logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hius, noun

Word analysis
hiuspuuteri

hiuspuuteri

hius

Noun, Singular Nominative

+ puuteri

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hius

hiukset

Par

-ta

hiusta

hiuksia

Gen

-n

hiuksen

hiuksien / hiusten

Ill

mihin

hiukseen

hiuksiin

Ine

-ssa

hiuksessa

hiuksissa

Ela

-sta

hiuksesta

hiuksista

All

-lle

hiukselle

hiuksille

Ade

-lla

hiuksella

hiuksilla

Abl

-lta

hiukselta

hiuksilta

Tra

-ksi

hiukseksi

hiuksiksi

Ess

-na

hiuksena

hiuksina

Abe

-tta

hiuksetta

hiuksitta

Com

-ne

-

hiuksine

Ins

-in

-

hiuksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hair hiukset, tukka, karva, hius, hiuskarva, haiven
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; tmClass Hiukseni ovat vaaleat. My hair is blonde. Hius on kuollutta keratiinia. A hair is dead keratin. Hius on ohuempi kuin ajattelin. The hair is thinner than I thought. Christinen hius. Found a sample of Christine's hair. Hän kampailee hiuksensa. She is combing her hair. Yksi harmaa hius... Just a white thing. Kuinka paksu hius on? How thick is a hair? Hius on synteettinen. This hair is synthetic. Hiuss-ja kynsilakat. Hair lacquers and nail varnish. Värjäisit hiuksesi. Go die your hair! Show more arrow right

Wiktionary

a single hair, strand of hair (on a human head) Show more arrow right hapsi Show more arrow right hiuksenhienohiushalkeamahiusharjahiushoidehiushoitolahiushuokoisuushiushygrometrihiusjauhehiusjuurihiuskampahiuskarvahiuskatohiuskelmuhiuskiehkurahiuskielihiuskiharahiuskiinnehiuskoruhiuskuontalohiuslainehiuslaitehiuslakkahiuslaskoshiuslisäkehiuslääkehiusmaneettihiusmartohiusmikrometrihiusmuotihiusnauhahiusneulahiuspalmikkohiuspantahiuspiiskahiuspillihiuspinnehiuspinnihiuspohjahiuspussihiusputkihiusrajahiusrasvahiusravinnehiusristikkohiussairaushiussaniainenhiusseppelehiussienihiussolkihiussuonihiussuonistohiussuortuvahiussykeröhiustenhalkojahiustenleikkuuhiustiehythiustukkohiustukkuhiustupsuhiustäihiustöyhtöhiusverkkohiusvesihiusviivahiusvoidehiusvärihiusöljykäpyhiusluonnonhiusniskahiusohimohiusotsahiustekohius Show more arrow right From Proto-Finnic hibus, derived from a borrowing from Proto-Germanic hiwją (“appearance, blee”). Cognate to English hue. Show more arrow right

Wikipedia

Hair Hair is something that grows from the skin of mammals. Animal hair is usually called fur. Sheep and goats have curly hair, which is usually called wool. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiukseni

hiuksesi

hiuksesi

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiuksiani

hiustasi

hiuksiasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksieni / hiusteni

hiuksesi

hiuksiesi / hiustesi

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiuksiini

hiukseesi

hiuksiisi

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksissani

hiuksessasi

hiuksissasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksistani

hiuksestasi

hiuksistasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksilleni

hiuksellesi

hiuksillesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksillani

hiuksellasi

hiuksillasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiuksiltani

hiukseltasi

hiuksiltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiuksikseni

hiukseksesi

hiuksiksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksinani

hiuksenasi

hiuksinasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksittani

hiuksettasi

hiuksittasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksineni

-

hiuksinesi

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

Par

-ta

hiustani

hiustasi

hiustansa / hiustaan

hiuksiani

hiuksiasi

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiukseni

hiuksesi

hiuksensa

hiuksieni / hiusteni

hiuksiesi / hiustesi

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseeni

hiukseesi

hiukseensa

hiuksiini

hiuksiisi

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessani

hiuksessasi

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissani

hiuksissasi

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestani

hiuksestasi

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistani

hiuksistasi

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiukselleni

hiuksellesi

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksilleni

hiuksillesi

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellani

hiuksellasi

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillani

hiuksillasi

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltani

hiukseltasi

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltani

hiuksiltasi

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiuksekseni

hiukseksesi

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksikseni

hiuksiksesi

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenani

hiuksenasi

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinani

hiuksinasi

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettani

hiuksettasi

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittani

hiuksittasi

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksineni

hiuksinesi

hiuksinensa / hiuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksemme

hiuksenne

hiuksenne

hiuksensa

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiuksiamme

hiustanne

hiuksianne

hiustansa / hiustaan

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksiemme / hiustemme

hiuksenne

hiuksienne / hiustenne

hiuksensa

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiuksiimme

hiukseenne

hiuksiinne

hiukseensa

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksissamme

hiuksessanne

hiuksissanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksistamme

hiuksestanne

hiuksistanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksillemme

hiuksellenne

hiuksillenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksillamme

hiuksellanne

hiuksillanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiuksiltamme

hiukseltanne

hiuksiltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiuksiksemme

hiukseksenne

hiuksiksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksinamme

hiuksenanne

hiuksinanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksittamme

hiuksettanne

hiuksittanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

hiuksinemme

-

hiuksinenne

-

hiuksinensa / hiuksineen

Singular

Plural

Nom

-

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

Par

-ta

hiustamme

hiustanne

hiustansa / hiustaan

hiuksiamme

hiuksianne

hiuksiansa / hiuksiaan

Gen

-n

hiuksemme

hiuksenne

hiuksensa

hiuksiemme / hiustemme

hiuksienne / hiustenne

hiuksiensa / hiustensa

Ill

mihin

hiukseemme

hiukseenne

hiukseensa

hiuksiimme

hiuksiinne

hiuksiinsa

Ine

-ssa

hiuksessamme

hiuksessanne

hiuksessansa / hiuksessaan

hiuksissamme

hiuksissanne

hiuksissansa / hiuksissaan

Ela

-sta

hiuksestamme

hiuksestanne

hiuksestansa / hiuksestaan

hiuksistamme

hiuksistanne

hiuksistansa / hiuksistaan

All

-lle

hiuksellemme

hiuksellenne

hiuksellensa / hiukselleen

hiuksillemme

hiuksillenne

hiuksillensa / hiuksillean

Ade

-lla

hiuksellamme

hiuksellanne

hiuksellansa / hiuksellaan

hiuksillamme

hiuksillanne

hiuksillansa / hiuksillaan

Abl

-lta

hiukseltamme

hiukseltanne

hiukseltansa / hiukseltaan

hiuksiltamme

hiuksiltanne

hiuksiltansa / hiuksiltaan

Tra

-ksi

hiukseksemme

hiukseksenne

hiukseksensa / hiuksekseen

hiuksiksemme

hiuksiksenne

hiuksiksensa / hiuksikseen

Ess

-na

hiuksenamme

hiuksenanne

hiuksenansa / hiuksenaan

hiuksinamme

hiuksinanne

hiuksinansa / hiuksinaan

Abe

-tta

hiuksettamme

hiuksettanne

hiuksettansa / hiuksettaan

hiuksittamme

hiuksittanne

hiuksittansa / hiuksittaan

Com

-ne

-

-

-

hiuksinemme

hiuksinenne

hiuksinensa / hiuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puuteri

puuterit

Par

-ta

puuteria

puutereita / puutereja

Gen

-n

puuterin

puutereitten / puutereiden / puuterien

Ill

mihin

puuteriin

puutereihin

Ine

-ssa

puuterissa

puutereissa

Ela

-sta

puuterista

puutereista

All

-lle

puuterille

puutereille

Ade

-lla

puuterilla

puutereilla

Abl

-lta

puuterilta

puutereilta

Tra

-ksi

puuteriksi

puutereiksi

Ess

-na

puuterina

puutereina

Abe

-tta

puuteritta

puutereitta

Com

-ne

-

puutereine

Ins

-in

-

puuterein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puuteri

puuterit

Par

-ta

puuteria

puutereita / puutereja

Gen

-n

puuterin

puutereitten / puutereiden / puuterien

Ill

mihin

puuteriin

puutereihin

Ine

-ssa

puuterissa

puutereissa

Ela

-sta

puuterista

puutereista

All

-lle

puuterille

puutereille

Ade

-lla

puuterilla

puutereilla

Abl

-lta

puuterilta

puutereilta

Tra

-ksi

puuteriksi

puutereiksi

Ess

-na

puuterina

puutereina

Abe

-tta

puuteritta

puutereitta

Com

-ne

-

puutereine

Ins

-in

-

puuterein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

powder jauhe, puuteri, pulveri, ruuti, pöly, puru
face powder puuteri
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl; OPUS; tmClass; OpenSubtitles2018.v3 Levitä puuteri kevyesti kaulaan ja dekolteelle. Apply powder lightly on your neck and décolletage. Puuteri antaa iholle mattapinnan. The powder gives the skin a matte finish. Kauniin meikin salaisuus voi olla oikea puuteri. The secret to beautiful makeup could be the right powder. Puuteri auttaa pitämään ihon rasvaisuuden kurissa. Puuteri helps to control the skin's oiliness. Meikkipussistani löytyy aina puuteri. There's always powder in my makeup bag. Puuteri ehostukseen, Ehostuksenpoistoaineet. Powder for make-up, Make-up removing preparations. Puuterit ja Nestesampoot. Powder and liquid shampoo. Minulla on Chanelin puuteria. I've got Chanel in my purse. Ripsiä tuuheuttavat puuterit. Volumising eyelash powders. Vartalovoiteet,ns-emulsiot jas-puuterit. Body creams, lotions, and powders. Show more arrow right

Wiktionary

(cosmetics) powder powder snow Show more arrow right (powder snow): puuterilumi, pakkaslumi Show more arrow right From Swedish puder, from French poudre. Show more arrow right

Wikipedia

Body powder Body powder is the generic name for alternatives to talcum powder. It is usually made from a combination of tapioca flour, rice flour, cornstarch, kaolin, arrowroot powder, and/or orrisroot powder, but also other powders may be used. In addition, water absorbing and water binding agents may be added such as polyacrylamide. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puuterini

puuterini

puuterisi

puuterisi

puuterinsa

puuterinsa

Par

-ta

puuteriani

puutereitani / puuterejani

puuteriasi

puutereitasi / puuterejasi

puuteriansa / puuteriaan

puutereitansa / puutereitaan / puuterejansa / puuterejaan

Gen

-n

puuterini

puutereitteni / puutereideni / puuterieni

puuterisi

puutereittesi / puutereidesi / puuteriesi

puuterinsa

puutereittensa / puutereidensa / puuteriensa

Ill

mihin

puuteriini

puutereihini

puuteriisi

puutereihisi

puuteriinsa

puutereihinsa

Ine

-ssa

puuterissani

puutereissani

puuterissasi

puutereissasi

puuterissansa / puuterissaan

puutereissansa / puutereissaan

Ela

-sta

puuteristani

puutereistani

puuteristasi

puutereistasi

puuteristansa / puuteristaan

puutereistansa / puutereistaan

All

-lle

puuterilleni

puutereilleni

puuterillesi

puutereillesi

puuterillensa / puuterilleen

puutereillensa / puutereillean

Ade

-lla

puuterillani

puutereillani

puuterillasi

puutereillasi

puuterillansa / puuterillaan

puutereillansa / puutereillaan

Abl

-lta

puuteriltani

puutereiltani

puuteriltasi

puutereiltasi

puuteriltansa / puuteriltaan

puutereiltansa / puutereiltaan

Tra

-ksi

puuterikseni

puutereikseni

puuteriksesi

puutereiksesi

puuteriksensa / puuterikseen

puutereiksensa / puutereikseen

Ess

-na

puuterinani

puutereinani

puuterinasi

puutereinasi

puuterinansa / puuterinaan

puutereinansa / puutereinaan

Abe

-tta

puuterittani

puutereittani

puuterittasi

puutereittasi

puuterittansa / puuterittaan

puutereittansa / puutereittaan

Com

-ne

-

puutereineni

-

puutereinesi

-

puutereinensa / puutereineen

Singular

Plural

Nom

-

puuterini

puuterisi

puuterinsa

puuterini

puuterisi

puuterinsa

Par

-ta

puuteriani

puuteriasi

puuteriansa / puuteriaan

puutereitani / puuterejani

puutereitasi / puuterejasi

puutereitansa / puutereitaan / puuterejansa / puuterejaan

Gen

-n

puuterini

puuterisi

puuterinsa

puutereitteni / puutereideni / puuterieni

puutereittesi / puutereidesi / puuteriesi

puutereittensa / puutereidensa / puuteriensa

Ill

mihin

puuteriini

puuteriisi

puuteriinsa

puutereihini

puutereihisi

puutereihinsa

Ine

-ssa

puuterissani

puuterissasi

puuterissansa / puuterissaan

puutereissani

puutereissasi

puutereissansa / puutereissaan

Ela

-sta

puuteristani

puuteristasi

puuteristansa / puuteristaan

puutereistani

puutereistasi

puutereistansa / puutereistaan

All

-lle

puuterilleni

puuterillesi

puuterillensa / puuterilleen

puutereilleni

puutereillesi

puutereillensa / puutereillean

Ade

-lla

puuterillani

puuterillasi

puuterillansa / puuterillaan

puutereillani

puutereillasi

puutereillansa / puutereillaan

Abl

-lta

puuteriltani

puuteriltasi

puuteriltansa / puuteriltaan

puutereiltani

puutereiltasi

puutereiltansa / puutereiltaan

Tra

-ksi

puuterikseni

puuteriksesi

puuteriksensa / puuterikseen

puutereikseni

puutereiksesi

puutereiksensa / puutereikseen

Ess

-na

puuterinani

puuterinasi

puuterinansa / puuterinaan

puutereinani

puutereinasi

puutereinansa / puutereinaan

Abe

-tta

puuterittani

puuterittasi

puuterittansa / puuterittaan

puutereittani

puutereittasi

puutereittansa / puutereittaan

Com

-ne

-

-

-

puutereineni

puutereinesi

puutereinensa / puutereineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puuterimme

puuterimme

puuterinne

puuterinne

puuterinsa

puuterinsa

Par

-ta

puuteriamme

puutereitamme / puuterejamme

puuterianne

puutereitanne / puuterejanne

puuteriansa / puuteriaan

puutereitansa / puutereitaan / puuterejansa / puuterejaan

Gen

-n

puuterimme

puutereittemme / puutereidemme / puuteriemme

puuterinne

puutereittenne / puutereidenne / puuterienne

puuterinsa

puutereittensa / puutereidensa / puuteriensa

Ill

mihin

puuteriimme

puutereihimme

puuteriinne

puutereihinne

puuteriinsa

puutereihinsa

Ine

-ssa

puuterissamme

puutereissamme

puuterissanne

puutereissanne

puuterissansa / puuterissaan

puutereissansa / puutereissaan

Ela

-sta

puuteristamme

puutereistamme

puuteristanne

puutereistanne

puuteristansa / puuteristaan

puutereistansa / puutereistaan

All

-lle

puuterillemme

puutereillemme

puuterillenne

puutereillenne

puuterillensa / puuterilleen

puutereillensa / puutereillean

Ade

-lla

puuterillamme

puutereillamme

puuterillanne

puutereillanne

puuterillansa / puuterillaan

puutereillansa / puutereillaan

Abl

-lta

puuteriltamme

puutereiltamme

puuteriltanne

puutereiltanne

puuteriltansa / puuteriltaan

puutereiltansa / puutereiltaan

Tra

-ksi

puuteriksemme

puutereiksemme

puuteriksenne

puutereiksenne

puuteriksensa / puuterikseen

puutereiksensa / puutereikseen

Ess

-na

puuterinamme

puutereinamme

puuterinanne

puutereinanne

puuterinansa / puuterinaan

puutereinansa / puutereinaan

Abe

-tta

puuterittamme

puutereittamme

puuterittanne

puutereittanne

puuterittansa / puuterittaan

puutereittansa / puutereittaan

Com

-ne

-

puutereinemme

-

puutereinenne

-

puutereinensa / puutereineen

Singular

Plural

Nom

-

puuterimme

puuterinne

puuterinsa

puuterimme

puuterinne

puuterinsa

Par

-ta

puuteriamme

puuterianne

puuteriansa / puuteriaan

puutereitamme / puuterejamme

puutereitanne / puuterejanne

puutereitansa / puutereitaan / puuterejansa / puuterejaan

Gen

-n

puuterimme

puuterinne

puuterinsa

puutereittemme / puutereidemme / puuteriemme

puutereittenne / puutereidenne / puuterienne

puutereittensa / puutereidensa / puuteriensa

Ill

mihin

puuteriimme

puuteriinne

puuteriinsa

puutereihimme

puutereihinne

puutereihinsa

Ine

-ssa

puuterissamme

puuterissanne

puuterissansa / puuterissaan

puutereissamme

puutereissanne

puutereissansa / puutereissaan

Ela

-sta

puuteristamme

puuteristanne

puuteristansa / puuteristaan

puutereistamme

puutereistanne

puutereistansa / puutereistaan

All

-lle

puuterillemme

puuterillenne

puuterillensa / puuterilleen

puutereillemme

puutereillenne

puutereillensa / puutereillean

Ade

-lla

puuterillamme

puuterillanne

puuterillansa / puuterillaan

puutereillamme

puutereillanne

puutereillansa / puutereillaan

Abl

-lta

puuteriltamme

puuteriltanne

puuteriltansa / puuteriltaan

puutereiltamme

puutereiltanne

puutereiltansa / puutereiltaan

Tra

-ksi

puuteriksemme

puuteriksenne

puuteriksensa / puuterikseen

puutereiksemme

puutereiksenne

puutereiksensa / puutereikseen

Ess

-na

puuterinamme

puuterinanne

puuterinansa / puuterinaan

puutereinamme

puutereinanne

puutereinansa / puutereinaan

Abe

-tta

puuterittamme

puuterittanne

puuterittansa / puuterittaan

puutereittamme

puutereittanne

puutereittansa / puutereittaan

Com

-ne

-

-

-

puutereinemme

puutereinenne

puutereinensa / puutereineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept