logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kaara, noun

Word analysis
kaarat

kaarat

kaara

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaara

kaarat

Par

-ta

kaaraa

kaaroja

Gen

-n

kaaran

kaarojen

Ill

mihin

kaaraan

kaaroihin

Ine

-ssa

kaarassa

kaaroissa

Ela

-sta

kaarasta

kaaroista

All

-lle

kaaralle

kaaroille

Ade

-lla

kaaralla

kaaroilla

Abl

-lta

kaaralta

kaaroilta

Tra

-ksi

kaaraksi

kaaroiksi

Ess

-na

kaarana

kaaroina

Abe

-tta

kaaratta

kaaroitta

Com

-ne

-

kaaroine

Ins

-in

-

kaaroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaara

kaarat

Par

-ta

kaaraa

kaaroja

Gen

-n

kaaran

kaarojen

Ill

mihin

kaaraan

kaaroihin

Ine

-ssa

kaarassa

kaaroissa

Ela

-sta

kaarasta

kaaroista

All

-lle

kaaralle

kaaroille

Ade

-lla

kaaralla

kaaroilla

Abl

-lta

kaaralta

kaaroilta

Tra

-ksi

kaaraksi

kaaroiksi

Ess

-na

kaarana

kaaroina

Abe

-tta

kaaratta

kaaroitta

Com

-ne

-

kaaroine

Ins

-in

-

kaaroin

cream puff
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Kiva kaara. Nice wheels. Siisti kaara. How's it going? Kunnon kaara. Smooth ride. Nedns-kaaralle. To the Nedmobile. Älä tuhoa kaaraani. Don't rev my shit. Siinäpä komea kaara. Wow, that is a nice car. Kannattaako siis kierrättää kaarat kauempaa? So you're saying they should steer clear. Mistä hän sai kaaran? From his brother. No, kaara tuli kuntoon. Well, the crate shaped up. Varasta joku toinen kaara. Go Grand-Theft someone else's Auto. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) automobile Show more arrow right These synonyms can be in a different style. (automobile): auto, kottero Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaarani

kaarani

kaarasi

kaarasi

kaaransa

kaaransa

Par

-ta

kaaraani

kaarojani

kaaraasi

kaarojasi

kaaraansa / kaaraaan

kaarojansa / kaarojaan

Gen

-n

kaarani

kaarojeni

kaarasi

kaarojesi

kaaransa

kaarojensa

Ill

mihin

kaaraani

kaaroihini

kaaraasi

kaaroihisi

kaaraansa

kaaroihinsa

Ine

-ssa

kaarassani

kaaroissani

kaarassasi

kaaroissasi

kaarassansa / kaarassaan

kaaroissansa / kaaroissaan

Ela

-sta

kaarastani

kaaroistani

kaarastasi

kaaroistasi

kaarastansa / kaarastaan

kaaroistansa / kaaroistaan

All

-lle

kaaralleni

kaaroilleni

kaarallesi

kaaroillesi

kaarallensa / kaaralleen

kaaroillensa / kaaroillean

Ade

-lla

kaarallani

kaaroillani

kaarallasi

kaaroillasi

kaarallansa / kaarallaan

kaaroillansa / kaaroillaan

Abl

-lta

kaaraltani

kaaroiltani

kaaraltasi

kaaroiltasi

kaaraltansa / kaaraltaan

kaaroiltansa / kaaroiltaan

Tra

-ksi

kaarakseni

kaaroikseni

kaaraksesi

kaaroiksesi

kaaraksensa / kaarakseen

kaaroiksensa / kaaroikseen

Ess

-na

kaaranani

kaaroinani

kaaranasi

kaaroinasi

kaaranansa / kaaranaan

kaaroinansa / kaaroinaan

Abe

-tta

kaarattani

kaaroittani

kaarattasi

kaaroittasi

kaarattansa / kaarattaan

kaaroittansa / kaaroittaan

Com

-ne

-

kaaroineni

-

kaaroinesi

-

kaaroinensa / kaaroineen

Singular

Plural

Nom

-

kaarani

kaarasi

kaaransa

kaarani

kaarasi

kaaransa

Par

-ta

kaaraani

kaaraasi

kaaraansa / kaaraaan

kaarojani

kaarojasi

kaarojansa / kaarojaan

Gen

-n

kaarani

kaarasi

kaaransa

kaarojeni

kaarojesi

kaarojensa

Ill

mihin

kaaraani

kaaraasi

kaaraansa

kaaroihini

kaaroihisi

kaaroihinsa

Ine

-ssa

kaarassani

kaarassasi

kaarassansa / kaarassaan

kaaroissani

kaaroissasi

kaaroissansa / kaaroissaan

Ela

-sta

kaarastani

kaarastasi

kaarastansa / kaarastaan

kaaroistani

kaaroistasi

kaaroistansa / kaaroistaan

All

-lle

kaaralleni

kaarallesi

kaarallensa / kaaralleen

kaaroilleni

kaaroillesi

kaaroillensa / kaaroillean

Ade

-lla

kaarallani

kaarallasi

kaarallansa / kaarallaan

kaaroillani

kaaroillasi

kaaroillansa / kaaroillaan

Abl

-lta

kaaraltani

kaaraltasi

kaaraltansa / kaaraltaan

kaaroiltani

kaaroiltasi

kaaroiltansa / kaaroiltaan

Tra

-ksi

kaarakseni

kaaraksesi

kaaraksensa / kaarakseen

kaaroikseni

kaaroiksesi

kaaroiksensa / kaaroikseen

Ess

-na

kaaranani

kaaranasi

kaaranansa / kaaranaan

kaaroinani

kaaroinasi

kaaroinansa / kaaroinaan

Abe

-tta

kaarattani

kaarattasi

kaarattansa / kaarattaan

kaaroittani

kaaroittasi

kaaroittansa / kaaroittaan

Com

-ne

-

-

-

kaaroineni

kaaroinesi

kaaroinensa / kaaroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaaramme

kaaramme

kaaranne

kaaranne

kaaransa

kaaransa

Par

-ta

kaaraamme

kaarojamme

kaaraanne

kaarojanne

kaaraansa / kaaraaan

kaarojansa / kaarojaan

Gen

-n

kaaramme

kaarojemme

kaaranne

kaarojenne

kaaransa

kaarojensa

Ill

mihin

kaaraamme

kaaroihimme

kaaraanne

kaaroihinne

kaaraansa

kaaroihinsa

Ine

-ssa

kaarassamme

kaaroissamme

kaarassanne

kaaroissanne

kaarassansa / kaarassaan

kaaroissansa / kaaroissaan

Ela

-sta

kaarastamme

kaaroistamme

kaarastanne

kaaroistanne

kaarastansa / kaarastaan

kaaroistansa / kaaroistaan

All

-lle

kaarallemme

kaaroillemme

kaarallenne

kaaroillenne

kaarallensa / kaaralleen

kaaroillensa / kaaroillean

Ade

-lla

kaarallamme

kaaroillamme

kaarallanne

kaaroillanne

kaarallansa / kaarallaan

kaaroillansa / kaaroillaan

Abl

-lta

kaaraltamme

kaaroiltamme

kaaraltanne

kaaroiltanne

kaaraltansa / kaaraltaan

kaaroiltansa / kaaroiltaan

Tra

-ksi

kaaraksemme

kaaroiksemme

kaaraksenne

kaaroiksenne

kaaraksensa / kaarakseen

kaaroiksensa / kaaroikseen

Ess

-na

kaaranamme

kaaroinamme

kaarananne

kaaroinanne

kaaranansa / kaaranaan

kaaroinansa / kaaroinaan

Abe

-tta

kaarattamme

kaaroittamme

kaarattanne

kaaroittanne

kaarattansa / kaarattaan

kaaroittansa / kaaroittaan

Com

-ne

-

kaaroinemme

-

kaaroinenne

-

kaaroinensa / kaaroineen

Singular

Plural

Nom

-

kaaramme

kaaranne

kaaransa

kaaramme

kaaranne

kaaransa

Par

-ta

kaaraamme

kaaraanne

kaaraansa / kaaraaan

kaarojamme

kaarojanne

kaarojansa / kaarojaan

Gen

-n

kaaramme

kaaranne

kaaransa

kaarojemme

kaarojenne

kaarojensa

Ill

mihin

kaaraamme

kaaraanne

kaaraansa

kaaroihimme

kaaroihinne

kaaroihinsa

Ine

-ssa

kaarassamme

kaarassanne

kaarassansa / kaarassaan

kaaroissamme

kaaroissanne

kaaroissansa / kaaroissaan

Ela

-sta

kaarastamme

kaarastanne

kaarastansa / kaarastaan

kaaroistamme

kaaroistanne

kaaroistansa / kaaroistaan

All

-lle

kaarallemme

kaarallenne

kaarallensa / kaaralleen

kaaroillemme

kaaroillenne

kaaroillensa / kaaroillean

Ade

-lla

kaarallamme

kaarallanne

kaarallansa / kaarallaan

kaaroillamme

kaaroillanne

kaaroillansa / kaaroillaan

Abl

-lta

kaaraltamme

kaaraltanne

kaaraltansa / kaaraltaan

kaaroiltamme

kaaroiltanne

kaaroiltansa / kaaroiltaan

Tra

-ksi

kaaraksemme

kaaraksenne

kaaraksensa / kaarakseen

kaaroiksemme

kaaroiksenne

kaaroiksensa / kaaroikseen

Ess

-na

kaaranamme

kaarananne

kaaranansa / kaaranaan

kaaroinamme

kaaroinanne

kaaroinansa / kaaroinaan

Abe

-tta

kaarattamme

kaarattanne

kaarattansa / kaarattaan

kaaroittamme

kaaroittanne

kaaroittansa / kaaroittaan

Com

-ne

-

-

-

kaaroinemme

kaaroinenne

kaaroinensa / kaaroineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept