allergisoitua |
Verb, First infinitive |
| allergize | |
| be allergic |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoidun |
|
ii |
allergisoidut |
|
iii |
allergisoituu |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoidumme / allergisoidutaan |
|
ii |
allergisoidutte |
|
iii |
allergisoituvat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoiduin |
|
ii |
allergisoiduit |
|
iii |
allergisoitui |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoiduimme / allergisoiduttiin |
|
ii |
allergisoiduitte |
|
iii |
allergisoituivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen allergisoitunut |
en ole allergisoitunut |
ii |
olet allergisoitunut |
et ole allergisoitunut |
iii |
on allergisoitunut |
ei ole allergisoitunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme allergisoituneet |
emme ole allergisoituneet |
ii |
olette allergisoituneet |
ette ole allergisoituneet |
iii |
ovat allergisoituneet |
eivät ole allergisoituneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin allergisoitunut |
en ollut allergisoitunut |
ii |
olit allergisoitunut |
et ollut allergisoitunut |
iii |
oli allergisoitunut |
ei ollut allergisoitunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme allergisoituneet |
emme olleet allergisoituneet |
ii |
olitte allergisoituneet |
ette olleet allergisoituneet |
iii |
olivat allergisoituneet |
eivät olleet allergisoituneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoituisin |
|
ii |
allergisoituisit |
|
iii |
allergisoituisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoituisimme |
|
ii |
allergisoituisitte |
|
iii |
allergisoituisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin allergisoitunut |
en olisi allergisoitunut |
ii |
olisit allergisoitunut |
et olisi allergisoitunut |
iii |
olisi allergisoitunut |
ei olisi allergisoitunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme allergisoituneet |
emme olisi allergisoituneet |
ii |
olisitte allergisoituneet |
ette olisi allergisoituneet |
iii |
olisivat allergisoituneet |
eivät olisi allergisoituneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoitunen |
en allergisoitune |
ii |
allergisoitunet |
et allergisoitune |
iii |
allergisoitunee |
ei allergisoitune |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoitunemme |
emme allergisoitune |
ii |
allergisoitunette |
ette allergisoitune |
iii |
allergisoitunevat |
eivät allergisoitune |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen allergisoitunut |
en liene allergisoitunut |
ii |
lienet allergisoitunut |
et liene allergisoitunut |
iii |
lienee allergisoitunut |
ei liene allergisoitunut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme allergisoituneet |
emme liene allergisoituneet |
ii |
lienette allergisoituneet |
ette liene allergisoituneet |
iii |
lienevät allergisoituneet |
eivät liene allergisoituneet |
Singular
i |
- |
ii |
allergisoidu |
iii |
allergisoitukoon |
Plural
i |
allergisoitukaamme |
ii |
allergisoitukaa |
iii |
allergisoitukoot |
Nom |
- |
|
Tra |
-ksi |
allergisoituaksensa / allergisoituakseen |
Ine |
-ssa |
allergisoituessa |
Ins |
-in |
allergisoituen |
Ine |
-ssa |
allergisoiduttaessa (passive) |
Ill |
mihin |
allergisoitumaan |
Ine |
-ssa |
allergisoitumassa |
Ela |
-sta |
allergisoitumasta |
Ade |
-lla |
allergisoitumalla |
Abe |
-tta |
allergisoitumatta |
Ins |
-in |
allergisoituman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
allergisoituminen |
Par |
-ta |
allergisoitumista |
allergisoitumaisillaan / allergisoitumaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
allergisoidutaan |
ei allergisoiduta |
Imperfect |
allergisoiduttiin |
ei allergisoiduttu |
Potential |
allergisoiduttaneen |
ei allergisoiduttane |
Conditional |
allergisoiduttaisiin |
ei allergisoiduttaisi |
Imperative Present |
allergisoiduttakoon |
älköön allergisoiduttako |
Imperative Perfect |
olkoon allergisoiduttu |
älköön allergisoiduttu |
Positive
Negative
Present
allergisoidutaan
ei allergisoiduta
Imperfect
allergisoiduttiin
ei allergisoiduttu
Potential
allergisoiduttaneen
ei allergisoiduttane
Conditional
allergisoiduttaisiin
ei allergisoiduttaisi
Imperative Present
allergisoiduttakoon
älköön allergisoiduttako
Imperative Perfect
olkoon allergisoiduttu
älköön allergisoiduttu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
allergisoituva |
allergisoiduttava |
2nd |
allergisoitunut |
allergisoiduttu |
3rd |
allergisoituma |
- |
| allergic | |
| allergize |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoin |
|
ii |
allergisoit |
|
iii |
allergisoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoimme / allergisoidaan |
|
ii |
allergisoitte |
|
iii |
allergisoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoin |
|
ii |
allergisoit |
|
iii |
allergisoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoimme / allergisoitiin |
|
ii |
allergisoitte |
|
iii |
allergisoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen allergisoinut |
en ole allergisoinut |
ii |
olet allergisoinut |
et ole allergisoinut |
iii |
on allergisoinut |
ei ole allergisoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme allergisoineet |
emme ole allergisoineet |
ii |
olette allergisoineet |
ette ole allergisoineet |
iii |
ovat allergisoineet |
eivät ole allergisoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin allergisoinut |
en ollut allergisoinut |
ii |
olit allergisoinut |
et ollut allergisoinut |
iii |
oli allergisoinut |
ei ollut allergisoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme allergisoineet |
emme olleet allergisoineet |
ii |
olitte allergisoineet |
ette olleet allergisoineet |
iii |
olivat allergisoineet |
eivät olleet allergisoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoisin |
|
ii |
allergisoisit |
|
iii |
allergisoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoisimme |
|
ii |
allergisoisitte |
|
iii |
allergisoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin allergisoinut |
en olisi allergisoinut |
ii |
olisit allergisoinut |
et olisi allergisoinut |
iii |
olisi allergisoinut |
ei olisi allergisoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme allergisoineet |
emme olisi allergisoineet |
ii |
olisitte allergisoineet |
ette olisi allergisoineet |
iii |
olisivat allergisoineet |
eivät olisi allergisoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoinen |
en allergisoine |
ii |
allergisoinet |
et allergisoine |
iii |
allergisoinee |
ei allergisoine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
allergisoinemme |
emme allergisoine |
ii |
allergisoinette |
ette allergisoine |
iii |
allergisoinevat |
eivät allergisoine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen allergisoinut |
en liene allergisoinut |
ii |
lienet allergisoinut |
et liene allergisoinut |
iii |
lienee allergisoinut |
ei liene allergisoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme allergisoineet |
emme liene allergisoineet |
ii |
lienette allergisoineet |
ette liene allergisoineet |
iii |
lienevät allergisoineet |
eivät liene allergisoineet |
Singular
i |
- |
ii |
allergisoi |
iii |
allergisoikoon |
Plural
i |
allergisoikaamme |
ii |
allergisoikaa |
iii |
allergisoikoot |
Nom |
- |
allergisoida |
Tra |
-ksi |
allergisoidaksensa / allergisoidakseen |
Ine |
-ssa |
allergisoidessa |
Ins |
-in |
allergisoiden |
Ine |
-ssa |
allergisoitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
allergisoimaan |
Ine |
-ssa |
allergisoimassa |
Ela |
-sta |
allergisoimasta |
Ade |
-lla |
allergisoimalla |
Abe |
-tta |
allergisoimatta |
Ins |
-in |
allergisoiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
allergisoiminen |
Par |
-ta |
allergisoimista |
allergisoimaisillaan / allergisoimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
allergisoidaan |
ei allergisoida |
Imperfect |
allergisoitiin |
ei allergisoitu |
Potential |
allergisoitaneen |
ei allergisoitane |
Conditional |
allergisoitaisiin |
ei allergisoitaisi |
Imperative Present |
allergisoitakoon |
älköön allergisoitako |
Imperative Perfect |
olkoon allergisoitu |
älköön allergisoitu |
Positive
Negative
Present
allergisoidaan
ei allergisoida
Imperfect
allergisoitiin
ei allergisoitu
Potential
allergisoitaneen
ei allergisoitane
Conditional
allergisoitaisiin
ei allergisoitaisi
Imperative Present
allergisoitakoon
älköön allergisoitako
Imperative Perfect
olkoon allergisoitu
älköön allergisoitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
allergisoiva |
allergisoitava |
2nd |
allergisoinut |
allergisoitu |
3rd |
allergisoima |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net