logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

haaskata, verb

Word analysis
haaskataan

haaskataan

haaskata

Verb, Passive Indicative Present Pe4

haaska

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to waste (money, time, resources, food, etc.) tuhlataFin:illativeEng:to waste time on something Show more arrow right From haaska +‎ -ta. Show more arrow right
to waste tuhlata, hukata, haaskata, kuluttaa, riuduttaa, näivettää
to fritter away haaskata, tuhlata
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tatoeba; Tanzil En haaskaisi sitä. I wouldn' have squandered it. Et haaskaisi sitä. You're not going to throw it away. Haaskaamme aikaa. Time's slipping away here. Rahaa ei pitäisi haaskattu. Money should not be wasted. Haaskattu lahjakkuus. Wasted talent. Tiedonantoa ei ole haaskattu. No information has been wasted. Etkä haaskaa sinäkään. Neither are you. Tyhjää tilaa ei saa haaskattu. Empty space must not be wasted. Haaskattu lahjakkuus... Wasted talent. Johan sitä on haaskattu. Yeah, well, I wasted enough. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

haaskaan

en haaskaa

ii

haaskaat

et haaskaa

iii

haaskaa

ei haaskaa

Plural

Positive

Negative

i

haaskaamme / haaskataan

emme haaskaa / ei haaskata

ii

haaskaatte

ette haaskaa

iii

haaskaavat

eivät haaskaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

haaskasin

en haaskannut

ii

haaskasit

et haaskannut

iii

haaskasi

ei haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

haaskasimme / haaskattiin

emme haaskanneet / ei haaskattu

ii

haaskasitte

ette haaskanneet

iii

haaskasivat

eivät haaskanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen haaskannut

en ole haaskannut

ii

olet haaskannut

et ole haaskannut

iii

on haaskannut

ei ole haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme haaskanneet

emme ole haaskanneet

ii

olette haaskanneet

ette ole haaskanneet

iii

ovat haaskanneet

eivät ole haaskanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin haaskannut

en ollut haaskannut

ii

olit haaskannut

et ollut haaskannut

iii

oli haaskannut

ei ollut haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme haaskanneet

emme olleet haaskanneet

ii

olitte haaskanneet

ette olleet haaskanneet

iii

olivat haaskanneet

eivät olleet haaskanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

haaskaisin

en haaskaisi

ii

haaskaisit

et haaskaisi

iii

haaskaisi

ei haaskaisi

Plural

Positive

Negative

i

haaskaisimme

emme haaskaisi

ii

haaskaisitte

ette haaskaisi

iii

haaskaisivat

eivät haaskaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin haaskannut

en olisi haaskannut

ii

olisit haaskannut

et olisi haaskannut

iii

olisi haaskannut

ei olisi haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme haaskanneet

emme olisi haaskanneet

ii

olisitte haaskanneet

ette olisi haaskanneet

iii

olisivat haaskanneet

eivät olisi haaskanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

haaskannen

en haaskanne

ii

haaskannet

et haaskanne

iii

haaskannee

ei haaskanne

Plural

Positive

Negative

i

haaskannemme

emme haaskanne

ii

haaskannette

ette haaskanne

iii

haaskannevat

eivät haaskanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen haaskannut

en liene haaskannut

ii

lienet haaskannut

et liene haaskannut

iii

lienee haaskannut

ei liene haaskannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme haaskanneet

emme liene haaskanneet

ii

lienette haaskanneet

ette liene haaskanneet

iii

lienevät haaskanneet

eivät liene haaskanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

haaskaa

iii

haaskatkoon

Plural

i

haaskatkaamme

ii

haaskatkaa

iii

haaskatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

haaskata

Tra

-ksi

haaskataksensa / haaskatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

haaskatessa

Ins

-in

haaskaten

Ine

-ssa

haaskattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

haaskaamaan

Ine

-ssa

haaskaamassa

Ela

-sta

haaskaamasta

Ade

-lla

haaskaamalla

Abe

-tta

haaskaamatta

Ins

-in

haaskaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

haaskaaminen

Par

-ta

haaskaamista

Infinitive V

haaskaamaisillaan / haaskaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

haaskataan

ei haaskata

Imperfect

haaskattiin

ei haaskattu

Potential

haaskattaneen

ei haaskattane

Conditional

haaskattaisiin

ei haaskattaisi

Imperative Present

haaskattakoon

älköön haaskattako

Imperative Perfect

olkoon haaskattu

älköön haaskattu

Positive

Negative

Present

haaskataan

ei haaskata

Imperfect

haaskattiin

ei haaskattu

Potential

haaskattaneen

ei haaskattane

Conditional

haaskattaisiin

ei haaskattaisi

Imperative Present

haaskattakoon

älköön haaskattako

Imperative Perfect

olkoon haaskattu

älköön haaskattu

Participle

Active

Passive

1st

haaskaava

haaskattava

2nd

haaskannut

haaskattu

3rd

haaskaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaska

haaskat

Par

-ta

haaskaa

haaskoja

Gen

-n

haaskan

haaskojen

Ill

mihin

haaskaan

haaskoihin

Ine

-ssa

haaskassa

haaskoissa

Ela

-sta

haaskasta

haaskoista

All

-lle

haaskalle

haaskoille

Ade

-lla

haaskalla

haaskoilla

Abl

-lta

haaskalta

haaskoilta

Tra

-ksi

haaskaksi

haaskoiksi

Ess

-na

haaskana

haaskoina

Abe

-tta

haaskatta

haaskoitta

Com

-ne

-

haaskoine

Ins

-in

-

haaskoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haaska

haaskat

Par

-ta

haaskaa

haaskoja

Gen

-n

haaskan

haaskojen

Ill

mihin

haaskaan

haaskoihin

Ine

-ssa

haaskassa

haaskoissa

Ela

-sta

haaskasta

haaskoista

All

-lle

haaskalle

haaskoille

Ade

-lla

haaskalla

haaskoilla

Abl

-lta

haaskalta

haaskoilta

Tra

-ksi

haaskaksi

haaskoiksi

Ess

-na

haaskana

haaskoina

Abe

-tta

haaskatta

haaskoitta

Com

-ne

-

haaskoine

Ins

-in

-

haaskoin

carrion haaskat, raato, haaska, raadot
scoundrel roisto, konna, rontti, haaska, kanalja
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Global Voices Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Hän tutki haaska huolellisesti. He carefully examined the carcass. Voiko haaska olla Irina? If you are so frumpy how can I make you Irina? Metsästäjä löysi tuoreen haaska metsästä. The hunter found a fresh carcass in the forest. Olet haaska ja alkoholisti. You're a lag, and an alcoholic. Jotkut eläimet käyttävät haaska ravintonaan. Some animals use the carcass as food. Kasa haaskoja. Bag of bitches. Haaska houkutteli paikalle useita petoeläimiä. The carcass attracted several predators. Haaska houkuttelee petoeläimiä lähelle asutusta. The carcass attracts predators close to human settlements. Se vanha haaska tahtoo lapsenlapsia. The old hag wants grandchildren. Haaska houkutti suuren määrän korppikotkia paikalle. The carcass attracted a large number of vultures to the scene. Show more arrow right

Wiktionary

the carcass of an animal raato (hunting) carcass used as bait when hunting carnivores - (derogatory) an ugly person, especially woman - Show more arrow right haaskata Show more arrow right haaskaeläin haaskalintu haaskametsästys Show more arrow right Probably derived from haja- (compare dialectal haiska). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haaskani

haaskani

haaskasi

haaskasi

haaskansa

haaskansa

Par

-ta

haaskaani

haaskojani

haaskaasi

haaskojasi

haaskaansa / haaskaaan

haaskojansa / haaskojaan

Gen

-n

haaskani

haaskojeni

haaskasi

haaskojesi

haaskansa

haaskojensa

Ill

mihin

haaskaani

haaskoihini

haaskaasi

haaskoihisi

haaskaansa

haaskoihinsa

Ine

-ssa

haaskassani

haaskoissani

haaskassasi

haaskoissasi

haaskassansa / haaskassaan

haaskoissansa / haaskoissaan

Ela

-sta

haaskastani

haaskoistani

haaskastasi

haaskoistasi

haaskastansa / haaskastaan

haaskoistansa / haaskoistaan

All

-lle

haaskalleni

haaskoilleni

haaskallesi

haaskoillesi

haaskallensa / haaskalleen

haaskoillensa / haaskoillean

Ade

-lla

haaskallani

haaskoillani

haaskallasi

haaskoillasi

haaskallansa / haaskallaan

haaskoillansa / haaskoillaan

Abl

-lta

haaskaltani

haaskoiltani

haaskaltasi

haaskoiltasi

haaskaltansa / haaskaltaan

haaskoiltansa / haaskoiltaan

Tra

-ksi

haaskakseni

haaskoikseni

haaskaksesi

haaskoiksesi

haaskaksensa / haaskakseen

haaskoiksensa / haaskoikseen

Ess

-na

haaskanani

haaskoinani

haaskanasi

haaskoinasi

haaskanansa / haaskanaan

haaskoinansa / haaskoinaan

Abe

-tta

haaskattani

haaskoittani

haaskattasi

haaskoittasi

haaskattansa / haaskattaan

haaskoittansa / haaskoittaan

Com

-ne

-

haaskoineni

-

haaskoinesi

-

haaskoinensa / haaskoineen

Singular

Plural

Nom

-

haaskani

haaskasi

haaskansa

haaskani

haaskasi

haaskansa

Par

-ta

haaskaani

haaskaasi

haaskaansa / haaskaaan

haaskojani

haaskojasi

haaskojansa / haaskojaan

Gen

-n

haaskani

haaskasi

haaskansa

haaskojeni

haaskojesi

haaskojensa

Ill

mihin

haaskaani

haaskaasi

haaskaansa

haaskoihini

haaskoihisi

haaskoihinsa

Ine

-ssa

haaskassani

haaskassasi

haaskassansa / haaskassaan

haaskoissani

haaskoissasi

haaskoissansa / haaskoissaan

Ela

-sta

haaskastani

haaskastasi

haaskastansa / haaskastaan

haaskoistani

haaskoistasi

haaskoistansa / haaskoistaan

All

-lle

haaskalleni

haaskallesi

haaskallensa / haaskalleen

haaskoilleni

haaskoillesi

haaskoillensa / haaskoillean

Ade

-lla

haaskallani

haaskallasi

haaskallansa / haaskallaan

haaskoillani

haaskoillasi

haaskoillansa / haaskoillaan

Abl

-lta

haaskaltani

haaskaltasi

haaskaltansa / haaskaltaan

haaskoiltani

haaskoiltasi

haaskoiltansa / haaskoiltaan

Tra

-ksi

haaskakseni

haaskaksesi

haaskaksensa / haaskakseen

haaskoikseni

haaskoiksesi

haaskoiksensa / haaskoikseen

Ess

-na

haaskanani

haaskanasi

haaskanansa / haaskanaan

haaskoinani

haaskoinasi

haaskoinansa / haaskoinaan

Abe

-tta

haaskattani

haaskattasi

haaskattansa / haaskattaan

haaskoittani

haaskoittasi

haaskoittansa / haaskoittaan

Com

-ne

-

-

-

haaskoineni

haaskoinesi

haaskoinensa / haaskoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

haaskamme

haaskamme

haaskanne

haaskanne

haaskansa

haaskansa

Par

-ta

haaskaamme

haaskojamme

haaskaanne

haaskojanne

haaskaansa / haaskaaan

haaskojansa / haaskojaan

Gen

-n

haaskamme

haaskojemme

haaskanne

haaskojenne

haaskansa

haaskojensa

Ill

mihin

haaskaamme

haaskoihimme

haaskaanne

haaskoihinne

haaskaansa

haaskoihinsa

Ine

-ssa

haaskassamme

haaskoissamme

haaskassanne

haaskoissanne

haaskassansa / haaskassaan

haaskoissansa / haaskoissaan

Ela

-sta

haaskastamme

haaskoistamme

haaskastanne

haaskoistanne

haaskastansa / haaskastaan

haaskoistansa / haaskoistaan

All

-lle

haaskallemme

haaskoillemme

haaskallenne

haaskoillenne

haaskallensa / haaskalleen

haaskoillensa / haaskoillean

Ade

-lla

haaskallamme

haaskoillamme

haaskallanne

haaskoillanne

haaskallansa / haaskallaan

haaskoillansa / haaskoillaan

Abl

-lta

haaskaltamme

haaskoiltamme

haaskaltanne

haaskoiltanne

haaskaltansa / haaskaltaan

haaskoiltansa / haaskoiltaan

Tra

-ksi

haaskaksemme

haaskoiksemme

haaskaksenne

haaskoiksenne

haaskaksensa / haaskakseen

haaskoiksensa / haaskoikseen

Ess

-na

haaskanamme

haaskoinamme

haaskananne

haaskoinanne

haaskanansa / haaskanaan

haaskoinansa / haaskoinaan

Abe

-tta

haaskattamme

haaskoittamme

haaskattanne

haaskoittanne

haaskattansa / haaskattaan

haaskoittansa / haaskoittaan

Com

-ne

-

haaskoinemme

-

haaskoinenne

-

haaskoinensa / haaskoineen

Singular

Plural

Nom

-

haaskamme

haaskanne

haaskansa

haaskamme

haaskanne

haaskansa

Par

-ta

haaskaamme

haaskaanne

haaskaansa / haaskaaan

haaskojamme

haaskojanne

haaskojansa / haaskojaan

Gen

-n

haaskamme

haaskanne

haaskansa

haaskojemme

haaskojenne

haaskojensa

Ill

mihin

haaskaamme

haaskaanne

haaskaansa

haaskoihimme

haaskoihinne

haaskoihinsa

Ine

-ssa

haaskassamme

haaskassanne

haaskassansa / haaskassaan

haaskoissamme

haaskoissanne

haaskoissansa / haaskoissaan

Ela

-sta

haaskastamme

haaskastanne

haaskastansa / haaskastaan

haaskoistamme

haaskoistanne

haaskoistansa / haaskoistaan

All

-lle

haaskallemme

haaskallenne

haaskallensa / haaskalleen

haaskoillemme

haaskoillenne

haaskoillensa / haaskoillean

Ade

-lla

haaskallamme

haaskallanne

haaskallansa / haaskallaan

haaskoillamme

haaskoillanne

haaskoillansa / haaskoillaan

Abl

-lta

haaskaltamme

haaskaltanne

haaskaltansa / haaskaltaan

haaskoiltamme

haaskoiltanne

haaskoiltansa / haaskoiltaan

Tra

-ksi

haaskaksemme

haaskaksenne

haaskaksensa / haaskakseen

haaskoiksemme

haaskoiksenne

haaskoiksensa / haaskoikseen

Ess

-na

haaskanamme

haaskananne

haaskanansa / haaskanaan

haaskoinamme

haaskoinanne

haaskoinansa / haaskoinaan

Abe

-tta

haaskattamme

haaskattanne

haaskattansa / haaskattaan

haaskoittamme

haaskoittanne

haaskoittansa / haaskoittaan

Com

-ne

-

-

-

haaskoinemme

haaskoinenne

haaskoinensa / haaskoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept