logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

inokulaatio, noun

Word analysis
inokulaation

inokulaation

inokulaatio

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

inokulaatio

inokulaatiot

Par

-ta

inokulaatiota

inokulaatioita

Gen

-n

inokulaation

inokulaatioitten / inokulaatioiden

Ill

mihin

inokulaatioon

inokulaatioihin

Ine

-ssa

inokulaatiossa

inokulaatioissa

Ela

-sta

inokulaatiosta

inokulaatioista

All

-lle

inokulaatiolle

inokulaatioille

Ade

-lla

inokulaatiolla

inokulaatioilla

Abl

-lta

inokulaatiolta

inokulaatioilta

Tra

-ksi

inokulaatioksi

inokulaatioiksi

Ess

-na

inokulaationa

inokulaatioina

Abe

-tta

inokulaatiotta

inokulaatioitta

Com

-ne

-

inokulaatioine

Ins

-in

-

inokulaatioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

inokulaatio

inokulaatiot

Par

-ta

inokulaatiota

inokulaatioita

Gen

-n

inokulaation

inokulaatioitten / inokulaatioiden

Ill

mihin

inokulaatioon

inokulaatioihin

Ine

-ssa

inokulaatiossa

inokulaatioissa

Ela

-sta

inokulaatiosta

inokulaatioista

All

-lle

inokulaatiolle

inokulaatioille

Ade

-lla

inokulaatiolla

inokulaatioilla

Abl

-lta

inokulaatiolta

inokulaatioilta

Tra

-ksi

inokulaatioksi

inokulaatioiksi

Ess

-na

inokulaationa

inokulaatioina

Abe

-tta

inokulaatiotta

inokulaatioitta

Com

-ne

-

inokulaatioine

Ins

-in

-

inokulaatioin

inoculation
inocation
Show more arrow right
EurLex-2; oj4; WikiMatrix III. 2 Soluviljelmien inokulaatio. III.2. Inoculation of cell cultures. II. 2. 2 Soluviljelmien inokulaatio. II.2.2. Inoculation on cell cultures. Inokulaation lähteenä käytetyn perunans-ankeroisen kystan sisällön elinkelpoisuuden on oltava vähintään prosenttia. The viability of the potato cyst nematode cyst content used as the inoculum source shall be at least # %. Jos CPE:tä ei havaita 14 päivän inokulaation jälkeen, on suoritettava hemadsorptiokoe (III. 4 osa). If no CPE is observed by day 14, a haemadsorption test (III.4) shall be performed. TSEns-tarttuvuus voi kuitenkin välittyä pasaasissa lajien välisen kokeellisen inokulaation kautta siitä riippumatta, onko vastaanottava laji altis kyseiselle TSEns-muodolle. However, TSE infectivity can be passaged by experimental inoculation between species, whether or not the recipient species is susceptible to the particular TSE concerned. Näihin menetelmiin on liityttävä kiinnittämättömän kudosaineen inokulaatio soluviljelmiin. These techniques must always be accompanied by inoculation of non-fixed tissue material on cell cultures. Kaikista primaariviljelmän muodostavista viljelmistä tai kuopista lähtöisin olevat elatusaineen (supernatantti) osanäytteet on ryhmiteltävä solulinjan mukaan 7ns-10 päivää inokulaation jälkeen. Aliquots of medium (supernatant) from all cultures or wells constituting the primary culture shall be pooled according to cell line 7 to 10 days after inoculation. Näihin tekniikoihin on liityttävä kiinnittämättömän kudosaineen inokulaatio soluviljelmiin. These techniques must always be accompanied by inoculation of non-fixed tissue material on cell cultures. Soluviljelmät on tarkastettava mikroskoopilla CPE:n havaitsemiseksi kaksi kertaa, 5.ns-7. päivänä ja 12.ns-14. päivänä inokulaatiosta. Using a microscope, cell cultures shall be examined for CPE twice, between five to seven and 12 to 14 days following inoculation. Kapinat kukistettiin vuonna 1681, samana vuonna, jolloin Kangxi pani alulle inokulaatiot keisariperheen lasten suojaamiseksi isorokolta. The rebellion was defeated in 1681, the same year the Kangxi Emperor initiated the use of variolation to inoculate children of the imperial family against smallpox. Show more arrow right

Wikipedia

Grain refinement In materials science, grain-boundary strengthening (or Hall–Petch strengthening) is a method of strengthening materials by changing their average crystallite (grain) size. It is based on the observation that grain boundaries are insurmountable borders for dislocations and that the number of dislocations within a grain has an effect on how stress builds up in the adjacent grain, which will eventually activate dislocation sources and thus enabling deformation in the neighbouring grain as well. By changing grain size, one can influence the number of dislocations piled up at the grain boundary and yield strength. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

inokulaationi

inokulaationi

inokulaatiosi

inokulaatiosi

inokulaationsa

inokulaationsa

Par

-ta

inokulaatiotani

inokulaatioitani

inokulaatiotasi

inokulaatioitasi

inokulaatiotansa / inokulaatiotaan

inokulaatioitansa / inokulaatioitaan

Gen

-n

inokulaationi

inokulaatioitteni / inokulaatioideni

inokulaatiosi

inokulaatioittesi / inokulaatioidesi

inokulaationsa

inokulaatioittensa / inokulaatioidensa

Ill

mihin

inokulaatiooni

inokulaatioihini

inokulaatioosi

inokulaatioihisi

inokulaatioonsa

inokulaatioihinsa

Ine

-ssa

inokulaatiossani

inokulaatioissani

inokulaatiossasi

inokulaatioissasi

inokulaatiossansa / inokulaatiossaan

inokulaatioissansa / inokulaatioissaan

Ela

-sta

inokulaatiostani

inokulaatioistani

inokulaatiostasi

inokulaatioistasi

inokulaatiostansa / inokulaatiostaan

inokulaatioistansa / inokulaatioistaan

All

-lle

inokulaatiolleni

inokulaatioilleni

inokulaatiollesi

inokulaatioillesi

inokulaatiollensa / inokulaatiolleen

inokulaatioillensa / inokulaatioillean

Ade

-lla

inokulaatiollani

inokulaatioillani

inokulaatiollasi

inokulaatioillasi

inokulaatiollansa / inokulaatiollaan

inokulaatioillansa / inokulaatioillaan

Abl

-lta

inokulaatioltani

inokulaatioiltani

inokulaatioltasi

inokulaatioiltasi

inokulaatioltansa / inokulaatioltaan

inokulaatioiltansa / inokulaatioiltaan

Tra

-ksi

inokulaatiokseni

inokulaatioikseni

inokulaatioksesi

inokulaatioiksesi

inokulaatioksensa / inokulaatiokseen

inokulaatioiksensa / inokulaatioikseen

Ess

-na

inokulaationani

inokulaatioinani

inokulaationasi

inokulaatioinasi

inokulaationansa / inokulaationaan

inokulaatioinansa / inokulaatioinaan

Abe

-tta

inokulaatiottani

inokulaatioittani

inokulaatiottasi

inokulaatioittasi

inokulaatiottansa / inokulaatiottaan

inokulaatioittansa / inokulaatioittaan

Com

-ne

-

inokulaatioineni

-

inokulaatioinesi

-

inokulaatioinensa / inokulaatioineen

Singular

Plural

Nom

-

inokulaationi

inokulaatiosi

inokulaationsa

inokulaationi

inokulaatiosi

inokulaationsa

Par

-ta

inokulaatiotani

inokulaatiotasi

inokulaatiotansa / inokulaatiotaan

inokulaatioitani

inokulaatioitasi

inokulaatioitansa / inokulaatioitaan

Gen

-n

inokulaationi

inokulaatiosi

inokulaationsa

inokulaatioitteni / inokulaatioideni

inokulaatioittesi / inokulaatioidesi

inokulaatioittensa / inokulaatioidensa

Ill

mihin

inokulaatiooni

inokulaatioosi

inokulaatioonsa

inokulaatioihini

inokulaatioihisi

inokulaatioihinsa

Ine

-ssa

inokulaatiossani

inokulaatiossasi

inokulaatiossansa / inokulaatiossaan

inokulaatioissani

inokulaatioissasi

inokulaatioissansa / inokulaatioissaan

Ela

-sta

inokulaatiostani

inokulaatiostasi

inokulaatiostansa / inokulaatiostaan

inokulaatioistani

inokulaatioistasi

inokulaatioistansa / inokulaatioistaan

All

-lle

inokulaatiolleni

inokulaatiollesi

inokulaatiollensa / inokulaatiolleen

inokulaatioilleni

inokulaatioillesi

inokulaatioillensa / inokulaatioillean

Ade

-lla

inokulaatiollani

inokulaatiollasi

inokulaatiollansa / inokulaatiollaan

inokulaatioillani

inokulaatioillasi

inokulaatioillansa / inokulaatioillaan

Abl

-lta

inokulaatioltani

inokulaatioltasi

inokulaatioltansa / inokulaatioltaan

inokulaatioiltani

inokulaatioiltasi

inokulaatioiltansa / inokulaatioiltaan

Tra

-ksi

inokulaatiokseni

inokulaatioksesi

inokulaatioksensa / inokulaatiokseen

inokulaatioikseni

inokulaatioiksesi

inokulaatioiksensa / inokulaatioikseen

Ess

-na

inokulaationani

inokulaationasi

inokulaationansa / inokulaationaan

inokulaatioinani

inokulaatioinasi

inokulaatioinansa / inokulaatioinaan

Abe

-tta

inokulaatiottani

inokulaatiottasi

inokulaatiottansa / inokulaatiottaan

inokulaatioittani

inokulaatioittasi

inokulaatioittansa / inokulaatioittaan

Com

-ne

-

-

-

inokulaatioineni

inokulaatioinesi

inokulaatioinensa / inokulaatioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

inokulaatiomme

inokulaatiomme

inokulaationne

inokulaationne

inokulaationsa

inokulaationsa

Par

-ta

inokulaatiotamme

inokulaatioitamme

inokulaatiotanne

inokulaatioitanne

inokulaatiotansa / inokulaatiotaan

inokulaatioitansa / inokulaatioitaan

Gen

-n

inokulaatiomme

inokulaatioittemme / inokulaatioidemme

inokulaationne

inokulaatioittenne / inokulaatioidenne

inokulaationsa

inokulaatioittensa / inokulaatioidensa

Ill

mihin

inokulaatioomme

inokulaatioihimme

inokulaatioonne

inokulaatioihinne

inokulaatioonsa

inokulaatioihinsa

Ine

-ssa

inokulaatiossamme

inokulaatioissamme

inokulaatiossanne

inokulaatioissanne

inokulaatiossansa / inokulaatiossaan

inokulaatioissansa / inokulaatioissaan

Ela

-sta

inokulaatiostamme

inokulaatioistamme

inokulaatiostanne

inokulaatioistanne

inokulaatiostansa / inokulaatiostaan

inokulaatioistansa / inokulaatioistaan

All

-lle

inokulaatiollemme

inokulaatioillemme

inokulaatiollenne

inokulaatioillenne

inokulaatiollensa / inokulaatiolleen

inokulaatioillensa / inokulaatioillean

Ade

-lla

inokulaatiollamme

inokulaatioillamme

inokulaatiollanne

inokulaatioillanne

inokulaatiollansa / inokulaatiollaan

inokulaatioillansa / inokulaatioillaan

Abl

-lta

inokulaatioltamme

inokulaatioiltamme

inokulaatioltanne

inokulaatioiltanne

inokulaatioltansa / inokulaatioltaan

inokulaatioiltansa / inokulaatioiltaan

Tra

-ksi

inokulaatioksemme

inokulaatioiksemme

inokulaatioksenne

inokulaatioiksenne

inokulaatioksensa / inokulaatiokseen

inokulaatioiksensa / inokulaatioikseen

Ess

-na

inokulaationamme

inokulaatioinamme

inokulaationanne

inokulaatioinanne

inokulaationansa / inokulaationaan

inokulaatioinansa / inokulaatioinaan

Abe

-tta

inokulaatiottamme

inokulaatioittamme

inokulaatiottanne

inokulaatioittanne

inokulaatiottansa / inokulaatiottaan

inokulaatioittansa / inokulaatioittaan

Com

-ne

-

inokulaatioinemme

-

inokulaatioinenne

-

inokulaatioinensa / inokulaatioineen

Singular

Plural

Nom

-

inokulaatiomme

inokulaationne

inokulaationsa

inokulaatiomme

inokulaationne

inokulaationsa

Par

-ta

inokulaatiotamme

inokulaatiotanne

inokulaatiotansa / inokulaatiotaan

inokulaatioitamme

inokulaatioitanne

inokulaatioitansa / inokulaatioitaan

Gen

-n

inokulaatiomme

inokulaationne

inokulaationsa

inokulaatioittemme / inokulaatioidemme

inokulaatioittenne / inokulaatioidenne

inokulaatioittensa / inokulaatioidensa

Ill

mihin

inokulaatioomme

inokulaatioonne

inokulaatioonsa

inokulaatioihimme

inokulaatioihinne

inokulaatioihinsa

Ine

-ssa

inokulaatiossamme

inokulaatiossanne

inokulaatiossansa / inokulaatiossaan

inokulaatioissamme

inokulaatioissanne

inokulaatioissansa / inokulaatioissaan

Ela

-sta

inokulaatiostamme

inokulaatiostanne

inokulaatiostansa / inokulaatiostaan

inokulaatioistamme

inokulaatioistanne

inokulaatioistansa / inokulaatioistaan

All

-lle

inokulaatiollemme

inokulaatiollenne

inokulaatiollensa / inokulaatiolleen

inokulaatioillemme

inokulaatioillenne

inokulaatioillensa / inokulaatioillean

Ade

-lla

inokulaatiollamme

inokulaatiollanne

inokulaatiollansa / inokulaatiollaan

inokulaatioillamme

inokulaatioillanne

inokulaatioillansa / inokulaatioillaan

Abl

-lta

inokulaatioltamme

inokulaatioltanne

inokulaatioltansa / inokulaatioltaan

inokulaatioiltamme

inokulaatioiltanne

inokulaatioiltansa / inokulaatioiltaan

Tra

-ksi

inokulaatioksemme

inokulaatioksenne

inokulaatioksensa / inokulaatiokseen

inokulaatioiksemme

inokulaatioiksenne

inokulaatioiksensa / inokulaatioikseen

Ess

-na

inokulaationamme

inokulaationanne

inokulaationansa / inokulaationaan

inokulaatioinamme

inokulaatioinanne

inokulaatioinansa / inokulaatioinaan

Abe

-tta

inokulaatiottamme

inokulaatiottanne

inokulaatiottansa / inokulaatiottaan

inokulaatioittamme

inokulaatioittanne

inokulaatioittansa / inokulaatioittaan

Com

-ne

-

-

-

inokulaatioinemme

inokulaatioinenne

inokulaatioinensa / inokulaatioineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept