logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hamsteri, Ni

Word analysis
hamsterilaji

hamsterilaji

hamsteri

Ni, Singular Nominative

+ laji

Noun, Singular Nominative

hamsteri

Noun, Singular Nominative

+ laji

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

(zoology, mammals, rodents) hamster, any member of the subfamily Cricetinae Show more arrow right
hamster hamsteri
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laji

lajit

Par

-ta

lajia

lajeja

Gen

-n

lajin

lajien

Ill

mihin

lajiin

lajeihin

Ine

-ssa

lajissa

lajeissa

Ela

-sta

lajista

lajeista

All

-lle

lajille

lajeille

Ade

-lla

lajilla

lajeilla

Abl

-lta

lajilta

lajeilta

Tra

-ksi

lajiksi

lajeiksi

Ess

-na

lajina

lajeina

Abe

-tta

lajitta

lajeitta

Com

-ne

-

lajeine

Ins

-in

-

lajein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laji

lajit

Par

-ta

lajia

lajeja

Gen

-n

lajin

lajien

Ill

mihin

lajiin

lajeihin

Ine

-ssa

lajissa

lajeissa

Ela

-sta

lajista

lajeista

All

-lle

lajille

lajeille

Ade

-lla

lajilla

lajeilla

Abl

-lta

lajilta

lajeilta

Tra

-ksi

lajiksi

lajeiksi

Ess

-na

lajina

lajeina

Abe

-tta

lajitta

lajeitta

Com

-ne

-

lajeine

Ins

-in

-

lajein

species laji, tyyppi
kind laji, laatu
genre laji
variety valikoima, lajike, moninaisuus, vaihtelevuus, varietee, laji
event tapahtuma, tapaus, laji, merkkitapaus
breed rotu, laji, siitos, tyyppi
description kuvaus, laji, tuntomerkit, laatu
sort laji, laatu
genus suku, laji
ilk suku, laji
brand merkki, tavaramerkki, laatu, polttomerkki, kekäle, laji
stripe raita, juova, nauha, piirto, rantu, laji
department osasto, departementti, ministeriö, hallintoalue, laji, hallinnon haara
persuasion suostuttelu, kuppikunta, taivuttelu, vakuuttelu, vakaumus, laji
kidney munuainen, laji, laatu
Show more arrow right
not-set; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 518570.; OPUS - Finnish-English, Tatoeba 3820509.;  Europarl Parallel Corpus v7, sentence 213719.; JRC-Acquis; Europarl Parallel Corpus v7, sentence 166398.; EurLex-2; Europarl k a) rikoksen laji;. "(ka) the type of offence;"; Tämä laji elää pääasiassa kosteikoissa. This species mainly inhabits wetlands. Tämä laji on huomattavan harvinainen Suomessa. This species is remarkably rare in Finland. Kyseinen laji on vaarantunut monilla alueilla. The said species is endangered in many areas. Tämä laji on erittäin suosittu metsästyskohde. This species is a highly popular hunting target. Laji on osa luontoa, joka on täysin rauhoitettu. Species is part of nature that is completely protected. Laji n:o. Form No. Laji on tärkeä suojella sukupuuttoon kuolemiselta. Species need to be protected from extinction. Laji: Lestikalat. Species : Grenadiers. Laji: Rauskukalat. Species : Skates and rays. Show more arrow right

Wiktionary

kind, sort Fin:Minkä lajin mies hän on?Eng:What kind of man is he? (biology, taxonomy) species Fin:uusi lintulajiEng:a new bird species (sports) sport (certain type of sport, such as football or javelin, as opposed to sports in general) Fin:Lajejani ovat jääkiekko ja jalkapallo.Eng:My sports are ice hockey and soccer. genre Show more arrow right (kind): -lainen(sport): urheilulaji Show more arrow right maalaji juustolaji voimalaji Show more arrow right Borrowed from Old Swedish slagh (whence Swedish slag (“kind, sort”)), from Old Norse slag, from Proto-Germanic slagiz. Show more arrow right

Wikipedia

Species In biology, a species is the basic unit of classification and a taxonomic rank of an organism, as well as a unit of biodiversity. A species is often defined as the largest group of organisms in which any two individuals of the appropriate sexes or mating types can produce fertile offspring, typically by sexual reproduction. Other ways of defining species include their karyotype, DNA sequence, morphology, behaviour or ecological niche. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lajini

lajini

lajisi

lajisi

lajinsa

lajinsa

Par

-ta

lajiani

lajejani

lajiasi

lajejasi

lajiansa / lajiaan

lajejansa / lajejaan

Gen

-n

lajini

lajieni

lajisi

lajiesi

lajinsa

lajiensa

Ill

mihin

lajiini

lajeihini

lajiisi

lajeihisi

lajiinsa

lajeihinsa

Ine

-ssa

lajissani

lajeissani

lajissasi

lajeissasi

lajissansa / lajissaan

lajeissansa / lajeissaan

Ela

-sta

lajistani

lajeistani

lajistasi

lajeistasi

lajistansa / lajistaan

lajeistansa / lajeistaan

All

-lle

lajilleni

lajeilleni

lajillesi

lajeillesi

lajillensa / lajilleen

lajeillensa / lajeillean

Ade

-lla

lajillani

lajeillani

lajillasi

lajeillasi

lajillansa / lajillaan

lajeillansa / lajeillaan

Abl

-lta

lajiltani

lajeiltani

lajiltasi

lajeiltasi

lajiltansa / lajiltaan

lajeiltansa / lajeiltaan

Tra

-ksi

lajikseni

lajeikseni

lajiksesi

lajeiksesi

lajiksensa / lajikseen

lajeiksensa / lajeikseen

Ess

-na

lajinani

lajeinani

lajinasi

lajeinasi

lajinansa / lajinaan

lajeinansa / lajeinaan

Abe

-tta

lajittani

lajeittani

lajittasi

lajeittasi

lajittansa / lajittaan

lajeittansa / lajeittaan

Com

-ne

-

lajeineni

-

lajeinesi

-

lajeinensa / lajeineen

Singular

Plural

Nom

-

lajini

lajisi

lajinsa

lajini

lajisi

lajinsa

Par

-ta

lajiani

lajiasi

lajiansa / lajiaan

lajejani

lajejasi

lajejansa / lajejaan

Gen

-n

lajini

lajisi

lajinsa

lajieni

lajiesi

lajiensa

Ill

mihin

lajiini

lajiisi

lajiinsa

lajeihini

lajeihisi

lajeihinsa

Ine

-ssa

lajissani

lajissasi

lajissansa / lajissaan

lajeissani

lajeissasi

lajeissansa / lajeissaan

Ela

-sta

lajistani

lajistasi

lajistansa / lajistaan

lajeistani

lajeistasi

lajeistansa / lajeistaan

All

-lle

lajilleni

lajillesi

lajillensa / lajilleen

lajeilleni

lajeillesi

lajeillensa / lajeillean

Ade

-lla

lajillani

lajillasi

lajillansa / lajillaan

lajeillani

lajeillasi

lajeillansa / lajeillaan

Abl

-lta

lajiltani

lajiltasi

lajiltansa / lajiltaan

lajeiltani

lajeiltasi

lajeiltansa / lajeiltaan

Tra

-ksi

lajikseni

lajiksesi

lajiksensa / lajikseen

lajeikseni

lajeiksesi

lajeiksensa / lajeikseen

Ess

-na

lajinani

lajinasi

lajinansa / lajinaan

lajeinani

lajeinasi

lajeinansa / lajeinaan

Abe

-tta

lajittani

lajittasi

lajittansa / lajittaan

lajeittani

lajeittasi

lajeittansa / lajeittaan

Com

-ne

-

-

-

lajeineni

lajeinesi

lajeinensa / lajeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lajimme

lajimme

lajinne

lajinne

lajinsa

lajinsa

Par

-ta

lajiamme

lajejamme

lajianne

lajejanne

lajiansa / lajiaan

lajejansa / lajejaan

Gen

-n

lajimme

lajiemme

lajinne

lajienne

lajinsa

lajiensa

Ill

mihin

lajiimme

lajeihimme

lajiinne

lajeihinne

lajiinsa

lajeihinsa

Ine

-ssa

lajissamme

lajeissamme

lajissanne

lajeissanne

lajissansa / lajissaan

lajeissansa / lajeissaan

Ela

-sta

lajistamme

lajeistamme

lajistanne

lajeistanne

lajistansa / lajistaan

lajeistansa / lajeistaan

All

-lle

lajillemme

lajeillemme

lajillenne

lajeillenne

lajillensa / lajilleen

lajeillensa / lajeillean

Ade

-lla

lajillamme

lajeillamme

lajillanne

lajeillanne

lajillansa / lajillaan

lajeillansa / lajeillaan

Abl

-lta

lajiltamme

lajeiltamme

lajiltanne

lajeiltanne

lajiltansa / lajiltaan

lajeiltansa / lajeiltaan

Tra

-ksi

lajiksemme

lajeiksemme

lajiksenne

lajeiksenne

lajiksensa / lajikseen

lajeiksensa / lajeikseen

Ess

-na

lajinamme

lajeinamme

lajinanne

lajeinanne

lajinansa / lajinaan

lajeinansa / lajeinaan

Abe

-tta

lajittamme

lajeittamme

lajittanne

lajeittanne

lajittansa / lajittaan

lajeittansa / lajeittaan

Com

-ne

-

lajeinemme

-

lajeinenne

-

lajeinensa / lajeineen

Singular

Plural

Nom

-

lajimme

lajinne

lajinsa

lajimme

lajinne

lajinsa

Par

-ta

lajiamme

lajianne

lajiansa / lajiaan

lajejamme

lajejanne

lajejansa / lajejaan

Gen

-n

lajimme

lajinne

lajinsa

lajiemme

lajienne

lajiensa

Ill

mihin

lajiimme

lajiinne

lajiinsa

lajeihimme

lajeihinne

lajeihinsa

Ine

-ssa

lajissamme

lajissanne

lajissansa / lajissaan

lajeissamme

lajeissanne

lajeissansa / lajeissaan

Ela

-sta

lajistamme

lajistanne

lajistansa / lajistaan

lajeistamme

lajeistanne

lajeistansa / lajeistaan

All

-lle

lajillemme

lajillenne

lajillensa / lajilleen

lajeillemme

lajeillenne

lajeillensa / lajeillean

Ade

-lla

lajillamme

lajillanne

lajillansa / lajillaan

lajeillamme

lajeillanne

lajeillansa / lajeillaan

Abl

-lta

lajiltamme

lajiltanne

lajiltansa / lajiltaan

lajeiltamme

lajeiltanne

lajeiltansa / lajeiltaan

Tra

-ksi

lajiksemme

lajiksenne

lajiksensa / lajikseen

lajeiksemme

lajeiksenne

lajeiksensa / lajeikseen

Ess

-na

lajinamme

lajinanne

lajinansa / lajinaan

lajeinamme

lajeinanne

lajeinansa / lajeinaan

Abe

-tta

lajittamme

lajittanne

lajittansa / lajittaan

lajeittamme

lajeittanne

lajeittansa / lajeittaan

Com

-ne

-

-

-

lajeinemme

lajeinenne

lajeinensa / lajeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hamsteri

hamsterit

Par

-ta

hamsteria

hamstereita / hamstereja

Gen

-n

hamsterin

hamstereitten / hamstereiden / hamsterien

Ill

mihin

hamsteriin

hamstereihin

Ine

-ssa

hamsterissa

hamstereissa

Ela

-sta

hamsterista

hamstereista

All

-lle

hamsterille

hamstereille

Ade

-lla

hamsterilla

hamstereilla

Abl

-lta

hamsterilta

hamstereilta

Tra

-ksi

hamsteriksi

hamstereiksi

Ess

-na

hamsterina

hamstereina

Abe

-tta

hamsteritta

hamstereitta

Com

-ne

-

hamstereine

Ins

-in

-

hamsterein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hamsteri

hamsterit

Par

-ta

hamsteria

hamstereita / hamstereja

Gen

-n

hamsterin

hamstereitten / hamstereiden / hamsterien

Ill

mihin

hamsteriin

hamstereihin

Ine

-ssa

hamsterissa

hamstereissa

Ela

-sta

hamsterista

hamstereista

All

-lle

hamsterille

hamstereille

Ade

-lla

hamsterilla

hamstereilla

Abl

-lta

hamsterilta

hamstereilta

Tra

-ksi

hamsteriksi

hamstereiksi

Ess

-na

hamsterina

hamstereina

Abe

-tta

hamsteritta

hamstereitta

Com

-ne

-

hamstereine

Ins

-in

-

hamsterein

hamster hamsteri
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; OpenSubtitles; Europarl V7 Olen hamsteri. I'm the hamster. Se on hamsteri. It's a hamster. Rhino, hamsteri? Rhino, the hamster? Hamsteri nukkuu piilossa oljissa. The hamster sleeps hidden in the straw. Kadonnut hamsteri. Lost hamster. Ei, olla hamsteri. No, is hamster. Se ei ole hamsteri. It' s not a fucking hamster. Hamsteri kaivoi maahan monta koloa. The hamster dug many holes in the ground. Hullu hamsteri, Bull. Crazy hamsters, Bull. Oli mulla hamsteri... I had a hamster named Snuffy - - ". Show more arrow right

Wiktionary

(zoology, mammals, rodents) hamster, any member of the subfamily Cricetinae Show more arrow right

Wikipedia

European hamster The European hamster (Cricetus cricetus), also known as the Eurasian hamster, black-bellied hamster or common hamster, is the only species of the genus Cricetus. It is native to grassland and similar habitats in a large part of Eurasia, extending from Belgium to the Altai mountains and Yenisey River in Russia. Where abundant the animal is considered a farmland pest, and historically it has also been trapped for its fur. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hamsterini

hamsterini

hamsterisi

hamsterisi

hamsterinsa

hamsterinsa

Par

-ta

hamsteriani

hamstereitani / hamsterejani

hamsteriasi

hamstereitasi / hamsterejasi

hamsteriansa / hamsteriaan

hamstereitansa / hamstereitaan / hamsterejansa / hamsterejaan

Gen

-n

hamsterini

hamstereitteni / hamstereideni / hamsterieni

hamsterisi

hamstereittesi / hamstereidesi / hamsteriesi

hamsterinsa

hamstereittensa / hamstereidensa / hamsteriensa

Ill

mihin

hamsteriini

hamstereihini

hamsteriisi

hamstereihisi

hamsteriinsa

hamstereihinsa

Ine

-ssa

hamsterissani

hamstereissani

hamsterissasi

hamstereissasi

hamsterissansa / hamsterissaan

hamstereissansa / hamstereissaan

Ela

-sta

hamsteristani

hamstereistani

hamsteristasi

hamstereistasi

hamsteristansa / hamsteristaan

hamstereistansa / hamstereistaan

All

-lle

hamsterilleni

hamstereilleni

hamsterillesi

hamstereillesi

hamsterillensa / hamsterilleen

hamstereillensa / hamstereillean

Ade

-lla

hamsterillani

hamstereillani

hamsterillasi

hamstereillasi

hamsterillansa / hamsterillaan

hamstereillansa / hamstereillaan

Abl

-lta

hamsteriltani

hamstereiltani

hamsteriltasi

hamstereiltasi

hamsteriltansa / hamsteriltaan

hamstereiltansa / hamstereiltaan

Tra

-ksi

hamsterikseni

hamstereikseni

hamsteriksesi

hamstereiksesi

hamsteriksensa / hamsterikseen

hamstereiksensa / hamstereikseen

Ess

-na

hamsterinani

hamstereinani

hamsterinasi

hamstereinasi

hamsterinansa / hamsterinaan

hamstereinansa / hamstereinaan

Abe

-tta

hamsterittani

hamstereittani

hamsterittasi

hamstereittasi

hamsterittansa / hamsterittaan

hamstereittansa / hamstereittaan

Com

-ne

-

hamstereineni

-

hamstereinesi

-

hamstereinensa / hamstereineen

Singular

Plural

Nom

-

hamsterini

hamsterisi

hamsterinsa

hamsterini

hamsterisi

hamsterinsa

Par

-ta

hamsteriani

hamsteriasi

hamsteriansa / hamsteriaan

hamstereitani / hamsterejani

hamstereitasi / hamsterejasi

hamstereitansa / hamstereitaan / hamsterejansa / hamsterejaan

Gen

-n

hamsterini

hamsterisi

hamsterinsa

hamstereitteni / hamstereideni / hamsterieni

hamstereittesi / hamstereidesi / hamsteriesi

hamstereittensa / hamstereidensa / hamsteriensa

Ill

mihin

hamsteriini

hamsteriisi

hamsteriinsa

hamstereihini

hamstereihisi

hamstereihinsa

Ine

-ssa

hamsterissani

hamsterissasi

hamsterissansa / hamsterissaan

hamstereissani

hamstereissasi

hamstereissansa / hamstereissaan

Ela

-sta

hamsteristani

hamsteristasi

hamsteristansa / hamsteristaan

hamstereistani

hamstereistasi

hamstereistansa / hamstereistaan

All

-lle

hamsterilleni

hamsterillesi

hamsterillensa / hamsterilleen

hamstereilleni

hamstereillesi

hamstereillensa / hamstereillean

Ade

-lla

hamsterillani

hamsterillasi

hamsterillansa / hamsterillaan

hamstereillani

hamstereillasi

hamstereillansa / hamstereillaan

Abl

-lta

hamsteriltani

hamsteriltasi

hamsteriltansa / hamsteriltaan

hamstereiltani

hamstereiltasi

hamstereiltansa / hamstereiltaan

Tra

-ksi

hamsterikseni

hamsteriksesi

hamsteriksensa / hamsterikseen

hamstereikseni

hamstereiksesi

hamstereiksensa / hamstereikseen

Ess

-na

hamsterinani

hamsterinasi

hamsterinansa / hamsterinaan

hamstereinani

hamstereinasi

hamstereinansa / hamstereinaan

Abe

-tta

hamsterittani

hamsterittasi

hamsterittansa / hamsterittaan

hamstereittani

hamstereittasi

hamstereittansa / hamstereittaan

Com

-ne

-

-

-

hamstereineni

hamstereinesi

hamstereinensa / hamstereineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hamsterimme

hamsterimme

hamsterinne

hamsterinne

hamsterinsa

hamsterinsa

Par

-ta

hamsteriamme

hamstereitamme / hamsterejamme

hamsterianne

hamstereitanne / hamsterejanne

hamsteriansa / hamsteriaan

hamstereitansa / hamstereitaan / hamsterejansa / hamsterejaan

Gen

-n

hamsterimme

hamstereittemme / hamstereidemme / hamsteriemme

hamsterinne

hamstereittenne / hamstereidenne / hamsterienne

hamsterinsa

hamstereittensa / hamstereidensa / hamsteriensa

Ill

mihin

hamsteriimme

hamstereihimme

hamsteriinne

hamstereihinne

hamsteriinsa

hamstereihinsa

Ine

-ssa

hamsterissamme

hamstereissamme

hamsterissanne

hamstereissanne

hamsterissansa / hamsterissaan

hamstereissansa / hamstereissaan

Ela

-sta

hamsteristamme

hamstereistamme

hamsteristanne

hamstereistanne

hamsteristansa / hamsteristaan

hamstereistansa / hamstereistaan

All

-lle

hamsterillemme

hamstereillemme

hamsterillenne

hamstereillenne

hamsterillensa / hamsterilleen

hamstereillensa / hamstereillean

Ade

-lla

hamsterillamme

hamstereillamme

hamsterillanne

hamstereillanne

hamsterillansa / hamsterillaan

hamstereillansa / hamstereillaan

Abl

-lta

hamsteriltamme

hamstereiltamme

hamsteriltanne

hamstereiltanne

hamsteriltansa / hamsteriltaan

hamstereiltansa / hamstereiltaan

Tra

-ksi

hamsteriksemme

hamstereiksemme

hamsteriksenne

hamstereiksenne

hamsteriksensa / hamsterikseen

hamstereiksensa / hamstereikseen

Ess

-na

hamsterinamme

hamstereinamme

hamsterinanne

hamstereinanne

hamsterinansa / hamsterinaan

hamstereinansa / hamstereinaan

Abe

-tta

hamsterittamme

hamstereittamme

hamsterittanne

hamstereittanne

hamsterittansa / hamsterittaan

hamstereittansa / hamstereittaan

Com

-ne

-

hamstereinemme

-

hamstereinenne

-

hamstereinensa / hamstereineen

Singular

Plural

Nom

-

hamsterimme

hamsterinne

hamsterinsa

hamsterimme

hamsterinne

hamsterinsa

Par

-ta

hamsteriamme

hamsterianne

hamsteriansa / hamsteriaan

hamstereitamme / hamsterejamme

hamstereitanne / hamsterejanne

hamstereitansa / hamstereitaan / hamsterejansa / hamsterejaan

Gen

-n

hamsterimme

hamsterinne

hamsterinsa

hamstereittemme / hamstereidemme / hamsteriemme

hamstereittenne / hamstereidenne / hamsterienne

hamstereittensa / hamstereidensa / hamsteriensa

Ill

mihin

hamsteriimme

hamsteriinne

hamsteriinsa

hamstereihimme

hamstereihinne

hamstereihinsa

Ine

-ssa

hamsterissamme

hamsterissanne

hamsterissansa / hamsterissaan

hamstereissamme

hamstereissanne

hamstereissansa / hamstereissaan

Ela

-sta

hamsteristamme

hamsteristanne

hamsteristansa / hamsteristaan

hamstereistamme

hamstereistanne

hamstereistansa / hamstereistaan

All

-lle

hamsterillemme

hamsterillenne

hamsterillensa / hamsterilleen

hamstereillemme

hamstereillenne

hamstereillensa / hamstereillean

Ade

-lla

hamsterillamme

hamsterillanne

hamsterillansa / hamsterillaan

hamstereillamme

hamstereillanne

hamstereillansa / hamstereillaan

Abl

-lta

hamsteriltamme

hamsteriltanne

hamsteriltansa / hamsteriltaan

hamstereiltamme

hamstereiltanne

hamstereiltansa / hamstereiltaan

Tra

-ksi

hamsteriksemme

hamsteriksenne

hamsteriksensa / hamsterikseen

hamstereiksemme

hamstereiksenne

hamstereiksensa / hamstereikseen

Ess

-na

hamsterinamme

hamsterinanne

hamsterinansa / hamsterinaan

hamstereinamme

hamstereinanne

hamstereinansa / hamstereinaan

Abe

-tta

hamsterittamme

hamsterittanne

hamsterittansa / hamsterittaan

hamstereittamme

hamstereittanne

hamstereittansa / hamstereittaan

Com

-ne

-

-

-

hamstereinemme

hamstereinenne

hamstereinensa / hamstereineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept