logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

juhlittu, adjective

Word analysis
juhlittu

juhlittu

juhlittu

Adjective, Singular Nominative

juhlia

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Nominative

juhlia

Verb, Passive Indicative Preterite Con negative form of verb

Report an issue
celebrated juhlittu
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Literature; OpenSubtitles Parallel Corpus Juhlat on juhlittu. The party is over. Täällä on juhlittu. There's been a party. Heidän onni juhlittu häiden jälkeen. Their happiness was celebrated after the wedding. Juhlittu kahden askeleen taktiikalla. Celebrated with a two-step tactic. Tuliko juhlittua eilen? You Drink yesterday? Juhlittu artisti esiintyi festivaalilla. The celebrated artist performed at the festival. Tämä on juhlittu tapahtuma ympäri maailmaa. This is a celebrated event around the world. Niitä on juhlittu koko päivä. Yeah, we've celebrated all day. No kotimatkalla ei sitten enää juhlittu. Well, on the way home we didn't party anymore. Äitiys on juhlittu arvokkaana asiana yhteiskunnassamme. Maternity is celebrated as a valuable thing in our society. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

juhlittu

juhlitut

Par

-ta

juhlittua

juhlittuja

Gen

-n

juhlitun

juhlittujen

Ill

mihin

juhlittuun

juhlittuihin

Ine

-ssa

juhlitussa

juhlituissa

Ela

-sta

juhlitusta

juhlituista

All

-lle

juhlitulle

juhlituille

Ade

-lla

juhlitulla

juhlituilla

Abl

-lta

juhlitulta

juhlituilta

Tra

-ksi

juhlituksi

juhlituiksi

Ess

-na

juhlittuna

juhlittuina

Abe

-tta

juhlitutta

juhlituitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

juhlituin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

juhlittu

juhlitut

Par

-ta

juhlittua

juhlittuja

Gen

-n

juhlitun

juhlittujen

Ill

mihin

juhlittuun

juhlittuihin

Ine

-ssa

juhlitussa

juhlituissa

Ela

-sta

juhlitusta

juhlituista

All

-lle

juhlitulle

juhlituille

Ade

-lla

juhlitulla

juhlituilla

Abl

-lta

juhlitulta

juhlituilta

Tra

-ksi

juhlituksi

juhlituiksi

Ess

-na

juhlittuna

juhlittuina

Abe

-tta

juhlitutta

juhlituitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

juhlituin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

juhlitumpi

juhlitummat

Par

-ta

juhlitumpaa

juhlitumpia

Gen

-n

juhlitumman

juhlitumpien

Ill

mihin

juhlitumpiin

juhlitumpiin

Ine

-ssa

juhlitummassa

juhlitummissa

Ela

-sta

juhlitummasta

juhlitummista

All

-lle

juhlitummalle

juhlitummille

Ade

-lla

juhlitummalla

juhlitummilla

Abl

-lta

juhlitummalta

juhlitummilta

Tra

-ksi

juhlitummaksi

juhlitummiksi

Ess

-na

juhlitumpana

juhlitumpina

Abe

-tta

juhlitummatta

juhlitummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

juhlitummin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

juhlitumpi

juhlitummat

Par

-ta

juhlitumpaa

juhlitumpia

Gen

-n

juhlitumman

juhlitumpien

Ill

mihin

juhlitumpiin

juhlitumpiin

Ine

-ssa

juhlitummassa

juhlitummissa

Ela

-sta

juhlitummasta

juhlitummista

All

-lle

juhlitummalle

juhlitummille

Ade

-lla

juhlitummalla

juhlitummilla

Abl

-lta

juhlitummalta

juhlitummilta

Tra

-ksi

juhlitummaksi

juhlitummiksi

Ess

-na

juhlitumpana

juhlitumpina

Abe

-tta

juhlitummatta

juhlitummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

juhlitummin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

juhlituin

juhlituimmat

Par

-ta

juhlituinta

juhlituimpia

Gen

-n

juhlituimman

juhlituinten / juhlituimpien

Ill

mihin

juhlituimpaan

juhlituimpiin

Ine

-ssa

juhlituimmassa

juhlituimmissa

Ela

-sta

juhlituimmasta

juhlituimmista

All

-lle

juhlituimmalle

juhlituimmille

Ade

-lla

juhlituimmalla

juhlituimmilla

Abl

-lta

juhlituimmalta

juhlituimmilta

Tra

-ksi

juhlituimmaksi

juhlituimmiksi

Ess

-na

juhlituimpana

juhlituimpina

Abe

-tta

juhlituimmatta

juhlituimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

juhlituimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

juhlituin

juhlituimmat

Par

-ta

juhlituinta

juhlituimpia

Gen

-n

juhlituimman

juhlituinten / juhlituimpien

Ill

mihin

juhlituimpaan

juhlituimpiin

Ine

-ssa

juhlituimmassa

juhlituimmissa

Ela

-sta

juhlituimmasta

juhlituimmista

All

-lle

juhlituimmalle

juhlituimmille

Ade

-lla

juhlituimmalla

juhlituimmilla

Abl

-lta

juhlituimmalta

juhlituimmilta

Tra

-ksi

juhlituimmaksi

juhlituimmiksi

Ess

-na

juhlituimpana

juhlituimpina

Abe

-tta

juhlituimmatta

juhlituimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

juhlituimmin

Wiktionary

to celebrate to party Show more arrow right juhlija juhlinta Show more arrow right juhla +‎ -ia Show more arrow right
to celebrate juhlia, viettää, ylistää
to party juhlia, pitää juhlia
to feast herkutella, juhlia, kestitä
to revel hurvitella, rellestää, juhlia, hummailla
to banquet juhlia, pitää pidot
to make whoopee juhlia, remuta
to make a night of it juhlia, pitää hauskaa
rave it up juhlia
kick up one's heels juhlia, pitää hauskaa
Show more arrow right
OpenSubtitles2016; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Literature Juhlittu päivä oli ikimuistoinen. The celebrated day was unforgettable. Juhlat on juhlittu. The party is over. Täällä on juhlittu. There's been a party. He juhlivat. They're celebrating. Ja he juhlivat. And they're celebrating. Niitä on juhlittu koko päivä. Yeah, we've celebrated all day. He juhlivat iltaa yhdessä. They celebrated the evening together. Mitä juhlia? What party? Älä vielä juhli. Yeah, well... hold your weed, bro. No kotimatkalla ei sitten enää juhlittu. Well, on the way home we didn't party anymore. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

juhlin

en juhli

ii

juhlit

et juhli

iii

juhlii

ei juhli

Plural

Positive

Negative

i

juhlimme / juhlitaan

emme juhli / ei juhlita

ii

juhlitte

ette juhli

iii

juhlivat

eivät juhli

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

juhlin

en juhlinut

ii

juhlit

et juhlinut

iii

juhli

ei juhlinut

Plural

Positive

Negative

i

juhlimme / juhlittiin

emme juhlineet / ei juhlittu

ii

juhlitte

ette juhlineet

iii

juhlivat

eivät juhlineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen juhlinut

en ole juhlinut

ii

olet juhlinut

et ole juhlinut

iii

on juhlinut

ei ole juhlinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme juhlineet

emme ole juhlineet

ii

olette juhlineet

ette ole juhlineet

iii

ovat juhlineet

eivät ole juhlineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin juhlinut

en ollut juhlinut

ii

olit juhlinut

et ollut juhlinut

iii

oli juhlinut

ei ollut juhlinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme juhlineet

emme olleet juhlineet

ii

olitte juhlineet

ette olleet juhlineet

iii

olivat juhlineet

eivät olleet juhlineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

juhlisin

en juhlisi

ii

juhlisit

et juhlisi

iii

juhlisi

ei juhlisi

Plural

Positive

Negative

i

juhlisimme

emme juhlisi

ii

juhlisitte

ette juhlisi

iii

juhlisivat

eivät juhlisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin juhlinut

en olisi juhlinut

ii

olisit juhlinut

et olisi juhlinut

iii

olisi juhlinut

ei olisi juhlinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme juhlineet

emme olisi juhlineet

ii

olisitte juhlineet

ette olisi juhlineet

iii

olisivat juhlineet

eivät olisi juhlineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

juhlinen

en juhline

ii

juhlinet

et juhline

iii

juhlinee

ei juhline

Plural

Positive

Negative

i

juhlinemme

emme juhline

ii

juhlinette

ette juhline

iii

juhlinevat

eivät juhline

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen juhlinut

en liene juhlinut

ii

lienet juhlinut

et liene juhlinut

iii

lienee juhlinut

ei liene juhlinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme juhlineet

emme liene juhlineet

ii

lienette juhlineet

ette liene juhlineet

iii

lienevät juhlineet

eivät liene juhlineet

Imperative

Singular

i

-

ii

juhli

iii

juhlikoon

Plural

i

juhlikaamme

ii

juhlikaa

iii

juhlikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

juhlia

Tra

-ksi

juhliaksensa / juhliakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

juhliessa

Ins

-in

juhlien

Ine

-ssa

juhlittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

juhlimaan

Ine

-ssa

juhlimassa

Ela

-sta

juhlimasta

Ade

-lla

juhlimalla

Abe

-tta

juhlimatta

Ins

-in

juhliman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

juhliminen

Par

-ta

juhlimista

Infinitive V

juhlimaisillaan / juhlimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

juhlitaan

ei juhlita

Imperfect

juhlittiin

ei juhlittu

Potential

juhlittaneen

ei juhlittane

Conditional

juhlittaisiin

ei juhlittaisi

Imperative Present

juhlittakoon

älköön juhlittako

Imperative Perfect

olkoon juhlittu

älköön juhlittu

Positive

Negative

Present

juhlitaan

ei juhlita

Imperfect

juhlittiin

ei juhlittu

Potential

juhlittaneen

ei juhlittane

Conditional

juhlittaisiin

ei juhlittaisi

Imperative Present

juhlittakoon

älköön juhlittako

Imperative Perfect

olkoon juhlittu

älköön juhlittu

Participle

Active

Passive

1st

juhliva

juhlittava

2nd

juhlinut

juhlittu

3rd

juhlima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept