logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

impaktio, noun

Word analysis
impaktiolaitteet

impaktiolaitteet

impaktio

Noun, Singular Nominative

+ laite

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

impaktio

impaktiot

Par

-ta

impaktiota

impaktioita

Gen

-n

impaktion

impaktioitten / impaktioiden

Ill

mihin

impaktioon

impaktioihin

Ine

-ssa

impaktiossa

impaktioissa

Ela

-sta

impaktiosta

impaktioista

All

-lle

impaktiolle

impaktioille

Ade

-lla

impaktiolla

impaktioilla

Abl

-lta

impaktiolta

impaktioilta

Tra

-ksi

impaktioksi

impaktioiksi

Ess

-na

impaktiona

impaktioina

Abe

-tta

impaktiotta

impaktioitta

Com

-ne

-

impaktioine

Ins

-in

-

impaktioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

impaktio

impaktiot

Par

-ta

impaktiota

impaktioita

Gen

-n

impaktion

impaktioitten / impaktioiden

Ill

mihin

impaktioon

impaktioihin

Ine

-ssa

impaktiossa

impaktioissa

Ela

-sta

impaktiosta

impaktioista

All

-lle

impaktiolle

impaktioille

Ade

-lla

impaktiolla

impaktioilla

Abl

-lta

impaktiolta

impaktioilta

Tra

-ksi

impaktioksi

impaktioiksi

Ess

-na

impaktiona

impaktioina

Abe

-tta

impaktiotta

impaktioitta

Com

-ne

-

impaktioine

Ins

-in

-

impaktioin

impact
impaired
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence 152556.; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 98234.; TED Translations Parallel Corpus, sentence 387.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 2767094.; DGT Translation Memory Parallel Corpus, sentence 103456. Miksi on korvavahan impaktio korvaan? Why there is cerumen impaction in the ear? Tämä impaktio voi johtaa suureen muutokseen tulevaisuudessa. This impact may lead to a big change in the future. Impaktio oli niin voimakas, että se aiheutti maanjäristyksen. The impact was so powerful that it caused an earthquake. On arvioitu, että impaktio muutti maapallon ilmastoa merkittävästi. It has been estimated that the impact significantly altered the Earth's climate. Impaktio tapahtui miljoonia vuosia sitten, mutta sen jäljet ovat yhä nähtävissä. The impact occurred millions of years ago, but its traces are still visible. Keskustelimme artikkelin impaktiosta ympäristöongelmiin. We discussed the impact of the article on environmental issues. Tutkijat analysoivat asteroidin impaktioita Maan pinnalla. Researchers analyzed the impacts of the asteroid on the Earth's surface. Impaktiota esiintyy useammin kaneilla, jotka kuolevat tautiin. Impaction is more frequently seen in rabbits that die. Arkkitehti halusi minimoida rakennuksen impaktion ympäristölle. The architect wanted to minimize the building's impact on the environment. Poliitikot keskustelivat lakiesityksen impaktiosta terveydenhuoltoon. Politicians discussed the impact of the bill on healthcare. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

impaktioni

impaktioni

impaktiosi

impaktiosi

impaktionsa

impaktionsa

Par

-ta

impaktiotani

impaktioitani

impaktiotasi

impaktioitasi

impaktiotansa / impaktiotaan

impaktioitansa / impaktioitaan

Gen

-n

impaktioni

impaktioitteni / impaktioideni

impaktiosi

impaktioittesi / impaktioidesi

impaktionsa

impaktioittensa / impaktioidensa

Ill

mihin

impaktiooni

impaktioihini

impaktioosi

impaktioihisi

impaktioonsa

impaktioihinsa

Ine

-ssa

impaktiossani

impaktioissani

impaktiossasi

impaktioissasi

impaktiossansa / impaktiossaan

impaktioissansa / impaktioissaan

Ela

-sta

impaktiostani

impaktioistani

impaktiostasi

impaktioistasi

impaktiostansa / impaktiostaan

impaktioistansa / impaktioistaan

All

-lle

impaktiolleni

impaktioilleni

impaktiollesi

impaktioillesi

impaktiollensa / impaktiolleen

impaktioillensa / impaktioillean

Ade

-lla

impaktiollani

impaktioillani

impaktiollasi

impaktioillasi

impaktiollansa / impaktiollaan

impaktioillansa / impaktioillaan

Abl

-lta

impaktioltani

impaktioiltani

impaktioltasi

impaktioiltasi

impaktioltansa / impaktioltaan

impaktioiltansa / impaktioiltaan

Tra

-ksi

impaktiokseni

impaktioikseni

impaktioksesi

impaktioiksesi

impaktioksensa / impaktiokseen

impaktioiksensa / impaktioikseen

Ess

-na

impaktionani

impaktioinani

impaktionasi

impaktioinasi

impaktionansa / impaktionaan

impaktioinansa / impaktioinaan

Abe

-tta

impaktiottani

impaktioittani

impaktiottasi

impaktioittasi

impaktiottansa / impaktiottaan

impaktioittansa / impaktioittaan

Com

-ne

-

impaktioineni

-

impaktioinesi

-

impaktioinensa / impaktioineen

Singular

Plural

Nom

-

impaktioni

impaktiosi

impaktionsa

impaktioni

impaktiosi

impaktionsa

Par

-ta

impaktiotani

impaktiotasi

impaktiotansa / impaktiotaan

impaktioitani

impaktioitasi

impaktioitansa / impaktioitaan

Gen

-n

impaktioni

impaktiosi

impaktionsa

impaktioitteni / impaktioideni

impaktioittesi / impaktioidesi

impaktioittensa / impaktioidensa

Ill

mihin

impaktiooni

impaktioosi

impaktioonsa

impaktioihini

impaktioihisi

impaktioihinsa

Ine

-ssa

impaktiossani

impaktiossasi

impaktiossansa / impaktiossaan

impaktioissani

impaktioissasi

impaktioissansa / impaktioissaan

Ela

-sta

impaktiostani

impaktiostasi

impaktiostansa / impaktiostaan

impaktioistani

impaktioistasi

impaktioistansa / impaktioistaan

All

-lle

impaktiolleni

impaktiollesi

impaktiollensa / impaktiolleen

impaktioilleni

impaktioillesi

impaktioillensa / impaktioillean

Ade

-lla

impaktiollani

impaktiollasi

impaktiollansa / impaktiollaan

impaktioillani

impaktioillasi

impaktioillansa / impaktioillaan

Abl

-lta

impaktioltani

impaktioltasi

impaktioltansa / impaktioltaan

impaktioiltani

impaktioiltasi

impaktioiltansa / impaktioiltaan

Tra

-ksi

impaktiokseni

impaktioksesi

impaktioksensa / impaktiokseen

impaktioikseni

impaktioiksesi

impaktioiksensa / impaktioikseen

Ess

-na

impaktionani

impaktionasi

impaktionansa / impaktionaan

impaktioinani

impaktioinasi

impaktioinansa / impaktioinaan

Abe

-tta

impaktiottani

impaktiottasi

impaktiottansa / impaktiottaan

impaktioittani

impaktioittasi

impaktioittansa / impaktioittaan

Com

-ne

-

-

-

impaktioineni

impaktioinesi

impaktioinensa / impaktioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

impaktiomme

impaktiomme

impaktionne

impaktionne

impaktionsa

impaktionsa

Par

-ta

impaktiotamme

impaktioitamme

impaktiotanne

impaktioitanne

impaktiotansa / impaktiotaan

impaktioitansa / impaktioitaan

Gen

-n

impaktiomme

impaktioittemme / impaktioidemme

impaktionne

impaktioittenne / impaktioidenne

impaktionsa

impaktioittensa / impaktioidensa

Ill

mihin

impaktioomme

impaktioihimme

impaktioonne

impaktioihinne

impaktioonsa

impaktioihinsa

Ine

-ssa

impaktiossamme

impaktioissamme

impaktiossanne

impaktioissanne

impaktiossansa / impaktiossaan

impaktioissansa / impaktioissaan

Ela

-sta

impaktiostamme

impaktioistamme

impaktiostanne

impaktioistanne

impaktiostansa / impaktiostaan

impaktioistansa / impaktioistaan

All

-lle

impaktiollemme

impaktioillemme

impaktiollenne

impaktioillenne

impaktiollensa / impaktiolleen

impaktioillensa / impaktioillean

Ade

-lla

impaktiollamme

impaktioillamme

impaktiollanne

impaktioillanne

impaktiollansa / impaktiollaan

impaktioillansa / impaktioillaan

Abl

-lta

impaktioltamme

impaktioiltamme

impaktioltanne

impaktioiltanne

impaktioltansa / impaktioltaan

impaktioiltansa / impaktioiltaan

Tra

-ksi

impaktioksemme

impaktioiksemme

impaktioksenne

impaktioiksenne

impaktioksensa / impaktiokseen

impaktioiksensa / impaktioikseen

Ess

-na

impaktionamme

impaktioinamme

impaktionanne

impaktioinanne

impaktionansa / impaktionaan

impaktioinansa / impaktioinaan

Abe

-tta

impaktiottamme

impaktioittamme

impaktiottanne

impaktioittanne

impaktiottansa / impaktiottaan

impaktioittansa / impaktioittaan

Com

-ne

-

impaktioinemme

-

impaktioinenne

-

impaktioinensa / impaktioineen

Singular

Plural

Nom

-

impaktiomme

impaktionne

impaktionsa

impaktiomme

impaktionne

impaktionsa

Par

-ta

impaktiotamme

impaktiotanne

impaktiotansa / impaktiotaan

impaktioitamme

impaktioitanne

impaktioitansa / impaktioitaan

Gen

-n

impaktiomme

impaktionne

impaktionsa

impaktioittemme / impaktioidemme

impaktioittenne / impaktioidenne

impaktioittensa / impaktioidensa

Ill

mihin

impaktioomme

impaktioonne

impaktioonsa

impaktioihimme

impaktioihinne

impaktioihinsa

Ine

-ssa

impaktiossamme

impaktiossanne

impaktiossansa / impaktiossaan

impaktioissamme

impaktioissanne

impaktioissansa / impaktioissaan

Ela

-sta

impaktiostamme

impaktiostanne

impaktiostansa / impaktiostaan

impaktioistamme

impaktioistanne

impaktioistansa / impaktioistaan

All

-lle

impaktiollemme

impaktiollenne

impaktiollensa / impaktiolleen

impaktioillemme

impaktioillenne

impaktioillensa / impaktioillean

Ade

-lla

impaktiollamme

impaktiollanne

impaktiollansa / impaktiollaan

impaktioillamme

impaktioillanne

impaktioillansa / impaktioillaan

Abl

-lta

impaktioltamme

impaktioltanne

impaktioltansa / impaktioltaan

impaktioiltamme

impaktioiltanne

impaktioiltansa / impaktioiltaan

Tra

-ksi

impaktioksemme

impaktioksenne

impaktioksensa / impaktiokseen

impaktioiksemme

impaktioiksenne

impaktioiksensa / impaktioikseen

Ess

-na

impaktionamme

impaktionanne

impaktionansa / impaktionaan

impaktioinamme

impaktioinanne

impaktioinansa / impaktioinaan

Abe

-tta

impaktiottamme

impaktiottanne

impaktiottansa / impaktiottaan

impaktioittamme

impaktioittanne

impaktioittansa / impaktioittaan

Com

-ne

-

-

-

impaktioinemme

impaktioinenne

impaktioinensa / impaktioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

device laite, keino, juoni, vehje, temppu, tehokeino
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
gadget vempain, laite, vehje
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
contrivance värkki, kekseliäisyys, koje, päähänpisto, laite, keksintö
contraption härveli, vehje, häkkyrä, hökötys, laite
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 7.0; OpenSubtitles2018.v3; support.google; eurlex-diff-2018-06-20; Paracrawl 1.1; Opus.fi; Europarl; Europarl v7, sentence 434311.; Tatoeba.fi Tämä laite on rikki. This device is broken. Laite halusi niin. The machine wanted me here. Tämä on Bns-luokan laite. This is a Class B equipment. Apexns-EKGns-laite. Apex cardiograph ( vibrocardiograph ). Ostin uuden laitteen eilen. I bought a new device yesterday. Laite on vanha, mutta se toimii edelleen moitteettomasti. The device is old, but it still works perfectly. Hienompi kuin Nemos-laite Disneylandissa. This is cooler than the nemo ride at Disneyland. Laitteita on mökissä paljon. There are a lot of devices in the cottage. Siinä on laitettakin lisänä. There is additional equipment in it. Ostin uuden tietokoneen, koska vanha laite oli liian hidas. I bought a new computer because the old device was too slow. Show more arrow right

Wiktionary

apparatus, device (colloquial) ride (amusement ride, in amusement parks) Show more arrow right (amusement ride): huvipuistolaite Show more arrow right laittaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteeni

laitteesi

laitteesi

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitteitani / laittehiani

laitettasi

laitteitasi / laittehiasi

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteesi

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteeseesi

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laittehissani / laitteissani

laitteessasi

laittehissasi / laitteissasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laittehistani / laitteistani

laitteestasi

laittehistasi / laitteistasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laittehilleni / laitteilleni

laitteellesi

laittehillesi / laitteillesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laittehillani / laitteillani

laitteellasi

laittehillasi / laitteillasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laittehiltani / laitteiltani

laitteeltasi

laittehiltasi / laitteiltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laittehikseni / laitteikseni

laitteeksesi

laittehiksesi / laitteiksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laittehinani / laitteinani

laitteenasi

laittehinasi / laitteinasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laittehittani / laitteittani

laitteettasi

laittehittasi / laitteittasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehineni / laitteineni

-

laittehinesi / laitteinesi

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteeni

laitteesi

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitettasi

laitettansa / laitettaan

laitteitani / laittehiani

laitteitasi / laittehiasi

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteeseesi

laitteeseensa

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laitteessasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissani / laitteissani

laittehissasi / laitteissasi

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laitteestasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistani / laitteistani

laittehistasi / laitteistasi

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laitteellesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehilleni / laitteilleni

laittehillesi / laitteillesi

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laitteellasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillani / laitteillani

laittehillasi / laitteillasi

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laitteeltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltani / laitteiltani

laittehiltasi / laitteiltasi

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laitteeksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseni / laitteikseni

laittehiksesi / laitteiksesi

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laitteenasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinani / laitteinani

laittehinasi / laitteinasi

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laitteettasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittani / laitteittani

laittehittasi / laitteittasi

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehineni / laitteineni

laittehinesi / laitteinesi

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteemme

laitteenne

laitteenne

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitteitamme / laittehiamme

laitettanne

laitteitanne / laittehianne

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteenne

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteeseenne

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laittehissamme / laitteissamme

laitteessanne

laittehissanne / laitteissanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laittehistamme / laitteistamme

laitteestanne

laittehistanne / laitteistanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laittehillemme / laitteillemme

laitteellenne

laittehillenne / laitteillenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laittehillamme / laitteillamme

laitteellanne

laittehillanne / laitteillanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laittehiltamme / laitteiltamme

laitteeltanne

laittehiltanne / laitteiltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laittehiksemme / laitteiksemme

laitteeksenne

laittehiksenne / laitteiksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laittehinamme / laitteinamme

laitteenanne

laittehinanne / laitteinanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laittehittamme / laitteittamme

laitteettanne

laittehittanne / laitteittanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehinemme / laitteinemme

-

laittehinenne / laitteinenne

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteemme

laitteenne

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitettanne

laitettansa / laitettaan

laitteitamme / laittehiamme

laitteitanne / laittehianne

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteeseenne

laitteeseensa

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laitteessanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissamme / laitteissamme

laittehissanne / laitteissanne

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laitteestanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistamme / laitteistamme

laittehistanne / laitteistanne

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laitteellenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillemme / laitteillemme

laittehillenne / laitteillenne

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laitteellanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillamme / laitteillamme

laittehillanne / laitteillanne

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laitteeltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltamme / laitteiltamme

laittehiltanne / laitteiltanne

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laitteeksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehiksemme / laitteiksemme

laittehiksenne / laitteiksenne

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laitteenanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinamme / laitteinamme

laittehinanne / laitteinanne

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laitteettanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittamme / laitteittamme

laittehittanne / laitteittanne

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehinemme / laitteinemme

laittehinenne / laitteinenne

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept