logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

ga, noun

Word analysis
garaksi

garaksi

ga

Noun, Singular Nominative

+ raksi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ga

gat

Par

-ta

gata

gaita

Gen

-n

gan

gaitten / gaiden

Ill

mihin

gahan

gaihin

Ine

-ssa

gassa

gaissa

Ela

-sta

gasta

gaista

All

-lle

galle

gaille

Ade

-lla

galla

gailla

Abl

-lta

galta

gailta

Tra

-ksi

gaksi

gaiksi

Ess

-na

gana

gaina

Abe

-tta

gatta

gaitta

Com

-ne

-

gaine

Ins

-in

-

gain

ga
Show more arrow right
Tampere Corpus of Modern Finnish; OPUS; GNOME; Europarl; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; LDS; OPUS - Finnish-English Collection; Tatoeba; OpenSubtitles En löytänyt ga tänäänkään. I didn't find the ga today either. Ga Omenat ovat terveellisiä. ga Apples are healthy. Ga Kukat tuovat iloa elämään. ga Flowers bring joy to life. Ga Maltalla on suuri merkitys. ga Malta is of great importance. Ga karkki on ostettu kaupasta. The ga candy has been bought from the store. Hän oppi ga soittamaan kitaraa. He learned to play the ga guitar. Gatns-Hefer. Gath -hepher. Älä unohda ga laittaa puhelinta laturiin. Don't forget to put the ga phone on charge. Ga Kissa on lemmikkieläin monille ihmisille. ga A cat is a pet for many people. Ga Yhdysvallat on hyvin monimuotoinen valtio. ga The United States is a very diverse country. Show more arrow right

Wikipedia

ga
Ghanassa puhuttu nigeriläis-kongolainen kieli Gabon
ISO 3166-1 -koodi GA, valtio tai muu maantieteellinen alue Galilein luku
Ga, virtausmekaniikan parametri gallium
kemiallinen merkki Ga, alkuaine Gamblers Anonymous
GA, pelihimoisten hoito-ohjelma Garuda Indonesia
IATA-koodi GA, lentoyhtiö Georgia
postilyhenne GA, Yhdysvaltain osavaltio gibberelliinihappo
GA, englannin ilmauksesta gibberellic acid, kasvihormoni giga ampeeri
tunnus GA, sähkövirran yksikkö gigavuosi
tunnus Ga, miljardi vuotta iiri
ISO 639-1 -koodi ga, kieli yleiskokous
GA, englannin ilmauksesta general assembly, kokous, johon kaikki jäsenet voivat osallistua.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gani

gani

gasi

gasi

gansa

gansa

Par

-ta

gatani

gaitani

gatasi

gaitasi

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gaitteni / gaideni

gasi

gaittesi / gaidesi

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gaihini

gahasi

gaihisi

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gaissani

gassasi

gaissasi

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gaistani

gastasi

gaistasi

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gailleni

gallesi

gaillesi

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gaillani

gallasi

gaillasi

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

gailtani

galtasi

gailtasi

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaikseni

gaksesi

gaiksesi

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

gainani

ganasi

gainasi

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gaittani

gattasi

gaittasi

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gaineni

-

gainesi

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gani

gasi

gansa

gani

gasi

gansa

Par

-ta

gatani

gatasi

gatansa / gataan

gaitani

gaitasi

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gani

gasi

gansa

gaitteni / gaideni

gaittesi / gaidesi

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahani

gahasi

gahansa

gaihini

gaihisi

gaihinsa

Ine

-ssa

gassani

gassasi

gassansa / gassaan

gaissani

gaissasi

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastani

gastasi

gastansa / gastaan

gaistani

gaistasi

gaistansa / gaistaan

All

-lle

galleni

gallesi

gallensa / galleen

gailleni

gaillesi

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallani

gallasi

gallansa / gallaan

gaillani

gaillasi

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtani

galtasi

galtansa / galtaan

gailtani

gailtasi

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gakseni

gaksesi

gaksensa / gakseen

gaikseni

gaiksesi

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganani

ganasi

ganansa / ganaan

gainani

gainasi

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattani

gattasi

gattansa / gattaan

gaittani

gaittasi

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gaineni

gainesi

gainensa / gaineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

gamme

gamme

ganne

ganne

gansa

gansa

Par

-ta

gatamme

gaitamme

gatanne

gaitanne

gatansa / gataan

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

gaittemme / gaidemme

ganne

gaittenne / gaidenne

gansa

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gaihimme

gahanne

gaihinne

gahansa

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gaissamme

gassanne

gaissanne

gassansa / gassaan

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gaistamme

gastanne

gaistanne

gastansa / gastaan

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gaillemme

gallenne

gaillenne

gallensa / galleen

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gaillamme

gallanne

gaillanne

gallansa / gallaan

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

gailtamme

galtanne

gailtanne

galtansa / galtaan

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaiksemme

gaksenne

gaiksenne

gaksensa / gakseen

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gainamme

gananne

gainanne

ganansa / ganaan

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gaittamme

gattanne

gaittanne

gattansa / gattaan

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

gainemme

-

gainenne

-

gainensa / gaineen

Singular

Plural

Nom

-

gamme

ganne

gansa

gamme

ganne

gansa

Par

-ta

gatamme

gatanne

gatansa / gataan

gaitamme

gaitanne

gaitansa / gaitaan

Gen

-n

gamme

ganne

gansa

gaittemme / gaidemme

gaittenne / gaidenne

gaittensa / gaidensa

Ill

mihin

gahamme

gahanne

gahansa

gaihimme

gaihinne

gaihinsa

Ine

-ssa

gassamme

gassanne

gassansa / gassaan

gaissamme

gaissanne

gaissansa / gaissaan

Ela

-sta

gastamme

gastanne

gastansa / gastaan

gaistamme

gaistanne

gaistansa / gaistaan

All

-lle

gallemme

gallenne

gallensa / galleen

gaillemme

gaillenne

gaillensa / gaillean

Ade

-lla

gallamme

gallanne

gallansa / gallaan

gaillamme

gaillanne

gaillansa / gaillaan

Abl

-lta

galtamme

galtanne

galtansa / galtaan

gailtamme

gailtanne

gailtansa / gailtaan

Tra

-ksi

gaksemme

gaksenne

gaksensa / gakseen

gaiksemme

gaiksenne

gaiksensa / gaikseen

Ess

-na

ganamme

gananne

ganansa / ganaan

gainamme

gainanne

gainansa / gainaan

Abe

-tta

gattamme

gattanne

gattansa / gattaan

gaittamme

gaittanne

gaittansa / gaittaan

Com

-ne

-

-

-

gainemme

gainenne

gainensa / gaineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raksi

raksit

Par

-ta

raksia

rakseja

Gen

-n

raksin

raksien

Ill

mihin

raksiin

rakseihin

Ine

-ssa

raksissa

rakseissa

Ela

-sta

raksista

rakseista

All

-lle

raksille

rakseille

Ade

-lla

raksilla

rakseilla

Abl

-lta

raksilta

rakseilta

Tra

-ksi

raksiksi

rakseiksi

Ess

-na

raksina

rakseina

Abe

-tta

raksitta

rakseitta

Com

-ne

-

rakseine

Ins

-in

-

raksein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

raksi

raksit

Par

-ta

raksia

rakseja

Gen

-n

raksin

raksien

Ill

mihin

raksiin

rakseihin

Ine

-ssa

raksissa

rakseissa

Ela

-sta

raksista

rakseista

All

-lle

raksille

rakseille

Ade

-lla

raksilla

rakseilla

Abl

-lta

raksilta

rakseilta

Tra

-ksi

raksiksi

rakseiksi

Ess

-na

raksina

rakseina

Abe

-tta

raksitta

rakseitta

Com

-ne

-

rakseine

Ins

-in

-

raksein

tab kieleke, tabulaattori, vedin, lappu, lasku, raksi
sling
Show more arrow right
Europarl; Europarl parallel corpus; Tatoeba; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; oj4; tmClass; Tatoeba parallel corpus Raksi on rakennuksen kannattava tukirakenne. The raksi is a supporting structure of the building. Raksi on rakenteellinen komponentti, joka tukee seinäpalkkia. The brace is a structural component that supports the wall beam. Rakennusvaiheessa on tärkeää varmistaa, että jokainen raksi on oikeassa paikassa. During the construction phase, it is crucial to ensure that each raksi is in the right place. Isä nosti raksin paikoilleen ja ruuvasi sen kiinni. Dad lifted the raksi into place and screwed it in. Tätä ryhmää kutsutaan Tok raksi. This group is called the Tok' ra. Lyön ja raksin nappisi irti. I'm gonna hit you and knock all your little buttons. Tark.: Raksin määritelmä. Amendment # definition of slinging device. Paternosterns-raksit kalastukseen. Paternosters for fishing. Raksit lastaukseen, eins-metalliset. Non-metal slings for loading. Pyöreillä rakseilla voidaan tasata hirren korkeuseroja. Round pegs can be used to level height differences in logs. Show more arrow right

Wiktionary

hanging loop (small loop sewn into a jacket, towel etc. for hanging) Show more arrow right Borrowed from dialectal Swedish dragsa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raksini

raksini

raksisi

raksisi

raksinsa

raksinsa

Par

-ta

raksiani

raksejani

raksiasi

raksejasi

raksiansa / raksiaan

raksejansa / raksejaan

Gen

-n

raksini

raksieni

raksisi

raksiesi

raksinsa

raksiensa

Ill

mihin

raksiini

rakseihini

raksiisi

rakseihisi

raksiinsa

rakseihinsa

Ine

-ssa

raksissani

rakseissani

raksissasi

rakseissasi

raksissansa / raksissaan

rakseissansa / rakseissaan

Ela

-sta

raksistani

rakseistani

raksistasi

rakseistasi

raksistansa / raksistaan

rakseistansa / rakseistaan

All

-lle

raksilleni

rakseilleni

raksillesi

rakseillesi

raksillensa / raksilleen

rakseillensa / rakseillean

Ade

-lla

raksillani

rakseillani

raksillasi

rakseillasi

raksillansa / raksillaan

rakseillansa / rakseillaan

Abl

-lta

raksiltani

rakseiltani

raksiltasi

rakseiltasi

raksiltansa / raksiltaan

rakseiltansa / rakseiltaan

Tra

-ksi

raksikseni

rakseikseni

raksiksesi

rakseiksesi

raksiksensa / raksikseen

rakseiksensa / rakseikseen

Ess

-na

raksinani

rakseinani

raksinasi

rakseinasi

raksinansa / raksinaan

rakseinansa / rakseinaan

Abe

-tta

raksittani

rakseittani

raksittasi

rakseittasi

raksittansa / raksittaan

rakseittansa / rakseittaan

Com

-ne

-

rakseineni

-

rakseinesi

-

rakseinensa / rakseineen

Singular

Plural

Nom

-

raksini

raksisi

raksinsa

raksini

raksisi

raksinsa

Par

-ta

raksiani

raksiasi

raksiansa / raksiaan

raksejani

raksejasi

raksejansa / raksejaan

Gen

-n

raksini

raksisi

raksinsa

raksieni

raksiesi

raksiensa

Ill

mihin

raksiini

raksiisi

raksiinsa

rakseihini

rakseihisi

rakseihinsa

Ine

-ssa

raksissani

raksissasi

raksissansa / raksissaan

rakseissani

rakseissasi

rakseissansa / rakseissaan

Ela

-sta

raksistani

raksistasi

raksistansa / raksistaan

rakseistani

rakseistasi

rakseistansa / rakseistaan

All

-lle

raksilleni

raksillesi

raksillensa / raksilleen

rakseilleni

rakseillesi

rakseillensa / rakseillean

Ade

-lla

raksillani

raksillasi

raksillansa / raksillaan

rakseillani

rakseillasi

rakseillansa / rakseillaan

Abl

-lta

raksiltani

raksiltasi

raksiltansa / raksiltaan

rakseiltani

rakseiltasi

rakseiltansa / rakseiltaan

Tra

-ksi

raksikseni

raksiksesi

raksiksensa / raksikseen

rakseikseni

rakseiksesi

rakseiksensa / rakseikseen

Ess

-na

raksinani

raksinasi

raksinansa / raksinaan

rakseinani

rakseinasi

rakseinansa / rakseinaan

Abe

-tta

raksittani

raksittasi

raksittansa / raksittaan

rakseittani

rakseittasi

rakseittansa / rakseittaan

Com

-ne

-

-

-

rakseineni

rakseinesi

rakseinensa / rakseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

raksimme

raksimme

raksinne

raksinne

raksinsa

raksinsa

Par

-ta

raksiamme

raksejamme

raksianne

raksejanne

raksiansa / raksiaan

raksejansa / raksejaan

Gen

-n

raksimme

raksiemme

raksinne

raksienne

raksinsa

raksiensa

Ill

mihin

raksiimme

rakseihimme

raksiinne

rakseihinne

raksiinsa

rakseihinsa

Ine

-ssa

raksissamme

rakseissamme

raksissanne

rakseissanne

raksissansa / raksissaan

rakseissansa / rakseissaan

Ela

-sta

raksistamme

rakseistamme

raksistanne

rakseistanne

raksistansa / raksistaan

rakseistansa / rakseistaan

All

-lle

raksillemme

rakseillemme

raksillenne

rakseillenne

raksillensa / raksilleen

rakseillensa / rakseillean

Ade

-lla

raksillamme

rakseillamme

raksillanne

rakseillanne

raksillansa / raksillaan

rakseillansa / rakseillaan

Abl

-lta

raksiltamme

rakseiltamme

raksiltanne

rakseiltanne

raksiltansa / raksiltaan

rakseiltansa / rakseiltaan

Tra

-ksi

raksiksemme

rakseiksemme

raksiksenne

rakseiksenne

raksiksensa / raksikseen

rakseiksensa / rakseikseen

Ess

-na

raksinamme

rakseinamme

raksinanne

rakseinanne

raksinansa / raksinaan

rakseinansa / rakseinaan

Abe

-tta

raksittamme

rakseittamme

raksittanne

rakseittanne

raksittansa / raksittaan

rakseittansa / rakseittaan

Com

-ne

-

rakseinemme

-

rakseinenne

-

rakseinensa / rakseineen

Singular

Plural

Nom

-

raksimme

raksinne

raksinsa

raksimme

raksinne

raksinsa

Par

-ta

raksiamme

raksianne

raksiansa / raksiaan

raksejamme

raksejanne

raksejansa / raksejaan

Gen

-n

raksimme

raksinne

raksinsa

raksiemme

raksienne

raksiensa

Ill

mihin

raksiimme

raksiinne

raksiinsa

rakseihimme

rakseihinne

rakseihinsa

Ine

-ssa

raksissamme

raksissanne

raksissansa / raksissaan

rakseissamme

rakseissanne

rakseissansa / rakseissaan

Ela

-sta

raksistamme

raksistanne

raksistansa / raksistaan

rakseistamme

rakseistanne

rakseistansa / rakseistaan

All

-lle

raksillemme

raksillenne

raksillensa / raksilleen

rakseillemme

rakseillenne

rakseillensa / rakseillean

Ade

-lla

raksillamme

raksillanne

raksillansa / raksillaan

rakseillamme

rakseillanne

rakseillansa / rakseillaan

Abl

-lta

raksiltamme

raksiltanne

raksiltansa / raksiltaan

rakseiltamme

rakseiltanne

rakseiltansa / rakseiltaan

Tra

-ksi

raksiksemme

raksiksenne

raksiksensa / raksikseen

rakseiksemme

rakseiksenne

rakseiksensa / rakseikseen

Ess

-na

raksinamme

raksinanne

raksinansa / raksinaan

rakseinamme

rakseinanne

rakseinansa / rakseinaan

Abe

-tta

raksittamme

raksittanne

raksittansa / raksittaan

rakseittamme

rakseittanne

rakseittansa / rakseittaan

Com

-ne

-

-

-

rakseinemme

rakseinenne

rakseinensa / rakseineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept