juhlittua |
Adjective, Singular Partitive |
|
Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Partitive |
||
| celebrated | juhlittu |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
juhlittu |
juhlitut |
Par |
-ta |
juhlittuja |
|
Gen |
-n |
juhlitun |
juhlittujen |
Ill |
mihin |
juhlittuun |
juhlittuihin |
Ine |
-ssa |
juhlitussa |
juhlituissa |
Ela |
-sta |
juhlitusta |
juhlituista |
All |
-lle |
juhlitulle |
juhlituille |
Ade |
-lla |
juhlitulla |
juhlituilla |
Abl |
-lta |
juhlitulta |
juhlituilta |
Tra |
-ksi |
juhlituksi |
juhlituiksi |
Ess |
-na |
juhlittuna |
juhlittuina |
Abe |
-tta |
juhlitutta |
juhlituitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
juhlituin |
Singular
Plural
Nom
-
juhlittu
juhlitut
Par
-ta
juhlittuja
Gen
-n
juhlitun
juhlittujen
Ill
mihin
juhlittuun
juhlittuihin
Ine
-ssa
juhlitussa
juhlituissa
Ela
-sta
juhlitusta
juhlituista
All
-lle
juhlitulle
juhlituille
Ade
-lla
juhlitulla
juhlituilla
Abl
-lta
juhlitulta
juhlituilta
Tra
-ksi
juhlituksi
juhlituiksi
Ess
-na
juhlittuna
juhlittuina
Abe
-tta
juhlitutta
juhlituitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
juhlituin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
juhlitumpi |
juhlitummat |
Par |
-ta |
juhlitumpaa |
juhlitumpia |
Gen |
-n |
juhlitumman |
juhlitumpien |
Ill |
mihin |
juhlitumpiin |
juhlitumpiin |
Ine |
-ssa |
juhlitummassa |
juhlitummissa |
Ela |
-sta |
juhlitummasta |
juhlitummista |
All |
-lle |
juhlitummalle |
juhlitummille |
Ade |
-lla |
juhlitummalla |
juhlitummilla |
Abl |
-lta |
juhlitummalta |
juhlitummilta |
Tra |
-ksi |
juhlitummaksi |
juhlitummiksi |
Ess |
-na |
juhlitumpana |
juhlitumpina |
Abe |
-tta |
juhlitummatta |
juhlitummitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
juhlitummin |
Singular
Plural
Nom
-
juhlitumpi
juhlitummat
Par
-ta
juhlitumpaa
juhlitumpia
Gen
-n
juhlitumman
juhlitumpien
Ill
mihin
juhlitumpiin
juhlitumpiin
Ine
-ssa
juhlitummassa
juhlitummissa
Ela
-sta
juhlitummasta
juhlitummista
All
-lle
juhlitummalle
juhlitummille
Ade
-lla
juhlitummalla
juhlitummilla
Abl
-lta
juhlitummalta
juhlitummilta
Tra
-ksi
juhlitummaksi
juhlitummiksi
Ess
-na
juhlitumpana
juhlitumpina
Abe
-tta
juhlitummatta
juhlitummitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
juhlitummin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
juhlituin |
juhlituimmat |
Par |
-ta |
juhlituinta |
juhlituimpia |
Gen |
-n |
juhlituimman |
juhlituinten / juhlituimpien |
Ill |
mihin |
juhlituimpaan |
juhlituimpiin |
Ine |
-ssa |
juhlituimmassa |
juhlituimmissa |
Ela |
-sta |
juhlituimmasta |
juhlituimmista |
All |
-lle |
juhlituimmalle |
juhlituimmille |
Ade |
-lla |
juhlituimmalla |
juhlituimmilla |
Abl |
-lta |
juhlituimmalta |
juhlituimmilta |
Tra |
-ksi |
juhlituimmaksi |
juhlituimmiksi |
Ess |
-na |
juhlituimpana |
juhlituimpina |
Abe |
-tta |
juhlituimmatta |
juhlituimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
juhlituimmin |
Singular
Plural
Nom
-
juhlituin
juhlituimmat
Par
-ta
juhlituinta
juhlituimpia
Gen
-n
juhlituimman
juhlituinten / juhlituimpien
Ill
mihin
juhlituimpaan
juhlituimpiin
Ine
-ssa
juhlituimmassa
juhlituimmissa
Ela
-sta
juhlituimmasta
juhlituimmista
All
-lle
juhlituimmalle
juhlituimmille
Ade
-lla
juhlituimmalla
juhlituimmilla
Abl
-lta
juhlituimmalta
juhlituimmilta
Tra
-ksi
juhlituimmaksi
juhlituimmiksi
Ess
-na
juhlituimpana
juhlituimpina
Abe
-tta
juhlituimmatta
juhlituimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
juhlituimmin
| to celebrate | juhlia, viettää, ylistää |
| to party | juhlia, pitää juhlia |
| to feast | herkutella, juhlia, kestitä |
| to revel | hurvitella, rellestää, juhlia, hummailla |
| to banquet | juhlia, pitää pidot |
| to make whoopee | juhlia, remuta |
| to make a night of it | juhlia, pitää hauskaa |
| rave it up | juhlia |
| kick up one's heels | juhlia, pitää hauskaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
juhlin |
|
ii |
juhlit |
|
iii |
juhlii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
juhlimme / juhlitaan |
|
ii |
juhlitte |
|
iii |
juhlivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
juhlin |
|
ii |
juhlit |
|
iii |
juhli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
juhlimme / juhlittiin |
|
ii |
juhlitte |
|
iii |
juhlivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen juhlinut |
en ole juhlinut |
ii |
olet juhlinut |
et ole juhlinut |
iii |
on juhlinut |
ei ole juhlinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme juhlineet |
emme ole juhlineet |
ii |
olette juhlineet |
ette ole juhlineet |
iii |
ovat juhlineet |
eivät ole juhlineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin juhlinut |
en ollut juhlinut |
ii |
olit juhlinut |
et ollut juhlinut |
iii |
oli juhlinut |
ei ollut juhlinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme juhlineet |
emme olleet juhlineet |
ii |
olitte juhlineet |
ette olleet juhlineet |
iii |
olivat juhlineet |
eivät olleet juhlineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
juhlisin |
|
ii |
juhlisit |
|
iii |
juhlisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
juhlisimme |
|
ii |
juhlisitte |
|
iii |
juhlisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin juhlinut |
en olisi juhlinut |
ii |
olisit juhlinut |
et olisi juhlinut |
iii |
olisi juhlinut |
ei olisi juhlinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme juhlineet |
emme olisi juhlineet |
ii |
olisitte juhlineet |
ette olisi juhlineet |
iii |
olisivat juhlineet |
eivät olisi juhlineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
juhlinen |
en juhline |
ii |
juhlinet |
et juhline |
iii |
juhlinee |
ei juhline |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
juhlinemme |
emme juhline |
ii |
juhlinette |
ette juhline |
iii |
juhlinevat |
eivät juhline |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen juhlinut |
en liene juhlinut |
ii |
lienet juhlinut |
et liene juhlinut |
iii |
lienee juhlinut |
ei liene juhlinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme juhlineet |
emme liene juhlineet |
ii |
lienette juhlineet |
ette liene juhlineet |
iii |
lienevät juhlineet |
eivät liene juhlineet |
Singular
i |
- |
ii |
juhli |
iii |
juhlikoon |
Plural
i |
juhlikaamme |
ii |
juhlikaa |
iii |
juhlikoot |
Nom |
- |
juhlia |
Tra |
-ksi |
juhliaksensa / juhliakseen |
Ine |
-ssa |
juhliessa |
Ins |
-in |
juhlien |
Ine |
-ssa |
juhlittaessa (passive) |
Ill |
mihin |
juhlimaan |
Ine |
-ssa |
juhlimassa |
Ela |
-sta |
juhlimasta |
Ade |
-lla |
juhlimalla |
Abe |
-tta |
juhlimatta |
Ins |
-in |
juhliman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
juhliminen |
Par |
-ta |
juhlimista |
juhlimaisillaan / juhlimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
juhlitaan |
ei juhlita |
Imperfect |
juhlittiin |
ei juhlittu |
Potential |
juhlittaneen |
ei juhlittane |
Conditional |
juhlittaisiin |
ei juhlittaisi |
Imperative Present |
juhlittakoon |
älköön juhlittako |
Imperative Perfect |
olkoon juhlittu |
älköön juhlittu |
Positive
Negative
Present
juhlitaan
ei juhlita
Imperfect
juhlittiin
ei juhlittu
Potential
juhlittaneen
ei juhlittane
Conditional
juhlittaisiin
ei juhlittaisi
Imperative Present
juhlittakoon
älköön juhlittako
Imperative Perfect
olkoon juhlittu
älköön juhlittu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
juhliva |
juhlittava |
2nd |
juhlinut |
juhlittu |
3rd |
juhlima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net