logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

juoma, noun

Word analysis
juomavärit

juomavärit

juoma

Noun, Singular Nominative

+ väri

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juoma

juomat

Par

-ta

juomaa

juomia

Gen

-n

juoman

juomien

Ill

mihin

juomaan

juomiin

Ine

-ssa

juomassa

juomissa

Ela

-sta

juomasta

juomista

All

-lle

juomalle

juomille

Ade

-lla

juomalla

juomilla

Abl

-lta

juomalta

juomilta

Tra

-ksi

juomaksi

juomiksi

Ess

-na

juomana

juomina

Abe

-tta

juomatta

juomitta

Com

-ne

-

juomine

Ins

-in

-

juomin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

juoma

juomat

Par

-ta

juomaa

juomia

Gen

-n

juoman

juomien

Ill

mihin

juomaan

juomiin

Ine

-ssa

juomassa

juomissa

Ela

-sta

juomasta

juomista

All

-lle

juomalle

juomille

Ade

-lla

juomalla

juomilla

Abl

-lta

juomalta

juomilta

Tra

-ksi

juomaksi

juomiksi

Ess

-na

juomana

juomina

Abe

-tta

juomatta

juomitta

Com

-ne

-

juomine

Ins

-in

-

juomin

beverage juoma
drink juoma, ryyppy, lasillinen, juotava, alkoholi, kulaus
potion juoma
brew juoma, juomanpano
draft luonnos, syväys, veto, suunnitelma, kulkusyvyys, juoma
concoction keitos, sekoitus, juoma, keksitty juttu
potation juominen, juoma
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, sentence 456789.; Europarl; 313280; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 12345.; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence 3244.; jw2019; OpenSubtitles En juo juomasi. I'm not going to drink your beverage. Juomasi oli kylmä. Your drink was cold. Juomanne on valmis. Your drink is ready. Juomasi on pöydällä. Your drink is on the table. Juoma oli kylmää ja raikasta. The drink was cold and refreshing. Minäkin otan juomasi. I'll have your drink as well. Juomasi oli jäähtynyt. Your drink had cooled down. Monipuolinen juoma. The Beverage of Many Faces. Haluan maistaa juomasi. I want to taste your drink. Voinko maistaa juomanne? Can I taste your drink? Show more arrow right

Wiktionary

drink beverage Show more arrow right alkoholijuomajanojuomajuoma-astiajuomahimojuomakausijuomakierrejuomalasijuomalaulujuomarahajuomasekoitusjuomaseurajuomasuihkujuomatapajuomavesimantelijuomavirvoitusjuomaväkijuoma Show more arrow right From Proto-Finnic jooma. Equivalent to juoda +‎ -ma. Show more arrow right

Wikipedia

Drink A drink (or beverage) is a liquid intended for human consumption. In addition to their basic function of satisfying thirst, drinks play important roles in human culture. Common types of drinks include plain drinking water, milk, coffee, tea, hot chocolate, juice and soft drinks. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juomani

juomani

juomasi

juomasi

juomansa

juomansa

Par

-ta

juomaani

juomiani

juomaasi

juomiasi

juomaansa

juomiansa / juomiaan

Gen

-n

juomani

juomieni

juomasi

juomiesi

juomansa

juomiensa

Ill

mihin

juomaani

juomiini

juomaasi

juomiisi

juomaansa

juomiinsa

Ine

-ssa

juomassani

juomissani

juomassasi

juomissasi

juomassansa / juomassaan

juomissansa / juomissaan

Ela

-sta

juomastani

juomistani

juomastasi

juomistasi

juomastansa / juomastaan

juomistansa / juomistaan

All

-lle

juomalleni

juomilleni

juomallesi

juomillesi

juomallensa / juomalleen

juomillensa / juomillean

Ade

-lla

juomallani

juomillani

juomallasi

juomillasi

juomallansa / juomallaan

juomillansa / juomillaan

Abl

-lta

juomaltani

juomiltani

juomaltasi

juomiltasi

juomaltansa / juomaltaan

juomiltansa / juomiltaan

Tra

-ksi

juomakseni

juomikseni

juomaksesi

juomiksesi

juomaksensa / juomakseen

juomiksensa / juomikseen

Ess

-na

juomanani

juominani

juomanasi

juominasi

juomanansa / juomanaan

juominansa / juominaan

Abe

-tta

juomattani

juomittani

juomattasi

juomittasi

juomattansa / juomattaan

juomittansa / juomittaan

Com

-ne

-

juomineni

-

juominesi

-

juominensa / juomineen

Singular

Plural

Nom

-

juomani

juomasi

juomansa

juomani

juomasi

juomansa

Par

-ta

juomaani

juomaasi

juomaansa

juomiani

juomiasi

juomiansa / juomiaan

Gen

-n

juomani

juomasi

juomansa

juomieni

juomiesi

juomiensa

Ill

mihin

juomaani

juomaasi

juomaansa

juomiini

juomiisi

juomiinsa

Ine

-ssa

juomassani

juomassasi

juomassansa / juomassaan

juomissani

juomissasi

juomissansa / juomissaan

Ela

-sta

juomastani

juomastasi

juomastansa / juomastaan

juomistani

juomistasi

juomistansa / juomistaan

All

-lle

juomalleni

juomallesi

juomallensa / juomalleen

juomilleni

juomillesi

juomillensa / juomillean

Ade

-lla

juomallani

juomallasi

juomallansa / juomallaan

juomillani

juomillasi

juomillansa / juomillaan

Abl

-lta

juomaltani

juomaltasi

juomaltansa / juomaltaan

juomiltani

juomiltasi

juomiltansa / juomiltaan

Tra

-ksi

juomakseni

juomaksesi

juomaksensa / juomakseen

juomikseni

juomiksesi

juomiksensa / juomikseen

Ess

-na

juomanani

juomanasi

juomanansa / juomanaan

juominani

juominasi

juominansa / juominaan

Abe

-tta

juomattani

juomattasi

juomattansa / juomattaan

juomittani

juomittasi

juomittansa / juomittaan

Com

-ne

-

-

-

juomineni

juominesi

juominensa / juomineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

juomamme

juomamme

juomanne

juomanne

juomansa

juomansa

Par

-ta

juomaamme

juomiamme

juomaanne

juomianne

juomaansa

juomiansa / juomiaan

Gen

-n

juomamme

juomiemme

juomanne

juomienne

juomansa

juomiensa

Ill

mihin

juomaamme

juomiimme

juomaanne

juomiinne

juomaansa

juomiinsa

Ine

-ssa

juomassamme

juomissamme

juomassanne

juomissanne

juomassansa / juomassaan

juomissansa / juomissaan

Ela

-sta

juomastamme

juomistamme

juomastanne

juomistanne

juomastansa / juomastaan

juomistansa / juomistaan

All

-lle

juomallemme

juomillemme

juomallenne

juomillenne

juomallensa / juomalleen

juomillensa / juomillean

Ade

-lla

juomallamme

juomillamme

juomallanne

juomillanne

juomallansa / juomallaan

juomillansa / juomillaan

Abl

-lta

juomaltamme

juomiltamme

juomaltanne

juomiltanne

juomaltansa / juomaltaan

juomiltansa / juomiltaan

Tra

-ksi

juomaksemme

juomiksemme

juomaksenne

juomiksenne

juomaksensa / juomakseen

juomiksensa / juomikseen

Ess

-na

juomanamme

juominamme

juomananne

juominanne

juomanansa / juomanaan

juominansa / juominaan

Abe

-tta

juomattamme

juomittamme

juomattanne

juomittanne

juomattansa / juomattaan

juomittansa / juomittaan

Com

-ne

-

juominemme

-

juominenne

-

juominensa / juomineen

Singular

Plural

Nom

-

juomamme

juomanne

juomansa

juomamme

juomanne

juomansa

Par

-ta

juomaamme

juomaanne

juomaansa

juomiamme

juomianne

juomiansa / juomiaan

Gen

-n

juomamme

juomanne

juomansa

juomiemme

juomienne

juomiensa

Ill

mihin

juomaamme

juomaanne

juomaansa

juomiimme

juomiinne

juomiinsa

Ine

-ssa

juomassamme

juomassanne

juomassansa / juomassaan

juomissamme

juomissanne

juomissansa / juomissaan

Ela

-sta

juomastamme

juomastanne

juomastansa / juomastaan

juomistamme

juomistanne

juomistansa / juomistaan

All

-lle

juomallemme

juomallenne

juomallensa / juomalleen

juomillemme

juomillenne

juomillensa / juomillean

Ade

-lla

juomallamme

juomallanne

juomallansa / juomallaan

juomillamme

juomillanne

juomillansa / juomillaan

Abl

-lta

juomaltamme

juomaltanne

juomaltansa / juomaltaan

juomiltamme

juomiltanne

juomiltansa / juomiltaan

Tra

-ksi

juomaksemme

juomaksenne

juomaksensa / juomakseen

juomiksemme

juomiksenne

juomiksensa / juomikseen

Ess

-na

juomanamme

juomananne

juomanansa / juomanaan

juominamme

juominanne

juominansa / juominaan

Abe

-tta

juomattamme

juomattanne

juomattansa / juomattaan

juomittamme

juomittanne

juomittansa / juomittaan

Com

-ne

-

-

-

juominemme

juominenne

juominensa / juomineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väri

värit

Par

-ta

väriä

värejä

Gen

-n

värin

värien

Ill

mihin

väriin

väreihin

Ine

-ssa

värissä

väreissä

Ela

-sta

väristä

väreistä

All

-lle

värille

väreille

Ade

-lla

värillä

väreillä

Abl

-lta

väriltä

väreiltä

Tra

-ksi

väriksi

väreiksi

Ess

-na

värinä

väreinä

Abe

-tta

värittä

väreittä

Com

-ne

-

väreine

Ins

-in

-

värein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väri

värit

Par

-ta

väriä

värejä

Gen

-n

värin

värien

Ill

mihin

väriin

väreihin

Ine

-ssa

värissä

väreissä

Ela

-sta

väristä

väreistä

All

-lle

värille

väreille

Ade

-lla

värillä

väreillä

Abl

-lta

väriltä

väreiltä

Tra

-ksi

väriksi

väreiksi

Ess

-na

värinä

väreinä

Abe

-tta

värittä

väreittä

Com

-ne

-

väreine

Ins

-in

-

värein

color väri, ihonväri, väritys, värikkyys, luonne, lippu
dye väriaine, väri
coloration väri, väritys
flush väri, huuma, punastus, syöksy, tulva, syöksähtäminen
suit puku, -puku, väri, kanne, maa, jakkupuku
stain tahra, väri, petsiväri
colouration väri, väritys
hue värisävy, väri, vivahde
tint värisävy, väri, sävytys, vivahdus, sävyte
pigmentation väritys, pigmentinmuodostus, väri
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba parallel corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; EuroParl2021; Europarl; oj4 Väri vaikuttaa mielialaan. Color affects mood. Väri vaikuttaa tilan tuntuun. The color affects the feel of the space. Väri on tärkeä osa sisustusta. Color is an important part of interior design. Väri antaa tunnelman huoneelle. The color sets the mood for the room. Paitsi sen väri. Except the color. Se on tahdonvoiman väri. Green is the color of will. Kaikissa väreissä. In any colour. Kiitotien poistumistien väri. Colour of the RWY exit line. Värinä on punainen. The color is red. Määräykset väreistä. Regulation colours. Show more arrow right

Wiktionary

color (spectral composition of visible light) color (particular set of the visible spectrum) color (hue as opposed to achromatic colors) color (richness of expression) (heraldry) color (any of the standard dark tinctures used in heraldry) (physics) color (property of quarks) (poker) flush Show more arrow right värikäsvärinenväritväritönvärittää Show more arrow right alusvärianiliiniväriatsovärihappovärihiusväriihonvärikomplementtivärikytkentävärikyyppivärilempiväriluomiväripaikallisväripainoväripeiteväripeittaväripohjaväripääväririkkiväriripsiväriseosvärisormiväritervaväritunnisteväritunnusvärivaroitusvärivastavärivesiväriväriaberraatioväriaineväriaistiväriaistimusväriaistinväriavaruusvärierovärierotteluvärifilmiväriherkkyysvärihernevärijärjestelmävärikalvovärikarttavärikirjovärikontrastivärikoordinaattavärikuulovärikuvavärikuvausvärikylpyvärikynäväriliemiväriliituväriläikkävärilämpötilaväriläätevärimataravärimetallitvärimetriikkavärimittarivärimorsinkovärimusiikkivärinerotteluvärinherkkyysväriniekkavärinkestovärinkäsittelyvärinkäyttövärinnäkemysvärinokkonenvärinäkövärinäkötestivärinäytteväriomenavärioppiväripainantaväripainoväripainosväripalettiväripistooliväripoikkeamaväriprofiilivärirenkaatväriroiskevärisammiovärisarjaväriseosvärisilmävärisokeavärisokeusvärisuodinvärisuolavärisuoravärisyrjävärisävyväritammiväritasapainoväritasoväritelevisiovärivalokuvavärivasaravärivirhevärivivahdevärivoimavärivälkeväriympyräväärävärikuvaus Show more arrow right Borrowed from Swedish färg. Show more arrow right

Wikipedia

Colour Colour or color is a property of light as seen by people. In Commonwealth English, it is spelled “colour” (notice the U), while in American English it is “color” (no U). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

värini

värini

värisi

värisi

värinsä

värinsä

Par

-ta

väriäni

värejäni

väriäsi

värejäsi

väriänsä / väriään

värejänsä / värejään

Gen

-n

värini

värieni

värisi

väriesi

värinsä

väriensä

Ill

mihin

väriini

väreihini

väriisi

väreihisi

väriinsä

väreihinsä

Ine

-ssa

värissäni

väreissäni

värissäsi

väreissäsi

värissänsä / värissään

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristäni

väreistäni

väristäsi

väreistäsi

väristänsä / väristään

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värilleni

väreilleni

värillesi

väreillesi

värillensä / värilleen

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värilläni

väreilläni

värilläsi

väreilläsi

värillänsä / värillään

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltäni

väreiltäni

väriltäsi

väreiltäsi

väriltänsä / väriltään

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

värikseni

väreikseni

väriksesi

väreiksesi

väriksensä / värikseen

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinäni

väreinäni

värinäsi

väreinäsi

värinänsä / värinään

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittäni

väreittäni

värittäsi

väreittäsi

värittänsä / värittään

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

väreineni

-

väreinesi

-

väreinensä / väreineen

Singular

Plural

Nom

-

värini

värisi

värinsä

värini

värisi

värinsä

Par

-ta

väriäni

väriäsi

väriänsä / väriään

värejäni

värejäsi

värejänsä / värejään

Gen

-n

värini

värisi

värinsä

värieni

väriesi

väriensä

Ill

mihin

väriini

väriisi

väriinsä

väreihini

väreihisi

väreihinsä

Ine

-ssa

värissäni

värissäsi

värissänsä / värissään

väreissäni

väreissäsi

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristäni

väristäsi

väristänsä / väristään

väreistäni

väreistäsi

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värilleni

värillesi

värillensä / värilleen

väreilleni

väreillesi

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värilläni

värilläsi

värillänsä / värillään

väreilläni

väreilläsi

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltäni

väriltäsi

väriltänsä / väriltään

väreiltäni

väreiltäsi

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

värikseni

väriksesi

väriksensä / värikseen

väreikseni

väreiksesi

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinäni

värinäsi

värinänsä / värinään

väreinäni

väreinäsi

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittäni

värittäsi

värittänsä / värittään

väreittäni

väreittäsi

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

-

-

väreineni

väreinesi

väreinensä / väreineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

värimme

värimme

värinne

värinne

värinsä

värinsä

Par

-ta

väriämme

värejämme

väriänne

värejänne

väriänsä / väriään

värejänsä / värejään

Gen

-n

värimme

väriemme

värinne

värienne

värinsä

väriensä

Ill

mihin

väriimme

väreihimme

väriinne

väreihinne

väriinsä

väreihinsä

Ine

-ssa

värissämme

väreissämme

värissänne

väreissänne

värissänsä / värissään

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristämme

väreistämme

väristänne

väreistänne

väristänsä / väristään

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värillemme

väreillemme

värillenne

väreillenne

värillensä / värilleen

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värillämme

väreillämme

värillänne

väreillänne

värillänsä / värillään

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltämme

väreiltämme

väriltänne

väreiltänne

väriltänsä / väriltään

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

väriksemme

väreiksemme

väriksenne

väreiksenne

väriksensä / värikseen

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinämme

väreinämme

värinänne

väreinänne

värinänsä / värinään

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittämme

väreittämme

värittänne

väreittänne

värittänsä / värittään

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

väreinemme

-

väreinenne

-

väreinensä / väreineen

Singular

Plural

Nom

-

värimme

värinne

värinsä

värimme

värinne

värinsä

Par

-ta

väriämme

väriänne

väriänsä / väriään

värejämme

värejänne

värejänsä / värejään

Gen

-n

värimme

värinne

värinsä

väriemme

värienne

väriensä

Ill

mihin

väriimme

väriinne

väriinsä

väreihimme

väreihinne

väreihinsä

Ine

-ssa

värissämme

värissänne

värissänsä / värissään

väreissämme

väreissänne

väreissänsä / väreissään

Ela

-sta

väristämme

väristänne

väristänsä / väristään

väreistämme

väreistänne

väreistänsä / väreistään

All

-lle

värillemme

värillenne

värillensä / värilleen

väreillemme

väreillenne

väreillensä / väreilleän

Ade

-lla

värillämme

värillänne

värillänsä / värillään

väreillämme

väreillänne

väreillänsä / väreillään

Abl

-lta

väriltämme

väriltänne

väriltänsä / väriltään

väreiltämme

väreiltänne

väreiltänsä / väreiltään

Tra

-ksi

väriksemme

väriksenne

väriksensä / värikseen

väreiksemme

väreiksenne

väreiksensä / väreikseen

Ess

-na

värinämme

värinänne

värinänsä / värinään

väreinämme

väreinänne

väreinänsä / väreinään

Abe

-tta

värittämme

värittänne

värittänsä / värittään

väreittämme

väreittänne

väreittänsä / väreittään

Com

-ne

-

-

-

väreinemme

väreinenne

väreinensä / väreineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept