logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

haku, noun

Word analysis
hakutermi

hakutermi

haku

Noun, Singular Nominative

+ termi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haku

haut / ha’ut

Par

-ta

hakua

hakuja

Gen

-n

haun / ha’un

hakujen

Ill

mihin

hakuun

hakuihin

Ine

-ssa

haussa / ha’ussa

hauissa / ha’uissa

Ela

-sta

hausta / ha’usta

hauista / ha’uista

All

-lle

haulle / ha’ulle

hauille / ha’uille

Ade

-lla

haulla / ha’ulla

hauilla / ha’uilla

Abl

-lta

haulta / ha’ulta

hauilta / ha’uilta

Tra

-ksi

hauksi / ha’uksi

hauiksi / ha’uiksi

Ess

-na

hakuna

hakuina

Abe

-tta

hautta / ha’utta

hauitta / ha’uitta

Com

-ne

-

hakuine

Ins

-in

-

hauin / ha’uin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haku

haut / ha’ut

Par

-ta

hakua

hakuja

Gen

-n

haun / ha’un

hakujen

Ill

mihin

hakuun

hakuihin

Ine

-ssa

haussa / ha’ussa

hauissa / ha’uissa

Ela

-sta

hausta / ha’usta

hauista / ha’uista

All

-lle

haulle / ha’ulle

hauille / ha’uille

Ade

-lla

haulla / ha’ulla

hauilla / ha’uilla

Abl

-lta

haulta / ha’ulta

hauilta / ha’uilta

Tra

-ksi

hauksi / ha’uksi

hauiksi / ha’uiksi

Ess

-na

hakuna

hakuina

Abe

-tta

hautta / ha’utta

hauitta / ha’uitta

Com

-ne

-

hakuine

Ins

-in

-

hauin / ha’uin

search haku, etsintä, kotietsintä, tarkastus, tutkimus, ruumiintarkastus
retrieval haku, korjaaminen, takaisinsaanti
access pääsy, saanti, haku, puheillepääsy, puuska, kohtaus
Show more arrow right
Europarl; KDE40.1; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus Haku on avoimessa tilassa. The search is in an open space. Haku valmis. Checkout complete. Sinun täytyy suorittaa haku. You need to perform the search. Kokeile hauista! Feel his biceps! Hauikseni on nyt kipeä. My bicep is now sore. Hauikseni ovat tulessa. My friggin'biceps are killing me. Aivan, se on hauikseni. Yeah, that's my bicep. Hakua ei löytynyt. No search results were found. Nuole hänen hauistaan. Lick his bicep. Näitkö hänen hauiksensa? Did you see his guns? Show more arrow right

Wiktionary

search applying, application Fin:hakuaika, hakukausiEng:("application period") Show more arrow right hakea +‎ -u Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakuni

hakuni

hakusi

hakusi

hakunsa

hakunsa

Par

-ta

hakuani

hakujani

hakuasi

hakujasi

hakuansa / hakuaan

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakuni

hakujeni

hakusi

hakujesi

hakunsa

hakujensä

Ill

mihin

hakuuni

hakuihini

hakuusi

hakuihisi

hakuunsa

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussani / ha’ussani

hauissani / ha’uissani

haussasi / ha’ussasi

hauissasi / ha’uissasi

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustani / ha’ustani

hauistani / ha’uistani

haustasi / ha’ustasi

hauistasi / ha’uistasi

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haulleni / ha’ulleni

hauilleni / ha’uilleni

haullesi / ha’ullesi

hauillesi / ha’uillesi

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullani / ha’ullani

hauillani / ha’uillani

haullasi / ha’ullasi

hauillasi / ha’uillasi

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultani / ha’ultani

hauiltani / ha’uiltani

haultasi / ha’ultasi

hauiltasi / ha’uiltasi

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

haukseni / ha’ukseni

hauikseni / ha’uikseni

hauksesi / ha’uksesi

hauiksesi / ha’uiksesi

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunani

hakuinani

hakunasi

hakuinasi

hakunansa / hakunaan

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttani / ha’uttani

hauittani / ha’uittani

hauttasi / ha’uttasi

hauittasi / ha’uittasi

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

hakuineni

-

hakuinesi

-

hakuinensa / hakuineen

Singular

Plural

Nom

-

hakuni

hakusi

hakunsa

hakuni

hakusi

hakunsa

Par

-ta

hakuani

hakuasi

hakuansa / hakuaan

hakujani

hakujasi

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakuni

hakusi

hakunsa

hakujeni

hakujesi

hakujensä

Ill

mihin

hakuuni

hakuusi

hakuunsa

hakuihini

hakuihisi

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussani / ha’ussani

haussasi / ha’ussasi

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissani / ha’uissani

hauissasi / ha’uissasi

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustani / ha’ustani

haustasi / ha’ustasi

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistani / ha’uistani

hauistasi / ha’uistasi

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haulleni / ha’ulleni

haullesi / ha’ullesi

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauilleni / ha’uilleni

hauillesi / ha’uillesi

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullani / ha’ullani

haullasi / ha’ullasi

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillani / ha’uillani

hauillasi / ha’uillasi

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultani / ha’ultani

haultasi / ha’ultasi

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltani / ha’uiltani

hauiltasi / ha’uiltasi

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

haukseni / ha’ukseni

hauksesi / ha’uksesi

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauikseni / ha’uikseni

hauiksesi / ha’uiksesi

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunani

hakunasi

hakunansa / hakunaan

hakuinani

hakuinasi

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttani / ha’uttani

hauttasi / ha’uttasi

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittani / ha’uittani

hauittasi / ha’uittasi

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

-

-

hakuineni

hakuinesi

hakuinensa / hakuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakumme

hakumme

hakunne

hakunne

hakunsa

hakunsa

Par

-ta

hakuamme

hakujamme

hakuanne

hakujanne

hakuansa / hakuaan

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakumme

hakujemme

hakunne

hakujenne

hakunsa

hakujensä

Ill

mihin

hakuumme

hakuihimme

hakuunne

hakuihinne

hakuunsa

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussamme / ha’ussamme

hauissamme / ha’uissamme

haussanne / ha’ussanne

hauissanne / ha’uissanne

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustamme / ha’ustamme

hauistamme / ha’uistamme

haustanne / ha’ustanne

hauistanne / ha’uistanne

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haullemme / ha’ullemme

hauillemme / ha’uillemme

haullenne / ha’ullenne

hauillenne / ha’uillenne

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullamme / ha’ullamme

hauillamme / ha’uillamme

haullanne / ha’ullanne

hauillanne / ha’uillanne

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultamme / ha’ultamme

hauiltamme / ha’uiltamme

haultanne / ha’ultanne

hauiltanne / ha’uiltanne

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

hauksemme / ha’uksemme

hauiksemme / ha’uiksemme

hauksenne / ha’uksenne

hauiksenne / ha’uiksenne

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunamme

hakuinamme

hakunanne

hakuinanne

hakunansa / hakunaan

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttamme / ha’uttamme

hauittamme / ha’uittamme

hauttanne / ha’uttanne

hauittanne / ha’uittanne

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

hakuinemme

-

hakuinenne

-

hakuinensa / hakuineen

Singular

Plural

Nom

-

hakumme

hakunne

hakunsa

hakumme

hakunne

hakunsa

Par

-ta

hakuamme

hakuanne

hakuansa / hakuaan

hakujamme

hakujanne

hakujansa / hakujaan

Gen

-n

hakumme

hakunne

hakunsa

hakujemme

hakujenne

hakujensä

Ill

mihin

hakuumme

hakuunne

hakuunsa

hakuihimme

hakuihinne

hakuihinsä

Ine

-ssa

haussamme / ha’ussamme

haussanne / ha’ussanne

haussansa / haussaan / ha’ussansa / ha’ussaan

hauissamme / ha’uissamme

hauissanne / ha’uissanne

hauissansa / hauissaan / ha’uissansa / ha’uissaan

Ela

-sta

haustamme / ha’ustamme

haustanne / ha’ustanne

haustansa / haustaan / ha’ustansa / ha’ustaan

hauistamme / ha’uistamme

hauistanne / ha’uistanne

hauistansa / hauistaan / ha’uistansa / ha’uistaan

All

-lle

haullemme / ha’ullemme

haullenne / ha’ullenne

haulleen / haullensa / ha’ulleen / ha’ullensa

hauillemme / ha’uillemme

hauillenne / ha’uillenne

hauillensa / hauillean / ha’uillensa / ha’uillean

Ade

-lla

haullamme / ha’ullamme

haullanne / ha’ullanne

haullansa / haullaan / ha’ullansa / ha’ullaan

hauillamme / ha’uillamme

hauillanne / ha’uillanne

hauillansa / hauillaan / ha’uillansa / ha’uillaan

Abl

-lta

haultamme / ha’ultamme

haultanne / ha’ultanne

haultansa / haultaan / ha’ultansa / ha’ultaan

hauiltamme / ha’uiltamme

hauiltanne / ha’uiltanne

hauiltansa / hauiltaan / ha’uiltansa / ha’uiltaan

Tra

-ksi

hauksemme / ha’uksemme

hauksenne / ha’uksenne

haukseen / hauksensa / ha’ukseen / ha’uksensa

hauiksemme / ha’uiksemme

hauiksenne / ha’uiksenne

hauikseen / hauiksensa / ha’uikseen / ha’uiksensa

Ess

-na

hakunamme

hakunanne

hakunansa / hakunaan

hakuinamme

hakuinanne

hakuinansa / hakuinaan

Abe

-tta

hauttamme / ha’uttamme

hauttanne / ha’uttanne

hauttansa / hauttaan / ha’uttansa / ha’uttaan

hauittamme / ha’uittamme

hauittanne / ha’uittanne

hauittansa / hauittaan / ha’uittansa / ha’uittaan

Com

-ne

-

-

-

hakuinemme

hakuinenne

hakuinensa / hakuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

termi

termit

Par

-ta

termiä

termejä

Gen

-n

termin

termien

Ill

mihin

termiin

termeihin

Ine

-ssa

termissä

termeissä

Ela

-sta

termistä

termeistä

All

-lle

termille

termeille

Ade

-lla

termillä

termeillä

Abl

-lta

termiltä

termeiltä

Tra

-ksi

termiksi

termeiksi

Ess

-na

terminä

termeinä

Abe

-tta

termittä

termeittä

Com

-ne

-

termeine

Ins

-in

-

termein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

termi

termit

Par

-ta

termiä

termejä

Gen

-n

termin

termien

Ill

mihin

termiin

termeihin

Ine

-ssa

termissä

termeissä

Ela

-sta

termistä

termeistä

All

-lle

termille

termeille

Ade

-lla

termillä

termeillä

Abl

-lta

termiltä

termeiltä

Tra

-ksi

termiksi

termeiksi

Ess

-na

terminä

termeinä

Abe

-tta

termittä

termeittä

Com

-ne

-

termeine

Ins

-in

-

termein

term termi, sana, ilmaus, aika, kausi, määräaika
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; ted2019; EurLex-2; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Tatoeba On tärkeää ymmärtää tämä termi oikein. It's important to understand this term correctly. Termini on täysin ymmärrettävä. The termini is completely understandable. Termi tarkoittaa tiettyä käsitettä tai ilmaisua. The term refers to a specific concept or expression. Termien tarkoitus? What are these terms? Termi koskee:. The term covers:. Eikö se ole jonkinlainen henkinen termi? It isn't some spiritual term of some kind? Kreikkalaisilla on sille termi, harmatia. I believe the Greeks call that hamartia. Eeppinen epäonnistuminen olisi parempi termi. Epic fail would be a better term. Yksi termiini, kolme sanaa. One term, three words. Suurin osa termini liittyy sairaalaan. Most of the termini are related to the hospital. Show more arrow right

Wiktionary

term (word or phrase) (mathematics) term Show more arrow right

Wikipedia

termi
terminologiassa tekninen termi termi
matematiikassa, arvo, joka mahdollisten muiden termien kanssa yhteenlaskettaessa muodostaa polynomin termi
filosofiassa, 1) arvostelman subjekti ja predikaatti, 2) ilmaus.[1] termit
eli roomalainen kylpylä
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

termini

termini

termisi

termisi

terminsä

terminsä

Par

-ta

termiäni

termejäni

termiäsi

termejäsi

termiänsä / termiään

termejänsä / termejään

Gen

-n

termini

termieni

termisi

termiesi

terminsä

termiensä

Ill

mihin

termiini

termeihini

termiisi

termeihisi

termiinsä

termeihinsä

Ine

-ssa

termissäni

termeissäni

termissäsi

termeissäsi

termissänsä / termissään

termeissänsä / termeissään

Ela

-sta

termistäni

termeistäni

termistäsi

termeistäsi

termistänsä / termistään

termeistänsä / termeistään

All

-lle

termilleni

termeilleni

termillesi

termeillesi

termillensä / termilleen

termeillensä / termeilleän

Ade

-lla

termilläni

termeilläni

termilläsi

termeilläsi

termillänsä / termillään

termeillänsä / termeillään

Abl

-lta

termiltäni

termeiltäni

termiltäsi

termeiltäsi

termiltänsä / termiltään

termeiltänsä / termeiltään

Tra

-ksi

termikseni

termeikseni

termiksesi

termeiksesi

termiksensä / termikseen

termeiksensä / termeikseen

Ess

-na

terminäni

termeinäni

terminäsi

termeinäsi

terminänsä / terminään

termeinänsä / termeinään

Abe

-tta

termittäni

termeittäni

termittäsi

termeittäsi

termittänsä / termittään

termeittänsä / termeittään

Com

-ne

-

termeineni

-

termeinesi

-

termeinensä / termeineen

Singular

Plural

Nom

-

termini

termisi

terminsä

termini

termisi

terminsä

Par

-ta

termiäni

termiäsi

termiänsä / termiään

termejäni

termejäsi

termejänsä / termejään

Gen

-n

termini

termisi

terminsä

termieni

termiesi

termiensä

Ill

mihin

termiini

termiisi

termiinsä

termeihini

termeihisi

termeihinsä

Ine

-ssa

termissäni

termissäsi

termissänsä / termissään

termeissäni

termeissäsi

termeissänsä / termeissään

Ela

-sta

termistäni

termistäsi

termistänsä / termistään

termeistäni

termeistäsi

termeistänsä / termeistään

All

-lle

termilleni

termillesi

termillensä / termilleen

termeilleni

termeillesi

termeillensä / termeilleän

Ade

-lla

termilläni

termilläsi

termillänsä / termillään

termeilläni

termeilläsi

termeillänsä / termeillään

Abl

-lta

termiltäni

termiltäsi

termiltänsä / termiltään

termeiltäni

termeiltäsi

termeiltänsä / termeiltään

Tra

-ksi

termikseni

termiksesi

termiksensä / termikseen

termeikseni

termeiksesi

termeiksensä / termeikseen

Ess

-na

terminäni

terminäsi

terminänsä / terminään

termeinäni

termeinäsi

termeinänsä / termeinään

Abe

-tta

termittäni

termittäsi

termittänsä / termittään

termeittäni

termeittäsi

termeittänsä / termeittään

Com

-ne

-

-

-

termeineni

termeinesi

termeinensä / termeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

termimme

termimme

terminne

terminne

terminsä

terminsä

Par

-ta

termiämme

termejämme

termiänne

termejänne

termiänsä / termiään

termejänsä / termejään

Gen

-n

termimme

termiemme

terminne

termienne

terminsä

termiensä

Ill

mihin

termiimme

termeihimme

termiinne

termeihinne

termiinsä

termeihinsä

Ine

-ssa

termissämme

termeissämme

termissänne

termeissänne

termissänsä / termissään

termeissänsä / termeissään

Ela

-sta

termistämme

termeistämme

termistänne

termeistänne

termistänsä / termistään

termeistänsä / termeistään

All

-lle

termillemme

termeillemme

termillenne

termeillenne

termillensä / termilleen

termeillensä / termeilleän

Ade

-lla

termillämme

termeillämme

termillänne

termeillänne

termillänsä / termillään

termeillänsä / termeillään

Abl

-lta

termiltämme

termeiltämme

termiltänne

termeiltänne

termiltänsä / termiltään

termeiltänsä / termeiltään

Tra

-ksi

termiksemme

termeiksemme

termiksenne

termeiksenne

termiksensä / termikseen

termeiksensä / termeikseen

Ess

-na

terminämme

termeinämme

terminänne

termeinänne

terminänsä / terminään

termeinänsä / termeinään

Abe

-tta

termittämme

termeittämme

termittänne

termeittänne

termittänsä / termittään

termeittänsä / termeittään

Com

-ne

-

termeinemme

-

termeinenne

-

termeinensä / termeineen

Singular

Plural

Nom

-

termimme

terminne

terminsä

termimme

terminne

terminsä

Par

-ta

termiämme

termiänne

termiänsä / termiään

termejämme

termejänne

termejänsä / termejään

Gen

-n

termimme

terminne

terminsä

termiemme

termienne

termiensä

Ill

mihin

termiimme

termiinne

termiinsä

termeihimme

termeihinne

termeihinsä

Ine

-ssa

termissämme

termissänne

termissänsä / termissään

termeissämme

termeissänne

termeissänsä / termeissään

Ela

-sta

termistämme

termistänne

termistänsä / termistään

termeistämme

termeistänne

termeistänsä / termeistään

All

-lle

termillemme

termillenne

termillensä / termilleen

termeillemme

termeillenne

termeillensä / termeilleän

Ade

-lla

termillämme

termillänne

termillänsä / termillään

termeillämme

termeillänne

termeillänsä / termeillään

Abl

-lta

termiltämme

termiltänne

termiltänsä / termiltään

termeiltämme

termeiltänne

termeiltänsä / termeiltään

Tra

-ksi

termiksemme

termiksenne

termiksensä / termikseen

termeiksemme

termeiksenne

termeiksensä / termeikseen

Ess

-na

terminämme

terminänne

terminänsä / terminään

termeinämme

termeinänne

termeinänsä / termeinään

Abe

-tta

termittämme

termittänne

termittänsä / termittään

termeittämme

termeittänne

termeittänsä / termeittään

Com

-ne

-

-

-

termeinemme

termeinenne

termeinensä / termeineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept