logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

frakki, noun

Word analysis
frakkihousut

frakkihousut

frakki

Noun, Singular Nominative

+ housut

Noun, Plural Nominative

frakki

Noun, Singular Nominative

+ housu

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

frakki

frakit

Par

-ta

frakkia

frakkeja

Gen

-n

frakin

frakkien

Ill

mihin

frakkiin

frakkeihin

Ine

-ssa

frakissa

frakeissa

Ela

-sta

frakista

frakeista

All

-lle

frakille

frakeille

Ade

-lla

frakilla

frakeilla

Abl

-lta

frakilta

frakeilta

Tra

-ksi

frakiksi

frakeiksi

Ess

-na

frakkina

frakkeina

Abe

-tta

frakitta

frakeitta

Com

-ne

-

frakkeine

Ins

-in

-

frakein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

frakki

frakit

Par

-ta

frakkia

frakkeja

Gen

-n

frakin

frakkien

Ill

mihin

frakkiin

frakkeihin

Ine

-ssa

frakissa

frakeissa

Ela

-sta

frakista

frakeista

All

-lle

frakille

frakeille

Ade

-lla

frakilla

frakeilla

Abl

-lta

frakilta

frakeilta

Tra

-ksi

frakiksi

frakeiksi

Ess

-na

frakkina

frakkeina

Abe

-tta

frakitta

frakeitta

Com

-ne

-

frakkeine

Ins

-in

-

frakein

evening dress iltapuku, frakki
dress suit frakki, smokki
tailcoat frakki, hännystakki
dress coat frakki
tails klaava, frakki
white tie frakki, valkoinen rusetti, juhlapuku
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ** Tatoeba Parallel Corpus, File: tatoeba-v1.fi-en.en, Sentence ID: 3395714; Europarl parallel corpus, sentence number 130688.; ** Europarl Parallel Corpus, File: europarl-v7.fi-en.fi, Line: 354689; ** EUbookshop Parallel Corpus, File: europarl-v7.fi-en.fi, Line: 354689; tmClass Hra Matthewn frakki. Mr Matthew's tailcoat. Frakki on klassinen miesten juhlapuku. A tailcoat is a classic formal attire for men. Mitä frakkia? What the frak? Frakki oli liian iso minulle. The tuxedo was too big for me. Hänellä oli frakki ja kiiltonahkakengät. He had on a... dress suit and patent leather shoes. Frakki oli sopiva valinta hienostuneeseen illanviettoon. The tailcoat was a fitting choice for the sophisticated evening gathering. Minun frakissani vielä! And in my tails, at that! Herra Smithin leveälahkeinen frakki herätti ihailua juhlapaikalla. Mr. Smith's wide-lapel tailcoat garnered admiration at the venue. Oli todella vaikeaa laittaa frakki päälle häihimme. It was really difficult to put on our wedding evening dress. Frakit, Haalarit, Housut. Smocks, Overalls, Pants (Am.). Show more arrow right

Wiktionary

(strictly) a black evening tailcoat or dress coat and a pair of matching black trousers with strips of braid down the side seams. white tie (man's full formal evening dress consisting of the above, white stiff-fronted wing-collar shirt, white bow tie, wiast coat and black court shoes) white tie, evening dress, full evening dress (dress code indicating formal evening dress, full military dress or national costume) Show more arrow right (formal evening dress): frakkipuku, juhlapuku(dress code): juhlapuku Show more arrow right frakkihousut frakkipaita frakkiliivi frakkipuku frakkipukuinen frakkitakki frakkiviitta Show more arrow right Borrowed from Swedish frack (compare German Frack). Show more arrow right

Wikipedia

White tie White tie, also called full evening dress or a dress suit, is the most formal in traditional evening western dress codes. For men, it consists of a black tail coat (alternatively referred to as a dress coat, usually by tailors) worn over a white shirt, white piqué waistcoat and the eponymous white bow tie worn around a standing wing collar. Mid or high-waisted black trousers with galon, a trim one with two silk stripes that conceal the outer seams of the trousers, along with black highly polished or patent leather oxford or optionally court shoes, complete the outfit. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

frakkini

frakkini

frakkisi

frakkisi

frakkinsa

frakkinsa

Par

-ta

frakkiani

frakkejani

frakkiasi

frakkejasi

frakkiansa / frakkiaan

frakkejansa / frakkejaan

Gen

-n

frakkini

frakkieni

frakkisi

frakkiesi

frakkinsa

frakkiensa

Ill

mihin

frakkiini

frakkeihini

frakkiisi

frakkeihisi

frakkiinsa

frakkeihinsa

Ine

-ssa

frakissani

frakeissani

frakissasi

frakeissasi

frakissansa / frakissaan

frakeissansa / frakeissaan

Ela

-sta

frakistani

frakeistani

frakistasi

frakeistasi

frakistansa / frakistaan

frakeistansa / frakeistaan

All

-lle

frakilleni

frakeilleni

frakillesi

frakeillesi

frakillensa / frakilleen

frakeillensa / frakeillean

Ade

-lla

frakillani

frakeillani

frakillasi

frakeillasi

frakillansa / frakillaan

frakeillansa / frakeillaan

Abl

-lta

frakiltani

frakeiltani

frakiltasi

frakeiltasi

frakiltansa / frakiltaan

frakeiltansa / frakeiltaan

Tra

-ksi

frakikseni

frakeikseni

frakiksesi

frakeiksesi

frakiksensa / frakikseen

frakeiksensa / frakeikseen

Ess

-na

frakkinani

frakkeinani

frakkinasi

frakkeinasi

frakkinansa / frakkinaan

frakkeinansa / frakkeinaan

Abe

-tta

frakittani

frakeittani

frakittasi

frakeittasi

frakittansa / frakittaan

frakeittansa / frakeittaan

Com

-ne

-

frakkeineni

-

frakkeinesi

-

frakkeinensa / frakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

frakkini

frakkisi

frakkinsa

frakkini

frakkisi

frakkinsa

Par

-ta

frakkiani

frakkiasi

frakkiansa / frakkiaan

frakkejani

frakkejasi

frakkejansa / frakkejaan

Gen

-n

frakkini

frakkisi

frakkinsa

frakkieni

frakkiesi

frakkiensa

Ill

mihin

frakkiini

frakkiisi

frakkiinsa

frakkeihini

frakkeihisi

frakkeihinsa

Ine

-ssa

frakissani

frakissasi

frakissansa / frakissaan

frakeissani

frakeissasi

frakeissansa / frakeissaan

Ela

-sta

frakistani

frakistasi

frakistansa / frakistaan

frakeistani

frakeistasi

frakeistansa / frakeistaan

All

-lle

frakilleni

frakillesi

frakillensa / frakilleen

frakeilleni

frakeillesi

frakeillensa / frakeillean

Ade

-lla

frakillani

frakillasi

frakillansa / frakillaan

frakeillani

frakeillasi

frakeillansa / frakeillaan

Abl

-lta

frakiltani

frakiltasi

frakiltansa / frakiltaan

frakeiltani

frakeiltasi

frakeiltansa / frakeiltaan

Tra

-ksi

frakikseni

frakiksesi

frakiksensa / frakikseen

frakeikseni

frakeiksesi

frakeiksensa / frakeikseen

Ess

-na

frakkinani

frakkinasi

frakkinansa / frakkinaan

frakkeinani

frakkeinasi

frakkeinansa / frakkeinaan

Abe

-tta

frakittani

frakittasi

frakittansa / frakittaan

frakeittani

frakeittasi

frakeittansa / frakeittaan

Com

-ne

-

-

-

frakkeineni

frakkeinesi

frakkeinensa / frakkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

frakkimme

frakkimme

frakkinne

frakkinne

frakkinsa

frakkinsa

Par

-ta

frakkiamme

frakkejamme

frakkianne

frakkejanne

frakkiansa / frakkiaan

frakkejansa / frakkejaan

Gen

-n

frakkimme

frakkiemme

frakkinne

frakkienne

frakkinsa

frakkiensa

Ill

mihin

frakkiimme

frakkeihimme

frakkiinne

frakkeihinne

frakkiinsa

frakkeihinsa

Ine

-ssa

frakissamme

frakeissamme

frakissanne

frakeissanne

frakissansa / frakissaan

frakeissansa / frakeissaan

Ela

-sta

frakistamme

frakeistamme

frakistanne

frakeistanne

frakistansa / frakistaan

frakeistansa / frakeistaan

All

-lle

frakillemme

frakeillemme

frakillenne

frakeillenne

frakillensa / frakilleen

frakeillensa / frakeillean

Ade

-lla

frakillamme

frakeillamme

frakillanne

frakeillanne

frakillansa / frakillaan

frakeillansa / frakeillaan

Abl

-lta

frakiltamme

frakeiltamme

frakiltanne

frakeiltanne

frakiltansa / frakiltaan

frakeiltansa / frakeiltaan

Tra

-ksi

frakiksemme

frakeiksemme

frakiksenne

frakeiksenne

frakiksensa / frakikseen

frakeiksensa / frakeikseen

Ess

-na

frakkinamme

frakkeinamme

frakkinanne

frakkeinanne

frakkinansa / frakkinaan

frakkeinansa / frakkeinaan

Abe

-tta

frakittamme

frakeittamme

frakittanne

frakeittanne

frakittansa / frakittaan

frakeittansa / frakeittaan

Com

-ne

-

frakkeinemme

-

frakkeinenne

-

frakkeinensa / frakkeineen

Singular

Plural

Nom

-

frakkimme

frakkinne

frakkinsa

frakkimme

frakkinne

frakkinsa

Par

-ta

frakkiamme

frakkianne

frakkiansa / frakkiaan

frakkejamme

frakkejanne

frakkejansa / frakkejaan

Gen

-n

frakkimme

frakkinne

frakkinsa

frakkiemme

frakkienne

frakkiensa

Ill

mihin

frakkiimme

frakkiinne

frakkiinsa

frakkeihimme

frakkeihinne

frakkeihinsa

Ine

-ssa

frakissamme

frakissanne

frakissansa / frakissaan

frakeissamme

frakeissanne

frakeissansa / frakeissaan

Ela

-sta

frakistamme

frakistanne

frakistansa / frakistaan

frakeistamme

frakeistanne

frakeistansa / frakeistaan

All

-lle

frakillemme

frakillenne

frakillensa / frakilleen

frakeillemme

frakeillenne

frakeillensa / frakeillean

Ade

-lla

frakillamme

frakillanne

frakillansa / frakillaan

frakeillamme

frakeillanne

frakeillansa / frakeillaan

Abl

-lta

frakiltamme

frakiltanne

frakiltansa / frakiltaan

frakeiltamme

frakeiltanne

frakeiltansa / frakeiltaan

Tra

-ksi

frakiksemme

frakiksenne

frakiksensa / frakikseen

frakeiksemme

frakeiksenne

frakeiksensa / frakeikseen

Ess

-na

frakkinamme

frakkinanne

frakkinansa / frakkinaan

frakkeinamme

frakkeinanne

frakkeinansa / frakkeinaan

Abe

-tta

frakittamme

frakittanne

frakittansa / frakittaan

frakeittamme

frakeittanne

frakeittansa / frakeittaan

Com

-ne

-

-

-

frakkeinemme

frakkeinenne

frakkeinensa / frakkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

housut

Par

-ta

-

housuja

Gen

-n

-

housujen

Ill

mihin

-

housuihin

Ine

-ssa

-

housuissa

Ela

-sta

-

housuista

All

-lle

-

housuille

Ade

-lla

-

housuilla

Abl

-lta

-

housuilta

Tra

-ksi

-

housuiksi

Ess

-na

-

housuina

Abe

-tta

-

housuitta

Com

-ne

-

housuine

Ins

-in

-

housuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

housut

Par

-ta

-

housuja

Gen

-n

-

housujen

Ill

mihin

-

housuihin

Ine

-ssa

-

housuissa

Ela

-sta

-

housuista

All

-lle

-

housuille

Ade

-lla

-

housuilla

Abl

-lta

-

housuilta

Tra

-ksi

-

housuiksi

Ess

-na

-

housuina

Abe

-tta

-

housuitta

Com

-ne

-

housuine

Ins

-in

-

housuin

pants housut, alushousut, pikkuhousut
trousers housut
breeches polvihousut, housut
slacks housut, pitkikset
a pair of trousers housut
bottoms housut
pantaloons housut
Show more arrow right
tmClass; Common Crawl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; opensubtitles2; OpenSubtitles 2018; OPUS Corpus; Europarl Parallel Corpus 6 8ns-pituiset housut. 6/8 trousers. Ystäväni lainasi minulle mustat housut. My friend lent me black trousers. Pitää myös housut ylhäällä. Also keeps my pants up. Älä istu housuihisi! Don't sit on your pants! Sinulla on kultaiset housut. You' re wearing gold pants. Ostin uudet housut, mutta ne eivät sopineet. I bought new trousers, but they didn't fit. Voitko auttaa minua valitsemaan uudet housut? Can you help me pick out new pants? Housuissani oli reikä. There was a hole in my trousers. Inkontinenssivaipat jas-housut. Napkins for incontinents and pants, absorbent, for incontinents. Riisu housusi, cowboy. Unbuckle those pants, cowboy! Show more arrow right

Wiktionary

trousers, pants Show more arrow right pöksyt Show more arrow right -housuinenhoususillaanhoususilleenhousut kintuissa Show more arrow right alushousutgolfhousuthaalarihousuthaaremihousuthiihtohousuthousuasuhousuhamehousukangashousuliivihousumuotihousunkannattimethousunkaulushousunkäännehousunlahjehousunnappihousunpolvihousunprässihousunpunttihousuntakamushousuntaskuhousuparihousuprässihousupukuhousuroolihousuvaippahätähousujänishousukurahousutpaskahousupelihousutpikkuhousutpillihousutpolvihousutpussihousutpuvunhousutpäällyshousutratsastushousutsaapashousutsadehousutsukkahousutuimahousutulkohousutvellihousuverryttelyhousutvihtahousuvillahousutvälihousut Show more arrow right Borrowed from Old Swedish hosa. Show more arrow right

Wikipedia

Trousers Trousers, slacks, or pants (North American English) are an item of clothing that might have originated in Central Asia, worn from the waist to the ankles, covering both legs separately (rather than with cloth extending across both legs as in robes, skirts, and dresses). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

housujani

-

housujasi

-

housujansa / housujaan

Gen

-n

-

housujeni

-

housujesi

-

housujensa

Ill

mihin

-

housuihini

-

housuihisi

-

housuihinsa

Ine

-ssa

-

housuissani

-

housuissasi

-

housuissansa / housuissaan

Ela

-sta

-

housuistani

-

housuistasi

-

housuistansa / housuistaan

All

-lle

-

housuilleni

-

housuillesi

-

housuillensa / housuillean

Ade

-lla

-

housuillani

-

housuillasi

-

housuillansa / housuillaan

Abl

-lta

-

housuiltani

-

housuiltasi

-

housuiltansa / housuiltaan

Tra

-ksi

-

housuikseni

-

housuiksesi

-

housuiksensa / housuikseen

Ess

-na

-

housuinani

-

housuinasi

-

housuinansa / housuinaan

Abe

-tta

-

housuittani

-

housuittasi

-

housuittansa / housuittaan

Com

-ne

-

housuineni

-

housuinesi

-

housuinensa / housuineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

housujani

housujasi

housujansa / housujaan

Gen

-n

-

-

-

housujeni

housujesi

housujensa

Ill

mihin

-

-

-

housuihini

housuihisi

housuihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

housuissani

housuissasi

housuissansa / housuissaan

Ela

-sta

-

-

-

housuistani

housuistasi

housuistansa / housuistaan

All

-lle

-

-

-

housuilleni

housuillesi

housuillensa / housuillean

Ade

-lla

-

-

-

housuillani

housuillasi

housuillansa / housuillaan

Abl

-lta

-

-

-

housuiltani

housuiltasi

housuiltansa / housuiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

housuikseni

housuiksesi

housuiksensa / housuikseen

Ess

-na

-

-

-

housuinani

housuinasi

housuinansa / housuinaan

Abe

-tta

-

-

-

housuittani

housuittasi

housuittansa / housuittaan

Com

-ne

-

-

-

housuineni

housuinesi

housuinensa / housuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

housujamme

-

housujanne

-

housujansa / housujaan

Gen

-n

-

housujemme

-

housujenne

-

housujensa

Ill

mihin

-

housuihimme

-

housuihinne

-

housuihinsa

Ine

-ssa

-

housuissamme

-

housuissanne

-

housuissansa / housuissaan

Ela

-sta

-

housuistamme

-

housuistanne

-

housuistansa / housuistaan

All

-lle

-

housuillemme

-

housuillenne

-

housuillensa / housuillean

Ade

-lla

-

housuillamme

-

housuillanne

-

housuillansa / housuillaan

Abl

-lta

-

housuiltamme

-

housuiltanne

-

housuiltansa / housuiltaan

Tra

-ksi

-

housuiksemme

-

housuiksenne

-

housuiksensa / housuikseen

Ess

-na

-

housuinamme

-

housuinanne

-

housuinansa / housuinaan

Abe

-tta

-

housuittamme

-

housuittanne

-

housuittansa / housuittaan

Com

-ne

-

housuinemme

-

housuinenne

-

housuinensa / housuineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

housujamme

housujanne

housujansa / housujaan

Gen

-n

-

-

-

housujemme

housujenne

housujensa

Ill

mihin

-

-

-

housuihimme

housuihinne

housuihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

housuissamme

housuissanne

housuissansa / housuissaan

Ela

-sta

-

-

-

housuistamme

housuistanne

housuistansa / housuistaan

All

-lle

-

-

-

housuillemme

housuillenne

housuillensa / housuillean

Ade

-lla

-

-

-

housuillamme

housuillanne

housuillansa / housuillaan

Abl

-lta

-

-

-

housuiltamme

housuiltanne

housuiltansa / housuiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

housuiksemme

housuiksenne

housuiksensa / housuikseen

Ess

-na

-

-

-

housuinamme

housuinanne

housuinansa / housuinaan

Abe

-tta

-

-

-

housuittamme

housuittanne

housuittansa / housuittaan

Com

-ne

-

-

-

housuinemme

housuinenne

housuinensa / housuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

housu

housut

Par

-ta

housua

housuja

Gen

-n

housun

housujen

Ill

mihin

housuun

housuihin

Ine

-ssa

housussa

housuissa

Ela

-sta

housusta

housuista

All

-lle

housulle

housuille

Ade

-lla

housulla

housuilla

Abl

-lta

housulta

housuilta

Tra

-ksi

housuksi

housuiksi

Ess

-na

housuna

housuina

Abe

-tta

housutta

housuitta

Com

-ne

-

housuine

Ins

-in

-

housuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

housu

housut

Par

-ta

housua

housuja

Gen

-n

housun

housujen

Ill

mihin

housuun

housuihin

Ine

-ssa

housussa

housuissa

Ela

-sta

housusta

housuista

All

-lle

housulle

housuille

Ade

-lla

housulla

housuilla

Abl

-lta

housulta

housuilta

Tra

-ksi

housuksi

housuiksi

Ess

-na

housuna

housuina

Abe

-tta

housutta

housuitta

Com

-ne

-

housuine

Ins

-in

-

housuin

trouser housun-, housu-
housu
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; opensubtitles2 Housu on rikki. The trouser is broken. Housunsa ovat märät. His pants are wet. Housuissani oli reikä. There was a hole in my pants. Riisu housusi, cowboy. Unbuckle those pants, cowboy! Riisu nyt omat housusi. Okay, now take your pants off. En löydä mustia housuja. I can't find black pants. Kusin housuihini. I peed my pants. Kuset housuihisi? Piss your pants? Tulit housuihisi. Oh, my God you came in your pants. Älä unohda pukea housuja! Don't forget to put on your pants! Show more arrow right

Wiktionary

trouser (used as modifier in compound terms) Show more arrow right housuhame housukangas housunkannattimet housunkäänne housunlahje housunnappi housunprässi housuprässi housunpuntti housuntasku Show more arrow right See housut. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

housuni

housuni

housusi

housusi

housunsa

housunsa

Par

-ta

housuani

housujani

housuasi

housujasi

housuansa / housuaan

housujansa / housujaan

Gen

-n

housuni

housujeni

housusi

housujesi

housunsa

housujensa

Ill

mihin

housuuni

housuihini

housuusi

housuihisi

housuunsa

housuihinsa

Ine

-ssa

housussani

housuissani

housussasi

housuissasi

housussansa / housussaan

housuissansa / housuissaan

Ela

-sta

housustani

housuistani

housustasi

housuistasi

housustansa / housustaan

housuistansa / housuistaan

All

-lle

housulleni

housuilleni

housullesi

housuillesi

housullensa / housulleen

housuillensa / housuillean

Ade

-lla

housullani

housuillani

housullasi

housuillasi

housullansa / housullaan

housuillansa / housuillaan

Abl

-lta

housultani

housuiltani

housultasi

housuiltasi

housultansa / housultaan

housuiltansa / housuiltaan

Tra

-ksi

housukseni

housuikseni

housuksesi

housuiksesi

housuksensa / housukseen

housuiksensa / housuikseen

Ess

-na

housunani

housuinani

housunasi

housuinasi

housunansa / housunaan

housuinansa / housuinaan

Abe

-tta

housuttani

housuittani

housuttasi

housuittasi

housuttansa / housuttaan

housuittansa / housuittaan

Com

-ne

-

housuineni

-

housuinesi

-

housuinensa / housuineen

Singular

Plural

Nom

-

housuni

housusi

housunsa

housuni

housusi

housunsa

Par

-ta

housuani

housuasi

housuansa / housuaan

housujani

housujasi

housujansa / housujaan

Gen

-n

housuni

housusi

housunsa

housujeni

housujesi

housujensa

Ill

mihin

housuuni

housuusi

housuunsa

housuihini

housuihisi

housuihinsa

Ine

-ssa

housussani

housussasi

housussansa / housussaan

housuissani

housuissasi

housuissansa / housuissaan

Ela

-sta

housustani

housustasi

housustansa / housustaan

housuistani

housuistasi

housuistansa / housuistaan

All

-lle

housulleni

housullesi

housullensa / housulleen

housuilleni

housuillesi

housuillensa / housuillean

Ade

-lla

housullani

housullasi

housullansa / housullaan

housuillani

housuillasi

housuillansa / housuillaan

Abl

-lta

housultani

housultasi

housultansa / housultaan

housuiltani

housuiltasi

housuiltansa / housuiltaan

Tra

-ksi

housukseni

housuksesi

housuksensa / housukseen

housuikseni

housuiksesi

housuiksensa / housuikseen

Ess

-na

housunani

housunasi

housunansa / housunaan

housuinani

housuinasi

housuinansa / housuinaan

Abe

-tta

housuttani

housuttasi

housuttansa / housuttaan

housuittani

housuittasi

housuittansa / housuittaan

Com

-ne

-

-

-

housuineni

housuinesi

housuinensa / housuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

housumme

housumme

housunne

housunne

housunsa

housunsa

Par

-ta

housuamme

housujamme

housuanne

housujanne

housuansa / housuaan

housujansa / housujaan

Gen

-n

housumme

housujemme

housunne

housujenne

housunsa

housujensa

Ill

mihin

housuumme

housuihimme

housuunne

housuihinne

housuunsa

housuihinsa

Ine

-ssa

housussamme

housuissamme

housussanne

housuissanne

housussansa / housussaan

housuissansa / housuissaan

Ela

-sta

housustamme

housuistamme

housustanne

housuistanne

housustansa / housustaan

housuistansa / housuistaan

All

-lle

housullemme

housuillemme

housullenne

housuillenne

housullensa / housulleen

housuillensa / housuillean

Ade

-lla

housullamme

housuillamme

housullanne

housuillanne

housullansa / housullaan

housuillansa / housuillaan

Abl

-lta

housultamme

housuiltamme

housultanne

housuiltanne

housultansa / housultaan

housuiltansa / housuiltaan

Tra

-ksi

housuksemme

housuiksemme

housuksenne

housuiksenne

housuksensa / housukseen

housuiksensa / housuikseen

Ess

-na

housunamme

housuinamme

housunanne

housuinanne

housunansa / housunaan

housuinansa / housuinaan

Abe

-tta

housuttamme

housuittamme

housuttanne

housuittanne

housuttansa / housuttaan

housuittansa / housuittaan

Com

-ne

-

housuinemme

-

housuinenne

-

housuinensa / housuineen

Singular

Plural

Nom

-

housumme

housunne

housunsa

housumme

housunne

housunsa

Par

-ta

housuamme

housuanne

housuansa / housuaan

housujamme

housujanne

housujansa / housujaan

Gen

-n

housumme

housunne

housunsa

housujemme

housujenne

housujensa

Ill

mihin

housuumme

housuunne

housuunsa

housuihimme

housuihinne

housuihinsa

Ine

-ssa

housussamme

housussanne

housussansa / housussaan

housuissamme

housuissanne

housuissansa / housuissaan

Ela

-sta

housustamme

housustanne

housustansa / housustaan

housuistamme

housuistanne

housuistansa / housuistaan

All

-lle

housullemme

housullenne

housullensa / housulleen

housuillemme

housuillenne

housuillensa / housuillean

Ade

-lla

housullamme

housullanne

housullansa / housullaan

housuillamme

housuillanne

housuillansa / housuillaan

Abl

-lta

housultamme

housultanne

housultansa / housultaan

housuiltamme

housuiltanne

housuiltansa / housuiltaan

Tra

-ksi

housuksemme

housuksenne

housuksensa / housukseen

housuiksemme

housuiksenne

housuiksensa / housuikseen

Ess

-na

housunamme

housunanne

housunansa / housunaan

housuinamme

housuinanne

housuinansa / housuinaan

Abe

-tta

housuttamme

housuttanne

housuttansa / housuttaan

housuittamme

housuittanne

housuittansa / housuittaan

Com

-ne

-

-

-

housuinemme

housuinenne

housuinensa / housuineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept