haaskataan |
Verb, Passive Indicative Present Pe4 |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ taka |
Noun, Singular Genitive |
|
| to waste | tuhlata, hukata, haaskata, kuluttaa, riuduttaa, näivettää |
| to fritter away | haaskata, tuhlata |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
haaskaan |
|
ii |
haaskaat |
|
iii |
haaskaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
haaskaamme / |
|
ii |
haaskaatte |
|
iii |
haaskaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
haaskasin |
|
ii |
haaskasit |
|
iii |
haaskasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
haaskasimme / haaskattiin |
|
ii |
haaskasitte |
|
iii |
haaskasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen haaskannut |
en ole haaskannut |
ii |
olet haaskannut |
et ole haaskannut |
iii |
on haaskannut |
ei ole haaskannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme haaskanneet |
emme ole haaskanneet |
ii |
olette haaskanneet |
ette ole haaskanneet |
iii |
ovat haaskanneet |
eivät ole haaskanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin haaskannut |
en ollut haaskannut |
ii |
olit haaskannut |
et ollut haaskannut |
iii |
oli haaskannut |
ei ollut haaskannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme haaskanneet |
emme olleet haaskanneet |
ii |
olitte haaskanneet |
ette olleet haaskanneet |
iii |
olivat haaskanneet |
eivät olleet haaskanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
haaskaisin |
|
ii |
haaskaisit |
|
iii |
haaskaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
haaskaisimme |
|
ii |
haaskaisitte |
|
iii |
haaskaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin haaskannut |
en olisi haaskannut |
ii |
olisit haaskannut |
et olisi haaskannut |
iii |
olisi haaskannut |
ei olisi haaskannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme haaskanneet |
emme olisi haaskanneet |
ii |
olisitte haaskanneet |
ette olisi haaskanneet |
iii |
olisivat haaskanneet |
eivät olisi haaskanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
haaskannen |
en haaskanne |
ii |
haaskannet |
et haaskanne |
iii |
haaskannee |
ei haaskanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
haaskannemme |
emme haaskanne |
ii |
haaskannette |
ette haaskanne |
iii |
haaskannevat |
eivät haaskanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen haaskannut |
en liene haaskannut |
ii |
lienet haaskannut |
et liene haaskannut |
iii |
lienee haaskannut |
ei liene haaskannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme haaskanneet |
emme liene haaskanneet |
ii |
lienette haaskanneet |
ette liene haaskanneet |
iii |
lienevät haaskanneet |
eivät liene haaskanneet |
Singular
i |
- |
ii |
haaskaa |
iii |
haaskatkoon |
Plural
i |
haaskatkaamme |
ii |
haaskatkaa |
iii |
haaskatkoot |
Nom |
- |
haaskata |
Tra |
-ksi |
haaskataksensa / haaskatakseen |
Ine |
-ssa |
haaskatessa |
Ins |
-in |
haaskaten |
Ine |
-ssa |
haaskattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
haaskaamaan |
Ine |
-ssa |
haaskaamassa |
Ela |
-sta |
haaskaamasta |
Ade |
-lla |
haaskaamalla |
Abe |
-tta |
haaskaamatta |
Ins |
-in |
haaskaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
haaskaaminen |
Par |
-ta |
haaskaamista |
haaskaamaisillaan / haaskaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ei haaskata |
|
Imperfect |
haaskattiin |
ei haaskattu |
Potential |
haaskattaneen |
ei haaskattane |
Conditional |
haaskattaisiin |
ei haaskattaisi |
Imperative Present |
haaskattakoon |
älköön haaskattako |
Imperative Perfect |
olkoon haaskattu |
älköön haaskattu |
Positive
Negative
Present
ei haaskata
Imperfect
haaskattiin
ei haaskattu
Potential
haaskattaneen
ei haaskattane
Conditional
haaskattaisiin
ei haaskattaisi
Imperative Present
haaskattakoon
älköön haaskattako
Imperative Perfect
olkoon haaskattu
älköön haaskattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
haaskaava |
haaskattava |
2nd |
haaskannut |
haaskattu |
3rd |
haaskaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
haaska |
haaskat |
Par |
-ta |
haaskaa |
haaskoja |
Gen |
-n |
haaskan |
haaskojen |
Ill |
mihin |
haaskaan |
haaskoihin |
Ine |
-ssa |
haaskassa |
haaskoissa |
Ela |
-sta |
haaskasta |
haaskoista |
All |
-lle |
haaskalle |
haaskoille |
Ade |
-lla |
haaskalla |
haaskoilla |
Abl |
-lta |
haaskalta |
haaskoilta |
Tra |
-ksi |
haaskaksi |
haaskoiksi |
Ess |
-na |
haaskana |
haaskoina |
Abe |
-tta |
haaskatta |
haaskoitta |
Com |
-ne |
- |
haaskoine |
Ins |
-in |
- |
haaskoin |
Singular
Plural
Nom
-
haaska
haaskat
Par
-ta
haaskaa
haaskoja
Gen
-n
haaskan
haaskojen
Ill
mihin
haaskaan
haaskoihin
Ine
-ssa
haaskassa
haaskoissa
Ela
-sta
haaskasta
haaskoista
All
-lle
haaskalle
haaskoille
Ade
-lla
haaskalla
haaskoilla
Abl
-lta
haaskalta
haaskoilta
Tra
-ksi
haaskaksi
haaskoiksi
Ess
-na
haaskana
haaskoina
Abe
-tta
haaskatta
haaskoitta
Com
-ne
-
haaskoine
Ins
-in
-
haaskoin
| carrion | haaskat, raato, haaska, raadot |
| scoundrel | roisto, konna, rontti, haaska, kanalja |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haaska |
haaska |
haaska |
haaska |
haaska |
haaska |
Par |
-ta |
haaskaa |
haaskoja |
haaskaa |
haaskoja |
haaskaa |
haaskoja |
Gen |
-n |
haaska |
haaskoje |
haaska |
haaskoje |
haaska |
haaskoje |
Ill |
mihin |
haaskaa |
haaskoihi |
haaskaa |
haaskoihi |
haaskaa |
haaskoihi |
Ine |
-ssa |
haaskassa |
haaskoissa |
haaskassa |
haaskoissa |
haaskassa |
haaskoissa |
Ela |
-sta |
haaskasta |
haaskoista |
haaskasta |
haaskoista |
haaskasta |
haaskoista |
All |
-lle |
haaskalle |
haaskoille |
haaskalle |
haaskoille |
haaskalle |
haaskoille |
Ade |
-lla |
haaskalla |
haaskoilla |
haaskalla |
haaskoilla |
haaskalla |
haaskoilla |
Abl |
-lta |
haaskalta |
haaskoilta |
haaskalta |
haaskoilta |
haaskalta |
haaskoilta |
Tra |
-ksi |
haaskakse |
haaskoikse |
haaskakse |
haaskoikse |
haaskakse |
haaskoikse |
Ess |
-na |
haaskana |
haaskoina |
haaskana |
haaskoina |
haaskana |
haaskoina |
Abe |
-tta |
haaskatta |
haaskoitta |
haaskatta |
haaskoitta |
haaskatta |
haaskoitta |
Com |
-ne |
- |
haaskoine |
- |
haaskoine |
- |
haaskoine |
Singular
Plural
Nom
-
haaska
haaska
haaska
haaska
haaska
haaska
Par
-ta
haaskaa
haaskaa
haaskaa
haaskoja
haaskoja
haaskoja
Gen
-n
haaska
haaska
haaska
haaskoje
haaskoje
haaskoje
Ill
mihin
haaskaa
haaskaa
haaskaa
haaskoihi
haaskoihi
haaskoihi
Ine
-ssa
haaskassa
haaskassa
haaskassa
haaskoissa
haaskoissa
haaskoissa
Ela
-sta
haaskasta
haaskasta
haaskasta
haaskoista
haaskoista
haaskoista
All
-lle
haaskalle
haaskalle
haaskalle
haaskoille
haaskoille
haaskoille
Ade
-lla
haaskalla
haaskalla
haaskalla
haaskoilla
haaskoilla
haaskoilla
Abl
-lta
haaskalta
haaskalta
haaskalta
haaskoilta
haaskoilta
haaskoilta
Tra
-ksi
haaskakse
haaskakse
haaskakse
haaskoikse
haaskoikse
haaskoikse
Ess
-na
haaskana
haaskana
haaskana
haaskoina
haaskoina
haaskoina
Abe
-tta
haaskatta
haaskatta
haaskatta
haaskoitta
haaskoitta
haaskoitta
Com
-ne
-
-
-
haaskoine
haaskoine
haaskoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
haaska |
haaska |
haaska |
haaska |
haaska |
haaska |
Par |
-ta |
haaskaa |
haaskoja |
haaskaa |
haaskoja |
haaskaa |
haaskoja |
Gen |
-n |
haaska |
haaskoje |
haaska |
haaskoje |
haaska |
haaskoje |
Ill |
mihin |
haaskaa |
haaskoihi |
haaskaa |
haaskoihi |
haaskaa |
haaskoihi |
Ine |
-ssa |
haaskassa |
haaskoissa |
haaskassa |
haaskoissa |
haaskassa |
haaskoissa |
Ela |
-sta |
haaskasta |
haaskoista |
haaskasta |
haaskoista |
haaskasta |
haaskoista |
All |
-lle |
haaskalle |
haaskoille |
haaskalle |
haaskoille |
haaskalle |
haaskoille |
Ade |
-lla |
haaskalla |
haaskoilla |
haaskalla |
haaskoilla |
haaskalla |
haaskoilla |
Abl |
-lta |
haaskalta |
haaskoilta |
haaskalta |
haaskoilta |
haaskalta |
haaskoilta |
Tra |
-ksi |
haaskakse |
haaskoikse |
haaskakse |
haaskoikse |
haaskakse |
haaskoikse |
Ess |
-na |
haaskana |
haaskoina |
haaskana |
haaskoina |
haaskana |
haaskoina |
Abe |
-tta |
haaskatta |
haaskoitta |
haaskatta |
haaskoitta |
haaskatta |
haaskoitta |
Com |
-ne |
- |
haaskoine |
- |
haaskoine |
- |
haaskoine |
Singular
Plural
Nom
-
haaska
haaska
haaska
haaska
haaska
haaska
Par
-ta
haaskaa
haaskaa
haaskaa
haaskoja
haaskoja
haaskoja
Gen
-n
haaska
haaska
haaska
haaskoje
haaskoje
haaskoje
Ill
mihin
haaskaa
haaskaa
haaskaa
haaskoihi
haaskoihi
haaskoihi
Ine
-ssa
haaskassa
haaskassa
haaskassa
haaskoissa
haaskoissa
haaskoissa
Ela
-sta
haaskasta
haaskasta
haaskasta
haaskoista
haaskoista
haaskoista
All
-lle
haaskalle
haaskalle
haaskalle
haaskoille
haaskoille
haaskoille
Ade
-lla
haaskalla
haaskalla
haaskalla
haaskoilla
haaskoilla
haaskoilla
Abl
-lta
haaskalta
haaskalta
haaskalta
haaskoilta
haaskoilta
haaskoilta
Tra
-ksi
haaskakse
haaskakse
haaskakse
haaskoikse
haaskoikse
haaskoikse
Ess
-na
haaskana
haaskana
haaskana
haaskoina
haaskoina
haaskoina
Abe
-tta
haaskatta
haaskatta
haaskatta
haaskoitta
haaskoitta
haaskoitta
Com
-ne
-
-
-
haaskoine
haaskoine
haaskoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
takat / taat / ta’at |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taan / ta’an |
takojen |
Ill |
mihin |
takaan |
takoihin |
Ine |
-ssa |
taassa / ta’assa |
taoissa / ta’oissa |
Ela |
-sta |
taasta / ta’asta |
taoista / ta’oista |
All |
-lle |
taalle / ta’alle |
taoille / ta’oille |
Ade |
-lla |
taalla / ta’alla |
taoilla / ta’oilla |
Abl |
-lta |
taalta / ta’alta |
taoilta / ta’oilta |
Tra |
-ksi |
taaksi / ta’aksi |
taoiksi / ta’oiksi |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta / ta’atta |
taoitta / ta’oitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
Ins |
-in |
- |
taoin / ta’oin |
Singular
Plural
Nom
-
taka
takat / taat / ta’at
Par
-ta
takaa
takoja
Gen
-n
taan / ta’an
takojen
Ill
mihin
takaan
takoihin
Ine
-ssa
taassa / ta’assa
taoissa / ta’oissa
Ela
-sta
taasta / ta’asta
taoista / ta’oista
All
-lle
taalle / ta’alle
taoille / ta’oille
Ade
-lla
taalla / ta’alla
taoilla / ta’oilla
Abl
-lta
taalta / ta’alta
taoilta / ta’oilta
Tra
-ksi
taaksi / ta’aksi
taoiksi / ta’oiksi
Ess
-na
takana
takoina
Abe
-tta
taatta / ta’atta
taoitta / ta’oitta
Com
-ne
-
takoine
Ins
-in
-
taoin / ta’oin
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net