logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

arvo, noun

Word analysis
arvolause

arvolause

arvo

Noun, Singular Nominative

+ lause

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arvo

arvot

Par

-ta

arvoa

arvoja

Gen

-n

arvon

arvojen

Ill

mihin

arvoon

arvoihin

Ine

-ssa

arvossa

arvoissa

Ela

-sta

arvosta

arvoista

All

-lle

arvolle

arvoille

Ade

-lla

arvolla

arvoilla

Abl

-lta

arvolta

arvoilta

Tra

-ksi

arvoksi

arvoiksi

Ess

-na

arvona

arvoina

Abe

-tta

arvotta

arvoitta

Com

-ne

-

arvoine

Ins

-in

-

arvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

arvo

arvot

Par

-ta

arvoa

arvoja

Gen

-n

arvon

arvojen

Ill

mihin

arvoon

arvoihin

Ine

-ssa

arvossa

arvoissa

Ela

-sta

arvosta

arvoista

All

-lle

arvolle

arvoille

Ade

-lla

arvolla

arvoilla

Abl

-lta

arvolta

arvoilta

Tra

-ksi

arvoksi

arvoiksi

Ess

-na

arvona

arvoina

Abe

-tta

arvotta

arvoitta

Com

-ne

-

arvoine

Ins

-in

-

arvoin

value arvo, kesto
worth arvo, ansio
rank arvo, asema, kenttäväki, rivi, arvoaste, luokka
valuation arvostus, arvio, arviointi, arvo, arvioitu hinta
price hinta, arvo, palkkio
account tili, selvitys, asiakastili, tilit, arvo, selostus
dignity arvokkuus, arvo, arvoasema
merit ansio, arvo, etu, meriitti, hyvä puoli, ansiokkuus
denomination nimellisarvo, nimi, nimitys, arvo, uskonlahko, kategoria
caliber kaliiperi, laatu, arvo, kyky
distinction ero, erottaminen, kunnia, kunniamaininta, erilaisuus, arvo
station asema, voimala, paikka, asemapaikka, tukikohta, arvo
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; jw2019; Tanzil parallel corpus; oj4; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Eurlex2019; Tanzil Arvo ei tiedä sanomisen rajaa. Value knows no bounds. Jumalan antaman vapauden arvo. Value God-Given Freedom. Arvo on subjektiivinen käsite. Value is a subjective concept. Lasketaan tns-arvo seuraavasti. Calculate the t value, as follows. Arvon neidit. Ladies. Arvopaperin arvo laski huomattavasti viime viikolla. The value of the arvopaperin decreased significantly last week. Pienin tarjouksen arvo. Tender Value Lowest. Asetetaan looginen arvo. A Boolean value shall be generated. He arvostavat itseään arvoistaan. They value themselves highly. Yritän selvittää arvon nyt. I am trying to figure out the value now. Show more arrow right

Wiktionary

value, worth rank, standing, title Fin:amiraalin arvoEng:rank of admiral = admiralcy prestige Show more arrow right Adjectives arvoinenarvoisaarvokasarvollinenarvoton Nouns arvioarvokkuus Verbs arvostaaarvottaaarvostella Adverbs arvon Show more arrow right aatelisarvoaika-arvoaliupseerinarvoalkuarvoarvoarvostelmaarvoasemaarvoastearvoasteikkoarvoasuntoarvoesinearvohenkilöarvoindeksiarvojohtaminenarvojoukkoarvojärjestelmäarvojärjestysarvokalaarvokasvuarvokilpailuarvokilpiarvokisaarvokorttiarvoleimaarvoluokitusarvolähetysarvomaailmaarvomerkintäarvomerkkiarvonaleneminenarvonalennusarvonantoarvonihilismiarvonimiarvonimistöarvonkorotusarvonlaskuarvonlisäarvonlisäysarvonmittaarvonnousuarvonsäilytysarvonvähennysarvo-osuusarvopaikkaarvopaperiarvopohjaarvopostiarvopuuarvopäiväarvosanaarvosidonnainenarvosidonnaisuusarvosijaarvossapitoarvotavaraarvoteoriaarvoteosarvotilaisuusarvotulliarvovalintaarvovaltaarvovarausarvoväritteinenarvoväritysasema-arvoelämänarvoenimmäisarvohakkuuarvohetkellisarvohuippuarvoihmisarvoitseisarvoiäisyysarvojyvitysarvojälleenhankinta-arvojälleenmyyntiarvokauneusarvokauppa-arvokeskiarvokilpiarvokirjanpitoarvokokonaisarvokolesteroliarvokulta-arvokurssiarvokäyttöarvokäänteisarvolikiarvolisäarvolukuarvolähtöarvolämpöarvomainosarvomaksimiarvomarkkina-arvometalliarvominimiarvomuseoarvomyyntiarvonettoarvonimellisarvonumeroarvonuottiarvonykyarvoodotusarvooirearvooletusarvooppiarvooptimiarvopaikka-arvopainoarvopariarvoperunkirjoitusarvoperusarvopistearvopörssiarvoraha-arvorahanarvoraja-arvoravintoarvoreaaliarvorehuarvoromuarvosotilasarvosubstanssiarvosuoritusarvosymboliarvotaidearvotasa-arvotodistusarvotohtorinarvotonttiarvototuusarvotullausarvotunnearvotuottoarvotyyppiarvoupseerinarvouutisarvouutuusarvovaihtoarvovakioarvovakuutusarvovalotusarvoveriarvoverotusarvovesiarvovähimmäisarvovälinearvoyhteisarvoääriarvo Show more arrow right From Proto-Finnic arvo, from Proto-Finno-Ugric arwa (“price, value”), borrowed from Proto-Indo-Iranian Hargʰás (compare Sanskrit अर्घ (argha, “worth, value”)). Cognate with Estonian arv and Hungarian ár. Show more arrow right

Wikipedia

Value (ethics) In ethics, value denotes the degree of importance of some thing or action, with the aim of determining what actions are best to do or what way is best to live (normative ethics), or to describe the significance of different actions. Value systems are prospective and prescriptive beliefs; they affect ethical behavior of a person or are the basis of their intentional activities. Often primary values are strong and secondary values are suitable for changes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

arvoni

arvoni

arvosi

arvosi

arvonsa

arvonsa

Par

-ta

arvoani

arvojani

arvoasi

arvojasi

arvoansa / arvoaan

arvojansa / arvojaan

Gen

-n

arvoni

arvojeni

arvosi

arvojesi

arvonsa

arvojensa

Ill

mihin

arvooni

arvoihini

arvoosi

arvoihisi

arvoonsa

arvoihinsa

Ine

-ssa

arvossani

arvoissani

arvossasi

arvoissasi

arvossansa / arvossaan

arvoissansa / arvoissaan

Ela

-sta

arvostani

arvoistani

arvostasi

arvoistasi

arvostansa / arvostaan

arvoistansa / arvoistaan

All

-lle

arvolleni

arvoilleni

arvollesi

arvoillesi

arvollensa / arvolleen

arvoillensa / arvoillean

Ade

-lla

arvollani

arvoillani

arvollasi

arvoillasi

arvollansa / arvollaan

arvoillansa / arvoillaan

Abl

-lta

arvoltani

arvoiltani

arvoltasi

arvoiltasi

arvoltansa / arvoltaan

arvoiltansa / arvoiltaan

Tra

-ksi

arvokseni

arvoikseni

arvoksesi

arvoiksesi

arvoksensa / arvokseen

arvoiksensa / arvoikseen

Ess

-na

arvonani

arvoinani

arvonasi

arvoinasi

arvonansa / arvonaan

arvoinansa / arvoinaan

Abe

-tta

arvottani

arvoittani

arvottasi

arvoittasi

arvottansa / arvottaan

arvoittansa / arvoittaan

Com

-ne

-

arvoineni

-

arvoinesi

-

arvoinensa / arvoineen

Singular

Plural

Nom

-

arvoni

arvosi

arvonsa

arvoni

arvosi

arvonsa

Par

-ta

arvoani

arvoasi

arvoansa / arvoaan

arvojani

arvojasi

arvojansa / arvojaan

Gen

-n

arvoni

arvosi

arvonsa

arvojeni

arvojesi

arvojensa

Ill

mihin

arvooni

arvoosi

arvoonsa

arvoihini

arvoihisi

arvoihinsa

Ine

-ssa

arvossani

arvossasi

arvossansa / arvossaan

arvoissani

arvoissasi

arvoissansa / arvoissaan

Ela

-sta

arvostani

arvostasi

arvostansa / arvostaan

arvoistani

arvoistasi

arvoistansa / arvoistaan

All

-lle

arvolleni

arvollesi

arvollensa / arvolleen

arvoilleni

arvoillesi

arvoillensa / arvoillean

Ade

-lla

arvollani

arvollasi

arvollansa / arvollaan

arvoillani

arvoillasi

arvoillansa / arvoillaan

Abl

-lta

arvoltani

arvoltasi

arvoltansa / arvoltaan

arvoiltani

arvoiltasi

arvoiltansa / arvoiltaan

Tra

-ksi

arvokseni

arvoksesi

arvoksensa / arvokseen

arvoikseni

arvoiksesi

arvoiksensa / arvoikseen

Ess

-na

arvonani

arvonasi

arvonansa / arvonaan

arvoinani

arvoinasi

arvoinansa / arvoinaan

Abe

-tta

arvottani

arvottasi

arvottansa / arvottaan

arvoittani

arvoittasi

arvoittansa / arvoittaan

Com

-ne

-

-

-

arvoineni

arvoinesi

arvoinensa / arvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

arvomme

arvomme

arvonne

arvonne

arvonsa

arvonsa

Par

-ta

arvoamme

arvojamme

arvoanne

arvojanne

arvoansa / arvoaan

arvojansa / arvojaan

Gen

-n

arvomme

arvojemme

arvonne

arvojenne

arvonsa

arvojensa

Ill

mihin

arvoomme

arvoihimme

arvoonne

arvoihinne

arvoonsa

arvoihinsa

Ine

-ssa

arvossamme

arvoissamme

arvossanne

arvoissanne

arvossansa / arvossaan

arvoissansa / arvoissaan

Ela

-sta

arvostamme

arvoistamme

arvostanne

arvoistanne

arvostansa / arvostaan

arvoistansa / arvoistaan

All

-lle

arvollemme

arvoillemme

arvollenne

arvoillenne

arvollensa / arvolleen

arvoillensa / arvoillean

Ade

-lla

arvollamme

arvoillamme

arvollanne

arvoillanne

arvollansa / arvollaan

arvoillansa / arvoillaan

Abl

-lta

arvoltamme

arvoiltamme

arvoltanne

arvoiltanne

arvoltansa / arvoltaan

arvoiltansa / arvoiltaan

Tra

-ksi

arvoksemme

arvoiksemme

arvoksenne

arvoiksenne

arvoksensa / arvokseen

arvoiksensa / arvoikseen

Ess

-na

arvonamme

arvoinamme

arvonanne

arvoinanne

arvonansa / arvonaan

arvoinansa / arvoinaan

Abe

-tta

arvottamme

arvoittamme

arvottanne

arvoittanne

arvottansa / arvottaan

arvoittansa / arvoittaan

Com

-ne

-

arvoinemme

-

arvoinenne

-

arvoinensa / arvoineen

Singular

Plural

Nom

-

arvomme

arvonne

arvonsa

arvomme

arvonne

arvonsa

Par

-ta

arvoamme

arvoanne

arvoansa / arvoaan

arvojamme

arvojanne

arvojansa / arvojaan

Gen

-n

arvomme

arvonne

arvonsa

arvojemme

arvojenne

arvojensa

Ill

mihin

arvoomme

arvoonne

arvoonsa

arvoihimme

arvoihinne

arvoihinsa

Ine

-ssa

arvossamme

arvossanne

arvossansa / arvossaan

arvoissamme

arvoissanne

arvoissansa / arvoissaan

Ela

-sta

arvostamme

arvostanne

arvostansa / arvostaan

arvoistamme

arvoistanne

arvoistansa / arvoistaan

All

-lle

arvollemme

arvollenne

arvollensa / arvolleen

arvoillemme

arvoillenne

arvoillensa / arvoillean

Ade

-lla

arvollamme

arvollanne

arvollansa / arvollaan

arvoillamme

arvoillanne

arvoillansa / arvoillaan

Abl

-lta

arvoltamme

arvoltanne

arvoltansa / arvoltaan

arvoiltamme

arvoiltanne

arvoiltansa / arvoiltaan

Tra

-ksi

arvoksemme

arvoksenne

arvoksensa / arvokseen

arvoiksemme

arvoiksenne

arvoiksensa / arvoikseen

Ess

-na

arvonamme

arvonanne

arvonansa / arvonaan

arvoinamme

arvoinanne

arvoinansa / arvoinaan

Abe

-tta

arvottamme

arvottanne

arvottansa / arvottaan

arvoittamme

arvoittanne

arvoittansa / arvoittaan

Com

-ne

-

-

-

arvoinemme

arvoinenne

arvoinensa / arvoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lause

lauseet

Par

-ta

lausetta

lauseita / lausehia

Gen

-n

lauseen

lauseitten / lauseiden / lausehien / lausehitten

Ill

mihin

lauseeseen

lauseisiin / lauseihin / lausehisin

Ine

-ssa

lauseessa

lausehissa / lauseissa

Ela

-sta

lauseesta

lausehista / lauseista

All

-lle

lauseelle

lausehille / lauseille

Ade

-lla

lauseella

lausehilla / lauseilla

Abl

-lta

lauseelta

lausehilta / lauseilta

Tra

-ksi

lauseeksi

lausehiksi / lauseiksi

Ess

-na

lauseena

lausehina / lauseina

Abe

-tta

lauseetta

lausehitta / lauseitta

Com

-ne

-

lausehine / lauseine

Ins

-in

-

lausehin / lausein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lause

lauseet

Par

-ta

lausetta

lauseita / lausehia

Gen

-n

lauseen

lauseitten / lauseiden / lausehien / lausehitten

Ill

mihin

lauseeseen

lauseisiin / lauseihin / lausehisin

Ine

-ssa

lauseessa

lausehissa / lauseissa

Ela

-sta

lauseesta

lausehista / lauseista

All

-lle

lauseelle

lausehille / lauseille

Ade

-lla

lauseella

lausehilla / lauseilla

Abl

-lta

lauseelta

lausehilta / lauseilta

Tra

-ksi

lauseeksi

lausehiksi / lauseiksi

Ess

-na

lauseena

lausehina / lauseina

Abe

-tta

lauseetta

lausehitta / lauseitta

Com

-ne

-

lausehine / lauseine

Ins

-in

-

lausehin / lausein

sentence virke, lause, rangaistus, tuomio
theorem lause, teoreema
clause lauseke, ehto, lause, klausuuli, lisäehto, sivulause
tag tag, merkki, lappu, tägi, hippa, lause
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix; Europarl8; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles; opensubtitles2; Tatoeba-2020.08; ted2019 Lukekaa viimeinen lause. Read the last sentence. Lause (Hölderin epäyhtälö). Theorem (Hölder's inequality). Sitäkö tuo lause tarkoittaa? Is that what this sentence means? Viimeinen lause jäi sanomatta. The last sentence was left unsaid. Lause lähtikin kuin hauki rannasta. The sentence left like a pike from the shore. Kirjo tuo lause tyynyyn. You should stitch that on to pillow. Oh! Keksitkö virheen lauseessa? Did you find a mistake in the sentence? Niin... Tämä lause voi päättyä miten tahansa. Yeah, this sentence could have gone either way. Tämä lause ei tarkoita mitään. This sentence doesn't mean anything. Tässä on ensimmäinen lause romaanista"Lolita". And this is an opening phrase from the novel "Lolita.". Show more arrow right

Wiktionary

(grammar) clause (informal) sentence (mathematics) theorem (mathematical statement of some importance that has been proven to be true) Fin:Pythagoraan lausePythagorean theorem (US) / Pythagoras' theorem (UK)Eng: (programming) statement Show more arrow right (sentence): virke Show more arrow right In common usage the grammar terms lause (“clause”) and virke (“sentence”) are happily confused so that the word lause may refer to either of the two. The word virke is used relatively seldom, but when it is, it means "sentence". Show more arrow right Nouns lauseke Show more arrow right alkulausebinomilauseehtolauseepäluottamuslauseesimerkkilausefinaalilausehuudahduslauseiskulausejohtolausejälkilausekieltolausekiilalausekorulausekosinilausekysymyslauselauseenjäsenlauseenvastikelauseoppilausepainolauseparsilauserakennelauseyhteyslentävä lauseloppulauseluottamuslausemainoslausemietelausemuistolausemyöntölausenominaalilauseomistuslausaoppilauseperuslauseponsilausepredikaattilausepuoltolausePythagoraan lausepäälauseraamatunlauserelatiivilausesinilausesivulausetemporaalilausetunnuslausevastalauseväitelausevälilauseyhdyslause Show more arrow right lausua +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

Clause In language, a clause is a part of the sentence that constitutes or comprises a predicate. A typical clause consists of a subject and a predicate, the latter typically a verb phrase, a verb with any objects and other modifiers. However, the subject is sometimes not said or explicit, often the case in null-subject languages if the subject is retrievable from context, but it sometimes also occurs in other languages such as English (as in imperative sentences and non-finite clauses). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lauseeni

lauseeni

lauseesi

lauseesi

lauseensa

lauseensa

Par

-ta

lausettani

lauseitani / lausehiani

lausettasi

lauseitasi / lausehiasi

lausettansa / lausettaan

lauseitansa / lauseitaan / lausehiansa / lausehiaan

Gen

-n

lauseeni

lauseitteni / lauseideni / lausehieni / lausehitteni

lauseesi

lauseittesi / lauseidesi / lausehiesi / lausehittesi

lauseensa

lauseittensa / lauseidensa / lausehiensa / lausehittensa

Ill

mihin

lauseeseeni

lauseisiini / lauseihini / lausehisini

lauseeseesi

lauseisiisi / lauseihisi / lausehisisi

lauseeseensa

lauseisiinsa / lauseihinsa / lausehisinsa

Ine

-ssa

lauseessani

lausehissani / lauseissani

lauseessasi

lausehissasi / lauseissasi

lauseessansa / lauseessaan

lausehissansa / lausehissaan / lauseissansa / lauseissaan

Ela

-sta

lauseestani

lausehistani / lauseistani

lauseestasi

lausehistasi / lauseistasi

lauseestansa / lauseestaan

lausehistansa / lausehistaan / lauseistansa / lauseistaan

All

-lle

lauseelleni

lausehilleni / lauseilleni

lauseellesi

lausehillesi / lauseillesi

lauseellensa / lauseelleen

lausehillensa / lausehillean / lauseillensa / lauseillean

Ade

-lla

lauseellani

lausehillani / lauseillani

lauseellasi

lausehillasi / lauseillasi

lauseellansa / lauseellaan

lausehillansa / lausehillaan / lauseillansa / lauseillaan

Abl

-lta

lauseeltani

lausehiltani / lauseiltani

lauseeltasi

lausehiltasi / lauseiltasi

lauseeltansa / lauseeltaan

lausehiltansa / lausehiltaan / lauseiltansa / lauseiltaan

Tra

-ksi

lauseekseni

lausehikseni / lauseikseni

lauseeksesi

lausehiksesi / lauseiksesi

lauseeksensa / lauseekseen

lausehikseen / lausehiksensa / lauseikseen / lauseiksensa

Ess

-na

lauseenani

lausehinani / lauseinani

lauseenasi

lausehinasi / lauseinasi

lauseenansa / lauseenaan

lausehinansa / lausehinaan / lauseinansa / lauseinaan

Abe

-tta

lauseettani

lausehittani / lauseittani

lauseettasi

lausehittasi / lauseittasi

lauseettansa / lauseettaan

lausehittansa / lausehittaan / lauseittansa / lauseittaan

Com

-ne

-

lausehineni / lauseineni

-

lausehinesi / lauseinesi

-

lausehineen / lausehinensa / lauseineen / lauseinensa

Singular

Plural

Nom

-

lauseeni

lauseesi

lauseensa

lauseeni

lauseesi

lauseensa

Par

-ta

lausettani

lausettasi

lausettansa / lausettaan

lauseitani / lausehiani

lauseitasi / lausehiasi

lauseitansa / lauseitaan / lausehiansa / lausehiaan

Gen

-n

lauseeni

lauseesi

lauseensa

lauseitteni / lauseideni / lausehieni / lausehitteni

lauseittesi / lauseidesi / lausehiesi / lausehittesi

lauseittensa / lauseidensa / lausehiensa / lausehittensa

Ill

mihin

lauseeseeni

lauseeseesi

lauseeseensa

lauseisiini / lauseihini / lausehisini

lauseisiisi / lauseihisi / lausehisisi

lauseisiinsa / lauseihinsa / lausehisinsa

Ine

-ssa

lauseessani

lauseessasi

lauseessansa / lauseessaan

lausehissani / lauseissani

lausehissasi / lauseissasi

lausehissansa / lausehissaan / lauseissansa / lauseissaan

Ela

-sta

lauseestani

lauseestasi

lauseestansa / lauseestaan

lausehistani / lauseistani

lausehistasi / lauseistasi

lausehistansa / lausehistaan / lauseistansa / lauseistaan

All

-lle

lauseelleni

lauseellesi

lauseellensa / lauseelleen

lausehilleni / lauseilleni

lausehillesi / lauseillesi

lausehillensa / lausehillean / lauseillensa / lauseillean

Ade

-lla

lauseellani

lauseellasi

lauseellansa / lauseellaan

lausehillani / lauseillani

lausehillasi / lauseillasi

lausehillansa / lausehillaan / lauseillansa / lauseillaan

Abl

-lta

lauseeltani

lauseeltasi

lauseeltansa / lauseeltaan

lausehiltani / lauseiltani

lausehiltasi / lauseiltasi

lausehiltansa / lausehiltaan / lauseiltansa / lauseiltaan

Tra

-ksi

lauseekseni

lauseeksesi

lauseeksensa / lauseekseen

lausehikseni / lauseikseni

lausehiksesi / lauseiksesi

lausehikseen / lausehiksensa / lauseikseen / lauseiksensa

Ess

-na

lauseenani

lauseenasi

lauseenansa / lauseenaan

lausehinani / lauseinani

lausehinasi / lauseinasi

lausehinansa / lausehinaan / lauseinansa / lauseinaan

Abe

-tta

lauseettani

lauseettasi

lauseettansa / lauseettaan

lausehittani / lauseittani

lausehittasi / lauseittasi

lausehittansa / lausehittaan / lauseittansa / lauseittaan

Com

-ne

-

-

-

lausehineni / lauseineni

lausehinesi / lauseinesi

lausehineen / lausehinensa / lauseineen / lauseinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lauseemme

lauseemme

lauseenne

lauseenne

lauseensa

lauseensa

Par

-ta

lausettamme

lauseitamme / lausehiamme

lausettanne

lauseitanne / lausehianne

lausettansa / lausettaan

lauseitansa / lauseitaan / lausehiansa / lausehiaan

Gen

-n

lauseemme

lauseittemme / lauseidemme / lausehiemme / lausehittemme

lauseenne

lauseittenne / lauseidenne / lausehienne / lausehittenne

lauseensa

lauseittensa / lauseidensa / lausehiensa / lausehittensa

Ill

mihin

lauseeseemme

lauseisiimme / lauseihimme / lausehisimme

lauseeseenne

lauseisiinne / lauseihinne / lausehisinne

lauseeseensa

lauseisiinsa / lauseihinsa / lausehisinsa

Ine

-ssa

lauseessamme

lausehissamme / lauseissamme

lauseessanne

lausehissanne / lauseissanne

lauseessansa / lauseessaan

lausehissansa / lausehissaan / lauseissansa / lauseissaan

Ela

-sta

lauseestamme

lausehistamme / lauseistamme

lauseestanne

lausehistanne / lauseistanne

lauseestansa / lauseestaan

lausehistansa / lausehistaan / lauseistansa / lauseistaan

All

-lle

lauseellemme

lausehillemme / lauseillemme

lauseellenne

lausehillenne / lauseillenne

lauseellensa / lauseelleen

lausehillensa / lausehillean / lauseillensa / lauseillean

Ade

-lla

lauseellamme

lausehillamme / lauseillamme

lauseellanne

lausehillanne / lauseillanne

lauseellansa / lauseellaan

lausehillansa / lausehillaan / lauseillansa / lauseillaan

Abl

-lta

lauseeltamme

lausehiltamme / lauseiltamme

lauseeltanne

lausehiltanne / lauseiltanne

lauseeltansa / lauseeltaan

lausehiltansa / lausehiltaan / lauseiltansa / lauseiltaan

Tra

-ksi

lauseeksemme

lausehiksemme / lauseiksemme

lauseeksenne

lausehiksenne / lauseiksenne

lauseeksensa / lauseekseen

lausehikseen / lausehiksensa / lauseikseen / lauseiksensa

Ess

-na

lauseenamme

lausehinamme / lauseinamme

lauseenanne

lausehinanne / lauseinanne

lauseenansa / lauseenaan

lausehinansa / lausehinaan / lauseinansa / lauseinaan

Abe

-tta

lauseettamme

lausehittamme / lauseittamme

lauseettanne

lausehittanne / lauseittanne

lauseettansa / lauseettaan

lausehittansa / lausehittaan / lauseittansa / lauseittaan

Com

-ne

-

lausehinemme / lauseinemme

-

lausehinenne / lauseinenne

-

lausehineen / lausehinensa / lauseineen / lauseinensa

Singular

Plural

Nom

-

lauseemme

lauseenne

lauseensa

lauseemme

lauseenne

lauseensa

Par

-ta

lausettamme

lausettanne

lausettansa / lausettaan

lauseitamme / lausehiamme

lauseitanne / lausehianne

lauseitansa / lauseitaan / lausehiansa / lausehiaan

Gen

-n

lauseemme

lauseenne

lauseensa

lauseittemme / lauseidemme / lausehiemme / lausehittemme

lauseittenne / lauseidenne / lausehienne / lausehittenne

lauseittensa / lauseidensa / lausehiensa / lausehittensa

Ill

mihin

lauseeseemme

lauseeseenne

lauseeseensa

lauseisiimme / lauseihimme / lausehisimme

lauseisiinne / lauseihinne / lausehisinne

lauseisiinsa / lauseihinsa / lausehisinsa

Ine

-ssa

lauseessamme

lauseessanne

lauseessansa / lauseessaan

lausehissamme / lauseissamme

lausehissanne / lauseissanne

lausehissansa / lausehissaan / lauseissansa / lauseissaan

Ela

-sta

lauseestamme

lauseestanne

lauseestansa / lauseestaan

lausehistamme / lauseistamme

lausehistanne / lauseistanne

lausehistansa / lausehistaan / lauseistansa / lauseistaan

All

-lle

lauseellemme

lauseellenne

lauseellensa / lauseelleen

lausehillemme / lauseillemme

lausehillenne / lauseillenne

lausehillensa / lausehillean / lauseillensa / lauseillean

Ade

-lla

lauseellamme

lauseellanne

lauseellansa / lauseellaan

lausehillamme / lauseillamme

lausehillanne / lauseillanne

lausehillansa / lausehillaan / lauseillansa / lauseillaan

Abl

-lta

lauseeltamme

lauseeltanne

lauseeltansa / lauseeltaan

lausehiltamme / lauseiltamme

lausehiltanne / lauseiltanne

lausehiltansa / lausehiltaan / lauseiltansa / lauseiltaan

Tra

-ksi

lauseeksemme

lauseeksenne

lauseeksensa / lauseekseen

lausehiksemme / lauseiksemme

lausehiksenne / lauseiksenne

lausehikseen / lausehiksensa / lauseikseen / lauseiksensa

Ess

-na

lauseenamme

lauseenanne

lauseenansa / lauseenaan

lausehinamme / lauseinamme

lausehinanne / lauseinanne

lausehinansa / lausehinaan / lauseinansa / lauseinaan

Abe

-tta

lauseettamme

lauseettanne

lauseettansa / lauseettaan

lausehittamme / lauseittamme

lausehittanne / lauseittanne

lausehittansa / lausehittaan / lauseittansa / lauseittaan

Com

-ne

-

-

-

lausehinemme / lauseinemme

lausehinenne / lauseinenne

lausehineen / lausehinensa / lauseineen / lauseinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept