logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

elvytys, noun

Word analysis
elvytyslaite

elvytyslaite

elvytys

Noun, Singular Nominative

+ laite

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elvytys

elvytykset

Par

-ta

elvytystä

elvytyksiä

Gen

-n

elvytyksen

elvytyksien / elvytysten

Ill

mihin

elvytykseen

elvytyksiin

Ine

-ssa

elvytyksessä

elvytyksissä

Ela

-sta

elvytyksestä

elvytyksistä

All

-lle

elvytykselle

elvytyksille

Ade

-lla

elvytyksellä

elvytyksillä

Abl

-lta

elvytykseltä

elvytyksiltä

Tra

-ksi

elvytykseksi

elvytyksiksi

Ess

-na

elvytyksenä

elvytyksinä

Abe

-tta

elvytyksettä

elvytyksittä

Com

-ne

-

elvytyksine

Ins

-in

-

elvytyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elvytys

elvytykset

Par

-ta

elvytystä

elvytyksiä

Gen

-n

elvytyksen

elvytyksien / elvytysten

Ill

mihin

elvytykseen

elvytyksiin

Ine

-ssa

elvytyksessä

elvytyksissä

Ela

-sta

elvytyksestä

elvytyksistä

All

-lle

elvytykselle

elvytyksille

Ade

-lla

elvytyksellä

elvytyksillä

Abl

-lta

elvytykseltä

elvytyksiltä

Tra

-ksi

elvytykseksi

elvytyksiksi

Ess

-na

elvytyksenä

elvytyksinä

Abe

-tta

elvytyksettä

elvytyksittä

Com

-ne

-

elvytyksine

Ins

-in

-

elvytyksin

resuscitation elvytys
regeneration uudistuminen, elvytys, nuorennus, nuorennos
revival elpyminen, uusi kukoistus, elvytys, toipuminen, herätyskokous, uusintaesitys
reflation elvytys
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1003-1011; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles, sentence ID: 3655473; LDS; EuroParl2021; Europarl Elvytys on tärkeä osa ensiapua. Recovery is an important part of first aid. Jatkakaa elvytystä. One, two, three, four. Aloitan elvytyksen. Starting compressions. Osaako kukaan elvytystä? I suppose. Bailey, jatka elvytystä. Dr. Bailey, take over CPR. Nopea ja oikeans-aikainen sydämen elvytys voi pelastaa henkiä. Quick and timely heart revival can save lives. Vastasyntyneiden elvytystä. Neonatal Resuscitation. Jatketaan elvytystä, minä pyydän. Let's continue CPR, please. 1) Elvytyksen perusteltu syy. (1) Justified cause for recovery. Elvytys voi olla tarpeen tilanteissa, joissa henkilö on menettänyt tajuntansa. Resuscitation may be necessary in situations where a person has lost consciousness. Show more arrow right

Wiktionary

resuscitation (economics) easing Show more arrow right From the verb elvyttää +‎ -ys. Show more arrow right

Wikipedia

Resuscitation Resuscitation is the process of correcting physiological disorders (such as lack of breathing or heartbeat) in an acutely ill patient. It is an important part of intensive care medicine, trauma surgery and emergency medicine. Well known examples are cardiopulmonary resuscitation and mouth-to-mouth resuscitation. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elvytykseni

elvytykseni

elvytyksesi

elvytyksesi

elvytyksensä

elvytyksensä

Par

-ta

elvytystäni

elvytyksiäni

elvytystäsi

elvytyksiäsi

elvytystänsä / elvytystään

elvytyksiänsä / elvytyksiään

Gen

-n

elvytykseni

elvytyksieni / elvytysteni

elvytyksesi

elvytyksiesi / elvytystesi

elvytyksensä

elvytyksiensä / elvytystensä

Ill

mihin

elvytykseeni

elvytyksiini

elvytykseesi

elvytyksiisi

elvytykseensä

elvytyksiinsä

Ine

-ssa

elvytyksessäni

elvytyksissäni

elvytyksessäsi

elvytyksissäsi

elvytyksessänsä / elvytyksessään

elvytyksissänsä / elvytyksissään

Ela

-sta

elvytyksestäni

elvytyksistäni

elvytyksestäsi

elvytyksistäsi

elvytyksestänsä / elvytyksestään

elvytyksistänsä / elvytyksistään

All

-lle

elvytykselleni

elvytyksilleni

elvytyksellesi

elvytyksillesi

elvytyksellensä / elvytykselleen

elvytyksillensä / elvytyksilleän

Ade

-lla

elvytykselläni

elvytyksilläni

elvytykselläsi

elvytyksilläsi

elvytyksellänsä / elvytyksellään

elvytyksillänsä / elvytyksillään

Abl

-lta

elvytykseltäni

elvytyksiltäni

elvytykseltäsi

elvytyksiltäsi

elvytykseltänsä / elvytykseltään

elvytyksiltänsä / elvytyksiltään

Tra

-ksi

elvytyksekseni

elvytyksikseni

elvytykseksesi

elvytyksiksesi

elvytykseksensä / elvytyksekseen

elvytyksiksensä / elvytyksikseen

Ess

-na

elvytyksenäni

elvytyksinäni

elvytyksenäsi

elvytyksinäsi

elvytyksenänsä / elvytyksenään

elvytyksinänsä / elvytyksinään

Abe

-tta

elvytyksettäni

elvytyksittäni

elvytyksettäsi

elvytyksittäsi

elvytyksettänsä / elvytyksettään

elvytyksittänsä / elvytyksittään

Com

-ne

-

elvytyksineni

-

elvytyksinesi

-

elvytyksinensä / elvytyksineen

Singular

Plural

Nom

-

elvytykseni

elvytyksesi

elvytyksensä

elvytykseni

elvytyksesi

elvytyksensä

Par

-ta

elvytystäni

elvytystäsi

elvytystänsä / elvytystään

elvytyksiäni

elvytyksiäsi

elvytyksiänsä / elvytyksiään

Gen

-n

elvytykseni

elvytyksesi

elvytyksensä

elvytyksieni / elvytysteni

elvytyksiesi / elvytystesi

elvytyksiensä / elvytystensä

Ill

mihin

elvytykseeni

elvytykseesi

elvytykseensä

elvytyksiini

elvytyksiisi

elvytyksiinsä

Ine

-ssa

elvytyksessäni

elvytyksessäsi

elvytyksessänsä / elvytyksessään

elvytyksissäni

elvytyksissäsi

elvytyksissänsä / elvytyksissään

Ela

-sta

elvytyksestäni

elvytyksestäsi

elvytyksestänsä / elvytyksestään

elvytyksistäni

elvytyksistäsi

elvytyksistänsä / elvytyksistään

All

-lle

elvytykselleni

elvytyksellesi

elvytyksellensä / elvytykselleen

elvytyksilleni

elvytyksillesi

elvytyksillensä / elvytyksilleän

Ade

-lla

elvytykselläni

elvytykselläsi

elvytyksellänsä / elvytyksellään

elvytyksilläni

elvytyksilläsi

elvytyksillänsä / elvytyksillään

Abl

-lta

elvytykseltäni

elvytykseltäsi

elvytykseltänsä / elvytykseltään

elvytyksiltäni

elvytyksiltäsi

elvytyksiltänsä / elvytyksiltään

Tra

-ksi

elvytyksekseni

elvytykseksesi

elvytykseksensä / elvytyksekseen

elvytyksikseni

elvytyksiksesi

elvytyksiksensä / elvytyksikseen

Ess

-na

elvytyksenäni

elvytyksenäsi

elvytyksenänsä / elvytyksenään

elvytyksinäni

elvytyksinäsi

elvytyksinänsä / elvytyksinään

Abe

-tta

elvytyksettäni

elvytyksettäsi

elvytyksettänsä / elvytyksettään

elvytyksittäni

elvytyksittäsi

elvytyksittänsä / elvytyksittään

Com

-ne

-

-

-

elvytyksineni

elvytyksinesi

elvytyksinensä / elvytyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elvytyksemme

elvytyksemme

elvytyksenne

elvytyksenne

elvytyksensä

elvytyksensä

Par

-ta

elvytystämme

elvytyksiämme

elvytystänne

elvytyksiänne

elvytystänsä / elvytystään

elvytyksiänsä / elvytyksiään

Gen

-n

elvytyksemme

elvytyksiemme / elvytystemme

elvytyksenne

elvytyksienne / elvytystenne

elvytyksensä

elvytyksiensä / elvytystensä

Ill

mihin

elvytykseemme

elvytyksiimme

elvytykseenne

elvytyksiinne

elvytykseensä

elvytyksiinsä

Ine

-ssa

elvytyksessämme

elvytyksissämme

elvytyksessänne

elvytyksissänne

elvytyksessänsä / elvytyksessään

elvytyksissänsä / elvytyksissään

Ela

-sta

elvytyksestämme

elvytyksistämme

elvytyksestänne

elvytyksistänne

elvytyksestänsä / elvytyksestään

elvytyksistänsä / elvytyksistään

All

-lle

elvytyksellemme

elvytyksillemme

elvytyksellenne

elvytyksillenne

elvytyksellensä / elvytykselleen

elvytyksillensä / elvytyksilleän

Ade

-lla

elvytyksellämme

elvytyksillämme

elvytyksellänne

elvytyksillänne

elvytyksellänsä / elvytyksellään

elvytyksillänsä / elvytyksillään

Abl

-lta

elvytykseltämme

elvytyksiltämme

elvytykseltänne

elvytyksiltänne

elvytykseltänsä / elvytykseltään

elvytyksiltänsä / elvytyksiltään

Tra

-ksi

elvytykseksemme

elvytyksiksemme

elvytykseksenne

elvytyksiksenne

elvytykseksensä / elvytyksekseen

elvytyksiksensä / elvytyksikseen

Ess

-na

elvytyksenämme

elvytyksinämme

elvytyksenänne

elvytyksinänne

elvytyksenänsä / elvytyksenään

elvytyksinänsä / elvytyksinään

Abe

-tta

elvytyksettämme

elvytyksittämme

elvytyksettänne

elvytyksittänne

elvytyksettänsä / elvytyksettään

elvytyksittänsä / elvytyksittään

Com

-ne

-

elvytyksinemme

-

elvytyksinenne

-

elvytyksinensä / elvytyksineen

Singular

Plural

Nom

-

elvytyksemme

elvytyksenne

elvytyksensä

elvytyksemme

elvytyksenne

elvytyksensä

Par

-ta

elvytystämme

elvytystänne

elvytystänsä / elvytystään

elvytyksiämme

elvytyksiänne

elvytyksiänsä / elvytyksiään

Gen

-n

elvytyksemme

elvytyksenne

elvytyksensä

elvytyksiemme / elvytystemme

elvytyksienne / elvytystenne

elvytyksiensä / elvytystensä

Ill

mihin

elvytykseemme

elvytykseenne

elvytykseensä

elvytyksiimme

elvytyksiinne

elvytyksiinsä

Ine

-ssa

elvytyksessämme

elvytyksessänne

elvytyksessänsä / elvytyksessään

elvytyksissämme

elvytyksissänne

elvytyksissänsä / elvytyksissään

Ela

-sta

elvytyksestämme

elvytyksestänne

elvytyksestänsä / elvytyksestään

elvytyksistämme

elvytyksistänne

elvytyksistänsä / elvytyksistään

All

-lle

elvytyksellemme

elvytyksellenne

elvytyksellensä / elvytykselleen

elvytyksillemme

elvytyksillenne

elvytyksillensä / elvytyksilleän

Ade

-lla

elvytyksellämme

elvytyksellänne

elvytyksellänsä / elvytyksellään

elvytyksillämme

elvytyksillänne

elvytyksillänsä / elvytyksillään

Abl

-lta

elvytykseltämme

elvytykseltänne

elvytykseltänsä / elvytykseltään

elvytyksiltämme

elvytyksiltänne

elvytyksiltänsä / elvytyksiltään

Tra

-ksi

elvytykseksemme

elvytykseksenne

elvytykseksensä / elvytyksekseen

elvytyksiksemme

elvytyksiksenne

elvytyksiksensä / elvytyksikseen

Ess

-na

elvytyksenämme

elvytyksenänne

elvytyksenänsä / elvytyksenään

elvytyksinämme

elvytyksinänne

elvytyksinänsä / elvytyksinään

Abe

-tta

elvytyksettämme

elvytyksettänne

elvytyksettänsä / elvytyksettään

elvytyksittämme

elvytyksittänne

elvytyksittänsä / elvytyksittään

Com

-ne

-

-

-

elvytyksinemme

elvytyksinenne

elvytyksinensä / elvytyksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laite

laitteet

Par

-ta

laitetta

laitteita / laittehia

Gen

-n

laitteen

laitteitten / laitteiden / laittehien / laittehitten

Ill

mihin

laitteeseen

laitteisiin / laitteihin / laittehisin

Ine

-ssa

laitteessa

laittehissa / laitteissa

Ela

-sta

laitteesta

laittehista / laitteista

All

-lle

laitteelle

laittehille / laitteille

Ade

-lla

laitteella

laittehilla / laitteilla

Abl

-lta

laitteelta

laittehilta / laitteilta

Tra

-ksi

laitteeksi

laittehiksi / laitteiksi

Ess

-na

laitteena

laittehina / laitteina

Abe

-tta

laitteetta

laittehitta / laitteitta

Com

-ne

-

laittehine / laitteine

Ins

-in

-

laittehin / laittein

device laite, keino, juoni, vehje, temppu, tehokeino
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
appliance laite, väline, koje, apuneuvo
gadget vempain, laite, vehje
ride matka, kyyti, ajomatka, ajelu, laite, ratsastusretki
contrivance värkki, kekseliäisyys, koje, päähänpisto, laite, keksintö
contraption härveli, vehje, häkkyrä, hökötys, laite
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 7.0; OpenSubtitles2018.v3; support.google; eurlex-diff-2018-06-20; Paracrawl 1.1; Opus.fi; Europarl; Europarl v7, sentence 434311.; Tatoeba.fi Tämä laite on rikki. This device is broken. Laite halusi niin. The machine wanted me here. Tämä on Bns-luokan laite. This is a Class B equipment. Apexns-EKGns-laite. Apex cardiograph ( vibrocardiograph ). Ostin uuden laitteen eilen. I bought a new device yesterday. Laite on vanha, mutta se toimii edelleen moitteettomasti. The device is old, but it still works perfectly. Hienompi kuin Nemos-laite Disneylandissa. This is cooler than the nemo ride at Disneyland. Laitteita on mökissä paljon. There are a lot of devices in the cottage. Siinä on laitettakin lisänä. There is additional equipment in it. Ostin uuden tietokoneen, koska vanha laite oli liian hidas. I bought a new computer because the old device was too slow. Show more arrow right

Wiktionary

apparatus, device (colloquial) ride (amusement ride, in amusement parks) Show more arrow right (amusement ride): huvipuistolaite Show more arrow right laittaa +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteeni

laitteesi

laitteesi

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitteitani / laittehiani

laitettasi

laitteitasi / laittehiasi

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteesi

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteeseesi

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laittehissani / laitteissani

laitteessasi

laittehissasi / laitteissasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laittehistani / laitteistani

laitteestasi

laittehistasi / laitteistasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laittehilleni / laitteilleni

laitteellesi

laittehillesi / laitteillesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laittehillani / laitteillani

laitteellasi

laittehillasi / laitteillasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laittehiltani / laitteiltani

laitteeltasi

laittehiltasi / laitteiltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laittehikseni / laitteikseni

laitteeksesi

laittehiksesi / laitteiksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laittehinani / laitteinani

laitteenasi

laittehinasi / laitteinasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laittehittani / laitteittani

laitteettasi

laittehittasi / laitteittasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehineni / laitteineni

-

laittehinesi / laitteinesi

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteeni

laitteesi

laitteensa

Par

-ta

laitettani

laitettasi

laitettansa / laitettaan

laitteitani / laittehiani

laitteitasi / laittehiasi

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteeni

laitteesi

laitteensa

laitteitteni / laitteideni / laittehieni / laittehitteni

laitteittesi / laitteidesi / laittehiesi / laittehittesi

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseeni

laitteeseesi

laitteeseensa

laitteisiini / laitteihini / laittehisini

laitteisiisi / laitteihisi / laittehisisi

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessani

laitteessasi

laitteessansa / laitteessaan

laittehissani / laitteissani

laittehissasi / laitteissasi

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestani

laitteestasi

laitteestansa / laitteestaan

laittehistani / laitteistani

laittehistasi / laitteistasi

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteelleni

laitteellesi

laitteellensa / laitteelleen

laittehilleni / laitteilleni

laittehillesi / laitteillesi

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellani

laitteellasi

laitteellansa / laitteellaan

laittehillani / laitteillani

laittehillasi / laitteillasi

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltani

laitteeltasi

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltani / laitteiltani

laittehiltasi / laitteiltasi

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteekseni

laitteeksesi

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseni / laitteikseni

laittehiksesi / laitteiksesi

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenani

laitteenasi

laitteenansa / laitteenaan

laittehinani / laitteinani

laittehinasi / laitteinasi

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettani

laitteettasi

laitteettansa / laitteettaan

laittehittani / laitteittani

laittehittasi / laitteittasi

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehineni / laitteineni

laittehinesi / laitteinesi

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteemme

laitteenne

laitteenne

laitteensa

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitteitamme / laittehiamme

laitettanne

laitteitanne / laittehianne

laitettansa / laitettaan

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteenne

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteensa

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteeseenne

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteeseensa

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laittehissamme / laitteissamme

laitteessanne

laittehissanne / laitteissanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laittehistamme / laitteistamme

laitteestanne

laittehistanne / laitteistanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laittehillemme / laitteillemme

laitteellenne

laittehillenne / laitteillenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laittehillamme / laitteillamme

laitteellanne

laittehillanne / laitteillanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laittehiltamme / laitteiltamme

laitteeltanne

laittehiltanne / laitteiltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laittehiksemme / laitteiksemme

laitteeksenne

laittehiksenne / laitteiksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laittehinamme / laitteinamme

laitteenanne

laittehinanne / laitteinanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laittehittamme / laitteittamme

laitteettanne

laittehittanne / laitteittanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

laittehinemme / laitteinemme

-

laittehinenne / laitteinenne

-

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Singular

Plural

Nom

-

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteemme

laitteenne

laitteensa

Par

-ta

laitettamme

laitettanne

laitettansa / laitettaan

laitteitamme / laittehiamme

laitteitanne / laittehianne

laitteitansa / laitteitaan / laittehiansa / laittehiaan

Gen

-n

laitteemme

laitteenne

laitteensa

laitteittemme / laitteidemme / laittehiemme / laittehittemme

laitteittenne / laitteidenne / laittehienne / laittehittenne

laitteittensa / laitteidensa / laittehiensa / laittehittensa

Ill

mihin

laitteeseemme

laitteeseenne

laitteeseensa

laitteisiimme / laitteihimme / laittehisimme

laitteisiinne / laitteihinne / laittehisinne

laitteisiinsa / laitteihinsa / laittehisinsa

Ine

-ssa

laitteessamme

laitteessanne

laitteessansa / laitteessaan

laittehissamme / laitteissamme

laittehissanne / laitteissanne

laittehissansa / laittehissaan / laitteissansa / laitteissaan

Ela

-sta

laitteestamme

laitteestanne

laitteestansa / laitteestaan

laittehistamme / laitteistamme

laittehistanne / laitteistanne

laittehistansa / laittehistaan / laitteistansa / laitteistaan

All

-lle

laitteellemme

laitteellenne

laitteellensa / laitteelleen

laittehillemme / laitteillemme

laittehillenne / laitteillenne

laittehillensa / laittehillean / laitteillensa / laitteillean

Ade

-lla

laitteellamme

laitteellanne

laitteellansa / laitteellaan

laittehillamme / laitteillamme

laittehillanne / laitteillanne

laittehillansa / laittehillaan / laitteillansa / laitteillaan

Abl

-lta

laitteeltamme

laitteeltanne

laitteeltansa / laitteeltaan

laittehiltamme / laitteiltamme

laittehiltanne / laitteiltanne

laittehiltansa / laittehiltaan / laitteiltansa / laitteiltaan

Tra

-ksi

laitteeksemme

laitteeksenne

laitteeksensa / laitteekseen

laittehiksemme / laitteiksemme

laittehiksenne / laitteiksenne

laittehikseen / laittehiksensa / laitteikseen / laitteiksensa

Ess

-na

laitteenamme

laitteenanne

laitteenansa / laitteenaan

laittehinamme / laitteinamme

laittehinanne / laitteinanne

laittehinansa / laittehinaan / laitteinansa / laitteinaan

Abe

-tta

laitteettamme

laitteettanne

laitteettansa / laitteettaan

laittehittamme / laitteittamme

laittehittanne / laitteittanne

laittehittansa / laittehittaan / laitteittansa / laitteittaan

Com

-ne

-

-

-

laittehinemme / laitteinemme

laittehinenne / laitteinenne

laittehineen / laittehinensa / laitteineen / laitteinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept