logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

järkikulta, noun

Word analysis
järkikulta

järkikulta

järkikulta

Noun, Singular Nominative

järki

Noun, Singular Nominative

+ kulta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

järkikulta

järkikullat

Par

-ta

järkikultaa

järkikultia

Gen

-n

järkikullan

järkikultien

Ill

mihin

järkikultaan

järkikultiin

Ine

-ssa

järkikullassa

järkikullissa

Ela

-sta

järkikullasta

järkikullista

All

-lle

järkikullalle

järkikullille

Ade

-lla

järkikullalla

järkikullilla

Abl

-lta

järkikullalta

järkikullilta

Tra

-ksi

järkikullaksi

järkikulliksi

Ess

-na

järkikultana

järkikultina

Abe

-tta

järkikullatta

järkikullitta

Com

-ne

-

järkikultine

Ins

-in

-

järkikullin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

järkikulta

järkikullat

Par

-ta

järkikultaa

järkikultia

Gen

-n

järkikullan

järkikultien

Ill

mihin

järkikultaan

järkikultiin

Ine

-ssa

järkikullassa

järkikullissa

Ela

-sta

järkikullasta

järkikullista

All

-lle

järkikullalle

järkikullille

Ade

-lla

järkikullalla

järkikullilla

Abl

-lta

järkikullalta

järkikullilta

Tra

-ksi

järkikullaksi

järkikulliksi

Ess

-na

järkikultana

järkikultina

Abe

-tta

järkikullatta

järkikullitta

Com

-ne

-

järkikultine

Ins

-in

-

järkikullin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

upset
sanity gold
Show more arrow right
Cineast; Europarl; Europarl Parallel Corpus v7; SETimes2; Tatoeba; OpenSubtitles; TildeMODEL Voittajilla on järkikulta. Winners have common sense. Järkikulta on arvokas ominaisuus. Common sense is a valuable trait. Järkikulta on arvokas piirre ihmisessä. Common sense is a valuable trait in a person. Hän toimi tilanteessa järkikulta mielessään. He acted with common sense in mind. Järkikulta auttaa tekemään oikeat päätökset. Common sense helps in making the right decisions. Isäni on aina sanonut, että järkikulta on tärkeämpää kuin raha. My father has always said that good sense is more important than money. Äidilläni on paljon järkikultaa. My mother has a lot of common sense. Hänellä ei ole hiventäkään järkikultaa päässään. He doesn't have an ounce of common sense in his head. Show more arrow right

Wiktionary

(humorous) Synonym of järki Show more arrow right järki +‎ kulta Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

järkikultani

järkikultani

järkikultasi

järkikultasi

järkikultansa

järkikultansa

Par

-ta

järkikultaani

järkikultiani

järkikultaasi

järkikultiasi

järkikultaansa

järkikultiansa / järkikultiaan

Gen

-n

järkikultani

järkikultieni

järkikultasi

järkikultiesi

järkikultansa

järkikultiensa

Ill

mihin

järkikultaani

järkikultiini

järkikultaasi

järkikultiisi

järkikultaansa

järkikultiinsa

Ine

-ssa

järkikullassani

järkikullissani

järkikullassasi

järkikullissasi

järkikullassansa / järkikullassaan

järkikullissansa / järkikullissaan

Ela

-sta

järkikullastani

järkikullistani

järkikullastasi

järkikullistasi

järkikullastansa / järkikullastaan

järkikullistansa / järkikullistaan

All

-lle

järkikullalleni

järkikullilleni

järkikullallesi

järkikullillesi

järkikullallensa / järkikullalleen

järkikullillensa / järkikullillean

Ade

-lla

järkikullallani

järkikullillani

järkikullallasi

järkikullillasi

järkikullallansa / järkikullallaan

järkikullillansa / järkikullillaan

Abl

-lta

järkikullaltani

järkikulliltani

järkikullaltasi

järkikulliltasi

järkikullaltansa / järkikullaltaan

järkikulliltansa / järkikulliltaan

Tra

-ksi

järkikullakseni

järkikullikseni

järkikullaksesi

järkikulliksesi

järkikullaksensa / järkikullakseen

järkikulliksensa / järkikullikseen

Ess

-na

järkikultanani

järkikultinani

järkikultanasi

järkikultinasi

järkikultanansa / järkikultanaan

järkikultinansa / järkikultinaan

Abe

-tta

järkikullattani

järkikullittani

järkikullattasi

järkikullittasi

järkikullattansa / järkikullattaan

järkikullittansa / järkikullittaan

Com

-ne

-

järkikultineni

-

järkikultinesi

-

järkikultinensa / järkikultineen

Singular

Plural

Nom

-

järkikultani

järkikultasi

järkikultansa

järkikultani

järkikultasi

järkikultansa

Par

-ta

järkikultaani

järkikultaasi

järkikultaansa

järkikultiani

järkikultiasi

järkikultiansa / järkikultiaan

Gen

-n

järkikultani

järkikultasi

järkikultansa

järkikultieni

järkikultiesi

järkikultiensa

Ill

mihin

järkikultaani

järkikultaasi

järkikultaansa

järkikultiini

järkikultiisi

järkikultiinsa

Ine

-ssa

järkikullassani

järkikullassasi

järkikullassansa / järkikullassaan

järkikullissani

järkikullissasi

järkikullissansa / järkikullissaan

Ela

-sta

järkikullastani

järkikullastasi

järkikullastansa / järkikullastaan

järkikullistani

järkikullistasi

järkikullistansa / järkikullistaan

All

-lle

järkikullalleni

järkikullallesi

järkikullallensa / järkikullalleen

järkikullilleni

järkikullillesi

järkikullillensa / järkikullillean

Ade

-lla

järkikullallani

järkikullallasi

järkikullallansa / järkikullallaan

järkikullillani

järkikullillasi

järkikullillansa / järkikullillaan

Abl

-lta

järkikullaltani

järkikullaltasi

järkikullaltansa / järkikullaltaan

järkikulliltani

järkikulliltasi

järkikulliltansa / järkikulliltaan

Tra

-ksi

järkikullakseni

järkikullaksesi

järkikullaksensa / järkikullakseen

järkikullikseni

järkikulliksesi

järkikulliksensa / järkikullikseen

Ess

-na

järkikultanani

järkikultanasi

järkikultanansa / järkikultanaan

järkikultinani

järkikultinasi

järkikultinansa / järkikultinaan

Abe

-tta

järkikullattani

järkikullattasi

järkikullattansa / järkikullattaan

järkikullittani

järkikullittasi

järkikullittansa / järkikullittaan

Com

-ne

-

-

-

järkikultineni

järkikultinesi

järkikultinensa / järkikultineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

järkikultamme

järkikultamme

järkikultanne

järkikultanne

järkikultansa

järkikultansa

Par

-ta

järkikultaamme

järkikultiamme

järkikultaanne

järkikultianne

järkikultaansa

järkikultiansa / järkikultiaan

Gen

-n

järkikultamme

järkikultiemme

järkikultanne

järkikultienne

järkikultansa

järkikultiensa

Ill

mihin

järkikultaamme

järkikultiimme

järkikultaanne

järkikultiinne

järkikultaansa

järkikultiinsa

Ine

-ssa

järkikullassamme

järkikullissamme

järkikullassanne

järkikullissanne

järkikullassansa / järkikullassaan

järkikullissansa / järkikullissaan

Ela

-sta

järkikullastamme

järkikullistamme

järkikullastanne

järkikullistanne

järkikullastansa / järkikullastaan

järkikullistansa / järkikullistaan

All

-lle

järkikullallemme

järkikullillemme

järkikullallenne

järkikullillenne

järkikullallensa / järkikullalleen

järkikullillensa / järkikullillean

Ade

-lla

järkikullallamme

järkikullillamme

järkikullallanne

järkikullillanne

järkikullallansa / järkikullallaan

järkikullillansa / järkikullillaan

Abl

-lta

järkikullaltamme

järkikulliltamme

järkikullaltanne

järkikulliltanne

järkikullaltansa / järkikullaltaan

järkikulliltansa / järkikulliltaan

Tra

-ksi

järkikullaksemme

järkikulliksemme

järkikullaksenne

järkikulliksenne

järkikullaksensa / järkikullakseen

järkikulliksensa / järkikullikseen

Ess

-na

järkikultanamme

järkikultinamme

järkikultananne

järkikultinanne

järkikultanansa / järkikultanaan

järkikultinansa / järkikultinaan

Abe

-tta

järkikullattamme

järkikullittamme

järkikullattanne

järkikullittanne

järkikullattansa / järkikullattaan

järkikullittansa / järkikullittaan

Com

-ne

-

järkikultinemme

-

järkikultinenne

-

järkikultinensa / järkikultineen

Singular

Plural

Nom

-

järkikultamme

järkikultanne

järkikultansa

järkikultamme

järkikultanne

järkikultansa

Par

-ta

järkikultaamme

järkikultaanne

järkikultaansa

järkikultiamme

järkikultianne

järkikultiansa / järkikultiaan

Gen

-n

järkikultamme

järkikultanne

järkikultansa

järkikultiemme

järkikultienne

järkikultiensa

Ill

mihin

järkikultaamme

järkikultaanne

järkikultaansa

järkikultiimme

järkikultiinne

järkikultiinsa

Ine

-ssa

järkikullassamme

järkikullassanne

järkikullassansa / järkikullassaan

järkikullissamme

järkikullissanne

järkikullissansa / järkikullissaan

Ela

-sta

järkikullastamme

järkikullastanne

järkikullastansa / järkikullastaan

järkikullistamme

järkikullistanne

järkikullistansa / järkikullistaan

All

-lle

järkikullallemme

järkikullallenne

järkikullallensa / järkikullalleen

järkikullillemme

järkikullillenne

järkikullillensa / järkikullillean

Ade

-lla

järkikullallamme

järkikullallanne

järkikullallansa / järkikullallaan

järkikullillamme

järkikullillanne

järkikullillansa / järkikullillaan

Abl

-lta

järkikullaltamme

järkikullaltanne

järkikullaltansa / järkikullaltaan

järkikulliltamme

järkikulliltanne

järkikulliltansa / järkikulliltaan

Tra

-ksi

järkikullaksemme

järkikullaksenne

järkikullaksensa / järkikullakseen

järkikulliksemme

järkikulliksenne

järkikulliksensa / järkikullikseen

Ess

-na

järkikultanamme

järkikultananne

järkikultanansa / järkikultanaan

järkikultinamme

järkikultinanne

järkikultinansa / järkikultinaan

Abe

-tta

järkikullattamme

järkikullattanne

järkikullattansa / järkikullattaan

järkikullittamme

järkikullittanne

järkikullittansa / järkikullittaan

Com

-ne

-

-

-

järkikultinemme

järkikultinenne

järkikultinensa / järkikultineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

järki

järjet

Par

-ta

järkeä

järkiä

Gen

-n

järjen

järkien

Ill

mihin

järkeen

järkiin

Ine

-ssa

järjessä

järjissä

Ela

-sta

järjestä

järjistä

All

-lle

järjelle

järjille

Ade

-lla

järjellä

järjillä

Abl

-lta

järjeltä

järjiltä

Tra

-ksi

järjeksi

järjiksi

Ess

-na

järkenä

järkinä

Abe

-tta

järjettä

järjittä

Com

-ne

-

järkine

Ins

-in

-

järjin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

järki

järjet

Par

-ta

järkeä

järkiä

Gen

-n

järjen

järkien

Ill

mihin

järkeen

järkiin

Ine

-ssa

järjessä

järjissä

Ela

-sta

järjestä

järjistä

All

-lle

järjelle

järjille

Ade

-lla

järjellä

järjillä

Abl

-lta

järjeltä

järjiltä

Tra

-ksi

järjeksi

järjiksi

Ess

-na

järkenä

järkinä

Abe

-tta

järjettä

järjittä

Com

-ne

-

järkine

Ins

-in

-

järjin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

reason syy, peruste, järki, aihe, kohtuus
wits järki, äly, ymmärrys
sanity järki, mielenterveys, järkevyys
sense tunne, aisti, järki, merkitys, taju, tunto
mind mieli, ajatukset, sielu, järki, ymmärrys, halu
intellect äly, järki, älyniekka
savvy taju, järki
nous terve järki, järki, taju
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 100 Hän puhuu järjestä paljon. He talks a lot about reason. Järjestä puuttui järjestys. Reason lacked order. Ota järki käteesi, Kyle. Smarten up, Kyle. Järkeni on kunnossa. My mind is sound. Ja järki sanoi naiselle:. And reason said to her:. Pidä järki päässä, poika. Use your head tonight, son. Mitä järkeä? What's the point? Käy järkeen. Makes sense. Järki sanoo, että meidän pitäisi odottaa. Reason tells us that we should wait. Järki sanoo sinulle, että tämä on typerää. Reason tells you that this is silly. Show more arrow right

Wiktionary

reason (ability to think). sense (meaning, reason, or value of something). Fin:Siinä ei ole mitään järkeä.Eng:It doesn't make any sense. sense (sound practical judgment). Fin:terve järkiEng:common sense Show more arrow right arkijärkijärjestääjärjestäänjärjetönjärjissäänjärkeistääjärkeväjärkiinsäjärkiintyäjärkiperäinenjärkiäänmaalaisjärkiolla järkeä Show more arrow right From Proto-Finnic järki. Further origin unknown. Show more arrow right

Wikipedia

Reason Reason is the capacity of consciously making sense of things, applying logic, and adapting or justifying practices, institutions, and beliefs based on new or existing information. It is closely associated with such characteristically human activities as philosophy, science, language, mathematics, and art, and is normally considered to be a distinguishing ability possessed by humans. Reason is sometimes referred to as rationality. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

järkeni

järkeni

järkesi

järkesi

järkensä

järkensä

Par

-ta

järkeäni

järkiäni

järkeäsi

järkiäsi

järkeänsä / järkeään

järkiänsä / järkiään

Gen

-n

järkeni

järkieni

järkesi

järkiesi

järkensä

järkiensä

Ill

mihin

järkeeni

järkiini

järkeesi

järkiisi

järkeensä

järkiinsä

Ine

-ssa

järjessäni

järjissäni

järjessäsi

järjissäsi

järjessänsä / järjessään

järjissänsä / järjissään

Ela

-sta

järjestäni

järjistäni

järjestäsi

järjistäsi

järjestänsä / järjestään

järjistänsä / järjistään

All

-lle

järjelleni

järjilleni

järjellesi

järjillesi

järjellensä / järjelleen

järjillensä / järjilleän

Ade

-lla

järjelläni

järjilläni

järjelläsi

järjilläsi

järjellänsä / järjellään

järjillänsä / järjillään

Abl

-lta

järjeltäni

järjiltäni

järjeltäsi

järjiltäsi

järjeltänsä / järjeltään

järjiltänsä / järjiltään

Tra

-ksi

järjekseni

järjikseni

järjeksesi

järjiksesi

järjeksensä / järjekseen

järjiksensä / järjikseen

Ess

-na

järkenäni

järkinäni

järkenäsi

järkinäsi

järkenänsä / järkenään

järkinänsä / järkinään

Abe

-tta

järjettäni

järjittäni

järjettäsi

järjittäsi

järjettänsä / järjettään

järjittänsä / järjittään

Com

-ne

-

järkineni

-

järkinesi

-

järkinensä / järkineen

Singular

Plural

Nom

-

järkeni

järkesi

järkensä

järkeni

järkesi

järkensä

Par

-ta

järkeäni

järkeäsi

järkeänsä / järkeään

järkiäni

järkiäsi

järkiänsä / järkiään

Gen

-n

järkeni

järkesi

järkensä

järkieni

järkiesi

järkiensä

Ill

mihin

järkeeni

järkeesi

järkeensä

järkiini

järkiisi

järkiinsä

Ine

-ssa

järjessäni

järjessäsi

järjessänsä / järjessään

järjissäni

järjissäsi

järjissänsä / järjissään

Ela

-sta

järjestäni

järjestäsi

järjestänsä / järjestään

järjistäni

järjistäsi

järjistänsä / järjistään

All

-lle

järjelleni

järjellesi

järjellensä / järjelleen

järjilleni

järjillesi

järjillensä / järjilleän

Ade

-lla

järjelläni

järjelläsi

järjellänsä / järjellään

järjilläni

järjilläsi

järjillänsä / järjillään

Abl

-lta

järjeltäni

järjeltäsi

järjeltänsä / järjeltään

järjiltäni

järjiltäsi

järjiltänsä / järjiltään

Tra

-ksi

järjekseni

järjeksesi

järjeksensä / järjekseen

järjikseni

järjiksesi

järjiksensä / järjikseen

Ess

-na

järkenäni

järkenäsi

järkenänsä / järkenään

järkinäni

järkinäsi

järkinänsä / järkinään

Abe

-tta

järjettäni

järjettäsi

järjettänsä / järjettään

järjittäni

järjittäsi

järjittänsä / järjittään

Com

-ne

-

-

-

järkineni

järkinesi

järkinensä / järkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

järkemme

järkemme

järkenne

järkenne

järkensä

järkensä

Par

-ta

järkeämme

järkiämme

järkeänne

järkiänne

järkeänsä / järkeään

järkiänsä / järkiään

Gen

-n

järkemme

järkiemme

järkenne

järkienne

järkensä

järkiensä

Ill

mihin

järkeemme

järkiimme

järkeenne

järkiinne

järkeensä

järkiinsä

Ine

-ssa

järjessämme

järjissämme

järjessänne

järjissänne

järjessänsä / järjessään

järjissänsä / järjissään

Ela

-sta

järjestämme

järjistämme

järjestänne

järjistänne

järjestänsä / järjestään

järjistänsä / järjistään

All

-lle

järjellemme

järjillemme

järjellenne

järjillenne

järjellensä / järjelleen

järjillensä / järjilleän

Ade

-lla

järjellämme

järjillämme

järjellänne

järjillänne

järjellänsä / järjellään

järjillänsä / järjillään

Abl

-lta

järjeltämme

järjiltämme

järjeltänne

järjiltänne

järjeltänsä / järjeltään

järjiltänsä / järjiltään

Tra

-ksi

järjeksemme

järjiksemme

järjeksenne

järjiksenne

järjeksensä / järjekseen

järjiksensä / järjikseen

Ess

-na

järkenämme

järkinämme

järkenänne

järkinänne

järkenänsä / järkenään

järkinänsä / järkinään

Abe

-tta

järjettämme

järjittämme

järjettänne

järjittänne

järjettänsä / järjettään

järjittänsä / järjittään

Com

-ne

-

järkinemme

-

järkinenne

-

järkinensä / järkineen

Singular

Plural

Nom

-

järkemme

järkenne

järkensä

järkemme

järkenne

järkensä

Par

-ta

järkeämme

järkeänne

järkeänsä / järkeään

järkiämme

järkiänne

järkiänsä / järkiään

Gen

-n

järkemme

järkenne

järkensä

järkiemme

järkienne

järkiensä

Ill

mihin

järkeemme

järkeenne

järkeensä

järkiimme

järkiinne

järkiinsä

Ine

-ssa

järjessämme

järjessänne

järjessänsä / järjessään

järjissämme

järjissänne

järjissänsä / järjissään

Ela

-sta

järjestämme

järjestänne

järjestänsä / järjestään

järjistämme

järjistänne

järjistänsä / järjistään

All

-lle

järjellemme

järjellenne

järjellensä / järjelleen

järjillemme

järjillenne

järjillensä / järjilleän

Ade

-lla

järjellämme

järjellänne

järjellänsä / järjellään

järjillämme

järjillänne

järjillänsä / järjillään

Abl

-lta

järjeltämme

järjeltänne

järjeltänsä / järjeltään

järjiltämme

järjiltänne

järjiltänsä / järjiltään

Tra

-ksi

järjeksemme

järjeksenne

järjeksensä / järjekseen

järjiksemme

järjiksenne

järjiksensä / järjikseen

Ess

-na

järkenämme

järkenänne

järkenänsä / järkenään

järkinämme

järkinänne

järkinänsä / järkinään

Abe

-tta

järjettämme

järjettänne

järjettänsä / järjettään

järjittämme

järjittänne

järjittänsä / järjittään

Com

-ne

-

-

-

järkinemme

järkinenne

järkinensä / järkineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kulta

kullat

Par

-ta

kultaa

kultia

Gen

-n

kullan

kultien

Ill

mihin

kultaan

kultiin

Ine

-ssa

kullassa

kullissa

Ela

-sta

kullasta

kullista

All

-lle

kullalle

kullille

Ade

-lla

kullalla

kullilla

Abl

-lta

kullalta

kullilta

Tra

-ksi

kullaksi

kulliksi

Ess

-na

kultana

kultina

Abe

-tta

kullatta

kullitta

Com

-ne

-

kultine

Ins

-in

-

kullin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kulta

kullat

Par

-ta

kultaa

kultia

Gen

-n

kullan

kultien

Ill

mihin

kultaan

kultiin

Ine

-ssa

kullassa

kullissa

Ela

-sta

kullasta

kullista

All

-lle

kullalle

kullille

Ade

-lla

kullalla

kullilla

Abl

-lta

kullalta

kullilta

Tra

-ksi

kullaksi

kulliksi

Ess

-na

kultana

kultina

Abe

-tta

kullatta

kullitta

Com

-ne

-

kultine

Ins

-in

-

kullin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

gold kulta
honey hunaja, kulta, mesi, pulu, pikku ystävä
baby vauva, kulta, beibi, pikkulapsi, pikkuvauva, nuorin
darling rakas, kulta, kultaseni, lemmikki, suosikki
sweetheart kultaseni, kulta, rakastettu
love rakkaus, rakas, kulta, rakastettu, nolla, lempi
precious rakas, kulta
Show more arrow right
OPUS Corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tilde MODEL; OpenSubtitles Parallel Corpus Älä mene, kulta! Don't go, sweetheart! Kulta on minulle tärkeä. Darling is important to me. Kulta on arvokas metalli. Gold is a precious metal. Hei kulta. Hello, baby. Haluan ostaa kultaa. I want to buy gold. Hän rakastaa kultaa. He loves gold. Miksi kultaa? Why gold? Se on kultaa. Th that's gold. Hei, kulta. Hello, baby. Kulta on peräisin kullasta. The gold comes from gold. Show more arrow right

Wiktionary

gold (metal) - gold medal - darling, dear, baby (term of endearment) beibi, hani, kultanen, kultsi, muru, rakas Show more arrow right kullatakultainenkultanenkultaseni (My Sweetheart)kultauskultsi Show more arrow right hammaskultahenkikultajokikultajärkikultakahvikultakatinkultakeltakultakissankultakullanetsijäkullanetsintäkullanhimokullanhohdekullanhuuhdontakullanhuuhtojakullankaivajakullankalliskullankeltainenkullankiiltäväkullanmurukullanmurunenkullannuppukullanruskeakulta-aarrekulta-aikakulta-arvokultadubleekultaesinekultahammaskultahamsterikultaharkkokultahiekkakultahiukkanenkultahoitokultahäätkultajauhekultajoukkuekultajyväkultajyvänenkultakaivoskultakalakultakantakultakatekultakausikultakellokultakenttäkultaketjukultakimpalekultakirjainkultakorukultakruunukultakuoriainenkultakutrikultakuumekultaköynnöskultalakkakultalammaskultalankakultalevykultamaakultamaalikultamalmikultamitalikultamitalimieskultamitalinainenkultamitalistikultamunakultanahkakultanauhakultaottelukultapallokultapaperikultapiiskukultapistiäinenkultapitoisuuskultapossukerhokultapronssikultarahakultaralliKultarannikkokultareservikultarintakultaryntäyskultasadekultaseppäkultasiipikultasormuskultasuolakultasuonikultateoskultatuolikultatyökultavaakakultavarantokultavihmakultavitjakultavärikultayhdistelapsikultalehtikultaolympiakultavalkokultavelikultaäitikulta Show more arrow right From Proto-Finnic kulta, borrowed from Proto-Germanic gulþą, compare Swedish guld, German Gold, English gold. Compare Livvi kultasen. Distant doublet of kelta. Show more arrow right

Wikipedia

Gold Gold is a chemical element with the symbol Au (from Latin: aurum) and atomic number 79, making it one of the higher atomic number elements that occur naturally. In a pure form, it is a bright, slightly reddish yellow, dense, soft, malleable, and ductile metal. Chemically, gold is a transition metal and a group 11 element. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kultani

kultani

kultasi

kultasi

kultansa

kultansa

Par

-ta

kultaani

kultiani

kultaasi

kultiasi

kultaansa

kultiansa / kultiaan

Gen

-n

kultani

kultieni

kultasi

kultiesi

kultansa

kultiensa

Ill

mihin

kultaani

kultiini

kultaasi

kultiisi

kultaansa

kultiinsa

Ine

-ssa

kullassani

kullissani

kullassasi

kullissasi

kullassansa / kullassaan

kullissansa / kullissaan

Ela

-sta

kullastani

kullistani

kullastasi

kullistasi

kullastansa / kullastaan

kullistansa / kullistaan

All

-lle

kullalleni

kullilleni

kullallesi

kullillesi

kullallensa / kullalleen

kullillensa / kullillean

Ade

-lla

kullallani

kullillani

kullallasi

kullillasi

kullallansa / kullallaan

kullillansa / kullillaan

Abl

-lta

kullaltani

kulliltani

kullaltasi

kulliltasi

kullaltansa / kullaltaan

kulliltansa / kulliltaan

Tra

-ksi

kullakseni

kullikseni

kullaksesi

kulliksesi

kullaksensa / kullakseen

kulliksensa / kullikseen

Ess

-na

kultanani

kultinani

kultanasi

kultinasi

kultanansa / kultanaan

kultinansa / kultinaan

Abe

-tta

kullattani

kullittani

kullattasi

kullittasi

kullattansa / kullattaan

kullittansa / kullittaan

Com

-ne

-

kultineni

-

kultinesi

-

kultinensa / kultineen

Singular

Plural

Nom

-

kultani

kultasi

kultansa

kultani

kultasi

kultansa

Par

-ta

kultaani

kultaasi

kultaansa

kultiani

kultiasi

kultiansa / kultiaan

Gen

-n

kultani

kultasi

kultansa

kultieni

kultiesi

kultiensa

Ill

mihin

kultaani

kultaasi

kultaansa

kultiini

kultiisi

kultiinsa

Ine

-ssa

kullassani

kullassasi

kullassansa / kullassaan

kullissani

kullissasi

kullissansa / kullissaan

Ela

-sta

kullastani

kullastasi

kullastansa / kullastaan

kullistani

kullistasi

kullistansa / kullistaan

All

-lle

kullalleni

kullallesi

kullallensa / kullalleen

kullilleni

kullillesi

kullillensa / kullillean

Ade

-lla

kullallani

kullallasi

kullallansa / kullallaan

kullillani

kullillasi

kullillansa / kullillaan

Abl

-lta

kullaltani

kullaltasi

kullaltansa / kullaltaan

kulliltani

kulliltasi

kulliltansa / kulliltaan

Tra

-ksi

kullakseni

kullaksesi

kullaksensa / kullakseen

kullikseni

kulliksesi

kulliksensa / kullikseen

Ess

-na

kultanani

kultanasi

kultanansa / kultanaan

kultinani

kultinasi

kultinansa / kultinaan

Abe

-tta

kullattani

kullattasi

kullattansa / kullattaan

kullittani

kullittasi

kullittansa / kullittaan

Com

-ne

-

-

-

kultineni

kultinesi

kultinensa / kultineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kultamme

kultamme

kultanne

kultanne

kultansa

kultansa

Par

-ta

kultaamme

kultiamme

kultaanne

kultianne

kultaansa

kultiansa / kultiaan

Gen

-n

kultamme

kultiemme

kultanne

kultienne

kultansa

kultiensa

Ill

mihin

kultaamme

kultiimme

kultaanne

kultiinne

kultaansa

kultiinsa

Ine

-ssa

kullassamme

kullissamme

kullassanne

kullissanne

kullassansa / kullassaan

kullissansa / kullissaan

Ela

-sta

kullastamme

kullistamme

kullastanne

kullistanne

kullastansa / kullastaan

kullistansa / kullistaan

All

-lle

kullallemme

kullillemme

kullallenne

kullillenne

kullallensa / kullalleen

kullillensa / kullillean

Ade

-lla

kullallamme

kullillamme

kullallanne

kullillanne

kullallansa / kullallaan

kullillansa / kullillaan

Abl

-lta

kullaltamme

kulliltamme

kullaltanne

kulliltanne

kullaltansa / kullaltaan

kulliltansa / kulliltaan

Tra

-ksi

kullaksemme

kulliksemme

kullaksenne

kulliksenne

kullaksensa / kullakseen

kulliksensa / kullikseen

Ess

-na

kultanamme

kultinamme

kultananne

kultinanne

kultanansa / kultanaan

kultinansa / kultinaan

Abe

-tta

kullattamme

kullittamme

kullattanne

kullittanne

kullattansa / kullattaan

kullittansa / kullittaan

Com

-ne

-

kultinemme

-

kultinenne

-

kultinensa / kultineen

Singular

Plural

Nom

-

kultamme

kultanne

kultansa

kultamme

kultanne

kultansa

Par

-ta

kultaamme

kultaanne

kultaansa

kultiamme

kultianne

kultiansa / kultiaan

Gen

-n

kultamme

kultanne

kultansa

kultiemme

kultienne

kultiensa

Ill

mihin

kultaamme

kultaanne

kultaansa

kultiimme

kultiinne

kultiinsa

Ine

-ssa

kullassamme

kullassanne

kullassansa / kullassaan

kullissamme

kullissanne

kullissansa / kullissaan

Ela

-sta

kullastamme

kullastanne

kullastansa / kullastaan

kullistamme

kullistanne

kullistansa / kullistaan

All

-lle

kullallemme

kullallenne

kullallensa / kullalleen

kullillemme

kullillenne

kullillensa / kullillean

Ade

-lla

kullallamme

kullallanne

kullallansa / kullallaan

kullillamme

kullillanne

kullillansa / kullillaan

Abl

-lta

kullaltamme

kullaltanne

kullaltansa / kullaltaan

kulliltamme

kulliltanne

kulliltansa / kulliltaan

Tra

-ksi

kullaksemme

kullaksenne

kullaksensa / kullakseen

kulliksemme

kulliksenne

kulliksensa / kullikseen

Ess

-na

kultanamme

kultananne

kultanansa / kultanaan

kultinamme

kultinanne

kultinansa / kultinaan

Abe

-tta

kullattamme

kullattanne

kullattansa / kullattaan

kullittamme

kullittanne

kullittansa / kullittaan

Com

-ne

-

-

-

kultinemme

kultinenne

kultinensa / kultineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept