logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hani, noun

Word analysis
hanielin

hanielin

hani

Noun, Singular Nominative

+ elin

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hani

hanit

Par

-ta

hania

haneja

Gen

-n

hanin

hanien

Ill

mihin

haniin

haneihin

Ine

-ssa

hanissa

haneissa

Ela

-sta

hanista

haneista

All

-lle

hanille

haneille

Ade

-lla

hanilla

haneilla

Abl

-lta

hanilta

haneilta

Tra

-ksi

haniksi

haneiksi

Ess

-na

hanina

haneina

Abe

-tta

hanitta

haneitta

Com

-ne

-

haneine

Ins

-in

-

hanein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hani

hanit

Par

-ta

hania

haneja

Gen

-n

hanin

hanien

Ill

mihin

haniin

haneihin

Ine

-ssa

hanissa

haneissa

Ela

-sta

hanista

haneista

All

-lle

hanille

haneille

Ade

-lla

hanilla

haneilla

Abl

-lta

hanilta

haneilta

Tra

-ksi

haniksi

haneiksi

Ess

-na

hanina

haneina

Abe

-tta

hanitta

haneitta

Com

-ne

-

haneine

Ins

-in

-

hanein

hani
Show more arrow right
ParaCrawl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; TildeMODEL Rakastan hani hymyä. I love hani's smile. Hani nauraa iloisena. Hani laughs happily. Hani on kaunis nainen. Hani is a beautiful woman. Voi hani. Oh , honey. Hei, hani. Hey, babe. Entä Hani? So what about Hani? Hani, liiku. Honey, move. Kiitos, hani. Thanks, doll. Hani keräsi marjoja metsästä. The hani gathered berries from the forest. Älä nyt, Hani. Oh, come on, Hani. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hanini

hanini

hanisi

hanisi

haninsa

haninsa

Par

-ta

haniani

hanejani

haniasi

hanejasi

haniansa / haniaan

hanejansa / hanejaan

Gen

-n

hanini

hanieni

hanisi

haniesi

haninsa

haniensa

Ill

mihin

haniini

haneihini

haniisi

haneihisi

haniinsa

haneihinsa

Ine

-ssa

hanissani

haneissani

hanissasi

haneissasi

hanissansa / hanissaan

haneissansa / haneissaan

Ela

-sta

hanistani

haneistani

hanistasi

haneistasi

hanistansa / hanistaan

haneistansa / haneistaan

All

-lle

hanilleni

haneilleni

hanillesi

haneillesi

hanillensa / hanilleen

haneillensa / haneillean

Ade

-lla

hanillani

haneillani

hanillasi

haneillasi

hanillansa / hanillaan

haneillansa / haneillaan

Abl

-lta

haniltani

haneiltani

haniltasi

haneiltasi

haniltansa / haniltaan

haneiltansa / haneiltaan

Tra

-ksi

hanikseni

haneikseni

haniksesi

haneiksesi

haniksensa / hanikseen

haneiksensa / haneikseen

Ess

-na

haninani

haneinani

haninasi

haneinasi

haninansa / haninaan

haneinansa / haneinaan

Abe

-tta

hanittani

haneittani

hanittasi

haneittasi

hanittansa / hanittaan

haneittansa / haneittaan

Com

-ne

-

haneineni

-

haneinesi

-

haneinensa / haneineen

Singular

Plural

Nom

-

hanini

hanisi

haninsa

hanini

hanisi

haninsa

Par

-ta

haniani

haniasi

haniansa / haniaan

hanejani

hanejasi

hanejansa / hanejaan

Gen

-n

hanini

hanisi

haninsa

hanieni

haniesi

haniensa

Ill

mihin

haniini

haniisi

haniinsa

haneihini

haneihisi

haneihinsa

Ine

-ssa

hanissani

hanissasi

hanissansa / hanissaan

haneissani

haneissasi

haneissansa / haneissaan

Ela

-sta

hanistani

hanistasi

hanistansa / hanistaan

haneistani

haneistasi

haneistansa / haneistaan

All

-lle

hanilleni

hanillesi

hanillensa / hanilleen

haneilleni

haneillesi

haneillensa / haneillean

Ade

-lla

hanillani

hanillasi

hanillansa / hanillaan

haneillani

haneillasi

haneillansa / haneillaan

Abl

-lta

haniltani

haniltasi

haniltansa / haniltaan

haneiltani

haneiltasi

haneiltansa / haneiltaan

Tra

-ksi

hanikseni

haniksesi

haniksensa / hanikseen

haneikseni

haneiksesi

haneiksensa / haneikseen

Ess

-na

haninani

haninasi

haninansa / haninaan

haneinani

haneinasi

haneinansa / haneinaan

Abe

-tta

hanittani

hanittasi

hanittansa / hanittaan

haneittani

haneittasi

haneittansa / haneittaan

Com

-ne

-

-

-

haneineni

haneinesi

haneinensa / haneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hanimme

hanimme

haninne

haninne

haninsa

haninsa

Par

-ta

haniamme

hanejamme

hanianne

hanejanne

haniansa / haniaan

hanejansa / hanejaan

Gen

-n

hanimme

haniemme

haninne

hanienne

haninsa

haniensa

Ill

mihin

haniimme

haneihimme

haniinne

haneihinne

haniinsa

haneihinsa

Ine

-ssa

hanissamme

haneissamme

hanissanne

haneissanne

hanissansa / hanissaan

haneissansa / haneissaan

Ela

-sta

hanistamme

haneistamme

hanistanne

haneistanne

hanistansa / hanistaan

haneistansa / haneistaan

All

-lle

hanillemme

haneillemme

hanillenne

haneillenne

hanillensa / hanilleen

haneillensa / haneillean

Ade

-lla

hanillamme

haneillamme

hanillanne

haneillanne

hanillansa / hanillaan

haneillansa / haneillaan

Abl

-lta

haniltamme

haneiltamme

haniltanne

haneiltanne

haniltansa / haniltaan

haneiltansa / haneiltaan

Tra

-ksi

haniksemme

haneiksemme

haniksenne

haneiksenne

haniksensa / hanikseen

haneiksensa / haneikseen

Ess

-na

haninamme

haneinamme

haninanne

haneinanne

haninansa / haninaan

haneinansa / haneinaan

Abe

-tta

hanittamme

haneittamme

hanittanne

haneittanne

hanittansa / hanittaan

haneittansa / haneittaan

Com

-ne

-

haneinemme

-

haneinenne

-

haneinensa / haneineen

Singular

Plural

Nom

-

hanimme

haninne

haninsa

hanimme

haninne

haninsa

Par

-ta

haniamme

hanianne

haniansa / haniaan

hanejamme

hanejanne

hanejansa / hanejaan

Gen

-n

hanimme

haninne

haninsa

haniemme

hanienne

haniensa

Ill

mihin

haniimme

haniinne

haniinsa

haneihimme

haneihinne

haneihinsa

Ine

-ssa

hanissamme

hanissanne

hanissansa / hanissaan

haneissamme

haneissanne

haneissansa / haneissaan

Ela

-sta

hanistamme

hanistanne

hanistansa / hanistaan

haneistamme

haneistanne

haneistansa / haneistaan

All

-lle

hanillemme

hanillenne

hanillensa / hanilleen

haneillemme

haneillenne

haneillensa / haneillean

Ade

-lla

hanillamme

hanillanne

hanillansa / hanillaan

haneillamme

haneillanne

haneillansa / haneillaan

Abl

-lta

haniltamme

haniltanne

haniltansa / haniltaan

haneiltamme

haneiltanne

haneiltansa / haneiltaan

Tra

-ksi

haniksemme

haniksenne

haniksensa / hanikseen

haneiksemme

haneiksenne

haneiksensa / haneikseen

Ess

-na

haninamme

haninanne

haninansa / haninaan

haneinamme

haneinanne

haneinansa / haneinaan

Abe

-tta

hanittamme

hanittanne

hanittansa / hanittaan

haneittamme

haneittanne

haneittansa / haneittaan

Com

-ne

-

-

-

haneinemme

haneinenne

haneinensa / haneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

body elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo
organ elin, urut, toimielin, äänenkannattaja, orgaani, urkuharmoni
Show more arrow right
Global Voices Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl, sentence 243; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 300012.; Europarl; Opus Tatoeba; OpenSubtitles2018; Europarl Parallel Corpus, sentence 1012511. Leikkauksessa poistetaan pahanlaatuinen elin. During the surgery, a malignant organ is removed. Elin on ihmisen biologinen toiminnallinen yksikkö. The organism is the biological functional unit of a human. Lääkitys ei enää tehoa, jos elin vaurioituu liikaa. Medication no longer works if the organ is damaged too much. Elintämme on uhattuna. Our well-being is at risk. Hän pärjäsi elimittään. She managed without resources. Elintämme on suojeltava. Our lives must be protected. Hän ei pärjää elimittään. He cannot cope without. Hän ei selviä elimittään. She can't manage without. Elinkeinovero on yritysten tulovero. Corporate income tax is a tax on company profits. Hän ei voi elää elimittään. He cannot live without means. Show more arrow right

Wiktionary

organ of an organism governmental body member (penis) Show more arrow right aistinelinedustuselinelimensiirtoelinpankkielinsiirtoelintestamenttihallintoelinhengityselinjohtoelinkiipimäelinkone-elinkoneenelinlainsäädäntäelinleviämiselinliikuntaelinlisääntymiselinnäköelinpaikalliselinparitteluelinpuhe-elinpuolue-elinpääte-elinpäätäntäelinrintaelinsisäelinsoluelinsovituselinstandardointielinsukuelinsukupuolielinsymmetrointielinsynnytinelimetsähköelintarttumaelintasapainoelintekoelintiedusteluelintoimielintulenjohtoelintuntoelinvalmisteluelinvaloelinvaltioelinverenkiertoelinvirtsaelinyhdyselinyhteiselinyhteistyöelinäänielinääntöelimet Show more arrow right el- +‎ -in. Coined by Finnish folklorist and linguist Daniel Europaeus in 1853. Show more arrow right

Wikipedia

Organ (anatomy) An organ is a group of tissues with similar functions. Plant life and animal life rely on many organs that co-exist in organ systems. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimeni

elimesi

elimesi

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintäni

elimiäni

elintäsi

elimiäsi

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elinteni / elimieni

elimesi

elintesi / elimiesi

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimiini

elimeesi

elimiisi

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimissäni

elimessäsi

elimissäsi

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimistäni

elimestäsi

elimistäsi

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimilleni

elimellesi

elimillesi

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimilläni

elimelläsi

elimilläsi

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimiltäni

elimeltäsi

elimiltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimikseni

elimeksesi

elimiksesi

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

eliminäni

elimenäsi

eliminäsi

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimittäni

elimettäsi

elimittäsi

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

elimineni

-

eliminesi

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimesi

elimensä

elimeni

elimesi

elimensä

Par

-ta

elintäni

elintäsi

elintänsä / elintään

elimiäni

elimiäsi

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elimesi

elimensä

elinteni / elimieni

elintesi / elimiesi

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimeesi

elimeensä

elimiini

elimiisi

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimessäsi

elimessänsä / elimessään

elimissäni

elimissäsi

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimestäsi

elimestänsä / elimestään

elimistäni

elimistäsi

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimellesi

elimellensä / elimelleen

elimilleni

elimillesi

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimelläsi

elimellänsä / elimellään

elimilläni

elimilläsi

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimeltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltäni

elimiltäsi

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimeksesi

elimeksensä / elimekseen

elimikseni

elimiksesi

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

elimenäsi

elimenänsä / elimenään

eliminäni

eliminäsi

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimettäsi

elimettänsä / elimettään

elimittäni

elimittäsi

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

elimineni

eliminesi

eliminensä / elimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimemme

elimenne

elimenne

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintämme

elimiämme

elintänne

elimiänne

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elintemme / elimiemme

elimenne

elintenne / elimienne

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimiimme

elimeenne

elimiinne

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimissämme

elimessänne

elimissänne

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimistämme

elimestänne

elimistänne

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimillemme

elimellenne

elimillenne

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimillämme

elimellänne

elimillänne

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimiltämme

elimeltänne

elimiltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimiksemme

elimeksenne

elimiksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

eliminämme

elimenänne

eliminänne

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimittämme

elimettänne

elimittänne

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

eliminemme

-

eliminenne

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimenne

elimensä

elimemme

elimenne

elimensä

Par

-ta

elintämme

elintänne

elintänsä / elintään

elimiämme

elimiänne

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elimenne

elimensä

elintemme / elimiemme

elintenne / elimienne

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimeenne

elimeensä

elimiimme

elimiinne

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimessänne

elimessänsä / elimessään

elimissämme

elimissänne

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimestänne

elimestänsä / elimestään

elimistämme

elimistänne

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimellenne

elimellensä / elimelleen

elimillemme

elimillenne

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimellänne

elimellänsä / elimellään

elimillämme

elimillänne

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimeltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltämme

elimiltänne

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimeksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksemme

elimiksenne

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

elimenänne

elimenänsä / elimenään

eliminämme

eliminänne

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimettänne

elimettänsä / elimettään

elimittämme

elimittänne

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

eliminemme

eliminenne

eliminensä / elimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept