Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

hani hani   N Sg Nom

hani, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - hani hanit
Par -ta hania haneja
Gen -n hanin hanien
Ill mihin haniin haneihin
Ine -ssa hanissa haneissa
Ela -sta hanista haneista
All -lle hanille haneille
Ade -lla hanilla haneilla
Abl -lta hanilta haneilta
Tra -ksi haniksi haneiksi
Ess -na hanina haneina
Abe -tta hanitta haneitta
Com -ne - haneine
Ins -in - hanein

Translations & synonyms

hani
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hanini hanini hanisi hanisi haninsa haninsa
Par -ta haniani hanejani haniasi hanejasi haniansa / haniaan hanejansa / hanejaan
Gen -n hanini hanieni hanisi haniesi haninsa haniensa
Ill mihin haniini haneihini haniisi haneihisi haniinsa haneihinsa
Ine -ssa hanissani haneissani hanissasi haneissasi hanissansa / hanissaan haneissansa / haneissaan
Ela -sta hanistani haneistani hanistasi haneistasi hanistansa / hanistaan haneistansa / haneistaan
All -lle hanilleni haneilleni hanillesi haneillesi hanilleen / hanillensa haneillensa / haneillean
Ade -lla hanillani haneillani hanillasi haneillasi hanillansa / hanillaan haneillansa / haneillaan
Abl -lta haniltani haneiltani haniltasi haneiltasi haniltansa / haniltaan haneiltansa / haneiltaan
Tra -ksi hanikseni haneikseni haniksesi haneiksesi hanikseen / haniksensa haneikseen / haneiksensa
Ess -na haninani haneinani haninasi haneinasi haninansa / haninaan haneinansa / haneinaan
Abe -tta hanittani haneittani hanittasi haneittasi hanittansa / hanittaan haneittansa / haneittaan
Com -ne - haneineni - haneinesi - haneineen / haneinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hanimme hanimme haninne haninne haninsa haninsa
Par -ta haniamme hanejamme hanianne hanejanne haniansa / haniaan hanejansa / hanejaan
Gen -n hanimme haniemme haninne hanienne haninsa haniensa
Ill mihin haniimme haneihimme haniinne haneihinne haniinsa haneihinsa
Ine -ssa hanissamme haneissamme hanissanne haneissanne hanissansa / hanissaan haneissansa / haneissaan
Ela -sta hanistamme haneistamme hanistanne haneistanne hanistansa / hanistaan haneistansa / haneistaan
All -lle hanillemme haneillemme hanillenne haneillenne hanilleen / hanillensa haneillensa / haneillean
Ade -lla hanillamme haneillamme hanillanne haneillanne hanillansa / hanillaan haneillansa / haneillaan
Abl -lta haniltamme haneiltamme haniltanne haneiltanne haniltansa / haniltaan haneiltansa / haneiltaan
Tra -ksi haniksemme haneiksemme haniksenne haneiksenne hanikseen / haniksensa haneikseen / haneiksensa
Ess -na haninamme haneinamme haninanne haneinanne haninansa / haninaan haneinansa / haneinaan
Abe -tta hanittamme haneittamme hanittanne haneittanne hanittansa / hanittaan haneittansa / haneittaan
Com -ne - haneinemme - haneinenne - haneineen / haneinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept