logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

allergisoitua, verb

Word analysis
allergisoitua SeeHide full analysisArrow downArrow up

allergisoitua

allergisoitua

Verb, First infinitive

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to become allergic to something Show more arrow right allergistuaFurther reading[edit]"allergisoitua" in Kielitoimiston sanakirja (Dictionary of Contemporary Finnish). Show more arrow right From allergisoida +‎ -tua. Show more arrow right
allergize
be allergic
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus Allergisoitua voi myös ripsille; kuten ripsienpidennyksissä käytettävälle liimalle, ripsien asennuksen aikana käytettävälle ripsiteipille tai geelilapuille. You can also become allergic to lash extensions; to the glue, tape or gel pads used in installing the extensions. Nan H. A. 1 on maitopohjainen äidinmaidonkorvike joka on tarkoitettu erityisesti terveille lapsille, joilla on riski allergisoitua lehmänmaidonproteiinille (esim. joku perheenjäsenistä on allerginen). Nan HA 1 is a milk-based infant formula that is specially designed for healthy children who are at risk of having allergy for cow's milk protein (eg. A family member is allergic too). Vaikka todennäköisyys yliherkkyysreaktioille on pieni ja turvallisuustoimenpiteet ovat korkeimmalla mahdollisella tasolla, herkimmät yksilöt saattavat silti reagoida tai allergisoitua ripsiliimoille. Although the probability of hypersensitivity reactions is small, and safety measures are at the highest level, the most sensitive individuals may still have a reaction or have an allergy to eyelash adhesives. Vastaavasti herkistyminen tai allergisoituminen voi syntyä myös muille kemikaaleille, riippumatta ripsiliimojen käytöstä. Similarly, sensitization or an allergy may also occur to other chemicals, regardless of the use of eyelash adhesives. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

allergisoidun

en allergisoidu

ii

allergisoidut

et allergisoidu

iii

allergisoituu

ei allergisoidu

Plural

Positive

Negative

i

allergisoidumme / allergisoidutaan

emme allergisoidu / ei allergisoiduta

ii

allergisoidutte

ette allergisoidu

iii

allergisoituvat

eivät allergisoidu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

allergisoiduin

en allergisoitunut

ii

allergisoiduit

et allergisoitunut

iii

allergisoitui

ei allergisoitunut

Plural

Positive

Negative

i

allergisoiduimme / allergisoiduttiin

emme allergisoituneet / ei allergisoiduttu

ii

allergisoiduitte

ette allergisoituneet

iii

allergisoituivat

eivät allergisoituneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen allergisoitunut

en ole allergisoitunut

ii

olet allergisoitunut

et ole allergisoitunut

iii

on allergisoitunut

ei ole allergisoitunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme allergisoituneet

emme ole allergisoituneet

ii

olette allergisoituneet

ette ole allergisoituneet

iii

ovat allergisoituneet

eivät ole allergisoituneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin allergisoitunut

en ollut allergisoitunut

ii

olit allergisoitunut

et ollut allergisoitunut

iii

oli allergisoitunut

ei ollut allergisoitunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme allergisoituneet

emme olleet allergisoituneet

ii

olitte allergisoituneet

ette olleet allergisoituneet

iii

olivat allergisoituneet

eivät olleet allergisoituneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

allergisoituisin

en allergisoituisi

ii

allergisoituisit

et allergisoituisi

iii

allergisoituisi

ei allergisoituisi

Plural

Positive

Negative

i

allergisoituisimme

emme allergisoituisi

ii

allergisoituisitte

ette allergisoituisi

iii

allergisoituisivat

eivät allergisoituisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin allergisoitunut

en olisi allergisoitunut

ii

olisit allergisoitunut

et olisi allergisoitunut

iii

olisi allergisoitunut

ei olisi allergisoitunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme allergisoituneet

emme olisi allergisoituneet

ii

olisitte allergisoituneet

ette olisi allergisoituneet

iii

olisivat allergisoituneet

eivät olisi allergisoituneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

allergisoitunen

en allergisoitune

ii

allergisoitunet

et allergisoitune

iii

allergisoitunee

ei allergisoitune

Plural

Positive

Negative

i

allergisoitunemme

emme allergisoitune

ii

allergisoitunette

ette allergisoitune

iii

allergisoitunevat

eivät allergisoitune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen allergisoitunut

en liene allergisoitunut

ii

lienet allergisoitunut

et liene allergisoitunut

iii

lienee allergisoitunut

ei liene allergisoitunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme allergisoituneet

emme liene allergisoituneet

ii

lienette allergisoituneet

ette liene allergisoituneet

iii

lienevät allergisoituneet

eivät liene allergisoituneet

Imperative

Singular

i

-

ii

allergisoidu

iii

allergisoitukoon

Plural

i

allergisoitukaamme

ii

allergisoitukaa

iii

allergisoitukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

allergisoitua

Tra

-ksi

allergisoituaksensa / allergisoituakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

allergisoituessa

Ins

-in

allergisoituen

Ine

-ssa

allergisoiduttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

allergisoitumaan

Ine

-ssa

allergisoitumassa

Ela

-sta

allergisoitumasta

Ade

-lla

allergisoitumalla

Abe

-tta

allergisoitumatta

Ins

-in

allergisoituman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

allergisoituminen

Par

-ta

allergisoitumista

Infinitive V

allergisoitumaisillaan / allergisoitumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

allergisoidutaan

ei allergisoiduta

Imperfect

allergisoiduttiin

ei allergisoiduttu

Potential

allergisoiduttaneen

ei allergisoiduttane

Conditional

allergisoiduttaisiin

ei allergisoiduttaisi

Imperative Present

allergisoiduttakoon

älköön allergisoiduttako

Imperative Perfect

olkoon allergisoiduttu

älköön allergisoiduttu

Positive

Negative

Present

allergisoidutaan

ei allergisoiduta

Imperfect

allergisoiduttiin

ei allergisoiduttu

Potential

allergisoiduttaneen

ei allergisoiduttane

Conditional

allergisoiduttaisiin

ei allergisoiduttaisi

Imperative Present

allergisoiduttakoon

älköön allergisoiduttako

Imperative Perfect

olkoon allergisoiduttu

älköön allergisoiduttu

Participle

Active

Passive

1st

allergisoituva

allergisoiduttava

2nd

allergisoitunut

allergisoiduttu

3rd

allergisoituma

-

Wiktionary

(transitive) to make allergic Show more arrow right allergistaaherkistää Show more arrow right Internationalism (see English allergic). Adapted with the verbal suffix +‎ -oida. Show more arrow right
allergic
allergize
Show more arrow right
Europarl8; tmClass; EurLex-2; oj4; not-set; ParaCrawl Corpus Sama koskee allergisoivia hajusteita. The same applies to allergenic fragrances. Eins-allergisoivat ja punkkeja karkottavat tyynyt. Hypoallergenic and anti-dust mite pillows. Allergisoivan hajusteen nimi. Name of the allergenic fragrance. Allergisoivat hajusteet on myös pääasiassa kielletty. Allergenic fragrances are also essentially prohibited. (d) Allergisoivien aineiden merkintä. (d) Indication of allergenic substances. Lelut eivät saa sisältää seuraavia allergisoivia hajusteita. Toys shall not contain the following allergenic fragrances. Allergisoivien hajusteiden käyttö on sallittu hajuns-ja tiedeleluissa. The use of allergenic fragrances is allowed in olfactory and scientific toys. Allergisoitua voi myös ripsille; kuten ripsienpidennyksissä käytettävälle liimalle, ripsien asennuksen aikana käytettävälle ripsiteipille tai geelilapuille. You can also become allergic to lash extensions; to the glue, tape or gel pads used in installing the extensions. Lelut eivät saa sisältää seuraavia allergisoivia hajusteita:. Toys shall not contain the following allergenic fragrances:. Kattavammat pakkausmerkinnät pesuaineille, mukaan lukien allergisoivat hajusteet, ja. The additional labelling of detergents, including fragrance allergens; and. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

allergisoin

en allergisoi

ii

allergisoit

et allergisoi

iii

allergisoi

ei allergisoi

Plural

Positive

Negative

i

allergisoimme / allergisoidaan

emme allergisoi / ei allergisoida

ii

allergisoitte

ette allergisoi

iii

allergisoivat

eivät allergisoi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

allergisoin

en allergisoinut

ii

allergisoit

et allergisoinut

iii

allergisoi

ei allergisoinut

Plural

Positive

Negative

i

allergisoimme / allergisoitiin

emme allergisoineet / ei allergisoitu

ii

allergisoitte

ette allergisoineet

iii

allergisoivat

eivät allergisoineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen allergisoinut

en ole allergisoinut

ii

olet allergisoinut

et ole allergisoinut

iii

on allergisoinut

ei ole allergisoinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme allergisoineet

emme ole allergisoineet

ii

olette allergisoineet

ette ole allergisoineet

iii

ovat allergisoineet

eivät ole allergisoineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin allergisoinut

en ollut allergisoinut

ii

olit allergisoinut

et ollut allergisoinut

iii

oli allergisoinut

ei ollut allergisoinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme allergisoineet

emme olleet allergisoineet

ii

olitte allergisoineet

ette olleet allergisoineet

iii

olivat allergisoineet

eivät olleet allergisoineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

allergisoisin

en allergisoisi

ii

allergisoisit

et allergisoisi

iii

allergisoisi

ei allergisoisi

Plural

Positive

Negative

i

allergisoisimme

emme allergisoisi

ii

allergisoisitte

ette allergisoisi

iii

allergisoisivat

eivät allergisoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin allergisoinut

en olisi allergisoinut

ii

olisit allergisoinut

et olisi allergisoinut

iii

olisi allergisoinut

ei olisi allergisoinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme allergisoineet

emme olisi allergisoineet

ii

olisitte allergisoineet

ette olisi allergisoineet

iii

olisivat allergisoineet

eivät olisi allergisoineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

allergisoinen

en allergisoine

ii

allergisoinet

et allergisoine

iii

allergisoinee

ei allergisoine

Plural

Positive

Negative

i

allergisoinemme

emme allergisoine

ii

allergisoinette

ette allergisoine

iii

allergisoinevat

eivät allergisoine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen allergisoinut

en liene allergisoinut

ii

lienet allergisoinut

et liene allergisoinut

iii

lienee allergisoinut

ei liene allergisoinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme allergisoineet

emme liene allergisoineet

ii

lienette allergisoineet

ette liene allergisoineet

iii

lienevät allergisoineet

eivät liene allergisoineet

Imperative

Singular

i

-

ii

allergisoi

iii

allergisoikoon

Plural

i

allergisoikaamme

ii

allergisoikaa

iii

allergisoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

allergisoida

Tra

-ksi

allergisoidaksensa / allergisoidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

allergisoidessa

Ins

-in

allergisoiden

Ine

-ssa

allergisoitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

allergisoimaan

Ine

-ssa

allergisoimassa

Ela

-sta

allergisoimasta

Ade

-lla

allergisoimalla

Abe

-tta

allergisoimatta

Ins

-in

allergisoiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

allergisoiminen

Par

-ta

allergisoimista

Infinitive V

allergisoimaisillaan / allergisoimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

allergisoidaan

ei allergisoida

Imperfect

allergisoitiin

ei allergisoitu

Potential

allergisoitaneen

ei allergisoitane

Conditional

allergisoitaisiin

ei allergisoitaisi

Imperative Present

allergisoitakoon

älköön allergisoitako

Imperative Perfect

olkoon allergisoitu

älköön allergisoitu

Positive

Negative

Present

allergisoidaan

ei allergisoida

Imperfect

allergisoitiin

ei allergisoitu

Potential

allergisoitaneen

ei allergisoitane

Conditional

allergisoitaisiin

ei allergisoitaisi

Imperative Present

allergisoitakoon

älköön allergisoitako

Imperative Perfect

olkoon allergisoitu

älköön allergisoitu

Participle

Active

Passive

1st

allergisoiva

allergisoitava

2nd

allergisoinut

allergisoitu

3rd

allergisoima

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept