logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

jalkine, noun

Word analysis
jalkineisiin

jalkineisiin

jalkine

Noun, Singular Nominative

+ isi

Noun, Singular Illative

jalkine

Noun, Singular Nominative

+ isä

Noun, Plural Illative

jalkine

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jalkine

jalkineet

Par

-ta

jalkinetta

jalkineita / jalkinehia

Gen

-n

jalkineen

jalkineitten / jalkineiden / jalkinehien / jalkinehitten

Ill

mihin

jalkineeseen

jalkineisiin / jalkineihin / jalkinehisin

Ine

-ssa

jalkineessa

jalkinehissa / jalkineissa

Ela

-sta

jalkineesta

jalkinehista / jalkineista

All

-lle

jalkineelle

jalkinehille / jalkineille

Ade

-lla

jalkineella

jalkinehilla / jalkineilla

Abl

-lta

jalkineelta

jalkinehilta / jalkineilta

Tra

-ksi

jalkineeksi

jalkinehiksi / jalkineiksi

Ess

-na

jalkineena

jalkinehina / jalkineina

Abe

-tta

jalkineetta

jalkinehitta / jalkineitta

Com

-ne

-

jalkinehine / jalkineine

Ins

-in

-

jalkinehin / jalkinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jalkine

jalkineet

Par

-ta

jalkinetta

jalkineita / jalkinehia

Gen

-n

jalkineen

jalkineitten / jalkineiden / jalkinehien / jalkinehitten

Ill

mihin

jalkineeseen

jalkineisiin / jalkineihin / jalkinehisin

Ine

-ssa

jalkineessa

jalkinehissa / jalkineissa

Ela

-sta

jalkineesta

jalkinehista / jalkineista

All

-lle

jalkineelle

jalkinehille / jalkineille

Ade

-lla

jalkineella

jalkinehilla / jalkineilla

Abl

-lta

jalkineelta

jalkinehilta / jalkineilta

Tra

-ksi

jalkineeksi

jalkinehiksi / jalkineiksi

Ess

-na

jalkineena

jalkinehina / jalkineina

Abe

-tta

jalkineetta

jalkinehitta / jalkineitta

Com

-ne

-

jalkinehine / jalkineine

Ins

-in

-

jalkinehin / jalkinein

shoes
footwear
shoe
for footwear
the footwear
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Tanzil; tmClass Jalkine ei saa olla liukas. The footwear must not be slippery. Jalkine on hyvin istuva ja mukava. The footwear is well-fitting and comfortable. Jalkine pitää olla sopivan kokoiset. The footwear should be the right size. Jalkine on tärkeä osa ulkovaatetusta. The footwear is an important part of outdoor clothing. Valitse sopiva jalkine eri aktiviteetteihin. Choose the appropriate footwear for different activities. Jalkine tulee valita käyttötarkoituksen mukaan. The choice of footwear should depend on the intended use. Jalkine on valmistettu kestävästä materiaalista. The footwear is made of durable material. Vaelluskengät ovat tärkeä jalkine retkeilijälle. Hiking boots are an important footwear for hikers. Jalkineet suojaavat jalkoja. Shoes protect the feet. Pyöräilijöiden jalkineet. Footwear for cyclists. Show more arrow right

Wiktionary

A piece of footwear. Show more arrow right (kinds of footwear): kenkä, maihari, saapas, sandaali, tohveli, tossu Show more arrow right jalkinekorjaamo jalkineliike jalkinepari jalkinetyöntekijä kumijalkine lenkkeilyjalkine nahkajalkine retkijalkineet ulkoilujalkine Show more arrow right jalka +‎ -ine Show more arrow right

Wikipedia

Footwear Footwear refers to garments worn on the feet, which originally serves to purpose of protection against adversities of the environment, usually regarding ground textures and temperature. Footwear in the manner of shoes therefore primarily serves the purpose to ease the locomotion and prevent injuries. Secondly footwear can also be used for fashion and adornment as well as to indicate the status or rank of the person within a social structure. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jalkineeni

jalkineeni

jalkineesi

jalkineesi

jalkineensa

jalkineensa

Par

-ta

jalkinettani

jalkineitani / jalkinehiani

jalkinettasi

jalkineitasi / jalkinehiasi

jalkinettansa / jalkinettaan

jalkineitansa / jalkineitaan / jalkinehiansa / jalkinehiaan

Gen

-n

jalkineeni

jalkineitteni / jalkineideni / jalkinehieni / jalkinehitteni

jalkineesi

jalkineittesi / jalkineidesi / jalkinehiesi / jalkinehittesi

jalkineensa

jalkineittensa / jalkineidensa / jalkinehiensa / jalkinehittensa

Ill

mihin

jalkineeseeni

jalkineisiini / jalkineihini / jalkinehisini

jalkineeseesi

jalkineisiisi / jalkineihisi / jalkinehisisi

jalkineeseensa

jalkineisiinsa / jalkineihinsa / jalkinehisinsa

Ine

-ssa

jalkineessani

jalkinehissani / jalkineissani

jalkineessasi

jalkinehissasi / jalkineissasi

jalkineessansa / jalkineessaan

jalkinehissansa / jalkinehissaan / jalkineissansa / jalkineissaan

Ela

-sta

jalkineestani

jalkinehistani / jalkineistani

jalkineestasi

jalkinehistasi / jalkineistasi

jalkineestansa / jalkineestaan

jalkinehistansa / jalkinehistaan / jalkineistansa / jalkineistaan

All

-lle

jalkineelleni

jalkinehilleni / jalkineilleni

jalkineellesi

jalkinehillesi / jalkineillesi

jalkineellensa / jalkineelleen

jalkinehillensa / jalkinehillean / jalkineillensa / jalkineillean

Ade

-lla

jalkineellani

jalkinehillani / jalkineillani

jalkineellasi

jalkinehillasi / jalkineillasi

jalkineellansa / jalkineellaan

jalkinehillansa / jalkinehillaan / jalkineillansa / jalkineillaan

Abl

-lta

jalkineeltani

jalkinehiltani / jalkineiltani

jalkineeltasi

jalkinehiltasi / jalkineiltasi

jalkineeltansa / jalkineeltaan

jalkinehiltansa / jalkinehiltaan / jalkineiltansa / jalkineiltaan

Tra

-ksi

jalkineekseni

jalkinehikseni / jalkineikseni

jalkineeksesi

jalkinehiksesi / jalkineiksesi

jalkineeksensa / jalkineekseen

jalkinehikseen / jalkinehiksensa / jalkineikseen / jalkineiksensa

Ess

-na

jalkineenani

jalkinehinani / jalkineinani

jalkineenasi

jalkinehinasi / jalkineinasi

jalkineenansa / jalkineenaan

jalkinehinansa / jalkinehinaan / jalkineinansa / jalkineinaan

Abe

-tta

jalkineettani

jalkinehittani / jalkineittani

jalkineettasi

jalkinehittasi / jalkineittasi

jalkineettansa / jalkineettaan

jalkinehittansa / jalkinehittaan / jalkineittansa / jalkineittaan

Com

-ne

-

jalkinehineni / jalkineineni

-

jalkinehinesi / jalkineinesi

-

jalkinehineen / jalkinehinensa / jalkineineen / jalkineinensa

Singular

Plural

Nom

-

jalkineeni

jalkineesi

jalkineensa

jalkineeni

jalkineesi

jalkineensa

Par

-ta

jalkinettani

jalkinettasi

jalkinettansa / jalkinettaan

jalkineitani / jalkinehiani

jalkineitasi / jalkinehiasi

jalkineitansa / jalkineitaan / jalkinehiansa / jalkinehiaan

Gen

-n

jalkineeni

jalkineesi

jalkineensa

jalkineitteni / jalkineideni / jalkinehieni / jalkinehitteni

jalkineittesi / jalkineidesi / jalkinehiesi / jalkinehittesi

jalkineittensa / jalkineidensa / jalkinehiensa / jalkinehittensa

Ill

mihin

jalkineeseeni

jalkineeseesi

jalkineeseensa

jalkineisiini / jalkineihini / jalkinehisini

jalkineisiisi / jalkineihisi / jalkinehisisi

jalkineisiinsa / jalkineihinsa / jalkinehisinsa

Ine

-ssa

jalkineessani

jalkineessasi

jalkineessansa / jalkineessaan

jalkinehissani / jalkineissani

jalkinehissasi / jalkineissasi

jalkinehissansa / jalkinehissaan / jalkineissansa / jalkineissaan

Ela

-sta

jalkineestani

jalkineestasi

jalkineestansa / jalkineestaan

jalkinehistani / jalkineistani

jalkinehistasi / jalkineistasi

jalkinehistansa / jalkinehistaan / jalkineistansa / jalkineistaan

All

-lle

jalkineelleni

jalkineellesi

jalkineellensa / jalkineelleen

jalkinehilleni / jalkineilleni

jalkinehillesi / jalkineillesi

jalkinehillensa / jalkinehillean / jalkineillensa / jalkineillean

Ade

-lla

jalkineellani

jalkineellasi

jalkineellansa / jalkineellaan

jalkinehillani / jalkineillani

jalkinehillasi / jalkineillasi

jalkinehillansa / jalkinehillaan / jalkineillansa / jalkineillaan

Abl

-lta

jalkineeltani

jalkineeltasi

jalkineeltansa / jalkineeltaan

jalkinehiltani / jalkineiltani

jalkinehiltasi / jalkineiltasi

jalkinehiltansa / jalkinehiltaan / jalkineiltansa / jalkineiltaan

Tra

-ksi

jalkineekseni

jalkineeksesi

jalkineeksensa / jalkineekseen

jalkinehikseni / jalkineikseni

jalkinehiksesi / jalkineiksesi

jalkinehikseen / jalkinehiksensa / jalkineikseen / jalkineiksensa

Ess

-na

jalkineenani

jalkineenasi

jalkineenansa / jalkineenaan

jalkinehinani / jalkineinani

jalkinehinasi / jalkineinasi

jalkinehinansa / jalkinehinaan / jalkineinansa / jalkineinaan

Abe

-tta

jalkineettani

jalkineettasi

jalkineettansa / jalkineettaan

jalkinehittani / jalkineittani

jalkinehittasi / jalkineittasi

jalkinehittansa / jalkinehittaan / jalkineittansa / jalkineittaan

Com

-ne

-

-

-

jalkinehineni / jalkineineni

jalkinehinesi / jalkineinesi

jalkinehineen / jalkinehinensa / jalkineineen / jalkineinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jalkineemme

jalkineemme

jalkineenne

jalkineenne

jalkineensa

jalkineensa

Par

-ta

jalkinettamme

jalkineitamme / jalkinehiamme

jalkinettanne

jalkineitanne / jalkinehianne

jalkinettansa / jalkinettaan

jalkineitansa / jalkineitaan / jalkinehiansa / jalkinehiaan

Gen

-n

jalkineemme

jalkineittemme / jalkineidemme / jalkinehiemme / jalkinehittemme

jalkineenne

jalkineittenne / jalkineidenne / jalkinehienne / jalkinehittenne

jalkineensa

jalkineittensa / jalkineidensa / jalkinehiensa / jalkinehittensa

Ill

mihin

jalkineeseemme

jalkineisiimme / jalkineihimme / jalkinehisimme

jalkineeseenne

jalkineisiinne / jalkineihinne / jalkinehisinne

jalkineeseensa

jalkineisiinsa / jalkineihinsa / jalkinehisinsa

Ine

-ssa

jalkineessamme

jalkinehissamme / jalkineissamme

jalkineessanne

jalkinehissanne / jalkineissanne

jalkineessansa / jalkineessaan

jalkinehissansa / jalkinehissaan / jalkineissansa / jalkineissaan

Ela

-sta

jalkineestamme

jalkinehistamme / jalkineistamme

jalkineestanne

jalkinehistanne / jalkineistanne

jalkineestansa / jalkineestaan

jalkinehistansa / jalkinehistaan / jalkineistansa / jalkineistaan

All

-lle

jalkineellemme

jalkinehillemme / jalkineillemme

jalkineellenne

jalkinehillenne / jalkineillenne

jalkineellensa / jalkineelleen

jalkinehillensa / jalkinehillean / jalkineillensa / jalkineillean

Ade

-lla

jalkineellamme

jalkinehillamme / jalkineillamme

jalkineellanne

jalkinehillanne / jalkineillanne

jalkineellansa / jalkineellaan

jalkinehillansa / jalkinehillaan / jalkineillansa / jalkineillaan

Abl

-lta

jalkineeltamme

jalkinehiltamme / jalkineiltamme

jalkineeltanne

jalkinehiltanne / jalkineiltanne

jalkineeltansa / jalkineeltaan

jalkinehiltansa / jalkinehiltaan / jalkineiltansa / jalkineiltaan

Tra

-ksi

jalkineeksemme

jalkinehiksemme / jalkineiksemme

jalkineeksenne

jalkinehiksenne / jalkineiksenne

jalkineeksensa / jalkineekseen

jalkinehikseen / jalkinehiksensa / jalkineikseen / jalkineiksensa

Ess

-na

jalkineenamme

jalkinehinamme / jalkineinamme

jalkineenanne

jalkinehinanne / jalkineinanne

jalkineenansa / jalkineenaan

jalkinehinansa / jalkinehinaan / jalkineinansa / jalkineinaan

Abe

-tta

jalkineettamme

jalkinehittamme / jalkineittamme

jalkineettanne

jalkinehittanne / jalkineittanne

jalkineettansa / jalkineettaan

jalkinehittansa / jalkinehittaan / jalkineittansa / jalkineittaan

Com

-ne

-

jalkinehinemme / jalkineinemme

-

jalkinehinenne / jalkineinenne

-

jalkinehineen / jalkinehinensa / jalkineineen / jalkineinensa

Singular

Plural

Nom

-

jalkineemme

jalkineenne

jalkineensa

jalkineemme

jalkineenne

jalkineensa

Par

-ta

jalkinettamme

jalkinettanne

jalkinettansa / jalkinettaan

jalkineitamme / jalkinehiamme

jalkineitanne / jalkinehianne

jalkineitansa / jalkineitaan / jalkinehiansa / jalkinehiaan

Gen

-n

jalkineemme

jalkineenne

jalkineensa

jalkineittemme / jalkineidemme / jalkinehiemme / jalkinehittemme

jalkineittenne / jalkineidenne / jalkinehienne / jalkinehittenne

jalkineittensa / jalkineidensa / jalkinehiensa / jalkinehittensa

Ill

mihin

jalkineeseemme

jalkineeseenne

jalkineeseensa

jalkineisiimme / jalkineihimme / jalkinehisimme

jalkineisiinne / jalkineihinne / jalkinehisinne

jalkineisiinsa / jalkineihinsa / jalkinehisinsa

Ine

-ssa

jalkineessamme

jalkineessanne

jalkineessansa / jalkineessaan

jalkinehissamme / jalkineissamme

jalkinehissanne / jalkineissanne

jalkinehissansa / jalkinehissaan / jalkineissansa / jalkineissaan

Ela

-sta

jalkineestamme

jalkineestanne

jalkineestansa / jalkineestaan

jalkinehistamme / jalkineistamme

jalkinehistanne / jalkineistanne

jalkinehistansa / jalkinehistaan / jalkineistansa / jalkineistaan

All

-lle

jalkineellemme

jalkineellenne

jalkineellensa / jalkineelleen

jalkinehillemme / jalkineillemme

jalkinehillenne / jalkineillenne

jalkinehillensa / jalkinehillean / jalkineillensa / jalkineillean

Ade

-lla

jalkineellamme

jalkineellanne

jalkineellansa / jalkineellaan

jalkinehillamme / jalkineillamme

jalkinehillanne / jalkineillanne

jalkinehillansa / jalkinehillaan / jalkineillansa / jalkineillaan

Abl

-lta

jalkineeltamme

jalkineeltanne

jalkineeltansa / jalkineeltaan

jalkinehiltamme / jalkineiltamme

jalkinehiltanne / jalkineiltanne

jalkinehiltansa / jalkinehiltaan / jalkineiltansa / jalkineiltaan

Tra

-ksi

jalkineeksemme

jalkineeksenne

jalkineeksensa / jalkineekseen

jalkinehiksemme / jalkineiksemme

jalkinehiksenne / jalkineiksenne

jalkinehikseen / jalkinehiksensa / jalkineikseen / jalkineiksensa

Ess

-na

jalkineenamme

jalkineenanne

jalkineenansa / jalkineenaan

jalkinehinamme / jalkineinamme

jalkinehinanne / jalkineinanne

jalkinehinansa / jalkinehinaan / jalkineinansa / jalkineinaan

Abe

-tta

jalkineettamme

jalkineettanne

jalkineettansa / jalkineettaan

jalkinehittamme / jalkineittamme

jalkinehittanne / jalkineittanne

jalkinehittansa / jalkinehittaan / jalkineittansa / jalkineittaan

Com

-ne

-

-

-

jalkinehinemme / jalkineinemme

jalkinehinenne / jalkineinenne

jalkinehineen / jalkinehinensa / jalkineineen / jalkineinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isi

isit

Par

-ta

isiä

isejä

Gen

-n

isin

isien

Ill

mihin

isiin

iseihin

Ine

-ssa

isissä

iseissä

Ela

-sta

isistä

iseistä

All

-lle

isille

iseille

Ade

-lla

isillä

iseillä

Abl

-lta

isiltä

iseiltä

Tra

-ksi

isiksi

iseiksi

Ess

-na

isinä

iseinä

Abe

-tta

isittä

iseittä

Com

-ne

-

iseine

Ins

-in

-

isein

daddy isä, isi
dad isä, isi
isi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Hei, isi. Hey, daddy. Isi auta! Daddy, help! Isi, isi. Daddy, Daddy. Sano isi. How about da - da then? Isi tulee! Daddy's coming! Isi tässä. It's Daddy. Äiti, isi? Mommy, Daddy? Tuhma isi. Bad daddy. Okei, isi. Okay, Daddy, I'll go get it. Isi oli metsässä marjassa. Dad was picking berries in the forest. Show more arrow right

Wiktionary

(familiar) dad, father, daddy iskä, isukki, isä Show more arrow right < isä Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isini

isini

isisi

isisi

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiäni

isejäni

isiäsi

isejäsi

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isieni

isisi

isiesi

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiini

iseihini

isiisi

iseihisi

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

iseissäni

isissäsi

iseissäsi

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

iseistäni

isistäsi

iseistäsi

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

iseilleni

isillesi

iseillesi

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

iseilläni

isilläsi

iseilläsi

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

iseiltäni

isiltäsi

iseiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

iseikseni

isiksesi

iseiksesi

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

iseinäni

isinäsi

iseinäsi

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

iseittäni

isittäsi

iseittäsi

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseineni

-

iseinesi

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isini

isisi

isinsä

isini

isisi

isinsä

Par

-ta

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

isejäni

isejäsi

isejänsä / isejään

Gen

-n

isini

isisi

isinsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isiini

isiisi

isiinsä

iseihini

iseihisi

iseihinsä

Ine

-ssa

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

iseissäni

iseissäsi

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

iseistäni

iseistäsi

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isilleni

isillesi

isillensä / isilleen

iseilleni

iseillesi

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

iseilläni

iseilläsi

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

iseiltäni

iseiltäsi

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

iseikseni

iseiksesi

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

iseinäni

iseinäsi

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

iseittäni

iseittäsi

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseineni

iseinesi

iseinensä / iseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isimme

isinne

isinne

isinsä

isinsä

Par

-ta

isiämme

isejämme

isiänne

isejänne

isiänsä / isiään

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isiemme

isinne

isienne

isinsä

isiensä

Ill

mihin

isiimme

iseihimme

isiinne

iseihinne

isiinsä

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

iseissämme

isissänne

iseissänne

isissänsä / isissään

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

iseistämme

isistänne

iseistänne

isistänsä / isistään

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

iseillemme

isillenne

iseillenne

isillensä / isilleen

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

iseillämme

isillänne

iseillänne

isillänsä / isillään

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

iseiltämme

isiltänne

iseiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

iseiksemme

isiksenne

iseiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

iseinämme

isinänne

iseinänne

isinänsä / isinään

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

iseittämme

isittänne

iseittänne

isittänsä / isittään

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

iseinemme

-

iseinenne

-

iseinensä / iseineen

Singular

Plural

Nom

-

isimme

isinne

isinsä

isimme

isinne

isinsä

Par

-ta

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

isejämme

isejänne

isejänsä / isejään

Gen

-n

isimme

isinne

isinsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isiimme

isiinne

isiinsä

iseihimme

iseihinne

iseihinsä

Ine

-ssa

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

iseissämme

iseissänne

iseissänsä / iseissään

Ela

-sta

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

iseistämme

iseistänne

iseistänsä / iseistään

All

-lle

isillemme

isillenne

isillensä / isilleen

iseillemme

iseillenne

iseillensä / iseilleän

Ade

-lla

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

iseillämme

iseillänne

iseillänsä / iseillään

Abl

-lta

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

iseiltämme

iseiltänne

iseiltänsä / iseiltään

Tra

-ksi

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

iseiksemme

iseiksenne

iseiksensä / iseikseen

Ess

-na

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

iseinämme

iseinänne

iseinänsä / iseinään

Abe

-tta

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

iseittämme

iseittänne

iseittänsä / iseittään

Com

-ne

-

-

-

iseinemme

iseinenne

iseinensä / iseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

isä

isät

Par

-ta

isää

isiä

Gen

-n

isän

isien

Ill

mihin

isään

isiin

Ine

-ssa

isässä

isissä

Ela

-sta

isästä

isistä

All

-lle

isälle

isille

Ade

-lla

isällä

isillä

Abl

-lta

isältä

isiltä

Tra

-ksi

isäksi

isiksi

Ess

-na

isänä

isinä

Abe

-tta

isättä

isittä

Com

-ne

-

isine

Ins

-in

-

isin

father isä, taatto, alkuunpanija
dad isä, isi
sire isä
daddy isä, isi
parent vanhempi, isä, toinen vanhemmista, emä, emokasvi
papa isä, pappa
founding father isä, perustaja, perustuslakia säätävän konventin jäsen, alkuunpanija
padre isä, pappi
pa isä
pop pop, popmusiikki, poksahdus, isä, limonaati, pamaus
poppa isä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl - Finnish-English, sentence 15043; Europarl; Opus 2; OpenSubtitles2018.v3; Opus, Tatoeba, sentence #3457284; Tatoeba - Finnish-English, sentence 123456; OpenSubtitles - Finnish-English, sentence 789012 Isä oli aina töissä. Father was always at work. Isä tuli kotiin töistä. Father came home from work. Isäsi on hyvä kokki. Your father is a good cook. Isillänsä on auto. His father has a car. Missä isäni on? Where's my dad? Isiini on paras isä maailmassa. My dad is the best father in the world. Puhuin eilen isääni. I spoke to my father yesterday. Isiä ei näy missään. Dads are nowhere to be seen. Äitini ja isä matkustavat paljon. My mother and father travel a lot. Isä opetti minulle autonkorjausta. Dad taught me how to fix cars. Show more arrow right

Wiktionary

father faija (slang), fade (slang), fatsi (slang), isi (childishly), isukki (childishly), iskä (childishly), iso (poetic, archaic), isäukko (usually of an old father), taatto (archaic) (with capital initial) Father (God) - Show more arrow right isoisyysisällinenisäntä Show more arrow right adoptioisäesi-isäisoisäisähahmoisäinmaaisäjumalaisäkasviisäkummiisämeidänisämeitäisänisäisänkotiisänmaaisänmaallisuusisänmurhaisännimiisänperintöisänpuoleinenisänpäiväisänrakkausisäntunneisänvaltaisänäitiisäpappaisäpuoliisätönisäukkoisävainajaisävanhaisävanhusisäyksilökantaisäkasvatusisäkaupunginisäkirkkoisäkoti-isäkunnanisämaanisämyrskyisäoppi-isäottoisäpehmoisäperheenisärippi-isäviikonloppuisäyksinhuoltajaisääidinisä Show more arrow right From Proto-Finnic icä, from Proto-Uralic ićä. Cognate with Estonian isa, Northern Sami áhčči and Hungarian ős. Show more arrow right

Wikipedia

Father A father is the male parent of a child. Besides the paternal bonds of a father to his children, the father may have a parental, legal, and social relationship with the child that carries with it certain rights and obligations. An adoptive father is a male who has become the child's parent through the legal process of adoption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäni

isäsi

isäsi

isänsä

isänsä

Par

-ta

isääni

isiäni

isääsi

isiäsi

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isieni

isäsi

isiesi

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isääni

isiini

isääsi

isiisi

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isissäni

isässäsi

isissäsi

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isistäni

isästäsi

isistäsi

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isilleni

isällesi

isillesi

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isilläni

isälläsi

isilläsi

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isiltäni

isältäsi

isiltäsi

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isikseni

isäksesi

isiksesi

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isinäni

isänäsi

isinäsi

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isittäni

isättäsi

isittäsi

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isineni

-

isinesi

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isäni

isäsi

isänsä

isäni

isäsi

isänsä

Par

-ta

isääni

isääsi

isäänsä

isiäni

isiäsi

isiänsä / isiään

Gen

-n

isäni

isäsi

isänsä

isieni

isiesi

isiensä

Ill

mihin

isääni

isääsi

isäänsä

isiini

isiisi

isiinsä

Ine

-ssa

isässäni

isässäsi

isässänsä / isässään

isissäni

isissäsi

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästäni

isästäsi

isästänsä / isästään

isistäni

isistäsi

isistänsä / isistään

All

-lle

isälleni

isällesi

isällensä / isälleen

isilleni

isillesi

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isälläni

isälläsi

isällänsä / isällään

isilläni

isilläsi

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältäni

isältäsi

isältänsä / isältään

isiltäni

isiltäsi

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäkseni

isäksesi

isäksensä / isäkseen

isikseni

isiksesi

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänäni

isänäsi

isänänsä / isänään

isinäni

isinäsi

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättäni

isättäsi

isättänsä / isättään

isittäni

isittäsi

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isineni

isinesi

isinensä / isineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isämme

isänne

isänne

isänsä

isänsä

Par

-ta

isäämme

isiämme

isäänne

isiänne

isäänsä

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isiemme

isänne

isienne

isänsä

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isiimme

isäänne

isiinne

isäänsä

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isissämme

isässänne

isissänne

isässänsä / isässään

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isistämme

isästänne

isistänne

isästänsä / isästään

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isillemme

isällenne

isillenne

isällensä / isälleen

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isillämme

isällänne

isillänne

isällänsä / isällään

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isiltämme

isältänne

isiltänne

isältänsä / isältään

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isiksemme

isäksenne

isiksenne

isäksensä / isäkseen

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isinämme

isänänne

isinänne

isänänsä / isänään

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isittämme

isättänne

isittänne

isättänsä / isättään

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

isinemme

-

isinenne

-

isinensä / isineen

Singular

Plural

Nom

-

isämme

isänne

isänsä

isämme

isänne

isänsä

Par

-ta

isäämme

isäänne

isäänsä

isiämme

isiänne

isiänsä / isiään

Gen

-n

isämme

isänne

isänsä

isiemme

isienne

isiensä

Ill

mihin

isäämme

isäänne

isäänsä

isiimme

isiinne

isiinsä

Ine

-ssa

isässämme

isässänne

isässänsä / isässään

isissämme

isissänne

isissänsä / isissään

Ela

-sta

isästämme

isästänne

isästänsä / isästään

isistämme

isistänne

isistänsä / isistään

All

-lle

isällemme

isällenne

isällensä / isälleen

isillemme

isillenne

isillensä / isilleän

Ade

-lla

isällämme

isällänne

isällänsä / isällään

isillämme

isillänne

isillänsä / isillään

Abl

-lta

isältämme

isältänne

isältänsä / isältään

isiltämme

isiltänne

isiltänsä / isiltään

Tra

-ksi

isäksemme

isäksenne

isäksensä / isäkseen

isiksemme

isiksenne

isiksensä / isikseen

Ess

-na

isänämme

isänänne

isänänsä / isänään

isinämme

isinänne

isinänsä / isinään

Abe

-tta

isättämme

isättänne

isättänsä / isättään

isittämme

isittänne

isittänsä / isittään

Com

-ne

-

-

-

isinemme

isinenne

isinensä / isineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept