojustasi

kahvikojuistasi

kahvikojustansa / kahvikojustaan

kahvikojuistansa / kahvikojuistaan

All

-lle

kahvikojulleni

kahvikojuilleni

kahvikojullesi

kahvikojuillesi

kahvikojullensa / kahvikojulleen

kahvikojuillensa / kahvikojuillean

Ade

-lla

kahvikojullani

kahvikojuillani

kahvikojullasi

kahvikojuillasi

kahvikojullansa / kahvikojullaan

kahvikojuillansa / kahvikojuillaan

Abl

-lta

kahvikojultani

kahvikojuiltani

kahvikojultasi

kahvikojuiltasi

kahvikojultansa / kahvikojultaan

kahvikojuiltansa / kahvikojuiltaan

Tra

-ksi

kahvikojukseni

kahvikojuikseni

kahvikojuksesi

kahvikojuiksesi

kahvikojuksensa / kahvikojukseen

kahvikojuiksensa / kahvikojuikseen

Ess

-na

kahvikojunani

kahvikojuinani

kahvikojunasi

kahvikojuinasi

kahvikojunansa / kahvikojunaan

kahvikojuinansa / kahvikojuinaan

Abe

-tta

kahvikojuttani

kahvikojuittani

kahvikojuttasi

kahvikojuittasi

kahvikojuttansa / kahvikojuttaan

kahvikojuittansa / kahvikojuittaan

Com

-ne

-

kahvikojuineni

-

kahvikojuinesi

-

kahvikojuinensa / kahvikojuineen

Singular

Plural

Nom

-

kahvikojuni

kahvikojusi

kahvikojunsa

kahvikojuni

kahvikojusi

kahvikojunsa

Par

-ta

kahvikojuani

kahvikojuasi

kahvikojuansa / kahvikojuaan

kahvikojujani

kahvikojujasi

kahvikojujansa / kahvikojujaan

Gen

-n

kahvikojuni

kahvikojusi

kahvikojunsa

kahvikojujeni

kahvikojujesi

kahvikojujensa

Ill

mihin

kahvikojuuni

kahvikojuusi

kahvikojuunsa

kahvikojuihini

kahvikojuihisi

kahvikojuihinsa

Ine

-ssa

kahvikojussani

kahvikojussasi

kahvikojussansa / kahvikojussaan

kahvikojuissani

kahvikojuissasi

kahvikojuissansa / kahvikojuissaan

Ela

-sta

kahvikojustani

kahvikojustasi

kahvikojustansa / kahvikojustaan

kahvikojuistani

kahvikojuistasi

kahvikojuistansa / kahvikojuistaan

All

-lle

kahvikojulleni

kahvikojullesi

kahvikojullensa / kahvikojulleen

kahvikojuilleni

kahvikojuillesi

kahvikojuillensa / kahvikojuillean

Ade

-lla

kahvikojullani

kahvikojullasi

kahvikojullansa / kahvikojullaan

kahvikojuillani

kahvikojuillasi

kahvikojuillansa / kahvikojuillaan

Abl

-lta

kahvikojultani

kahvikojultasi

kahvikojultansa / kahvikojultaan

kahvikojuiltani

kahvikojuiltasi

kahvikojuiltansa / kahvikojuiltaan

Tra

-ksi

kahvikojukseni

kahvikojuksesi

kahvikojuksensa / kahvikojukseen

kahvikojuikseni

kahvikojuiksesi

kahvikojuiksensa / kahvikojuikseen

Ess

-na

kahvikojunani

kahvikojunasi

kahvikojunansa / kahvikojunaan

kahvikojuinani

kahvikojuinasi

kahvikojuinansa / kahvikojuinaan

Abe

-tta

kahvikojuttani

kahvikojuttasi

kahvikojuttansa / kahvikojuttaan

kahvikojuittani

kahvikojuittasi

kahvikojuittansa / kahvikojuittaan

Com

-ne

-

-

-

kahvikojuineni

kahvikojuinesi

kahvikojuinensa / kahvikojuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kahvikojumme

kahvikojumme

kahvikojunne

kahvikojunne

kahvikojunsa

kahvikojunsa

Par

-ta

kahvikojuamme

kahvikojujamme

kahvikojuanne

kahvikojujanne

kahvikojuansa / kahvikojuaan

kahvikojujansa / kahvikojujaan

Gen

-n

kahvikojumme

kahvikojujemme

kahvikojunne

kahvikojujenne

kahvikojunsa

kahvikojujensa

Ill

mihin

kahvikojuumme

kahvikojuihimme

kahvikojuunne

kahvikojuihinne

kahvikojuunsa

kahvikojuihinsa

Ine

-ssa

kahvikojussamme

kahvikojuissamme

kahvikojussanne

kahvikojuissanne

kahvikojussansa / kahvikojussaan

kahvikojuissansa / kahvikojuissaan

Ela

-sta

kahvikojustamme

kahvikojuistamme

kahvikojustanne

kahvikojuistanne

kahvikojustansa / kahvikojustaan

kahvikojuistansa / kahvikojuistaan

All

-lle

kahvikojullemme

kahvikojuillemme

kahvikojullenne

kahvikojuillenne

kahvikojullensa / kahvikojulleen

kahvikojuillensa / kahvikojuillean

Ade

-lla

kahvikojullamme

kahvikojuillamme

kahvikojullanne

kahvikojuillanne

kahvikojullansa / kahvikojullaan

kahvikojuillansa / kahvikojuillaan

Abl

-lta

kahvikojultamme

kahvikojuiltamme

kahvikojultanne

kahvikojuiltanne

kahvikojultansa / kahvikojultaan

kahvikojuiltansa / kahvikojuiltaan

Tra

-ksi

kahvikojuksemme

kahvikojuiksemme

kahvikojuksenne

kahvikojuiksenne

kahvikojuksensa / kahvikojukseen

kahvikojuiksensa / kahvikojuikseen

Ess

-na

kahvikojunamme

kahvikojuinamme

kahvikojunanne

kahvikojuinanne

kahvikojunansa / kahvikojunaan

kahvikojuinansa / kahvikojuinaan

Abe

-tta

kahvikojuttamme

kahvikojuittamme

kahvikojuttanne

kahvikojuittanne

kahvikojuttansa / kahvikojuttaan

kahvikojuittansa / kahvikojuittaan

Com

-ne

-

kahvikojuinemme

-

kahvikojuinenne

-

kahvikojuinensa / kahvikojuineen

Singular

Plural

Nom

-

kahvikojumme

kahvikojunne

kahvikojunsa

kahvikojumme

kahvikojunne

kahvikojunsa

Par

-ta

kahvikojuamme

kahvikojuanne

kahvikojuansa / kahvikojuaan

kahvikojujamme

kahvikojujanne

kahvikojujansa / kahvikojujaan

Gen

-n

kahvikojumme

kahvikojunne

kahvikojunsa

kahvikojujemme

kahvikojujenne

kahvikojujensa

Ill

mihin

kahvikojuumme

kahvikojuunne

kahvikojuunsa

kahvikojuihimme

kahvikojuihinne

kahvikojuihinsa

Ine

-ssa

kahvikojussamme

kahvikojussanne

kahvikojussansa / kahvikojussaan

kahvikojuissamme

kahvikojuissanne

kahvikojuissansa / kahvikojuissaan

Ela

-sta

kahvikojustamme

kahvikojustanne

kahvikojustansa / kahvikojustaan

kahvikojuistamme

kahvikojuistanne

kahvikojuistansa / kahvikojuistaan

All

-lle

kahvikojullemme

kahvikojullenne

kahvikojullensa / kahvikojulleen

kahvikojuillemme

kahvikojuillenne

kahvikojuillensa / kahvikojuillean

Ade

-lla

kahvikojullamme

kahvikojullanne

kahvikojullansa / kahvikojullaan

kahvikojuillamme

kahvikojuillanne

kahvikojuillansa / kahvikojuillaan

Abl

-lta

kahvikojultamme

kahvikojultanne

kahvikojultansa / kahvikojultaan

kahvikojuiltamme

kahvikojuiltanne

kahvikojuiltansa / kahvikojuiltaan

Tra

-ksi

kahvikojuksemme

kahvikojuksenne

kahvikojuksensa / kahvikojukseen

kahvikojuiksemme

kahvikojuiksenne

kahvikojuiksensa / kahvikojuikseen

Ess

-na

kahvikojunamme

kahvikojunanne

kahvikojunansa / kahvikojunaan

kahvikojuinamme

kahvikojuinanne

kahvikojuinansa / kahvikojuinaan

Abe

-tta

kahvikojuttamme

kahvikojuttanne

kahvikojuttansa / kahvikojuttaan

kahvikojuittamme

kahvikojuittanne

kahvikojuittansa / kahvikojuittaan

Com

-ne

-

-

-

kahvikojuinemme

kahvikojuinenne

kahvikojuinensa / kahvikojuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kahvi

kahvit

Par

-ta

kahvia

kahveja

Gen

-n

kahvin

kahvien

Ill

mihin

kahviin

kahveihin

Ine

-ssa

kahvissa

kahveissa

Ela

-sta

kahvista

kahveista

All

-lle

kahville

kahveille

Ade

-lla

kahvilla

kahveilla

Abl

-lta

kahvilta

kahveilta

Tra

-ksi

kahviksi

kahveiksi

Ess

-na

kahvina

kahveina

Abe

-tta

kahvitta

kahveitta

Com

-ne

-

kahveine

Ins

-in

-

kahvein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kahvi

kahvit

Par

-ta

kahvia

kahveja

Gen

-n

kahvin

kahvien

Ill

mihin

kahviin

kahveihin

Ine

-ssa

kahvissa

kahveissa

Ela

-sta

kahvista

kahveista

All

-lle

kahville

kahveille

Ade

-lla

kahvilla

kahveilla

Abl

-lta

kahvilta

kahveilta

Tra

-ksi

kahviksi

kahveiksi

Ess

-na

kahvina

kahveina

Abe

-tta

kahvitta

kahveitta

Com

-ne

-

kahveine

Ins

-in

-

kahvein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

coffee kahvi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence #12345; tmClass; ParaCrawl Corpus Kahvi on. Coffee is... Tässä kahvi. Here is the coffee. Siis kahvi myös? Oh, it's coffee now? Miten olisi kahvi? Want some coffee? Kahvi on suosittu juoma Suomessa. Coffee is a popular beverage in Finland. Kahvi on valmista. The coffee's ready. Kahvi, kahvipavut. Coffee, coffee beans. Kahvi, tee, kaakao. Coffee, tea, cocoa and tea. Kahvi ja kahvileipä. Coffee and pastry. Merkitsee kahvi jotain? Maybe that's a code. Show more arrow right

Wiktionary

coffee Show more arrow right kahvila kahvio kahvitus Show more arrow right aamukahviiltakahviiltapäiväkahvijääkahvikahviaikakahviastiastokahviautomaattikahvibaarikahvihammaskahvihernekahvijauhekahvijauhokahvikakkukahvikalustokahvikannukahvikermakahvikojukahvikonserttikahvikultakahvikuppikahvikuppiparikahvikupponenkahvilaatukahvileipäkahvilusikkakahvimukikahvimyllykahvinjuojakahvinjuontikahvinkeitinkahvinpaahtimokahvinpapukahvinporokahvinruskeakahvinselvikekahvinsuodatinkahvinviljelykahvipaahtimokahvipakettikahvipannukahvipapukahvipensaskahviplantaasikahvipuukahvipöytäkahvisatokahvisekoituskahvisuodatinkahvitarjoilukahvitaukokahvitilaisuuskahvitilkkakahvituntikahvivatikahvivesikahviviljelmäkahviöljykakkukahvikantakahvilakapselikahvikermakahvikirkkokahvitkänttykahvitleivoskahviläksiäiskahvitmaitokahvimokkakahvimurukahvineskahvipannukahvipikakahvipullakahvipäiväkahviraakakahvisaunakahvisuodatinkahvi Show more arrow right Borrowed from Swedish kaffe (“coffee”), ultimately from Arabic قَهْوَة‎ (qahwa, “coffee”); see etymology section of coffee for more. Show more arrow right

Wikipedia

Coffee Coffee is a brewed drink prepared from roasted coffee beans, the seeds of berries from certain Coffea species. When coffee berries turn from green to bright red in color – indicating ripeness – they are picked, processed, and dried. Dried coffee seeds (referred to as "beans") are roasted to varying degrees, depending on the desired flavor. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kahvini

kahvini

kahvisi

kahvisi

kahvinsa

kahvinsa

Par

-ta

kahviani

kahvejani

kahviasi

kahvejasi

kahviansa / kahviaan

kahvejansa / kahvejaan

Gen

-n

kahvini

kahvieni

kahvisi

kahviesi

kahvinsa

kahviensa

Ill

mihin

kahviini

kahveihini

kahviisi

kahveihisi

kahviinsa

kahveihinsa

Ine

-ssa

kahvissani

kahveissani

kahvissasi

kahveissasi

kahvissansa / kahvissaan

kahveissansa / kahveissaan

Ela

-sta

kahvistani

kahveistani

kahvistasi

kahveistasi

kahvistansa / kahvistaan

kahveistansa / kahveistaan

All

-lle

kahvilleni

kahveilleni

kahvillesi

kahveillesi

kahvillensa / kahvilleen

kahveillensa / kahveillean

Ade

-lla

kahvillani

kahveillani

kahvillasi

kahveillasi

kahvillansa / kahvillaan

kahveillansa / kahveillaan

Abl

-lta

kahviltani

kahveiltani

kahviltasi

kahveiltasi

kahviltansa / kahviltaan

kahveiltansa / kahveiltaan

Tra

-ksi

kahvikseni

kahveikseni

kahviksesi

kahveiksesi

kahviksensa / kahvikseen

kahveiksensa / kahveikseen

Ess

-na

kahvinani

kahveinani

kahvinasi

kahveinasi

kahvinansa / kahvinaan

kahveinansa / kahveinaan

Abe

-tta

kahvittani

kahveittani

kahvittasi

kahveittasi

kahvittansa / kahvittaan

kahveittansa / kahveittaan

Com

-ne

-

kahveineni

-

kahveinesi

-

kahveinensa / kahveineen

Singular

Plural

Nom

-

kahvini

kahvisi

kahvinsa

kahvini

kahvisi

kahvinsa

Par

-ta

kahviani

kahviasi

kahviansa / kahviaan

kahvejani

kahvejasi

kahvejansa / kahvejaan

Gen

-n

kahvini

kahvisi

kahvinsa

kahvieni

kahviesi

kahviensa

Ill

mihin

kahviini

kahviisi

kahviinsa

kahveihini

kahveihisi

kahveihinsa

Ine

-ssa

kahvissani

kahvissasi

kahvissansa / kahvissaan

kahveissani

kahveissasi

kahveissansa / kahveissaan

Ela

-sta

kahvistani

kahvistasi

kahvistansa / kahvistaan

kahveistani

kahveistasi

kahveistansa / kahveistaan

All

-lle

kahvilleni

kahvillesi

kahvillensa / kahvilleen

kahveilleni

kahveillesi

kahveillensa / kahveillean

Ade

-lla

kahvillani

kahvillasi

kahvillansa / kahvillaan

kahveillani

kahveillasi

kahveillansa / kahveillaan

Abl

-lta

kahviltani

kahviltasi

kahviltansa / kahviltaan

kahveiltani

kahveiltasi

kahveiltansa / kahveiltaan

Tra

-ksi

kahvikseni

kahviksesi

kahviksensa / kahvikseen

kahveikseni

kahveiksesi

kahveiksensa / kahveikseen

Ess

-na

kahvinani

kahvinasi

kahvinansa / kahvinaan

kahveinani

kahveinasi

kahveinansa / kahveinaan

Abe

-tta

kahvittani

kahvittasi

kahvittansa / kahvittaan

kahveittani

kahveittasi

kahveittansa / kahveittaan

Com

-ne

-

-

-

kahveineni

kahveinesi

kahveinensa / kahveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kahvimme

kahvimme

kahvinne

kahvinne

kahvinsa

kahvinsa

Par

-ta

kahviamme

kahvejamme

kahvianne

kahvejanne

kahviansa / kahviaan

kahvejansa / kahvejaan

Gen

-n

kahvimme

kahviemme

kahvinne

kahvienne

kahvinsa

kahviensa

Ill

mihin

kahviimme

kahveihimme

kahviinne

kahveihinne

kahviinsa

kahveihinsa

Ine

-ssa

kahvissamme

kahveissamme

kahvissanne

kahveissanne

kahvissansa / kahvissaan

kahveissansa / kahveissaan

Ela

-sta

kahvistamme

kahveistamme

kahvistanne

kahveistanne

kahvistansa / kahvistaan

kahveistansa / kahveistaan

All

-lle

kahvillemme

kahveillemme

kahvillenne

kahveillenne

kahvillensa / kahvilleen

kahveillensa / kahveillean

Ade

-lla

kahvillamme

kahveillamme

kahvillanne

kahveillanne

kahvillansa / kahvillaan

kahveillansa / kahveillaan

Abl

-lta

kahviltamme

kahveiltamme

kahviltanne

kahveiltanne

kahviltansa / kahviltaan

kahveiltansa / kahveiltaan

Tra

-ksi

kahviksemme

kahveiksemme

kahviksenne

kahveiksenne

kahviksensa / kahvikseen

kahveiksensa / kahveikseen

Ess

-na

kahvinamme

kahveinamme

kahvinanne

kahveinanne

kahvinansa / kahvinaan

kahveinansa / kahveinaan

Abe

-tta

kahvittamme

kahveittamme

kahvittanne

kahveittanne

kahvittansa / kahvittaan

kahveittansa / kahveittaan

Com

-ne

-

kahveinemme

-

kahveinenne

-

kahveinensa / kahveineen

Singular

Plural

Nom

-

kahvimme

kahvinne

kahvinsa

kahvimme

kahvinne

kahvinsa

Par

-ta

kahviamme

kahvianne

kahviansa / kahviaan

kahvejamme

kahvejanne

kahvejansa / kahvejaan

Gen

-n

kahvimme

kahvinne

kahvinsa

kahviemme

kahvienne

kahviensa

Ill

mihin

kahviimme

kahviinne

kahviinsa

kahveihimme

kahveihinne

kahveihinsa

Ine

-ssa

kahvissamme

kahvissanne

kahvissansa / kahvissaan

kahveissamme

kahveissanne

kahveissansa / kahveissaan

Ela

-sta

kahvistamme

kahvistanne

kahvistansa / kahvistaan

kahveistamme

kahveistanne

kahveistansa / kahveistaan

All

-lle

kahvillemme

kahvillenne

kahvillensa / kahvilleen

kahveillemme

kahveillenne

kahveillensa / kahveillean

Ade

-lla

kahvillamme

kahvillanne

kahvillansa / kahvillaan

kahveillamme

kahveillanne

kahveillansa / kahveillaan

Abl

-lta

kahviltamme

kahviltanne

kahviltansa / kahviltaan

kahveiltamme

kahveiltanne

kahveiltansa / kahveiltaan

Tra

-ksi

kahviksemme

kahviksenne

kahviksensa / kahvikseen

kahveiksemme

kahveiksenne

kahveiksensa / kahveikseen

Ess

-na

kahvinamme

kahvinanne

kahvinansa / kahvinaan

kahveinamme

kahveinanne

kahveinansa / kahveinaan

Abe

-tta

kahvittamme

kahvittanne

kahvittansa / kahvittaan

kahveittamme

kahveittanne

kahveittansa / kahveittaan

Com

-ne

-

-

-

kahveinemme

kahveinenne

kahveinensa / kahveineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koju

kojut

Par

-ta

kojua

kojuja

Gen

-n

kojun

kojujen

Ill

mihin

kojuun

kojuihin

Ine

-ssa

kojussa

kojuissa

Ela

-sta

kojusta

kojuista

All

-lle

kojulle

kojuille

Ade

-lla

kojulla

kojuilla

Abl

-lta

kojulta

kojuilta

Tra

-ksi

kojuksi

kojuiksi

Ess

-na

kojuna

kojuina

Abe

-tta

kojutta

kojuitta

Com

-ne

-

kojuine

Ins

-in

-

kojuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koju

kojut

Par

-ta

kojua

kojuja

Gen

-n

kojun

kojujen

Ill

mihin

kojuun

kojuihin

Ine

-ssa

kojussa

kojuissa

Ela

-sta

kojusta

kojuista

All

-lle

kojulle

kojuille

Ade

-lla

kojulla

kojuilla

Abl

-lta

kojulta

kojuilta

Tra

-ksi

kojuksi

kojuiksi

Ess

-na

kojuna

kojuina

Abe

-tta

kojutta

kojuitta

Com

-ne

-

kojuine

Ins

-in

-

kojuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

stall pilttuu, sakkaus, kioski, koju, karsina, myymälä
stand teline, jalusta, osasto, kanta, paikka, koju
sideshow koju, sivutapahtuma, lisäohjelma, välikohtaus
cabin mökki, hytti, ohjaamo, matkustamo, kämppä, koju
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles; Tatoeba Tässä on hänen kojunsa. This is his stall. Kojun ovi oli lukossa. The door of the koju was locked. Hot dogs-kojussa. Anything else? Kojumme on suosittu festivaalilla. Our koju is popular at the festival. Kojumme piti olla keskellä. Our booth was supposed to be in the middle. Souvlakins-koju toimistosi ulkopuolella. There's that real romantic souvlaki stand, out in front of your place. Kojut olivat täynnä herkkuja. The kojus were full of treats. Tarvitsen uuden kojun torille. I need a new koju for the market. Jonkun on oltava kojulla. We need someone in the booth is the thing. Mennään hot dogs-kojulle. Let's knock over a hot dog stand on the way home. Show more arrow right

Wiktionary

booth, stall, shed Show more arrow right jäätelökoju kahvikoju lehtikoju markkinakoju myyntikoju vartiokoju Show more arrow right Borrowed from Swedish koja. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kojuni

kojuni

kojusi

kojusi

kojunsa

kojunsa

Par

-ta

kojuani

kojujani

kojuasi

kojujasi

kojuansa / kojuaan

kojujansa / kojujaan

Gen

-n

kojuni

kojujeni

kojusi

kojujesi

kojunsa

kojujensa

Ill

mihin

kojuuni

kojuihini

kojuusi

kojuihisi

kojuunsa

kojuihinsa

Ine

-ssa

kojussani

kojuissani

kojussasi

kojuissasi

kojussansa / kojussaan

kojuissansa / kojuissaan

Ela

-sta

kojustani

kojuistani

kojustasi

kojuistasi

kojustansa / kojustaan

kojuistansa / kojuistaan

All

-lle

kojulleni

kojuilleni

kojullesi

kojuillesi

kojullensa / kojulleen

kojuillensa / kojuillean

Ade

-lla

kojullani

kojuillani

kojullasi

kojuillasi

kojullansa / kojullaan

kojuillansa / kojuillaan

Abl

-lta

kojultani

kojuiltani

kojultasi

kojuiltasi

kojultansa / kojultaan

kojuiltansa / kojuiltaan

Tra

-ksi

kojukseni

kojuikseni

kojuksesi

kojuiksesi

kojuksensa / kojukseen

kojuiksensa / kojuikseen

Ess

-na

kojunani

kojuinani

kojunasi

kojuinasi

kojunansa / kojunaan

kojuinansa / kojuinaan

Abe

-tta

kojuttani

kojuittani

kojuttasi

kojuittasi

kojuttansa / kojuttaan

kojuittansa / kojuittaan

Com

-ne

-

kojuineni

-

kojuinesi

-

kojuinensa / kojuineen

Singular

Plural

Nom

-

kojuni

kojusi

kojunsa

kojuni

kojusi

kojunsa

Par

-ta

kojuani

kojuasi

kojuansa / kojuaan

kojujani

kojujasi

kojujansa / kojujaan

Gen

-n

kojuni

kojusi

kojunsa

kojujeni

kojujesi

kojujensa

Ill

mihin

kojuuni

kojuusi

kojuunsa

kojuihini

kojuihisi

kojuihinsa

Ine

-ssa

kojussani

kojussasi

kojussansa / kojussaan

kojuissani

kojuissasi

kojuissansa / kojuissaan

Ela

-sta

kojustani

kojustasi

kojustansa / kojustaan

kojuistani

kojuistasi

kojuistansa / kojuistaan

All

-lle

kojulleni

kojullesi

kojullensa / kojulleen

kojuilleni

kojuillesi

kojuillensa / kojuillean

Ade

-lla

kojullani

kojullasi

kojullansa / kojullaan

kojuillani

kojuillasi

kojuillansa / kojuillaan

Abl

-lta

kojultani

kojultasi

kojultansa / kojultaan

kojuiltani

kojuiltasi

kojuiltansa / kojuiltaan

Tra

-ksi

kojukseni

kojuksesi

kojuksensa / kojukseen

kojuikseni

kojuiksesi

kojuiksensa / kojuikseen

Ess

-na

kojunani

kojunasi

kojunansa / kojunaan

kojuinani

kojuinasi

kojuinansa / kojuinaan

Abe

-tta

kojuttani

kojuttasi

kojuttansa / kojuttaan

kojuittani

kojuittasi

kojuittansa / kojuittaan

Com

-ne

-

-

-

kojuineni

kojuinesi

kojuinensa / kojuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kojumme

kojumme

kojunne

kojunne

kojunsa

kojunsa

Par

-ta

kojuamme

kojujamme

kojuanne

kojujanne

kojuansa / kojuaan

kojujansa / kojujaan

Gen

-n

kojumme

kojujemme

kojunne

kojujenne

kojunsa

kojujensa

Ill

mihin

kojuumme

kojuihimme

kojuunne

kojuihinne

kojuunsa

kojuihinsa

Ine

-ssa

kojussamme

kojuissamme

kojussanne

kojuissanne

kojussansa / kojussaan

kojuissansa / kojuissaan

Ela

-sta

kojustamme

kojuistamme

kojustanne

kojuistanne

kojustansa / kojustaan

kojuistansa / kojuistaan

All

-lle

kojullemme

kojuillemme

kojullenne

kojuillenne

kojullensa / kojulleen

kojuillensa / kojuillean

Ade

-lla

kojullamme

kojuillamme

kojullanne

kojuillanne

kojullansa / kojullaan

kojuillansa / kojuillaan

Abl

-lta

kojultamme

kojuiltamme

kojultanne

kojuiltanne

kojultansa / kojultaan

kojuiltansa / kojuiltaan

Tra

-ksi

kojuksemme

kojuiksemme

kojuksenne

kojuiksenne

kojuksensa / kojukseen

kojuiksensa / kojuikseen

Ess

-na

kojunamme

kojuinamme

kojunanne

kojuinanne

kojunansa / kojunaan

kojuinansa / kojuinaan

Abe

-tta

kojuttamme

kojuittamme

kojuttanne

kojuittanne

kojuttansa / kojuttaan

kojuittansa / kojuittaan

Com

-ne

-

kojuinemme

-

kojuinenne

-

kojuinensa / kojuineen

Singular

Plural

Nom

-

kojumme

kojunne

kojunsa

kojumme

kojunne

kojunsa

Par

-ta

kojuamme

kojuanne

kojuansa / kojuaan

kojujamme

kojujanne

kojujansa / kojujaan

Gen

-n

kojumme

kojunne

kojunsa

kojujemme

kojujenne

kojujensa

Ill

mihin

kojuumme

kojuunne

kojuunsa

kojuihimme

kojuihinne

kojuihinsa

Ine

-ssa

kojussamme

kojussanne

kojussansa / kojussaan

kojuissamme

kojuissanne

kojuissansa / kojuissaan

Ela

-sta

kojustamme

kojustanne

kojustansa / kojustaan

kojuistamme

kojuistanne

kojuistansa / kojuistaan

All

-lle

kojullemme

kojullenne

kojullensa / kojulleen

kojuillemme

kojuillenne

kojuillensa / kojuillean

Ade

-lla

kojullamme

kojullanne

kojullansa / kojullaan

kojuillamme

kojuillanne

kojuillansa / kojuillaan

Abl

-lta

kojultamme

kojultanne

kojultansa / kojultaan

kojuiltamme

kojuiltanne

kojuiltansa / kojuiltaan

Tra

-ksi

kojuksemme

kojuksenne

kojuksensa / kojukseen

kojuiksemme

kojuiksenne

kojuiksensa / kojuikseen

Ess

-na

kojunamme

kojunanne

kojunansa / kojunaan

kojuinamme

kojuinanne

kojuinansa / kojuinaan

Abe

-tta

kojuttamme

kojuttanne

kojuttansa / kojuttaan

kojuittamme

kojuittanne

kojuittansa / kojuittaan

Com

-ne

-

-

-

kojuinemme

kojuinenne

kojuinensa / kojuineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept